[ genije mladji @ 31.08.2007. 00:38 ] @
Drazim jedan forum i pokusavam da sto bolje uradim SEO, pa imam jedno pitanje: da li je bolje imati ovakav link
Code:
/domaca-muzika/berekini-oliver-dragojevic-viruj-ti-meni-2007-t6826.0.html
ili jednostavno imati kratak link recimo
Code:
domaca-muzika/t6826.0.html
?
[ nocom @ 31.08.2007. 09:37 ] @
Ja predlazem kraci link
Hey, dobar forum mogao si da otvoris bar jedan deo foruma da pogledamo kakvi su vam sadrzaji,
sto bi rekli imas dorway
Sve najbolje u daljem radu
PoZz
[ bsaric @ 31.08.2007. 12:57 ] @
Pretpostavljam da je domaća muzika kategorija foruma, a ostalo naziv teme, ako je tako ja bi definitivno ovako:

Code:
/domena.com/domaca-muzika


ili

Code:
/domena.com/domaca-muzika/


ili nešto slično za kategoriju foruma, a za samu temu nešto tipa

Code:
/tema/berekini-oliver-dragojevic-viruj-ti-meni-2007-t6826.0.html


ili

Code:
/tema-berekini-oliver-dragojevic-viruj-ti-meni-2007-t6826.0.html


iz razloga što ako imaš u oba urla ime kategorije, moguće da će koji put proglasiti jedan duplikatom, na ovaj način razdvajaš da ti se iste ključne ne ponavljaju u više urlova. I izabrao bi dužu varijantu.
[ genije mladji @ 31.08.2007. 16:11 ] @
Hvala na odgovorima, poslausacu vas savet
[ ||NeX|| @ 01.09.2007. 10:50 ] @
Nije bitna dužina, nego je bitno da nema ID-ova u njemu i da ima oblik kao što ga ti zoveš "duži".
Dakle da naziv teme ili čak title tag se nalazi u URL-u.
Umjesto "-" možeš koristiti "_" jer prema obavještenju starog mjesec dana,
Google isto tretira crtice kao minuse kao znake odvajanja.

Ako možeš umjesto .html koristi / kao ekstenziju.
[ aleksandaraleksandar @ 01.09.2007. 12:42 ] @
skoro sam trazio nesto karakteristicno... i nailazio sam da je google medju prva 3 odgovora vracao stranice tipa

www.example.com/pa-onda-sledi-...od-urla-i-naslov-i-kratak-opis
[ broker @ 01.09.2007. 17:49 ] @
Mozd abi najbolji odovor bio: nek ti URL bude sto kraci a da sadrzi sve bitne kljucne reci. :)
[ inzenjer2005 @ 01.09.2007. 18:00 ] @
Sa aspekta SEO, definitivno je bolje duza varijanta i to ako mozes da napravis da u nju ne ide nikakav ID, znaci u primeru bi bilo suvisno "t6826.0" u duzem linku.
[ bsaric @ 02.09.2007. 09:34 ] @
Ne bih rekao da je to suvišno, makar je moguće iz bez toga, sa stajališta programiranja bi bilo dobro da ipak ima id broj da se dva ista url ne ponove. A sa stajališta tražilica je to isto ok, ne smeta.
[ inzenjer2005 @ 02.09.2007. 11:03 ] @
Sigurno da je moguce napraviti bez tog IDa. Napisao sam "ako mozes", jer ne znam da li on to moze da napravi, ali ja sigurno mogu. Ta tvrdnja da je to dobro sa stanovista programiranja da ima ID u linku nije uopste tacna, jer moze da se isprogramira da se ne ponavljaju URL-ovi i bez toga, tj. kad treba da se pojavi novi URL koji je isti kao neki koji vec postoji onda se u tom novom samo doda redni broj 1 ili ukoliko se ponavlja drugi put URL onda broj 2 itd. Mozda je to nekome programerski malo zahtevnije, ali je definitivno bolje sa aspekta SEO.
[ bsaric @ 02.09.2007. 14:55 ] @
Nisam baš shvatio što si htio reć?

Da je:

domena.com/neki-naslov-posta

bolje za SEO od:

domena.com/123/neki-naslov-posta

?
[ inzenjer2005 @ 02.09.2007. 17:41 ] @
Da.
[ broker @ 02.09.2007. 19:10 ] @
Zato je

domeb.com/123-neki-naslov-posta

sasvim prihvatljivo.
[ bsaric @ 02.09.2007. 19:24 ] @
Citat:
Da.


Zbog čega?

