[ Genex 99 @ 30.12.2003. 23:15 ] @
Da li mi mozete reci odakle mogu na netu skinuti symbian OS?
[ LaMpiR @ 23.01.2004. 16:23 ] @
A za koji telefon ti treba
[ Dusan Aleksic @ 01.02.2004. 15:45 ] @
Jel mislis na Symbian SDK, to imas na nokia forumu, a ako se ne varam imas ga i na symbian.com
[ MAD-MAX @ 02.02.2004. 15:27 ] @
Ja sam relativno odavno narucio CD (i dobio ga dzabe) sa www.forum.nokia.com To je znaci Nokia Series 60 SDK for Symbian OS. E sad, ako je to sto tebi treba poseti nokia forum i dobices CD za oko 2 nedelje!
[ Vladimir Ilić @ 23.02.2004. 20:31 ] @
Jer mozes da iskopiraš taj cd i da mi pošalješ poštom.
Nadam se da me nećeš odrati cenom :-)
[ smfilip @ 23.02.2004. 21:02 ] @
Citat:
MAD-MAX:
Ja sam relativno odavno narucio CD (i dobio ga dzabe) sa www.forum.nokia.com To je znaci Nokia Series 60 SDK for Symbian OS. E sad, ako je to sto tebi treba poseti nokia forum i dobices CD za oko 2 nedelje!


i meni bi trebao cd pa ako mozes da malo detaljnije objasnis kako da ga narucim sa tog foruma
[ Dusan Aleksic @ 23.02.2004. 23:34 ] @
Ja sam ga takodje narucio, ali jos nije stigao mada su mi rekli da je na putu(pre 2 nedelje). Samo idi na www.forum.nokia.com/symbianforum/main/0,6566,1_32_25,00.html
i videces series 90 sdk moze da se posalje besplatno postom(pri dnu).

P.S moras biti drug clan, registracija je naravno free.
[ mArKoLiNi @ 19.04.2005. 19:39 ] @
Najbolje resenje za tebe je "stonoga reset"

ugasis fon zatim pritisnesh zeleno dugme, 3 , i zvezdicu i upaalish fon i sve to drzish pritisnuto dok ti ispishe formating tadapusti i cekaj.

Fon zatim radi kao nov.

[Ovu poruku je menjao BytEfLUSh dana 26.05.2005. u 00:46 GMT+1]
[ milance2 @ 20.04.2005. 09:56 ] @
Marko,reci mi prvo sta taj reset radi jer mi se iskreno ne gubi vreme sa reinstalacijom svega ako cu to morati da radim opet kada budem flesovao tel ako reset ne odradi posao.
Iskreno, nelogicno mi je da telefon moze sam da se reinstalira i vrati u fabricko stanje.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.04.2005. 22:21 ] @
A sto bi to bilo nelogicno? Sta mislis cemu sluzi onih 20MB ROMa (ili koliko ti telefon vec ima).

Uradis to i telefon ti vrati u stanje u kojem je bio kao kad si ga izvadio iz kutije.
[ alexwolf4321 @ 28.04.2005. 00:15 ] @
Da li se posle "stonoge", telefon koji je izvadjen iz npr. TIM mreze, vraca u pocetno stanje:
1. Sa default TIM ikonicama, setovanjima (kao iz radnje :) )...
ili
2. Sve sto je TIM prchkao, nestaje i mob. bude, bukvalno "kao nov".


Hvala unapred na odgovoru! ;)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.04.2005. 17:16 ] @
TIM je u telefon ubacio svoj firmware (modifikovani original), tako da se tm resetom vraćaš na ono što ti je u telefonu..TIMov setup :)
[ alexwolf4321 @ 28.04.2005. 17:25 ] @
Pretpostavio sam da cu takav odgovor dobiti :)))

Dobro... za sada mi se telefon (N6630), da kucnem u drvo, nije slogirao, restartovao ili obznanio svoju neku softw/firmw nepravilnost, tako da mi to jos nije bilo potrebno, ali vredi znati... :)
I ovako sam mu poobrisao sve sto je TIM ubacio, a ja mogao da obrisem :))

