[ torbica @ 26.09.2001. 16:28 ] @
POSLE POTVRDE "MAJKROSOFTOVOG" DOLASKA U SRBIJU



Postepena legalizacija računarskih programa
Pri uvođenju reda na našem tržištu na udaru bi prvo bile firme sa desetinama računara, proizvođači nelegalnih softvera na veliko i šverceri, potom i ulični preprodavci, ali ne i individualni korisnici, objašnjava Branislav Anđelić



Iz "Majkrosofta" je protekle nedelje stigla još jedna potvrda da čuvena svetska softsverska kuća otvara predstavništvo u Beogradu. Kancelarija bi, kako je, na konferenciji za novinare povodom završetka "Ekonomistovog" Prvog okruglog stola sa Vladom Srbije, rekao regionalni predstavnik "Majkrosofta" Filip Riči, trebalo da krene sa radom početkom iduće godine. Koliko je ova potvrda ohrabrila domaću javnost i koliko je zaista pozitivan signal za ostale potencijalne inostrane investitore, toliko je uvođenje reda na ovom tržištu koje neminovno sledi po dolasku "Majkrosofta", onespokojilo ovdašnje korisnike softvera.

Ima li razloga za bojazan i kako će se sprovesti legalizacija, pitali smo Branislava Anđelića, sekretara republičke Agencije za razvoj informatike i Interneta, koji je, zajedno sa premijerom dr Zoranom Đinđićem, letos boravio u Americi i učestvovao u dogovorima sa čelnim ljudima "Majkrosofta".

Tri faze

- "Majkrosoft" je prihvatio naše upozorenje da bi nagla legalizacija softvera i puna cena licenci praktično zaustavila razvoj, pa ne bi bilo ni ekonomskih efekata za ovu američku kompaniju. Stoga je dogovoreno da se što pre donese republički zakon o zaštiti intelektualne svojine, usklađen sa zakonodavstvom Evropske unije, ili da se adekvatno izmeni postojeći savezni zakon, kao i da se odmah obezbedi mehanizam za primenu zakonskih odredbi. Kontrola bi se uvodila postepeno i sprovodila ciljno - objašnjava Anđelić, podsećajući da će se pri tome poštovati standardi. Poslovne asocijacije proizvođače softvera (BSA), u kojoj su osim "Majkrosofta", i Aj-Bi-Em, "Orakl", "Kompjuter asošijets" i sve druge velike softverske kuće.

Legalizacija softvera, kako je dogovoreno, obaviće se u tri faze.

- Prvo će se sprovesti propagandna kampanja za legalizaciju i obezbediti grejs period (najverovatnije šest meseci) u kome se prekršioci neće kažnjavati.

U drugoj fazi, koja bi trajala do dve godine, na udaru će biti velike firme sa desetinama računara, proizvođači nelegalnog softvera na veliko i šverceri. Očekuje se da kontrola bude rigorozna, a kazne oštre, čak i zatvorske. Međutim, ne predviđa se uvođenje neke posebne inspekcije ili softverske policije, već bi kontrolu obavljale postojeće inspekcije u okviru redovnih dužnosti.

Sitni preprodavci, koji softver nude po ulicama i posredstvom oglasa, kažnjavali bi se oduzimanjem robe i malim prekršajnim kaznama. "Majkrosoft" je prihvatio našu argumentaciju da su to uglavnom građani koji trenutno nemaju drugog izbora, kao i ostali ulični preprodavci, da na taj način izdržavaju porodice i da bi njihovo ozbiljnije kažnjavanje imalo velike ekonomske i političke posledice. Prinuda u ovoj oblasti trebalo bi da bude takva da natera ove ljude da promene zanimanje, a ne da ih otera u zatvor ili finansijski uništi.

Jedinstvena licenca

U trećoj fazi zakon bi se rigoroznije primenjivao na sve pravne subjekte, bez obzira na veličinu firme i broj računara, a i gonjenje sitnih preprodavaca bilo bi pooštreno, objašnjava Anđelić, napominjući da se ne predviđa kontrola i gonjenje individualnih korisnika, jer to nije praksa u svetu.

Kad je reč o legalizaciji postojećeg softvera u državnoj upravi, po rečima Branislava Anđelića, dogovoreno je da "Majkrosoft" izda jedinstvenu licencu za potrebe svih organa SRJ, Srbije i lokalne samouprave i to sa popustom od 75 odsto, na tri godine. Posle ovog perioda dogovorila bi se nova licenca, a "Majkrosoft" se obavezao da prilikom ugovaranja vodi računa o ekonomskim mogućnostima naše zemlje i odobri odgovarajući popust i u naredne tri godine.

- Ovaj potez "Majkrosofta" predstavlja presedan u politici kompanije. Neki naši susedi, koji nisu u mnogo boljoj ekonomskoj situaciji od nas, za upola manji broj licenci morali su da plate dvostruko više. Ili jasnije, u pregovorima smo postigli četiri puta bolju cenu od najbolje koju je "Majkrosoft" do sada odobrio, naglašava Anđelić.

Vesna Jeličić
Politika, 26.09.2001.work? if pressing yes you have
[ impaque @ 27.09.2001. 00:16 ] @
naivni bane... :(

da li ćemo posle te tri godine da krenemo koracima meksika i nemačke, videćemo...