[ netoff @ 27.09.2007. 19:24 ] @
Na Fakultetu informacionih tehnologija iz Beograda, možete da studirate razvoj računarskih igra.
Zaista nešto novo za naše prostore. U ostalom evo linka pa prosudite sami

http://www.fit.edu.yu/sitegenius_old/article.php?aid=305
[ tosa @ 28.09.2007. 02:34 ] @
Što bi naš narod rekao "mamipara".
[ Filip Strugar @ 28.09.2007. 12:45 ] @
Eh kad bi još imao gde da se vidi plan i program, spisak predmeta, imena predavača...

Citat:
tosa: Što bi naš narod rekao "mamipara".

Neću da pljujem unapred, ali zvuči BAŠ tako.
[ masetrt @ 28.09.2007. 14:32 ] @
Pa osnivac fakulteta je bivsi ministar za nauku i tehnologiju Dragan Domazet.

[Ovu poruku je menjao masetrt dana 28.09.2007. u 16:41 GMT+1]
[ netoff @ 28.09.2007. 14:44 ] @
Samo da se ogradim: Student sam pomenutog fakulteta na drugom smeru.
Sve u vezi sa ovom temom znam koliko i vi.

Evo i link http://server1.fit-elearning.com/PLAN/FIT_M_SI_A_2007_08.pdf na dokumnet koji opisuje navodne studije, pa ako nekog baš interesuje možeda pogleda.


[Ovu poruku je menjao netoff dana 29.09.2007. u 19:19 GMT+1]
[ tosa @ 28.09.2007. 18:43 ] @
Jedno im se mora priznati, uspeli su da pobede teorijske granice kompresije,
više đubreta na jednom mestu od ovog PDF-a nisam skoro video. Kurs nema
nikakve dodirne tačke sa realnošću, a i ko ga završi biće srećan ako dostigne
nivo pripravnika (verovatno radom kod kuće, pošto od ovoga nema vajde).
Imena predavača? Šarlatanović, Arogantić, Glupić... Standardna postava.

Par zabavnih citata "Teorija merenja i upotreba odgovarajuće metrike i projektovanju." - a gde je lektor?
Posebno je zabavan ovaj deo u vezi diplomskog: "Uspeh projekta je velikim delom određen uspešnim
rešavanjem zahteva naručioca projekta, u slučaju da se softverski sistem razvija za potrebe određenog naručioca."

Hmm... da li ovo još nekome miriše na besplatnu radnu snagu? Grešim, gore je od toga, ljudi će u stvari platiti
da rade besplatno za "ordeđenog naručioca" - sjajno!

Sve me je to potsetilo na bivšeg direktora Matematičke Gimnazije, Milana Raspopovića,
uglednog doktora fizike čija doktorska teza nosi naslov "Marksistički pogled na fiziku".
[ netoff @ 29.09.2007. 18:40 ] @
Nije me nešto skoro tako nasmejalo kao "Marksistički pogled na fiziku"

No, realan problem sa celom ovom pričom je nedostatak iskustva i kadra sa strane fakulteta za tako nešto. Iskren da budem, mislim da se našao dotični nemački partner koji je bio spreman da pljune 7x4800 evra. Na fakultetu su se preko noći setili da mogu da predaju "razvoj igara", a da blage veze nemaju sa tim. Ono što je zanimljivo, je da su master studije do juče koštale 3000 evra, da bi se preko noći popele na 4800, u trenutku kada se pojavio "nemački partner". Da li neko iz struke zna uopšte o kojoj se nemačkoj firmi radi? I da li bi na kraju to mogao da bude dobar dil ako vam neko plati studije i još se ugovorom veže na određenu platu...






[Ovu poruku je menjao netoff dana 30.09.2007. u 13:41 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 29.09.2007. 18:50 ] @
Stvarno fantasticno - mada je to dokaz da se u Srbiji zahuktava kapitalizam :-)

Osnovne studije sluze za opste obrazovanje u struci, a ne za specijalizaciju - za to sluze master studije eventualno, a u najvecem broju slucajeva cisto radno iskustvo, citanje literature i eventualno dodatni kursevi.

