[ optix @ 10.09.2007. 00:59 ] @
Citat:

Kablovski i internet provajder SBB zatražio je od Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL) licencu za kablovsku fiksnu telefoniju, čime je i zvanično postao najveći konkurent "Telekomu Srbija"! SBB, naime, očekuje da kablovskom telefonijom u narednom periodu preuzme trećinu tržišta telekomunikacija. Reč je o linijama koje građanima donose besplatne razgovore u okviru mreže, neograničen broj telefonskih priključaka, identifikaciju poziva, kreiranje "profila" i druge prednosti koje u klasičnoj fiksnoj telefoniji nisu dostupne.

...

http://www.novinepress.co.yu/vest.jsp?id=19616&sectionId=33
[ zzviktor @ 10.09.2007. 01:25 ] @
pa sad da li ce je dobiti i u kom roku ce poceti sa pruzanjem usluga videce
se.
[ Boki4u @ 10.09.2007. 16:48 ] @
Svaka cast. Ne znam sta drugo da kazem osim NAPOKON.

Dobro su se setili, posle toliko godina.
Mislim da ce vremenom obicna fiksna telefonija izumreti.
Evo ja imam caleta u inostranstvu, i cesto zove sa skype-a na fiksni.
Bas smo skoro pricali da uzmemo po jedan fiksni skype telefon i lepo zaobidjemo fiksnu telefoniju. Sto placati kad moze za dz!
[ Gojko Vujovic @ 10.09.2007. 16:51 ] @
(10.09.2007. - 18:51) Tema je premeštena iz foruma Udruženje korisnika telekomunikacija u forum IT pravo i politika razvoja.
[ ~Vojvoda @ 10.09.2007. 17:25 ] @
Ako im ova nova usluga bude na nivou dosadasnje-haos i horor.
Kako neko da shvati ozbiljno kompaniju, koja vec mesec dana ne moze da resi problem jednog korisnika. A sada jos +telefonski korisnici.
Ne znam, nisam pametan da komentarisem, ali moj opsti utisak nije nimalo dobar.
[ PPZ @ 10.09.2007. 17:25 ] @
Treba uzeti u obzir da se ne radi o klasicnoj telefoniji, vec o VoIP-u, i time SBB NIKAKO nije konkurencija telekomu.Da bi SBB bio PRAVI konkurent Telekomu, morao bi da postavi svoje telefonske centrale, provuce svoje opticke kablove, sto nije nemoguce, ali kosta puno.Ovako ce SBB da postavi niz servera za VoIP i da ubira pare.Ja bih voleo da se osvrnete na to sto je SBB dosada nudio, i da doooobro razmislite koliko ima istine u svemu tome.Sarena laza je bila reklama za 5Mbita internet, nemojte puno da ocekujete i od telefonije.
Ja mislim da se napokon neko u SBB-u setio (puno im je trebalo) da je glupo da Srbi ostavljaju pare raznim Skype-ovima i ostalim VoIP provajderima, pa su se odlucili da ponude oni "to isto" samo malo drugacije.

Ja se pitam kako ce oni to da realizuju, kad nisu sposobni ni sada da obezbede potreban bandwidth za internet, a uvodjenjem VoIP-a ce MORATI da rezervisu jedan deo bandwidth-a za telefoniju.To znaci da ce internet biti jos gori, a oni nece biti u mogucnosti da pruze vise, pa je sve to vrlo sumnjivo kako ce raditi...


Ne mora da znaci da VoIP unutar same mreze nece raditi kako treba, ali je vrlo diskutabilno kako ce raditi internet deo svega (jer da bi ostvario konkurentne cene prema inostranstvu, morace da ide preko interneta, a ne klasicnom telefonijom)....
[ OffShore @ 10.09.2007. 19:46 ] @
Citat:
PPZ: Treba uzeti u obzir da se ne radi o klasicnoj telefoniji, vec o VoIP-u, i time SBB NIKAKO nije konkurencija telekomu.Da bi SBB bio PRAVI konkurent Telekomu, morao bi da postavi svoje telefonske centrale, provuce svoje opticke kablove, sto nije nemoguce, ali kosta puno.Ovako ce SBB da postavi niz servera za VoIP i da ubira pare.Ja bih voleo da se osvrnete na to sto je SBB dosada nudio, i da doooobro razmislite koliko ima istine u svemu tome.Sarena laza je bila reklama za 5Mbita internet, nemojte puno da ocekujete i od telefonije..


A zasto ne bi radio KLASICNU telefoniju? i zasto bi morao da provlaci svoje kablove?

Jednu AXA 10 centralu (koja inace moze da podrzi i 100 000 brojeva) mozes naci i za 20 000 evra polovnu.

Druga stvar: MONOPOL je pao, i svako ko dobije dozvolu od RATEL-a ce moci da koristi INFRASTRUKTURU nadzemnu i podzemnu i INTERKONEKCIJU sa telekomom.

Kao i u Bosni, monopol je pao, Telekom Srpske prodat Telekomu Srbije, a sta je prodato? prodato je TRZISTE,i CENTRALE -koje opet nisu bile vlasnistvo telekoma al ajde, NIJE PRODATA infrastruktura, ostala je vlasnistvo naroda, i vlada raspolaze sa njim.

kako to? pa fino, ko je god uvodio telefon svojevremeno, placao je debelo, cak su kupovali i bandere a samo uvodjenje je kostalo od 1000-4000 maraka-znaci vlasnistvo naroda.

