|
[ dsmr @ 04.10.2007. 13:55 ] @
| Ja imam licni konfilkt oko ovih termina, a veoma su prisutna ista nerazumevanja ne samo na ovom forumu. Kao neko ko radi na projektovanju knjigovodstvenog programa na domacem i kao saradnik "ERP" na stranom (ex-yu) trzistu imam odredjen broj argumenata i za i protiv. Posebno me 'zabrinula' konstatcija na ovom forumu da "ni sama implementatorka ERP resenje nije znala da objasni prednosti ERP resenja' (mozda zato sto ne poznaje ERP ili mozda ne zna kako rade 'obicni knjigovodstveni programi' ili sto ih nema ...ko ce to znati). Da ne bih bio tendenciozan moje argumente cu kasnije izneti kada (i ako) bude razvila prica na ovu temu. Samo bih zamolio da 'argumenti budu argumentovani' -konkretno sta je bolje i za koga. |
[ Miroslav Jeftić @ 04.10.2007. 14:30 ] @
Da li se misli na mala preduzeća, na (velike) kompanije, ili nešto apstraktno, tj. uopšteno?
[ radenko @ 04.10.2007. 14:47 ] @
ERP = knjigovodstveni program + fancy_napredne_mogucnosti_koje_dosta_kostaju_i_super_su_za_one_korisnike_koji_shvataju_njihov_potencijal
Da bi imali vajde od ERP-a, morate imati para da isti platite i pameti da ga iskoristite.
[ totovic @ 04.10.2007. 14:50 ] @
Some of the major features of What an ERP do for organizations are:
1. ERP facilitates company-wide Integrated Information System covering all functional areas like:
-Manufacturing
-Selling and distribution
-Payables
-Receivables
-Inventory
-Accounts
-Human resources
-Purchases
-E-Commerce
-E-Business
2. ERP performs core corporate activities and increases customer service and thereby builds the enterprise’s Corporate Image.
3. ERP bridges the information gap across the organization and interconnects all the departments to single information access point across the companies under the same management.
4. ERP is the only solution for better Project Management.
5. ERP allows automatic introduction of latest technologies like:
-Electronic Fund Transfer (EFT)
-Electronic Data Interchange (EDI)
-Internet
-Intranet
-Video conferencing
-E-Commerce
6. ERP eliminates the most of the business problems like:
-Material shortages
-Productivity enhancements
-Customer service
-Cash Management
-Inventory problems
-Quality problems
-Prompt delivery etc.
7. ERP not only addresses the current requirements of the company but also provides the opportunity of continually improving and refining business processes.
8. ERP provides business intelligence tools like:
-Decision Support Systems (DSS)
-Executive Information System (EIS)
-Reporting, Data Mining
-Early Warning Systems (Robots) for enabling people to make better decisions and thus improve their business processes
[ dsmr @ 05.10.2007. 07:49 ] @
Ako sam ja dobro razumeo totovic-a onda je
ERP=knjigovodstveni program+Video conferencing+E Commerce+business intelligence tools
E sad, koje ERP resenja u svojim osnovnim modulima nudi ovu razliku. Ako bih izbacio video conferencig i nagalsio da neki knjig.programi nude i ECommerce kao dodatnu mogucnost voleo ih da mi nabrojite konkretne prednosti iz oblasti"Decision Support Systems (DSS),Executive Information System (EIS)-eporting, Data Mining-Early Warning Systems (Robots) "i njihovu upotrebnu vrednost za neko preduzece (za malo,srednje). Za trenutak bih zanemaro velika preduzeca. Molim vas da se ovo ne shvati kao prozivka na racun ERP vec moje nepoznavanje ovih dodatnih oblasti jer moje angazovanje na ERP je na ovim delovima koje ima i knjigovodstveni program a tu mi je uvek bilo tesko da napravim razliku.
