[ legend @ 23.08.2003. 16:22 ] @
Postoji li neki AP na B.Brdu, opstina Cukarica?

Hvala.
[ Shipa @ 23.08.2003. 17:18 ] @
Ima nekoliko zainteresovanih korisnika na Banovom brdu, a i najmanje jedan AP je u najavi u okviru BG Wireless projekta.

Javi se coveku na mad.man at phreaker tacka net, on organizuje postavljanje AP-a na Banovom brdu.

Pogledaj temu BG Wireless.
[ mordor @ 24.08.2003. 13:18 ] @
bolje pogledaj wireless.org.yu... :) naravno da ima AP
[ legend @ 24.08.2003. 14:59 ] @
sajt je smesan.....vec sam par puta pisao na doticnu adresu ali niko ne odgovara. kako onda mogu da pomislim da je to nesto ozbiljno.

bolje reci ovde ako znas nesto konkretno, kao gde je AP, cena poristupa, oprema i sl.

pozdrav.
[ sasadjak @ 24.08.2003. 15:11 ] @
Citat:
legend:
Postoji li neki AP na B.Brdu, opstina Cukarica?

Hvala.


I mene zanima...
Legend gde si na B.Brdu?
[ legend @ 24.08.2003. 17:13 ] @
ja sam kod Stankom centra.....prilicno nezgodna pozicija. cak ne mogu da vidim sa prozora ni Astru 19.2 (satelit). Najidealnije bi mi bilo kada bi neko postavio AP na stankom cenar.....
[ stinger @ 24.08.2003. 19:45 ] @
vrlo interesantno... ko radi sa wireless-om na banovom brdu nek se javi
[ legend @ 24.08.2003. 20:01 ] @
a sto? hoce li mozda drenik da pocne da pruza wireless usluge na B.Brdu?
[ sasadjak @ 24.08.2003. 22:12 ] @
Cini mi se da je Banovo brdo a i ostale delove Cukarice osim Padine jako tesko pokriti signalom pa da zato nema jos ni jedan ozbiljan provajder u ovom kraju grada.
Provajderima je jeftinije pokriti deo centra i Novog Beograda videti dali tu ima para pa ako krene kako treba onda ce lako ispokrivati ceo grad kao sto je trenutno slucaj sa kablovskom TV. Sa druge strane ako telekom stvarno digitalizuje centrale po gradu i omoguci ISDN, kablovski operateri puste internet, nece vise ni biti tolike potrebe za wirelessom zbog interneta a to provajderi sigurno dobro znaju.
Nama ostaje da se penjemo po krovovima i gledamo kako da se umrezimo sa komsijama...
Inace prikljucujem se svakoj akciji na Banovom Brdu - Pozeska, Petlovom Brdu - Ibarska magistrala i Zelezniku - ispod pumpe u rupi :)))
[ Shipa @ 24.08.2003. 22:45 ] @
Vec koliko sutra ce se javiti na ovu temu covek zaduzen za koordinaciju podizanja jednog od planiranih AP-ova na Banovom Brdu.

Sto se tice Zeleznika rupa bi trebalo da bude pokrivena AP-om koji bi u sledeca dva dana trebalo da pocne eksperimentalni rad. Za vise informacija se javi na amaron at fon tacka bg tacka ac tacka yu. Inace, ovaj AP ce u najkracem roku biti direktno povezan sa BG Wireless nodovima u bloku 45 i 70 koji su vec povezani medjusobno. Time ce biti zavrsena prva faza povezivanje i imacemo link ukupne duzine (dva kraka) otprilke 10 km sa tri pristupne tacke. Takodje u najskorijoj buducnosti bice podignut nod u bloku 30 koji ce se vezivati direktno na nod u bloku 70.

Ponovo pozivam sve zainteresovane za kacenje na postojece AP-ove da se jave, kao i zainteresovane za podizanje pristupnih tacaka da procitaju tekst u temi BG Wireless i jave se :).

pp
[ stinger @ 25.08.2003. 10:59 ] @
Citat:
legend:
a sto? hoce li mozda drenik da pocne da pruza wireless usluge na B.Brdu?


ne, mene privatno interesuje, postoji mali wlan kod mene.
[ mad.man @ 25.08.2003. 11:52 ] @
Wireless na BB ima trenutno jednu malu prepreku a to je gde postaviti ap. Nailazili smo na pitanja tipa jel to zraci, koliko cete vi da platite za stavljanje toga na moj krov, ko tu zaradjuje, sta ce to meni i sl. Naravno svaka pomoc po tom pitanju je dobrodosla.

