[ dragan_bg_88 @ 24.04.2007. 15:59 ] @
Otvara se posebna tema o N73ME kako bi se malo rasteretila tema o običnoj N73 :)


Da li neko zna u cemu je razlika izmedju N73 i N73 Music Edition? Planiram kupovinu N73-ke ali sam sada video da postoji i ova N73 Music Edition. Molim za pomoc, tj. za razlike izmedju ova dva telefona? Hvala unapred.

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 03.10.2007. u 23:03 GMT+1]
[ Balzak @ 24.04.2007. 16:12 ] @
Nisam dobio garanciju za njega jer sam prebio neke stvari, pa sam uzeo i mobilni, al uzet je u prodavnici u Somboru!
Dragane razlika izmedju n73 i n73 ME, je ta sto uz ME dobijas karticu od 2Gb,maska je crna, neke bolje slusalice, bolji je audio, player imas neke raznovrsnije equalizere, ukratko namenjen je slusanju muzike!Nokiin odgovor sonyericsson!Ako gotivis slusanje muzike preko fona uzmi Music Edition!
[ stil @ 24.04.2007. 18:36 ] @
Ja bih da sam na tvom mestu prvo pitao u Alphacopy oni su zvanicni sto se kaze. @ Dragan. Hardverski telefoni su potpuno isti , razlika je u izgledu i softveru.
[ dragan_bg_88 @ 24.04.2007. 22:22 ] @
a da li to znaci da ME ima sve isto sto i obicna verzija plus neke dodatke u softveru? Da li je mozda nesto u ME verziji izbaceno?
[ renne @ 02.05.2007. 10:42 ] @
Citat:
dragan_bg_88: a da li to znaci da ME ima sve isto sto i obicna verzija plus neke dodatke u softveru? Da li je mozda nesto u ME verziji izbaceno?


Ima mogucnost prikljucenja pravih stereo slusalica preko 3.5mm jacka
[ Aleksandar Ilić @ 03.05.2007. 17:39 ] @
Citat:
renne: Ima mogucnost prikljucenja pravih stereo slusalica preko 3.5mm jacka


Nije tačno. N73ME ima iste izlaze kao i obična verzija. Taj 3.5mm jack ima Nokia N95.
[ renne @ 04.05.2007. 12:19 ] @
Citat:
Aleksandar Ilić: Nije tačno. N73ME ima iste izlaze kao i obična verzija. Taj 3.5mm jack ima Nokia N95.


E pa tacno je. Izlaz, tj.ulaz se nalazi na mikrofonu koji standardno prikljucis na fon
[ cubrovic @ 04.05.2007. 13:42 ] @
Citat:
E pa tacno je. Izlaz, tj.ulaz se nalazi na mikrofonu koji standardno prikljucis na fon


E pai ja bih ti rekao da to nije tacno. Tj ne znaci da ima prikljucak za 3.5mm vec da koristis adapter za to, isti onaj koji ja koristim za n73 koji nije ME jedino sto ga uz MEmozda dobijes u paketu dok sam ga ja kupio zasebno za, cini mi se, celih 400 dinara ;)

Koliko sam video razlika je pre svega u softveru i dodatnoj kartici.
Softver koliko sam video se moze promeniti na n73 u ME nelegalnim aktivnostima kojima gubis garanciju ali ne vidim svrhu toga.
[ Aleksandar Ilić @ 04.05.2007. 20:31 ] @
Citat:
renne: E pa tacno je. Izlaz, tj.ulaz se nalazi na mikrofonu koji standardno prikljucis na fon


Prijatelju, ja imam N73Me a drug iz odeljenja ima običnu N73. Nema nikakve razlike što se tiče ulaza/izlaza. Daj objasni o čemu pričaš ovde.
[ stil @ 07.05.2007. 14:29 ] @
Eh da , procitao sam negde da sada podrzava memoriju do 4GB umesto 2GB kako je bilo sa starom verzijnm softvera, ali nisam probao.
[ kuglager @ 05.06.2007. 15:52 ] @

pozdrav dobri ljudi,

imam N73 ME od juce, pa imam par pitanja:

1. da li je PC Suite koji dodje uz N73 isti kao onaj koji dodje uz N73 ME ?

2. postoji li neka kombinacija tastera za formatiranje N73 ME kao ona *+3+OK+power ?

i pod

3. da li ste nekad vidjeli ovu poruku prilikom konektovanja moba na PC:
"PC Suite does not recognise the connected phone.
The serial number of the phone is invalid.
Switch off your phone, switch it on, and try again"

i sta ona zapravo znaci, tj. sta treba da radim da bih mogao da
povezem tel. sa kompjuterom, jer ovo mi non stop izbaca, a u donjem desnom
uglu mi pokazuje da je N 73 konektovan.

unaprijed hvala.
[ stil @ 05.06.2007. 16:18 ] @
@ Slavisa . Ne vidim nijedan razlog zasto to ne bi funkcionisalo. Nisam to nikada probao . Najbolje da to objasnis prodavcu i da odmah probas pred njim ,pa mu je ako ne funkcionise vrati. Posle napisi ovde tvoje iskustvo u vezi sa tim. @ kuglager 1. probaj da sa Nokiinog sajta skines najnoviju verziju programa. 2. *#7370# 3. Probaj 1. pa ako nece vrati ga tamo gde si ga kupio i trazi ispravan.
[ F F F F @ 05.06.2007. 20:02 ] @
Odlučio sam da ću uzeti n73 music ali me kod prodavaca zbunjuju ove varijante sa italijanske mreže "tim" pa imam par pitanja.

Da li ima razlike (softverske/hardverske) u telefonima koji su sa "tim" mreže i onih koji nisu? (znam da uz njih ne ide kartica od 2gb nego 128mb i da imaju na sebi crvene oznake tim)

Da li te oznake sa maske mogu da se uklone ili moram uzeti novu masku ako hocu bez toga? i pošto je maska otp.?

Da li mob sa TIM mreže ima neke annoying reklame koje ne mogu da se uklone ili sl. ?

sve ovo pitam jer znate i sami da su kod prodavaca (bar u mom gradu) modeli sa tim mreže jeftiniji za oko 100 eu.
[ stil @ 06.06.2007. 08:32 ] @
Znam da je lakse pitati i na tacni dobiti odgovor , ali ako vi cenite svoje vreme i nikada ne pomislite da pre nego sto postavite pitanje procitate malo tekstova koje su ljudi vec pisali o temama koje vas interesuju. Zasto mislite da bi drugi ljudi trebalo da to rade umesto vas. Koristite pretragu u forumu i Google pa ako ni tada ne nadjete odgovor na vase pitanje ,onda ga postavite ovde.
[ drdrksa @ 21.06.2007. 20:33 ] @
A jel moze neko da mi objasni u cemu je razlika izmedju N73 i N73 Music Edition?
[ bttp @ 19.07.2007. 13:09 ] @
Pročitao sam ceo topic od a do š i nisam uspeo da nađem nijedan komentar na ovo što me zanima. A to je da li Nokie N73ME sa TIM mreže, koje se prodaju po beogradskim radnjama, imaju neka ograničenja ili probleme u funkcionalnosti. Ovde svi mahom govore o telefonima uzetim preko Telenora ili MTS, ali mene zanimaju ovi što su TIM mreže? Ne bih želeo da kupim telefon, dođem kući i ukapiram da ne radi GPRS, MMS ili šta već i da moram da nosim uređaj u servis, platim još ne znam kolko i molim boga da posle toga sve radi kako treba. Znači ukratko da li N73 skinute sa TIM mreže rade punim kapacitetom ili ne?
[ drdrksa @ 19.07.2007. 13:29 ] @
Rade korektno i oni, samo imaju smarajuce postavke iz Italijanske mreze, kao i TIM default temu, TIM aplikacije za mail i sl. Ali sve od pomenutog radi ok.
[ bttp @ 19.07.2007. 14:11 ] @
Znači ono možeš odmah na Internet u bilo kojoj mreži bez smaranja? A te što ti kažeš smaračke postavke i aplikacije, mogu li da se uklone u kućnoj radinosti ili samo u servisu?
[ snele @ 19.07.2007. 14:12 ] @
I u Crnoj Gori su svi sa TIM mreze...
[ drdrksa @ 19.07.2007. 15:33 ] @
Citat:
bttp: Znači ono možeš odmah na Internet u bilo kojoj mreži bez smaranja? A te što ti kažeš smaračke postavke i aplikacije, mogu li da se uklone u kućnoj radinosti ili samo u servisu?


1. Da.
2. Moze, javi se na PP da ti objasnim kako.
[ bttp @ 20.07.2007. 13:07 ] @
Ljudi evo i ja sam postao ponosni vlasnik N73ME, skinutog sa TIM mreže. Za sada mi sve radi, ali budući da sam totalni newbie kad su u pitanju ovi Symbian smartphones, imao bih nekoliko pitanja koji bi interesovali svakog početnika.

Skinuo sam Nokia Software Updater i on mi je "rekao" da već imam latest verziju firmware-a, tako da nema potrebe da ga updateujem.
Čitao sam o nekom Feature Pack 1, pa me zanima da li ga ovaj telefon već ima u sebi ili je potrebno da se naknadno instalira, takođe nisam načisto da li je to preporučljivo za instaliranje i šta se tačno time dobija?

Koji su sve koraci koje jedan početnik treba da napravi da bi upoznao svoj telefon, sve one razne šifre i kodovi koji ispisuju informacije o telefonu?
Imam takođe problem sa prebacivanjem Phonebooka sa stare nokie. Naime, imam praistorijsku Nokia 7210 sa dosta kontakata unesenih u nju i ručno prepisivanje bi trajalo čitavu večnost. Probao sam preko infrareda da ih povežem, nisu se dogovorili. Probao sam 7210 da prikačim na USB preko kabla koji sam dobio uz N73ME, PC Suite ga nije prepoznao. Da li postoji neko elegantno rešenje za taj problem ili mi preostaje resavska škola, tj. prepisivanje Phonebooka koje bi trajalo najmanje nekoliko dana?

Takođe nisam baš načisto sa 3G na MTS. Pošto sam postpaid korisnik da li automatski imam 3G pristup ili moram posebno da ga aktiviram pozivanjem korisničkog servisa? Da li je još u toku promotivni period za 3G uslugu i ako nije koliko to ustvari košta? Sa starom nokiom 7210 nisam uopšte morao da razmišljam o ceni protoka pošto su količine prenesenih podataka bile smešne, ali sada kada mi svaka otvorena stranica odvuče po najmanje 150KB, a 100KB GPRS košta 3 dinara, lako se dođe do toga da za nekoliko pregledanih stranica platiš stotinjak dinara, što nije baš zanemarljivo kada svakodnevno koristiš telefon. Drugim rečima najveća stavka u računu na kraju meseca mi neće biti razgovori i poruke, već data protok. Koje je rešenje za minimiziranje troškova protoka podataka na MTS mreži?

Poz

P.S. E da takođe mi nije jasno čemu sluši onaj taster sa nacrtanom olovčicom u donjem levom uglu ispod tastera za meni? Kad ga pritisnem ništa se ne dešava?

[Ovu poruku je menjao bttp dana 20.07.2007. u 14:55 GMT+1]
[ Laki_91 @ 22.07.2007. 14:58 ] @
Pomagajte!!!!! Ne mogu da se odlucim koji telefon da kupim N73 ili N73ME? Cuo sam da N73ME nema autofokus i digitalni zum. Da li je to tacno?
[ stil @ 22.07.2007. 16:14 ] @
Kada hoces da investiras svoj novac u nesto trebas da uradis istrazivanje. Ja sam skoro sve odgovore nasao u ovoj temi, koja je dobro stivo pre kupovine. Odgovor na tvoje pitanje se nalazi nekoj od stranica u ovoj temi. Ljudi su ga vec postavljali i dobili su odgovor. Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao stil dana 22.07.2007. u 18:09 GMT+1]
[ Laki_91 @ 23.07.2007. 17:08 ] @
Skoro sam odlucio, ali nisam nasao nigde odgovor da li N73 ima autofokus i digitalni zum, a N73ME ne? To je kljucno pitanje za moju odluku ! ! !
[ drdrksa @ 23.07.2007. 17:15 ] @
http://www.mobilnisvet.com/mobilni/1084/Nokia/N73
http://www.mobilnisvet.com/mobilni/1422/Nokia/N73-Music
[ Laki_91 @ 23.07.2007. 17:32 ] @
Hvala!!! Steta sto nema autofokus i digitalni zum.
[ Laki_91 @ 23.07.2007. 17:42 ] @
Koji si ti mob kupio drdrksa? video sam da si ti postavio pitanje koje su razlike.
[ drdrksa @ 23.07.2007. 17:52 ] @
N73, klot
[ stil @ 23.07.2007. 17:55 ] @
Citat:
Laki_91: Skoro sam odlucio, ali nisam nasao nigde odgovor da li N73 ima autofokus i digitalni zum, a N73ME ne? To je kljucno pitanje za moju odluku ! ! !
Mogao si da izvuces zakljucak. Aparati su hardverski identicni to pise u postovima. N73 ima sve to sto pitas , a kako mogu da se flesuju i od N73 napravi N73ME i obrnuto logicno je da je to jos jedan potvrdan odgovor na tvoje pitanje.
[ Laki_91 @ 23.07.2007. 18:05 ] @
Hvala ! ! ! Hvala ! ! ! Hvala ! ! ! Hvala ! ! ! Hvala ! ! ! Hvala ! ! ! Hvala ! ! ! Hvala ! ! ! Hvala ! ! ! Hvala ! ! !
[ TOMMY84TS @ 24.07.2007. 13:58 ] @
Laki Nokia N73ME ima autofokus i digitalni zum!!!

http://europe.nokia.com/A4325313
[ Laki_91 @ 26.07.2007. 16:05 ] @
Saznao sam od jednog prodavca telefona da ima autofokus i digitalni zum, na ovom sajtu su pogresili ! ! !
[ snele @ 30.07.2007. 08:15 ] @
Pozdrav za sve. Odlučila sam se da kupim N73 zahvaljujući vašem forumu ali sam uzela N73me :) Bio mi je ljepsi.
[ MarcusS @ 30.07.2007. 14:06 ] @
Ima li alternative PC suitu, to je najveće smeće od programa koje sam ikad koristio, malo vidi fon, malo ne, a onda reinstall, recover, muka mi je više. Drajveri za cabl, ovo ono, ne mogu 3 puta da spojim fon bez problema.