Drugo pitanje je - ko ce to u Srbiji predavati "razvoj igara" ... cisto sumnjam da je iko od predavaca razvijao neku igru, a i da jeste onda je diskutabilno sto se ne bave poslom u industriji nego su presli na profesuru... tako obicno ne ide ;-)
[ obucina @ 30.09.2007. 06:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Drugo pitanje je - ko ce to u Srbiji predavati "razvoj igara" ...

Slazem se. Od ovoga sto sam imao prilike da vidim, niko veze nema sa grafikom. Profesor sa novosadskog univerziteta, predaje racunarsku grafiku, i na kursu prica o tastaturi, misu i VR kacigi. Ja mu trazim knjigu o DirectX-u, on forwarduje moju poruku svim studentima na fakultetu sa tekstom "Pomozite kolegi"

Citat:
Ivan Dimkovic: cisto sumnjam da je iko od predavaca razvijao neku igru, a i da jeste onda je diskutabilno sto se ne bave poslom u industriji nego su presli na profesuru... tako obicno ne ide ;-)

Nisi svestan kakav novac oni mogu da ugrabe sa te profesorske pozicije.
[ SluX @ 07.10.2007. 10:39 ] @
Malo se kasno ukljucujem u temu...
Nego, bio ja na intervjuu za master studije. Dobio stipendiju od te nemacke firme. Sto se studenta tice, dil je skroz ok-plate ti skolarinu i dobijas 350 jura mesecno.
E sad-student mora da radi part time za te iste ljude tokom studija i da se kasnije zaposli full time kod njih barem toliko koliko su studije trajale.
Mislim da je ovo odlicna sansa za one koji zele da se bave gamedevom i zarade nesto...
Sto se tice profana, delim vase misljenje u potpunosti.
Ali, eto probajte - ako nista onda u zimskom semestru.

Inace, ja sam stipendiju odbio, jer ne mogu da postignem....:S
[ tosa @ 07.10.2007. 12:58 ] @
A koja je to Nemačka firma koja stoji iza ove priče?
[ SluX @ 08.10.2007. 13:06 ] @
Games&More

A pise to i na siteu fita....
[ netoff @ 08.10.2007. 13:11 ] @
Što je najgore Google ne poznaje ovu firmu....

[ tosa @ 12.10.2007. 17:16 ] @
http://www.gamesandmore.tv/

Pogledajte kakve "igre" proizvodi dotična firma pa procenite kakav je taj "fakultet" za video igre.
Možda bi trebalo napisati igrice, pošto je taj nivo ozbiljnosti u pitanju.
[ reject @ 13.10.2007. 23:05 ] @
Pa dobro, nemam ja nista protiv, samo mi je malo neverovatno da neko
ko radi tako nesto moze da finansira bilo sta osim samoga sebe. :D
[ SluX @ 15.10.2007. 23:11 ] @
Koliko sam ja upucen, oni su se bavili distribucijom igara...sad su otvorili ovo, jer zele da imaju svoj tim bla bla.
Ne znam kakvo je vase iskustvo sa gamedevom, ali ne treba potcenjivati niciji rad.

Elem, ja jesam dobio stipendiju, tako da dajem rec da nema prevare :D
[ tosa @ 16.10.2007. 04:52 ] @
Teško da je iko u Nemačkoj kupio igru "Golf sokovi" i to na ćirilici, tako da je
u pitanju razvoj igara na veoma niskom nivou a ne izdavanje. Tačnije, konkretno
taj proizvod se teško može i nazvati igrom, više liči na multimedijalnu prezentaciju.