Znaci imamo opremu koja ceka da se negde obesi. Glavni kandidati za to su zgrade u blizini coska beogradskih bataljona i k. katarine konkretno velika crvena zgrada iznad stankoma. Smatram da odatle moze da se dobije dosta dobra pokrivenost do pozeske gde ce morati da se postavi jos jedan i jos jedan negde blizu pijace. Dakle mi obezbedjujemo opremu za taj jedan ap i da se povezemo na nbg ovo ostalo ce najverovatnije morati neko drugi.
I da citiram igora iz jednog posta" Kada cete shvatiti da niko nece "PUSTITI" nista! Ako hocete da se ukljucite u SWCN (zovite ga kako god hocete) ili bilo koju drugu community shemu, morate SAMI, SAMI, SAMI da nesto radite."

Ne bi bilo lose kad bi svi zainteresovani nasli i dogovorili oko svega.

Sva ostala pitanja ili na moj mail mad.man at phreaker tacka net ili u ovu temu.
[ stinger @ 26.08.2003. 14:14 ] @
ja se nalazim iznad kraljice katarine, i da, zivim u kuci, i da ako lokacija odgovara, moze kod mene :)
[ igors @ 26.08.2003. 14:37 ] @
Citat:
stinger:
ja se nalazim iznad kraljice katarine, i da, zivim u kuci, i da ako lokacija odgovara, moze kod mene :)


Eto mad.man-e, a ja kad sam govorio da stavis poruku na ES, jos pre 6 meseci, ti nisi hteo.... Mogli ste vec da imate mrezu...
[ Shipa @ 26.08.2003. 14:48 ] @
forum je keva :)
[ mad.man @ 27.08.2003. 13:08 ] @
Citat:
igors:
Citat:
stinger:
ja se nalazim iznad kraljice katarine, i da, zivim u kuci, i da ako lokacija odgovara, moze kod mene :)


Eto mad.man-e, a ja kad sam govorio da stavis poruku na ES, jos pre 6 meseci, ti nisi hteo.... Mogli ste vec da imate mrezu...


Mogli smo da je imamo i da me nije ortak ispalio za krov.....
[ net_freek @ 30.08.2003. 12:28 ] @
Ja sam na najboljoj mogucoj lokaciji i mogu sa svoje tacke da pokrijem celo Banovo Brdo, konkretno od pomenute crvene zgrade iznad stankoma udaljen sam 150m u pravcu kampa Kosutnjak, tacnije Petra Martinovica br.8. Inace radim u firmi koja je najveci domaci distributer mrezne opreme tako da i oko nabavke wireless opreme nece biti problema. Neka me slobodno kontaktira na mail neko od zaduzenih za ovaj deo grada pa cemo se o svemu dogovoriti.

Pozdrav
[ Shipa @ 31.08.2003. 11:50 ] @
Citat:

Inace radim u firmi koja je najveci domaci distributer mrezne opreme tako da i oko nabavke wireless opreme nece biti problema. Neka me slobodno kontaktira na mail neko od zaduzenih za ovaj deo grada pa cemo se o svemu dogovoriti.


Imate li u firmi kabl HDF400? Takodje, bilo bi interesantno da kazes kojih sve wireless kartica imate i koje su cene i eventualno kako su se pokazale ako ste ih testirali, puno ljudi se javlja sa pitanjima koju karticu da kupim, gde da je nadjem itd.
[ net_freek @ 31.08.2003. 14:09 ] @
Citat:
Shipa:
Imate li u firmi kabl HDF400? Takodje, bilo bi interesantno da kazes kojih sve wireless kartica imate i koje su cene i eventualno kako su se pokazale ako ste ih testirali, puno ljudi se javlja sa pitanjima koju karticu da kupim, gde da je nadjem itd.


