[ beneli @ 28.09.2007. 09:18 ] @
pozdrav svima koji se ukljuce na temu i unapred hvala . e ovako supruga mi poseduje nemacko drzavljanstvo ali u nasem pasosu i pocetkom ove god. porodila se u nemackoj dete je bez problema dobilo nemacki pasos i meni su dali pravo boravka na 2 god stim da moram da pohadjam skolu jezika i to u trajanju od 600 sati sad me zanima posto sam trenutno u srbiji dali je moguce zavrsiti nas neki kurs jezika dali oni to priznaju i koja me dalje procedura ocekuje za dobijanje drzavljanstva jos jedanput hvala svima koji se ukljuce
[ PaGud @ 28.09.2007. 12:55 ] @
idi na sajt gete instituta. tamo ces naci koje skole saradjuju sa geteom i videti koje su priznate od istog u bgd. sto se tice drzavljanstva ne znam. poz
[ vindic8or @ 28.09.2007. 16:12 ] @
Citat:
beneli: e ovako supruga mi poseduje nemacko drzavljanstvo ali u nasem pasosu


sta ovo znaci? da li ima trajnu boravisnu dozvolu ili ima drzavljanstvo? drzavljanstvo znaci da imas drugi pasos.

[ beneli @ 29.09.2007. 06:53 ] @
nemacko drzavljanstvo upisano u nasem pasosu znaci trajno nije na nekom periodu nego trajno
[ markoristic @ 29.09.2007. 07:37 ] @
Kako moze drzavljanstvo da bude upisano u pasos neke druge zemlje?
I kako to mislis trajno a ne na neki period?
Mislim da malo brkas pojmove.
U nasem pasosu moze da stoji samo boravisna dozvola, koja izgleda kao viza, i ona moze da bude "unbefristet" odnosno trajna, ali to nema veze sa drzavljanstvom Nemacke, vec je to samo dozvola za neograniceni boravak u Nemackoj.

Po nemackom zakonu, ako provedes vise od 6 meseci van Nemacke, gubis boravisnu dozvolu i pravo da dalje zivis u Nemackoj bez obzira da li je ona bila trajna ili vremenski ogranicena. Zato bi ti savetovao da pohadjas taj kurs u Nemackoj.
[ Ivan Dimkovic @ 29.09.2007. 09:37 ] @
Kao sto ljudi rekose, to sto ti supruga ima nije drzavljanstvo vec dozvola boravka, koja generalno u Nemackoj moze biti:

- Ogranicena vremenski (Aufenthaltserlaubnis)
- Neogranicena (trajna - Niederlassungserlaubnis)
- Neogranicena sa dodatnom klauzulom da mozes da zivis i u drugim EU zemljama (ne svim - Niederlassungserlaubnis + Daueraufenthalt EG dodatni tekst)

Ti si, na osnovu jedne od te 3 dozvole u pasosu tvoje zene dobio prvu vrstu (vremenski ogranicenu) koja, po zakonu iz 2005 obavezuje da moras da pokazes da znas nemacki kada budes zeleo da se stalno naselis.

U principu, nece ti praviti problem pre nego sto budes trazio stalnu dozvolu boravka (#2 i #3), a onda ces morati da pokazes da si pohadjao taj integracioni kurs, koji ce da ti plati nemacka drzava btw, tako da ne moras da se mislis da li to da radis u Srbiji ili DE.

Btw, kao sto markoristic rece, sa prve 2 vrste boravisnih dozvola moras boraviti u Nemackoj bar 180 dana godisnje, dok sa trecom vrstom mozes boraviti van Nemacke jednu celu godinu - vise od toga znaci i ukidanje istih dozvola.
[ Pneos @ 29.09.2007. 22:28 ] @
nisi nam rekao jel ti zena Nemica, mislim prava.

i da. Benelli, cesto italijansko prezime, pise se sa dva L.
[ banem @ 24.10.2007. 23:10 ] @
Koliko ja znam Nemci nemaju dva državljanstva.
[ banatcc @ 25.02.2008. 08:03 ] @
Pozdrav

Na osnovu ovih par odgovora razumeo sam da je bitno da bih se dobio stalni boravak, treba da se boravi u Nemackoj vise od 180dana.
1. Ukoliko dobijem poslovnu vizu, i pocnem da radim za neku nemacku firmu. Koliko godina treba boraviti u neackoj da bih se steklo pravo stalnog boravka? Negde sam procitao da je za to potrebno 5 godina?
2. Ako firma zahteva da se cesto putuje poslom i van nemacke, dali to znaci da je to dozvoljeno, ali da se ne bude vise od 180dana van nemacke?
3. Da li postoji neki dobar internet sajt na kojem bih to moglo da se potvrdi, tj da se provere informacije?