Moje iskustvo sa gamedevom je dovoljno da smatram da ovo jeste nekakav vid prevare,
i da je prilično loša pojava za ekonomiju Srbije. Proizvešće solidan broj ljudi koji
i posle tog školovanja neće biti u stanju da prave igre ali će dobiti krila da žickaju
pare po svetu za svoje projekte. Taj profil ljudi ozbiljno narušava sliku o profesionalizmu
u Srbiji i odlaže mogućnost prave investicije. Da ne listam imena ovde... ko zna zna :)

[ netoff @ 16.10.2007. 12:01 ] @
Citat:
Da ne listam imena ovde... ko zna zna :)


Zašto da ne, ja sam za javanu prozivku:) Nisu baš svi upućeni, a Internet i forumi služe baš za to. Da se lopovi isteraju na svetlost dana.
[ NastyBoy @ 16.10.2007. 12:34 ] @
Zabavno... Program iz oblasti AI-a je... ne, necu da kazhem, bicu fin :)

Shto bi rekli, "let's wait and see"... Za dve godine imacemo magistre game dev-a... ej, magistre! (nishta lichno, Slux) :D

[ Filip Strugar @ 16.10.2007. 20:00 ] @
Citat:
NastyBoy: Zabavno... Program iz oblasti AI-a je... ne, necu da kazhem, bicu fin :)

Reci, reci, nemoj da se ustručavaš ;)


Ma, na kraju krajeva, bolje da se radi bilo šta nego baš ništa. :)
[ SluX @ 16.10.2007. 21:10 ] @
Da ste mi procitali prvi post detaljnije, videli bi da sam odbio stipendiju.

Ne znam zasto ste toliko negativni. Meni uopste ne bi toliko smetalo da mi neko placa skolarinu i daje dzeparac od 350 jura(tj, RAF mi placa vec).
Sto se tice gamedeva, slabo da uopste postoji neka skola koja te tome moze nauciti...sve treba manje-vise sam da odradis.

Takodje, nije magistar nego master :P Razvoj igara jeste softversko inzenjerstvo, pa zasto ne bi imali mastere istog? :P
[ Ivan Dimkovic @ 16.10.2007. 21:18 ] @
Citat:
Nisi svestan kakav novac oni mogu da ugrabe sa te profesorske pozicije.


O vrlo sam svestan - od uzimanja masne love za skolarinu prostim dovodjenjem klinaca u zabunu sta je zapravo fakultet, pa do specijalnih dilova koji se mogu podvesti pod outsourcing, gde studenti i ne dobijaju pare vec su srecni sto mogu, recimo da vide stranu zemlju i "malo rade tamo" - dok profa uzima satnice :-)

Moje misljenje o akademiji u Srbiji je vrlo nisko sa casnim izuzetcima koji su svetla tacka u blatu ostalih paprikara.

Citat:

Ne znam zasto ste toliko negativni. Meni uopste ne bi toliko smetalo da mi neko placa skolarinu i daje dzeparac od 350 jura(tj, RAF mi placa vec).
Sto se tice gamedeva, slabo da uopste postoji neka skola koja te tome moze nauciti...sve treba manje-vise sam da odradis.


Negativni smo zato sto se radi o cistom dovodjenju u zabunu kupca - tj. potencijalnog studenta. Ovaj program je klasicni CS kurs koji se svakako ne moze nazvati specijalizovanim za razvoj igara, a ocigledno je da je "razvoj igara" sales pitch koji treba da privuce klince, posto u Beogradu ima jos mali milion raznih "racunarskih fakulteta". Pravila igre svakako dozvoljavaju ovakvo reklamiranje, ali takodje kad je nesto u javnosti onda to nesto i podleze kritici - sto mi radimo ;-)

Drugi deo, tj. background profesora gde nema nikog ko je stvarno radio neku industrijsku igru je isto tako deo tog dovodjenja u zabunu, ali taj mi manje smeta jer to nije nesto sto se krije - a svako ko razmislja o tome da investira svoje vreme u nesto sto ima kvalitet ce razmisliti na tu temu.

