[ hsmpuk @ 16.09.2007. 19:59 ] @
Dosta sam procitao po forumu o HSMP i po netu, ali imam nedoumice u vezi racunanja primanja:

1)
Na sajtu http://www.bia.homeoffice.gov.uk/6353/11406/49552/hsmp1guidance
sam nasa da je Srbija svrstana u grupu D zemalja, a trebala bi da bude u grupi C,
takodje sam video da neki sajtovi racunaju da smo u grupi D, a neki C.

Inace u grupi C je Albanija, Bosna i Hercegovina, tako da ovo mora da bude greska,
mada mislim da je ovaj sajt www.bia.homeoffice.gov.uk zvanicni.

2)
takodje nije mi jasna granica za grupu C:
na ovome sajtu je za 20 poena potrebno 7200+
25 8100+

a na drugim sajtovima je za 20 poena potrebno 8000-8099
??????????
[ hecky @ 16.09.2007. 21:54 ] @
Mislim da su se zeznuli (dok je bila SCG, bili smo u C kategoriji).

Ili to ili se nesto gadno izmenilo u Srbiji dok sam bio odsutan .

Cifre, mislim da su te koje navode na sajtu (ipak, to je zvanicni sajt... mada Srbija u D... ko ce ga znati ).

Najbolje nazovi konzulat pa pitaj.
[ hecky @ 19.09.2007. 19:42 ] @
Znaci kopkalo me je i morao sam da proverim .

Dakle, iz Immigration Agency su potvrdili da su Srbija i Crna Gora pod D, zajedno sa Indijom i Pakistanom, a iza Bosne i Albanije koje su u C.

Ovo je super vest za ljude koji hoce da apliciraju za HSMP! Pozurite ljudi dok se nisu predomislili .

[ amici @ 03.10.2007. 22:08 ] @
Hocu nesto da pitam, ali prvo da potvrdim ovo za D grupu: u HSMP guidance dokumentu od 9. avgusta 2007 takodje pise da su u D grupi i Srbija i Crna gora (kao odvojene drzave).

Za njih je bodovanje (cifre su prevedene u EUR po danasnjem kursu 1.43 EUR za 1 GBP):

preko 4290 godisnje: 5 bodova
preko 4862: 10 bodova
5434+ : 15
6149+ : 20
7007+ : 25
7865+ : 30
8580+ : 35
9438+ : 40
10725+ : 45

Mozda ce nekom biti vazno (ja to npr nisam odmah primetio) - te cifre se odnose na bruto platu.
BTW odnos GBP/EUR je na najnizem nivou ove godine, tako da je to jos jedna pogodnost za nas (npr za max. broj bodova vam sad treba ~500 eur manje, ili negde preko 71500 din bruto mesecne plate)

E sad, sta mene zanima - ja trenutno radim outsourcing, pare stizu u banku.
Posto ne prelazim famoznu cifru od ok 14K eur godisnje, jos me niko nista nije pitao u vezi poreza na priliv, osiguranja i sl. stvari.

Znaci nemam ni poresku prijavu tj potvrdu o placenom porezu koju bih mogao poslati UK home officeu.

Ono sto imam su izvodi iz banke za poslednjih 12 meseci i eventualno da mi sadasnji poslodavac (strana firma) posalje izvod iz njihovih poslovnih knjiga koji potvrdjuje ono sto imam na izvodima iz banke.

Sto se tice bodovanja plate, to je sve od dokaza sto mogu da im ponudim. Je l ima neko iskustva s takvim slucajevima?
I jedno podpitanje - koliko sam razumeo pravila, to sto radim za stranu firmu nije problem, jer se gleda mesto prebivalista dok radim, tj. Srbija? Da nisam u strasnoj zabludi?

I jos jedno pitanje.
Na UK sajtu u pise da se HSMP placa 400 gbp. Da li se to placa odmah cim im posaljes prijavu (vidim da su ostavili prostor da im upises broj kartice)?

Npr, za slucaj da dobijem vizu - dam njima tih 400 gbp, i onda sa potvrdom o HSMPu odlazim u famozni VAC na NBGu i oni mi tamo izdaju vizu.
E sad, na UK ambasadi pise da je HSMP viza 200 gbp. Da li su to dodatnih 200 (na vec datih 400)?

Hvala!
[ hecky @ 03.10.2007. 22:58 ] @
Porez se placa na svaki prihod iz inostranstva, ne sam kad predje 14k eur godisnje... tz tz tz

Kao prihod se racuna bruto iznos svih prihoda zaradjenih bavljenjem zanimanjem pod kojime se aplicira za HSMP, u zadnjih godinu dana (novac zaradjen kao zaposleni i kao kontraktor se broji, dok se npr. izdavanje stana i sl. ne broji).

Kako ce da gledaju na cinjenicu da nisi placao porez Srbiji, a trebao si? Ne znam, ali sumnjam da ce biti odusevljeni hehe.

Troskovi aplikacije za HSMP su £400, troskovi vize su £200. Ako prodje aplikacija, placas vizu (viza je ovde formalnost, ali skupa formalnost hehe).

Ne verujem da ce pogledati aplikaciju pre nego platis .

HSMP aplikacije gledaju u sitna crevca. Budi spreman da sve sto tvrdis i potkrepis proverljivim & uverljivim dokazima.
[ amici @ 04.10.2007. 01:19 ] @
Hecky hvala na preciznim informacijama!

Imam ja i neku normalnu tj. registrovanu platu za koju placam sve sto treba, ali to je nesto jedva malo vece od minimalca.. znaci mozda 2.4k eur bruto godisnje (po sadasnjem kursu - konacno imam neke koristi od "jakog" dinara ), ali ono sto mi donosi glavne bodove je stiglo kao "priliv".

Ne planiram nista da muljam, samo sto se plasim da im to jednostavno nece biti dovoljno - izvod iz banke i poslodavcev isplatni list. U svakom slucaju poslacu im prijavu.. cim polozim IELTS, sto ne bi smeo biti problem. Zaradjujem ok i ovde, ali hocu malo da osetim kako se to radi kod velikih igraca.

Posto vidim da se javljas iz Londona - ako tvoja firma slucajno ima potrebu za pouzdanim & iskusnim web developerom/managerom - dovoljan je samo poziv!

Imam jos jedno pitanje - je l ima neko iskustva sa trazenjem HSMP-a sa visom skolom ili stepenovanim fakultetom? Koliko sam se cuo nasi faxovi obicno u tim prilikama daju pisma sa spiskom polozenih ispita, njihovom vrednoscu i trude se da tako ubede ambasade i ostale da je npr necija titula komplementarna sa Bachelorom (preko 180 ili 240 Bolonjeze bodova) i sl.
[ hecky @ 04.10.2007. 13:30 ] @
Sve u vezi ti lepo pise u PDF dokumentu, u prvom postu.

Nemoj biti lenj