[ radenko @ 05.10.2007. 08:27 ] @
Npr. modul proizvodnje postoji u obe vrste paketa, ali u knjigovodstevnom softveru ona se svodi na nivo knjizenja ulaza/izlaza materijala, otvranje/zatvaranje radnih naloga, prijem gotovih proizvoda. Definisu se pravila za knjizenje i sve te promene (polu)automatski dobijes u finansijskom i/ili pogonskom knjigovodstvu.
ERP nudi opciju da detaljno modeliras model proizvodnje, zajedno sa planiranjem (planiranje nisam obrazlozio jer nemam dovoljno iskustva iz prakse ali znam da postoji). E sad, ovo sam napisao zato sto sam video da postoje te opcije u ERP-u, medjutim, nemam direktnog iskustva sa njihovim koriscenjem. Sve implementacije ERP-ova koje sam dosad video nisu koristile te mogucnosti ERP-a, vec su ga koristili do nivoa koji nudi standardni knjigovodstveni program.
Razlog zbog koga se te fancy mogucnosti ne mogu naci u domacim knjigovodstvenim paketima je taj sto niko od korisnika to nije trazio, najverovatnije jer ne mogu da zamisle da je to moguce napraviti. Nezgodna situacija u koju se ERP implementator nalazi kod takvih korisnika je taj sto ako namerava da uspesno implementira ERP mora da promeni nacin razmisljanja korisnika sto je najveci problem. Korisnici uglavnom ocekuju da nista nece morati da rade, jer platice milione i dobice SAP ili neki drugi ERP i sve ce biti na dugme.
Kao da ne postoji ogroman broj preduslova koji trebaju da budu ispunjeni da bi to trebalo da funkcionise...
Neko mi je jednom dao objasnjenje za IS/ERP:
To je kao ormar. Moze biti jeftin ili skup to je samo u izgledu i ponesto u kvalitetu. Koliko ces prakticno koristi imati od njega zavisi iskljucivo od tebe koliko ces dobro organizovati knjige na policama.
[ dsmr @ 05.10.2007. 09:04 ] @
Radenko, to sto si sada rekao je razlog zbog koga sam pokrenuo ovu temu. Nije mi bilo jasno sto kupuju ERP a koriste deo mogucnosti koje lice na knjigovodstveni program i ovo pitanje sam postavio kolegama u Sloveniji koja je uvodila ERP u Sloveniji, gde je bio isti problem. A inace, Slovenija je po ekonoskim pokazateljima barem x godina (odokativna metoda) ispred Srbije.
[ range @ 05.10.2007. 21:32 ] @
Ako te stvarno zanima odgovor na pitanje zasto uvoditi ERP, mislim da sam 'format' pitanja nije odgovarajuci. Osnovna razlika je u nameni, osnovna svrha knjigovodstvenog programa je zadovoljavanje potreba za zakonskim izvestavanjem. Neki od tih softvera su evoluirali i poprimili su neke karakteristike ERP sistema, sto ce reci prelazi isti evolucioni put koji je SAP krenuo pre nesto vise od trideset godina. Medjutim osnovni problem s kojim se knjigovodstveni softveri susrecu je sto prerastaju sami sebe. Jako je tesko naci softversko resenje koje zadovoljava istovremeno nekoliko razlicitih horizontalnih delatnosti, o vertikalnim da ne govorim.
Tako da, preduzece kada uvidi da mu je potrebno nesto bolje od trenutnog racunovodstvenog softvera, moje misljenje je da ne treba da trazi bolji racunovodstveni softver, vec da kupi ERP. Mislim da je to glavno pitanje, kada kupiti ERP. Jer uvesti ERP znaci za preduzece da ce se iznutra transformisati 100% i kao takva operacija zahteva mnogo strpljenja, jako puno umeca pri menadzmentu te operacije... Takodje samo koriscenje ERP-a nije isto kao koriscenje Windows-a i koliko god se prodavci upinjali da ubede, nije kupovina proizvoda 'from the shelf'.