Anyway - da imam 18 godina i da sam u Srbiji bih umesto placanja skolarine takvim likovima nabavio knjige/skinuo dokumentaciju sa interneta i krenuo sam da kodiram.
[ VlaK @ 17.10.2007. 21:50 ] @
Nije tu toliko problem što niko od ovih profesora nije radio na razvoju neke igre, nego što verovatno niko nije ni igrao neku igru. Osim mina i pasijansa... Pa zaboga oni poznaju problematiku.
[ Filip Strugar @ 18.10.2007. 13:00 ] @
Citat:
VlaK: Nije tu toliko problem što niko od ovih profesora nije radio na razvoju neke igre,

Jeste.
[ TalRasha @ 21.10.2007. 17:11 ] @
Lol, ne mogu da verujem :D
Sad ce oni otvoriti i skolu za kosmonaute, zavrsis, odes u nasu ili jaxa i kazes zavrsio sam za kosmonauta u Srbiji i hocu u svemir!
Kako je krenulo ne bi me cudilo. Pa kakva bi to scena bila u kojoj vam neko sa ponosom kaze "zavrsio sam razvoj igara na fit-u." ?
[ Filip Strugar @ 21.10.2007. 19:38 ] @
Citat:
TalRasha: Lol, ne mogu da verujem :D
Sad ce oni otvoriti i skolu za kosmonaute, zavrsis, odes u nasu ili jaxa i kazes zavrsio sam za kosmonauta u Srbiji i hocu u svemir!
Kako je krenulo ne bi me cudilo. Pa kakva bi to scena bila u kojoj vam neko sa ponosom kaze "zavrsio sam razvoj igara na fit-u." ?

Scena bi se zvala 'Hvala Vam sto se interesujete za nase radno mesto, ali trenutno nemamo otvorenih pozicija za nekoga sa Vasim iskustvom' ;)

Salim se, ne bi ni doslo dotle. ;)
[ Crazy shadow @ 22.10.2007. 14:52 ] @
Ja sam cetvrta godina i bas razmisljao sta bi da upisem..Ovo mi je malo otvorilo oci.
[ toxi_programer @ 22.10.2007. 19:19 ] @
Miliću


Citat:
Ivan Dimkovic:
Anyway - da imam 18 godina i da sam u Srbiji bih umesto placanja skolarine takvim likovima nabavio knjige/skinuo dokumentaciju sa interneta i krenuo sam da kodiram.


Ja imam osamnaest godina... I problem! Hajd zainteresovah se za ovaj FIT, ne za ovo što se bavi gamedev-om.

Trebalo je da bude takmičenje "eMaster"( na kojem može da se dobije stipendija) a prijavljivanje je trebalo da počne 15.ovog meseca a nije... Jel ima neko informacije o tome? Izvalite lika koji je pobedio prošle godine, "on je" napravio 3D igru u C#-u! Tražim njegovo ime na internetu, tražim njegove postove po forumima... Nigde ni jednog programa rađenog u C#-u. Ma ni jednog uopšte programa da je ozbiljan. Možda grešim, možda nisam dovoljno tražio ali kada ukucam "Nemanja Todić" u Google dobijem svašta nešto o meni,a o njemu nema ništa po pitanju program u C#-u :| Pitam se, kako je napravi onda?



Pitanje bi bilo, valja li uopšte juriti stipendiju tog fakulteta? Recimo ono Uni4Gold što daje stipendije, to je firma iz Niša? Kaže, radite kod te firme, predavanja pratite preko neta i dobijate nešto malo keša. Ako to nije dobro, koja je bolja alternativa?
Ne bih ja ništa o igrama, to me ne interesuje nego ovo drugo, "narodno" programiranje i internet aplikacije ako me razumete na šta mislim
[ TalRasha @ 25.10.2007. 18:35 ] @
Izgleda "tif" nije jedini :DDD

http://www.metamorfgames.com/news.html

Ajd jos samo gameyus da pocne sa predavanjima, pa ce biti i konkurencije u izboru diplomiranih :DD Mada ovaj metamorf ima projekat za sobom, ipak mislim da preteruju. Cisto sumnjam da su i u jednom polju sertifikovani, a vidim zele da predaju ( tacnije - uzimaju kesh ) 4 oblasti - 3D modelovanje, Animaciju, Programiranje i Game/Level design. Pa ovo je neki combo kurs :)
[ reject @ 25.10.2007. 19:51 ] @
Citat:
TalRasha:3D modelovanje, Animaciju, Programiranje i Game/Level design

