[ BigFoot @ 05.10.2007. 10:16 ] @
Koliko sam primetio, ovde se još niko nije javio kome je već uradjen chip tuning? Izgleda da ću ja biti prvi, kad uradim
Dakle, ima li takvih, kakva su iskustva, šta je radjeno, šta se dobilo, šta izgubilo...?
[ Zarko Silic @ 05.10.2007. 13:49 ] @
Par puta su se javljali ljudi sa uradjenim tunom, ali se oni obicno jave forumu ako postoji nekakav problem. To je po onoj staroj logici: ako sve stima onda se to ni ne primeti (svi cute), a kad nesto ne valja, onda na ulicu da galame

... umesto da o izboru misle na veme.
[ BigFoot @ 06.10.2007. 00:48 ] @
Da li je moguće da nema nikog? Gde se uopšte reklamiraju oni koji rade tuning, ako ne ovde?
[ KRVOLOK @ 06.10.2007. 07:57 ] @
pa na auto moto forumima,ipak ovo nije forum gdje se okupljaju ljubitelji i znalci motora i svega sto uz to ide,ima i ovde takvih ljudi ali puno manje nego na auto forumima.
[ BigFoot @ 06.10.2007. 09:34 ] @
Kojim, na primer?
[ KRVOLOK @ 06.10.2007. 09:50 ] @
http://www.bhtuning.com/
http://www.pungas.com

[ talina @ 07.10.2007. 11:18 ] @
Audi A4 2003 1,9TDI 130ks 6brzina.
cip mu je uradjen prozle godine,presao sam 60.000km i nisam imao nikakvih
problema,auto trosi u proseku litru vise al zato ide ko lud.pre cipa max brzina bila je 215 km
posle 230km.morate samo promeniti navike u odrzavalju motora i nista vise.
nisam siguran kolika je snaga al smo racunali izmedju 170 i 180 ks.
odradio sam jos par prepravki na usisnoj i izduvnoj grani.
Pozdrav
[ Zarko Silic @ 07.10.2007. 13:00 ] @
Citat:
talina: Audi A4 2003 1,9TDI 130ks 6brzina.


Jel to onaj sto kad iskljucis ESP ne mozes da ga obuzdas?
[ talina @ 07.10.2007. 13:28 ] @
tesko i sa esp:)
[ Boki Ar @ 12.10.2007. 13:31 ] @
Citat:
BigFoot: Gde se uopšte reklamiraju oni koji rade tuning, ako ne ovde?


Ovde nije mesto za reklamiranje, to smo davno rekli u ovoj temi

Pozdrav ekipi !
BP
[ NS-TUNING.COM @ 13.10.2007. 13:23 ] @
Citat:
talina: Audi A4 2003 1,9TDI 130ks 6brzina.
cip mu je uradjen prozle godine,presao sam 60.000km i nisam imao nikakvih
problema,auto trosi u proseku litru vise al zato ide ko lud.pre cipa max brzina bila je 215 km
posle 230km.morate samo promeniti navike u odrzavalju motora i nista vise.
nisam siguran kolika je snaga al smo racunali izmedju 170 i 180 ks.
odradio sam jos par prepravki na usisnoj i izduvnoj grani.
Pozdrav



jel su ti ubacili domaci chip ili iz inostranstva,koliko para te kostalo?
[ Zarko Silic @ 13.10.2007. 14:08 ] @
@ Prvo, dobrodosao na ES.

Odmah drugo:
Gde se moze kupiti filterska grana za Golf 5 GTI TFSI koja se postavlja umesto poklopca motora a u koju moze da se smesti protokomer? Nakon tuninga ovaj automobil prosto pokida nosace poklopca motora a gumice (veza poklopca i motora) se nakon par kilometara zestoke voznje, pokidaju.


Citat:
 jel su ti ubacili domaci chip ili iz inostranstva,koliko para te kostalo?


Uradio mu je majstor za ciptuning .

Ako je dobro uradjeno, ne pita se za cenu .

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 13.10.2007. u 21:52 GMT+1]
[ NS-TUNING.COM @ 13.10.2007. 15:52 ] @
Nije mi bas najjasnije koji deo se kida,plastika na motoru?

[ Zarko Silic @ 13.10.2007. 20:44 ] @
Ne, to nije to vozilo.
Na fotki se vidi gde se nalazi protokomer a pored je kutija sa filterom. Usis je sa desne strane. Sve se to nalazi u tom plasticnom poklopcu koji se preko 4 gumena odstojnika utisnuta u poklopac pricvrscuje na motor od gore bez vijaka, samo na pritisak. E, te gume se pokidaju pa sam video preko da se umesto poklopca montira samo nosac filtra sa protokomerom koji se pricvrsti takodje na motor ali na drugi nacin. Mnogo je laksi te bolje podnosi inerciju.
Da li tako nesto moze da se kupi kod nas ili na drugi nacin naruci.

Treba mi nesto ovako:http://www.gabrek-tuning.com/auti_slike/575.jpg



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 13.10.2007. u 23:27 GMT+1]
[ NS-TUNING.COM @ 15.10.2007. 13:10 ] @
Sad mi je mnogo jasnije.Nema da se kupi,moze da se napravi od prohromskih cevi kao na slici.
Po meni jako jednostavno.
[ BigFoot @ 02.11.2007. 01:49 ] @
Ima, ja!