Mislim da je tražilice gledaju na slijedeće urlove potpuno isto.

domena.com/neki-naslov-posta
domena.com/123/neki-naslov-posta
domena.com/123-neki-naslov-posta
domena.com/123/neki-naslov-posta.htm
domena.com/123/neki-naslov-posta.php
domena.com/123/neki-naslov-posta.asp
domena.com/123/neki/naslov/posta

Da se ne ponavljam zašto pisao sam o tome:

seo.hr/blog/281/moj-nacin-razmisljanja-seo-logika

Ukratko 123 ili id tražilici ne smeta. Kad bi se nadodala još jedna riječ u nastavku:

domena.com/neki-naslov-posta-rijec

onda bi vjerojatno url mogao ciljat i tu riječ više, logički bi bila veća mogućnost za obuhvatit više ključnih riječi.
[ inzenjer2005 @ 02.09.2007. 20:20 ] @
Pretrazivaci nikad te navedene URLove ne mogu gledati isto i sigurno bolje rangiraju stranice koje se nalaze odmah iza naziva domene, nego one koje se nalaze u 5 direktorijuma pa tek onda stranica, a ako postoje nazivi stranica koji sadrze samo ID onda je rangiranje losije nego ako su ti nazivi URLova npr. isti kao i Title tag na toj strani ili kao i naslov teksta na toj stranici i sl.
To sto vi ovde tvrdite je isto kao kad bi pokusali da me ubedite da je svejedno da li cu 100 fotografija postaviti na sajt tako sto su im dati redne brojeve od 1 do 100, umesto da svaku nazovem u skladu sa onim sto prikazuje.
[ bsaric @ 03.09.2007. 06:18 ] @
Citat:
Pretrazivaci nikad te navedene URLove ne mogu gledati isto i sigurno bolje rangiraju stranice koje se nalaze odmah iza naziva domene, nego one koje se nalaze u 5 direktorijuma pa tek onda stranica


Tražilice ne gledaju broj direktorija, već broj klikova od početne, tako da:

domena.com/naslov/nekog/posta/novog

je isto kao i:

domena.com/naslov-nekog-posta-novog

isti PR će se prenjest ako su oba linka linkana recimo sa početne, imaš video od M.Cutts od tome.

Citat:
a ako postoje nazivi stranica koji sadrze samo ID onda je rangiranje losije nego ako su ti nazivi URLova npr. isti kao i Title tag na toj strani ili kao i naslov teksta na toj stranici i sl.


Sa ovim se mogu složit jer je logično, link koji ima ključne riječi u urlu može reć više o relevatnosti. Ali link koji ima ključne u urlu i još k tome neki ID broj, recimo 123 nije ništa slabiji od onog bez IDa jer taj ID ne govori ništa u korist relevatnosti.
[ inzenjer2005 @ 03.09.2007. 10:15 ] @
Citat:
bsaric: Sa ovim se mogu složit jer je logično, link koji ima ključne riječi u urlu može reć više o relevatnosti. Ali link koji ima ključne u urlu i još k tome neki ID broj, recimo 123 nije ništa slabiji od onog bez IDa jer taj ID ne govori ništa u korist relevatnosti.


Kako neki pretrazivac moze da zna da li je taj broj u URLu ID ili je nekom drugom logikom povezan sa recima u URLu, jer npr. ako na stranici imate prikazane neke mobilne telefone, digitalne fotoaparate i sl. u njihovim nazivima su sastavni deo i brojevi, pa kako ce neki pretrazivac razlikovati te brojeve od IDa? Svaki sajt se moze uraditi tako da se u stranicama ne nalaze ID brojevi vec samo kljucne reci bitne za tu stranicu i sigurno da je tako i bolje, jer ti ID brojevi nista ne znace ni posetiocima ni pretrazivacima, a stvaraju nepotrebno duzi link i mogu da zbune pretrazivace koji ne mogu znati da li je neki broj logicki povezan sa recima pored njega ili je obican ID broj.
[ ||NeX|| @ 03.09.2007. 10:40 ] @
Kada se kaže ID mislis se na sufix ?ID=x. Ono što smeta jeste ako se više od jedan put pojavi upitnik ili ID kao riječica u URL-u. Čak štaviše upitnik je najbolje da ga nikako nema. A broj modela nije problem.

