|
[ svetlanalane @ 13.09.2007. 22:08 ] @
| Naime na ovom fotoaparatu postoji tri moda stabilizacije slike. Jasno mi je šta znače prva dva (Continuous i Shoot Only), ali me zbunjuje treći mod Panning.
Pa pitam o kakvoj se to vrsti stabilizacije radi i u kojim uslovima je treba primenjivati? |
[ Nebojsa Milanovic @ 13.09.2007. 22:15 ] @
U svakodnevnom radu koristite Shoot only mod.
Panning mod se koristi kada snimate nešto u pokretu. On tada doprinosi onom željenom zamućenju pozadine, a čuva oštrinu objekta koga pratite u njegovom kretanju (stabilizuje po jednoj, ali ne i po drugoj osi) .
Naravno, da bi to bilo ispunjeno, potrebno je da pomeranjem aparata što tačnije pratite objekat koji se kreće.
[ Zarko Silic @ 13.09.2007. 22:31 ] @
[ svetlanalane @ 13.09.2007. 22:44 ] @
Hvala puno Nebojši na jasnom objašnjenju a Žarku na primeru.
[ zoran_dojkic @ 13.09.2007. 22:50 ] @
Taj skijaš nije nikakav primer.

[ Nebojsa Milanovic @ 13.09.2007. 22:51 ] @
Mali dodatak:
Ovi Žarkove slike nisu najbolji primeri paninga, jer tipični snimci tog tipa se prave kada osa aparat-obekat sa osom kretanja objekta snimanja čini ugao od 90 stepeni.
Tada je taj efekat oštrog objekta u pokretu, a zamućene pozadine - najjači.
EDIT:
utrča Zoran dok sam ovo pisao. Tačno, ovo su mnogo bolji primeri.
[ Zarko Silic @ 13.09.2007. 23:28 ] @
Naslov teme je IXUS!!!
A ne DSLR???
[ Zarko Silic @ 14.09.2007. 00:15 ] @
Evo ovako.
Kada se vec razvila tema da malo razjasnimo!
Panning je funkcija koja spada u grupu inteligentnih funkcija na foto aparatima. Ona nije SERVO mada na pojedinim primerima na nju lici.
Primeri koje je izlozio zoran_dojkic kao i ja u svom drugom postu upravo NISU demonstracija panninga bez obzira sto se u nazivu faila Zoranovog primera krije rec panning. Oni se jednostavno mogu napraviti i aparatima koji ovu funkciju ne poseduju, ili aparatima koji je poseduju, ali je iskljucena.
Kako funkcionise panning?
Aparat na celokupnom polju slike detektuje objekat koji se krece i definise ga kao referencu i doklegod je on u polju slike, uvek ce se fokus obavljati prema njemu.
Sta to znaci?
Ako se detektovani objekat (predmet u kretanju) krece prema aparatu, od aparata, pod raznim uglovima itd, sve dok je u polju slike, bice izostren. To znaci da aparat nije potrebno pomerati da bi podesio fokus tacku.
Ako kazem da je skijas na prvoj fotki bio u gornjem levom uglu, a na poslednjoj u donjem desnom i da su prilozene fotografije kropovi rafalnog snimka relativnio nepomeranog aparata, proizilazi da je u sustini to pravi primer panninga.
Panning je proces (ne nacin) snimanja i na osnovu jedne fotografije se ne moze doneti zakljucak da je rec o njemu. Mora se pogledati niz fotografija (ako je prezentiran), ili osloniti na komentar autora.
Zamucena pozadina je posledica primene dve tehnike snimanja. Jedno je panning (radi pozicioniranja fokus tacke), a drugo je klasicna metoda pomeranja aparata radi dobijanja zeljenog efekta.
[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 14.09.2007. u 02:00 GMT+1]
[ svetlanalane @ 14.09.2007. 08:53 ] @
Bitno je u svemu da shvatim poentu funkcije, jer uz fotoaparat ide samo CD sa PDF uputstvom na hrvatskom jeziku, ali za aparat koji nema IS (IXUS 700). Na Canonovom sajtu naravno nema mnogo podrške za korisnike, ali zato ste mi vi tu
[ Zarko Silic @ 14.09.2007. 09:14 ] @
Osim toga IXUSi imaju jos par skrivenih funkcija koje nisu obuhvacene uputstvom a veoma su dobrodosle; narocito naprednijim korisnicima.
