[ owim @ 30.09.2007. 13:46 ] @
Izdvojio sam novac i želeo bih da ga uložim u investicioni fond i/ili trgovanje na bezi.

Video sve sajtove investicionih fondova, čitao BIZ rubrike na raznim web stranama, i u fazi sam kada bi mi dosta značio *savet* nekoga ko je već krenuo ovim stopama.

Istakao bih tekst "Investicioni fondovi ili direktno investiranje" na http://www.b92.net/biz/saveti/...07&mm=08&nav_id=261005

Takođe i jedan komentar, koji ceo moram da zakačim:

"Ukoliko želite maksimalni profit uz prosečno znanje o berzi i proceni firmi onda se veći profit može dobiti ukoliko samostalno ulažete u akcije. Naravno rizik je veći jer IF ulažu jedan deo sredstava i u manje rizične hartije (obveznice), a takodje i na druga tržišta. Što se tiče diversifikacije nju i sami možete napraviti sa većom sumom nvaca (već oko 20.000 EUR ili čak i manje možete imati akcije oko 15 firmi).
Ako nekome koristi opisaću moj slučaj. U nekoliko navrata, u periodu u kojem postoje i fondovi sam ulagao novac uglavnom u firme sa kontinuiranog tržišta. Za taj novac sam odlučio da imam maksimalan profit, pa samim tim je i rizik veći. Za sada izgleda ovako: Moj portfelj je od marta meseca veći za 19,5%, dok bih ulažući iste sume novca istih dana u Delta Inv. Imao povećanje 12,8%. Od maja je moj prihod na berzi 6,7%, dok bih ulažući u Fima Inv imao povećanje od 2,6%. Naravno tokom korekcije moj portfelj je imao veći pad nego pad vrednosti jedinica pogtovo Delta Inv. Sa druge strane veći su troškovi u slučaju prodaje akcije. tj jedinica, pa bi ovaj odnos zarade bio i veći u korist vlastitog ulaganja. Takodje sam ulažući u ovom periodu i dosta naučio, pa mislim da će u narednom periodu moja zarada biti još veća.
Da biste se uporedili mogu reći da je moje znanje sledeće: nekoliko knjiga o investiranju, detaljan uvid u naš internet, malo vežbe na investopediji, jedan bazičan kurs iz berze i investiranje u toku 8 meseci. Dnevno se ovim bavim oko 1 sat, sa tendencijom da se ovo smanji.
Moj zaključak ukoliko deo novca odlučte da oročite u banci (što je sigurnije) ili uložite u nekretnine, a deo novca želite da investirate, imate prosečno znanje o investiranju i spremni ste na nešto veći rizik, te sa sumom novca želite makismalan profit samostalno investiranje je bolje za vas. Ukoliko veću sumu novca želite da uložite uz manji rizik, ne želite veći rast od rasta indexa Belex i nemate mnogo vremena i /ili znanja za investiranje onda je bolje da investirate u IF. Naravno i tu predlažem diversfikaciju."

Zahvalan za svaki komentar!

[Ovu poruku je menjao owim dana 30.09.2007. u 18:45 GMT+1]
[ ventura @ 30.09.2007. 15:39 ] @
Ako hoćeš dobrog brokera, onda nemoj da ideš u M&V Investments...
[ miodragjokic @ 01.10.2007. 14:17 ] @
Predlažem da pročitaš članak na sledećoj adresi:http://www.krediti.co.yu/clanci.php?id=4 , koji govori o funkcionisanju i načinu poslovanja investicionih fondova.



Što se tiće priče investicioni fondovi vs. direktno investiranje, pitanje na koje moraš odgovoriti sam sebi je koji si tip investitora, odnosno koliko si rezistentan na rizik, na koji rok ulažeš, koliki ti je projektovani prinos na investiciju, koliko poznaješ finansijsko tržište i njegova kretanja itd. Činjenica je da direktno investiranje može da vodi do većih prinosa, ali može da vodi i do srazmerno većih gubitaka. I to je jedna od stvari o kojima moraš da razmisliš.
[ Stefano @ 18.10.2007. 23:07 ] @
@ventura
A sta preporucujes od brokerskih kuca. Znam da M&V drze najveci deo trzista.