Stvarno ne mogu da vjerujem da je neko odvalio takvu glupost, pogotovo ako je u pitanju neki MS OS, tj. njihov file sistem.
Svi MS file sistemi su vrlo neuredni, kada je u pitanju pisanje po disku. Tako je čak i u posljednjoj varijanti NTFS-a dolazi do velikog usporenja rada zbog fragmentacije $MFS i samih fajlova. Ovo implicira da je defragmentacija više nego poželjna, kao osnov higijene diska.
E sad ono što mislim da dotičnom nije bilo jasno.
Disk je komad hardware-a koji je sačinjen od jedne ili više ploča sa magnetnim nanosom i magnetnih glava koje iščitavaju ili mijenjaju stanje magnetnog sloja + elektronika (kontrolerska logika) koja se brine o pozicioniranju glava, čitanju i pisanju i cache. Ovo znači da nije bitno koji je file sistem ili više njih smješteno na taj disk.
Drugo, ono što mi često pogrešno nazivamo diskom (C:, hda...) je u stvari particija, što je dio diska koji se pretstavlja OS-u kao samostalan disk. Tu je problem, jer je na većin notebook računara, disk podijeljen na dvije particije, pri čemu je jedna vidljiva, sa OS-om na njemu, a druga je nevidljiva i na noj su obično smješteni: driver-i i/ili predinstaliran OS i servisni software (specifičan za svakog proizvodjača). Ovo je jako čest slučaj, jer danas se više uz Notebook računare ne isporučuju CD/DVD mediji sa driver-ima i OS-om.
BITNO je, ono što on nije znao, da se dobro vodi računa da se tih nekoliko GB na skrivenoj particiji ne unište brisanjem particije radi slobodnog prostora, jer tako ostajete bez dragocjenog (plaćenog) OS-a i ostalog softwarea koji je proizvođač isporučio uz računar.
DEFRAGMENTACIJA DA (obavezno) - BRISANJE SERVICE PARTICIJE NE (osim ako Vam stvarno nije potrebna i znate šta radite)
NPR na IBM/LENOVO se na toj particiji i nalazi specijalna verzija windows-a koji može da se podigne umjesto regularnog i da se na taj način izvrše neke jako važne operacije, kao što je backup diska/podataka, update drajvera i biosa ... (vrlo korisno).
Nadam se da nije bilo suvoparno