[ zoran_dojkic @ 14.09.2007. 09:41 ] @
Citat: zarsilic:Panning je funkcija koja spada u grupu inteligentnih funkcija na foto aparatima. Ona nije SERVO mada na pojedinim primerima na nju lici.
E, pa nije. Panning - praćenje objekta aparatom, koji se kreće poprečno, kao biciklista i slično. Engleska reč Panning nastala od pojma ispiranja zlata u posudi nalik na tiganj, laganim pomeranjem u stranu, gledali ste u vestern filmovima. Ranije, bez autofokusa se radilo odokativno, izoštriš na put gde objekat treba da prođe i čekaš da dođe ispred tebe. Sa autofokusom aparat počne sa daljinom na kojoj je objekat prvi put uhvaćen u kadar i izoštrava kontinualno - neprekidno, u servo modu. To je upravo ono što Svetlana ima na svom aparatu - Continuous, a taj Panning verovatno pored praćenja autofokusom i produžava blendu ispod 1/125 s da bi se dobila razmazana pozadina zbog pokreta aparata. Znači da mora da se škljocne dok je aparat u pokretu, jer se sa produžavanjem ekspozicije dobija velika dubinska oštrina zbog zatvaranja blende, što je na malom formatu senzora još izraženije. Biraju se oblačni dani (prvi primer), ili se slika u senci sa pozadinom kroz koju prodiru sunčevi zraci u protivsvetlu, tipičan primer je biciklista. Namerno se bira ekspozicija ispod minimalne određene pravilom 1/žižna daljina objektiva=1/ekspozicija.
[ Zarko Silic @ 14.09.2007. 10:48 ] @
Citat: zoran_dojkic: Sa autofokusom aparat počne sa daljinom na kojoj je objekat prvi put uhvaćen u kadar i izoštrava kontinualno - neprekidno, u servo modu.
To je servo, a ne panning.
Kod ovih malisana (prvi je to primenio Panasonic), nivo "inteligencije" je pomeren za jedan (ili dva) stepena vise.
Panning je funkcija koja po odredjenom algoritmu objedinjuje dve napradne funkcije: servo i face detekt. Kada bih imao taj algoritam ispred sebe, tacno bih vam pokazao gde je petlja.
Sto se tice parametara snimanja (nisam ih naveo u prethodnom postu), tacno je da aparat postavlja sto duzu expoziciju (vreme) ako se izabere panning mod.Ostalo sve vazi onako kako sam napisao u prethodnom postu.
Sto se samog naziva tice, vesti marketing Panasonika je izvorno poreklo reci PANNING, domisljato pretvotio u Panasonic Ingenering pa sad manje upucenim deluje kao da su ga oni izmislili.
Zorane,
uzbmi neki aparat sa ovom opciom (po mogucnosti Ixus) pa lepo polako i pedantno ispitaj sve ovo sto sam napisao:
Na koji nacin detektuje objekat u pokretu, kako ga prati i kako reaguje na pomeranje i da li je potrebno pomerati aparat da bi se to pracenje ostvarilo.
[ svetlanalane @ 14.09.2007. 11:07 ] @
Ovaj moj IXUS 800 IS ima tu funkciju. Zbog toga sam i postavila temu.
Ajde sada kad ste načeli skrivene opcije, dajte malo detaljnije o tome.
Ja sam inače dobro proučila uputstvo (skinula sam i verzije na francuskom i engleskom), i stalno ga "potežem".
Iako ja lično nisam napredni korisnik, možda će nekome ko čita ovu i slične teme koristiti (a možda i ja nekad u svom životu postanem "napredna").
[ Paramecijum @ 14.09.2007. 11:43 ] @
e, bre, podigli ste fotografiju na nivo doktora mehanike i fizike.
svetlana, ajde ti kreni prvo od osnovnih opcija i savladaj elementarne stvari, pa posle napreduj... ličiš na vozača koji još nije uvežbao menjanje brzina a već bi da diže auto na dva točka.