Mislim da je greska postavljanje malih i srednjih preduzeca u poziciju firmi kojima ERP u principu ne treba, npr srednje preduzece nije lako voditi, tu moze biti zaposleno jako mnogo ljudi, cifre kojima se barata uopste nisu naivne. Ja sam radio preduzeca koja su bila u toj kategoriji i vlasniku je bilo potrebno da ima uvid svakog jutra u sigurno desetak excela tabela da bi imao ideju gde se nalazi (a te tabele je neko morao i da popuni!), knjigovodstvo je bilo black box, kako je i u vecini firmi. Da ne pricam o nekom predvidjanju i planiranju, zavisi jedino od sposobnosti vlasnika, tj manje-vise od gledanja u pasulj. Takvom preduzecu nece pomoci knjigovodstveni softver.
Jedna stvar je istina; da bi uspesno implementirao ERP, klijent makar mora da ima ideju sta hoce od njega. Znaci mora da poznaje probleme i da njih stavi u fokus. Da li se radi o MRP-u ili planiranju proizvodnje, da li je u pitanju odrzavanje ili cash management, da li je u pitanju pracenje troskova i profitabilnosti... Sigurno je da jednostavno povecanje vrednosti firme kao cilj je najpogresniji moguci motiv, a kod nas vrlo cest.
Naravno osim standardnih prepreka u Srbiji postoji jos ponesto i mislim da je to osnovni razlog zasto se uopste pominju ERP sistemi i knjigovodstveni programi u istoj recenici. To je nedovoljna uskladjenost resenja sa zakonodavstvom koje automatski postavlja pitanje 'kako to ne moze, pa to ima i moj stari program koji je kostao xxxx puta manje'. I ovaj komentar je vrlo blizu istini, ali ja mislim da on nije dovoljan da bi se preduzece obeshrabrilo od uvodjenja ERP-a. Mi smo trenutno sto se toga tice zemlja treceg sveta, dok smo se mi vracali u 1389, svet je ipak isao u buducnost. To je dovelo do nazadovanja po svim poljima, kako od shvatanja pojma poslovanja firme, do na kraju devalvacije same vrednosti trzista. Medjutim, ko je ucio malo ekonomije zna da kompanija ne moze da stagnira, vec mora da bude ispred konkurecije i ERP je jedan od nacina da to bude, tako da malo grubo receno uvodjenje ERP-a je moranje za svaku firmu koja tezi necemu vise od STR/SZR nivoa ili od prezivljavanja krsenjem zakona.
Nisam pominjao pitanje kvaliteta kadra za implementaciju i to je drugi veliki problem uvodjenja ERP-a. S jedne strane imate 'lokalce' koji jednostavno nemaju dovoljno iskustva, s druge strane strance koji imaju, ali ne poznaju mentalitet i nisu svesni ovih gore navedenih problema. Svi koji rade ERP ovde i sada su pioniri, tesko je i njima i onima za koje rade, ali sve ce vremenom doci na svoje mesto...
[ chachka @ 06.10.2007. 00:49 ] @
Citat: range: Medjutim, ko je ucio malo ekonomije zna da kompanija ne moze da stagnira, vec mora da bude ispred konkurecije i ERP je jedan od nacina da to bude, tako da malo grubo receno uvodjenje ERP-a je moranje za svaku firmu koja tezi necemu vise od STR/SZR nivoa ili od prezivljavanja krsenjem zakona.
Šta se dešava kad sve firme u jednoj grani privrede (recimo pivare u Srbiji) implementiraju ERP?
Tada se gubi taj 'jedan od načina da se bude ispred konkurencije'! Tada su te firme opet poravnate što se tiče sistema planiranja, analize i upravljanja. Da li će one tada ući u trku za implementiranje ERP2, ERP3, itd sistema? Ko će tada reći u čemu se razlikuje ERP od ERP2? Ko će tada izaći pred te firme i reći: Znate, kada smo vam pre 5-10-15 godina rekli da je ERP odgovor za sve vaše probleme - e pa tada smo pogrešili. Sad znamo da je odgovor na sve vaše probleme ERP2. A cena? Prava sitnica, imate čak i popust za upgrade.