Fiat Stilo (2002) 1.9 JTD:

• fabrički: 115 KS, 255 Nm, 0-100 km/h 10.7 s
• "budžen": 155 KS, 317 Nm, 0-100 km/h 8 s (sve mereno)

P.S. Cene su pale, značajno...
[ Zarko Silic @ 02.11.2007. 10:19 ] @
Eto vidis,
najvaznije da je vlasnik vozila zadovoljan. Sve ostalo je marginalno.
U 99% slucajeva bude tako.
[ BigFoot @ 02.11.2007. 10:50 ] @
Da, to je najbitnije, posebno kad mušterija zna šta znači kad se "brzo puni broj obrtaja" i sl.
Evo i grafika: http://img119.imageshack.us/my.php?image=stilo155ksgu2.png. Kakva su zapažanja?

Evo još jednog grafika: http://www.hs-elektronik.com/d...t-stilo-19jtd-115ps-255nm.html. Zar nije ovde malo čudno da obrtni moment raste sve do 4k obrtaja i tek tu dostiže oštar maksimum? Kome treba maskimum OM na tako visokom broju obrtaja?
[ BigFoot @ 02.11.2007. 17:35 ] @
Šta bi, chip majstori? Nema komentara? Ovde izgleda samo ako može neki EPP, inače tema mrtva...
[ ddanijel @ 02.11.2007. 17:52 ] @
Citat:

Evo još jednog grafika: http://www.hs-elektronik.com/d...t-stilo-19jtd-115ps-255nm.html. Zar nije ovde malo čudno da obrtni moment raste sve do 4k obrtaja i tek tu dostiže oštar maksimum? Kome treba maskimum OM na tako visokom broju obrtaja?



Mislim da nisi lepo pogledao sliku. Ovde moment dostize svoj maximum na oko 2000rpm , medjutim izgleda da za krivu snage mislis da je od momenta.
[ smfilip @ 02.11.2007. 18:28 ] @
i moj autic je cipovan...
2.5tds , fabricki 143 hp
sa cipom 178hp - nikakvih problema, cip ugradjen u Italiji, mislim da je oko 650eur
[ BigFoot @ 02.11.2007. 20:16 ] @
Citat:
ddanijel: Mislim da nisi lepo pogledao sliku. Ovde moment dostize svoj maximum na oko 2000rpm

Da, greška...
[ popmilos @ 04.11.2007. 21:44 ] @
Evo,ja upravo danas sa Gallettom.BMW 318 i
Auto je brže na nižim obrtajima i ima veću snagu.Za sad sam zadovoljan.
Testiraću ga još.

[ autolpedja @ 11.11.2007. 08:27 ] @
@zarsilic:"Odmah drugo:
Gde se moze kupiti filterska grana za Golf 5 GTI TFSI koja se postavlja umesto poklopca motora a u koju moze da se smesti protokomer? Nakon tuninga ovaj automobil prosto pokida nosace poklopca motora a gumice (veza poklopca i motora) se nakon par kilometara zestoke voznje, pokidaju."

Ima u nemackoj zagubio sam adresu ako nadjem javi cu ti.pozzzzzzz
[ BigFoot @ 12.11.2007. 00:18 ] @
Posle 10-tak dana vožnje sa Stilom tjuniranim na 155 KS, utisak je odličan! Ubrzanje je gotovo neverovatno! 2 godine sam vozio Fiat Uno 1.3 Turbo i.e. koji je sa svojih 850 kg imao 105 KS i ubrzanje od 0-100 km/h za 8.6s i znam šta to znači. Ovo sa Stilom je još bolje. Što se tiče potrošnje, blago je niža ili ista, ali još uvek ne mogu tačno da procenim jer testiram, pa ponekad srkne malo više kad žešće ubrzam. Normalnom vožnjom, sigurno je nešto niža nego ranije i kreće se prosečno oko 4.3 l/100 km na otvorenom putu.
EGR ventil sam ponovo otvorio jer je bio zatvoren prilikom dijagnostike kvara MAF senzora, ali se razmišljam da ga ponovo zatvorim jer je pločica kojom je bio zatvoren bila dosta zaprljana crnom naslagom. Ima li smisla zatvoriti EGR ili on ima neku pozitivnu funkciju za motor? Na ekologiju verovatno ima zanemarljiv uticaj s obzirom na sve D2 korisnike koji nisu ni čuli za EGR...
[ Zarko Silic @ 12.11.2007. 14:35 ] @
Uno 1.3 Turbo i.e. je trebao da ima 7s od 0 do 100 i 200km/h Vmax bez tuninga.
Naravno nov i ispravan.
Inace jeziv auto.

Na Stilu 115PS se ne moze dobiti 155PS bez posebnih mehanickih prepravki. Ako se koristi takav soft moze prouzrokovati nezeljene posledice.
[ BigFoot @ 12.11.2007. 14:56 ] @
Citat:
zarsilic: Uno 1.3 Turbo i.e. je trebao da ima 7s od 0 do 100

Iz Haynes Manual-a imam informaciju 8.6 s, a po Internetu kruži 8.2 i 7.9 s za 0-60 mph, što je nešto oko 96 km/h.

