[ A-l-m-i-r @ 14.09.2007. 17:19 ] @
Do sada sam našao jako malo informacija o ovoj anteni,imam odlična iskustva sa 3d korner antenama, znam da ove dvije antene nisu po funkciji iste ali po izgleda i gradnji su dosta slične.

Da li je neko pravio, kakva su iskustva, koji ugao pokriva?..koliko sam shvatio pojačanje je oko 16-18dB, jesam li u pravu?

[ tarla @ 14.09.2007. 17:55 ] @
Ja sam ih pravio. Dobre su i rade posao samo su velike i nezgodne za montazu. Treba ti ozbiljniji nosac za njih...
[ Marko Enter @ 14.09.2007. 18:37 ] @
Nije losa ta obelisk antena , ima 16 dB ja mislim nisam tacno siguran dobro to sve isto zavisi i kako je napravis koliko budes bio precizan
pozdrav,
Marko
[ A-l-m-i-r @ 14.09.2007. 21:31 ] @
Mislim da mi neće biti problem napraviti tačno neću reći u mm već u mikronima :), pošto sam već pravio 3dkorner koje je isto trebalo dobro učvrsiti radi vjetra mislim da i to neće biti problem.

Koju udaljenost mogu pokriti sa ovom antenom ako se klijenti sa druge strane kače 3d korner antenama?

Da li je neko imao ove dvije antene u paru nešto kao amos leđa u leđa.

[ Marko Enter @ 15.09.2007. 22:49 ] @
E super ako mozes da je izradis pilicno tacno, pa sta znam koju udaljenost mozes pokriti sa ovom antom ako se korisnici kace sa 3D korner antenom pa trebalo bi da moze prilicno dosta ali sve zavisi dali postoji opticka vidljivost i koliko je zagadjen taj etar, ali najvaznije je da imas opitcku vidljivost i onda samo przi:)Da i preporucio bih ti ako si u mogucnosti da nadjes malo neki deblji koaksijalni kabal poput CFD400 ili neki slican i da oni budu sto kraci
pozdrav,
Marko
[ A-l-m-i-r @ 16.09.2007. 15:05 ] @
U njenim karakteristikama piše da je to antena sa vertikalnom polarizacijom, dok su sve ostale antene (amos, quados) sa horizontalnom, možel neko da pojasni koja je razlika.

Takođe sam napravio amos5, ali ne znam tj nevidi dobro kako se spaja ako nekom nije teško da uslika sa zumom onaj dio gdje se lemi.

I na koji ste vi način izveli spajanje 2 i više antena.
[ broker @ 16.09.2007. 21:58 ] @
Obrnuto je, Obelisk ima horizontalnu polarizaciju a Amos vertikalnu. Razlika je upravo u tome - u polarizaciji - položaju električnog polja radio talasa u prostoru. Antena kod klijenta mora da se poklapa sa polarizacijom radio-talasa koji prima i obrnuto.

Objašnjenje pojma polarizacije imaš u članku Polarizacija radio-talasa i antene.
[ dcd @ 17.09.2007. 08:29 ] @
Obelisk kao i 3D korner ima vertikalnu polarizaciju ako stoji kao što je dato na slikama za montažu antene.
Amos antene imaju takodje vertikalnu polarizaciju a QUADOS imaju horizontalnu.

Pozdrav Dragan
[ broker @ 17.09.2007. 09:35 ] @
Cek, zar nisi Obelisk najavio kao antenu za horizontalnom polarizacijom?
Ili sam ja nesto pobrkao?

Edit: bice da jesam, pomesao sam Quados i Obelisk :)
[ Marko Enter @ 17.09.2007. 15:27 ] @
Da da pomesao si obelisk i quados ,obelisk je sa vertikalnom polarizacijom i horizontalnim uglom pokrivanja od 75-100 st.
a quados je horizontalno polarizovana antena
pozdrav,
Marko
[ easyyu @ 17.09.2007. 15:37 ] @
Jel sad Obelisk ima bolje karakteristike u praksi od Amos 5 antene?
Znam da je prva 16db a druga 13db!