Niko ne moze da se bavi Game designom, ako prethodno pristojno ne poznaje sve gorenavedene oblasti,
kao i proces proizvodje/prodaje igara. Zato ne postoje neiskusni gamedesigneri, tj. ljudi koji su "zavrsili"
za game designere pa sad traze prvi posao kao gamedesigneri (osim kod nas). :)
[ masetrt @ 25.10.2007. 19:57 ] @
Citat:
Cisto sumnjam da su i u jednom polju sertifikovani

Pa sertifikovani su u bar jednom polju a to je da imaju projekat iza sebe (mada tu ima jos puno puno kvaliteta)

Citat:
Pa ovo je neki combo kurs :)

Da si pazljivije pogledao video bi da se radi o kursevima a ne o kursu. I ima tri kursa, a ne cetiri jer je modelovanje i animacija jedan.

Takodje sam proces razvoja igre (kad vec nisi ucestvovao u tome) najbolje mogu preneti ljudi koji su to preziveli. Normalno je za kurseve da se uzimaju pare, pa mislim ko ce ti prenositi svoje znanje, i to prakticno, za dzabe. Takodje ne vidim nisa lose i da gameyus otvori svoju skolu ipak oni imaju, kolko znam, 3 projekta iza sebe, a samim tim i konkurencija ce biti jaca => svaka skola ce se truditi da ima sto bolja predavanja. O ljudima koji treba da predaju u metamorfovoj skoli necu nesto pricati jer je velika vecina njih pored Genesisa ostavila trag, mislim svako u svojoj struci, i na drugim projektima tako da im iskustvo a ni znanje nikako ne fali.
[ TalRasha @ 25.10.2007. 21:09 ] @
@masetrt
Ma dobro, siguran sam da ce to uzeti maha kao jedan "dupli" kurs :), ili ce ga sazeti u neku osnovu, jer modelovanje i animacija su dve zasebne oblasti i nemaju nista zajednicko sem to sto dolazi do njihove interakcije u produkciji isto kao sto dolazi do interakcije i sa programiranjem.

Metamorf je ok zajednica, nista protiv njih, samo sam malo skeptican po ovom pitanju. Tim egzistira u zemlji Srbiji i mora da opstane nekako - Ok. U svakom slucaju bolje kod njih ici na casove nego studirati razvoj igara na tif-u. Ali uvek tvrdim da su kursevi dizajna neka vrsta prevare, sem u slucaju kada skola ima neku vrstu prijemnog ispita na kome proverava da li si kvalifikovan za tako nesto ili ne. U suprtonom skolu upisuju i placaju ( bacaju pare ) osobe od kojih nikad nista nece biti u tom polju, predavaci to znaju i to je vec prevara. Sumnjam da ce kod njih biti nesto drugacije. Programiranje - OK. To je vec cisto pitanje znanja i sasvim podrzavam taj kurs.
Po pitanju kursa za game desing - reject je dao realan odgovor, citiracu samo "sem kod nas"

[Ovu poruku je menjao TalRasha dana 25.10.2007. u 22:22 GMT+1]
[ masetrt @ 25.10.2007. 22:35 ] @
Citat:
Ali uvek tvrdim da su kursevi dizajna neka vrsta prevare, sem u slucaju kada skola ima neku vrstu prijemnog ispita na kome proverava da li si kvalifikovan za tako nesto ili ne


E to kad se bude polagao i prijemni za skolu voznje
[ TalRasha @ 26.10.2007. 00:43 ] @
Citat:
masetrt: E to kad se bude polagao i prijemni za skolu voznje