Citat:
zarsilic: Na Stilu 115PS se ne moze dobiti 155PS bez posebnih mehanickih prepravki. Ako se koristi takav soft moze prouzrokovati nezeljene posledice.

Odakle je ta informacija? Kuća koja je radila tjuning i čiji grafik sam postovao je renomirana i ne mislim da to oni ne znaju, a rezultati su dobijeni merenjem.[/quote]

[Ovu poruku je menjao BigFoot dana 12.11.2007. u 16:26 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao BigFoot dana 12.11.2007. u 16:27 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 12.11.2007. 15:29 ] @
Podatak je ili nastimovan (sto bi bilo bolje i zavisi od bazdarenosti instrumenta), ili je tun neadekvatan.
Relno povecanje snage za Fiat 115 PS je od 25 do 32 PS.
Na mnogim vozilima se moze povecati snaga tako da izlazi iz okvira dozvoljenog.

Informacije o Unu koje si pronasao su netacne. Ovo sto sam napisao su FIATovi podaci iz FIATovog kataloga (1986.), a testovi koji su na njemu vrseni (gde je ucestvovao i poznati vozac F1 Gerhard Berger) su bili sa neznatnim odstupanjima.
Prevod testa se mogao pronaci u casopisu SAM iz tog vremena dok je original test objavljen u casopisu GENTE MOTORI iste godine.

P.S. Ako si posedovao ovo vozilo mogao si i da izmeris.
Jedno vreme sam posedovao ovaj auto (nov) i tesko da se moze pronaci nesto sto mu u gradu moze parirati. Nakon tuninga ni persing mu nje ravan.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 12.11.2007. u 16:51 GMT+1]
[ BigFoot @ 12.11.2007. 16:27 ] @
Citat:
zarsilic: Podatak je ili nastimovan (sto bi bilo bolje i zavisi od bazdarenosti instrumenta), ili je tun neadekvatan.

Biće da je ovo prvo s obzirom da su poznati i s obzirom da to što rade prodaju
Citat:
zarsilic: Relno povecanje snage za Fiat 115 PS je od 25 do 32 PS.

Verovatno je tako, gledajući na dobitak OM koji je u granicama.
Citat:
zarsilic: Jedno vreme sam posedovao ovaj auto (nov)

Sve vreme dok sam imao Una zamišljao sam kako ide nov, ali nikoga nisam znao ko ga je imao. Mogu misliti...
[ Zarko Silic @ 12.11.2007. 16:42 ] @
Uno Turbo je 1986. u Zastava Impexu kostao 29.000 DM i jedino se preko njih mogao kupiti.
Obican 45 Fire je tad kostao 11.000 DM sa svim placenim dazbinama.
Koliko je meni poznato u YU je uslo oko 100 takvih vozila od kojih je vecina prodata u Sloveniji. U BGu su kupljena 3.

Mnogo kasnije su se pojavili polovnjaci iz uvoza (1991 pa na ovamo). U mom mestu postoje 2 takva, ali u ocajnom stanju (mada idu ko nevreme).
[ Zarko Silic @ 15.11.2007. 13:28 ] @
Mala poslastica.
Punto 1.4T vs AUDI 1.8T

http://www.youtube.com/watch?v=ngbqqyqGyBc&feature=related
[ BigFoot @ 19.11.2007. 16:51 ] @
Citat:
zarsilic: Relno povecanje snage za Fiat 115 PS je od 25 do 32 PS.

Evo i jednog "nerealnog" povećanja snage za Fiat Stilo 1.9 JTD. Oni su čak izvukli i preko 160 KS, mereno. Trenutno se testira verzija fajla sa merenih [email protected] KS i 255@374Nm.
[ Zarko Silic @ 19.11.2007. 18:31 ] @
Pojedini tipovi vozila se enormno mogu "pojacati" npr. e270CDI (i do 60 PS) bez prerade "hardvera" ali to nije dopusteno i redovno prouzrokuje trajne posledice.
Nije poenta enornmo povecanje snage vec racionalno povecanje snage.
Greske pri izradi softa su redovno tragicne.
[ BigFoot @ 19.11.2007. 20:01 ] @
Razumem to, ali ne razumem da se tjuningom bavi neko ko to ne zna. Isto tako ne razumem da to ne zna kuća koja je renomirana, radi to već duži niz godina, poznata na svetskom nivou. Takodje, ne razumem da je neko u taj posao uložio i dinamo mašinu, za koju pretpostavljam da nije jevtina, a da ne zna to što je osnova. Koja je svrha tjuninga, kad mušterije počnu da se žale da im pucaju turbine, motori probijaju dihtunge i sl.? Vrlo brzo bi izbili na loš glas i više ne bi radili.
[ Zarko Silic @ 19.11.2007. 21:02 ] @
Ipak nisi procitao onih "6" tema pazljivo. O tome sto pitas sam vec pisao, ali ponovicu ukratko.
Postoje kuce koje se bave projektovanjem softvera.
Postoje kuce koje se bave preradom softvera.
Postoje kuce koje to ispituju.
Postoje servisi koji to ugradjuju.
Dobro je ako su servisi opremljeni ali se ta oprema uglavnom koristi radi mahanja papirom nevernim Tomama.
Takva oprema je potrebna samo 3. grupi tacnije svima do 3. grupe.
Ovim poslednjim sigurno NE. Mnogo je vaznije da servisi poseduju nekakve druge uredjaje vise vezane za dijagnostiku jer im DINO metar uglavnom ne moze pomoci ako je soft los.