[Ovu poruku je menjao easyyu dana 17.09.2007. u 18:10 GMT+1]
[ A-l-m-i-r @ 17.09.2007. 16:24 ] @
Znači obelisk i 3d korner bi trebale dobro da surađuju jel to su antene sa vertikalnom polarizacijom, jel tako?prema tabeli sa linka koji je broker ostavio slabljenje signala za ove dvije antene je 0db dok obrnuto ide 20db.

I mene interesuje koja ima bolje karakteristike amos ili obelisk?

[ Predrag Supurovic @ 17.09.2007. 16:57 ] @
3d Korner uvek mozes da zakrenes za 90 stepeni i emitujes u horizonalnoj polarizaciji.

Pitanej koja je antna bolej je uvek problem, jer svaka antena je dobra za neku namenu. E sad, ako su antene istog pojacanja, ond amoze da im se razlikuju vertikalni i horizontalni uglovi zracenja.

Kada poredimo Obelisk i Amosa tu je razlika. Horizontalni ugao zracenja Amosa je oko 180 stepeni, a Obeliska 90. Drugaciej receno, dabi pokrio ceo krug, trebaju ti dva Amosa ili cetiri Obelska. Ovo naravno ne znaci da je jedna od ove dve antene losija, jes njihov aupotreba zavisi od toga sta zelis da postignes.
[ easyyu @ 17.09.2007. 17:11 ] @
Ok..ali koja antena se bolje pokazala u praksi?
Obelisk ili Amos 5?
I jos nesto jel moguce napraviti Obelisk od aluminiuma a ne od Cu ili mesinga?
Ovo je pitanje za pronalazaca obe antene Dragoslava! :)
[ Predrag Supurovic @ 17.09.2007. 22:52 ] @
U praksi je na pristupnoj tacki uvek bolje imati vise antena manjeg ugla zracenja nego jednu antenu veceg ugla zracenja, propraceno odgovarajucom opremom.

Mozes da koristis aluminijum, zato ne bi mogao.
[ easyyu @ 17.09.2007. 23:09 ] @
Citat:
Mozes da koristis aluminijum, zato ne bi mogao.

Za ovo je poteban prevodioc! :)
Ne pitam o uglovima zracenja...vec sta je bolje u praksi od te dve antene...i da li moze aluminium...
Cekam odgovor konstruktora!
[ Predrag Supurovic @ 18.09.2007. 08:23 ] @
Dragan redje svraca :)

U praksi nema razlike. Aluminijum je najbolji provodnik posle bakra, a razlika za ovu primenu je zanemarljiva. S bakrom je nesto lakse raditi jer se moze lemiti. Aluminijum je znatno jeftiniji.
[ dcd @ 18.09.2007. 09:37 ] @
Radi se o sledećem:

Svi metali koji nisu feromagnetni (ne privlači ih magnet) mogu se koristiti za ove namene. S tim što oni metali koji su bolji električni provodnici (Cu, Al, Zn, mesing) imaju manje gubitaka. Feromagnetni materijali, uopšte, imaju veće gubitke zbog gubitaka usled histerezisa. Presvučeni feromagnetni materijali, kao recimo pocinkovani gvozdeni lim, imali bi manje gubitaka kada bi debljina cinka bila veća od debljine tzv. skin efekta. Ali u praksi je obično presvlaka mnogo tanja, tako da se u pogledu gubitaka ne razlikuju mnogo od običnog ne pocinkovanog gvozdenog lima.

Kod Obelisk antene, isto kao kod 3D korner antene, važno je da se spoj reflektora uradi tako da bude paralelan sa tokom struja u reflektoru, tj. sa aktivnim zračećim elementom. Spojevi koji se rade nitovanjem ili šrafljnejem nisu dovoljno dobri i presecaju tok struja u reflektoru tako da, ako su normalni na tok struja, oni ih prekidaju i antena loše radi.
Ako se antena vari ili lemi onda tih problema nema.

Prema tome, Obelisk antena MOŽE biti i od aluminijuma AKO se spojevi ZAVARE!

Može se takodje napraviti i drugačijim krojem lima, tako da se spojevi naprave na dugačkim stranicama, paralelno sa zračećim elementom. Tada se spojevi mogu nitovati i štrafiti.