U bosni je 12 firmi dobilo licence da se bavi FIKSNOM telefonijom:)
[ starkg @ 10.09.2007. 19:58 ] @
Jeste lepo ali net radi haos varira mnogo surf paket 128/1024 upload je dobar download bude par dana 200-450 pa pet 900-980 pa tako dalje ovo nije fer a sad hoce telefoniju zlo ako ovako rade kao sad
[ Ivan Dimkovic @ 10.09.2007. 20:00 ] @
Citat:
kako to? pa fino, ko je god uvodio telefon svojevremeno, placao je debelo, cak su kupovali i bandere a samo uvodjenje je kostalo od 1000-4000 maraka-znaci vlasnistvo naroda.


A gde to pise da je to "vlasnistvo naroda"? :)
[ komad @ 10.09.2007. 20:04 ] @
"MONOPOL je pao"

jel moze da se uradi neka nadgrobna ploca, da bi mi ostali znali gde je pao i koji ga je zlikovac mucki ubio :)

nema kraja monopolu, kad telekom nije postupio prema resenju suda ranije, ne vidim da ce sada po resenju RATEL-a. sto bi telekom dao nekom da koristi njegovu infrastrukturu? Ili ce dati parice po sadasnjoj ceni, pa ko voli...

srbija je ovo, pa u tu cast svaku recenicu, pa i ovu pisem MALIM slovom ;)
[ bozaijeca @ 10.09.2007. 20:11 ] @
Daj Boze, ali nisam siguran da ce sve biti kako treba.Zelim da kazem da se kod nas u Srbiji uzimaju DEBELE pare za nizak kvalitet usluga.Pocecu samo sa nekima....recimo gorivo svetska(mozda bolje reci belosvetska cena), a o kvalitetu da ne pricamo mnogo.Zatim da napomenem cene nekih osnovnih zivotnih potrebstina koje su kod nas dosta skuplje (u odnosu na zemlje iz okruzenja), a opet o kvalitetu da ne pricamo.Sta da kazem...Prvo da napomenem da sam korisnik gore pomenute mreze.Druga stvar je ta da se mi zadovoljavamo brzinom od 256 ili 512 za nekih 18 evra.Evo za primer, imam prijatelje po inostranstvu, i kod njih se protok meri u MEGA BITIMA, i najveci trosak mesecni je do 30 evra.Ja bih bio zadovoljan da se srazmera protoka primeni i za cenu.Sto znaci da bih ja za ovakvu brzinu trebao da platim neku sitninu.E tada bi bio zadovoljan.

Kod nas se uveze lom od opreme koji se tamo baca reciklira, a nasi ga otmu od prese, donesu ovamo....i pazi najgoreg, time se hvale.Dalje za nikakav kvalitet usluge naplacuju debelo.Eto tako se kod nas vodi uspesan posao.Jednacina je jednostavna INPUT =0, ali je zato prihod izuzetan.


Hvala na Vasoj ukazanoj paznji, i voleo bi da se javi neko iz SBB-a.
[ ghost2k3 @ 10.09.2007. 20:17 ] @
Pa ne znam bas za parice, ali za cevi od gasovoda, odnosno gasovod, znam da kazu da je "narodni", odnosno da svako ko je uveo plin ima pravo na neke akcije. Posto je plin uvodjen sa parama ljudi koji su tada kupovali prikljucke ... tako nekako prica ide.
Mada ljudi telekom je to, pa jos u Srbiji. Treba ovde monopol da padne jedno, pa bar 10 puta, da bi stvarno pao.
[ Milan Gligorijevic @ 10.09.2007. 20:24 ] @
Citat:
Savetnik za odnose sa javnosću u Ratel-u Aleksandra Stefanović kazala je da je taj zahtev prosleđen Ministarstvu za telekomunikacije i informatičko društvo Srbije, pošto je za dodelu takve licence neophodno raspisivanje tendera.

"Zakonom o telekomunikacijama dozvoljena je konkurencija u oblasti fiksne telefonije, ali je neophodno da Ministarstvo odredi minimalne uslove koje operater mora da ispuni kako bi se bavio tom vrstom posla,", navela je ona.

Kompanija SBB (Serbia broadband) je, istakla je Stefanovićeva, prva koje je zvanično zatražila licencu za izgradnju mreže fiksne telefonije i pružanja usluga tefoniranja, pored jedinog operatera na tržištu Telekoma Srbije.

Ona je dodala da Ratel očekuje i nove zahteve za operatere fiksne telefonije u Srbiji.

Kompanija SBB ima više od pola miliona korisnika kablovske televizije i interneta, a u junu su kontrolni paket akcija te kompanije preuzeli Kompanija Mid Evropa partners (MEP) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).

Usluge fiksnog telefoniranja na srpskom tržištu trenutno pruža samo državna kompanija Telekom Srbije, koja ima više od 2,8 miliona korisnika.


Izvor: B92
[ MyWay @ 10.09.2007. 20:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A gde to pise da je to "vlasnistvo naroda"? :)
Pa pisalo, svojevremeno, na svim televizijama: od radio televizije Ljubljana, preko RTZ i RTB sve do narodnog Skoplja. Jeste davno bilo, ali se urezalo narodu u svest.
[ nsmalesev @ 10.09.2007. 21:00 ] @

-standardizacija usluge, postivanje korisnika...

-kako <otvoriti>) trziste ICT na lokalnom nivou, ko
odlucuje o nivou cena i kvaliteta, sami gospdo...
a...

[Ovu poruku je menjao boki dana 17.09.2007. u 04:14 GMT+1]
[ VIDAKOVICV @ 10.09.2007. 21:36 ] @
Znam da je Telekom Srbija pre par dana poslao dopis svim kablovskim distributerima tražeći da ih obaveste da li njihova mreža u ovom momentu može da se koristi za VoiP ako ne šta je potrebno da se osposobi, pozivajući se na neki član iz ugovora o korišćenju njihove infrastrukture koji valjda podrazumeva saradnju.
[ PPZ @ 10.09.2007. 21:59 ] @
Citat:
OffShore: A zasto ne bi radio KLASICNU telefoniju? i zasto bi morao da provlaci svoje kablove?