Hvala na brzom odgovoru ;)
[ 5h0ck @ 28.04.2005. 22:28 ] @
Ja sam svega par dana u ovom symbian-u, pa me interesuje sledece:
Da li se Symbian instalira na mobajl preko kompa ili je on uvek na mobu?
Mislim, sta da radim ako hocu sve lepo da izbrisem i da mi bude nov "Symbad".
E, kako se to radi?... (i tako te stvari... varim ) THX
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.04.2005. 01:39 ] @
Da uprostim, uvek je na mobu :) Nemožeš ga deinstalirati ili zameniti novim. Uslovno rečeno, vezan je za hardver.
[ 5h0ck @ 29.04.2005. 10:17 ] @
OK, super jasno...
A kako da ga reinstaliram? Nokia N-GAGE je u pitanju.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.04.2005. 10:34 ] @
Ne bih to nazvao reinstalacijom..pre formatiranjem. Potraži "stonoga reset" ili samo stonoga kroz search na forumu..to je kombinacija 3 dugmeta (zelena slusalica,zvezda i trojka) koje pritišćeš i držiš čim upališ telefon. Njime ćeš očistiti telefon od svega.
[ dakipro @ 30.04.2005. 07:33 ] @
"Stonoga" ne sljaka na s60 6.1 (3650,3660), a mislim ni na N-gayg, ja sam se mucio 2h da ga izvedem na 3660, pa tek ondak saznao da nece. Samo *#7370# pa zelena slus. moze da ti 'formatira' tel na pocetak, naravno, ako mozes da dignes sistem dovoljno da ukucas istu kombinaciju.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.05.2005. 10:44 ] @
Da,Dalibor je u pravu..prevideo sam to :)
[ pedja83 @ 25.09.2005. 17:30 ] @
a zna li neko za sta sluzi olovka na tastaturi na symbian telefonima
[ pajaja @ 25.09.2005. 17:35 ] @
To je ABC taster
Pri pisanju poruka ili gledanju galerije [ i td.] mozes da selektujes vise slova/fajlova, tako sto drzis olovcicu+stelica. Kod pisanja txt-a pojavice se plavo markirano i imaces opciju copy/paste, a u galeriji se selektoveni fajlovi [ folderi ] biti stiklirani...
[ kefalo @ 19.04.2006. 15:42 ] @
a jel mi se gube i kontakti sa tom "stonogom"?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.04.2006. 16:26 ] @
Sve ode. Dobiješ bukvalno telefon kao iz kutije.
[ kefalo @ 19.04.2006. 16:38 ] @
hm... znaci prvo backup... ok.

a kako da izvedem stonogu na nokia N70?

[Ovu poruku je menjao kefalo dana 19.04.2006. u 17:39 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.04.2006. 17:03 ] @
Pa kao i kod svih...pritisni zelenu slušalicu, * i "3". Dok ih držiš, upali telefon.
[ Iggy-ar @ 02.05.2006. 23:40 ] @
Koja sada kombinacija vazi za 6600 ?? Sta je potrebno uraditi pre formata ?
Naime desava mi se u zadnja dva dana da mi se izgubi mreza ,pa kada ga ugasim i ponovo upalim ,onda je sve u redu ? Hoce li format to da sredi ili ....sta ??
POZ.
[ vivicav @ 05.05.2006. 11:39 ] @
Na 6600 radi stonoga. Format ce tesko uspeti da resi problem sa mrezom, mada je svasta moguce, Prethodno obavezno uradi backup svih vaznih stvari na telefonu.
[ -bane- @ 14.06.2006. 21:35 ] @
Sto se tice BACK UPa, najbitniji su kontakti. Mogu se izvuci manuelno ili preko specijaliyovanog SW ... Ja koristim SmartV card... Snime se kontakti u vidu fajla, pa posle moze da se prebaci na komp i uveze po formatiranju....
[ AdamsFamily @ 09.10.2006. 00:11 ] @
Kako, i da li je moguce, instalirati fontove u Nokia 6630? Skinu sam neke sa neta ali nakon instalacije niti mogu da ih vidim niti koristim - ni kao sistemske, niti u, recimo, QuickOffice?
[ _korso_ @ 09.10.2006. 09:41 ] @
Idi C:\System pa napravi direktorijum font,tu snimi font koji hoces da ti prikazuje (extenzija je gdr), resetuj telefon i to je to.
[ hjasko @ 17.07.2007. 09:47 ] @
Pozdrav!