[ dsmr @ 06.10.2007. 09:18 ] @
Moj najveci problem je upravo sto su mi i range i chacka u pravu. Nemam nameru da devalviram znacaj ERP,a ni da ga uzdizem. Treba samo unapred biti svestan da ERP nije za svakoga. Na stranu sto punudjaci ERP imaj jak marketinski nastup pa nas sve ubedjuju kako ERP treba svima (tamo gde treba i ne treba), samo trazim mesto gde je najpribliznije povuci granicu izmedju ERP i knjigov. programa. Po nekom mom iskustvu uopste ne treba ubedjivati menadzersku strukturu potencijalnog korisnika u znacaj ERP-a. Ako oni sami nisu svesni zanacaja sistemaskog planiranja i rukovodjenja dzaba im nase insistiranje na tome. Drugim recima incijativa za ERP treba da doje od njih i tada ce posao biti sigurno dobro uradjen. Meni najveci problem predstavlja losa implementacija ERP sto ce vremenom uticati na sve zainteresovane da mu obore cenu. Pricu o ERP-u treba vratiti korak u nazad, odnosno na edukaciju menadzera, a mac sa dve ostrice je kada im edukaciju vrsi onaj ko uvodi ERP. Sada moram citirati samoga sebe iz jednog drugog foruma: zamislide paradoks - Firmakoja je uvela ERP i saznala njegovu bitnost resi da uradi analizu unazad i kupljeni ERP da zakljucak da je neisplativa investicaija uvodjenja istog u trenutku kada je kupljen. Ima i menadzera koji su svestni zanacaja ERP i cak rade neke sistemske analize i doju do zakljucka da je bolje kupiti kjigov. program.
Ja bih sada pozvao sve zainteresovane da se napravi jedandobar domaci ERP. Po mojoj proceni za dve do tri godine , kada mislim da ce sazreti trziste jedno pedesetak ljudi (programeri,projektanti,ekonomisti,menadzeri..) mogu da naprave proizvod koji ce se kasnije razvijati sa trzistem. Prvo- takav proizvod ce biti jeftiniji, drugo- pocinje se sve ispocetka a ima se iskustva, trece u vreme kada supravljeni sadasnji ERP mnoge od dobrih metodologija projektovanja i implemetiranja nisu ni postojale pa ce novi ERP biti bolji, cetvrto- cena uvodjenja ce biti ZNATNO JEFTINIJA, peto ako se ukljuci nekoliko bitnih firmi iz ove oblasti marketinski nastup ce biti adekvatan. Ja vec imam neke kontakte, pa ako ste i kao pojedinac i kao firma zainteresovani mozete poslati privatnu poruku.
[ Miroslav Jeftić @ 06.10.2007. 10:02 ] @
Citat: chachka: Šta se dešava kad sve firme u jednoj grani privrede (recimo pivare u Srbiji) implementiraju ERP?
Tada se gubi taj 'jedan od načina da se bude ispred konkurencije'! Tada su te firme opet poravnate što se tiče sistema planiranja, analize i upravljanja. Da li će one tada ući u trku za implementiranje ERP2, ERP3, itd sistema? Ko će tada reći u čemu se razlikuje ERP od ERP2? Ko će tada izaći pred te firme i reći: Znate, kada smo vam pre 5-10-15 godina rekli da je ERP odgovor za sve vaše probleme - e pa tada smo pogrešili. Sad znamo da je odgovor na sve vaše probleme ERP2. A cena? Prava sitnica, imate čak i popust za upgrade.
