[ the best on net @ 30.08.2007. 00:44 ] @
Jeli moze neko detalnije da mi objasni sta je to gen lok i kako radi.a mislim da znam ali nisam siguran. HVALA
[ buljko @ 30.08.2007. 09:56 ] @
Genlock je tehnika (ti verovatno mislis na uredjaj) sinhronizovanja dva video signala tj. izdvajanja i koriscenja sinhro signala iz jednog kompozitnog za sinhronizaciju sa drugim. Signal za sinhronizaciju se izdvaja iz referentnog signala PRE obrade ili mesanja i time zadrzava nivo sinhro impulsa (sto je preduslov za stabilnu i mirnu sliku) bez obzira na nivo i oblik obradjenog signala.
[ drvlada75 @ 30.08.2007. 10:30 ] @
Nekada se koristio za titlovanje (mozda i danas), bolje reci, za umetanje titla. To je upravo i objasnio buljko...
[ vindic8or @ 30.08.2007. 13:32 ] @
Genlock je sistem gde se svi video uredjaji vezuju za zajednicki generator sinhronizacije, sto ti dozvoljava da vise signala mixujes, seces i kros-fejdujes bez upadljivih seckanja, pomeranja ili naglog prelaza boja.

Referentni signal se zove Black Burst i sadrzi vertikalnu, horizontalnu i frejm sinhronizaciju. Moze da se dobije ili iz posebnog generatora referentnog signala ili iz nekog video signala.