Jednu AXA 10 centralu (koja inace moze da podrzi i 100 000 brojeva) mozes naci i za 20 000 evra polovnu.

Druga stvar: MONOPOL je pao, i svako ko dobije dozvolu od RATEL-a ce moci da koristi INFRASTRUKTURU nadzemnu i podzemnu i INTERKONEKCIJU sa telekomom.

Kao i u Bosni, monopol je pao, Telekom Srpske prodat Telekomu Srbije, a sta je prodato? prodato je TRZISTE,i CENTRALE -koje opet nisu bile vlasnistvo telekoma al ajde, NIJE PRODATA infrastruktura, ostala je vlasnistvo naroda, i vlada raspolaze sa njim.

kako to? pa fino, ko je god uvodio telefon svojevremeno, placao je debelo, cak su kupovali i bandere a samo uvodjenje je kostalo od 1000-4000 maraka-znaci vlasnistvo naroda.

U bosni je 12 firmi dobilo licence da se bavi FIKSNOM telefonijom




Ako ti druze pod "FIKSNO" mislis na to da postoji jedan telefon sa slusalicom u kuci, i kad napravi "drrrinnn" ti podignes slusalicu, onda si u velikoj zabludi.Da bi neka kompanija bila konkurent Telekomu, mora dati svojim korisnicima mogucnost da svoj broj prebace kod njih, a to sa "FIKTIVNIM" a ne "FIKSNIM" telefonima nije moguce.To je jedino moguce obezbedjivanjem svoje telekomunikacione mreze.A to sto ti kazes za jednu centralu sa 100.000 prikljucaka? Pa to je smesno.Bice potrebno postaviti mnoooogo vise od jedne centrale da bi se ozbiljno zaigralo, a i da bi se bilo konkurent Telekomu.Nazalost to je sve zamazivanje ociju, da ljudi misle da se nesto desava, a i da bi se uzelo para od naroda.Ozbiljna konkurencija Telekomu ce ipak biti onaj koji bude postavio svoju mrezu centrala, i naravno onaj ko pocne da daje prikljucke za ADSL koji nisu vezani nicim za Telekom, nego iskljucivo za njihove, privatne centrale.To znaci da konkurent Telekomu mora biti sposoban da dovuce zice do tvog stana sa linijom, koja nece biti vlasnistvo telekoma, pa samo iznajmljena.Eh, ali to mi zvuci kao bajka....bar jos uvek.Ali polako, bice i to jednog dana....ne moze ovaj monopol doveka.....
[ OffShore @ 10.09.2007. 22:36 ] @
Znam sta govorim:)

Evo kod mene centrala od 10 000 brojeva, dodjeljena numeracija za moj grad, ide putem kablovske TV (optika) korisnici preko jednog kabla dobijaju: TV,internet i TELEFON sa fiksnim brojem, dalje ista firma za udaljena mjesta postavlja svoje kablove (podzemne) a sve ulazi INTERKONEKCIJski u system telekoma pa dalje..

inace VoIP kartice krenule vec:)

Evo nosioca dozvola u Bosni:
12 komada
http://www.cra.ba/bs/telecom/db/?cid=4135

dalje, donijet je i zakon, koji ce da stupi na snagu iduce godine, a to je PREDIZBOR operatera (trocofreni broj ispred, pa kao na zapadu da se bira operater koji nudi neku destinaciju, a naplacuje telekom preko racuna, pa se tali) a za 2 godine IZBOR operatera(dobar dan, ne zelim vise da sam kod vas, prebacite mi broj kod drugog telekoma...)


mmwc edit: član 7 pravilnika.

[Ovu poruku je menjao mmwc dana 10.09.2007. u 23:51 GMT+1]
[ HiTech Profile @ 10.09.2007. 23:12 ] @
@PPZ:
Zasto bi SBB morao da obezbedi i ADSL? Propusna moc i odnos dl/ul je ipak na strani optickih kablova, koje inace koristi SBB.
[ PPZ @ 11.09.2007. 07:46 ] @
Citat:
HiTech Profile: @PPZ:
Zasto bi SBB morao da obezbedi i ADSL? Propusna moc i odnos dl/ul je ipak na strani optickih kablova, koje inace koristi SBB.



To je samo dodatna opcija.Kazi mi jesi li ti zaista video te opticke kablove??? Ja sam video po Beogradu kablove razvucene u vazduhu od zgrade do zgrade.To dovoljno govori o ozbiljnosti provajdera.A u Zrenjaninu je situacija jos gora.Preuzeli su kablovsku mrezu drugog provajdera i nisu je cak ni popravili! Pa kroz to ne prolazi ni TV signal kako treba, a kamoli INTERNET + TELEFON!!!

Sto se centrala tice one ipak moraju imati nekakvu strukturu, i MORA postojati mogucnost da se prenese broj od dosadasnjeg prvajdera, tj. Telekoma.Sto se mene tice tek kad vidim da se Telekom odrice "tesko" stecenih brojeva onda cu verovati da postoji konkurencija na nasem trzistu.Znaci, ako imam broj 023/123456 hocu i kod drugog provajdera da imam isti broj, jer ga imam 20 godina i necu da ga izgubim (npr.).
[ drbogi @ 11.09.2007. 08:08 ] @
Ma postavili su oni optiku, samo ih mrzi da skidaju kablove koji su razvučeni po vazduhu.. :)
Znam da nisu bili u stanju svojevremeno da šalju UHF signal, nego su morali da konvertuju na VHF, ne bi li dobacili kroz njihovu "optiku". Kako je danas ne znam na svu sreću, ko koristi SBB TV, neka pogleda na kojim kanalima su programi kod njih.
Kaobajagi država, kaobajagi privreda, kao ukidanje monopola, kao ovo-ono, jedino je novac pravi.
[ whitie2004 @ 11.09.2007. 13:13 ] @
Sve mi se cini da malo promasujete temu. Nisam siguran da uopste zele da se zezaju na sitno, elem ...