I još jedno pitanje, izbuijao sam telefon u jednom danu brutalno, /plitak džep u lanenim bermudama/ iako je jedno pola godine bio ko nov. Koliko je nova original maska, gde ima, i ne mora nova, možda i falš ali da dobro izgleda?

Hvala unapred.
[ snele @ 01.08.2007. 11:49 ] @
Oćete li mi reć nešto? zašto meni memorijska kartica ima 484mb ( uzeta od 512) a čim sam je stavila bilo je zauzeto još 180mb a u principu na nju nema ništa?
[ stil @ 01.08.2007. 13:38 ] @
@ MarcusS Alpha copy je zvanicni distributer za Nokiu . Imaju i servis. PCS instalira sve sto treba treba u paketu. Znam da meni nije bilo potrebno nikakvo dodatno instaliranje drajvera. Zato sam to rekao. @ snele Formatiraj karticu telefonom. Normalno je da ti prikaze malo manje slobodnog prostora od 512 Mb.
[ F F F F @ 01.08.2007. 13:40 ] @
upravo idem da uzmem karticu od 1 gb pa ću ti reć kolko u startu ima slobodne memorije kad je tutnem u mob.
[ snele @ 01.08.2007. 13:42 ] @
Hvala stll. Evo sam je formatirala i sada mi kaze da ima 484 capacitet, 483 je slobodno a 512 kb zauzeto.

[Ovu poruku je menjao snele dana 01.08.2007. u 14:53 GMT+1]
[ F F F F @ 01.08.2007. 15:40 ] @
za karticu od 1 gb posle formatiranja meni pise da ima 975 mb
[ snele @ 02.08.2007. 07:32 ] @
meni je brat od tetke bio uzeo karticu od giga i telefon bu je poceo da budali, tako da se vratio na 512 i sve mu je ok.
[ stil @ 02.08.2007. 08:14 ] @
Ma to je nesto do kartice. Ja i jos neki imamo karticu od 2 Giga i sve je uredu.
[ snele @ 02.08.2007. 09:32 ] @
Ama lako je meni za tebe.... ti bi i najgrdju natjerao da bude u redu.. nema te kojoj ti glave nebi došao :) proradila bi kako neće.
[ stil @ 02.08.2007. 09:39 ] @
???? Cemu cinizam . Tvoj brat je trebao da zameni karticu jer je ta bila neispravna , a ne da bude u zabludi da telefon ne moze da primi karticu veceg kapaciteta od 512 Mb. Odgovorom koji si ti dala se sire dezinformacije.
[ snele @ 02.08.2007. 10:44 ] @
Koji cinizam?? Pogresno si me shvatio. Samo se osjećam glupo kad vidim koliko pojma nemam i sa kakvim znanjem i informacijama ti raspolažeš. Izvini ako je zvučalo drugačije..
[ stil @ 02.08.2007. 11:13 ] @
Okej , onda je ovo bio samo mali nesporazum koji je sada prevazidjen.
[ snele @ 02.08.2007. 11:30 ] @
:) naš glupi žargon :)
[ Karlo Gavric @ 03.08.2007. 18:41 ] @
Citat:
snele: meni je brat od tetke bio uzeo karticu od giga i telefon bu je poceo da budali, tako da se vratio na 512 i sve mu je ok.


Ja sam kupio sebi prije par dana od 2GB za 6280, i naravno kada sam je ubacio bilo je velicina koliko je i ona predhotdna bila (64MB?!) - samo ugasi tel. i ponovo ga upalis da je ocita... (i predhodno mozda formatirati na PC-u!!!

Mene interesuje koliko se krece cijena jednog ovakvog mobitela novog (ili Music Edition - svejedno) - iskljucivo ga uzimam radi GPS-a inace ne bi mjenjao sadasnji!!!

Hvala unaprijed
[ snele @ 08.08.2007. 07:35 ] @
Ne znam koliko su tamo, ja sam kupila N73 Music Edition za 260 € prije desetak dana.
[ stil @ 08.08.2007. 09:08 ] @
@ Karlo Gavric N73 nema GPS . Memorijske kartice koje koristite u telefonu trebaju da se formatiraju telefonom jer je tako telefon prilagodi svojim specifikacijama.
[ darkado @ 15.08.2007. 03:04 ] @
[quote]Znači ono možeš odmah na Internet u bilo kojoj mreži bez smaranja? A te što ti kažeš smaračke postavke i aplikacije, mogu li da se uklone u kućnoj radinosti ili samo u servisu?[\quote]

lagano u kutjnoj radinosti. treba ti samo nss i nokia software updater
[ Karlo Gavric @ 16.08.2007. 09:35 ] @
Citat:
stil: @ Karlo Gavric N73 nema GPS .


Hmm... nema GPS?! Bio sam u shopu i kao mogucnost ponudili su mi i njega jer je Symbian i moze da ubaci aplikacije za GPS (TomTom, Route66...) koje skluze za GPS - tako da cisto sumnjam da nema (jedino ako si mislio da nema u sebi - sto je i logicno nekako)!!!

[ milnen @ 16.08.2007. 10:03 ] @
Nema GPS prijemnik. Treba ti neki od eksternih bluetooth prijemnika. Onaj Nokijin kosta oko 100 evra.
[ Armitage @ 07.09.2007. 10:59 ] @
Dvoumim se između običnog N73 i Music Edition-a, pretpostavljam da nisam prvi ovde sa tom dilemom.
Hteo bih uzeti ME zbog boljih zvučnika, kako sam ovde pročitao. Koja su još unapređenja/razlike?

Imam i pitanje povodom onog Multimedia-shortcut dugmeta. Pročitao sam u uputstvu da on na ME služi za pozivanje, je li, music player-a, radija, itd. Da li je i na ovom telefonu moguće konfigurisati tj. promeniti izbor prečica? Ne bi mi odgovaralo da mi ostanu ti muzički šortkati.

Osim toga, ima li neko preporuku gde kupiti ove telefone?
Koju karticu ubaciti? Pročitah da Corsair treba izbegavati.
Da li treba juriti neku posebnu verziju softvera ili je update preko neta trivijalan?
Aparati skinuti sa stranih mreža (vidim da se ovde furaju neki italijanski), ima li tu nekih problema?

Svaki info i o tome na šta još obratiti pažnju prilikom kupovine je dobrodošao.
[ bttp @ 07.09.2007. 12:55 ] @
Na žalost, nemaš puno izbora prilikom kupovine, bar ne kad kupuješ u ovim adhok radnjicama što prodaju telefone skinute s mreža. To je sistem hoćeš nećeš, nema puno isprobavanja, ispitivanja itd. Najviše što možeš da očekuješ je da pred tobom otkuca kod koji ti pokazuje da li je telefon korišćen ili ne, odnosno vreme razgovora 0:00, i to je sve. S druge strane ja sam kupio taj N73ME sa TIM mreže pre mesec dana i radi mi skroz okej. Multimedia taster se u ranijoj verziji firmware-a (3.xx), koji sam dobio na telefonu, može konfigurisati, dok ako uradiš upgrade na 4.xx, kao što sam ja uradio, služi strogo za Now Playing ili Radio ako ga duže držiš stisnutog. Karticu sam uzeo Kingston MicroSD sa adapterom na MiniSD i nisam imao nikakvih problema, do sada. Telefon je dobar, jedino mi je bedak što u vreme kupovine nisam vodio računa o Wi-Fi podršci, koju on nema, a za koju sam kasnije skapirao da bi mi dobro došla, mada ne znači da ga ne bih kupio čak i da sam to imao na umu.
[ srdjanm3 @ 12.09.2007. 16:23 ] @
A jao...sad sledi citanje od prve strane ;(

[ Armitage @ 13.09.2007. 01:34 ] @
Hvala na odgovoru bttp.

Rezimirao bih ovde na šta se svodi kupovina N73 u Bg-u.

Razlike između N73 i N73ME su sledeće:
- u boji
- N73ME ima bolje slušalice
- N73ME ima bolji softverski media player (mada sam pročitao da je i on sadržan u najnovijem N73 plain update-u)
- N73ME bi trebalo da dođe sa 2GB karticom
- N73 običan ima konfigurabilni mutlimedija taster

I to bi trebalo da je to. Hardverski, ova dva telefona su ista.

E sad, ovo je zemlja Srbija. Nazvao sam jednu radnju koja nudi N73ME za prihvatljivu cenu i saznao da uz njega idu lošije slušalice (one od N73) i kartica od svega 128MB!

Ispada da se ne isplati uzimati ME after all. Mislim da ću ipak maznuti običan i dokupiti veću karticu.
[ Armitage @ 14.09.2007. 00:16 ] @
Update:

Bg je preplavljen crnim N73 običnim (ne ME) uređajima, skinutim sa TIM i Vodafone mreža.

Bio bih jako zahvalan ako bi neko mogao da mi odgovori što pre na sledeće.
Da li se preko Nokijinog update-a može Vodafone flešovati i time izjednačiti sa "legalnim"?
Da li tako update-ovani aparati mogu da koriste GPRS i 3G na 064? Jel neko ovo probao?

Hvala unapred.
[ srdjanm3 @ 14.09.2007. 06:01 ] @
Ja sam u kucnoj radinosti updateovao moj 6630 i nestalo je iz telefona sve sto je imalo veze sa TIM mrezom, jos sam dobio i srpski meni...tako da verujem da se to isto moze uraditi sa N73

Pozdrav
[ stil @ 14.09.2007. 06:58 ] @
Kao sto kaze srdjanm3 , moze.
[ F F F F @ 15.09.2007. 12:27 ] @
imam n73 me "taj beogradski" sa tim mreže (od juna - 3 meseca) i tek sad mogu definitivno da kažem da je telefon extra ! nisam ga updateovao mada sam hteo, jer čitao sam ovde da se sve aplikacije i svi sertifikati gube ako se updatuje... napravite account na mysimbiansigned.com da bi ste mogli instalirati "nepotpisane" (unsigned) aplikacije jer su mnogo bolje od onih što su potpisane. npr "rotateme" koji rotira ekran kao kod n95
[ milnen @ 15.09.2007. 12:36 ] @
Citat:
F F F F: ... instalirati "nepotpisane" (unsigned) aplikacije jer su mnogo bolje od onih što su potpisane...


Svasta!

Kvalitet aplikacije ne zavisi od "potpisanosti"
[ stil @ 15.09.2007. 12:48 ] @
@ F F F Nisi dobro razumeo. Ne gube se sertifikati. Samo , ukoliko si uradio onaj kompletan bekap pre apdejta i taj bekap posle apdejta primenis ima problema sa sertifikatima. To se meni dogodilo kada sam apdejtovao svoj. Medjutim posle totalnog reseta aparata , sve se vratilo u normalu. Sve aplikacije koje pre ubacivanja novog softvera nisu trazile sertifikat , nisu ga trazile ni posle. Inace sertifikat je povezan sa IMEI telefona i datumom. S obzirom da se IMEI ne menja tokom procedure nema problema. Za nepotpisane aplikacije dosta puta prodje stos sa pomeranjem datuma godinu dana unazad samo za vreme instalacije.
[ F F F F @ 15.09.2007. 13:57 ] @
Citat:
milnen: Svasta!

Kvalitet aplikacije ne zavisi od "potpisanosti"
... Ko prica o kwalitetu.. Hteo sam samo ljudima da skrenem paznju da nepotpisane aplikacije cesto znaju biti mnogo bolje od owih drugih
[ milnen @ 15.09.2007. 17:23 ] @
Citat:
F F F F: ... Ko prica o kwalitetu.. Hteo sam samo ljudima da skrenem paznju da nepotpisane aplikacije cesto znaju biti mnogo bolje od owih drugih


... a i cesto puta potpisane aplikacije znaju biti mnogo bolje od nepotpisanih ;)

Jos jednom, to koliko je aplikacija dobra ili ne, ne zavisi od stanja potpisanosti!
[ F F F F @ 17.09.2007. 12:27 ] @
Citat:
milnen: ... a i cesto puta potpisane aplikacije znaju biti mnogo bolje od nepotpisanih ;)

Jos jednom, to koliko je aplikacija dobra ili ne, ne zavisi od stanja potpisanosti!


... i šta sad, ja da kažem ponovo svoje i tako u nedogled, :) ko mala deca :) ....i zašto većina korisnika ovog foruma samo gleda da pametuje a ne da bude od koristi :)
[ milnen @ 17.09.2007. 12:36 ] @
Citat:
F F F F: ... i šta sad, ja da kažem ponovo svoje i tako u nedogled, :) ko mala deca :) ....i zašto većina korisnika ovog foruma samo gleda da pametuje a ne da bude od koristi :)


Ne, nekima jednostavno ne vredi govoriti.
Hoces da kazes da je ova tvoja izjava nekome od koristi?
Citat:
"nepotpisane" (unsigned) aplikacije jer su mnogo bolje od onih što su potpisane
[ snele @ 21.09.2007. 09:48 ] @
Pozdrav svima..... Interesuje me shta je N73 me - luna rossa?? Ja imam ono N73me i planiram da ga zamijenim sa N95.. Tip koji prodaje mob. mi kaze da ima ovaj model luna rossa ali da ne zna koje su razlike. Shta propustam? :)
[ stil @ 21.09.2007. 11:02 ] @
To je samo malo kozmeticki promenjen model , hardver je isti. http://66.249.91.104/translate...heda.html&prev=/search%253 http://translate.google.com/tr...luna%2Brosa%26hl%3Den%26sa%3DG
[ Lekic @ 21.09.2007. 12:25 ] @
@F F F F
Prijatelju obrati paznju sta si tu rekao... Kakve veze uopste ima da li je neka aplikacija bolja ili nije sa potpisivanjem? Jos na sve to ne kaze se "cesto puta". Stil je takodje imao pravo sto se "gubljenja sertifikata" tice...