Zanimljiv je prikaz ovih telefona i OS u njima ali me interesuje da li se moze koristiti symbian software recimo S60
second edition na novijim npr.3rd Edition tj.recimo da li aplikacija koja radi na npr.Nokia 6630 moze raditi bez problema i na N73 ? I tako dalje :-)


HJasko

[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 15.04.2008. u 13:01 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 17.07.2007. 14:06 ] @
Ne, u pomenutom scenariju softver nije kompatibilan.
[ bakara @ 26.08.2007. 20:52 ] @
Postoji li neki fazon da se direktno na telefonu procita verzija symbiana?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.08.2007. 20:27 ] @
Nisam do sada video nigde. Plafon na koji sam naišao je da se u Helpu spominje da se radi o S60 platformi i pomoću 3rd party programa očitavao brzinu procesora.
[ Bojan Basic @ 27.08.2007. 21:14 ] @
Skoro su me ovo pitali a nisam znao šta da odgovorim, pošto se nikad nisam bavio takvim eksperimentisanjem.

Da li se softver instaliran na jednoj verziji kompatibilan sa softverom instaliranim na drugoj veziji? Konkretno su u pitanju igre, da li dve osobe s različitim verzijama (u zavisnosti od verzije OS) iste igre mogu da igraju jedan protiv drugog — preko blututa, recimo?

Jasno je da bi ovako nešto bilo moguće izvesti (jedna igra preko blututa šalje neke informacije, druga treba da ih prihvati i obradi, ako je to kodiranje/dekodiranje jednako odrađeno onda ne bi trebalo da OS smeta); pitanje je kako se proizvođači u praksi postavljaju prema ovom.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.08.2007. 21:29 ] @
Može sigurno ako su u pitanju Java igre, bez obzira na kojim telefonima su :) Ja skinuo neke mutiplayer (pored zilion nekih običnih), planirajući da se zezam sa devojkom, ali mene zeznuo moj landscape ekran na E61, pa sam brzo odustao od toga :)
Ne bi trebalo ni da je problem igra između dva S60 uređaja, ali verovatno ni između potpuno različitih platformi.
[ bakara @ 27.08.2007. 22:35 ] @
Postoji li neka aplikacija koja se moze podesti da automatski pravi slike u odredjenom vremenskom intervalu u punoj rezoluciji?

Spijunske aplikacije obicno nisu to sto mi trebe jer prave slike u suvise maloj rezoluciji.

[ isidora93 @ 04.09.2007. 21:55 ] @
Moze li Symbiana na motorolu V3
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.09.2007. 12:06 ] @
Ne moze. Kada se informises o nekom telefonu, pa pod OS stavkom vidis da
pise "fabricki" to znaci da je na telefonu fabricki operativni sistem (OS)
zatvorenog tipa, na koji nije moguce instalirati programe i igre (ovde se ne
racunaju programi i igre pisani u Javi, koju podrzava vecina telefona).
[ abyss @ 28.01.2008. 20:38 ] @
Jel moguce oboriti clock symbian telefonu? Konkretno, gledam Nokiu 6120 Classic sa procesorom od 399Mhz, greota je pustiti je da radi non stop na ovoj frekvenciji, ako nista drugo onda zbog baterije...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.01.2008. 21:14 ] @
Tehnicki je moguće, ali ne znam da li za Symb postoji neki program koji to radi. Na Windows Mobile-u postoje programi koji overclockuju procesore, ali imaju opciju i smanjenja takta, baš iz istih razloga.
mada, ne mora da znaci da na Symbianu procesor radi punom brzinom sve vreme. Moguće da je optimizovan da se smiruje kad nema posla.
[ Catch 22 @ 29.01.2008. 01:42 ] @
Ne zove se to džabe radni takt, dakle kad procesor nešto radi, onda to radi navedenom brzinom (brojem operacija u sekundi)... kad ne radi ništa - onda ne radi (sluša valda radio). Mada istina da bržim procesorima treba više struje, al' ideja je prilično neobična (najblaže rečeno)
[ stil @ 29.01.2008. 02:57 ] @
Program za kontrolu opterecenosti procesora : Cpu monitor .



