[ Kolins Balaban @ 22.09.2007. 19:15 ] @
Ovako, treba mi konfiguracija za GAME SERVER. Na njemu bi se za pocetak vrtile 3 igre: Call of Duty 1, Call of Duty2, Medal of Honor (ili CS). Ja sam sastavio neku "polukonfiguraciju", da je tako nazovem, jer nemam ideju koji ram da uzmem, i koji disk, kuciste.... Za takvu konfiguraciju su najbitniji PLOCA, PROCESOR, RAM i DISK, ostatak manje vise. Zanima me, sta biste vi uzeli od komponenti, koje cu navesti, i da mi date neki prijedlog za RAM i HDD, a da se to moze naci u Bosni. Evo sta sam ja odabrao:


CPU1:
CPU INTEL Core2Duo E6750 2.67GHz, 4MB, 1333FSB, LGA775, BOX
PCG:06
Bus Speed:1333 MHz
Bus/Core Ratio:8
L2 Cache Size:4 MB
L2 Cache Speed:2.66 GHz
Package Type:LGA775
Manufacturing Technology:65 nm
Core Stepping:G0
CPUID String:06FBh
Thermal Design Power:65W
Thermal Specification:72°C
Core Voltage: 0.962V-1.350V
CIJENA:330,00 KM


CPU2:CPU INTEL Core 2 Quad Q6600, 2.4GHz, LGA775, BOX
CPU Speed:2.40 GHz
PCG:05B
Bus Speed:1066 MHz
Bus/Core Ratio:9.0
L2 Cache Size:8 MB
L2 Cache Speed:2.4 GHz
Package Type:LGA775
Manufacturing Technology:65 nm
Core Stepping:B3
CPUID String:06F7h
Thermal Design Power:105W
Thermal Specification:62.2°C
Core Voltage:1.100V-1.372V
CIJENA:459,00 KM

Znaci, koji od ova dva procesora bi bio bolji, i da li ima smisla uzeti neki slabiji, ako bi ovo bilo bacanje para. Po cjenovnicima sam trazio 45nm procesore, i nisam ih nasao, iako bih volio da bude jedan takav. Prvi ima 4MB cache, ali FSB na 1333, dok drugi ima 8MB cache ali FSB na 1066. Sta je bitnije za server? Dalje, da li cpu sa 2 ili sa 4 jezgra?

PLOCA1: ASUS P5K Intel P35 FSB1333 soc775 2xPCIeX DDRII800 +SB+GLAN
Support Intel® next generation 45nm Multi-core CPU
- Intel LGA775 Platform
- Intel® P35 chipset
- Dual-channel DDR2 1066/800/667 MHz
- Heat Pipe
- 2x1394
- 12xUSB 2.0
- All High-quality Conductive Polymer Capacitors
CIJENA:229KM

PLOCA2: MB ABIT IP35-PRO Intel? P35 Express/ICH9R Sck.775
LGA 775
Intel® P35
FSB 1333
Dual DDR2 800
PCI-E X16
SATA 3G RAID
eSATA 3G
Gigabit LAN
IEEE1394
7.1 CH HD Audio
RoHS Compliancy
SilentOTES™
µGuru™ Tech
CIJENA:395 KM