@k.i.z.a
- Ne, za sada tako nesto jos nije pokusavano. Mislim da si ti prvi koji ima potrebu za tako necim.. Nisam siguran ali mi se cini da mozes da slusas muziku preko slusalica i da slikas u isto vreme, stim sto ce ti se sve pauzirati u momentu kada budes skljocnuo :)
[ F F F F @ 21.09.2007. 13:17 ] @
Citat:
Lekic: @F F F F
Prijatelju obrati paznju sta si tu rekao... Kakve veze uopste ima da li je neka aplikacija bolja ili nije sa potpisivanjem? Jos na sve to ne kaze se "cesto puta". Stil je takodje imao pravo sto se "gubljenja sertifikata" tice...

@k.i.z.a
- Ne, za sada tako nesto jos nije pokusavano. Mislim da si ti prvi koji ima potrebu za tako necim.. Nisam siguran ali mi se cini da mozes da slusas muziku preko slusalica i da slikas u isto vreme, stim sto ce ti se sve pauzirati u momentu kada budes skljocnuo :)


..Ako ćemo se ispravljati prijatelju ne kaže se "stim" nego "s tim" i za početak probaj da koristiš srpska slova već ako si rešio da deliš savete što se tiče pravopisa.

pitanje:

koje aplikacije/igre imate instalirano na svojoj n73 ?

ja trenutno imam:
1 opera mini
2 jimm
3 oggplay
4 mirggi
5 celltrack
6 rotateme

igre:

1 chess genius
2 brothers in arms
3 massive snowboarding 3d
4 midnight pool
5 tower bloxx
6 space impact
7 snakes



[ k.i.z.a @ 22.09.2007. 10:51 ] @
@Lekic
Ne, za sada tako nesto jos nije pokusavano. Mislim da si ti prvi koji ima potrebu za tako necim.. Nisam siguran ali mi se cini da mozes da slusas muziku preko slusalica i da slikas u isto vreme, stim sto ce ti se sve pauzirati u momentu kada budes skljocnuo :)

Ok za Lekica,
samo sto Nokia to moze i bez slusalica, fora je da radi pleyer i da se snima, a ne slika.
[ Lekic @ 22.09.2007. 17:30 ] @
Ah, sori nisam dovoljno obratio paznju... Da, da to je nemoguce...
[ bttp @ 02.10.2007. 22:43 ] @
Citat:
stil: Koliko ja znam nema oficialno nigde gde bi se moglo tacno videti. Jedino da pogledas ovu temu na Nokiinom forumu. Neki ga kude , neki ga hvale. Meni ova verzija radi lepo 3.0704.1.0.1 i odlucio sam da je za sada ne menjam jer kad se promeni nema nazad. Kasnije ako izadje neka novija mozda je budem apdejtovao . Dodatak. Promaklo mi je da si mi ti trazio informaciju za N73 me. Za nju ne znam nisam istrazivao . Inace softveri za N73 i N73 me su razliciti tako da ako za N73 nije ok to neznaci da i za N73 me isto nije u redu. Sudeci po linkovima koje si ostavio , mislim da je bolje da ga sada ne apdejtujes jer ljudi zale sto su to uradili. Sacekaj novu verziju.

[Ovu poruku je menjao stil dana 23.09.2007. u 10:47 GMT+1]


Nije istina da žale. Ja sam odmah po kupovini N73ME update-ovao firmware sa v3.xx koji je bio na telefonu na 4.xx i nisam ni jednog trenutka zažalio. Sve radi bolje, media player i galerija imaju isti look&feel kao N95 plus što media player ima nove features kao što su loudness i stereo widening, tako da toplo preporučujem upgrade. Inače N73 i N73ME su hardverski identićni tako da prelaskom na novi firmware N73 postaje N73ME. Toliko o apgrejdu.
[ stil @ 03.10.2007. 01:53 ] @
Apdejtom softvera N73 nikada nece sam od sebe postati N73 me. Na osnovu linkova koje je covek ostavio ispalo je pametnije ne menjati ga na novu verziju ,radi se o N73 ME. Sto se kaze " Ako nije pokvareno , nemoj ga popravljati " . Medjutim , ako ti tvrdis suprotno onda napisi svoju tacnu verziju softvera i svoje utiske o njemu u odnosu na staru verziju.
[ stil @ 03.10.2007. 17:42 ] @
1. Uraditi bekap memorije telefona koristeći PC Suite ( imenik i poruke) .
2. Kopirati muziku , video ,slike , dokumente sa Nokiinog hard diska ili memorijske kartice (ako je dostupna) na svoj PC (koristeći USB mass storage ) preporuka.
3. Kopiraj prgrame da bi kasnije mogao da ih instaliraš.
4. Formatiraj memorijsku karticu , a potom je izvadi iz telefona.
5. Skini NSU i instaliraj ga.
6. Podesi profil telefona na General.
7. Neki savetuju da se ubaci dummy sim kartica , ali se moze reći prijateljuma da vas ne zovu za vreme apdejta. Utisati zvono i ne javljati se na telefon ako vas neko ipak pozove za vreme procedure.
8. Proveriti stanje baterije , baterija mora biti do kraja napunjena.
9.Poveži telefon na PC ( PC Suite mode konekcija ) , najbolje povezati kabal direktno na matičnu ploču pozadi zbog sigurnijeg kontakta. Ukoliko si siguran da je priključak sa prednje strane uredu onda može i on.
10. Pokreni PC Suite i NSU.
11. Proveri da li je novi softver dostupan i ako jeste startuj apdejt ,potrebno je da se skine oko 70 MB podataka zbog cega treba imati brzu internet konekciju.
12. Tokom apdejta telefon ne pomerati .
13. Nista ne prckati po racunaru dok procedura traje.
14. U toku apdejta u jednom trenutku PC Suite će prijaviti da je izgubio konekciju sa telefonom i telefon će se ugasiti. Ovo je normalno i tada je telefon najosetljiviji na bilo kakvo čačkanje jer se tada u njegovu memoriju upisuje novi softver.Budi strpljiv.
15. Ubrzo će se telefon ukjuciti a NSU će javiti da je procedura uspešno završena.
16. Otkači telefon od računara.
17. Uradi reset telefona na fabrična podešavanja , šifra je 12345
18. Vrati imenik i poruke
19. Kopiraj nazad na memorijsku karticu slike , muziku , fajlove ... , ali tako sto ćeš napraviti nove foldere i podatke pojedinačno kopirati. Ovo se radi zbog toga što je moguće da u starim folderima postoje ostaci starih instalacija programa i ostalog smeća.
20.Reinstaliraj aplikacije.
[ bttp @ 03.10.2007. 19:59 ] @
Citat:
stil: Apdejtom softvera N73 nikada nece sam od sebe postati N73 me. Na osnovu linkova koje je covek ostavio ispalo je pametnije ne menjati ga na novu verziju ,radi se o N73 ME. Sto se kaze " Ako nije pokvareno , nemoj ga popravljati " . Medjutim , ako ti tvrdis suprotno onda napisi svoju tacnu verziju softvera i svoje utiske o njemu u odnosu na staru verziju.


Ja govorim na osnovu ličnog iskustva. Pod apdejtom podrazumevam promenu product code-a, gde se ubaci product code od N73ME i to za region koji se želi, a korisnik sam bira koji će region da instalira, znači za Balkans postoji poseban product code kao i European. To se lako vrši posebnim programčićem koji se zove Nemesis Service Suite (NSS).

Znači ukratko, ako prikačiš na NSU telefon koji je skinut sa mreže (npr. TIM) i imaš verziju softvera v3.xx NSU će ti reći da je to poslednja verzija softvera i da ne postoje nikakvi apgrejdovi, jer on proverava to na osnovu product code-a a ne na osnovu modela telefona. Ako se pak promeni product code tako da ne bude TIM-ov, Vodafonov ili već koji, nego fabrički, i potom potraži update pomoću NSU, Updater uredno javlja da postoji nova verzija softvera i nudi ti apdejt.
Što se tiče samog softvera, u pitanju je potpuno nova verzija, znači prelaz sa V3 na V4, što samo po sebi podrazumeva new features, a ne puki apdejt na podverziju koja samo ispravlja neke eventualne bagove, bez novih odlika samog softvera.

Ovde se može videti uputstvo sa spiskom product kodova, a ko ima neke nedoumice u vezi sa apgrejdovanjem firmware/softwarea kao i menjanjem product koda neka samo pita.

http://forum.burek.co.yu/index.php/topic,144591.0.html

P.S. Tačna verzija mog softvera je V4.0727.2.2.1

[Ovu poruku je menjao bttp dana 03.10.2007. u 21:14 GMT+1]
[ stil @ 03.10.2007. 20:27 ] @
Mislim da bi se trebala otvoriti nova tema u kojoj bi se diskutovalo o N73 me zato sto je ova o N73 i postaje konfuzna. O ovome sto ti pises je pisano u ovoj i drugim temama na forumu ranije .
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.10.2007. 21:33 ] @
Otvara se posebna tema o N73ME kako bi se malo rasteretila tema o običnoj N73 :)
[ bttp @ 04.10.2007. 00:47 ] @
Citat:
Bg je preplavljen crnim N73 običnim (ne ME) uređajima, skinutim sa TIM i Vodafone mreža.


Izgleda da je za ovo čovek u pravu, i da su mene zeznuli i podvalili mi crni N73 kao N73ME. Video sam danas u radnji N73ME i on na Multimedia tasteru ima notnu ikonu umesto stilizovanog slova i, dok je to slovo premešteno na taster 0. I naravno ME dolazi sa novom verzijom softvera.

Da li može neko ko ima pravi N73ME da mi kaže koja šifra proizvoda piše na tom telefonu? Na mom piše RM-133. To se nalazi ispod baterije, piše Model N73-1 ispod toga RM-133. Ako utvrdim da su mi zaista prodali običan crni N73 kao ME, razmisliću o tome da pozovem tržišnog inspektora, jer oni skuplje naplaćuju taj telefon kao Music Edition dok je u stvari razlika samo u boji. Ne bi bio problem da su rekli slušaj ovaj košta skuplje jer je crn pa ko voli nek izvoli, ali ne ide da podvaljuju kao drugi model. Takođe me zanima ako neko ima pravi ME, koji sve dodaci idu uz njega? Znam da to varira, ali sam siguran da idu ili slušalice sa daljinskim ili adapter za slušalice sa daljinskim a takođe bi trebalo da ide i kartica od 1GB.

U svakom slučaju sutra ću još videti koja je tačno oznaka modela ispod baterije za Music Edition pa ću lepo sa tim podacima, telefonom i garancijom na kojoj piše N73ME pravo u radnju. Možda izvučem sluške sa daljinskim ili adapter na galamu.
[ Imperator @ 13.10.2007. 20:13 ] @
Kupio sam danas kingston karticu 512mb i kad sam probao da ubacim pjesmu sa kompa ide 3 puta sporije nego kad ubacam u memoriju tel npr 5 sekundi je dovoljno da je ubacim u memoriju tel a 16 sec u karticu,jeli to normalno ili je kartica previse spora???
[ stil @ 13.10.2007. 20:51 ] @
Koristi ( USB mass storage ) konekciju kada podatke prebacujes na karticu.
[ Imperator @ 14.10.2007. 01:27 ] @
Ok hvala puno je brze
[ Imperator @ 14.10.2007. 20:24 ] @
Ali sad ima i sledeca stvar: prebaci mi neko pjesmu preko bluetootha i kad cu da je snimim na memoriju tel to traje 2-3 sec a na karticu do 9-10 sec, ipak mislim da je memorijska spora slazete li se???
[ ShaoKhann @ 29.10.2007. 23:15 ] @
Ljudi da li se neko zalio i kakva su iskustva vasa a i drugih sa plastikom na N73ME, meni mnogo krcka i kod "prozora" za infrared i u donjem delu poklopca baterije mislim nije nista strasno ali za tel od 300 eur meni je ot jako cudno, mislim jel cela serija takva tj. jel to neka nokia-ina fora ili ...???
[ pajaja @ 29.10.2007. 23:45 ] @
svi n73 vole da krckaju, nije do tvog primerka.
[ ShaoKhann @ 30.10.2007. 11:53 ] @
Hvala pajaja-o sad mi je bar malo lakse...
[ ShaoKhann @ 30.10.2007. 11:54 ] @
Hvala pajaja-o sad mi je bar malo lakse...
[ sledgeh44 @ 01.11.2007. 10:45 ] @
Imam N73ME nabavljenu preko MTS-a uz BEL400 paket i veoma sam zadovoljan sa njom! Pročitao sam većinu komentara vezanih za N73 i N73ME na ovom forumu pa sam rešio da dodam par napomena o mom iskustvu kako bi, eventualno, pomogao ljudima da se odluče ukoliko imaju dilemu.

Dakle, radi preglednosti, navešću taksativno sve ono što smatram da je bitno:

- S obzirom da sam prethodno koristio Nokiu 6600, jako me je zabrinuo nedostatak softvera za N73! Za S60v2 sam imao gomilu korisnih i nekorisnih aplikacija ali S60v3 je relativno nova platforma pa je softverska podrška loša! N73, kao i svaki drugi Symbian telefon ne vredi mnogo bez dodatnih programa i onda dolazi do izražaja poređenje sa, recimo, Sony Ericssonima i Samsunzima... Srećom, vrlo brzo sam pronašao baš one programčiće bez kojih nikako ne bih mogao a to su:

1. Opera - web browser koji omogućava surfovanje gotovo kao na računaru
2. Smart Movie - program za gledanje filmova i divx i xvid formatu. Na telefonu imam nekoliko celih filmova i desetak
epizoda Prijatelja. Kvalitet prikaza sam poredio sa iPod Videom i tu su negde! iPod ipak služi samo tome a Nokia je
telefon!
3. SlovoEd rečnik - rečnik svih mogućih jezika (skidate željeni paket sa veb sajta). Ja imam Englesko-Engleski sa
360 hiljada reči (ima i etimologiju) i Englesko-Srpski i Srpsko-Engleski sa 60-ak hiljada.
4. Best Message Storer - program za snimanje svih SMS poruka (i još ponečeg) u tekstualni fajl! E ovaj mi je bio
posebno bitan zbog hiljada poruka koje sam dobijao od devojčice :-) Inače, Symbian telefoni bez problema
čuvaju ogroman broj poruka ali sam ja baš preterivao! Na kraju se ispostavilo da svakog meseca dobijam i
pišem 50 A4 strana teksta! Bez BstMssgStorera ih ostao bez svega toga.
5. X-plore - fajl menadžer. Zamislite šta sve može, recimo, Total Commander - e, to je to :-)
6. Q Reader - proramčić za čitanje e-knjiga. Imam sva dela Daga Adamsa, Asimova, Ratove zvezda, pa kad mi
dosade svi oni filmovi onda čitam knjige :-)
7. Alon Mp3 Dictaphone - uf, kao što mu samo ime kaže - diktafon :-) Jako je koristan ako radite u školi pa vam
dolaze mame učenika sa nepristojnim ponudama (a dolaze). Nije zabavno kao što zvuči! :-)

U igrice ne bih želeo da zalazim! Generalno, ono što imam izgleda odlično ali fale neke koje su postojale za S60v2! Na primer, vrlo sam zadovoljan sa:

1. Brothers in Arms
2. Asphalt GT2
3. FIFA 2007
4. Need for Speed (Underground čini mi se) u .sisx formatu ne java
5. Frozen Bubble - malo je sporiji od onoga na S60v2 ali može da se igra

Sve ostale igrice, a pogotovu one u java formatu, nisu ni blizu ovako kvalitetne!

