[ nikos @ 29.08.2003. 21:08 ] @
Kupio sam DVD player marke DAEWOO (Karaoke, DVG-8500N), i u nedoumici sam da li sam izabrao ispravan player, mada ga mogu zameniti ali ne znam da li bih onda izabrao odgovorajuci. Nadam se ce neko imati vremena da mi odgovori na ovo pitanje jer se ja ne razumem dobro u sledecu tematiku. Naime, nije problem u nekom fizickom ostecenju, jednostavno kompatibilan je sa nekoliko formata i mogu npr. da pustim odgovarajuci film sa obicnog CD-a (pirat Matrix 2 npr.) ali ne i neki film sa DVD-a. U pitanju su (koliko sam razumeo) podrzani regioni od strane DVD playera. Iznajimio sam jedan DVD iz Millenium kluba (pisem ime kluba, da bih naglasio da su filmovi originalni) i kada ubacim DVD u player, na ekranu ispise nesto kao "Wrong region". Na omotu iznajmljenog filma nisam uspeo da nadjem nista o regionu mada sam nasao malu slicicu globusa preko kojeg je ispisan broj 2 (nemojte se smejati sto navodim mozda neke banalne ali vec sam napisao da se ne razumem previse u tematiku :)). U prirucniku za DVD player nasao sam nesto o podrzanim formatima i regionima:
Code:

PLAYABLE DISCS
.DVD and Audio CD

Disc type     Playable      Restriction
----------------------------------------------------------------
DVD           Possible      Region number 1 or Region number All
CD            Possible      PCM or dts
CD-G          Possible      Only Audio playback
CD-ROM        Possible      MP3 File
CD-R          Possible      CD/CD-ROM (MP3 File)
CD-RW         Possible      CD/CD-ROM (MP3 File)
DVD-R         Possible      DVD Video
DVD-ROM       Impossible
DVD-RAM       Impossible
DVD+RW        Impossible
Photo CD      Impossible


U prilog ovome nalazim (isto u uputstvu) da moze da prikazuje samo filmove (kao sto se i vidi iz tabele) za Region 1 ili Region All.

E sada, razumem da cu najverovatnije trebati da zamenim DVD player ali bih vas zamolio da mi napisete na sta da obratim paznju kada budem uzimao sledeci? Koji region DVD player mora da podrzava da bi radio kod nas (SCG)? Takodje, ako nije previse, slobodno napisite i ono na sta bih trebao da obratim a sto smatrate vaznim pri kupovini DVD playera.
Unapred veliko Hvala.
[ PepsiMax_Bg @ 29.08.2003. 22:45 ] @
Ali ovde se izgleda ne radi o DVD koji se budzi na komp. caozdravo moj savet. Sve jedno zapodenuo sam neke teme pa evo...




Ja se takodje ne razumem mnogo, ali mi je jasna situacija sa DVD regijama (barem shto se tiche tebe). Prvo ne bi bilo loshe da proverish na kojoj regiji je tvoj DVD (iako si naveo one parametre u kojima kaze Region 1 ili Region ALL - proveri shta Windows kaze). Dakle Control panel->System->Hardware->Device Manager->Dvd/Cd-rom drives, pa desni klik na DVD, pa propreties, pa DVD REGION. Sada vidi da li se razlikuje sa ovim koji si iznajmio, tj. 2 (nasha zemlja spada u tu regiju shto ce ti nadam se biti jasno kada budesh bacio pogled na Dvd Region do koga se dolazi gore opisanom putanjom). U Region ALL spadaju DVD-ovi (kao diskovi ne drajvovi) koji mogu da se gledaju u svim drajvovima sa svim regijama (ili postoje mozda neki jadni drajvovi koji ne mogu, chim se tako eksplicitno navodi da ovaj moze). Npr. Kinezi distribuiraju takve krdze na kojima je "globuscic sa ALL preko".
Sa menjanjem regija ne smesh da se igrash jer ogranichen broj puta to mozesh da uradish (mada opet i to bi valjda reshio program o kome pishe u sledecoj rechenici).
E ali da bi ti DVD bio Region Free (dakle da pushta filmove iz svih regija tj. sa svim zivim sranjima ispisanim preko globuscica) postoji programcic DVD-Region Free. Pronadji ga negde na netu i downloaduj. Nadam se da to znash kako.