Trenutno nemamo HDF400 kabl ali ocekujemo da stigne u toku sledece nedelje. Inace svu wireless opremu koju imamo u ponudi imamo i na lageru, a ovo sa kablom se desilo zbog kasnjenja u transportu i za*ebancije sa carinom. Evo ovo je kratak izvod iz naseg cenovnika a dodatne informacije mozete potraziti na sajtu http://www.geneko.co.yu

Geneko - Wireless uređaji za bežičnu komunikaciju
Šifra Naziv - Opis Cena
069909 Wireless USB Adapter WA-580B, 11Mbps - 802.11b Standard, Atmel Chipset 50.25
069910 Wireless PCI Adapter WL-560B, 11Mbps - 802.11b Standard, 18dbm, Intersil Chipset 51.84
069911 Wireless PCI Adapter WL-860G, 54Mbps - 802.11g Standard, Broadcom Chipset 70.19
069912 Wireless Card Bus Adapter WL-811G, 54Mbps - 802.11g Standard, Broadcom Chipset 62.21
069913 Wireless Access Point WAP-1790, 11Mbps - 802.11b Standard, Multi-mode AP, Atmel Chipset 97.48
069914 Wireless Access Point WAP-7590, 54Mbps - 802.11g Standard, Milti-function AP, Broadcom 159.52
069915 Wireless Presentation Station WPS-22 274.73

Antene za bežičnu (wireless) komunikaciju
Šifra Naziv - Opis Cena
069952 Antena 24dBi, Grid Parabolic 110.25
069953 Antena 19dBi, Helix 73.50
069954 Antena 17dBi, Flat panel 80.85
069955 Antena 8dBi, Mini flat panel 39.69
069956 Antena 10dBi, Omnidirekciona 95.55

Prateća oprema za wireless (kablovi, konektori, spliteri...)
Šifra Naziv - Opis Cena
067298 Antenski spliter za 2 antene 63.23
067299 Antenski spliter za 4 antene 146.36
067300 Lightning Protector - zaštita od udara groma u antenu, SMA konektor, H&S 136.06
067301 Koaksijalni Low Loss antenski kabl dužine 10m - Malo slabljenje - 1,9 dB (N Plug - N Jack) call
067320 Low Loss 50 oma koaksijalni kabl HDF400 call
067321 Low Loss 50 oma koaksijalni kabl HDF200 call
067322 N jack (za HDF400) call
067323 N plug (za HDF400) call
067324 N jack (HDF200) call
067325 N plug (HDF200) call
067326 SMA plug (HDF200) call
067327 SMA (M/R) reverse polarity (HDF200) call
067354 SMA Jack (HDF200) call
069651 Lightning Arrester 10KA Gas Discharged - N-Type konektor 29.97
069746 Jumper kabl SMA Reverse polarity/N-Plug 0.2m 8.53
069747 Jumper kabl SMA plug/N-Jack 0.2m 7.50
069748 Antenski kabl HDF400 N-Jack/N-Plug dužine 10m 32.67
069749 Antenski kabl CFD600 N-Jack/N-Plug dužine 10m 87.01

Cene su u EUR.

Pozdrav

[ legend @ 31.08.2003. 16:13 ] @
da li za sve wireless antene vazi opticka vidljivost, tj. da li recimo ako je meni AP prilicno blizu i zraci u mom smeru ali ja nemam opticku vidljivost sa AP-om (na nizim spratovima zgrade, okruzen drugim objektima) mogu sa nekom antenom da hvatam signal ili je komunikacija iskljucivo moguca samo sa optickom vidljivoscu?

Hvala.
[ arsa x @ 31.08.2003. 18:12 ] @
Citat:
net_freek

http://www.geneko.co.yu
Antene za bežičnu (wireless) komunikaciju
Šifra Naziv - Opis Cena
069952 Antena 24dBi, Grid Parabolic 110.25
069953 Antena 19dBi, Helix 73.50
069954 Antena 17dBi, Flat panel 80.85
069955 Antena 8dBi, Mini flat panel 39.69
069956 Antena 10dBi, Omnidirekciona 95.55


Pre par nedelja sam gledao antene u geneku i u najmanju ruku su smesne.
Onim helix je farba otpala pre nego sto sam ih uzeo u ruke a kada sam je uzeo vise od pola farbe sa antene mi je ostalo na ruci. Kakve su vam to antene, kako smete da prodajete takvo smece i nazivate ga antenom!!!