- Veoma je često poređenje (upoređivanje) NokieN73 i, recimo, Sony Ericssona k800i. Ja zaista volim SE ali, po mom iskustvu, Nokia ga ostavlja daleko iza sebe! Dokaz? Mnogo (i previše) učenika u školi u kojoj radim ima SE-ove! Testirali smo uporedo sve što nam je palo na pamet, kvalitet kamere, brzinu, kvalitet maske (poredili), itd. Nokia je uvek bila (za nijansu) bolja! E, ali šta ćemo sa dodatnim programima? Za SE ih jednostavno - NEMA!

Dakle, kvalitet snimaka kamerom pod istim uslovima je, prema mišljenju svih, bolji na N73. Jeste da je Nokia nasvirala boje (što bi rekao moj drug Frodo) ali je krajnji rezultat OK. Displej na N73 je veći i sa življim bojama. Snimci u mraku su MOŽDA bolji na SE ali ja ni jedne ni druge ne bih nazvao podnošljivim! Video je takođe bolji na n73 (a znatno lošiji nego na recimo N70!).

- Da sve nije sjajno kod N73 postarala se baterija :-) U stvari, sama tehnologija pravljenja baterija ne omogućava da se u toliko mali prostor smesti dovoljno struje koja bi obezbeđivala dugotrajan rad (zahtevnog) uređaja! Kome smeta svakodnevno punjenje, bolje da razmišlja o nekom drugom modelu! Napomena: N73 NIJE samo telefon!

- Ukoliko imate veće šake (pa samim tim i prste) isprobajte tastaturu N73 pre kupovine. Ja manju još nisam video :-)

- Džojstik je manje više OK ali imajte na umu da može da otpadne! Ko ne veruje, na Internetu ima izveštaja o tome, a ni ja nisam verovao dok Borko nije devojci odvalio isti :-) Problem nije strašan, međutim novi (3,5mm plastike) košta 10 evra pa vi vidite...

- Plastika na N73 krcka sve vreme. Pogotovu je problematičan poklopac kamere. Nemam naviku da mi telefon ispada ali JUČE mi je N73 pao sa oko metar visine na betonski pod! Odskočio je oko 30-ak cm! Nikakvih vidljivih oštećenja nema, nije se ni ogrebao, nije se raspao (kao ostali) u komade, a jedino sam ostao bez prethodno biranih, primljenih i propuštenih poziva...

- Slušalice priložene uz N73ME daju sasvim zadovoljavajući kvalitet zvuka međutim onaj ko ih je dizajnirao kao da nikada nije čuo za ergonomiju! Do adaptera sa komandama dolazi prilično debeo, nesavitljiv i dugačak kabl. Ja sa mojih metar i 80 ne znam gde ću sa njim čak ni kada nosim jaknu a da ne pričam o letnjim varijantama... Još uvek imam staru nokiu 5510 i slušalice na njoj su fantastične! Šteta što sličan koncept nije primenjen na N73.

- Telefon se jako sporo budi iz Sleep Mode-a! Ne znam da li samo umišljam ali čini mi se da je sve sporiji kako je vreme hladnije. Nosim ga u spoljnoj (Lowepro) torbici pa nije nemoguće da temperatura utiče na njega. Sleep Mode može da se isključi, međutim nikada to nisam probao.

- Ne mogu a da ne spomenem katastrofalnu galeriju na novim Nokiama! Pregled slika je OK, postoji Slide Show sa sve muzikom, sređivanje po albumima, itd. Međutim, ne postoji mogućnost razvrstavanja slika po Folderima (Nokia 6600 je to mogla) nego telefon vrti SVE slike u nizu! Vrlo neprijatno kada familiji treba da pokažem slike a prethodno sam se zezao sa devojčicom! Frka me uhvati svaki put!

- Onima koji vole da tajno fotografišu Nokia se baš potrudila da oteža posao :-) LED je stalno uključen za vreme snimanja videa, a bez obzira što ste isključili blic na fotoaparatu, nakratko će bljesnuti i prilikom fokusiranja.

- 3G smo isprobali i vrlo brzo digli ruke od njega! TV može da se gleda ali je MTS najavio da promotivni period traje do 1. decembra a onda će to postati (jako) skupa zabava. Video pozivi su OK. Imajte u vidu da će vas ljudi čudno gledati na ulici dok to radite kao što je, uostalom, bilo sa prvim mobilnim kada su se pojavili :-)

- N73 zna da često prijavi "Memory Full"! Krivac za to je (besmislena) aplikacija Lifeblog! Problem nestaje sam od sebe a navodno novije verzije Firmware-a ne pate od toga. Pojma nemam ali ja ni dan danas ne znam čemu uopšte Lifeblog služi (a da je to korisno)!

- Bluetooth je prosto fantastičan na N73! Mnogo je brži prenos podataka između dva N73 nego između bilo koja druga dva telefona koja sam imao priliku da isprobam (a imao sam jer mi ih donose na sređivanje). Bluesoleil (I can't vouch for spelling) prijavljuje 150 kbps dok je kod drugih znatno manje. Prihvatam da po pitanju ovoga možda nisam u pravu :-)

- Čuo sam argumente da je N73 velik (tzv. cigla). Ja pitam - u poređenju s čim? To mi je jednom čak rekao drugar koji ima Motorolu V3X! E pa N73 je MALO veći od V3X ali ZATVORENOG! Sve je relativno...

- Punjač baterije za N73 je kod mene preživeo strujni udar od 380V (otkačila se nula na banderi) koji je spržio sve ostale punjače! Možda je slučajnost a možda i dokaz kvaliteta. Uglavnom, radi i dan danas...


Dakle, sve gore navedeno je MOJE mišljenje! Ako neko ima drugačije, prihvatam ga...

Ukoliko ima pitanja... slobodno pitajte :-)
[ Catch 22 @ 01.11.2007. 19:22 ] @
Citat:
sledgeh44
- Ne mogu a da ne spomenem katastrofalnu galeriju na novim Nokiama! Pregled slika je OK, postoji Slide Show sa sve muzikom, sređivanje po albumima, itd. Međutim, ne postoji mogućnost razvrstavanja slika po Folderima (Nokia 6600 je to mogla) nego telefon vrti SVE slike u nizu! Vrlo neprijatno kada familiji treba da pokažem slike a prethodno sam se zezao sa devojčicom! Frka me uhvati svaki put!


Probaj Resco Photo Viewer 4.43 (0) Resco, spol i rešićeš problem... ima dosta dobrih opcija (automatsko rotiranje slike u fill screen modu...)

Na tvoj spisak korisnih aplikacija dodao bih i ove:
CorePlayer 1.1.1(1905) Corecodec
CoreMP4 1.00(0)
Full Screen Caller 2.04 (0)
Handy Clock 4.07 (1) Epocware
Handy Safe 5.08 (1) Epocware + Handy Safe Desktop 5.07
Resco Photo Viewer 4.43 (0) Resco, spol
SMS Diary 1.30
Smart Movie 3.41(0) Lonely Cat Games
Tracker 1.02 *sisx
X-plore 1.10 (0)
Y-Browser 0.82 (16) *sisx

FREE:
Active Notes 1.00 (0) *sisx
Best Screensnap 1.0 Smartphoneware
cCalc 1.10 (1)
cCam 1.02
Contacts Transfer 3.02
Dictionary 2.00 (0)
DivX Player 0.89 (0) *sisx
NsysInfo 1.16 (0)
Power Boot 1.00 (0) Wireless Labs
PVPlayer 4.21(32) Packet Video Corporation
Screen Shot 2.80 (0) Anthony Pranata *sisx

Cellity freeSMS v1.2.6 *JAVA
Gmail 1.01 *JAVA
MiniExcel 1.05 (0) *JAVA
Opera-mini 3.10 (0) *JAVA
Opera-mini 4 Beta 3 4.00(0) *JAVA
SafeTxt 0.02 Whoredoeuvre *JAVA
[ ShaoKhann @ 02.11.2007. 01:56 ] @
Momci hvala na komentarima i software-u mnogo ste mi pomogli. Naravno nemojte zaboraviti i Nokia maps i Google maps za N73 koji su prosto fenomenalni, doduse srcu kredit prilikom downloadovanja kb al dobro svakako vredi ako se covek negde izgubi.
[ KRALJEIVC @ 06.11.2007. 12:04 ] @
Mini SD karticu od 1 giga, koju sam sa adaptermom Kingston kupio sa telefonom, ne prihvata citac kartica TAKE MS, model MEM-Flex (http://www.takems.com/products.php?categ=acc&prod=MEM-Flex) t.j. kada karticu sa adapterom ubacim u citac, pa sve to u kompjuter, on prepozna kacenje na USB kao "f" disk, ali dalje nece da otvori (drive not found). Napominjem da pomenuti citac cita MMC kartice, dakle, ispravan je, a nikakve SD nece iako i na njega i na sajtu pise da cita..
Zna li ko da mi objasni sto je u pitanju?

[Ovu poruku je menjao KRALJEIVC dana 06.11.2007. u 14:38 GMT+1]
[ sledgeh44 @ 06.11.2007. 14:22 ] @
Citat:
KRALJEIVC: Mini SD karticu od 1 giga, koju sam sa adaptermom Kingston kupio sa telefonom, ne prihvata citac kartica TAKE MS, t.j. kada karticu sa adapterom ubacim u citac, pa sve to u kompjuter, on prepozna kacenje na USB kao "f" disk, ali dalje nece da otvori (drive not found). Napominjem da pomenuti citac cita MMC kartice, dakle, ispravan je, a nikakve SD nece iako i na njega i na sajtu pise da cita..
Zna li ko da mi objasni sto je u pitanju?

[Ovu poruku je menjao KRALJEIVC dana 06.11.2007. u 14:38 GMT+1]


Naišao sam na sličan (isti) problem sa Micro SD karticom i Digitus čitačem! Klinac je doneo karticu sa dva adaptera (na Mini SD i na SD) a čitač koji normalno radi nije hteo da je konstatuje ni sa jednim od njih! Znači, ubacim Mini SD i pročita je a Micro SD u adapteru neće! Interesantno da sve savršeno radi sa San Disk-ovom karticom i adapterom! Pojma nemam šta je u pitanju...

Pokušaj da isprobaš neki drugi čitač! Možda model koji podržava Mini SD bez adaptera...

Ako je u pitanju kartica koju koristiš u Nokiji N73 onda ti čitač i nije neophodan. Imaš mogućnost da telefon podesiš kao spoljnu memoriju (Settings > Data Cable > Data Cable Mode). Jedino je problem što prilikom toga obavezno ide u Offline mode! Pain in the arse if you ask me :-)

Pozdrav!

[ KRALJEIVC @ 07.11.2007. 09:27 ] @
Znam ja kako da prebacim podatke, ali ovaj citac je tako mali i podesan za svakodnevno nosenje u dzep da sto se mene tice u obzir ne dolazi ni jedan drugi citac ili kabal. Uz to kosta tricavih 5 eura. Ako ga nisi vidio, pogledaj mu fotku na
http://www.takems.com/products.php?categ=acc&prod=MEM-Flex
[ sledgeh44 @ 07.11.2007. 14:25 ] @
Vidim da na sajtu proizvođača piše da OBAVEZNO moraš da imaš XP sa SP2... Bez veze zvuči, ali, da li imaš SP2?
[ Aleksandar Ilić @ 08.11.2007. 09:35 ] @
Citat:
ShaoKhann: Momci hvala na komentarima i software-u mnogo ste mi pomogli. Naravno nemojte zaboraviti i Nokia maps i Google maps za N73 koji su prosto fenomenalni, doduse srcu kredit prilikom downloadovanja kb al dobro svakako vredi ako se covek negde izgubi.


Google maps srče kredit, ali za Nokia Maps možeš da skineš mape preko njihovog softwera (Nokia Map Loader) i preko kabla (u Mass Storage režimu) prebaciti na mem. karticu tako da kasnije ne moraš koristit interent konekciju na telefon. Više informacija.
[ gombi @ 12.11.2007. 22:51 ] @
Probao sam ovaj google maps i radi dobro samo sto ne znam gde je instalirao taj deo (serbia and montenegro)? hvala
[ sledgeh44 @ 03.12.2007. 21:49 ] @
Hajde malo da osvežim ovaj post... :-)

Juče sam bio do lokalnog predstavništva MTS-a i jako se iznenadio činjenicom da sada paket BEL400 + Nokia N73ME inicijalno košta 11700-i-neki dinar! Ja sam to isto pazario početkom februara i za telefon platio 10800 dinara! Da li treba išta više reći u prilog popularnosti ovog modela :-)

Inače, pretražili smo sve prodavnice u potrazi za novim (i dobrim) modelima mobilnih. Na moje ogromno zaprepašćenje, N73 i dalje suvereno vlada višim srednjim segmentom tržišta! Ništa manje nije bilo moje zaprepašćenje činjenicom da velika većina kupaca planira da N73 koristi "as is", dakle, bez ikakvih dodatnih Symbian programa! Takvima bih ja ipak preporučio "obične" telefone... Imaju lepše (obično animirane) menije, nešto su brži, relativno lakši za korišćenje, itd. Naravno, u pitanju je samo preporuka, ali ja lično se ne bih lako odrekao N73 :-)

Što se večite diskusije tipa "obična" N73 ili ME, tiče, i jedan i drugi su podjednako dobri s tim što još nisam video ME koji je skinut sa neke strane mreže! Ja bih uvek prednost dao nedekodiranom modelu! Čini mi se da su nekako stabilniji! Takođe mislim da je originalna crna maska ME-a otpornija od onih na "običnom" N73! Naravno, i dalje stojim pri tvrdnji da su slušalice koje idu uz ME užasne :-) OK rade ali su jako nepraktične!

