[ SeaMaster @ 01.09.2003. 14:13 ] @
Pozdrav,
evo skino sam sa neke stranice slijedeće fileove:
H2INC.EXE
CVPACK.EXE
LINK.EXE
NMAKE.EXE

Interesira čemu služe, da li se snjima može programirati u asembleru, kolko sam shvatio to bi trebao biti microsoft assembler, pošto sam početnik bio bih zahvalan da mi netko kaže koji je uopće postupak kod programiranja u assembleru, gdje pisati kod, kako ga pokrenuti, te da li se u microsoftovom assembleru može napisati vlastiti OS.

Hvala !
[ stalker @ 01.09.2003. 14:24 ] @
Ti fajlovi su ti cini mi se za kompajliranje,ja imam MASM32 (5 Mb instalacija),ali trenutno sam na poslu,javicu ti odakle sam ga skinuo(verovatno ga nije tesko naci na net-u),ili me kontaktiraj na mail da ti dam taj disk.Takodje uz njega se dobija i editor kao i brdo(ali,brdo) tutorial-a sa sve gotovim source-vima i programima.
Moj ti je savet da ako si pocetnik u programiranju uopste,krenes sa necim laksim(VB,C++,Delphi),mada nemoj da te ja kocim-zelja je ipak najvaznija:)Salu na stranu,sa ovim tutorial-ima iz MASM32(bar onog koga ja imam) mozes da naucis sve o win programiranju do sitnica ako se potrudis
[ SeaMaster @ 01.09.2003. 14:58 ] @
Hvala na odgovoru,
upravo sam shvatio da sam skinuo patcheve za MASM a ne MASM.
Što se tiče početka, početnik sam u assembleru inače sam programirao u clipperu,
visual basicu, oracleu, navision attain razvojnim alatima, zapravo radim na razvoju poslovnih informacijskih sustava.
To je sve više vezano uz baze podataka, ali bi želio programirati u assembleru,
možda svoj os ili nešto slično.
Shvatio sam da postoji razlika između MASM32 i MASM16, a mislim da bi meni trebao onaj 16, pa ako znaš link!

U svakom slučaju hvala!


[ Mrav @ 01.09.2003. 17:07 ] @
Ne moras pisati operativni sistem u assembleru, (sigurno ne ceo). Pogledaj Linux source. Danasnji operativni sitemi su toliko komplikovani da bilo sumanuto pisati ih kompletno u masincu. To sto zelis da naucis assembler je pohvalno, a samo ce ti se kasti gde to mozes da iskoristis.
[ Dejan Lozanovic @ 01.09.2003. 18:34 ] @
Moje licno misljenje je da asembelr treba znati samo na nivou poznavanja hardvera, znaci da te nauci kako procesor radi, a za neko ozbiljnije programiranje jok, jer jos pre 10 i vise godina kompajleri su postali dovoljno efikasni da zamene asemblersko programiranje.

ASM programiranje ima jos uvek smisla samo u 2 slucaja. dobili ste ultra mega mambo dzambo novi harver za koji jos nije napisan kompajler a vama trebaju bash te nove opcije, ili druga varijanta kada imate oko 1-4 kb memoriskog prostora(mali mikronontroleri npr.) a vi treba u to da stavite unutra program za space shulte. Pa kompajler ne moze da izgenerise dovoljno mali kod.

U ostalim slucajevima je to uzaludan posao.
[ -zombie- @ 02.09.2003. 00:02 ] @
samo mala ispravka.. "kompjuter" na spejsšatlovima nije baš toliko mali. ima celih 16k.. (ne, ne zezam se!)
[ Mikky @ 02.09.2003. 00:30 ] @
Ovo sto kaze dejan je otprilike tacno, ali ja bih dodao jos jedno, programiranje u drugim jezicima nije ni priblizno zabavno kao u asm :)
[ Dejan Lozanovic @ 02.09.2003. 12:41 ] @
Pa sve zavisi na kojoj arhitekturi to moras da radis, recimo meni je ia32 jako veliko maltretiranje. Dok recimo ako pogledas sparc tamo i nije veliko cimanje.
[ Djomloun @ 03.09.2003. 19:55 ] @
Mozes naci jedan fin uvodni tut na ovoj adresi: http://www.madwizard.org/download2/tutors/win32asmtutorial.zip
[ DeNNis_G @ 14.02.2004. 14:56 ] @
cao svim
imam jednu molbu
ja sam nov clan foruma
a hitno mi treba pomoc
u skoli sam dobio zadatak da napisem nesto kao seminarski rad o asemblerima i asemblerskom programiranju
ja sam u tome veoma los
prakticno se nikad nisam susreo sa asemblerom a kamoli programirao u njemu
znaci treba mi sto vise tekstova tutorijala o tome na nasem jeziku po mogucstvu a moze i na engleskom
unaprijed hvala
[ LaFarge @ 01.06.2004. 00:02 ] @
pa imas na ovom forumu link ka Iczelionovim tutorialima (inace se smatraju kao najbolji) i to prevedene na srpski
[ ADRENALIN @ 17.10.2004. 17:01 ] @
Postoji li neka štampana knjiga o MASM ili nečemu sličnom po mogućstvu na Srpskom jeziku da se nađe u Beogradu?
Ako neko zna gde bi moglo ovako nešto da se kupi neka javi.

Hvala unapred.
[ Vojislav Milunovic @ 05.11.2004. 13:29 ] @
http://int0x80.tripod.com/links.html

evo par stvarcica koje sam ja koristio dok sam se baktao sa MASM i asm =)
masm kako se meni cini dozvoljava slicnu sintaksu kao C jezik pa je zato zgodan i bez nekog narocitog poznavanja asm programiranja =)