[ srki @ 27.08.2003. 17:04 ] @
Pomozite pocetniku.

Problem se sastoji u sledecem. Kada radim na kompu onda mogu da izvrsavam fajlove u trenutnom direktorijumu i kada otkucam setenv lepo se vidi da je i „.“ ukljucena u path. Ali kada se telnetujem sa drugog kompa onda ne mogu da izvrsavam fajlove iz trenutnog direktorijama sto znaci da „.“ nije u pathu. I kada proverim sa setenv lepo se vidi da je path isti osim sto nema tacke.

E zasto se razlikuje path kada radim na tom kompu i kada se telnetujem na njega. (Inace u oba slucaja se ulogujem kao root mada cini mi se da je isti slucaj i kada se ulogujem kao neki drugi korisnik).
Gde se podesavaju ti path-ovi. Masina je SGI a operativni sistem je IRIX.
U etc nema .profile.
Inace isto me zanima gde se podesavaju promenljive i za operativni sistem ULTRIX.

A imam i jedno teorijsko pitanje:
Zasto u okviru shell-a ne postoji komanda za listanje fajlova nego to mora da se radi sa eksternom komandom (npr ls). Sto to nisu ubacili kada shell ionako ima mogucnost da pravi listu fajlova. Na taj nacin on i zamenjuje * sa listom fajlova. Sto nisu ubacili komandu da prikazujes tu listu?
[ random @ 28.08.2003. 03:18 ] @
Proveri da li ti je isti path podešen u ~/.profile i u ~/.cshrc.

A što se teorijskog pitanja tiče... Kucaj recimo echo * i dobićeš listu fajlova korišćenjem samo built-in funkcija shella.

Zgodno kad neko uradi rm -r /bin... jel tako Gojko? :o)
[ srki @ 28.08.2003. 20:48 ] @
Provalio sam kako da u path-u imam tacku i kada se telnetujem. Ubacio sam . u path koji se podesava u /etc/default/login
Ali i dalje mi nije jasno zasto imam tacku kada radim na tom racunaru. Gde je to podeseno?!? Nije tamo gde si mi rekao, 10x anyway!
Zasto se razlikuje path kada sam telnetovan i kada radim na toj masini?

Nego zasto nije napravljeno da je * feature kernela a ne shella pa da recimo mozes da izvrsis pozoves execl("ls", "*", (char *)0). Koji bi onda problemi bili?

I zasto u windowsu ne radi echo *. Da li je tu * karakteristika kernela, shell-a ili mozda naredbi?
[ tOwk @ 29.08.2003. 01:45 ] @
Pokušaj da pronađeš neki ekvivalent /etc/login.defs fajla. Takođe, razlike se ponekad mogu definisati u odnosu na terminal preko kojeg je korisnik prijavljen (pa kada se prijaviš preko „tastature“ dobiješ drugačije okruženje od onog kada se prijaviš sa udaljenog računara — ovo se uglavnom koristi za zabranjivanje pristupa root nalogu sa udaljenih mašina).

Ovo sve zavisi od sistema do sistema, a Afroditu su još mnogo ranije prebacili na GNU/Linux, pa sada nemam pristupa nijednom IRIX sistemu da bih pogledao malo pobliže.

Ukratko, zaviri u sve /etc/* fajlove, i da li ima tu nečega zanimljivog.


Citat:
Nego zasto nije napravljeno da je * feature kernela a ne shella pa da recimo mozes da izvrsis pozoves execl("ls", "*", (char *)0). Koji bi onda problemi bili?

Problemi dizajna — što više ovakvih stvari strpaš u kernel, to je veća šansa da se pojave nepotrebne greške. Znači, ako si spreman da uključiš „pattern-matching“ u kernel, to znači da si spreman da dodaš nekoliko hiljada linija koda, a svi znamo da tu ima mnogo potencijalnih „paničara“.

Uostalom, zašto ne strpati i grafičko okruženje, program za crtanje, uređivač teksta, i ko zna šta još — pa sve to olakšava posao, i veoma je potrebno, zar ne?

Ukratko, Unix filozofija je — mali alati, za male poslove — bar kada je to moguće.

Citat:
zasto u windowsu ne radi echo *. Da li je tu * karakteristika kernela, shell-a ili mozda naredbi?


Da nisi možda pogrešio forum? :-)

Ipak, cmd.exe je budževina u kojoj nije predviđeno raditi svakodnevne poslove, i nedoslednosti se pojavljuju na svakom koraku. Znači, radi se o lošem „shell-u“.
[ srki @ 29.08.2003. 13:24 ] @
Citat:
tOwk
Ukratko, zaviri u sve /etc/* fajlove, i da li ima tu nečega zanimljivog.

Jedno grep je resilo posao.
Tacnije: "grep -l -r PATH /"
(kao sto i pretpostavljate ovo je trajalo citavu vecnost)

I nasao sam da se path za root korisnika koji radi na masini namesten u /.desktop-planck/.userenv
(planck je ime racunara)

Ali znas sta me buni? To sto je taj path potpuno usti kako kada otkucam setenv osim sto nema „.” !
Zasto onda ima tacke kada otkucam setenv kada ona nigde nije podesena! Pretrazio sam sve sa grep-om.

A novi problem je sa sendmailom. Kada pokusam sa mail-om da posaljem mail napise mi „NIS map mail.aliases specified, but NIS not running”. Sta da radim? Sa "grep -l -r aliases /etc" sam nasao da ima aliases namesteno u nsswitch.conf i posle sam citao man strane i kao namestio aliases: files ali ni tako nece i javlja se ista greska!!!

Potpuno sam pocetnik u ovome i nista se ne razumem. Tako ti je to kada foliras poslodavca da pored programiranja znas i administraciju da bi dobio posao-srecom da su svi oko mene biolozi pa nemaju pojma da ne znam :-))) Ali dobro, kada se za koji dan prebacim na programiranje i image processing bice lakse i za mene i za ove oko mene...i za vas :-)

A inace ovaj SGI sa IRIX-om me bas nervira. Sve se nekako nakaradno konfigurise i uopste ne lici na UNIX. A ULTRIX je vec druga prica i on je slican BSD-u.
Koliko je pametno na te masine instalirati linux? Znaci SGI sa MIPS procesorom a druga masina je DecAlpha.