Hvala unapred na odgovorima.
[ Ivan Dimkovic @ 25.02.2008. 08:36 ] @
Citat:
1. Ukoliko dobijem poslovnu vizu, i pocnem da radim za neku nemacku firmu. Koliko godina treba boraviti u neackoj da bih se steklo pravo stalnog boravka? Negde sam procitao da je za to potrebno 5 godina?


"Poslovna viza" ne postoji - to je samo izraz koji se koristi u ambasadi radi skracivanja procedure za klijente koji putuju poslovno. Oni u stvari dobijaju klasicnu Sengen vizu C tipa (za turisticke i poslovne posete)

Sa tom vizom nemas pravo da radis u Nemackoj, i njeno trajanje je ograniceno na max. 180 dana.

Ono sto tebi treba je dozvola boravka ("Aufenthaltserlaubnis") sa klauzulom da je rad dozvoljen, i sa takvom dozvolom moras boraviti 5 godina kako bi dobio stalni boravak, ili postoji varijanta da dobijes stalni boravak odmah ako upadas u neku relativno usku klasu jako potrebnih ljudi (menadzeri sa vrlo visokim primanjima, naucnici, sportisti i sl..)

Citat:

2. Ako firma zahteva da se cesto putuje poslom i van nemacke, dali to znaci da je to dozvoljeno, ali da se ne bude vise od 180dana van nemacke?


Kao sto rekoh, ogranicenje vize C tipa je 180 dana - takodje, to je ujedno i maksimum dana koliko mozes boraviti u EU tokom jedne godine. Kao sto vidis, to je podeseno tako da ne mozes sa takvom vizom steci pravo na stalni boravak.

Citat:

3. Da li postoji neki dobar internet sajt na kojem bih to moglo da se potvrdi, tj da se provere informacije?


Nemacko ministarstvo ino. poslova - probacu da nadjem i engleske tutorijale za ovu temu, pa cu ih okaciti.
[ banatcc @ 25.02.2008. 09:16 ] @
Ivane hvala na odgovorima.
Izgleda da bas nisam formulisao pitanja najbolje. Pokusacu ponovo.

1. Pokusavam da nadjem posao u nemackoj. Ukoliko dobije posao, predpostavljam da bih to bila viza tipa ("Aufenthaltserlaubnis") sa kojom mogu i da radim za komapniju. Koliko vidim neke komapanije traze da budes voljan i da putujes, poslom za njih. Moje pitanje, ako imam odobren boravak i rad u nemackoj sa vizom ("Aufenthaltserlaubnis") dali postoji neko ogranicenje, koliko maksimalno u tom slucaju smem biti van nemacke?

2. Da li sa vizom ("Aufenthaltserlaubnis") i obezbedjenim poslom u nemackoj komapniji, imam pravo da dovedem porodicu da zivi samnom? Dali bih u tom slucaju zena imala pravo na rad?

3. Da li postoje neka dodatna ogranicenja, npr visina plate ili ... Da bih mogla porodica da dodje i da zivi u nemackoj?

Unapred hvala za adrese sajtova, na kojima se mogu dobiti, proveriti informacije.
[ Ivan Dimkovic @ 25.02.2008. 09:19 ] @
1. Sa ogranicenom dozvolom boravka (Aufenthaltserlaubnis) imas pravo da budes 180 dana van zemlje u toku jedne godine
2. Da, imas pravo da dovedes zenu i decu. Zena bi takodje dobila ogranicenu dozvolu boravka sa pravom na rad
3. Ne postoje ogranicenja osim u pogledu zaposljavanja u nekim sektorima industrije gde je neophodna dodatna sertifikacija (medicina, recimo)
[ banatcc @ 25.02.2008. 09:35 ] @
4. Znaci, da u sa vizom ("Aufenthaltserlaubnis") po svakoj godini od 5 godina, imam pravo da najvise 180dan budem van nemacke? Sto bi bilo da cak 2.5 godina smem da budem van nemacke u tih 5 godina?

5. U vezi pohadjanja kursa nemackog od 600 casova. Da li tu postoje neka ogranicenja, npr mora u prvoj godini ili tako nesto?

6. Kakav se test polaze, po zavrsenom kursu?

7. Cuo, sam da nasa medjunarodna vozacka dozvola u nemackoj vazi svega 6 meseci. I da se posle mora polagati ponovo, tamo. Da li je tacna informacija, da kada se polaze za vozacku dozvolu, da je moguce dobiti test na nasem jeziku, zbog razumevanja?