Saradnja izmedju prve tri grupe je tesna u smislu testiranja i prenosenja iskustva.
Mnogo sajtova postoji koji se reklamiraju da rade tun a u stvari ima ih znatno manje. Svi oni sebe smatraju renomiranim, a u stvari to nisu bas svi. Spisak vozila koje nude je realno mnogo manji (papir trpi sve). Podaci koje iznose su takodje vrlo cesto magloviti i nerealni. NET je kao stvoren za magloradnje.

Evo, recimo jedan link od cuvenog Belgijanca, pionira cip tuninga, coveka koji je prakticno "izmislio ciptuning" radeci 80-ih godina u SAAB TUNING timu a koji trenutno radi u Belgiji. Podaci koje on daje su veoma realni, kao i cene. Sve ono sto znacajno odstupa je maglovito.
Prelistajte malo podatke i uporedite ih sa onim "renomiranim".
http://www.chippoint.com/
[ BigFoot @ 20.11.2007. 17:28 ] @
Upravo mi je stigao mail od čoveka koji je prešao 11k km sa Fiat Stilom 1.9 JTD tjuniranima na 163 KS, 345 Nm, a njegov prijatelj je prešao 5k km sa istim tjunom. Do sad nisu primetili nikakav problem što se motora tiče. Prvi je moderator slovenačkog tjuning foruma.
Citat:
zarsilic: Ipak nisi procitao onih "6" tema pazljivo.

6 stranica tema, opet rekoh... Ja sam običan kupac i korisnik tjuniranog fajla koji su uradili neki koji tvrde da se u to razumeju i tako reklamiraju. Forum treba da posluži i nama, korisnicima da prepoznamo šta je loše, a šta dobro, šta skupo, a šta prihvatljivo, što se nudi, a ne samo da bude EPP i ribnjak za PP lov mušterija, pošto je otvoreno reklamiranje zabranjeno.
Citat:
zarsilic:
Podaci koje on daje su veoma realni, kao i cene.

Gledao sam ChipPoint i ranije, ali nisam znao da su prvi u tome. Nemam ništa protiv, ali tjuniranje tudjeg automobila može biti nezahvalan posao jer su ljudi čudni i sve što se u nekoj budućnosti bude desilo autu, pripisaće "loše uradjenom tjunu". Možda je i to razlog što se radi neka srednja, sigurna vrednost. Šta može da bude loše uradjeno, a da to neko ko se bavi time ne zna? Da li je moguće da ne znaju gornju dozvoljenu granicu pritiska turbine ili neki drugi parametar koji može oštetiti motor? Koji su prvi simptomi, koje mi, obični korisnici tjuniranog automobila možemo primetiti kao posledicu lošeg tjuna, ili je već kasno kad primetimo?
[ Zarko Silic @ 20.11.2007. 21:11 ] @
Pa kako da ti odgovorim a da to zvuci logicno?
Evo ovako.
Ako je tun veoma lose uradjen onda se to primeti odmah ili veoma brzo. Manifestuje se na razne nacine: preterano dimi, drasticno promenjen zvuk, lose radi na leru (benzinci), nelinearno povlaci, ima "rupu" u gasu, itd. Sve sto se odmah moze primetiti.
Tun moze da bude los tj. neprimeren a da se to odmah ne primeti. Tek nakon voznje u specificnim uslivima, kao sto je na primer voznja uz brdo u nizem stepenu prenosa ili sl, moze da se ispolji na vise nacina (prelazak u rezervni mod ili nekontrolisano povecanje radne temperature).

Pojedini tuneri daju garanciju (naravno uz doplatu) za odredjene kilometraza. Cesto i 100.000 Km, mada licno mislim da bi se u nasim uslovima vracenih kilometraza grdno opekli.