E sad par stvari: 1.Ovo sve je u redu, ako je problem zaista SAMO u regijama.
2. Nije provereno (sa moje strane) da li ovaj progamchic utiche nekako drugachije na sistem. To bih iskoristio priliku da, ljudi koji znaju malo vishe o tome, kuckaju.


[Ovu poruku je menjao PepsiMax_Bg dana 30.08.2003. u 01:00 GMT]

[Ovu poruku je menjao PepsiMax_Bg dana 30.08.2003. u 01:01 GMT]
[ Ni ten ichi ryu @ 29.08.2003. 22:54 ] @
radi se o externom dvd plejeru, zar ne? (inace ne bi granicio cd-r(w) na mp3 file).
moji dvds su svi region 1, tako da pretpostavljam da su u scg (kao i verovatno u ostatku evrope) region 2.
bolje se raspitaj u klubovima... totalno mi je nejasno zasto neko prodaje nekompatibilne dvd-plejere.... posto su uopste dvd plejeri u scg?
[ PepsiMax_Bg @ 29.08.2003. 23:06 ] @
Stvarno... ako se radi o eksternom ko bi ti prodao nekompatibilan.
[ mobgprs @ 29.08.2003. 23:23 ] @
Sve je jasno - tvoj player je za region 1 (amerika i sl) te je kod nas slabo upotrebljiv. Zameni ga pod obavezno, ni ostale karakteristike mu nisi bog zna sta. Moje licno misljenje je da uopste ne moras da juris vise da ti player bude region free, uzmi slobodno za region 2. Pametnije je naci neki koji cita sto vise formata rezanih DVD-ova, uskoro ce divx u istoriju a kopije dvd-eva ces kupovati na svakom cosku. Koliko znam, kineski pleyeri su u tome dobri, Sony i Aiwa losi.
Broj 2 u globusu znaci da je film za region 2.
[ nikos @ 29.08.2003. 23:40 ] @
MOJE ISKRENO IZVINJENJE, nisam napisao bitnu stvar (a mislio sam da sa je napisao, ocigledno sam je prevideo u off textu kada sam kucao). Naime radi se o kucnom DVD playeru, znaci onom koji se kaci na TV a ne na komp :)
Jos jedom se iskreno izvinjavam.

Dakle, zamolicu vas da mi kazete sto se tog playera tice, mada predpostavljam da se neke stvari ne menjaju tj. vaze i za "kucne" DVD playere? Znaci nas region je broj 2? Ako jeste, da li onda da trazim da pored podrzanog regiona br. 2 bude podrzan i region All ili nesto slicno?
[ Ivand @ 30.08.2003. 15:51 ] @
nije potrebno da menjate vas DVD uredjaj
jer se na istom moze jako jako lako menjati
region , cak ga i odkljucati pa da na dalje
bude region free
i to na sledeci nacin



Press SETUP key, enter into setup menu status

Press 1,3,6,9, left_key, left_key, left_key, right_key, enter into secret menu

You can move to right of this page, use up_key or down_key to adjust code number (0 represents code free)


[ nikos @ 30.08.2003. 19:06 ] @
Hahaha skriveni meni :)))

Ivand VELIKO hvala :)
Pozdrav.
[ PepsiMax_Bg @ 30.08.2003. 23:28 ] @
A da li postoji neka fora za odkljuchavanje DVD-a za komp kao shto je NEC na primer? Naravno pored DVDRegionFree-a.