[ deximat @ 06.09.2007. 00:17 ] @
Da li je C najizvorniji programski jezik? Da li on moze odraditi sve sto i drugi kao VB, Assembler , Java...

Kako poceti uciti taj famozni C? Da li on moze da se izvrsava kao VB aplikacije kao exe file ?
[ Eurora3D Team @ 06.09.2007. 12:19 ] @
Ustvari najizvorniji programski jezik je assembler (jezik masinskih instrukcija) i na kraju sve se i svodi na masinske instrukcije.
Prvi softver je pisan u njemu.
C je stari i provereni jezik , skoro jednako brz pri izvrsavanju kao i assembler. U njemu su pisane osnove mnogih operativnih sistema kao i danas siroko rasprostranjene biblioteke koda za kompesiju podataka i slike.
Ukratko, baza celog danasnjeg softvera je u c i assembleru (Ukljucujuci i operativne sisteme).
Dobra strana c jezika (za razliku od nekih drugih) je sto isti kod (nezavisan od platforme) moze da se iskompajluje na svim popularniim operativnim sistemima jer svi imaju c kompajler.
Naravno izvrsivi fajl nema ektenziju exe na svakom operativnom sistemu kao sto ni unutrasnja struktura faila nije ista , ali isto rade.
Na ovo pitanje dali moze da radi sve sto i VB nije potrebno da se odgovara , dovoljno je reci da je VB (kompajler i virtuelna masina) pisan bas u c/c++.
Toliko
Literaturu za ucenje ces lako naci
Pozdrav






[ deximat @ 06.09.2007. 13:38 ] @
Znam da je relativno lako naci literaturu, ali kakva ce ona biti i 90 % linkova su death...
Da li bi mogao neko da postavi novijih linkova sa literaturom i toolovima za komplajiranje i pisanje koda po vasem izboru...
[ X Files @ 07.09.2007. 07:32 ] @
Dejane,
Kakvu vrstu programa nameravaš da razvijaš?

[ deximat @ 13.09.2007. 14:03 ] @
Neam nikakvu namenu direktnu... u buducnosti bi hteo da se bavim sa AI ali bi zeleo da naucim sto je vise programskih jezika... a cuo sam da su svi na principu C-a... A opet ne znam da li je asssembler izvoriniji od njega... Hocu da ukombinujem AI i OS i stvorim neki mnogo kooperativniji OS.... mada to ce biti u daljoj buducnosti... jer sam do sada jako malo izucavao programiranje AI...

Najveci problem skola...
[ fpedja @ 19.09.2007. 15:25 ] @
Ako mogu da pomognem, davno sam ucio c ali za pocetnike mi se cini dobro. Elem, sto se tice knjige preporucio bih ti da potrazis C Lasla Krausa sa ETF-a, a na netu imas na tutorijali.org tutorijale za C. Pozdrav!
[ cirko @ 24.09.2007. 10:43 ] @
Toplp bih ti preporucio knjigu
Racunari programiranje od prof. Radise Cirkovica
Knjiga je strava. Ima veliki broj uradjenih primera za svaciju dusu
Poz