ChipPoint ne radi sa rezervom vec sa iskustvom, a podaci nisu slabi vec su kod drugih naduvani. Siguran sam da ukoliko napisu 27PS to toliko i ima, za razliku od ostalih koji pisu znatno vise. Iz iskustva tvrdim da takvi softovi idu i bolje i "brze".
[ prima @ 23.11.2007. 21:29 ] @
Do sada sam ugradio chip tuning na ;bmw 325 tds,bmw 525 tds,audi a6 tdi.Ukupno sam sa njima presao oko 300 000 km iizuzetno sam zadovoljan.Pri istoj brzini manje trosi,a odrzavane je isto kao i bez chip-a.Snaga je drasticno veca,pa je ubrzanje mnogo bolje.maksimalna brzina je skoro ista.Pozdrav
[ BigFoot @ 25.11.2007. 01:09 ] @
Danas sam izvršio merenje ubrzanja od 80 do 120 km/h u 5. stepenu prenosa, što tjuneri vole kao test, na pomenutom Fiat Stilu sa 155 KS bez posebnih mehaničkih prepravki, uz eventualno štimovanje podataka ili neadekvatni tjun
Pre tjuniranja, 115 KS - 10.7s (letnje vreme, letnje gume, temperatura oko 22o C)
Posle tjuniranja, 155 KS - 8.4s (zimsko vreme, zimske gume, temperatura 5o C)
[ Nocni @ 25.11.2007. 02:24 ] @
Stilo od 115 na 155 KS?... Najačii sadržaj sa kojim se on radi izvlači 30 KS i 80 Nm realno kad se izmjeri...(nekad se radio na 50 Nm ali noviji fajlovi imaju 80 i zato imaš taj osjećaj ogromne snage)
Moguće ga je vjerovatno pojačati još i to bez mehaničkih zahvata ali to nije dobro... morao bi da dimi, turbina bi bila rizično opterećena i to bi prije ili kasnije pokazao na nekoj dužoj vožnji uzbrdo... Ako bi se duže vozio toliko pojačan imalo bi trajne posljedice po motor ukupno...
Što se tiče krajnje brzine on i sa 30 KS pojačanja daje 10-tak kilometara više...
Možeš li nam reći kod koga si mjerio snagu pa ti je pokazalo 155 KS?

Ovo što se gore pominje E270 CDI i pojačanje od 60 KS... ne ostavlja samo posledice na motoru nego i na mjenjaču ako je automatik... toliko pojačan auto se nebi ni mogao voziti dugo jer bi ga vjerovatno stalno ubacivao u rezervni program...

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 25.11.2007. 09:17 ] @
Da se pronadje nekakva tacka na dijagramu koja bi u umnosku dala dobitak snage veci od 30PSa je jos i moguce ali obrtni momenat od 80Nm, ako bi se i ubacio soft koji bi to postigao, sigurno dovodi do trajnih posledica.
Realno je izmedju 50 i 60 Nm.

Ako su podaci merenja ispod 10s onda se radi tacnosti koristi drugi rezim i to izmedju 80 i 140 u petoj.

Sto se automatskih menjaca tice, to je posebna tema. Pogotovo u Srbiji. Oni ionako imaju ogranicen vek trajanja. Ako se tome doda istorija vracanja kilometraze, stvari se i kod minimalnog tuninga, umeju iskomlikovati.
Inace, oni su jedina stvar koja me "plasi" pri tunovanju pa to radim iskljucivo uz pismeni pristanak vlasnika vozila i pored toga sto se za takva vozila radi poseban tun.


[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 25.11.2007. u 11:17 GMT+1]
[ BigFoot @ 25.11.2007. 11:41 ] @
Citat:
Nocni: Stilo od 115 na 155 KS?

Da, pročitaj postove iznad.
Citat:
Nocni: morao bi da dimi, turbina bi bila rizično opterećena i to bi prije ili kasnije pokazao na nekoj dužoj vožnji uzbrdo

Posebno dimljenje nisam primetio, a zanimljivo da ni ulje u motoru posle predjenih 4k km još nije sasvim crno. Koji deo mape (EDC15 C7) se tiče pritiska turbine da postujem deo dump-a ovde na procenu? Do kojih pritisaka turbina sme da bude bezbedno optrećena?
Citat:
Nocni: Možeš li nam reći kod koga si mjerio snagu pa ti je pokazalo 155 KS?

Merila je kuća koja je radila tjun, a grafik merenja snage i obrtnog momenta imaš u postovima iznad.
Citat:
zarsilic: Ako su podaci merenja ispod 10s onda se radi tacnosti koristi drugi rezim i to izmedju 80 i 140 u petoj.

To nisam znao, a mogu izvršiti merenje sad. Takodje ću izvršiti merenje na drugom Stilu koji nije tjunovan pa da uporedimo. Svejedno, ja sva merenja ponavljam 3 puta i uzimam srednju vrednost.
[ Nocni @ 01.12.2007. 00:54 ] @
Ipak je red da se napiše da smo pregledom i upoređivanjem tvog fajla na kraju zaključili da smo Zarko i ja bili u pravu i da stilo nema 155 KS...
To što je fajl iz inostranstva ne znači da je urađen superiorno i da je savršen, čak i velike tuning kuće vole da naduvaju rezultat pa se desi da i oni slažu za po 10-tak KS...
To što naš moderator prodaje najjačim njemačkim tuning kućama svoje fajlove koje je lično razvio mnogo bolje od njih nećemo ni da pominjemo
[ miki321 @ 01.12.2007. 22:07 ] @
ima li neko da je radio chip na VW/audi motoru 2.5 TDI od 180KS
da li ima potrebe za tim ?
posto se mnogi zale na ove motore, da li preporucujete chipovanje istih ??