Najveci Telekomov komitent - kupac ( ako se dobro secam preko 70 % ukupnog protoka podataka ) je upravo SBB. Do sada su morali taj saobracaj da usmeravaju na monopolistu. Sada su u situaciji da izgrade svoju infrastrukturu, plus da deo oni prodaju drugima.
[ Slobodan Miskovic @ 11.09.2007. 14:14 ] @
Druga licenca za fiksnu telefoniju?
11. septembar 2007. | 14:46 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Ministarka Aleksandra Smiljanić kaže da će druga licenca za fiksnu telefoniju biti dodeljena na tenderu.

Ona je to rekla nakon što je kompanija SBB zatražila licencu za taj posao, koji je sada u monopolu Telekoma Srbija. Smiljanićeva je navela da Ministarstvo još nije dobilo zahtev kompanije SBB za dodelu licence za pružanje usluga fiksne telefonije, ali da je o tom zahtevu obavešteno iz medija.

"Orijentacija Ministarstva jeste uvođenje konkurencije, ali istovremeno mora da se vodi računa o pružanju univerzalnog servisa, odnosno da svi građani imaju osnove telekomunikacione usluge po pristupačnim cenama", kazala je ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo na konferenciji za novinare povodom 100 dana rada Ministarstva.

Postoji opasnost da kablovski operater Serbian broadbend SBB preuzme "bolje platiše", a time onemogući "Telekom" da pokrije troškove za pružanje neisplativih usluga, rekla je ona i dodala da se zbog toga u toku analiza tržišta.

Smiljanićeva je kazala i da je upoznata sa zahtevima kompanija za uvođenje telefonije preko interneta (VoIP), što će biti omogućeno kada Republička agencija za telekomunikacije (Ratel) završi pravilnik o toj oblasti, čija je izrada u toku.

Pomoćnik ministara za telekomunikacije Slobodan Laketa kazao je da nove licence za fiksnu telefoniju neće biti izdate do kraja godine, ali da se novi operateri fiksne telefonije mogu očekivati u 2008. godini.

On je naveo da SBB kao kablovski i intenet operater već ima mrežu preko koje u kratkom roku može da počne da pruža usluge telefonije, ali da je neophodno da pre dodele dozvole formira fond za univerzalne usluge.

Laketa je dodao da je u toku i razmatranje planova za raspodelu frekvencija koje će omogućiti razvoj "vajmaks" (WiMax) tehnologija, odnosno pružanja usluga fiksne telefonije bežičnim putem.

Kompanija SBB u ponedeljak je dostavila Ratelu zahtev za dodelu licence za fiksnu telefoniju.

Konkurencija i modernizacija

Ministarka je danas takođe rekla da je osnovi cilj rada Ministartva uvođenje konkurencije i modernizacija infrastrukture u oblasti telekomunikacija i interneta.

Ona je kazala da su mogućnosti tih tehnologija, koje su u poslednjih 20 godne izmenile svet, još nedovoljno iskorišćene u Srbiji.

Smiljanićeva je dodala da je Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo započelo rad na izmenama Zakona o telekomunikacijama, formiranju Agencije za poštanske usluge i primeni Zakona o elektronskom potpisu, kao deo tog plana.

Kako je navela, ti poslovi bi trebalo da budu završeni u narednih nekoliko meseci.

Na konferenciji za novinare je najavljeno i da će početkom sledeće godine biti registrovana prva sertifikaciona tela za izdavanje sertifikata o elektronskom potpisu, koji će omogućiti da elektronski dokumenti imaju istu pravnu snagu papirni, sa potpisom i pečatom.

Pomoćnik ministra za informatičko društvo Nebojša Vasiljević naveo je da je u saradnji sa Ministarstvom trgovine u toku i izrada zakona o elektronskoj trgovini, koji bi trebalo da bude završen do kraja 2007. i omogući regulacije te oblasti u Srbiji.

"Planiran je i početak rada na zakonu o zaštiti privatnosti podataka u javnim elektronskim komunikacijama, koji je jedan od uslova za ulazak na 'belu šengen listu'", kazao je on.

[ barakuda111 @ 11.09.2007. 21:10 ] @
Ovo mi se cini kao dobra vest. Ziveo SBB
[ miki_250 @ 12.09.2007. 07:15 ] @
pre bih rekao da ce to biti isto kao i net sto su reklamirali 5mb :):):) a ne kazu sve .........tako ce i ovo voip a kosta to niko ne zna.....
[ nmitric @ 12.09.2007. 09:17 ] @
CRVENI KARTON ZA SBB, TELEKOM IH JE SVE MATIRAO

Telekom Srbija" biće prvi operater u našoj zemlji koji će građanima ponuditi uslugu takozvane kablovske telefonije, možda čak i do kraja ove godine! Kako Press nezvanično saznaje, „Telekom Srbija" ima potpisane ugovore sa svim kablovskim operaterima u Srbiji kojima je dozvolio korišćenje svojih kapaciteta za postavljanje kablova, a u zamenu za tu uslugu obezbedio mogućnost da preko tih kablova korisnicima pruži usluge IP telefonije.

Ovakav ugovor sa najvećim kablovskim operaterom SBB-om potpisan je na pet godina još u avgustu 2003. godine. Prema tvrdnji sagovornika Pressa, „Telekom" ima kompletnu infrastrukturu za pružanje IP telefonije i pre mesec dana zatražio je od SBB-a, ali i drugih kablovskih operatera, ispunjenje ove tačke ugovora, na šta su oni pristali.