Katastrofalno je:
mobiteli.com/nokia/3310?id=cat1&?id=sec2

Grozno je:
mobiteli.com/nokia/3310?id=227

Bolje je:
mobiteli.com/nokia/3310id=227

Još bolje:
mobiteli.com/nokia/3310/

U slučaju duplikata treba imati skriptu koja onda odradi to ovako:
mobiteli.com/nokia/3310-2/

Dakle nije riječica id problem, nego programersko smeće koje se može nakulati, kao i upitnik kao simbol u url-u.
[ inzenjer2005 @ 03.09.2007. 11:28 ] @
Da li je ID potreban posetiocima sajta ili pretrazivacima i da li im bilo cemu koristi? NE!!! Znaci smeta i moze da ih zbuni, a bolje je kraci URL nego duzi URL ukoliko je jedina razlika u njegovoj duzini postojanje ID broja koji je tu krajnje nepotreban i suvisan! Ono sto sam do sada primetio je da se mnogo bolje indeksiraju i rangiraju sajtovi koji ne sadrze ID brojeve u svojim nazivima stranica nego oni sajtovi ciji nazivi se baziraju na ID brojevima, a ista situacija je i sa fotografijama.
Ako imate stranicu o Lepoj Breni onda je mnogo bolje da se zove mojsajt.com/Lepa_Brena nego mojsajt.com/Lepa_Brena_65307 i bice sigurno bolje rangirano na pretrazivacu ukoliko im je postojanje ID broja jedina razlika u optimizaciji, a da imaju identican sadrzaj!
[ bsaric @ 03.09.2007. 12:10 ] @
Citat:
Ako imate stranicu o Lepoj Breni onda je mnogo bolje da se zove mojsajt.com/Lepa_Brena nego mojsajt.com/Lepa_Brena_65307 i bice sigurno bolje rangirano na pretrazivacu ukoliko im je postojanje ID broja jedina razlika u optimizaciji, a da imaju identican sadrzaj!


Tu nikad nećemo znat sa sigurnošću što je bolje pa se malo i teško razgovarati o tome. Ja osobno mislim da taj broj ne predstavlja nikakav specijalni problem niti odmaže rejtingu.
[ broker @ 03.09.2007. 15:29 ] @
Ma da. Id Google tretira kao jos jednu kljucnu rec. SVakao da je bolej umesto tri kljcuen reci od kojih jedna nije korsina jer j eID imati dve koje obe cilajjus ta treba, ali mislim da to niej toliko bitno da se vredi masirati.

Ako rpavis sajt malog obima sa relativno staticnim sadryajem onda ti ID i ne treba, ali ako sajt dokuemnte ucitava na osnovu ID'a to ynaci da imas mnogo dokuemntata, da se verovatno unose i menjaju po potrebi, a moyda je to i neki portal gde krosinici sami unose dokumente. Na tako nekom sajtu, ne koristiti ID u URL'u je pravi pakao. Sta sve moras da uradis da bi URL bio jedinstven ya svaki dokument uuslovima kada ceodokument moye da budepromenjen u bilo kom trenutku i na bilo koji nacin, kosta mnogo vise moyganja, truda i vremena, nego sto ces da izgubis na Google-u zato sto i u URL ukljucio ID dokumenta i time sebi olaksao manipulaciju dokumentima.
[ genije mladji @ 07.09.2007. 22:18 ] @
Hteo sam da pitam koliko bi googleu trebalo vremena da rewrite-uje sve nekadasnje linkove npr. index.php?topic=736 na sadasnje linkove npr. naziv-neke-stranice-t736.0.html , ja sam uradio sitemap sa oko 5000 linkova, pa me zanima koliko bi mu otprilike trebalo vremena da sve nekadasnje linkove promeni?
[ broker @ 07.09.2007. 22:45 ] @
Najbolje je da napravis preusmeravanje tako da stari linkovi usmeravaju na nove sa porukom 303.
[ genije mladji @ 07.09.2007. 22:57 ] @
Pa svi stari linkovi preusmeravaju odmah na nove
[ Dragan Varagic @ 08.09.2007. 06:50 ] @
Kako vidim pitanje teme je dobro, ali odgovori... Sve zavisi :)

1. Svakako je bitno da u url-u postoje ključne fraze
2. Idealno je da ključna fraza u URL-u odgovara po dužini ključnoj frazi koju najčešće korisnici kucaju na pretraživačima. Ako se govori o Srbiji i okruženju, korisnici pretraživača ovde najčešće kucaju jednu ili dve ključne reči (i dalje se dobijaju smisleni rezultati pretraživanja). U razvijenim ekonomijama nema smisla kucati ispod tri ključne reči (uglavnom).
3. Obzirom da ovde ima relativno malo sajtova gde se vodi računa o strukturi URL-a sa aspekta ključnih reči, nije naročiti problem imati duži URL (i sa nekim rečima koje nisu u vezi sa frazom koju je korisnik ukucao). Problem nastaje onog momenta kada imate sve veći broj dobro pozicioniranih sajtova za ciljane ključne reči.
4. Moje je mišljenje da je najbolje koncentrisati se na MWR (The Most Wanted Response) stranice i u odnosu na to izabrati najbitniju ključnu frazu, koja se RUČNO postavlja u tzv. slug (post slug u blog softveru). Znači, nije preporuka praviti automatske URL-ove za ozbiljnije varijante pozicioniranja sajta (dobro je da ta opcija bude po defaultu, ali da se slug može ručno menjati - pogledati WordPress).
5. Još je bolje kada za najvažnije stranice sajta pomoć kod ključnih reči u URL-u postoji i u domenu.
6. Sama priča za ID-e (kao brojeve, kombinacije tipa vke456, i sl.) nije naočito bitna, ako se poštuje prethodno.
7. Čudi me da niko nije napomenuo da struktura URL-a tipa