Koju od ove dvije ploce odabrati? Ili ako imate prijedlog za neku trecu, koja bi odgovarala, a mozda je jeftinija.... Gledao sam da to bude noviji chipset, koji podrzava 45nm tehnologiju, da imaju FSB1333MHz, i da je RAM na 1066MHz
Posto je u pitanju server, gledao sam da nadjem neki brzi disk. Uspio sam naci ovaj:
HDD: HDD 36.7GB WD RAPTOR10000
Da li je to dovoljno? Ne mora biti velikog kapaciteta (do 160GB), ali je pozeljno da bude brz.
Sto se tice RAM memorije, po cjenovnicima nisam uspio naci nista sto radi na 1066MHz, pa bih molio i tu neki prijedlog. ubacio bih minimalno 2GB. Da li je dovoljan DDR2 na 800MHz??Koja marka? TWIN MOS, Kingston, KingMax...?
Koje kuciste bi vi odabrali? Nesto komotnije, radi hladnjenja...
Posto je u pitanju server, graficka nije toliko bitna, ali moze i tu neki prijedlog. Monitor mi ne treba.
U pitanju je jedan wireless provider, koji zeli poboljsati svoju uslugu, ubacivanjem tog game servera, sto znaci da ce na tom serveru biti poprilican broj igraca, tako da i to imate na umu. Koji biste mi OS predlozili? Pretpostavljam da je najbolja Linux platforma, ali koja verzija... Iako je u pitanju provider, ipak se nema para za neku originalnu konfiguraciju, tipa Dell, cpu XEON itd itd.. pa se odabrao ovakav nacin :) Svi prijelozi su dobrodosli. HVALA UNAPRIJED!
[ Miroslav Cvejić @ 22.09.2007. 21:24 ] @
Pročitaj u uputstvu tih igara koja je konfiguracija potrebna za svaku pa sabiraj...

Evo ti mali predlog za hardove...

Za OS jedan poseban hard disk (po želji, skoro da je nebitno kakav), SCSI U160 (ili jači ali ne preteruj) kontroler i za svaku igru po SCSI (U160 na 10k obrtaja npr) disk od 18gb.
[ Kolins Balaban @ 22.09.2007. 22:20 ] @
naravno, citao sam uputstva vezana za te igre. npr. za medal of honor pise:

It is not necessary to purchase a true "server" if you are just hosting a multi-player computer game like MOHAA. A standard PC is sufficient for a home server. I use one of my older computers as the "server" and it has worked great. A dedicated server (PC) does not require all of the same hardware as a computer you play the game on either!

In the manual, for playing MOHAA, the recommend system would be a 700 mhz or faster CPU (Pentium III or Athlon processor), and I would agree with this for a server. My oldest machine is running an 850mhz Athlon and it works great. The minimum CPU is 450 mhz, so this size may still work fine for a small server.

My recommendation for memory would be 256 meg. My machines have much more memory, but normal memory usage is around 128m or just a little higher. I also recommend a fast hard drive. The access speed of the drive is important for good performance, so I would recommend you have a drive that runs at 7200.

Since this is a "dedicated server", the video card is not at all important, and a sound card is not required. Use a cheap video card, just sufficient to operate the computer (run windows and to launch the game server). You will need a CD rom drive to load the game, but this is only required for the initial install. The game CD is not required to run the game on the dedicated server. Of course, you do need a network card in the machine to connect to the internet or LAN.

za cod i cs je slicna konfiguracija. ali naravno, uzeo sam u obzir, da nece uvijek biti instalirane samo te 3 igre. dosadit ce ljudima, pa ce trazit i nesto drugo, zahtjevnije, pa ce se uklonit neka od tih igara, i instalirati neka druga. htio sam se osigurati bar na nekih 2-3 godine minimalno. e sad mene zanima, da li ta konfiguracija moze izdrzati npr. 30 igraca na JEDNOM SERVERU? racunam, da ce biti i do 60 igraca u isto vrijeme na toj masini, rasporedenih na te tri igre. kako ce comp ponasati, kad imam vise servera instaliranih, i svi rade u isto vrijeme? sto se tice grafike, znam da tu ne treba nista posebno, moze i kartica sa 1mb memorije, ali ovo ostalo je bitno. ja jesam pokretao jedan server, na jednom compu, i to sa dosta manjim brojem igraca, i to super radi na PIII 1GHz, 256MB, 40GB, 128MB grafika.
[ Kolins Balaban @ 26.09.2007. 17:00 ] @
je li moguce, da niko meni ne zeli pomoci? :(:( zar je moj zahtjev toliko drugaciji od ostalih?