Vecinu dizajnerskih skoli da bi upisao moras poloziti prijemni. Nije ti to programiranje pa da se svako moze time baviti. Nasa drzava je po tom pitanju krsh, ovde se prijemni polazu samo u drzavnim, jer broj konkurisanih po privatnim skolama relativno je mali u odnosu na zapadne zemlje. Nece to jos dugo.
[ tosa @ 26.10.2007. 02:23 ] @
Bežite ljudi od tih kurseva, sve su to mamipare. Ko je još postao game developer za 6 meseci?
Nema dovoljno kvalifikovanih ljudi kod nas da predaju bilo šta od toga, osim 3D modelovanja a
i to je verovatno učeno samostalno kod kuće pa potencijalni "student" može i sam da se edukuje.

Sviđa mi se što nema nikakvih informacija o metamorf kursu, kako se zove?
Da nije "kako praviti igru blizu decenije i izgubiti pare?" :)
[ ventura @ 26.10.2007. 08:45 ] @
Sve to stoji, ali Metamorf je jedini koji je uspeo da napravi nešto u Srbiji... Jedini sa kompletiranom igrom (ako izuzmemo Paprikare, oni prave 'hobi' igre)...

Ne znam koliko se plaća taj kurs, ali mi je sasvim razumljivo da oni to organizuju, dolaziće im sigurno ljudi koji već imaju neko predznanje, oni ih obuče a najbolje od njih zadrže da rade kod njih u timu...
[ tosa @ 26.10.2007. 09:02 ] @
Ventura, troluješ ili se šališ? Možda pričaš kao iskusni game developer?
Kompletiranih igara u Srbiji ima dosta više nego godina koje su trebale Metamorfu da završe jednu igru.
Preduslov za obučavanje drugih je da poznaješ oblast o kojoj pričaš, što ovde jednostavno ne može biti slučaj.
Citat:
masetrt: E to kad se bude polagao i prijemni za skolu voznje

Da bi išao u školu vožnje, moraš da prođeš lekarski pregled i pregled kod psihologa.
To, dakle, podrazumeva da si fizički i mentalno sposoban da učiš vožnju.

@TalRasha
Programiranjem se može svako baviti? Zabavna teorija!
Možda zato imamo nepregledna mora uspešnih programera :)
[ NastyBoy @ 26.10.2007. 10:01 ] @
Zashto se kod nas shkola automatski povezuje sa eventualnom "diplomom"?

Pod uslovom da znaju o chemu prichaju, chini mi se kao OK ideja da firme koje imaju kakvo-takvo iskustvo organizuju "kurseve" (a ne "shkole") gde bi se ljudi eventualno upoznali sa problematikom. Nishta preozbiljno, i nikako ova glupost tipa post-diplomske studije.
[ lordbane @ 26.10.2007. 10:13 ] @
>>>Preduslov za obučavanje drugih je da poznaješ oblast o kojoj pričaš, što ovde jednostavno ne može biti slučaj.

Mozda bi mogao da nam svima ovde na forumu kazes na osnovu cega ti tvrdis ovo? Ili mislis da je dovoljno da ti to kazes pa je u redu?
1. Metamorf je zavrsio i izdao igru tako da se moze slobodno reci da bar donekle poznaje datu oblast.
2. Znam ljude iz Metamorfa i znam da nekih od njih imaju i zvanicno predavacko iskustvo na nekim skolama u okviru Beogradskog univerziteta, tako da se moze reci da osim sto poznaju oblast, poznaju i sam nacin rada u skolama (njihova imena ne pominjem jer ih nisam pitao za dozvolu). Zato bih te molio da zbog ljudi na forumu vise ne siris lazi o ljudima iz Metamorfa. Isto bi bilo lepo da kad nesto kazes imas to necim i da argumentujes ili da bar naglasis da nemas nikakav argument nego da je to samo tvoje licno misljenje.

Takodje, posto se predstavljas kao covek od iskustva, mozda bi mogao da navedes imena igara koje si ti zavrsio i koje su izdate, posto stalno pricas da ne treba slusati ljude koji nisu zavrsili nijednu igru.