Ostale antene su bile na svu srecu bez farbe tako da nista nije moglo da otpadne.

Materijal tih antena je obicna plastika kojom se prave cevi za vodovod tako da NIKOME ne preporucujem da ih kupuje jer je sigurno cisto bacanje para.
Ako se majsori nisu znali koju boju da koriste za farbanje kako li tek ta antena radi.

Pozdrav i gledajte sta kupujete!
[ xtraya @ 01.09.2003. 00:04 ] @
sparklan = geneko

i radi DOBRO!
[ radojko @ 01.09.2003. 01:54 ] @
Katice su OK!

Antene nisu nesto, los materijal i nepoznato pojacanje(oni to sami kazu) ali ce bar raditi bolje nego zica.
[ Shipa @ 01.09.2003. 13:16 ] @
Takodje imamo slicna iskustva sa antenom. Uzeli smo grid 24db. Izgleda kao da ga je pravio neki majstor sa buvljaka, cisto me zanima kako izgleda sad posle onog nevremena od sinoc. Ne izgleda ni priblizno solidno kao neki gridovi koje sam video. Doduse nije da ne radi, ali imam utisak da bi to trebalo mnogo mnogo bolje.

Zato su kartice best buy, nigde nismo nasli ovakve cene (doduse ovo su cene bez poreza).

Amaron je uzeo

069910 Wireless PCI Adapter WL-560B, 11Mbps - 802.11b Standard, 18dbm, Intersil Chipset 51.84

i opis koji je dao u temi BG Wireless se odnosi na ovu karticu...
[ Shipa @ 01.09.2003. 13:18 ] @
Citat:
legend:
da li za sve wireless antene vazi opticka vidljivost, tj. da li recimo ako je meni AP prilicno blizu i zraci u mom smeru ali ja nemam opticku vidljivost sa AP-om (na nizim spratovima zgrade, okruzen drugim objektima) mogu sa nekom antenom da hvatam signal ili je komunikacija iskljucivo moguca samo sa optickom vidljivoscu?

Hvala.


na malim udaljenosti (ali bas malim) mozes da se provuces i bez opticke vidljivosti, al vec na par desetina metara od toga nema nista. Sa wirelessom bez provere ne mozes nista da znas.
[ legend @ 01.09.2003. 23:16 ] @
da li uopste postoji wireless tehnologija koja se nece oslanjati na opticku vidljivost.......nesto kao mobilni koji rade na recimo 900mhz.....prosto ne mogu da verujem da se u tom pogledu nesto nije promenilo.
[ 155FreeSpaceOptics @ 03.09.2003. 06:11 ] @
Citat:
legend:
da li uopste postoji wireless tehnologija koja se nece oslanjati na opticku vidljivost.......nesto kao mobilni koji rade na recimo 900mhz.....prosto ne mogu da verujem da se u tom pogledu nesto nije promenilo.


Imas na raspolaganje frekvencije koliko ti treba samo moras konkurisati za frekvenciju na javnoj licitaciji kad se obrazuje Savet, sto ce reci moras imati dozvolu za frekvenciju a te licitacije nece biti pre Juna 2005.

Posle toga nemas nikakve sanse da dobijes frekvenciju ukoliko nisi unuk Rockfeller-a ili ti je tata Karic.
[ Shadow_bg @ 09.09.2003. 08:42 ] @
Skupljam ekipu na potezu Zarkovo - Cerak, pa posto vidim da se vi organizujete, rekoh da pokusamo da uskladimo lokacije AP-ova da bi smo mogli da imamo medjusobnu komunikaciju. Mi smo planirali AP u Trgovackoj, na onim najvisljim belim zgradama. Jel ima sanse da se "vidimo" ?
[ Velja_Bg @ 10.09.2003. 20:16 ] @
Zdravo svima, kako napreduje wireless AP na Banovom brdu? Vidim da ima dosta zainteresovanih ljudi u "komsiluku". Sve je to lepo i zanimljivo i bilo bi super da se povezemo.