To bi možda bilo tako kada bi ERP bio jedini način da se bude ispred konkurencije, odnosno jedini izvor konkurentske prednosti. Naravno da to nije tako. Ako im je sistem upravljanja na visokom nivou, zašto bi ga obavezno morali dalje unapređivati? Unapređivaće će ga ako mogu da naprave računicu da će im to doneti određene koristi koje opravdavaju takvu investiciju. Ako ne, okrenuće se drugim načinima, možda izvozu u neke druge zemlje, otvaranjem pogona negde gde je jeftinija proizvodnja, agresivnijim marketingom, uvođenjem novih proizvoda, itd. Kako može ERP da bude "rešenje za sve probleme"? Ako ti proizvod nije dovoljno dobar, neće tu nijedan ERP na svetu pomoći.
[ chachka @ 06.10.2007. 10:56 ] @
Slažem se sa iznetim, ali moje pitanje je bilo: Šta će biti kada sve firme (i one u Podsaharnoj Africi) uvedu ERP? (Mada mi se ovo sada čini kao offtopic i neću dalje diskutovati u tom pravcu.)
I mene interesuje razlika između ERPa i (naprednog) knjigovodstvenog programa. Jedna od naših poznatih softverskih firmi (ime joj počinje sa prva dva slova abecede) svoje rešenje reklamira kao ERP softver.
Recimo da sam angažovao tu firmu da implementira svoj softverski sistem za koji tvrde da je ERP. Da li posle mogu da ih tužim za prevaru jer to što su mi implementirali nije ERP? Da li će neko od ERP implementatora koji učestvuju na forumu veštačiti pred sudom i izneti neoboriv dokaz zašto rešenje koje sam kupio od pomenute firme nije ERP?
[ Miroslav Jeftić @ 06.10.2007. 11:06 ] @
Ja mislim da je range dao odlično viđenje tog problema. Što se tiče pitanja ako sve firme uvedu ERP, ne vidim u čemu je tu problem? :) U nekim (ili mnogim) granama industrije bih rekao da svi bitniji 'igrači' već i imaju uveden ERP.
[ kasaad @ 06.10.2007. 11:21 ] @
Hrmph pa erp se kroz change requestove stalno upgraduje tako da ne kontam zasto bi ga bilo ko menjao. a prednost je u modularnosti koju je moguce lako nadograditi ukoliko je firmi potreban jos neki od modula.
Kass
[ Buum @ 07.10.2007. 02:47 ] @
@ dsmr
Odgovor na dilemu – ERP vs knjigovodstveni program – je prilično jednostavan. U idealnom slučaju, kada broj i komleksnost poslovnih procesa u nekoj kompaniji dostigne takav nivo da je sve to nemoguće ispratiti pomoću knjigovodstvenog programa, menadžment se odlučuje na kreiranje IS prema potrebama firme ili uvođenje nekog već gotovog ERP rešenja.
U svim ostalim slučajevima, kada menadžment nije dovoljno tehnički potkovan i/ili ne zna na koji način tačno želi da osavremeni poslovanje, uvođenje ERP-a ili kreiranje namenskog informacionog sistema je gotovo uvek osuđeno na propast.
[ totovic @ 08.10.2007. 08:39 ] @
Citat: dsmr: Ja bih sada pozvao sve zainteresovane da se napravi jedandobar domaci ERP. Po mojoj proceni za dve do tri godine, kada mislim da ce sazreti trziste jedno pedesetak ljudi (programeri,projektanti,ekonomisti,menadzeri..) mogu da naprave proizvod koji ce se kasnije razvijati sa trzistem. Prvo- takav proizvod ce biti jeftiniji, drugo- pocinje se sve ispocetka a ima se iskustva, trece u vreme kada su pravljeni sadasnji ERP mnoge od dobrih metodologija projektovanja i implemetiranja nisu ni postojale pa ce novi ERP biti bolji, cetvrto- cena uvodjenja ce biti ZNATNO JEFTINIJA, peto ako se ukljuci nekoliko bitnih firmi iz ove oblasti marketinski nastup ce biti adekvatan.