Još bih voleo da čujem vaša iskustva po pitanju tema za N73! Moja omiljena je "Spirit by Ivanov"! Ništa naročito, skroz je narandžasta sa simpatičnim kvadratnim ikonicama!




Koje teme vi koristite?




[Ovu poruku je menjao sledgeh44 dana 03.12.2007. u 23:21 GMT+1]
[ bttp @ 08.12.2007. 00:27 ] @
Citat:
Aleksandar Ilić: Google maps srče kredit, ali za Nokia Maps možeš da skineš mape preko njihovog softwera (Nokia Map Loader) i preko kabla (u Mass Storage režimu) prebaciti na mem. karticu tako da kasnije ne moraš koristit interent konekciju na telefon. Više informacija.


Može li neko da mi pojasni kako ovo tačno da izvedem? Skinuo sam Nokia Map Loader i preko njega skinuo na telefon mape za Srbiju i Hrvatsku, međutim kad sam na telefonu pokrenuo Nokia Maps, on se otvorio prazan i počeo da mi srče GPRS kao da nema nikakve mape u njemu. Kako da ga zaustavim u tome i da pregledam mape koje sam downloadovao iz Nokia Map Loader-a preko PC-a?
[ vkbfwr @ 16.12.2007. 01:26 ] @
Da li se nekome desilo da je ubacio priljucak u neispravan usb, i sada konekcija preko kabla vise ne radi, crkla i memorijsla kartica, kolliko bi moglo da kosta da se ovo popravi ?
[ zokaa @ 21.12.2007. 18:57 ] @
Uradio sam updejt nokia n73 me V4. 0736. 3. 2. 1 (znaci zadnji za sad) i promjenio jezik na nas ( product code 0539291) radi sve ok,da li brze ili sporije nisam primjetio ,ali promjenio mi se naziv operatera,(sad je stari naziv mreze). Zatim nakon updejta Garmin XT mobile jedino tacno pokazuje trenutnu lokaciju ako je izabran Engleski jezik ,a sa svim ostalim grijesi od 1 do 2 km,kako rijestiti ovu cudnu pojavu???Da li su bagovi u tom novom updejtu ili. . . . .
[ srdjan.r @ 23.12.2007. 19:25 ] @
Citat:
zokaa: Uradio sam updejt nokia n73 me V4. 0736. 3. 2. 1 (znaci zadnji za sad) i promjenio jezik na nas ( product code 0539291) radi sve ok,da li brze ili sporije nisam primjetio ,ali promjenio mi se naziv operatera,(sad je stari naziv mreze). Zatim nakon updejta Garmin XT mobile jedino tacno pokazuje trenutnu lokaciju ako je izabran Engleski jezik ,a sa svim ostalim grijesi od 1 do 2 km,kako rijestiti ovu cudnu pojavu???Da li su bagovi u tom novom updejtu ili. . . . .


Da li si uspeo da rešiš problem?I ja bih rado uradio update na V4. 0736. 3. 2. 1, ali ako je ovaj problem nerešiv ne pada mi napamet pošto mi je Garmin XT mobile najbolja aplikacija na telefonu.Pozdrav!
[ Aleksandar Ilić @ 23.12.2007. 21:21 ] @
Citat:
bttp: Može li neko da mi pojasni kako ovo tačno da izvedem? Skinuo sam Nokia Map Loader i preko njega skinuo na telefon mape za Srbiju i Hrvatsku, međutim kad sam na telefonu pokrenuo Nokia Maps, on se otvorio prazan i počeo da mi srče GPRS kao da nema nikakve mape u njemu. Kako da ga zaustavim u tome i da pregledam mape koje sam downloadovao iz Nokia Map Loader-a preko PC-a?


Zabrani mu korišćenje mreže. Idi u Options -> Settings -> Network -> Use Network: Never
Ako i dalje ne vidiš mape moguće da ih nisi dobro skinuo tj. da nisu snimljene na memorijskoj kako treba.
[ zokaa @ 23.12.2007. 22:56 ] @
Sve sam pokusavao ,cak ubacio sofware od obicne n73 i nece,na kraju vratio na zadnji update i pomirio se sa tim da kad koristim navigaciju izaberm engleski jezik,isto se desava i kod drugara sa nokijom 6680,sto znaci da iam veze sa garminom xt mobile a ne sa telefonom!
Jedino sto sdam primetio,nema vise pla vicastih slika sa zadnjim updajtom,....
[ Zwerka @ 24.12.2007. 16:51 ] @
Zanima me uz Nokiu N73ME sta se sve dobija uz telefon kada se kupi kod MTS-a,da li je zakljucan tj da li moze i 063 kartica da radi i gde su proizvedeni telefoni...Finska,Madjarska ili nesto trece...?
Unapred hvala na bilo kom odgovoru.
[ MelKisEdeK @ 04.01.2008. 11:55 ] @
Da li neko mozda zna gde bi bilo najbolje uzeti N73me u Novom Sadu?
[ sledgeh44 @ 04.01.2008. 19:54 ] @
Po meni, najbolje je uzeti od MTS-a! Naravno, ako ti se sviđa dil sa njima :-) Ja sam telefon pazario februara 2007. sa BEL400 paketom i prilično sam zadovoljan! Video sam nekoliko navodnih N73ME kod nezavisnih prodavaca! Iskreno, nekako su mi sumnjivi :-)

Kod MTS-a se dobija N73ME u zapečaćenom pakovanju... Pojma nemam gde je telefon proizveden, dodaću to kasnije ovde ako je baš bitno... A u kutiji se dobija telefon, mini SD memorijska kartica od 2GB, punjač, slušalice i CD sa softverom! E da, i uputstvo na srpskom :-)

U mom N73ME bez problema radi 063 kartica!

SNG!
[ MelKisEdeK @ 05.01.2008. 10:30 ] @
MTS je dosta ne povoljan sto se tih paketa tice. Telenor je dao ponudu bez ogranicenog ugovora, ugovor na 1 godinu i na 2 godine
Da bi telefon dobio po povoljnoj ceni mesecni racun treba da mi bude Bel400 ili 1500 dinara mesecno na dve godine i jos 10.000 din na to!
pa ako neko koristi i koristice toliko minuta i svakako placa toliku pretplatu onda ok ... ali ima gomila studenata koji bi rado takav telefon ali ... kuci toliki racun
ne prastaju lako!!!
a razlika od 100eura izmedju onog u originalnom pakovanju i onog koji dobijamo u raznoraznim radnjama po gradu ipak stavlja kupca u razmisljanje!
zasto toliko?
no ipak nadam se da cu uspesno pazariti taj telefon i da cu biti zadovoljan! searching continue! :)
[ Librabicboj @ 05.01.2008. 11:23 ] @
Juce ga kupio u Novom Sadu, telefon je EXTRA!!!
265 eura dao za njega. Sve original!!!
Garancija 12 Meseci!
[ srdjan.r @ 08.01.2008. 16:03 ] @
Izasao novi update za Nokiu N73ME Version:4.0750.31.2.1 Ballkan code 0539291.Da li je neko probao i kakvi su utisci?
[ sledgeh44 @ 08.01.2008. 17:31 ] @
Kad bih znao da će najnoviji Firmware rešiti "Memory Full" problem zbog glupog Lifeblog-a, prvi bih ga instalirao... Ovako, odnos rizika instalacije novog softvera i koristi od njega i dalje ostaje nepovoljan...

Pozdrav!
[ zokaa @ 11.01.2008. 15:23 ] @
Resio sam problem na nokiom n73 me i garmin xt mobile!
Evo resenja:Settings - Restore Defaults
Choose language - english / Voice / Units

Then go to the

Settings - System - Remote GPS -
- And choose USE ATTACHED GPS,(not Bluetooth GPS).
Garmin will automatically search bluetooth devices if you don't have internal gps.

When it's finished you can modify your mobile xt language (settings - display - text)
It works on N73, and probablly with the other mobile phones witch don't have internal GPS, but have the GPS modul.
[ srdjan.r @ 14.01.2008. 20:02 ] @
Uradio sam update n73me na verziju 4.0750.31.2.1 i za sada ne bih mogao da se pozalim.Posle restarta ima 20 MB i cini mi se da je malo brzi.GPS i GarminMobileXT radi stabilno kao i pre.Fotografije su cini mi se iste,uglavnom nisu losije.Toliko za sada.Pozdrav!
[ zokaa @ 16.01.2008. 00:10 ] @
Srdjane pogledaj moj post zadnji(2 iznad) tu ti je objasnjeno kako se resi problem sa Garminom XT i nokia n73 me ili obicna
[ srdjan.r @ 16.01.2008. 20:45 ] @
Citat:
zokaa: Srdjane pogledaj moj post zadnji(2 iznad) tu ti je objasnjeno kako se resi problem sa Garminom XT i nokia n73 me ili obicna


Video sam,hvala.Kod mene za sada sve radi super!
[ harry_FIT @ 21.01.2008. 17:32 ] @
ja sam instalirao najnoviji softver i odlican je ponekad se bas osjeca kako je telefon brzi i lakse radi
[ MelKisEdeK @ 27.01.2008. 20:49 ] @
imam malo drugacije pitanje ... jel postoji ikako mogucnost da kada je hadset ukljucen odnosno kada su mi sluske u usima i kada zazvoni telefon da mi zvoni samo na slusalice a ne da mi zvoni redovno i plus na slusalice ... resenje mi je silent profile i prekine mi muziku kada zvoni a kada stigne poruka samo se na sek prekine onda muzika ... sto u gradu i saobracaju se teze malo da zapaziti
[ milanst18 @ 29.01.2008. 17:47 ] @
Citat:
srdjan.r: Izasao novi update za Nokiu N73ME Version:4.0750.31.2.1 Ballkan code 0539291.Da li je neko probao i kakvi su utisci?


Meni preko Nokia Software Updater nece da update-uje na ovu verziju vec mi nudi reinstall postojeceg softvera 4.0736.3.2.1.
Ako odem na sajt i proverim najnoviju verziju softvera codom 0539291 izbacuje


Latest available software for Nokia N73, product code 0539291
Version: 4.0736.3.2.1


Kako da update-ujem telefon na ver: 4.0750.31.2.1 ?

[ ShaoKhann @ 29.01.2008. 21:53 ] @
Samo sa Nokia Software Updater. Pozdrav
[ BreakBoy @ 31.01.2008. 21:37 ] @
Izvinjavam se možda ovo i nije odgovarajući post za ovo temu al pokušat ću LOL!

Odlučio sam se kupiti N73 ME već odavno al sam čekao platu lol!
I sad kad imam pare malo sam istraživao i opet sam u nedoumici hehe

Sad se dvoumim izmedju N73 ME i 6120. Obje imaju symbian samo sto je 6120 ima sve novije i jace osim sljedećih stvari (kamere, memorije i memorije koja dodje u paketu). Sad mi nije jasno kako to da je 6120 dosta jeftinija od N73 ME i da li je možda bolji izbor, ili obratno, šta je to zbog čega je N73 ME bolja od 6120.

Hvala unaprijed na odgovoru!..

Kako sam čitao ovu temu i N73 ima isti hardware kao N73 ME možda će
pomoći sljdeći sajt za vaš odogovor:

http://www.gsmarena.com/compar...dPhone2=1550&idPhone1=1958
[ ShaoKhann @ 31.01.2008. 23:56 ] @
Pazi imao sam i N73ME i 6120 cak smo ga imali i u prodaji (mt:s) 6120 ima HSDPA i kopaktniji je od n73, po funkcijama kameri i display-u N73 ubedljivo prednjaci ali ako te nece nervirati "krckava plastika" karakteristicna za sve N73, jer mi je mnogo modela proslo kroz ruke N73 u svakom slucaju. U protivnom 6120.

Pozdrav!
[ milanst18 @ 01.02.2008. 08:39 ] @
Samo da dopunim razliku, N73 ME ima jaču bateriju (1100 mAh) naspram (820 mAh), ima zaštitu za sošivo kamere.

Dakle razlika je:

N73 ME:

+
kamera
baterija
displej (2.4 inch)
stereo zvučnici


-
maska
symbian (6120 ima noviju verziju v9.2)



[ Pici man @ 01.02.2008. 09:41 ] @
Citat:
milanst18: Samo da dopunim razliku, N73 ME ima jaču bateriju (1100 mAh) naspram (820 mAh), ima zaštitu za sošivo kamere.
Dakle razlika je: ........

Ovaj, ... Milane, ti zaboravi da dopuniš i sledeće:
Nokia N73 ME ima stari procesor iz prethodne S60v2 serije(6630/6680/N70) od 220MHZ
Nokia 6120 ima procesor poslednje generacije(specifičan za Symbian OS S60 verzije 9.2) od 369MHz
Mala li je razlika?!?