[ tosa @ 26.10.2007. 11:02 ] @
@lordbane
Tvrdim to na osnovu sopstvenog iskustva i stvari sa kojima se srećem svakodnevno u svom poslu.
Da, izdali su jednu igru i može se reći da poznaju 3D modelovanje. Za sve ostalo se može reći
da poznaju nedovoljno ili ni malo.

Evo delimičog objašnjenja:

- Animacija za igru ne podrazumeva isključivo poznavanje rada u softveru kao što je Maja.
Animacije su blisko povezane sa AI-jem, fizikom, zvukom i tako dalje. Iz onoga što sam video
u igri koju su radili, takvo znanje ili ne postoji ili nije upotrebljeno, a ako nije upotrebljeno
pitanje je zbog čega? Kategorija nedovoljno.

- Programiranje je maksimalno na osrednjem nivou. Primera radi, niko od programera tog tima
nije radio lou level stvari na bilo kojoj konzoli koja nema Intel arhitekturu. Multi threading
je posebna priča i voleo bih da grešim i da imamo eksperte u toj oblasti. Kategorija nedovoljno.

- Game design je nešto što svakako nije radio neko sa iskustvom, inače igra ne bi bila
na ivici religijske priče - to ni jedan game designer ne bi dopustio. Ubiti deo tržišta
unapred je... čudna odluka. Nisam dizajner, ali dizajn svakako nije samo osmišljavanje priče,
ambijenta i likova, ima tu MNOGO više detalja. Kategorija ni malo.

Kao što rekoh, 3D modeliranje je jedino što može da se nauči kako treba u kućnim uslovima,
za sve ostalo je potreban posao u ozbiljnoj firmi koja se igrama bavi na daleko višem nivou.
Ovde komentarišem samo poslove koji se pominju za kurseve.

Poznajem i ja neke ljude iz Metamorfa, imam i prijatelja koji je radio na toj igri (i učesnik je
ovog foruma), pa me to ne sprečava da dam mišljenje. Usput, ja sam odbio da radim na Genesis-u
pre dooosta godina, i zato mogu sa sigurnošću da tvrdim da se igra radila predugo.

Što se tiče igara koje sam radio i koje su izdate, ne osećam nikakvu potrebu da tebi podnosim izveštaj :)
Mogao bi i ti da se predstaviš, svoju ozbiljnost si već pokazao ovde - http://www.elitesecurity.org/p1742020

Ja sam prilično protiv bilo kakvih škola i kurseva, ako već žele da prenesu svoje iskustvo neka
napišu odgovarajući post mortem i objave ga džaba.
Ljudi koji nešto rade i zarađuju, nemaju vremena da drže časove!
[ TalRasha @ 26.10.2007. 13:01 ] @
Citat:
tosa:
@TalRasha
Programiranjem se može svako baviti? Zabavna teorija!
Možda zato imamo nepregledna mora uspešnih programera :)

...pogresno si me shvatio. Za programiranje ti nije potreban talenat kao sto je neophodan dizajnerima. To sto mnoge mrzi da uce i rade je sasvim druga prica, tako da ja tvrdim da svako sa prosecnim stepenom inteligencije moze da se bavi programiranjem na profesionalnom nivou uz odgovarajucu edukaciju i odgovarajuce ulozen trud - dok u slucaju dizajna ceo tvoj uspeh zavisi od tvog talenta i kreativnost ( naravno i tu su edukacija i trud bitni ali ne i esencialni ). Ne moze neko ko je antitalenat da bude vanprosecan dizajner bez obzira na to kakvu vrstu edukacije on prosao i koliko se on trudio. Moze biti prosecan ( mozda dobar ) ali odlican ili van prosecan bez talenta nikako!

Tako da ja ne kazem da se svako profesionalno bavi programiranjem, vec da se svako prosecan time moze baviti uz odredjeni trud, za razliku od dizajna gde prosecne osobe ( netalenti/antitalenti ) nemaju nikakve sanse u postizanju profesionalnog nivoa koliko god se trudile.
[ vladaboy93 @ 26.10.2007. 13:15 ] @
To je istina, jer programiranje je nauka koja se uci nemozes se roditi sa talentom da programiras :) ali se mozes roditi sa talentom da crtas dobro...

