[ ventura @ 16.09.2007. 16:16 ] @
Trenutno pravimo neku aplikaciju koja vrti video snimke ruleta... E sad, originalni snimci traju oko 30-25 sekundi, i veličine su oko 100-150mb svaki plus oko 7mb WAV file.

Neka target veličina fajla bi bila oko 20-30 mb zajedno sa audiom. Glavni problem mi je u odabiru samog kodeka, generalno svi imaju problem da se oštre ivice ruleta i brojevi ne vide najbolje, odnosno zamuljani su... Pretpostavljam da to nije problem kad se kompresuje neki klasičan video snimak, ali u mom slučaju gde je snimak manje više statičan to dolazi baš do izražaja. Probao sam sledeće kompresije, i svi daju manje više iste rezultate: DivX, WMV, x264, MS Video 1, Radius, XVID, MPEG 1, MPEG 2, DV AVI, Indeo 5.10 ...

A evo i primera o kome pričam, idpod su attachovane dve fotke, sa Indeo i MPEG kompresijom... Vidite kako su brojevi čudno izbrazdani linijama:








Najbolje rezultate sam postigao sa najobičnijim WMV-om i Windows Movie Makerom, on mi je dao najprirodniji rezultat i fajl od 14mb... Međutim tu je problem što bi ja želeo da on ne kompresuje toliko, nek pusti file i na 20-30mb, ali nisam našao tu opciju, mada to bi i moglo da prođe, ali ozbiljniji problem je što kad pustim taj WMV on nekako secka... Kao da je izgubio par frameova.. I to nije slučaj sa samo jednim već sa svakim... I recimo taj WMV od 14mb secka, a uncompressed AVI od 140mb teče skroz glatko...

Imate li neki predlog šta bi mogao da probam?
[ _komarac @ 16.09.2007. 20:23 ] @
Imam utisak da problem koji ti se javlja nastaje zbog fildova (fields / polja ili polu slike) u materijalu.
Oni postoje da bi slika tekla glatko na TV-u ili drugom video uredjaju.

Da bi resio problem, trebao bi da obelezis negde DEINTERLACE (ili DEINTERLACE VIDEO FOOTAGE).
U zavisnosti od programa koji vrsis konverziju. Mogao bi da te pita koji field da koristi kao primaran, probaj i jednu i drugu varijantu
pa sta bude bolje primeni. Ako je DV snimak onda je primaran Lower field.

Najbolji odnos velicine i kvaliteta dobices MPG-om, mada je i WMV odlican...
Ako postoji neki problem javi...

P.S. Zakacio sam negde tvoju web galeriju, impresivno. Koja je tajna uspeha?
[ Stefano @ 16.09.2007. 23:04 ] @
Da to je u pitanju. Ako hoces snimak da gledas na TV-u onda ne moras nista da radis, ali ako hoces da imas verziju za gledanje na kompjuteru, onda idi na deinterlace. Sto se tice kompresije, x264 za HD snimke je najbolji izbor. Medjutim ukoliko je SD video u pitanju, idi na mpeg 2 slobodno, to je DVD kvalitet.
[ ventura @ 17.09.2007. 00:46 ] @
Hvala na pomoći, taj deinterlace je bio u pitanju.

[ momsab @ 17.09.2007. 01:23 ] @
je'l moze slika primera deinterlace-a? cisto da drugi vide razliq na konkretnom primeru (ovaj rulet je dobar)
[ ventura @ 17.09.2007. 13:38 ] @
Evo i rezultata nakon deinterlace-a, stim što je rezultirajući fajl kompresovan sa 150mb na 30mb:


[ Shon3i @ 18.09.2007. 10:50 ] @
Mnogi codeci podrzavaju interlaced encode, tako da kada kodiras postoji opcija interlaced (XviD, x264, MEPG2 druge ne bi preporucio). Razlika je u tome sto deinterlace moze da zamuti sliku, a ako se slika deinterlacuje tokom playbacka kao sto se radi na DVD-u stvari mogu da izgledaju bolje. Takodje za interlaced klip koji nije deinterlaceovan treba dosta veci bitrate da bi se ostvario nominalan kvalitet.