U praksi su se obe antene pokazale upravo onako kako se od njih očekivalo - prema svojim električnim karakteristikama i uglovima zračenja. Drugih elektromagnetnih merila osim pojačanja (uglova zračenja) i prilagodjenja (SWR) nema. Pošto obe antene imaju dobro prilagodjenje i razliku pojačanja od oko 3dB onda su jedino uglovi merodavni za odredjivanje kako će se pojedina antena pokazati u praksi, tj. kako će svojim prostornim dijagramom zračenja (i prijema) pokriti željenu geografsku lokaciju.

Pozdrav Dragan


[ easyyu @ 18.09.2007. 13:50 ] @
Citat:
dcd: Radi se o sledećem:

Svi metali koji nisu feromagnetni (ne privlači ih magnet) mogu se koristiti za ove namene. S tim što oni metali koji su bolji električni provodnici (Cu, Al, Zn, mesing) imaju manje gubitaka. Feromagnetni materijali, uopšte, imaju veće gubitke zbog gubitaka usled histerezisa. Presvučeni feromagnetni materijali, kao recimo pocinkovani gvozdeni lim, imali bi manje gubitaka kada bi debljina cinka bila veća od debljine tzv. skin efekta. Ali u praksi je obično presvlaka mnogo tanja, tako da se u pogledu gubitaka ne razlikuju mnogo od običnog ne pocinkovanog gvozdenog lima.

Kod Obelisk antene, isto kao kod 3D korner antene, važno je da se spoj reflektora uradi tako da bude paralelan sa tokom struja u reflektoru, tj. sa aktivnim zračećim elementom. Spojevi koji se rade nitovanjem ili šrafljnejem nisu dovoljno dobri i presecaju tok struja u reflektoru tako da, ako su normalni na tok struja, oni ih prekidaju i antena loše radi.
Ako se antena vari ili lemi onda tih problema nema.

Prema tome, Obelisk antena MOŽE biti i od aluminijuma AKO se spojevi ZAVARE!

Može se takodje napraviti i drugačijim krojem lima, tako da se spojevi naprave na dugačkim stranicama, paralelno sa zračećim elementom. Tada se spojevi mogu nitovati i štrafiti.

U praksi su se obe antene pokazale upravo onako kako se od njih očekivalo - prema svojim električnim karakteristikama i uglovima zračenja. Drugih elektromagnetnih merila osim pojačanja (uglova zračenja) i prilagodjenja (SWR) nema. Pošto obe antene imaju dobro prilagodjenje i razliku pojačanja od oko 3dB onda su jedino uglovi merodavni za odredjivanje kako će se pojedina antena pokazati u praksi, tj. kako će svojim prostornim dijagramom zračenja (i prijema) pokriti željenu geografsku lokaciju.

Pozdrav Dragan

E to sam zeleo cuti..Havala lepo!
Ko kaze da retko svraca na ovaj forum? :)
[ tarla @ 18.09.2007. 20:35 ] @
Covjek je to fino napisao i uputstvu samo sto niko ne cita... :)

[ mexi.co @ 27.02.2009. 20:03 ] @
Pozdrav ...

imam obelisk na 2.4 i sa njime linkujem signal na nekih 15 km daljine sa jacinom -80 (sa druge strane je grid) ... interesuje me sme li obelisk da se zastiti nekakvom najlon folijom posto su mi se 2 puta u njega nastanile ptice :) ?

najlepse hvala
[ mexi.co @ 27.02.2009. 21:28 ] @
... zaboravih ...


Iako znam da je nedovoljno, zahvaljujem se gospodinu Dragoslavu Dobričiću na njegovom postojanju i velikim delima koja nam je nesbično podario .

Još jednom ceo svet može da se divi umovima Majke Srbije .
[ Marko Enter @ 28.02.2009. 09:57 ] @
Pa mozes je necime sigurno prekriti, ali ce oslabeti antena, samo treba da se uzme neki materijal koji nece mnogo da gusi, sacekajmo da vidimo dali je Dragoslav tu pa da kaze kako on misli da je najbolje

pozdrav
Marko
[ tox master @ 05.03.2009. 06:05 ] @
Citat:
interesuje me sme li obelisk da se zastiti nekakvom najlon folijom posto su mi se 2 puta u njega nastanile ptice ?
jeste offtopic ali sam se pravo ismejao!
i ja sam mislio kada sam postavio 3d corner da cu imati ovakvih problema ali ptice su se samo nakratko zadrzavale oko antene!pretpostavljam da bas ne vole mikrotalasno zracenje!
probaj da stavis jacu karticu,mozda ih to rastera!
a sto se tice zastite,sta god da stavis kvarice karakteristike antene u nekoj meri posto ce na toj zastiti da se skuplja vlaga koja je veliki neprijatelj ovako visokih frekvencija,mada te ne kosta da pokusas,mozda gubitak ne bude tako primetan.