Takodje, uzimajući date podatke u vidu i realno ponašanje u radu, Nokia 6120 je tri svetlosne godine brža od modela N73 ME. Zašto tako očigledne stvari svi prećutkujete?
[ Librabicboj @ 01.02.2008. 18:59 ] @
A znate li koliki je SAR na N73me, a koliko na 6120?
[ Catch 22 @ 02.02.2008. 03:40 ] @
SAR
Nokia 6120 (Type RM-243) = 1.18 W/kg
Nokia 6120 (Type RM-310) = 1.19 W/kg
Nokia N73 (Type RM-132)= 0.92 W/kg.
Nokia N73 (Type RM-133)= 1.13 W/kg.
[ MelKisEdeK @ 04.02.2008. 15:52 ] @
Ovo nisam znao zaista ... sad gledam, moj prethodni telefon je imao SAR 0.48 a sada mi telefon zraci za 2.35 X vise!
sve mi se cini da cu cesce headset da koristim prilikom telefoniranja
[ zeljovan @ 06.02.2008. 21:50 ] @
pozdrav....

kupio sam pre neki dan nokiu N73 ME, pa stoga bi bio kratak sa pitanjem, mada sam iscitavao forum ali mi nije bilo jasno oko navigacije....

imam telefonu mape, da li one rade ako ukljucim GPS i ako ne rade kako da instaliram GarminMobileXTFullImage_4xxxx, kolika mi min. treba kartica za navedenu instalaciju ???

unapred zahvalan !!1
[ Catch 22 @ 15.02.2008. 00:52 ] @
Pitanje za vlasnike N73ME: Da li dole opisani problem ima veze sa verzijom firmware ili je to slučaj sa svim N73ME?
Pošto je moj drugar neki dan kupio telefon preko mts-a ustanovili smo da ne postoji opcija za podešavanje aktivnih aplikacija u standby modu, kao što je inače slučaj sa nekim drugim S60v3 modelima.
Konkretno, izgleda da nije moguće podesiti da se na Standby ekranu vidi Inbox (pristigle SMS, E-mail poruke...), jer nigde ne postoje opcije za podešavanje kao na slikama ispod (Nokia E50):

Active Standby plug-ins?


[ stil @ 15.02.2008. 01:22 ] @
Ta opcija Active Standby plug-ins kod mene na N73 ne postoji. Pretpostavljam da je isto i na ME.
[ MelKisEdeK @ 15.02.2008. 10:44 ] @
a da li postoji mogucnost da se taj active standby nadogradi na N73me?
pokusavao sam da nadjem na netu nesto na tu temu kada je ovo pitanje pokrenuto ali ... nothing usefully! :(
[ nikolasv @ 15.02.2008. 12:06 ] @
Imam N73ME i sledeci problem: Telefon mi nekad nece na internet. Kada radi internet onda je sve OK. Medjutim posle nekog perioda ili aktivnosti (nisam tacno otkrio uzrok nemogucstva konektovanja na internet - da li je to posle mog poziva ili kada mene neko zove ili kada posaljem ili primim SMS ili nista od navedenog) telefon prosto nece na internet. Napise Connecting via Mobtel GPRS ali se nista ne desava. Posle restarta telefona sve radi OK, tj. mogu na internet. Hvala na pomoci u napred!!
[ Catch 22 @ 15.02.2008. 12:07 ] @
Citat:
MelKisEdeK: a da li postoji mogucnost da se taj active standby nadogradi na N73me?(

Samo ako Nokia reši da to "nadogradi" u nekoj novijoj verziji firmware, ali sumnjam da je to uopšte predviđeno za ovaj model... (??!)
[ stil @ 15.02.2008. 13:39 ] @
@ nikolasv Telenor u 98 % vremena ima dobru GPRS uslugu. U ona 2 % se dogodi da nesto petljaju sa baznim stanicama i ko zna cim pa pocne da cima. Tada se malo strpis da to srede i cisto da budes siguran da nije do aparata malo surfujes uz pomoc drugog provajdera :)
[ nikolasv @ 15.02.2008. 13:59 ] @
Mislim da nije problem sa operaterom, posto ja kad vidim da ne radi internet, restartujem telefon i proradi. Obrisao sam podesavanja u telefonu i dodao sa telenorovog sajta (za MMS i Internet) mada sam to vec jednom pokusavao i nije dalo rezultata. Problem je u necemu drugom ali ne znam u cemu.
[ stil @ 15.02.2008. 14:52 ] @
Pa nista , moguce je da imas neku aplikaciju koja koristi internet a koja je u konfliktu sa ostalima. Polako testiraj jednu po jednu pa vidi.
[ kamra @ 15.02.2008. 22:28 ] @
ima li neko ko može da mi pomogne i da mi objasni kava je razlika između nokie n73obične,n73-1,i n73me??Treba mi jer razmisljam se da uzmem takav telefon.UNAPRED HVALA!


[Ovu poruku je menjao kamra dana 15.02.2008. u 23:51 GMT+1]
[ ShaoKhann @ 16.02.2008. 09:03 ] @
Otidji ni tools/settings/phone/stand by/active standby... tu bi trebalo da postoji ali ako ne postoji mozes doci u ponedeljak u poslovnicu mts-a u ulici Goce Delceva 36a, i to posle 15h pa cu ti ja to podesiti.


Aleksandar.

Pozdrav.

P.S. Naravno ako si u Beogradu.
[ ShaoKhann @ 16.02.2008. 09:05 ] @
Nokia N73 i N73Me se same od sebe zabaguju sa gprs-om i 3g-om uopste pa kada se to desi sve sto treba da uradite je da odjavite telefon sa mreze i da ga ponovo prijavite tj. Pritisnete taster za paljenje odaberete "flight mode" pa kada telefon to promeni ponovo isto samo ga ovaj put vratitew na "general"
[ Aleksandar Ilić @ 22.02.2008. 10:45 ] @
Da li je moguće nekako ugasiti ono plavo svetlo što trepće na senzoru za osvetlenje kad je telefon neaktivan?
[ kamra @ 22.02.2008. 19:26 ] @
Koliko znam nije a nigdje nisam naisao na takvu mogucnost,ne znam,mislim da ne moze
[ stil @ 23.02.2008. 03:34 ] @
Tools - Seetings - Phone - Display - Sleep mode. Taj mod telefona u koji on udje posle nekog vremena sluzi da se baterija duze traje , a plavo svetlo pokazuje da je telefon ukljucen.
[ zokaa @ 23.02.2008. 17:13 ] @
Hvala na korisnom savetu(ono plavo svetlo me izludJivalo)
[ kamra @ 23.02.2008. 18:01 ] @
A plavo svetlo ti je i senzor za svetlo odnosno ako ima svetla taj senzor automatski gasi svetla na tastaturi,i ako nema automatski pali...
[ ice cream @ 09.03.2008. 16:24 ] @
pozz,imam par pitanja...
1.kakve zamerke ima ovaj telefon??
2.dali je ovaj telefon sa dzolistikom??(posto sam imao jedan sonyericson sa dzojistikom pa je posle jednog perioda prosto ko da ga nije ni bilo)
3.dali ima neki dodatni zvucnik za njega koji ide na izlaz za slusalice?zato sto sam video da ima neki od sonyericsonovich modela pa mi se svidjalo kako je jaci i kaliteniji zvuk...
[ Librabicboj @ 10.03.2008. 14:25 ] @
Citat:
ice cream: pozz,imam par pitanja...
1.kakve zamerke ima ovaj telefon??
2.dali je ovaj telefon sa dzolistikom??(posto sam imao jedan sonyericson sa dzojistikom pa je posle jednog perioda prosto ko da ga nije ni bilo)
3.dali ima neki dodatni zvucnik za njega koji ide na izlaz za slusalice?zato sto sam video da ima neki od sonyericsonovich modela pa mi se svidjalo kako je jaci i kaliteniji zvuk...



Telefon je VRH!
Definitivno je za te pare najisplativija Nokia!
[ Y@0_MiNg @ 11.03.2008. 13:16 ] @
dakle, procitao sam skoro sve clanke o problemima na N73, i topick N73 music, ali ovaj svoj jos nisam video:)

dakle, juce sam kupio telefoncic, i vrlo sam zadovoljan njime, ali, ne mogu da ga zakljucam. prilicno noob:) ja pokusam da ga zakljucam na onu foru "ulaz u meni>zvezdica" ali, tada se prebacim u "tools" pod-meni. nije neki veliki problem, ali prilicno me nervira.
zanima me da li ja radim nesto pogresno, ili sta? da li moze da se ukljuci neki "autolock" npr, nakon minut neaktivnosti, i kako?

drugo sto mi je zasmetalo jeste to sto se sve slike u galeriji prikazuju zajedno, iako sam ih ja razdvojio u "file manager-u". zanima me da li se to moze nekako promeniti, da se lepo izlistava folder po folder?

i trece, i poslednje od mene za danas:), dajte neki link odakle mogu skinuti neke programe za tel

pozdrav
[ stil @ 11.03.2008. 14:08 ] @
Za zakljucavanje tastature imas dosta besplatnih programa, probaj Google. A mislim da je i ovde vec pisano na tu temu. Ovaj tel. nema u sebi tu opciju i moras koristiti neki program. Ja konkretno zakljucavam tako sto pritisnem taster za ukljucivanje na kratko pa izaberem opciju. U galeriji imas opciju za albume koja radi to sto ti zelis. Google i Symbian S60 v 9.1 za programe.
[ Catch 22 @ 11.03.2008. 18:57 ] @
Zaključavanje tastature bi trebalo da ide preko kombinacije: Left Softkey + [*] (morate dovoljno brzo to da uradite)...
Npr. posebna aplikacija "Handy Clock" (odlična zamena za većinu funkcija organizera) ima u sebi opciju da se aktivira automatsko zaključavanje tastature zajedno sa screensaver-om
[ stil @ 11.03.2008. 19:54 ] @
Nemam potrebu da cesto zakljucavam tastaturu , tako da se nisam nesto zamajavao sa trazenjem programa za tu namenu. Jer kada ga nosim sa sobom uvek ide u futrolu tako da mi je potrebno da ga zakljucam pre stavljanja u nju zbog moguceg pritiska na dzojstik koji malo strci. Korisna , za mene nova precica za zakljucavanje tastature. Poz
[ ShaoKhann @ 11.03.2008. 23:16 ] @
Pa ljudi bar je zakljucavanje najmanji problem stisnes levi taster (messaging) pa zvezdicu standardno noka ali meni na starim modelima symbian ima posebno meni dugme.
[ Catch 22 @ 12.03.2008. 01:56 ] @
Citat:
ShaoKhann: ...stisnes levi taster (messaging) pa zvezdicu standardno noka ali meni na starim modelima symbian ima posebno meni dugme.

Funkcija levog tastera nije fiksno definisana (ostavljeno je korisniku da odabere koju funkciju želi da mu taj taster obavlja, dakle ne mora da bude "messaging").
Zar to "posebno meni dugme" nije jedan od osnovnih znakova raspoznavanja svih Symbian telefona?
[ ice cream @ 12.03.2008. 16:38 ] @
kolko vam traje prosecno bateija??
I nigde nisam video da se spominje dzojistik,dali on pravi nekakve probleme posle nekog vremena??
posto sa imao jedan telefon sa dzojistikom a posle 5,6 meseci mi uopste nije radio...
Tako da vas molim da mi neko odgovori,posto sam razmisljao da kupim ovaj telefon ali me predomislja ovaj dzojistik...
[ Librabicboj @ 12.03.2008. 16:45 ] @
Citat:
ice cream: kolko vam traje prosecno bateija??
I nigde nisam video da se spominje dzojistik,dali on pravi nekakve probleme posle nekog vremena??
posto sa imao jedan telefon sa dzojistikom a posle 5,6 meseci mi uopste nije radio...
Tako da vas molim da mi neko odgovori,posto sam razmisljao da kupim ovaj telefon ali me predomislja ovaj dzojistik...



Meni svaki dan baterija traje sve duze i duze, malo nelogicno!
Zadnji put mi je izdrzala tacno 72 casova!

Dzojstik je ok, nije ko na sony ericsson-u!

Izvinjavam se pogresno sam napisao, umesto 72 casa stavio sam 36 casova!

[Ovu poruku je menjao Librabicboj dana 13.03.2008. u 10:41 GMT+1]
[ calexx @ 12.03.2008. 18:23 ] @
Izdržala 36 časova čega? Razgovora ili sve ukupno? Mislim, ni jedno ni drugo mi nije u redu. ;)
[ Librabicboj @ 13.03.2008. 09:39 ] @
Sve ukupno 72 casa!
Kada sam ga kupio mah. je izdrzavala 36 casova!
Dok mome drugu koji ima obicnu N73 izdrzi 4 dana!
Valjda je to do baterija u N73 ide LitiumJon , a u N73me ide Litium polimer!
[ calexx @ 13.03.2008. 12:35 ] @
Moram da iskoristim priliku iako nemam baš ovaj telefon. Jutros je moja 6120 počela da pišti što znači da je baterija pri kraju. Verovatno bi izdržala do večeras ali ne volim da je mučim. Da sam ostavio da radi do večeras, to bi bilo 10 dana od prošlog punjenja. Inače svakog dana pošaljem i primim po desetak poruka, razgovaram desetak minuta, jedino nisam mnogo slušao muziku, možda dva dana po oko sat vremena.
Stvarno ne znam kakvu to bateriju ima ovaj telefon ali ... :) (: :)
[ Catch 22 @ 13.03.2008. 18:43 ] @
Kada se uključi N73ME (za razliku od običnog N73), automatski se uključuje i Media Player koji kod većine korisnika ostane stalno rezidentan.
Multitasking na Symbian telefonima je lepa stvar, ako korisnik zna da to koristi prema svojim potrebama... Imam utisak da većina korisnika nije ni svesna šta se sve dešava u pozadini sličice na desktopu telefona i šta im sve oduzima memorijske resurse / troši bateriju...