Ja se nalazim iznad pijace, kod osnovne skole "Banovic Strahinja". Ne verujem da ova pozicija nudi neko povoljno mesto za AP, vec da bi vise odgovarali ovi okolni soliteri. Tu sto posto nastaje problem u stambenim zgradama gde su verovatno svi u fazoni "nedamo mi to na nas krov" :))) Tu je valjda i neko od Drenikovaca blizu u Kraljice Katarine...

Ja bih mogao da odvojim i podesim jednu masinu da bude Linux Gateway za vezu ka Internetu preko kablovske, ako to bude bilo povoljno. Uskoro bi trebalo da mi stigne kablovski modem, a UTP inako vec imam razvezen po kuci :) E sad, smor je sto je moj kablovski operater I.KOM (iliti bivsi STANTON) koji kaze da ce na Brdu da pusti net tek za 2-3 meseca (a vec je pustio na Dorcolu), dok Telefonija SBB verovatno to ima vec odavno u Pozeskoj ulici.

Mozda bih mogao da se organizujem za jos jedan link ka Akademskoj mrezi preko Sumarskog fakulteta, koji je dosta blizu i koji valjda ima link od 2 Mb, posto poznajem neke ljude u RCUB-u.

Ajd' pa da se razveze jedan UnrealTournament2003 mec uskoro! :)

Usput, sajt http://www.swcn.org/swcn/ non stop javlja Session initialisation failed. Ja sam se prijavio preko neke php skripte, i to valjda ide nekom tipu Torbici, izvinte ako sam slucajno pogresio ime, ali glavni sajt ne moze da se vidi. Ako tu ima vise informacija bilo bi kul da se to popravi...

Pozdrav od Velje
[ mad.man @ 12.09.2003. 12:42 ] @
Citat:
Shadow_bg:
Skupljam ekipu na potezu Zarkovo - Cerak, pa posto vidim da se vi organizujete, rekoh da pokusamo da uskladimo lokacije AP-ova da bi smo mogli da imamo medjusobnu komunikaciju. Mi smo planirali AP u Trgovackoj, na onim najvisljim belim zgradama. Jel ima sanse da se "vidimo" ?



pa pazi ja sam gledao od ortaka koji stanuje na ceraku, ne znam koja je biljka u pitanju :))
ali odatle se vidi donji deo bb i nista vise, koliko se ja secam, uglavnom nevidi se tamo gde bi ja da stavim ap na bb
[ mad.man @ 12.09.2003. 12:52 ] @
Citat:
Velja_Bg:

Ja se nalazim iznad pijace, kod osnovne skole "Banovic Strahinja". Ne verujem da ova pozicija nudi neko povoljno mesto za AP, vec da bi vise odgovarali ovi okolni soliteri. Tu sto posto nastaje problem u stambenim zgradama gde su verovatno svi u fazoni "nedamo mi to na nas krov" :))) Tu je valjda i neko od Drenikovaca blizu u Kraljice Katarine...


Tu u tvojoj blizini su recimo dobri oni soliteri kod parkica malo gore iznad pijace gde bi u svakom slucaju trebalo postaviti jedan ap da pokriva taj deo bb. inace sto se drenikovca tice mozemo kod njega da postavimo ap sutra ali pokrivace kraljice katarine i izvorsku jer ne moze da prebaci zgrade u praskoj tj moze ali sve kuce ispod praske su previse niske osim naravno zgrada u pozeskoj a cilj je pokriti sto vise sa jednim ap-om

Citat:
Ja bih mogao da odvojim i podesim jednu masinu da bude Linux Gateway za vezu ka Internetu preko kablovske, ako to bude bilo povoljno. Uskoro bi trebalo da mi stigne kablovski modem, a UTP inako vec imam razvezen po kuci :) E sad, smor je sto je moj kablovski operater I.KOM (iliti bivsi STANTON) koji kaze da ce na Brdu da pusti net tek za 2-3 meseca (a vec je pustio na Dorcolu), dok Telefonija SBB verovatno to ima vec odavno u Pozeskoj ulici.


u pricu o kablovkom net-u i stantonu cu da verujem tek kad budem video inace obecavali jos za novu godinu da ce kablovski net biti za 2-3 meseca

Citat:

Mozda bih mogao da se organizujem za jos jedan link ka Akademskoj mrezi preko Sumarskog fakulteta, koji je dosta blizu i koji valjda ima link od 2 Mb, posto poznajem neke ljude u RCUB-u.