pozdrav
[ voks @ 05.01.2010. 02:50 ] @
pozdrav svima
pravio sam dosta antena
1 amos 9 3 kartice su mi crkle od statickog elektriciteta za 5 dana dok nisam stavio zastitu posle mog posta dobricic je ubacio dopunu sa zaštitom od atmosferskog pražnjenja za amos i quadros. nisu lose al ih ne koristim zbog repova u zračenju
2 invertovani amos 9
3 quadros
4 Waveguide 2.4 16 slotova jednostrano mali vertikalni ugao zračenja problem kada ste blizu a ispod antene,veoma prodorna velk horizontalni ugao od 120 stepeni radi čak i preko tog ugla ako ste u blizini.Nema repove u zracenju na vertikali
5 Waveguide 5,8 16 slotova jednostrano
6 Waveguide 2,4 8 slotova jednostrano
7 obelisk 2,4 odlična antena lepo radi u zagušenom prostoru ima strogo odredjen ugao zračenja preko kojeg signal naglo opada nije kao na diagramu. ima repove hvata izvan ugla od 90 stepeni horizontalne talase mnogo bolje od vertikalnih
7 obelisk 5,8 odlicna antena ka klijentima ubnt loco5 na vise kilometara radi perfektno
9 bi quad 2,4 koristim ga za spajanje do 300 metara sa rg6u kablom 10 do 15 metara signali odlicni cak i sa toliko kabla



na baznim stanicama naj cešće koristim Waveguide 2.4 16 slotova i obelisk,nikad obe na istoj polarizaciji ako ih ima 3 recimo obelisk kanal 1 Waveguide kanal 6 obelisk kanal 11. nikad antene u istoj ravni na malom rastojanju.naj bolje ih je razdvojiti po visini ako su na istom stubu tako da se medjusobno vide sto je moguce slabije.
ja sam imao velikih problema antene su se videle čak sa -20 db a kada sam ih razmakao po visini jednu ispod druge bilo je oko -50 i odmah su nestali problemi.iako maksimalno razmaknuti kanalima od1.do.11 one su smetale jedna drugoj
[ pera 2 @ 09.10.2014. 17:23 ] @
Imam jedno pitanje: koju "sitnu" izmenu treba da odradim na Obelisk sektorskoj anteni za 2.4GHz (od gospodina Dragoslav Dobričića) kako bi bila povezana na 75 omski kabal, posto je ona optimizovana na 50 omski kabal? Ili su gubici zanemarljivi pa nisu potrebne nikakve izmene?
Na 3D Korner anteni nisam postavio pasivni elemenat i ona radi savrseno na 75 omski kabal pa reko da li moze nesto slicno i sa Obelisk antenom...?
[ tox master @ 09.10.2014. 18:00 ] @
Nisam pristalica "budzenja" kada se to ne mora ali u ovom slucaju mislim da mozes slobodno povezati 75 omski kabal na tu antenu i nece tu biti neke primetne razlike u radu osim ako ne budes koristio onaj obicni koaksijalni kabal za tv sa buvljaka koji naprosto ubija wifi signal.
Ja vec par godina imam na krovu 3d corner sa 8m malo kvalitetnijeg 75 omskog kabla i to radi bez problema i na par kilometara od access pointa.
[ pera 2 @ 09.10.2014. 19:28 ] @
Hvala na odgovoru tox master... u pitanju je kvalitetniji 75 omski kabal, nije fuseraj... vidjao sam skart kablove koji nisu ni za TV...
antenu pravim za vikend i javljam kako radi...
Pozzz
[ pera 2 @ 11.10.2014. 18:42 ] @
Odradio sam obelisk antenu, povezao 75 omskim klablom od nekih 6m i radi odlicno od prilike kao 3D Korner samo sto ima malo sire polje hvatanja sto meni odgovara...
Pozzz