[ mad_max0204 @ 28.08.2003. 03:36 ] @
Ovo je verovatno postavljano ves milion puta ali moram i ja jednom.
Da li mi neko moze pomoci sa objasnjenjem kako na linuksu (i koja distribucija ako nije svuda isto) namestiti da bude server za mrezu i internet???
Ima li neko resenje koje radi?
Pokusavao sam ali bezuspesno jer "nesto" neradi i molim vas me ne pitajte sta jer da znam ne bi blo problem...... :(
Unapred hvala
[ Iznogud @ 28.08.2003. 17:44 ] @
Sumnjam da ce ti iko ovde dati detaljno objasnjenje kako da to uradis, vec samo mozes dobiti odredjene savete sta da koristis i kako da organizujes mrezu.
Ja ti mogu izneti svoje ukratko svoje iskustvo: 2-3 godine imamo u firmi komunikacioni server baziran na Linux-u (Slackware) tacnije koristimo ga kao mail i proxy server (u mrezi uglavnom win racunara). Za mail koristimo qmail (www.qmail.org) a za proxy squid (www.squid-cache.org) i vrlo smo zadovoljni. Qmail je daleko jednostavniji za podesavanje od sendmail-a a cinimi se da je i pouzdaniji i brzi. Ranije smo imali neko resenje bazirano na Windows-u ali imali smo odredjenih problema sa njim.
Od virusa se stitimo koristece f-prot, koji je ranije bio free ali mislim da je sada komercijalan za servere.
Na pomenutim sajtovima imas obilje dokumentacije kako se ovi servisi i programi instaliraju.
Ne znam koliko sam ti pomogao ali sam ti bar izneo svoje iskustvo. Sretno.
[ jonathan @ 28.08.2003. 20:03 ] @
Sve je vrlo detaljno, čak možda isuviše detaljno, u IP-Masquerading-HOWTO.

[ Dejan Lozanovic @ 28.08.2003. 20:25 ] @
evo ti parce koda koje je potrebno izvrsiti snimi sadrzaj kao faj, i dodeli mu dozvolu za izvrsavanje.

Code:

#!/bin/sh
# Load the NAT module (this pulls in all the others).
modprobe iptable_nat

# Turn on IP forwarding
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

# In the NAT table (-t nat), Append a rule (-A) after routing (POSTROUTING)
# which says to MASQUERADE the connection (-j MASQUERADE).
/usr/sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.0.0/24 -j MASQUERADE

# Allows forwarding specifically to our LAN
/usr/sbin/iptables -A FORWARD -s 192.168.0.0/24 -j ACCEPT


I na ovaj nacin ces dozvoliti ostalim racunarima u mrezi da izadju na internet. E sada oni ce kao gateway morati da postave tvoju ip adresu, e sada ako ti postavis dns onda ce koristiti dns sa tvog hosta, u protivnom na ostalim racunarima postavi dns od tvog provajdera.
[ Spunki @ 29.08.2003. 10:46 ] @
sve mozes da rijesis sa iptables...
[ mad_max0204 @ 31.08.2003. 03:24 ] @
Ok blizu sam. Onaj Squid me malo buni iz nesto mi tovari racunare na Linuxu sto je prilicno neverovatno. Voleo bih samo da mi Johnatan kaze gde da skinem
IP-Masquerading-HOWTO. Ostalima hvala na pomoci.......... Za sada......:)
[ Iznogud @ 31.08.2003. 12:43 ] @
http://en.tldp.org/HOWTO/IP-Masquerade-HOWTO/