[ Zarko Silic @ 01.12.2007. 22:56 ] @
Moze se uraditi ako je u A6 u dobroj formi i ako automatski menjac nije na izdisaju.
[ miki321 @ 01.12.2007. 23:45 ] @
u pitanju je VW passat TDI V6 4motion
mjenjac je manuelni
e sada koliko je u dobroj formi to jos ne mogu procjeniti (kupljen je prije 7-8000km)
presao 172xxx km
jos nije poceo da dimi (ako se po tome moze ocijeniti stanje motora ), nema crnog dima uopste( kada ga stisnem i potjeram do 4000rpm)


[ Zarko Silic @ 02.12.2007. 00:11 ] @
35 KS i 60Nm obrtnog momenta.
[ Nocni @ 02.12.2007. 00:17 ] @
Može se uraditi na 210 konja... može možda i više ali nije preporučljivo... ali iskreno, nebi ti preporučio da ga pojačavaš... taj motor nije na lošem glasu samo zbog VP pumpe... većini se stvara razlika u kompresiji između cilindara... ima još niz loših rješenja...

P.S. Ako je to prava km ne strahuj jer prije 300.000 rijetko pravi probleme...

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 02.12.2007. u 01:56 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 02.12.2007. 08:55 ] @
Citat:
Nocni: ...taj motor nije na lošem glasu samo zbog VP pumpe... većini se stvara razlika u kompresiji između cilindara... ima još niz loših rješenja...


"ilovaca,
ni ja je nevolim, ali tako je kako je.."

(Maratonci)
[ miki321 @ 04.12.2007. 12:56 ] @
raspitivao sam se malo o 2.5 motorima i chipu

Citat:
Na motore 2.5 150 KS vjeruj ne treba ni u kom slucaju raditi , govorim iz iskustva... a 180 KS, je sasvim OK motor


da li bi serijski mjenjac i lamela izdrzali povecanje od 35-40KS ???

i pitanje za ljde koji su radili chipove i koji znaju oko motora
da li je ova gore tvrdnja tacna ???
[ Zarko Silic @ 04.12.2007. 13:41 ] @
Sa obicnim menjacem do sada nisam imao problema. (Vise desetina 2,5L uradjenjh).
Moram priznati da ni sa automatskim nisam imao problema, ali sam tad uvek bio oprezan pri izradi softa. Kolege sa kojima saradjujem su se zalili da se problem u odredjenom procentu javljao.
Jedino gde, uslovno receno, nema problema su agregati manjih snaga sa ugradjenim menjacima namenjenim znatno snaznijim vozilima.
[ BigFoot @ 04.12.2007. 21:14 ] @
Citat:
Nocni: zaključili da smo Zarko i ja bili u pravu i da stilo nema 155 KS

Iako čuvate način na koji ste do toga došli, ostaje mi da verujem vama jer vas je dvojica, a tjuning kuća je jedna, pa ste u blagoj prednosti
Citat:
Nocni: To što je fajl iz inostranstva ne znači da je urađen superiorno i da je savršen

Niko to nije ni tvrdio, a čitanje izmedju redova je stvar ličnog doživljaja.
Citat:
Nocni: čak i velike tuning kuće vole da naduvaju rezultat pa se desi da i oni slažu za po 10-tak KS

Šta li onda rade male kuće? Dobro je da smo bar mi uvek pošteni
Citat:
Nocni: To što naš moderator prodaje najjačim njemačkim tuning kućama svoje fajlove koje je lično razvio mnogo bolje od njih nećemo ni da pominjemo

Nikako! EPP je strogo zabranjen, a mogao bi nas kazniti lično pomenuti

Pomenuti Stilo, sa blago dopingovanim konjima, u subotu 01.12. na auto-putu prema Nišu razvio 210km/h i možda mogao i malo više, ali mi je nestalo pravine i ravnice. Temperatura je bila 4oC i zimske Sava Eskimo S3 gume. Za njih je i ovo previše... Inače, Stilo bio izbacio blagi Engine Fault koji je kasnije sam skinuo. Verovatno mu se na kratko bila usijala izduvna grana sa sve turbinom, ali preživeo...
[ Zarko Silic @ 04.12.2007. 21:27 ] @
Ako izbacuje Engine Fault u bilo kojim uslovima, soft nije dobar.
[ BigFoot @ 04.12.2007. 21:39 ] @
Pretpostavio sam, mada ste mi i ti i Nocni rekli da je dobar. U kom smislu nije dobar? Da li bi pomoglo da se uradi dijagnostika i da se vidi da li je zapisao koju grešku je video?

[Ovu poruku je menjao BigFoot dana 04.12.2007. u 22:52 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 04.12.2007. 22:30 ] @
Ne mora da upise gresku. Kod pojedinih tipova vozila greska je "sacuvana" dok kod pojedinih ne. Pojedina vozila u takvim situacijama prebace u rezrvni mod (sto je dobro) dok pojedini, ne. Kod pojedinih se nakon paljenja i gasenja, greska resetuje, dok kod pojedinih, ne.
Kako je kod Stila, najbolje proveri na dijagnostici.