[ Backy @ 14.09.2007. 12:44 ] @
ne razumete se međusobno... zarsilic priča o panning modu auto fokusa, a ostali o panning modu stabilizacije u čemu i jeste poenta teme ;)
[ cozmo_im @ 14.09.2007. 14:17 ] @
In photography, the panning technique is used to suggest fast motion, and bring out foreground from background. In photographic pictures it is usually noted by a foreground subject in action appearing still (i.e. a runner frozen in mid-stride) while the background is streaked and/or skewed in the apparently opposite direction of the subject's travel.
The term panning is derived from panorama, a word originally coined in 1787 by Robert Barker for the 18th century version of these applications, a machine that unrolled or unfolded a long horizontal painting to give the impression the scene was passing by. (Barker also invented the cyclorama in which a large painting encircles an audience.)
http://www.ephotozine.com/article/Camera-panning
[ svetlanalane @ 14.09.2007. 17:21 ] @
Citat: Paramecijum: e, bre, podigli ste fotografiju na nivo doktora mehanike i fizike.
svetlana, ajde ti kreni prvo od osnovnih opcija i savladaj elementarne stvari, pa posle napreduj... ličiš na vozača koji još nije uvežbao menjanje brzina a već bi da diže auto na dva točka.
Ma ja sam samo pitala šta znači panning u opcijama stabilizacije slike, da znam da li to treba da koristim i ako treba kada, jer nisam imala nikakvo objašnjenje u uputstvu. Ostali su se raspričali i razvili diskusiju što je pozitivno.
Inače auto bez problema vozim na dva točka 
[ Zarko Silic @ 14.09.2007. 19:25 ] @
[ svetlanalane @ 22.09.2007. 22:26 ] @
Žarko, šta bi sa opisom onih skrivenih funkcija na IXUS 800 IS?
Ja već naučila sve ostalo
[ Paramecijum @ 22.09.2007. 22:30 ] @
pusti funkcije... daj da vidimo rezultat dosad pređenog gradiva.
[ svetlanalane @ 22.09.2007. 23:05 ] @
Pa evo, izašla u grad i slikala zgrade, izloge, lica......lep sunčan dan....
Ovih dana će biti više jer putujem..... pa prilike za slikanje...
[ Zarko Silic @ 22.09.2007. 23:35 ] @
Jao Svetlana pa ja sam ipresioniran.
Tako brzo napredujes?
Central fokus, manual ISO pa manual white balance, ....
Nemam reci!?
Moramo nesto preduzeti i to pod hitno! Mislim,...
u otkrivanju tajnih pozicija.
[ svetlanalane @ 23.09.2007. 08:28 ] @
Jel ti to zafrkavaš jednu dvostruku baku ili si ozbiljan?
Ako je ovo prvo onda kaži šta ne valja.
Evo jedne panoramske (davno je napravljena).
[ Zarko Silic @ 23.09.2007. 09:06 ] @
Citat: svetlanalane: Jel ti to zafrkavaš jednu dvostruku baku ili si ozbiljan?
Ako je ovo prvo onda kaži šta ne valja.
Nije ono prvo.
Prvu fotku koju si postavila, ne valja kao ni ova poslednja. Nema EXIFa pa ti ne mogu precizno odgovoriti, ali u svakom slucaju korekciju si trebala postaviti na -1 1/3 u konkretnom primeru.
Ni sastavljanje nije dobro. Za tu svrhu se koristi poseban soft koji dobijes na Canon disku.
P.S. Xe,Xe, baka, a vozi na 2 tocka!
[ svetlanalane @ 14.10.2007. 22:20 ] @
Zarsilic: "Ni sastavljanje nije dobro. Za tu svrhu se koristi poseban soft koji dobijes na Canon disku."
Pa taj softver sam i koristila. Možda ja nisam baš dobro snimila (iz ruke), pa softver nije mogao bolje da spoji.
"Xe,Xe, baka, a vozi na 2 tocka!"
To je bilo lako naučiti  ali što se slikanja tiče ni 4 + dva pomoćna točka mi neće pomoći. Izgleda da sam totalni antitalenat za fotografiju. To je povezano sa vizuelnim umetnostima i veštinama a tu sam mnooooooooogo tanka (doduše umem korektno da nacrtam Čiča Glišu). Da je muzika.......bilo bi drugačije.
Citat: Paramecijum: pusti funkcije... daj da vidimo rezultat dosad pređenog gradiva.
A paramecijum kao profesor samo traži domaći.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|