- Cene pretplate i impulsa koje trenutno imamo u Srbiji su najniže ne samo u regionu, nego i u Evropi, i to zahvaljujući tome što ih država kontroliše! Ako bi se tržište liberalizovalo, država bi izgubila pravo da diktira cene, čime bi i „Telekom" tarifnu politiku morao da prilagodi tržištu. Trenutno, prosečan račun za telefon je između 700 i 800 dinara, a oko 15 odsto građana zbog loše materijalne situacije plaća samo pretplatu i nikada ne napravi nijedan impuls razgovora. Politika svih operatera koji pružaju telefonsku uslugu u svetu jeste visoka cena pretplate, a niska cena impulsa. Međutim, to znači da će oni najsiromašniji sa skupljom mesečnom pretplatom izgubiti osnovnu uslugu telefonske linije, jer neće moći da je plate - naglašava sagovornik Pressa.

Novi operateri kablovske fiksne telefonije na tržištu Srbije mogu se očekivati sledeće godine. Ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Aleksandra Smiljanić kaže da će licence biti dodeljene na tenderu koji će raspisati RATEL, ali tek pošto komisija ministarstva ispita pod kojim uslovima konkurencija u fiksnoj telefoniji neće ugroziti sposobnost „Telekoma Srbija" da pruža osnovne jeftine usluge.

- Po navodima „Telekoma", toj kompaniji se ne isplati da pruža telefonske usluge u ruralnim krajevima i korisnicima koji imaju jako male telefonske troškove, pa se ova delatnost finansira iz prihoda od boljih platiša. Dakle, postoji opasnost da SBB, koji je podneo zahtev za licencu za fiksnu telefoniju, preuzme „bolje platiše", a time onemogući „Telekom" da pokrije troškove za pružanje neisplativih usluga - objašnjava Aleksandra Smiljanić

Prosečni račun 700 dinara

U Srbiji 89 procenata stanovništva ima telefonski priključak. Prema statistici „Telekoma Srbija", čak 15 odsto građana koji imaju telefonski priključak zbog siromaštva plaća samo mesečnu pretplatu u iznosu od 70 dinara i ne napravi ni jedan jedini impuls razgovora. Na to se može dodati još 10 odsto korisnika fiksnog telefona čiji mesečni račun ne prelazi 300 dinara, dok je prosečni račun u Srbiji 700-800 dinara.

Fakti

- Procedura dodele licence za fiksnu telefoniju podrazumeva da Ministarstvo za telekomunikacije raspiše minimalne uslove, na osnovu kojih RATEL raspisuje tender

- Cene u kablovskoj fiksnoj telefoniji odrediće cena licence, broj linija koje će operateri moći da koriste, ali i tarife za konekciju sa klasičnom telefonijom

- Cena pretplate u Srbiji od 0,93 evra i impulsa od 0,0038 dinara za lokalni poziv najjeftinije su u Evropi

- Pretplata u Bosni je tri, u Crnoj Gori pet, Makedoniji šet, a u Hrvatskoj devet puta skuplja
[ pringles80 @ 12.09.2007. 10:32 ] @
Teško da će od toga biti nešto, RATEL ako je pametan napraviće jedan od uslova da bude neometan i garantovan pristup hitnim brojevima 92/93/94, a pošto znamo koliko često nam puca veza na SBB-u, zna se da je to nemoguće, i još kad nestane struje gde je onda telefon? Nije ipak ovo pravi "Fiskni" da radi i kad nema struje. Ipak će ljudi koji se opredele za ovakav neki provajder a imaju i telekom fiksni na kraju morati da plaćaju najmanje pretplatu za telekomov fiskni, zbog svih onih slučajeva kad SBB nije u stanju da prosledi poziv, a sigurno će biti takvih slučajeva i kad modem ima konekciju. E a onda Telekom može da digne pretplatu i to je to, konkurencija uništena.

[ BytEfLUSh @ 12.09.2007. 11:53 ] @
Može SBB svašta da traži ali ako se na tenderu pojave neki veći (i ozbiljniji) igrači, mislim da nemaju mnogo šanse...
[ Dejan2003 @ 12.09.2007. 15:05 ] @
Super!!!!!!! drugi operater za fixnu telefoniju!!!!!!! To je dobro procitati. SBB? Uh to nije dobro!! Neka prvo skinu kablove koje su vesali s zgrade na zgradu, s strujnih stubova na drvece, s grana nagranu, kroz liftove, kroz podrume zgrada, kroz metalne kanalice... neka im izadje gradjevinska komisija, i nezavisni nadzorni organ mreze. To sto je SBB i njihove podizvodjacke firmice radile po Srbiji to nema nigde, da ne pricamo kako su nam otimali pare na ulici uz obecanje da cemo dobiti SBB TV signal odmah, kao da nismo cekali godinama posto su uzeli kintu.

E sad ako ce oni da mi budu drugi prvider fixne, neka hvala preskocicu; postim; nisam toliko ocajan!!

a za ovaj comment svaka cast
Citat:
nmitric:

- Cene pretplate i impulsa koje trenutno imamo u Srbiji su najniže ne samo u regionu, nego i u Evropi, i to zahvaljujući tome što ih država kontroliše! Ako bi se tržište liberalizovalo, država bi izgubila pravo da diktira cene, čime bi i „Telekom" tarifnu politiku morao da prilagodi tržištu. Trenutno, prosečan račun za telefon je između 700 i 800 dinara, a oko 15 odsto građana zbog loše materijalne situacije plaća samo pretplatu i nikada ne napravi nijedan impuls razgovora. Politika svih operatera koji pružaju telefonsku uslugu u svetu jeste visoka cena pretplate, a niska cena impulsa. Međutim, to znači da će oni najsiromašniji sa skupljom mesečnom pretplatom izgubiti osnovnu uslugu telefonske linije, jer neće moći da je plate - naglašava sagovornik Pressa.


