[ esper @ 21.08.2007. 20:25 ] @
Imam jedan nezavrsen crtez,pa mi treba pomoc strucnjaka
[ old @ 21.08.2007. 21:52 ] @
Nisam stručnjak ali verovatno mogu da pomognem. Samo, to je snimak u nekoj preterano novoj verziji Corel-a.

(Računaj da i štamparije nemaju sve najnoviju verziju zato što moraju da imaju registrovan program. Rešava se prosto: save as - pa odabereš na primer 10 ili 11 verziju.)
[ esper @ 22.08.2007. 16:02 ] @
Evo crteza u Corel-u 10
[ old @ 25.08.2007. 19:52 ] @
Nije valda da vas u školi teraju da radite "tehničke crteže" u Corel-U??

OK, koja su potpitanja?
[ esper @ 26.08.2007. 14:31 ] @
Kada se uveca crtez onda se vidi nesimetrija i drugi nedostaci.
Ako to moze da se sredi
[ klima @ 27.08.2007. 11:55 ] @
ne znam kako zelis to uvecati....Ako selektujes sve, i razvuces simetricno (pomocnu jednog ili vise kvadratica u uglovima) sve izgleda ok....ako sam dobro razumio sta zelis
[ djerys @ 27.08.2007. 16:44 ] @
Koliko sam shvatio najviše te nervira nesimetrija dva kriva uspravna objekta unutar pravougaonika.
Probaj ispočetka sa krivim objektom, osim ako ne možeš da se vratiš nekoliko koraka unazad.
Naime, nacrtaj samo jedan, dupliraj ga i uradi mirror i namesti na poziciju. Onda ti sledi malo zabave da uradiš arrange-shaping-intersect, a zatim da tako određene delove intersecta arrange-shaping-trim sa krivim objektom da bi dobio efekat kako se ukrštaju.
Probaj, a drugi put pre nego što počneš da radiš dobro razmisli o načinu i ili snimaj neke međufaze ili dupliraj objekte sa strane koji su posle nekih zahvata teško popravljivi ili su ti ponovo potrebni kao pomoćni zbog nekog trimovanja i sl.
Ne znam koliko sam bio jasan, ali kad bih mogao da ti pokažem bilo bi to 2 minuta posla i shvatio bi koliko je u stvari jednostavno.

Pozdrav
[ djerys @ 27.08.2007. 17:16 ] @
Ufffff, sad sam malo bolje pogledao.
1. Kad vučeš liniju drži ctrl pa će biti horizontalna ili vertikalna a ne pod nekim malim uglom.
2. Ako već radiš ovako nešto, nemoj mišem da crtaš tačne dimenzije. Izvuci oval ili pravougaonik (krug ili kvadrat ako držiš ctrl) i posle ukucaj tačnu dimenziju u polja gore levo ili alt+f10
3. nemoj za svaku sitnicu izvlačiti guidelines, koristi poravnanja arrange-align and distr.. odnosno selektuj objekat(e) (držiš shift) i zadnji selektuj onaj prema kojem se vrši poravnanje. Za levo pritisni L (bez shift, alt ctrl), desno R, gore T, dole B uostalom imaš prečice u arrange-align
4.Prethodni post važi za zatvorenu konturu, što ova tvoja nije. Problem konstantne "debljine zmije" ćeš rešiti da iskonstruišeš središnju liniju, pa uradiš konturu ili mu daš outline i convert outline to object. Posle malo veldovanja sa donjim pravougaonikom i gornjim "trouglom" biće prava stvar

Do sada sam mogao već pet puta da ga nacrtam

Pozdrav
[ esper @ 27.08.2007. 21:35 ] @
Evo saljem novi crtez na kome sam oznacio brojevima sta ne valja.
NPR.Br.2 Kada se uveca crtez vidi se da gudiliness na jedan presek ide dobro a na drugi ne.
Ja to da znam ja bih popravio,pa ako neko to moze neka mi popravi posto taj crtez treba da ide na izradu na kompjutersku masinu,znaci ako na crtezu ima gresaka bice i na modelu.
Hvala
[ djerys @ 28.08.2007. 17:05 ] @
Ne znam koliko ti je tačno bitna ta krivina, pošto je bilo lakše crtati novu koja je svuda jednake debljine.
Malo ili nikako koristim pomoćne linije, pa ćeš morati sam da ih stavljaš ako ti baš jako trebaju. Isto važi i za kotiranje.

Pozdrav
[ esper @ 29.08.2007. 20:29 ] @
Hvala puno na pomoci.
Pozdrav