[ darecarce @ 02.10.2007. 14:22 ] @
Zdravo.
Pocnav da rabotam na edna animacija vo maya. Scenata treba da izgleda otprilika vaka:
Imam napraveno zenski lik koj treba da izleguva od more. Imam napraveno i plaza i sega pred da vleze vo vodata kozata na devojkata treba da izgleda normalno. (Toa go postignav so tekstura) No sega koga ke izleze od vodata kozata treba da izgleda kako da e mokra, da i ma kapki po teloto i taka nesto. Isto taka i kostumot za kapenje rtreba da izgleda namokren, i najgolemiot problem.. kosata. Kako da napravam kosata po izleguvanjeto da izglreda kako stotuku izmiena kosa. Znaete da bide mokra i prilepena za glavata.
Blagodaram.
[ Boris Smislov @ 02.10.2007. 15:34 ] @

to nije nimalo lak zadatak. mislim da se to rjesava standardnim sredstvima. za mokru kosu nisam siguran..
[ TalRasha @ 03.10.2007. 00:18 ] @
mape, animirane...
[ darecarce @ 05.10.2007. 14:07 ] @
Dali mogu da koristim emiter-particle efects ili nessto tako i ako je mozno kako da to sradim.
p.s Kako da koristim animirane mape.
[ TalRasha @ 05.10.2007. 19:49 ] @
-particles u svakom slucaju.
Citat:
darecarce:
Kako da koristim animirane mape.

Isto kao i staticne, samo sto ove nece biti u jpg/tga/bmp formatu vec avi/mov, mada mogu biti i jpg formata, ne tebi je izbor. Posto vidim da nemas nekog iskustva u tome uradi jednu animaciju ( renderovanu u alpha chanelu ) 5-6 kapi koje se vertikalno slivaju ( u mov. ili bilo kom drugom formatu koji preferiras ).

Zatim kreiraj obican primitive ( recimo sphere ) cija ce reflectivity mapa biti - alpha chanel mapa ( koju si prethodno kreirao ). Dajem ti najjednostavniji primer, a da bi dobio realistican rezultat potrebno je mnogo vise od toga ali to je sustina. Ne radim u maya te ti ne mogu dati detaljne instrukcije, ali ovo vazi za skoro sve "3D" pakete, jedina je razlika u nacinu na koji se do toga dolazi. Naravno ima i drugih resenja za kako resiti problem koji si naveo, ovo je moj predlog. Ipak ako nikada nisi radio na ovaj nacin - trebace ti dosta vremena. Poz!

[Ovu poruku je menjao TalRasha dana 05.10.2007. u 20:59 GMT+1]
[ Boris Smislov @ 06.10.2007. 10:15 ] @
ne vjerujem da ciljas na fotorealisticnu zenu koja izlazi iz vode, pa ako to nije slucaj onda je i za vodu lako. najvaznije je da na jednu odgovarajucu heterogenu, po mogucnosti animiranu, texturu opicis mnogo reflection i svjetlo odgovarajuce podesis. jer u ovisnosti kako si podesio svjetlo mozes da imas od exstremno mnogo do vrlo malo posla. sve ovisi o detaljima stroryboarda, o tome ovise i tehnike rada. imas taj shot skiciran da nam pokazes?
koti dade da to uradis? tu bi se najveca svjetska studija ceshala po glavi. voda u pokretu, realisticna zena, kosa i vlaga na kozi, ajme..
cak ni zemeckisu, znaci vrh vfx vrhova, taj realizam ne uspjeva: http://www.moviemaze.de/media/...a7a7/3509_trailer01-en_848.mov







[Ovu poruku je menjao Boris Smislov dana 06.10.2007. u 11:28 GMT+1]
[ darecarce @ 14.10.2007. 14:06 ] @
Vidi vaka. Zenata ja izrabotiv vo poser7 pa izgleda dosta realna. Ja importirav vo maya i ovde ja teksturirav so teksturi napraveni vo Poser. Isto taka zenata ima dosta visoka rezolucija na geometrijata. Sto se odnesuva do kosata, imam dve verzii. Ednata e vo poligoni, pa pravam simulacii so dojnovi i deformeri, a drugata verzija e so dinamicna kosa (Maya Hair) no ovaa ne znam kako da napravam da izgleda kako mokra. Onaa kosa sto e vo poligoni, mislam deka ke uspeam da napravam da izgleda kako mokra ako napravam tekstura za pred da vleze vo vodata i tekstura koga ke izleze. Pa bi mozela da go animiram atributot za menjanje na teksturaite vo hipershade editoriot. Dali e toa izvodlivo.
[ darecarce @ 14.10.2007. 14:14 ] @
Ova bi sakal da go iskoristam i za da prasam nesto slicno na ova. Sega se odnesuva na vodata, posle scenata so devojkata ke vo okeanot treba da se stvori bolem bran (nesto kako cunami) i koga ke udri vo bregot da srusi nekolku mali letni kampovi no koga vodata ke dostigne do ulicata(koja e vedas do plazata) treba da ponese se so sebe.(koli koi se na ulica, drvja i dr). kako da napravam okeanot koga ke udari po kukickite (na primer)sto se na plazata da gi skrsi i da gi ponese so sebe, dali bi pomognale ovde rig bodyes ili mozebi Ncloth.
pozdrav.
[ reject @ 15.10.2007. 10:49 ] @
A da probas RealFlow?
[ darecarce @ 20.10.2007. 13:45 ] @
Nesum dosega rabotel so RealFlow. Kako se toa pravi ima li nekoj tutorijal ili nesto po sto bi mozel da gledam i rabotam.
Jas probav da go napravam na sledniov nacin: site onie objekti koi ke bidat poneseni od udarot na vodaata gi postaviv kako aktivni RigBodus a zemjata kako pasiven. i sega koga vodata naide na niv imam postaveno edna ramnina (plane) koja e transparentna i na nea isto taka ima postaveno pasiven kluc. Koga vodata ja dopre ramninata na nea imam postaveno animiran kluc i taa se dvizi zaedno so doaganjeto na vodata. Koga paletata gi udari objektite po patot tie se isfrleni i izgleda kako vodata da gi nosi no sepak ne izgeda dovolno dobro .Koga gledas od napred ne se zapelezuva mnogu. No ako ja krenes kamerata od ozgora izgleda kako objektite sami da se dvizat a vodata da bi brka :),sto i ne ebas ona sto na mene mi treba.