Onog momenta kad dodje drugi operater, cene ce da odu gore, ili onog momenta kad se bude znalo da ce se telekom prodati, nove gazde ce dici cenu telefoniranja, i to upravo kao sto su uradili u Crnoj Gori, pretplata 10 EUR, pricao ne pricao,ili kao u hrvatskoj:petkom subotom i nedeljom gde godokrenete broj unutar hrvatske poziv je besplatan, a niko ne pominje da ta pretplata je 25 EUR. Znam iz iskustva da je cena telefoniranja bila ista ili5% visa u poredjenju s Srpskim telekomom
http://www.t-com-cg.com/privatni.aspx?akcija=197 kriminal 7EUR pretplata, ADSL 80 EUR, zabranjen VoIP, Nema VoIP providera, i da prodamo Telekom T-COM-u, I dont think so
jedino bi voleo sto bi svabe naterale one mamlaze iz TELEKOMA da rade i one brkate sluzbenice da ne baljezgaju ceo dan telefonom
ili
http://www.t-com.hr/privatni/telefon/paketi/#

Samo bi voleo da vidim novog providera koji ce da ponudi istu cenu impulsa i telefonske pretplate kao i Telekom i koji ce to penzioner ili radnik iz prosvete mogao da plati

imate report prikacen pa proucite

[Ovu poruku je menjao Dejan2003 dana 12.09.2007. u 16:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Dejan2003 dana 12.09.2007. u 16:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Dejan2003 dana 12.09.2007. u 17:40 GMT+1]
[ since1986BC @ 12.09.2007. 15:33 ] @
Konacno i taj nedodirljivi sektor u Srbiji.
Ma neka se pojavi i neko jaci od njih, bas me briga.Treba da se medjusobom "kolju".
Al najtuznije je sto se to nikad nece desiti, sve je to predstava koja ide vec hiljadama godina, za radnicku klasu.
Ljudi ovo je kapitalizam, svako sebe gleda i pazi na to da njemu bude najbolje.

Lepo rekose: Iza svakog ugla vreba Dragan Kojic Keba.
[ Slobodan Miskovic @ 12.09.2007. 15:44 ] @
Kao sto su se klali Telekom i Mobtel ;)
[ Dejan2003 @ 12.09.2007. 16:45 ] @
Predlog za RATEL
Najbolje resenje: neka SBB udje u fixnu ili bilo ko drugi, ali nek sve kablovske TV mreze budu otvorene tako da mozemo da promenimo kablovskog operatera, a ne da mi SBB drzi monopol u ovom delu grada
Dobitak za sve nas
[ Marenović Slaviša @ 12.09.2007. 20:15 ] @

Ne ocekujte nista pre 2008 godine.
Jos godinu dana do pocetka realizacije.
[ zoxyf @ 12.09.2007. 20:58 ] @
Pa krajnje je vreme bilo da se pojavi josh koji igrach.
[ miki_250 @ 13.09.2007. 10:48 ] @
bice to kao njihov cuven net od 5 mb koji sada vise niko ne pominje :):)
[ pantic68 @ 14.09.2007. 08:31 ] @
Mislim da se prerano radujete. Ovo su potezi iznudjeni od strane EU. Srbiju verovatvo ocekuje jedan period distanciranja od sveta, jacanja radikala i centralizovanja finansija i svega sa timu vezi tako da sledecih nekoliko godina stvari nece daleko odmaci.
[ dalek @ 15.09.2007. 21:53 ] @
Pa i nije SBB toliko los. Kakav narod takavi i kablovski operater. Nisam imao sa njima nekih problema vecih, uplate online lezu kako treba, kad se verovatno popuni ispravno uplatnica, signal i program su ok, internet je zadovoljavajuci, mozda ja ne znam za bolje... meni je sasvim ok. Nas sestorica delimo 512 i sasvim je fino za te pare. A jesu malo sirovi na call centru, ali zamislite sebe da imate 700000 korisnika i od toga 7000 pismenih, a ostali ne znaju da ubodu drugo usim pink grand parade, pa kad im zaglavi net sta mogu nego da zovu i smaraju korisnicki servis...
[ Lesh5 @ 16.09.2007. 17:29 ] @
I ja koristim SBB net i sasvim sam zadovoljan... Brzina je blizu obecane (nikada ni jedan provajder u Srbiji nece dati obecanu) i stabilan je... Ne znam sto svi pljuju tako SBB, cak je kablovska televizija ima extra program, samo mi se ne svidja sto nisu u svim gradovim iste pretplate... 650din za NS, za BG 550din. Kad se na to doda 350din za RTS to je 1000din samo za TV, mnogo je to... Ali opet kazem, kvalitet mi je uvek bio na prvom mestu, a SBB ga svakako ima...

[Ovu poruku je menjao Lesh5 dana 17.09.2007. u 15:40 GMT+1]
[ Fanatic_ @ 16.09.2007. 22:15 ] @
Receno je da ce RATEL dodeliti licencu na tenderu, ne moze drugacije, sto znaci da ne mora SBB da dobije licencu, to moze biti bilo ko. Da je dobro dobro je, jer kad je Telenor dosao cene su pale ne mnogo ali su pale. Ova medijska halabuka koja se digla slicna onoj pre prodaje mobtela, tada su svi davali vece sanse da mobtel kupi mobilkom, medjutim kako se ispostavilo njega je kupio telenor. I ovde je realno ocekivati da se desi nesto slicno.