P.S. Ja sam rekao da mislim da je dobar, a to znaci uslovno. Ja Stilo ne radim na takav nacin pa ne mogu ni znati posledice ako nesto ne valja. Osim toga, treba znati vozilo prilagoditi i nasim uslovima (a brojni su) za razliku od zapadnih (gorivo, predjena km, stil i uslovi voznje i sl.).
[ BigFoot @ 04.12.2007. 22:56 ] @
Ok, najbolje da proverim na dijagnostici, iako više nemam problema. Posle toga jeste prešao u rezervni mod, tj. sa smanjenom snagom, a kasnije je i obrisao tu grešku. Isto mi se desilo jednom ranije, prilikom malo naglijeg ubrzavanja, u 4. brzini, na oko 2000 obrtaja, dakle ništa posebno, ali se brzo isključilo. Sad je potrajalno nekoliko minuta pa pretpostavljam da je neko pregrejavanje bilo.
[ Zarko Silic @ 05.12.2007. 08:53 ] @
Kada ranije, pre tuniranja?
[ BigFoot @ 05.12.2007. 09:59 ] @
Ne. Pre tjuniranja sam imao problem sa zaprljanim protokomerom i nisam ni mogao dobro da ubrzam. Onda sam očistio protokomer i auto je počeo normalno da ubrzava. Odmah zatim sam ubacio tjunovan fajl, a oba puta su se desila posle toga. Prvi put je samo kratko ispisao poruku da sam jedva i stigao da vidim sta piše i dao je zvučni signal, a drugi put je potrajalo nekoliko minuta dok to nije obrisao.
[ Zarko Silic @ 05.12.2007. 10:30 ] @
Dobro bi bilo kad bi vratio ORIG fail i sve to probao sa njim.
Ako je greska postojala, tuningom se samo "pojacala".
Mada, moram priznati ovakve i slicne greske sam najcesce vidjao kog nepravilno tunovanog vozila.
[ BigFoot @ 05.12.2007. 10:45 ] @
Mogu da napravim test, a evo i odgovora tjuning kuce:
Citat:
With the re-mapped ecu program in some cases the engine management light can
come on as built in the ecu there are safety setting. It usually happen when
the ecu picks up there is a minor boost variation, generally speaking during
colder whether and under acceleration.

A jeste bilo hladno. Poslaće mi novi soft sa manjim boost-om za probu.
[ Zarko Silic @ 05.12.2007. 11:02 ] @
Hm,
klasicna prica. Prosao x puta. Prvo pricaju da dizu 50 PS, pa onda nesto ne valja; urade ponovo pa sve valja, ali auto svega 22 PS.
Moze i 50PS ali je tada cena sasvim druga .
Kod stvarno renomiranih kuca za fail: 600 E. (Svaba ga naziva stufe II ili stufe III)
(ne mislim na Stilo vec uopste).
[ BigFoot @ 05.12.2007. 11:27 ] @
Citat:
zarsilic: Prvo pricaju da dizu 50 PS, pa onda nesto ne valja; urade ponovo pa sve valja, ali auto svega 22 PS.

Meni ste već bili procenili na toliko u ovom fajlu, Nocni i ti
Citat:
zarsilic: Kod stvarno renomiranih kuca za fail: 600 E. (Svaba ga naziva stufe II ili stufe III)

Daleko je Nemačka, pa se ne treba zanositi. Voleo bih da vidim toga koji će da plati 10% cene auta za nešto što je samo i čist merak, a ne potreba...
[ Zarko Silic @ 05.12.2007. 11:29 ] @
To je sasvim druga prica.
[ BigFoot @ 07.12.2007. 14:21 ] @
Možda je uzrok "Engine Fault" greške bio protokomer na izdisaju. Već sam mu jednom produžio život, ali će danas konačno biti zamenjen novim pa ću onda videti da li će se ista greška ponovo javiti.
[ Zarko Silic @ 07.12.2007. 18:46 ] @
To je moguce.
Ponekad "mala" neispravnost na vozilu biva pojacana ciptuningom.
Zato uvek zahtevam da vozilo bude 100% ispravno.
[ BigFoot @ 07.12.2007. 19:21 ] @
To jeste poželjno, ali mušterija to nekad ne može znati i garantovati. Upravo sam zamenio protokomer, tačnije samo umetak, ali mi se razlikuju oznake. Da li ovo može biti problem, iako sam ga kupio prema broju šasije vozila?

Stari, originalni iz 2002. g. ima oznaku:
Citat:

Bosch
F 00C 2G2 044
284 26 3


Novi iz 2004. g.:
Citat:

Bosch
F 00C 2G2 030
682 24 1 C

Izgledaju isto, a novi uz to i radi
[ Zarko Silic @ 07.12.2007. 22:28 ] @
Kako stoje stvari sa greskom koja se javljala?
[ BigFoot @ 09.12.2007. 22:16 ] @
Taman da se pohvalim, kad vidim pitao si. Nema je, za sad. Testove sam radio na 1.5oC i nisam uspeo da je izazovem. Pratiću i dalje, pa ako se pojavi, prijaviću. Znači li šta ova razlika u Bosch oznaci protokomera?
[ Zarko Silic @ 09.12.2007. 23:09 ] @
Citat:
BigFoot: Znači li šta ova razlika u Bosch oznaci protokomera?


Kada bi znacila, odmah bi to primetio.
[ BigFoot @ 11.12.2007. 10:56 ] @
Nije EPP pošto je strana firma... Sad gledam, Angel Tuning rade Fiat Stilo 1.9 JTD (115) sa +40bhp / 55lb ft, tako da i oni dobijaju nedostižnih 155...
[ Zarko Silic @ 11.12.2007. 12:09 ] @
Vidi BigFoot,
iz TDa se moze dobiti i mnogo vise. Pojedine firme na VW PD od 96kw rade preradu za 100PS vise.
Drugo je pidanje po kojoj ceni i sa kakvim preduslovima?