Fina ideja, ali mislim da je preambiciozna. Napraviti ERP koji je konkurentan svetskim rešenjima nije tako jednostavno. 2-3 godine nije baš mnogo, ne verujem da je moguće sve to uraditi iz nule za taj period. Ko bi plaćao te ljude, dok proizvod počne da vraća novac (ako počne).
Domaći ERP sistemi već postoje.
Jeftiniji bi verovatno bio (za licence), ali pitanje koliko. Pitanje je koliko bi bila jeftinija cena uvođenja; trenutne cene uvođenja ne diktira ni jedna strana firma, već domaće firme, tj.tržište.
[ dsmr @ 08.10.2007. 12:11 ] @
Ambiciozno (i to vrlo) ali ne i nemoguce.Tacno je da domaci ERP postoje i neka si i pravljena iz-pocetka i u tom periodu (barem, prema mojim saznanjima). Ono sto mi se svidja kod njih je sto su veoma dobro iskoristili nove tehnologije koje nisu ni postojale kada su pravljena popularna ERP resenja. Iz pocetka se postavlja model, a dobro se poznaje zahtev i problemi u konkurenciji, tako da je to velika povoljnost. A aplikativnost programa ce da raste zajedno sa trzistem, ovo je inicijalna kapisla. Sto se tice placanja (najbitnija stvar) podrazumeva se da ce u ovaj posao uci one firme koje i hoce da razvijaju svoja ERP resenja (ja znam za barem dve). Znaci oni imaju pripremljenu investiciju, ali kapacitet (vremancki, kadrovski, organizacioni) im odlaze ovakav projekat. Takve firme vec imaju organizovan marketinski nastup, mogucnost da ponude ERP resenje tamo gde je se prerastao knjig. program. Ja pozivam na udruzivanje u jedan ozbiljan projekt koji zahteva veliku investiciju (koja upravo prelazi kapacitet ijedne firme). Mislim da se ima mogucnosti ovakvo nesto uraditi, samo ostaje glavno pitanje koliko su pojedini domaci igraci spremni na udruzivanje i podelu trzista. Ovo je samo probni balon za njih i mogucnost da se izborimo sa inostranom jakom i dobrom konkurencijom. Veliko je pitanje koliko je sazrela svest, ali ko pita ... Za sirenje defetizma u ovakvim projektima ce biti zaduzena samo konkurencija kojoj ovakva prica ne odgovara, ostali ce (V A LJ D A) pronaci svoj interes. Na kraju- prvi kontakti me cak i ohrabruju.
[ totovic @ 08.10.2007. 22:39 ] @
Nemoj da misliš da širim defetizam, bilo bi mi drago da takav projekat uspe. Pozdravljam svaki pokušaj koji unapređuje i popularizuje ERP sisteme.
Moj skepticizam je vezan za to da velike kompanije zapošljavaju hiljade stručnjaka i ulažu milijarde $ godišnje u usavršavanje svojih sistema. Takođe, imaju i desetine hiljada partnera širom sveta. Po mom mišljenju globalna rešenja imaju mnogo veću šansu za uspeh od lokalnih. To je moje mišljenje, a lično ne želim ništa loše bilo kojoj konkurenciji.
[ radenko @ 09.10.2007. 08:33 ] @
Citat: totovic: Fina ideja, ali mislim da je preambiciozna. Napraviti ERP koji je konkurentan svetskim rešenjima nije tako jednostavno. 2-3 godine nije baš mnogo, ne verujem da je moguće sve to uraditi iz nule za taj period. Ko bi plaćao te ljude, dok proizvod počne da vraća novac (ako počne).
Domaći ERP sistemi već postoje.
Jeftiniji bi verovatno bio (za licence), ali pitanje koliko. Pitanje je koliko bi bila jeftinija cena uvođenja; trenutne cene uvođenja ne diktira ni jedna strana firma, već domaće firme, tj.tržište.
Slazem se sa totovicem.
Zasto ne razmislite o nekom open source ERP-u koje cete prilagoditi domacim potrebama?