[ PaGud @ 25.02.2008. 10:12 ] @
Citat:
banatcc:
7. Cuo, sam da nasa medjunarodna vozacka dozvola u nemackoj vazi svega 6 meseci. I da se posle mora polagati ponovo, tamo. Da li je tacna informacija, da kada se polaze za vozacku dozvolu, da je moguce dobiti test na nasem jeziku, zbog razumevanja?


Vazi ti tri meseca posle toga radis prepis nase dozvole (umschreibung). To znaci da si obavezan da polozis teoriju (moze i na srpskom, spanskom, ruskom ... :) i prakticno. Ni za teoriju, a takodje ni za praksu ne moras da uzimas casove, mozes odmah na ispit mada ti savetujem da bar provozas 5 casova sa instruktorom u mestu u koje dolazis.

Procedura: uradis ocni u bilo kojoj optickoj radnji, odes u Auto SKolu uradis prvu pomoc, u AS-u ti daju uputstva kako da u opstini(bürgerbüro) sredis papirologiju, zakazes teoriju pa na kraju vozis.

Cene (Fulda, grad sa oko 60.000 stanovnika): 100e inicijalna uplata, 30e obicna voznja (45min), 40e autoput i nocna, teorijski casovi dzabe, usmeni ispit zaboravio cenu, prakticni ispit 180e (100 za skolu 80 za TUV).

poz
[ Ivan Dimkovic @ 25.02.2008. 12:00 ] @
Citat:
4. Znaci, da u sa vizom ("Aufenthaltserlaubnis") po svakoj godini od 5 godina, imam pravo da najvise 180dan budem van nemacke? Sto bi bilo da cak 2.5 godina smem da budem van nemacke u tih 5 godina?


A, da - zaboravio sam :)

Uslov za stalnu dozvolu boravka (ako ne upadas u onu specijalnu kategoriju koju sam pomenuo):

1. Najmanje 5 godina boravka u Nemackoj
2. 60 uplata socijalnog/penzionog -> sto znaci da moras da pokazes da si uplacivao kontribucije 5 godina (citaj: radio)

Sto znaci, ako za tih 6 meseci svake godine uplacujes svakog meseca kontribucije, onda je OK.

Medjutim, ako tih 6 meseci ne placas porez i socijalno - onda se to ne racuna, i u takvom stanju stvari bi morao da budes u DE 10 godina kako bi nakupio tih 60 meseci placanja socijalnog.
[ banatcc @ 25.02.2008. 12:20 ] @
8. Da li postoji neka fromula ili pravilo oko obracuna poreza, tj uplata za socijalno?
Posto koliko znam svi u nemackoj pricaju o bruto plati. Na koji nacin da obracunam koliko izade neto?

9. Dali ako ja samo radim, da na osnovu mog socijalnog mogu i zena i dete da dobiju zdravstvenu zastitu, ili se to dodatno uplacuje?
[ banatcc @ 28.02.2008. 05:21 ] @
Poslednjih meseci u nasim novinama, cesto je dosta clanaka o tome kako se pojedine fabrike u nemackoj ili gase ili reorganizuju. Pri tome, spominje se da dosta radnika ostaje bez posla.
Kakav su prava radnika koji ostanu bez posla u prvih 5 godina (dok se ne ispune uslovi za stalni boravak)?
Ima li prava da trazi novi posao i koliko dugo, vremenski?
Da li sa gubitkom posla prestaje da vazi boravisna viza ("Aufenthaltserlaubnis")?
[ banatcc @ 08.03.2008. 06:13 ] @
Sto se tice kursa nemackog. Dali neko zna okvirno koliko kostaju kursevi u nemackoj?
Dali je tacno da drzava nemacka ima svoje skole gde su ovi kursevi besplatni?
[ PaGud @ 08.03.2008. 15:00 ] @
Citat:
banatcc: Sto se tice kursa nemackog. Dali neko zna okvirno koliko kostaju kursevi u nemackoj?
Dali je tacno da drzava nemacka ima svoje skole gde su ovi kursevi besplatni?


Cene zavise od ustanove u kojoj hoces da ucis. Recimo u Frankfurtu u Geteu par hiljada evra za poslovni nemacki ,6 meseci (imas na njihovom sajtu). Imas letnji gete (mislim da je u Bremenu) oko 1000e za 3 meseca (samo kurs). Inlingua je jos jedna zastupljena skola i tu je, zavisno od nivoa, oko 200 - 250e mesecno. Mozes da biras da li ces 3 meseca ili 6 meseci (cena je onda manja). Imas i manjih skola ali ne znam kakva je situacija sa njima, mislim da su jeftinije.

Kursevi na faxevima su za strane studente uglavnom besplatni tako da mozes da pogledas tu da se ubacis. Ja sam imao godinu dana besplatno nemacki (studiram u de) ali znam da je u drugom semestru primljena devojka iz Ukrajne, isto besplatno, iako nije imala veze sa faxom (cuvala je decu u de).