[Ovu poruku je menjao stil dana 29.01.2008. u 09:49 GMT+1]
[ abyss @ 29.01.2008. 12:13 ] @
Ovaj program ne kontrolise nista, ovo je samo monitor...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.01.2008. 12:57 ] @
Pa i to je dovoljno da vidiš da menja brzinu rada, a to je bila suština prve poruke :)
[ abyss @ 29.01.2008. 13:02 ] @
Nemam sad telefon da bih probao ali mi se cini ovo prikazuje oterecenje procesora a ne brzinu a mozda i nisam u pravu...
[ stil @ 29.01.2008. 16:34 ] @
Program pokazuje opterecenost procesora u procentima i kolicinu slobodnog rama u Mb . Moze da iscita koliki je radni takt ugradjenog jezgra kao i kolicinu ukupnog ugradjenog rama. Besplatan je.
[ Jovan1970 @ 25.02.2008. 18:01 ] @
da li je moguca konverzija sys u jar ili jad fajlove. ukoliko to nije moguce da li postoji program za redirekciju sms poruka sa jednog telefona na drugi slicno kao
aplikacija SMS anywhere, i dali postoji aplikacija koja bi u pozadini vrsila backup sms poruka, kao MsgMirror.
Unapred se zahvaljujem na odgovorima
Pozdrav
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.02.2008. 18:23 ] @
Nije moguće. Kao što se od Fiće ne može napraviti BMW :)

Mislim da sa Java programom nećeš moći imati te funkcije. Oni se ne integrišu u sistem kao ovi pisani u C-u.
[ Jovan1970 @ 25.02.2008. 20:19 ] @
Da li je moguce u tom slucaju instalirati simbian os
[ calexx @ 25.02.2008. 23:14 ] @
Da li ti uopšte imaš Symbian telefon?
[ Jovan1970 @ 26.02.2008. 20:51 ] @
Nemam symbian telefon i to i jeste problem zato i pitam dali postoji mogucnost instalscije os, ili dali postoji neki emulator, ne znam bas mnogo o arhitekturi telefona
hvala na paznji.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.02.2008. 21:11 ] @
Ne može, to ti je, što ti je :)
Prva prepreka je sam hardver.
[ Tropicano @ 14.04.2008. 13:45 ] @
Drugari, jel ima neko da mi posalje Symbian OS v8.1 a za Nokiu N70, ili stavite sajt na kom bih mogao da skinem ali besplatno. Unapred zahvalan! Sale
[ dakipro @ 14.04.2008. 13:52 ] @
Pa zar nema na nokia sajtu da se skine free? Ili ti treba nesto posebno?
[ Tropicano @ 14.04.2008. 14:48 ] @
posalji mi link ako znas. trazio sam svud redom, guglao i oguglao. zaludjuju po sajtovima, ako ti znas tacno gde, reci. hvala
[ Tropicano @ 14.04.2008. 14:52 ] @
i da, moram samo da reinstaliram symbian. neca da funkcionise, blokira i moram da vadim bateriju, jedno vreme je slao sam mms itd. vreme mu je za reinstalaciju, ne treba mi nista posebno!!!
[ dakipro @ 14.04.2008. 15:03 ] @
To moze i bez skidanja softwera, posto "instalacionu" verziju vec imas na internoj memoriji telefona. Potrazi "stonoga reset" ili kako da uradis Deep reset za tvoj model (ne znam napamet kako je tacno bese) i sve ce ti se vratiti kao kad je tel izasao iz fabrike (naravno, sve ce se i obrisati), a ako oces da updatujes softwer (firmware), mislim da ti to PC Suite automatski ponudi/odradi. A mozes i na zvanicnom sajtu nokia.com da potreazis, mislim da je medju prvim menijima na naslovnoj stranici.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.04.2008. 15:13 ] @
Verovatno će ti biti dovoljno samo da uradiš format memorije telefona, a Symbian će se već reinstalirati sam od sebe.