I dalje imam potrekoca sa shvatanjem termina "prerastanje knjigovodstvenog programa", uglavnom se govori o definitivnim prednostima ERP resenja ali jos niko nije naveo konkretne primere. Licno sam bio key user za nekoliko modula SAP-a i asistirao sam project manageru za implementaciju u drugim modulima. Radi se bas o primeru kada je HQ iz inostranstva odluchio da je u kompanijama u Srbiji potrebno implementirati SAP. Do tada smo imali reseno pitanje izvestavanja na mesecnom nivou, budzeta, pracenje KPI i tih ostalih stvari. To znam jer sam u to vreme bio na poziciji u finansijama.
Bilo mi je grozno gledati kako konsultanti odbacuju (konkretan primer) sistem govorecih sifara koji smo koristili u postojecem knjigovodstvenom programu. To je ono kada vam svaki znak u kodu partnera, materijala, artikala nesto govori o tom proizvodu (Kao broj konta u knjigama). Receno je da u SAP-u to moze ici od opsega do opsega npr. 70000-79999 su kupci sa jednog kanala prodaje. Ovo je bila katastrofa za mene kao finansijskog analiticara jer mnoge analize i kontrole vise nisam mogao da vrsim nad bazom direktno na osnovu dela sifre.
Dalje (ko se razume u finansije znace o cemu govorim) u postojecem softveru svaka stavka naloga glavne knjige imala je pored Cost Center-a i Expense Type polje (ovo se odnosi na konta troskova). Ovo polje smo koristili da bi u Expense Reportu grupisali troskove po vrsti. U SAP-u smo morali da se odreknemo ovog polja i da umesto toga povecamo analitiku na klasi troskova. Ovo je direktan primer koji se negativno odrazio na BI.
U postojecem softveru smo vec imali preslikan proces nabavke iz SAP-a tako da tu nismo imali nekih prednosti.
Modul PP je bio nesto sasvim novo za zaposlene u tom sektoru. Pre SAP-a obracun troskova proizvodnje je vrsen u Excelu sto je bilo moguce jer je u pitanju bila procesna proizvodnja iako nije bilo sasvim komforno ali je zavrsavalo stvar. PP (Production Planning) je trebao da omoguci totalnu kontrolu nad svakim KG materijala po fazama proizvodnje kao i pracenje sharzi (lot ili partije) materijala i gotovih proizvoda, sto je bilo vrlo bitno za sluzbu kontrole kvaliteta i za dobijanje HACCAP sertifikata (mozda sam omasio neko slovo).
Da rezimiram: jedini stvarni dobitak kod implementacije SAP-a je bio u proizvodnji, medjutim, cvrsto verujem da to nije bio jedini nacin da se uspostavi kontrola u tom sektoru. Moglo je to da se uradi i sa manje resursa, da odem u krajnost - cak i bez upotrebe racunara. Kupovinom ERP-a u paketu dobijate ne samo kod vec i probrano iskustvo iz hiljada kompanija sirom sveta. Da li zaista imamo toliko nesposobne menadzere sektora koji nisu u stanju da sami isplivaju iz svojih problema vec zeljno iscekuju spasenje u obliku ERP-a koje im u njihovoj gluposti ne moze pomoci?
Neko je naveo primer gde bez ERP-a menadzer mora da pregleda 10 excel tabela da bi imao pojma gde se nalazi, u mnogim firmama se to nije promenilo nakon uvodjenja ERP-a, jedino sto sada podatke za te excel tabele vuku iz novog softvera.
[ totovic @ 09.10.2007. 09:01 ] @
To nije nedostatak ERP-a, već nesposobnost menadžera da prihvate nov način rada. Po mojim iskustvima, menadžeri obično nikada ne prisustvuju obukama, misleći da će oni to ukapirati očas posla. A kada posle naiđu na probleme, onda je kriv ERP. Po meni je potrebno da se oni u projekat uključe daleko više od prostih korisnika koji samo unose podatke.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|