Jos jedan primer pada cena ,doduse koji se dogodio u nemackoj, je kada je tamosnju licencu dobio izvesni freenet. npr. paket koji obuhvata flat internet brzine 16Mbps i flat pozivi za celu nemacku kosta oko 40e a isti takav ko njihovog telekoma je 60e. Srbija nije nemacka ali ce mo koliko toliko osetiti dolazak novog operatera
[ EHHO @ 18.09.2007. 12:35 ] @

Pogledajte ovaj profesionalizam kod SBB-a.

Vrh tehnologije (ovako je odradjena kablovska televizija za 5 korisnika)
[ Galle PIM @ 19.09.2007. 00:29 ] @
EHHO nije to nista znaju oni i bolje, moze to tako i za 10 korisnika :)

@Lesh5 sve sve al' 'de bas kvalitet da se uhvatis da hvalis kod najcrnjih indijanaca na celom balkanu, pa oni kvalitet nebi mogli da imaju ni da ih okupas sve u njemu, nista lose tebi licno ali ...... sbb ............ dno brate! Tuga da je to kompanija koja ima fakticki monopol na globalnom srpskom kablovskom trzistu, pa kopernikus je izmislio kablovsku za njih, bruka.

Javice se valjda neka kasfetna profesionalno orjentisana firma makar iz inostranstva ako vec mi nemamo takvu da se razbije telekomov monopol, mada mi to lecka bajkovito :(
[ dusan80 @ 19.09.2007. 14:33 ] @
U stanu u kom zivim nemam ni telefon ni tv a internet mi je neophodan.Posto slobodnih parica za telefon nema,pa nema nista od adsla a oprema za bezicni
mi je skupa pozvao sam sbb da uvedem kablovski.Problem je nastao sto su mi trazili da uvedem i tv pa za to oko 3000!Televizor nemam nameru da kupujem
pa sam od toga odustao.Nikako ne mogu da razumem sto moram da placam T pretplatu,a sada mi jos i oni traze da i njima placam 650d mesecno!!!!
Inace svi znamo koliko kosta voip,a tako mislim da ce da zacepe neku ludu cenu uvodjenja,a mozda mi i za to traza da uvedem tv,pa onda net i tek tada
da budu u mogucnosti da mi uvedu i broj.Ne hvala koristicu skype preko bezicnog,a kome trebam nek zove na mob
[ md-webmaster @ 24.09.2007. 08:01 ] @
Ako je ozbiljan provajde a ozbiljan je neka i telekomu dosao kraj monpolu...
[ slemica @ 25.09.2007. 23:45 ] @
http://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?nav_id=264861

intervju sa direktorom Direkcije za usluge u kompaniji Telekom Srbija.
[ viss02 @ 16.10.2007. 21:42 ] @
Ja im nebi dao licencu. Kod mene u naselju kada padne malo jača kiša na većini kanala izađe "no or bad signal", "check antena cable"... Takva kompanija mislim da ne zaslužuje fiksnu telefoniju.
[ md-webmaster @ 17.10.2007. 10:21 ] @
>Dobro,ali ima koji zasluzuju i taj monopol Telekoma treba razbiti jer mnogi
>imaju problema zbog svega.
[ N. Vulin @ 21.10.2007. 09:31 ] @
jadni smo mi sa nihovom bilo kakavom uslugom,
baziranom na dosadasnjem iskustvu... zavice nas u crno skroz.
[ valentin.k @ 22.10.2007. 20:57 ] @
Ne znam kakav to problem imate sa Telekomom. Ja se ne secam da sam ikad imao problema sa fiksnim telefonom, cak imam dva broja u kuci. A i ako pogledamo cene, one su dosta nize nego u okolnim zemljama, druga je stvar sto je nas standard mnogo nizak. A VoIP se moze i sad koristiti, cak ima i firmi koje nude minute, kartice, USB telefone, telefone za LAN prikljucak(u tom slucaju ne morate ni racunar da imate). U pitanju su strani provajderi, a sve ide preko net-a, a isto ce funkcionisati i SBB ako dobiju dozvolu, samo sto ce njihovi serveri biti u Srbiji. S obzirom na to da im je i kablovska i net s***** i skupo, ne ocekujem nista dobro od njih.

Neko je pominjao da infrastruktura fiksne telefonije pripada drzavi i da ce to moci da koriste i drugi provajderi, u to cisto sumnjam, jer je Telekom drzavna, a ipak su oni izgradili mrezu. Pre par godina su kod nas menjali sve kablove u gradu, to uopste nije jeftino... Pa ce posle nekome da daju da koriste za dz? Nema sanse...
[ md-webmaster @ 23.10.2007. 09:12 ] @
>Lijepo si to sve obrazlozio,patroski nema sta.Cijene OK i sve receno ali
>monopol ostje kao i drzanje cijelog naroda u saci i zavisnosti.Tako nema ni
>brzog interneta,sela su nam tj. telekomunikacija u ruralnim pa i nekom
>gradskim sredinama katastrofalna a nije samo u pitanju nemanje novca nego i
>nevolja da se narod bar na taj nacin izvede iz mraka.Eto Loznica nema ni
>jedan ADSL prikljucak i tako to ma sta mi rece.
[ NeoDesign @ 07.11.2007. 16:18 ] @
Citat:

Neko je pominjao da infrastruktura fiksne telefonije pripada drzavi i da ce to moci da koriste i drugi provajderi, u to cisto sumnjam, jer je Telekom drzavna, a ipak su oni izgradili mrezu. Pre par godina su kod nas menjali sve kablove u gradu, to uopste nije jeftino... Pa ce posle nekome da daju da koriste za dz? Nema sanse...