Code:
strana.php?s=ppc_ppa_contextual_behavioral_advertising


ima istu "težinu" kao i struktura tipa

Code:
/strana/ppc_ppa_contextual_behavioral_advertising


Sada na ovo možete dodati sve varijacije koje ste prethodno pominjali. Ovo važi sigurno već četiri godine. Znači, sam ModRewite nije neophodan, pa DotNet programeri mogu da odahnu... :)

[ bsaric @ 08.09.2007. 10:46 ] @
Citat:
Najbolje je da napravis preusmeravanje tako da stari linkovi usmeravaju na nove sa porukom 303.


Tražilice već godinama, pogotovo Google, preporučaju isključivo 301 redirekcije, pogotovo za preusmjeravanje starih linkova na nove, zašto onda koristit 303 redirekciju koju nitko ne koristi za taj razlog?


Faktor je ključna riječ u linku, ako je ključna riječ "make money online" naravno da pomaže make-money-online u urlu i to se sa par pretraživanja Google vrlo jasno vidi, što točnije url odgovara upitu to bolje.
[ genije mladji @ 08.09.2007. 18:36 ] @
Citat:
Tražilice već godinama, pogotovo Google, preporučaju isključivo 301 redirekcije,


Poslusao sam te ;)
[ broker @ 08.09.2007. 22:06 ] @
Citat:
bsaric: Tražilice već godinama, pogotovo Google, preporučaju isključivo 301 redirekcije, pogotovo za preusmjeravanje starih linkova na nove, zašto onda koristit 303 redirekciju koju nitko ne koristi za taj razlog?


Omanuo sam u broju, moja greska. Mislio sam na 301. Milsim da je to bilo ocigledno i da je tvoj komentar neumesan.

[ bsaric @ 09.09.2007. 10:10 ] @
Pa zašto neumjestan pa samo sam te ispravio, ništa strašno :).
[ broker @ 09.09.2007. 21:23 ] @
Tvoj smajli sve govori.
[ bsaric @ 10.09.2007. 06:12 ] @
Moj smajl govori o tvojoj reakciji da je moj komentar neumjestan, a samo sam te ispravio, ništa više.
[ noviKorisnik @ 10.09.2007. 12:42 ] @
Offtopic : nije li malo stupido raspravljati vako?

@broker - zašto bi se podrazumevalo da si načinio grešku prilikom navođenja broja? Ako neko zaista misli da si rekao ono što jesi (a ne samo pogrešio), onda će krenuti da te ispravi i to može da bude neumesno samo u slučaju da se podrazumeva da grešiš što ... hm ... teško može da prođe.
[ broker @ 10.09.2007. 15:40 ] @
Uopste nije problem u skretanju paznje na gresku, nego u nacinu na koji je to uradjeno, posto je greska ocigledno slucajna i iz konteksta sasvim jasna....
[ noviKorisnik @ 10.09.2007. 15:50 ] @
"Očigledno slučajno" - upravo o tome i pričam - tu se radi o vrlo subjektivnoj proceni, nešto tebi očigledno ne mora biti i drugome. Samo toliko.
[ flylord @ 10.09.2007. 17:42 ] @
Molio bih Vas da se drzite teme. Rasprava koju vodite je totalno besmislena.
[ Prokleta_Nedelja @ 23.09.2007. 17:55 ] @
Citat:
Sada na ovo možete dodati sve varijacije koje ste prethodno pominjali. Ovo važi sigurno već četiri godine. Znači, sam ModRewite nije neophodan, pa DotNet programeri mogu da odahnu... :)


:) zasto tako? Nije tako strasno napraviti UrlRewrite u DotNetu. Trebalo mi je vremena da skontam koliko je to jednostavno. Sad moji linkovi glase npr http://www.adresar.ba/21868/furnir-fix.aspx i izgleda bolje od http://www.adresar.ba/detalji.aspx?id=21868