za net ce lako da se nadje resenje.....
[ stinger @ 12.09.2003. 14:53 ] @
Citat:
Velja_Bg:
Tu je valjda i neko od Drenikovaca blizu u Kraljice Katarine...


da, Drenik-ovac je tu ;) i da, vec smo pricali na tu temu nekih 30-40 min, kod mene moze ap nije nikakav problem, to sam rekao i mad-u, ako oce mozemo to da odradimo u svako doba dana, cak se nesto i ja sam razmisljam da uzmem da kupim nesh od te opreme s obzirom da mogu da nabavim cisco opremu po dobrim cenama. Mada osim nas par entuzijasta, na brdu nema nesto mnogo zainteresovanih za ovo.

Citat:
Velja_Bg:
Ja bih mogao da odvojim i podesim jednu masinu da bude Linux Gateway za vezu ka Internetu preko kablovske, ako to bude bilo povoljno. Uskoro bi trebalo da mi stigne kablovski modem, a UTP inako vec imam razvezen po kuci :) E sad, smor je sto je moj kablovski operater I.KOM (iliti bivsi STANTON) koji kaze da ce na Brdu da pusti net tek za 2-3 meseca (a vec je pustio na Dorcolu), dok Telefonija SBB verovatno to ima vec odavno u Pozeskoj ulici.


pa, za net nije frka, s obzirom da kod mene ima vec par servera dignutih, i neki sitan link do drenik-a je tu vec... tako da za link ka net-u i neki small mail community nije frka... ali otom potom..


[ Shadow_bg @ 12.09.2003. 15:14 ] @
Citat:
mad.man:
Citat:
Shadow_bg:
Skupljam ekipu na potezu Zarkovo - Cerak, pa posto vidim da se vi organizujete, rekoh da pokusamo da uskladimo lokacije AP-ova da bi smo mogli da imamo medjusobnu komunikaciju. Mi smo planirali AP u Trgovackoj, na onim najvisljim belim zgradama. Jel ima sanse da se "vidimo" ?



pa pazi ja sam gledao od ortaka koji stanuje na ceraku, ne znam koja je biljka u pitanju :))
ali odatle se vidi donji deo bb i nista vise, koliko se ja secam, uglavnom nevidi se tamo gde bi ja da stavim ap na bb


Ja rekoh Trgovacka. Vidi se 50% BB-a. A posto je planiran AP i na Julinom brdu, onda cemo da pokrijemo celo BB. Gde ste vi planirali AP? Kakav je plan za opremu? Jel dolazite u nedelju na sastanak?
[ zus @ 17.12.2004. 18:58 ] @
Raspitaj se u firmi "Oskar komjuter".
(javi ako neznas gdesu)
[ ap61 @ 17.12.2004. 21:25 ] @
ja jurim zgradu dobru na Banovom brdu vec 6meseci ali sa penzionerima sa istog je nemoguce se izboriti....nasi korisnici sa banovog brda se kace ili na Geneks ili na BL61 na NBGd-u.....
i jos jedanput....ko obezbedi dobar soliter u pozeskoj sa ravnim krovom.......
[ djricky @ 17.12.2004. 22:04 ] @
i po ko zna koji put.... ozive tema od pre godinu i tri meseca... hehe

sta bi s tim wirelessom na BBrdu?? :)
[ Shadow_bg @ 18.12.2004. 09:44 ] @
BGWireless je nasao zgradu sa ravnim krovom, dobrom lokacijom i ljubaznim stanarima, ali nakon sto je postavljen AP na Julinom brdu, interesovanje za AP-om na BBrdu je zamrlo. Oprema je spremna za postavljanje, tako da ako bude trebalo i ako vreme bude povoljno moze da se postavi.
[ legend @ 18.12.2004. 11:00 ] @
a gde se nalazi ta lokacija?
[ Shadow_bg @ 18.12.2004. 18:54 ] @
Zgrada prekoputa pumpe
[ __Marko__ @ 08.02.2005. 08:30 ] @

Nalazim se u Zrmanjskoj ulici, okrenut sam ka pijaci (u prizemlju sam). Hocu wireless! Kako,sta,gde,koliko?

HVALA!