@calexx: Prirodno je da baterija na 6120C traje duže nego na bilo kom iz N serije (N=Multimedia dedicated). Za N seriju je uobičajeno da je maksimalno vreme trajanja baterije 2 dana (± 1/2), ali ako pod korišćenjem telefona spada i neko žešće slušanje muzike / gledanje videa - onda se trajanje baterije meri u satima...
[ calexx @ 13.03.2008. 20:31 ] @
Ma ok, nisam mislio da upoređujem ali u temi o ovom telefonu svi pišu da im baterija traje 2-4 dana. Pošto sam ga jutros napunio, sledeće testiranje uključuje žešće slušanje muzike pa da vidim koliko će da bude skraćeno trajanje. Nastaviću u tačnijoj temi.
[ ice cream @ 17.03.2008. 17:03 ] @
Pomoc!!!Neznam koji telefon da odaberm,Nokiu n80 ili Nokiu n73ME??
Koji predlazete?!
[ nikola73ME @ 22.03.2008. 16:48 ] @
Imam nokiu N73ME produkt code sam zameniu u 0539291(balkan code) ali kad odem na nokia update i ukucam ovaj produkt i dalje mi izbacuje verziju 4.0736.3.2.1(staru) ovde sam procitao da je izasao novi update za Nokiu N73ME Version:4.0750.31.2.1 Ballkan code 0539291,ali ja njega ne mogu da skinem,samo mi izbacuje raparaciju ove stare verzije. kako to da resim

sto se tice problema sa cam vezan je za zvuk kamere koji ne moze da se iskljuci nikako nebitno da li je u general ili silent(all mute) profilu uvek se cuje zvuk kamere kada slikam ??? kako to da resim ???

i da li znate kako da ubrzam fon jer mi se cini da je abnormalno spor cak mu i za obicno otvaranje menia treba vise od 1sek a nekad i do 3sek,o ostalim aplikacijama da ne pominjem,formatirao sam i card i fon i isto je. AKO PROBLEM MOZE DA SE RESI FLESOVANJEM MOLIM VAS OBAJSNITE MI POTUPAK TOGA HVALA
koristim verziju 4.0736.3.2.1 sa produkt codom 0539291.

hvala unapred
[ normandija @ 02.04.2008. 18:03 ] @
Ljudi nikako da podesim internet na ovoj nokiji. Odem na sajt i posaljem podesavanja vezana za net,dobijem ih i snimim u tel.
MMS radi odlicno,ali nikako da proradi net. Stalno kad pokusam da se konektujem na neku stranicu ispise :
"Packet data connection not available!"

Zna li neko u cemu je problem,neko mi rece da moze biti do verzije softvera. Trenutno je u njemu V4.0735.3.0.2
[ stil @ 02.04.2008. 21:36 ] @
Sa cime ,kojim programom ,pokusavas da ides na net ?
[ nece992 @ 20.04.2008. 11:58 ] @
Da li je bezbedno raditi update na ovom telefonu???

I koji program se koristi za update???
Ja imam NSU koji sam skinuo sa nokiinog sajta!!!
[ milanst18 @ 23.05.2008. 08:44 ] @
Izašla je najnovija verzija seoftvera za ovaj mob V 4.0812.4.2.1 postoji verzija za balcan code ( konkretno kod mog moba 0539291).
Juče sam instalirao i za sada ovo je najbrža verzija softvera, pored brzine posle instalacije se da primetiti da je veličina slobodne memorije 30MB!!!. Kameru nisam testirao ali se mnogo brže uključuje.
Tako ako neko ima nedoumice da li da instalira pomenutu vreziju ima moju preporuku.

Pozdrav!
[ budjavlebac @ 29.05.2008. 22:25 ] @
Primetio sam da mi posle instalacije ove verije (V 4.0812.4.2.1) ne radi autostart programa (Handy Taskman i Best Dictaphone), nakon što resetujem telefon. Nemam drugih zamerki. Telefon stvarno brže radi.
[ Librabicboj @ 06.06.2008. 17:31 ] @
Citat:
milanst18: Izašla je najnovija verzija seoftvera za ovaj mob V 4.0812.4.2.1 postoji verzija za balcan code ( konkretno kod mog moba 0539291).
Juče sam instalirao i za sada ovo je najbrža verzija softvera, pored brzine posle instalacije se da primetiti da je veličina slobodne memorije 30MB!!!. Kameru nisam testirao ali se mnogo brže uključuje.
Tako ako neko ima nedoumice da li da instalira pomenutu vreziju ima moju preporuku.

Pozdrav!


Koliko minuta treba da se "skine" nova verzija?
[ budjavlebac @ 07.06.2008. 14:14 ] @
ADSL 512 kbps download i instalacija +- 30 minuta. Update je oko 70 MB.

[Ovu poruku je menjao budjavlebac dana 08.06.2008. u 13:18 GMT+1]
[ nikola73ME @ 18.06.2008. 20:54 ] @
ljudi zanima me ako neko zna od cega odgovara ekran da se stavi na noki n73 16miliona boja da li odgovara od neke nokije? ???ne znam kako da postavim sliku ekrana i cinca al jbg :(.ako neka neo kzna neka mi javi i nka kaze cenu hvala :P
[ goracns @ 23.06.2008. 19:27 ] @
Molim za pomoc!!! Prvi put instaliram softver na telefonu... Isao sam preko NSU i kad ukucam cod sa tel on mi izbacuje da je najnoviji softver za njega 4.0750.31.2.1, video sam na forumu da je najnoviji 4.0812.4.2.1...Kako mogu da preuzmem taj noviji?
[ K3YG3N @ 29.06.2008. 17:38 ] @
Sa NSS promjeni product code(npr. 0539291 - Balkans), pa onda probaj update..
[ Catch 22 @ 29.06.2008. 22:21 ] @
Citat:
gorac021548656: Molim za pomoc!!! Prvi put instaliram softver na telefonu... Isao sam preko NSU i kad ukucam cod sa tel on mi izbacuje da je najnoviji softver za njega 4.0750.31.2.1, video sam na forumu da je najnoviji 4.0812.4.2.1...Kako mogu da preuzmem taj noviji?


Pogledaj prvo temu:
NSU: Nokia Software Update (FAQ)
[ boki78 @ 03.08.2008. 23:23 ] @
Da li mi neko moze pomoci i reci kako mogu da smanjim jacinu zvona alarma? Najsmesnije je sto sam to ranije uspeo ali posle update softvera nikako ne mogu da nadjem tu opciju. Unapred hvala!
[ nikola73ME @ 04.08.2008. 00:57 ] @
pa kako namestis u profiles tako ti zvoni,bar kod mene ??? ako namestis da ti raste zvono kad te zovu ... raste ti i alarm,ako namestis 3 crtice ili stepenika kako vec...toliko se cuje,ako ti je max na zvonu max ti je alarm,zato sam ja napravio 5 profila za sve...kuca,posao,skola,spavanje...devojka(offline) :)...
[ boki78 @ 04.08.2008. 13:29 ] @
Ok, hvala na odgovoru. Verovatno sam ja pogresio pomislivsi da sam ranije mogao da stelujem jacinu zvona alarma nezavisno od jacine zvona telefona. U svakom slucaju poslusacu tvoj savet i uraditi kako si rekao. Pozdrav!
[ boki78 @ 06.08.2008. 11:27 ] @
Na zalost nisam uspeo nista da uradim. Alarm koristim preko Handy clock-a i njegova jacina se ne menja promenom profila odnosno promenom jacine zvona telefona. Pomislio sam da ce mozda pomoci ako koristim alarm od telefona, ali mi je problem sto tako nesto uopste ne postoji kao opcija, ili ja ne mogu pronaci. Koristim najnoviji softver- V 4.0812.4.2.1 od 21.03.2008. godine. Voleo bih ako neko moze da mi pomogne i kaze kako da dodjem do alarma u samom telefonu ako i uopste postoji u poslednjoj verziji softvera za N73 ME, ili jos bolje ako neko zna da li podesavanje jacine zvona alarma mogu uraditi a da nastavim da koristim Handy clock alarm. Sva ova halabuka oko jacine zvona alarma je zbog toga sto imam lagan san a kada mi krene omiljena pesma pod punom jacinom imam osecaj da bi se i mrtvi probudili. Hvala unapred na svim odgovorima!
[ nikola73ME @ 06.08.2008. 12:04 ] @
prijatelju i ja koristim tu verziju softvera 4.0812.4.2.1 kod mene je alarm u application->CLOCK->options->SET ALARMS.
nisam razumeo tvoj odgovor ali mislim da nisi uspeo da smanjis alarm preko profila(jel tako) ili je nesto drugo u pitanju.kod mene se smadjuje tako preko profila sta namestis tamo tako ti zvoni ceo fon(osim music plera).Jel znas kako se podesava profil i to da ti objasnim,neams drugog podesavanja...za alarm od telefona(KOLIKO JA ZNAM)
[ boki78 @ 06.08.2008. 12:37 ] @
Znam da podesim profil ali nisam mogao da se snadjem kako da dodjem do alarma u telefonu jer kao sto sam rekao koristio sam Handy clock alarm. U svakom slucaju uspeo sam da podesim jacinu alarma preko profila. Hvala puno na pomoci!
[ bobiska @ 07.08.2008. 16:39 ] @
A evo i najjednostavnijeg resenja: nekim programom za audio edit obradis melodiju koja ce da ti sluzi za budjenje, tako sto ce da se pojacava zvuk kako melodija odmice (tzv. "fade in"). Ubacis je u fon i uzivas u budjenju, koliko je to vec moguce.
[ k.i.z.a @ 17.08.2008. 22:47 ] @
Pozzz ljudi
Nisam odavno cackao net, zanima me koja je zadnja verzija softvera za N73ME sa codom 0539291.

Kod mene je trenutno V 4.0736.3.2.1

Ako neko ima neku noviju, pa da se to proba...

pozzzdrav
[ budjavlebac @ 18.08.2008. 00:27 ] @
http://europe.nokia.com/A4577224

Latest available software for Nokia N73, product code 0539291
Version: 4.0812.4.2.1
[ boki78 @ 18.08.2008. 12:33 ] @
Zamolio bih ako neko moze da mi pomogne i objasni da li postoji mogucnost da se prilikom transfera file-a preko bluetooth-a podesi da se taj file smesti na memorijsku karticu a ne u memoriju telefona. Razlozi su prakticne prirode jer sam ovako ogranicen slobodnom memorijom telefona koja iznosi nekih 25mb. Unapred hvala!
[ bttp @ 18.08.2008. 18:46 ] @
Lepo, ideš u messaging pa u options/settings/other promeniš memory in use.
[ nikola73ME @ 18.08.2008. 19:48 ] @
boki78 ja bih ti rekao da lepo odes u prodavnicu telefona kupis memoriju od min 1GB(oko700din) i kupis usput i usb kabal i miran si,imas brze prebacivanje bar 10x nego preko plavog cuda.a za konekciju sa ps preko usb-a koristis date transver(najbrza konekcija za prebacivanje muzike slika...).a za poruke vec imas odgovor u predhodnoj poruci.(BRUKA JE DA NA N73 IMAS 256MB....)
[ boki78 @ 18.08.2008. 20:39 ] @
Hvala vam ljudi na odgovorima, uradicu kako je bttp rekao. Nikola 73ME hvala i tebi sto mi uvek izadjes u susret i odgovoris na moja pitanja, samo ovaj put me nisi razumeo. Naime ja imam memorijsku karticu od 2GB a rekao sam da mi je slobodna memorija na telefonu oko 25mb kao i kod svake Nokie N73 ME. A bluetooth koristim za transfer podataka izmedju dva telefona, a ponekad su ti file-ovi veci od slobodne memorije na telefonu pa imam problem. Zato sam i pitao kako da mi prenesene podatke odmah stavlja na memorijsku karticu. Veliki pozdrav i hvala!
[ nikola73ME @ 18.08.2008. 23:24 ] @
dal je moguce da cekas po 30min da prebacis neki fajl sa jednog na drugi fon ???
aha da nisam te razume nema veze :) ja sam malo.... o_0 ..... :)
nema na cemu tu smo da pomazemo jedni drugima :)
samo meni niko jos ne odgovara za ekran za n73 od kojeg fona pasuje 16miliona boja i dali je moguce staviti njega ???
ja sam naso od 6300nokie iste dimenzije isto sve ne znam dali ga podrzava n73 ???
jel moguca ta "OPERACIJA"!!!
[ slobo klajic @ 28.08.2008. 20:03 ] @
Može li mi neko reći kako se mogu povećati slova na ovom telefonu.
Prilikom pisanja poruka i dr. sitna su dosta pa za nas što malo slabije vidimo problem je.
Znam da je ranije za simbian telefone postojao neki program kojim se mogla povećati veličina slova.
Ako postoji nekakav program i za ovaj model nek napiše ko zna.
[ boki78 @ 19.09.2008. 07:24 ] @
Opet se ja javljam se problemom i nadam se da ce neko imati odgovor. Naime muzicki taster koji mi je do sada kao sto je i normalno aktivirao music player sada mi aktivira radio. Ja nisam nista menjao odnosno ova promena se desila sama od sebe.Mogu li nekako vratiti stanje koje je bilo, ima li neko resenje? Hvala unapred!
[ milanst18 @ 19.09.2008. 11:25 ] @
Taj taster ako drzis dugo otvara radio,a klikom otvara muzicki plejer.
Ako sam te dobro razumeo i klikom ti se otvara muzicki plejer.
Uradi formatiranje telefona, ti tasteri ne mogu da menjaju svoju ulogu i ne mogu da se konfigurisu.
[ boki78 @ 19.09.2008. 12:06 ] @
Stvarno sam budala, ja sam ocigledno drzao taster duze malo. Hvala na odgovoru, sa telefonom je sve ok, greska je bila do mene. Pozdrav!
[ RAJCICA @ 07.10.2008. 03:40 ] @
ima li neki progrmcic kao ccleener za n73me, ipak kad neki program izbacujes ostaju repovi istih, pa ih valja ocistiti. hvala.
[ RAJCICA @ 07.10.2008. 03:44 ] @
Citat:
slobo klajic: Može li mi neko reći kako se mogu povećati slova na ovom telefonu.
Prilikom pisanja poruka i dr. sitna su dosta pa za nas što malo slabije vidimo problem je.
Znam da je ranije za simbian telefone postojao neki program kojim se mogla povećati veličina slova.
Ako postoji nekakav program i za ovaj model nek napiše ko zna.


ponovicu ovo jer i mene interesuje, hvala.
[ milelale @ 24.10.2008. 18:44 ] @
ubacivao sam foldere s muzikom na mem. karticu ali foldere je prebacio muzicke fajlove nije,oduzelo je memorije kao da je sve prebaceno normalno mada nije jer se muzicki fajlovi ne vide...,e sad,problem je u tome sto ne mogu obrisati te foldere ni kad pijavim telefon kao mem. uredjaj,ima li resenja osim format?
Hvala.
[ budjavlebac @ 29.10.2008. 10:01 ] @
Izašao novi firmware 4.0839.42.2.1. Još uvek nema podataka o izmenama.
[ K3YG3N @ 30.10.2008. 12:42 ] @
Nesto nije u redu sa ovim novim fw. Kad sam odradio update nijesam mogao da vratim bekapovane file-ove u telefon nazad. (uz poruku da bekap file ne sarzi nista, iako se vidi da file ima 150 MB)
Promjenio mi se product code sa 0539291 -balcan u 0539343 - N73 Music Edition - Vanilla - EURO 1.
Sa NSS vratio sam product code na balcan, ali i dalje u podesavanjima jezika imam samo automatic, english i kinesne neke hijeroglife.