Ne mora da znaci. U Australiji je 1995 (1-2 godine +-) pored drzavnog Telecom-a pocela da radi i Astra na istoj infrastrukturi. Uostalom, mi smo finansirali izgradnju te mreze, a ne neka privatna firma od svog novca. Mozda ce da placaju koriscenje infrastrukture, ili ce se obavezati da finansiraju neke druge infrastrukturne poduhvate (u Australiji je bila svojevremeno akcija zamene bakarnih kablova optickim).
[ Galle PIM @ 08.11.2007. 20:56 ] @
To nije los put, svaka cast za post NeoDesing, infrastruktura je drzavna i narodna u krajnju ruku, a telekom je sada drzavna firma ali se privatizuje i treba tada da placa naknadu za koriscenje infrastrukture drzavne telekomunikacione mreze za fiksnu telefoniju, mislim da ce biti tako neverujem da ce prodati mrezu ipak je to nacionalni resurs trenutno kad nas.
[ md-webmaster @ 12.11.2007. 12:39 ] @
>Ja od tog nacionalnog resursa nemam nista se sto mderu i koce da nemam brzi
>internet i zato kako im je volja.
[ ZaK_LHS @ 15.11.2007. 02:06 ] @
Citat:
Ne znam kakav to problem imate sa Telekomom. Ja se ne secam da sam ikad imao problema sa fiksnim telefonom, cak imam dva broja u kuci.


HA!

Kakav problem??? Još pitaš. U Srbiji na telefonski priključak čeka 337 hiljada ljudi od čega je polovina u Beogradu a druga polovina u drugim gradovima i selima. I dalje ima dosta ljudi koji imaju stare centrale... Telekom tvrdi da je 90% linija digitalizovano, ali mi se čini da je broj manji. Poznajem dosta ljudi koji i imaju linije na analognim centralama.

Ja na primer čekam telefon jako dugo, a živim na Voždovcu, zapravo na granici Voždovca i Vračara.
Šta onda da očekuju ljudi koji žive u Ovči, Borči, Padinskoj skeli...? ili ne daj bože u nekom selu?

[ mischo @ 15.11.2007. 06:03 ] @
Citat:
ZaK_LHS: HA!

Kakav problem??? Još pitaš. U Srbiji na telefonski priključak čeka 337 hiljada ljudi od čega je polovina u Beogradu a druga polovina u drugim gradovima i selima. I dalje ima dosta ljudi koji imaju stare centrale... Telekom tvrdi da je 90% linija digitalizovano, ali mi se čini da je broj manji. Poznajem dosta ljudi koji i imaju linije na analognim centralama.


Vidiš, ja više ne znam nikog ko je na analognoj centrali. Možda je zato digitalizacija 100%

Citat:

Ja na primer čekam telefon jako dugo, a živim na Voždovcu, zapravo na granici Voždovca i Vračara.
Šta onda da očekuju ljudi koji žive u Ovči, Borči, Padinskoj skeli...? ili ne daj bože u nekom selu?


Najveći problem i jeste u Beogradu. Koliko znam za taj deo grada je pročle godine promenjen DUP, pa umestu porodičnih kuća sa jednom paricom nikle su zgrade sa po 20ak stanova, a svaki stan naravno hoće telefon. Naravno i te zgrade prevazilaze uvek dozvoljene gabarite. Rezultat toga je da je nemoguče planirati mrežu u takvim uslovima. Naknadna izgradnja mreže traje jako dugo zbog nenormalne količine dozvola koje su potrebne i koje se jako dugo čekaju.



[ md-webmaster @ 15.11.2007. 13:49 ] @
>Ne samo Ovca,Borca pa covjece veliki dio zapadne Srbije zbog neuslovnosti
>centrala nema ADSL i ko zna kada ce ga imati.
www.modran.com/smf
[ md-webmaster @ 15.11.2007. 13:52 ] @
>A ko je sve to dozvoli.Drzava a drzava je vlasnik i tog telekoma pa tako mu
>dodje da ona sama sebi stvara problema.E kako bi se problem rijesio
>pribjegava se raznim oblicim mita i korupcije.
[ mischo @ 17.11.2007. 14:38 ] @
E baš bih voleo da čujem da je neko podmićivanjum izgurao da se u njegovom kraju postavi DSLAM. A uostalom u toj zapadnoj Srbiji je situacija sa dvojnicima i pristupnom mrežom sitacija mnogo bolja nego u cantru BG. Valjevo je npr 100% digitalizovano još pre skoro dve godine.
[ md-webmaster @ 19.11.2007. 07:16 ] @
>Ja o telekomu nebi vise,sam ces vidjeti vremenom kakav je to mulj.Pozdrav i
>lijep dan zelim.
[ sallle @ 10.01.2008. 10:25 ] @
Letos je SBB promenio vlasnika za nekih 170-200 mil evra...

Tesko da su sadasnji vlasnici izdvojili toliku sumu, bez namera da uplove i u telefoniju. EBRD koji je vecinski vlasnik (sa jos nekim fondom), verovatno ima mehanizme da izgura svoje interese. Prosle godine je EBRD-u prodato 25% komercijalne banke, za cifru koja cca 4 puta ispod trzisne cene...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 20.11.2009. 11:26 ] @
SBB neće dobiti licencu za fiksnu telefoniju.

Uostalom ko bi kupio kod njih? Kada već kradu tv kanale, ko je siguran da ne bi krali impulse, prisluškivali i slično?

Današnja štampa piše o tome da je SBB definitivno van igre za licencu.
[ mr. ako @ 20.11.2009. 22:30 ] @
Ja se iskreno nadam da SBB nece biti drugi fix provajder... Mada bi po trenutno dostupnim informacijama o njihovim aktivnostima i ulaganjima rekao suprotno. :/