Citat:

Stonoga reset

Formatiranje svih instalacija (format ili "stonoga reset"):

Držiš pritisnute zeleni taster, * i 3 i onda upališ telefon.

Tastere ne puštaš dok ti se na telefonu ne ispiše formating. Posle formata, telefon se vraća u stanje u kojem je bio kao kada je izvađen iz kutije, što znači da se svi brojevi telefona koji se nalaze u memoriji brišu, kao i sva podešavanja i parametri za GPRS, MMS, email, aplikacije instalirane u memoriju telefona..

Za "laki" reset bi trebalo koristiti kombinaciju *#7780# - (ostaju aplikacije, slike, kalendar itd.).

Za kompletan softverski format *#7370# (svi brojevi telefona koji se nalaze na istom ce biti izbrisani kao i svi setinzi i parametri GPRS I MMS)!

Safe mode - Drži taster ABC, startuj telefon i drži ga dok se ne pojavi prozor za ubacivanje pina. Onda ga resetuj na fabrička podešavanja.


Symbian se ne skida u obliku u kome se skidaju programi. A da li postoji novija verzija softvera za tvoj telefon (o ne znači novija verzija Symbiana), pogledaj na

http://europe.nokia.com/A4144775

Do linka se ubudućé jednostavno dolazi kada na Googlu tražiš sledeće reči: n70 nokia software update europe.
[ Predrag Gajic @ 23.04.2008. 08:55 ] @
Pao je Symbian na telefonu Nokia N93 i obavim ponovnu instalaciju sistema(zelena+*+3+turn on) i sistem se lepo podigne a posto sam izvadio SIM karticu radio je u offline modu(sve ok i normalno), iskljucim tel, ubacim SIM karticu, podigne se sistem i radi 1-2min i ugasi se...Kad se iskljuci sistem nece da se podigne pa ponovo uradim novu instalaciju sistema..I tako sve u krug. Ima li resenja u kucnoj varijanti za ovaj problem?
[ stil @ 23.04.2008. 18:39 ] @
Napuni bateriju , formatiraj karticu pa uradi stonoga reset.
[ milnen @ 22.05.2008. 09:27 ] @
Jel moze neko da preporuci literaturu za Symbian 9.1 u kojoj bi pisalo kako su oragnizovani podaci na mem kartici, memoriji telefona i tome slicno. Konkretno me zanima sta je u kom folderu, jer se desava da neka aplikacija (posebno java) nece da se deinstalira sa uninstall, pa bih hteo da naucim kako da rucno to uradim, odnosno kako da pronadjem sta je sve vezano za koju aplikaciju (od onih koje sam ja instalirao) i da obrisem.
[ Catch 22 @ 22.05.2008. 10:24 ] @
^ Symbian 9.x S60v3 je prilično zatvoren za prčkanje po sistemskim fajlovima, što mu je i glavna odlika u odnosu na starije verzije, tako da je veoma malo toga ostavljeno dostupno korisniku... Za početak, još uvek ne postoji fajl menadžer kojim može legalno da se pristupi svim delovima operativnog sistema, pa je to što želiš u priličnoj meri "mission impossible" (za sad).
[ milnen @ 22.05.2008. 10:45 ] @
Posto sve programe instaliram na mem karticu, a nju mogu da ubacim u citac kartica, u mogucnosti sam da pristupim svemu na kartici. Hteo bih da nadjem sta se nalazi u folderima Private, Resource, Sys, System. Do sada sam "otkrio" da se u Private\10003a3f nalaze "shortcuti" od instaliranih aplikacija.
[ Iksi @ 22.05.2008. 13:08 ] @
da da ali rom patcher resava te probleme :))
[ Catch 22 @ 22.05.2008. 17:08 ] @
Citat:
milnen: Posto sve programe instaliram na mem karticu, a nju mogu da ubacim u citac kartica, u mogucnosti sam da pristupim svemu na kartici. Hteo bih da nadjem sta se nalazi u folderima Private, Resource, Sys, System. Do sada sam "otkrio" da se u Private\10003a3f nalaze "shortcuti" od instaliranih aplikacija.