Sto opet NE znaci da SVAKO moze biti programer neki ljudi jednostavno imaju predispozicije za to, ipak ja mislim da nije dovoljna prosecna inteligencija za to (100) kolko ljudi znam za koje mogu da garantujem da kad bi im dao knjigu o pascalu
da citaju nedelju dana da nebi znali hello world da napisu.
[ TalRasha @ 26.10.2007. 13:37 ] @
@Metamorf
Dobro Metamorf, mozes li sada odgovoriti i na pitanja koja ti ne odgovaraju?
Na primer da li zaista verujes da mozete vi nekoga nauciti modelovanje i animciju? Ni Chiron koji je specializovan po tom pitanju ne moze se bog zna sta pohvaliti svojim studentima, a uzimaju od istih 1600 eur-a. Pitanje je koliku cenu vi zelite da odmerite :)
Ajd da ti dam priliku da budes iskren - da li bi ti dao toliko novca da ti neko pokaze samo suve osnove dizajna? Ljudi koji zavrse takve skole tek onda shvate koliko je to bio bacen novac, ali tu razocaranost ne pokazuju, jer prirodno je da posle toliko bacenog novca niko nema ni petlju ni zelju da iskazuje razocarenje, sem jednog 100%-tno nesujetnog i pomalo tragikomicnog tipa "ripkid" :DD sa podforuma "3D modelovanje" :))))
I ajde sad budi iskren pa reci da ti kursevi nisu oblik prevare. I sam znas ( iako to verovatno ne zelis priznati zbog licnih interesa ) da se na vas kurs niko sa ozbiljnom perspektivom nece prijaviti, vec ce to biti obicno deca koja igraju igrice pa zele iste praviti i slicno tome - takvih entuzijasta ( na vasu srecu ) ima najvise :)
[ TalRasha @ 26.10.2007. 13:41 ] @
Citat:
vladaboy93: To je istina, jer programiranje je nauka koja se uci nemozes se roditi sa talentom da programiras :) ali se mozes roditi sa talentom da crtas dobro...

Sto opet NE znaci da SVAKO moze biti programer neki ljudi jednostavno imaju predispozicije za to, ipak ja mislim da nije dovoljna prosecna inteligencija za to (100) kolko ljudi znam za koje mogu da garantujem da kad bi im dao knjigu o pascalu
da citaju nedelju dana da nebi znali hello world da napisu.

ok! Pogazicu pomalo svoju tvrdnju pa cu se sloziti da je inteligencija u programiranju slicno sto i talenat u dizajnu.
[ bkaradzic @ 26.10.2007. 19:54 ] @
Citat:
ventura: Sve to stoji, ali Metamorf je jedini koji je uspeo da napravi nešto u Srbiji...

Nisu jedini, nisu prvi, nisu ni najuspešniji*, samo jedni od nekoliko postojećih.

GameYus je do sada izdao 3 igre, Eipix radi outsorsing (3 izdate igre), Paprikari ne rade 'hobi' nego prave casual igre (sastavni deo industrije igara, i ne treba da bude podcenjivanja), Indus3 pravi smart phone igre, čak i vi pravite poker aparate (mislim nismo baš u potpuno istoj industriji, ali postoji neki presek i sličnost), itd.

* Po ROI %, verovatno Paprikari i Indus3 mogu da se pohvale?
[ SluX @ 27.10.2007. 01:11 ] @
A i mi(Majstori) cemo sad da opet uletimo sa nekim stvarima interesantnim ;)

CCC....kolko h8a je palo ovde, a sve je poteklo od toga sto rekoh malo vise o "tif"-u i o stipendiji :D
[ tosa @ 27.10.2007. 04:47 ] @
Pošto je neki fini moderator našao za shodno da iskasapi temu, priči je kraj.