Takodje sam vidjao u opstini da se stranci pozivaju na besplatne kurseve za domacice, mehanicare itd. tako da mozes i tu da pogledas. To zavisi od grada u kome si i koliko tu stranaca ima.

Imas i skole za sredovecne ljude (zaboravio sam ime), tu se uci sivenje, kuvanje... a ima i kurseva stranih jezika. To ti je reda 20-30e mesecno.

poz.
[ Ljiljana79 @ 02.06.2009. 11:43 ] @
Pozdrav svima!

Imam jedno prakticno pitanje:
kada se predaju papiri za spajanje porodice,
da li u toku procesa mogu da npr. idem na more u Grcku ( tj. da li mogu da trazim turisticku vizu neke druge Ambasade) ?
U dilemi sam jer sam upravo izvadila nov pasos,
u februaru polozila famozni A1 test i prikupila sve sto je potrebno da predam papire za spajanje porodice.
Posto ne znam kakva je procedura, da li vracaju pasos dok cekas i tako to... MOLIM VAS DA MI NEKO KO JE PROSAO KROZ OVO ODGOVORI
Uplatili smo aranzman za more, pa ne bih da mi to propadne ako predam za boraviste.

HVALA! pozzz
[ jeka018 @ 26.04.2010. 22:03 ] @
Kada se preda zahtev za unbefristet koliko se moze cekati na odgovor? Meni viza koju sam dobila na godinu dana istice za dve nedelje,da li ce se do tada resiti nesto ili se moze desiti da mi istekne viza pre nego sto dobijem odgovor i kako to ide da li me oni pozivaju na neki razgovor i da li ce u tom resenju koje ja cekam pisati odgovor da li sam dobila unbefristet ili samo produzetak,ako je neko imao iskustva si tim molim da mi odgovori
[ SunnyBoy @ 10.01.2013. 18:12 ] @
Da li neko zna koliko treba da provede EU gradjanin u DE da bi stekao pravo na drzavljanstvo?
[ fafner @ 14.01.2013. 01:50 ] @
Citat:
jeka018:
Kada se preda zahtev za unbefristet koliko se moze cekati na odgovor? Meni viza koju sam dobila na godinu dana istice za dve nedelje,da li ce se do tada resiti nesto ili se moze desiti da mi istekne viza pre nego sto dobijem odgovor i kako to ide da li me oni pozivaju na neki razgovor i da li ce u tom resenju koje ja cekam pisati odgovor da li sam dobila unbefristet ili samo produzetak,ako je neko imao iskustva si tim molim da mi odgovori


Posjeti ih poslednju sedmicu prije istjeka roka, izdaće ti tzv. Fiktionsbescheinigung, to je kao privremena viza, dok ti ne obrade onu za pravi boravak.
[ fafner @ 03.02.2013. 23:28 ] @
Citat:
SunnyBoy:
Da li neko zna koliko treba da provede EU gradjanin u DE da bi stekao pravo na drzavljanstvo?


Ako si građanin EU (izuzev Bugarske i Rumunije), ne vidim razlog zašto bi uzimao DE državljanstvo, jer imaš sva prava kao i Njemci. Jedina barijera bi bila jezik.

Inače osam godina boravka.. ili sedam uz polaganje integracionog kursa.


[Ovu poruku je menjao fafner dana 04.02.2013. u 00:50 GMT+1]
[ fafner @ 17.02.2013. 20:46 ] @
Da napomenem da se taj Integrationskurs sastoji od položenog Orientierungskurs-a i B1 Sprachtest-a.

Takođe, studiranje se računa u uslov boravka za državljanstvo (sem ako je adresa stanovanja u pokrajinama Bayern/Bavarska i Sachsen/Saksonija u kojima se ne računa studij kao boravak za državljanstvo).

Tako da ko je studirao 7-8 godina u DE je već ispunio ovaj važan uslov boravka za državljanstvo i ako počne da radi, time osigurava i ostale uslove za državljanstvo, te može da ga zahtjeva ubrzo nakon dobijanja prvog posla u DE.
[ SunnyBoy @ 23.02.2013. 21:22 ] @
Hvala na odgovorima.

Kod vremena boravka me interesuje da li se u to broji vreme koje sam zaposlen u DE firmu, ili vreme fizickog prisustve. Pitam zato sto cu uskoro za potrebe firme boraviti van DE duzi vremenski period - mozda i par godina (no, nigde nece biti ubelezen izlazak iz zemlje, u pitanju je CH, a plata i doprinosi ce biti isplacivana u DE).