Pa posmatraj to ovako, ako se na kompjuteru prilikom instalacije nekog programa promene dešavaju na više različitih mesta:
- Windows sa podfolderima
- Documents And Settings sa podfolderima
- Program Files sa podfolderima
Zašto misliš da bi sa Symbianom 9.x bilo dovoljno intervenisati samo na folderima na memorijskoj kartici?

PS
Pomenuti rom patcher ne spada u kategoriju legalno podržanih metoda...
[ milnen @ 22.05.2008. 21:58 ] @
Citat:
Catch 22: Zašto misliš da bi sa Symbianom 9.x bilo dovoljno intervenisati samo na folderima na memorijskoj kartici?


Zato sto kada izvadim karticu, od instaliranih programa nema ni traga i glasa, a to mi je dovoljno. Ako neceg ima i u memoriji telefona, nije tako strasno
[ Catch 22 @ 22.05.2008. 22:11 ] @
^ Normalno je da se kad izvadiš karticu i restartuješ telefon aplikacije koje su na prenosivom mediju trenutno ne vide. U protivnom bi se rad telefona potpuno blokirao...
Šta pokušavam da ti kažem je da se instalirani programi registruju u delovima sistema koji se nalazi u samom telefonu (kao što je npr. Registri baza u Windowsu) tako da brisanje delova instaliranih programa samo sa memorijske kartice sigurno ne može da zameni regularni postupak deinstalacije programa. Ako si baš mnogo "zagadio" telefon onda ti na kraju preostaje formatiranje memorijske kartice i hard-reset telefona ("stonoga reset"), pa onda može sve "opet Jovo nanovo".
:)
[ milnen @ 23.05.2008. 17:12 ] @
Dobro, ajde da deinstalaciju ostavimo po strani
Moje jedino pitanja je da li negde postoji dokumentacija o tome sta se u kom folderu nalazi?
[ Catch 22 @ 24.05.2008. 01:46 ] @
To što ti tražiš verovatno nije javno dostupno... razlozi su verovatno zaštita intelektualne svojine, zabrana inverznog inženjeringa i svega ostalog što se kosi sa tim... Postoji sigurno dokumentacija dostupna autorizovanim osobama, koje se bave razvojem...
Mada, svašta čovek može na internetu pronađe (problem je obično samo u autentičnosti takvih podataka)
[ X3mE @ 24.05.2008. 14:09 ] @
@milnen

Extraktuj sis instalaciju na kompu, tako ćeš videti gde se sve smeštaju fajlovi, i obrišeš ručno :)

Ako trebaju detaljnija uputstva, na raspolaganju sam :)
[ milnen @ 24.05.2008. 14:17 ] @
Kako se extractuju sisovi?

EDIT: Nasao sam program YAMGui.

[Ovu poruku je menjao milnen dana 24.05.2008. u 15:43 GMT+1]
[ Sterka @ 30.09.2008. 13:37 ] @
Pozdrav...Pomagajte ljudi!Evo i meni se danas desio onaj problem sa bluetoothom na N70...Ja uzmem pa restartujem phone sa x#7370# i posle toga tel. digne sistem ali se odmah ukoci...Cuje se zvuk kada se pritiskaju tasteri ali je ekran ukocen...Jos se desilo da kada sam ga ukljucio dok je bio pod punjacem,da kada sam izvukao punjac,pokazivalo je kao da se tel jos puni...Ne znam sta da radim!Svaka pomoc bi bila dobrodosla...
[ Sterka @ 30.09.2008. 19:25 ] @
Probao sam jos i da apdejtujem softwer ali nisam uspeo,jer ne mogu da ga povezem sa kompom preko usb zato sto blokira i komp. ga ne vidi...