???
[ K3YG3N @ 09.11.2008. 11:07 ] @
Nakon ponovnog update-a jezici su se vratili u normalu, jedino sto nijesam uspio da ubacim bekapovane file-ove..
Tel se brze ukljucuje, ali primjetno sporije mi se otvara galerija..
[ korisnik007 @ 24.11.2008. 20:27 ] @
"U igrice ne bih želeo da zalazim! Generalno, ono što imam izgleda odlično ali fale neke koje su postojale za S60v2! Na primer, vrlo sam zadovoljan sa:

1. Brothers in Arms
2. Asphalt GT2
3. FIFA 2007
4. Need for Speed (Underground čini mi se) u .sisx formatu ne java
5. Frozen Bubble - malo je sporiji od onoga na S60v2 ali može da se igra"

Gde mogu da skinem ove igrice za N73 ? hvala unpred

pozdrav
[ coolvibes @ 11.12.2008. 10:18 ] @
Zdravo drugari,
1. Kako skinuti prednju masku na nokiju N73radi ciscenja prasine?
2. Cemu sluzi onaj "Mobile tv" sto je u aplications-ima?
Hvala svima
[ vigor @ 22.03.2009. 15:37 ] @
Postoji li novija verzija softvera za N73ME od 4.0812.4.21 21-03-2008?
[ boki78 @ 16.05.2009. 15:03 ] @
Danas mi se pojavio problem sa N73, naime pokazuje mi je da je telefon pun ( ali ne ram memorija) iako ja nisam stavljao nista na telefon vec sam sve cuvao na kartici ( svi programi, slike, video, muzika). Usao sam u memoriju telefona i tamo pokazuje da nema nicega, a tako bi i trebalo da bude. Probao sam da iskljucim i ukljucim telefon ali on uopste nije uspeo da digne sistem vec mi je izbacio Phone start-up failed. Nokiu N73 koristim vec 13 meseci bez vecih problema, kartica je od 2 GB a firmware je pretposlednji i prilicno me je dobro sluzio. Da li je neko imao iskustva sa ovim problemom? Unapred hvala!
[ korisnik007 @ 16.05.2009. 16:16 ] @
I ja imam N73,i koliko znam ona prima memoriske kartice kapaciteta do 1GB,kako ti koristis dva ? Probaj sa manjim kapacitetom pa javi
[ korisnik007 @ 16.05.2009. 16:17 ] @
Moja greska,nisam video da je Music Edition.Al ipak pokusaj xD
[ boki78 @ 16.05.2009. 18:13 ] @
Problem ne bi trebalo da ima veze sa memorijskom karticom, telefon koristim vec 13 meseci bez ikakvih problema sa tom karticom. Meni pokazuje da mi je telefon pun iako nemam nista na njemu, i kada ga povezem na PC opet mi pokazuje da je telefon pun a pri tom nemam bas nista na njemu sacuvano.
[ stil @ 16.05.2009. 20:55 ] @
Pa sigurno da imas negde cim javlja. Verovatno je neki program snimao fajlove u neki folder a da ti neznas koji. Bekapuj imenik i ostalo pa uradi stonoga reset i resen problem. Eh da max velicina kartice je 2GB.
[ Pici man @ 17.05.2009. 01:06 ] @
Citat:
boki78: Problem ne bi trebalo da ima veze sa memorijskom karticom, telefon koristim vec 13 meseci bez ikakvih problema sa tom karticom. Meni pokazuje da mi je telefon pun iako nemam nista na njemu, i kada ga povezem na PC opet mi pokazuje da je telefon pun a pri tom nemam bas nista na njemu sacuvano.

Možda je "Mail" folder pun ... Jednostavno si vremenom prihvatao razne mp3 numere, 3gp i sl. klipove i gluposti klasičnom bluetooth razmenom sa prijateljima, a da nisi kasnije brisao te fajlove iz poruka, nagomilalo se i to zna da stvara problem ... Možda si slučajno promenio u SMS podešavanjima da ti se poruke sa memorije telefona čuvaju na memorijskoj kartici ili obratno, a da prethodno nisi izbrisao postojeće fajlove, ... i onda se takvi fajlovi jednostavno ne vide i misli se da ne postoje, dok se ipak prijavljuje puna memorija.
- pogledaj u porukama koliko bespotrebnih mp3 ili klipova imaš. Ako pak nema ništa, promeni u podešavanjima da da ti se poruke sa memorije telefona čuvaju na memorijskoj kartici ili obratno pa pogledaj šta se sve nagomilalo ... u OBA SLUČAJA treba pogledati šta se nagaomilalo i izbrisati ...verujem da je to problem u 101% slučajeva kada se javlja takav problem kod početnika ....
[ boki78 @ 17.05.2009. 02:01 ] @
Proveravao sam vise puta telefon ali definitivno nemam nista na njemu, sve mi je na kartici. Kao sto sam pominjao nekada mi digne sistem a nekada mi pise Phone start-up failed. Da uradim stonoga reset mi je poslednja opcija jer ce mi trebati 3 dana posle toga da dovedem telefon u zeljeno stanje koje je bilo pre pocetka problema. Cak dugo vremena nisam instalirao bilo koji novi program, a sadrzaj poruka mi snima u svakom slucaju na memorijsku karticu. Hvala vam svima na brzim odgovorima a u krajnjem slucaju vraticu telefon na fabricka podesavanja, veliki pozdrav!
[ Pici man @ 17.05.2009. 12:26 ] @
Citat:
boki78: Proveravao sam vise puta telefon ali definitivno nemam nista na njemu, sve mi je na kartici..... a sadrzaj poruka mi snima u svakom slucaju na memorijsku karticu.

Jesi li ti uopšte POKUŠAO da prebaciš da ti se sadržaj poruka sa memorijske kartice snima na memoriji telefona i onda pogledao da li postoje neke poruke koje su ostale snimljene na memoriji telefona ili samo tvrdiš da ti se sadrzaj poruka snima u svakom slucaju na memorijsku karticu?!? Možda ti je ranije snimao na memoriji telefona, ti prebacio kasnije da snima na memorijskoj kartici a da prethodno nisi obrisao one poruke sa memorije telefona????
Nisi odgovorio PRECIZNO zato ponavljam pitanje.
Citat:
boki78: ....Kao sto sam pominjao nekada mi digne sistem a nekada mi pise Phone start-up failed.

Moguće da si ga opteretio raznim dodatnim aplikacijama koje stvaraju problem. Ništa novo ....
Citat:
boki78: Da uradim stonoga reset mi je poslednja opcija jer ce mi trebati 3 dana posle toga da dovedem telefon u zeljeno stanje koje je bilo pre pocetka problema

Eh, pa ne može i "jare i pare". Hteo bi da sve radi iako si prethodno napunio telefon raznim smećem jer kako govoriš "tri dana" znači da imaš GOMILU dodatnih aplikacija instaliranih ... Lepo onda F O R M A T i instaliraj samo potrebne aplikacije od početka.

Bolje rešenje - NE POSTOJI!
[ boki78 @ 17.05.2009. 16:37 ] @
@Pici man
Uradio sam kako si rekao, formatirao sam telefon i instaliracu sada samo neophodne aplikacije, hvala puno i veliki pozdrav!
[ milanj22 @ 24.05.2009. 11:37 ] @
Da li moze neko da napise na forumu kako da podesim svoju Nokiu N73 da jace zvoni.
HVALA
[ Take 5 @ 24.05.2009. 15:51 ] @
^ Skini uputstva za svoj telefon, ako ih vec nisi dobio uz telefon, pa procitaj...

Nokia N73 Music Edition User Guide in Serbian

Nokia N73 Music Edition Get Started Guide in Serbian

PS
Na svim telefonima se jacina zvona podesava u profilima
[ Pele @ 24.05.2009. 22:22 ] @
Sin je sebi kupio novi telefon a meni "uvalio"N73me.Telefon je ok, ali se pojavio jedan problem.Imam problem sa velicinom brojeva u imeniku.Nenormalno su mali.Slova su ok, ali brojevi, katastrofa.Sin mi kaze da kod njega nisu bili tako mali, vec onako, normalni.Pomislio sam da sam mozda napravio problem jer sam moj imenik prebacio sa PC Suite-om.Bekap sam uradio ranije sa mog starog telefona nokia 6120 klasik.Pomislio sam da je resenje reset telefona(*#7370#)ali sve je ostalo isto.Da li je neko imao ovakvih problema, i moze li se ista uraditi?Instalirao sam Psiloc font magnifier, ali glupo izgleda.Slova se deformisu.Kazem, slova su ok, brojevi su veoma sitni.A ovaj program povecava(ili smanjuje)i brojeve i slova.
[ milanj22 @ 26.05.2009. 08:04 ] @
@Take 5 podesio sam hvala ti.
[ MightyOutlaw @ 08.06.2009. 17:12 ] @
Pozdrav svima!!!

Pre par dana kupio sam polovnu N73me i extra sam zadovoljan telefonom.Hteo bih da postavim par pitanja ako bi bio neko voljan da odgovori:

1.Trenutno imam u telefonu softwere ver.4.0750.31.2.1 15.12.2007 RM-133 sa produkt codom za balkan 0539291, da li ću dobiti neka poboljšanja ako updejtujem u ver.4.0839.42.2.1?
2. Da li telefon ima opciju za automatsko zaključavanje tastature a da to nije dodatno instaliran program, a ako nema koji program ima opciju za podešavanje vremena zaključavanja?
3.Da li postoji opcija da se alarm podesi u određenim danima da zvoni?

H-V-A-L-A!!!!!
[ bttp @ 10.06.2009. 21:06 ] @
1. Dobićeš sređen reduced character encoding za srpska slova. Bilo je već reči o tome na ovoj temi.
2. Autolock tastature mislim da nema, ima samo autolock gde moraš da ukucavaš 5cifreni lock code, što je malo nezgodno. Ne znam za dodatni softver koji to omogućava.
3. Alarm možeš da podesiš u određenim danima preko kalendara. Staviš Meeting ili tako nešto i staviš u koje vreme ćeš da ti zvoni.
[ Catch 22 @ 11.06.2009. 01:05 ] @
AutoLock za S60v3 (besplatan)
[ zoran77 @ 23.07.2009. 20:48 ] @
Ima neko uputstvo kako da instaliran nov OS Symbian ?
Telefon je bas puno usporio, treba mu minut da bi otvorio imenik ili bilo sta. Restartovao sam ga na fabricka podesavanja ali nije vredelo.
Jedino sto mi ostaje da instaliram nov Symbian a odlazak u neki sevis bi puno kostao :-(
Gde mogu da skinem sve sto mi treba za telefon (ako nije problem posaljite mi na PP zbog problema koji mogu da nastanu zbog pitaterije)
[ stil @ 23.07.2009. 21:13 ] @
Format symbian telefona

Formatiranjem symbian telefona se brišu: imenik, kalendar, notes, sve aplikacije instalirane na memoriju telefona, sva podešavanja za mrežu, mms, e-mail...itd.

Dakle, poželjno je pre formata uraditi backup podataka iz telefona, prvenstveno mislim na imenik, kalendar i notes, jer će format sve pobrisati sa memorije telefona. Takođe bi bilo dobro da baterija bude što napunjenija, po mogunosti u potpunosti, pre početka formata.


Kako formatirati symbian telefon tj. uraditi hard format?? Lako!!

1. Način:
-Ugasiti telefon
-Istovremeno pritisnuti 3 tastera: zelenu slušalicu, zvjezdicu i taster 3 na telefonu.
-Držeći pritisnuta ta tri tastera pritisnuti i dugme za paljenje telefona i držati ih pritisnute sve dok se telefon ne upali, tačnije dok se na ekranu ne pojave "ona dvojica što se rukuju". (Ako ste dobro odradili format, prvo što ćete vidjeti na ekranu je meni za izbor vremenske zone!)

Na nekim starijim modelima telefona, recimo 6600, u toku formatiranja na ekranu se pojavljuje natpis: Formating. Na novijim telefonima to nije slučaj.


2. Način:
-Izaći na standby ekran
-Ukucati *#7370# u telefon. Zatim, kada vas telefon pita za lock code ukucati 12345 (fabriči kod- ako ga niste mijenjali)

Preporučljivo je nakon formata formatirati i memorijsku karticu. Dešava se da telefon pokušava da instalira zaostale apliakcije, uglavnom bezuspešno, te uradite format i nje (ali prvo naravno uradite backup podataka).
[ bttp @ 24.07.2009. 04:31 ] @
Ja mislim da može elegantno da se odradi reinstall najnovijeg firmware iz Nokia Sofware Update. Ako je telefon već flešovan na najnoviji, obično se dobije opcija Reinstall. I to je to.
[ stil @ 24.07.2009. 06:41 ] @
Pa opet posle te operacije mora da se uradi ono gore navedeno da bi bilo kako treba. Zasto komplikovati.
[ bttp @ 25.07.2009. 14:57 ] @
Kako to misliš? Pa nakon reinstalacije firmwarea, telefon je na fabričkim postavkama - već je resetovan, tj. sve je pobrisano. Jedino ostaju podaci na kartici ali to ne utiče na funkcionisanje telefona.
[ stil @ 25.07.2009. 15:22 ] @
Ne. Mora se resetovati jer pola već instaliranih aplikacija sa starim neće radit kako treba ili neće raditi uopšte. Pričam ti iz ličnog iskustva. Naravno tada bi trebalo formatirati i memorijsku karticu.