P.S. 19 JTD se i "ovde" moze napraviti sa 60PS plusa ako je neko spreman da plati i da rizikuje.
To se ne radi. Normalan tun je do 30PSa.
[ BigFoot @ 11.12.2007. 12:21 ] @
Ok, samo sam primetio još jedan "nenormalan" u belom svetu . Mada su mi čudni ti stranci. Ugradjuju toliko rizika, a sve za iste pare. Ne verujem da se previše bave pojedinačnim slučajevima i fine tuning-om, nego urade fajl i distribuiraju ga svima.
P.S. Čak je i moj tjun sa 22 PS u granicama normale i ja sam zadovoljan
[ BigFoot @ 12.12.2007. 19:19 ] @
Evo i grešaka koje je Fiat Stilo ECU bio zabeležio prilikom poslednjeg testiranja kada je prijavio "Engine Fault" grešku:

• P0101 Status 32 - Mass or Volume Air flow Circuit Range/Performance Problem
• P0110 Status 21 - Intake Air Temperature Circuit Malfunction
• P0235 Status A8 - Turbocharger Boost Sensor A Circuit Malfunction
• P0236 Status B2 - Turbocharger Boost Sensor A Circuit Range/Performance
• P0404 Status 38 - Exhaust Gas Recirculation Circuit Range/Performance

Dakle, od svega po malo. Protokomer je bio pred otkazivanjem, temperatura niska, opterećenje maksimalno...
[ Zarko Silic @ 12.12.2007. 19:58 ] @
Kazi ti da li si zamenio protokomer NOVIM nebabranim, i sta se nakon toga dogadj. To je merodavno, a ne sa kilavim protokomerom?
[ BigFoot @ 12.12.2007. 20:20 ] @
Jesam, rekao sam već i dao Bosch oznaku. Imao sam u ponudi i kinesku kopiju za pola para, ali sam zaobišao i kupio original. Za sad nemam problema, a pravio sam neka testiranja. Još malo ću probati pa ću da ponovim čitanje eventualnih grešaka. Ono "Engine Fault" od onda više nisam video. Inače, test 80-140 km/h u 5. brzini je 12.7 s, a uskoro ću probati na drugom, netjuniranom Stilu da uporedim.

EDIT: Uradjena dijagnostika (lično, sa UniDiag ) i nema zapisanih grešaka, osim EGR koji je opet trenutno blokiran.

[Ovu poruku je menjao BigFoot dana 13.12.2007. u 00:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao BigFoot dana 13.12.2007. u 00:19 GMT+1]
[ KuzmaZ @ 16.01.2008. 14:23 ] @
Zanima me da li je moguce uraditi tjuning samo radi smanjenja potrosnje ,snaznije od ovoga sto imam mi ne treba?I koliko je uopste maximalno smanjenje potrosnje posle tjuniranja?
[ Zarko Silic @ 16.01.2008. 21:56 ] @
Nesto smanjena potrosnja je posledica tunovanja. Ovakvo pitanje jos nikom nije palo napamet.
Koje vozilo posedujes?
[ KuzmaZ @ 17.01.2008. 01:32 ] @
Xexe,imam od skoro Fiat Stilo jtd 1.9 115 KS.Najveci deo voznje provedem u gradskim uslovima,pa mi treba usteda u gorivu a ne 130-150 ks. :) Da li se u tom slucaju tjuning isplati ili moram da budem nezan na gasu? :)
[ Zarko Silic @ 17.01.2008. 11:08 ] @
Tuning se prvenstveno isplati osobama koje vole da voze. Neko voli da "cepa" neko pak da mekano vozi. I jedni i drugi veoma dobro osete cari ciptuninga. Bitno je samo da vole voziti.

Usteda u potrosnji postoji, narocito kod ove druge grupe ljudi, ali je ona kolateralna korist ciptuninga.
[ KuzmaZ @ 17.01.2008. 13:23 ] @
Pa moram priznati da volim da vozim.I to vrlo i veoma,pogotovo sad kad sam se ponovio. :-) Volim i da gazim al volim i da budem ekonomican.Prvenstveno to,ogranicen budzet pa zato.Prelazim izmedju 400 i 1000 km nedeljno,po slobodnoj proceni(prva cifra samo grad a druga kad se ide i van grada,a ide se).E sad,kolika bi bila usteda konkretno u lit. pa u odnosu na cenu tjuninga za koliko bi se i da li isplatilo?Nisam siguran ni koliko kosta chip tjunig...
[ Zarko Silic @ 17.01.2008. 14:18 ] @
Sa umerenom voznjom i ako ti je vozilo 100% ispravno dobitak bi trebao biti do 1L u proseku.

Primera radi pri konstantnih 140 na otvorenom ovaj dobitak je i nesto veci.
Otprilike tako pokazuju moja merenja sprovedena na par vozila sa tim tipom motora.
[ KuzmaZ @ 17.01.2008. 20:31 ] @
Hmmm....u tom slucaju mislim da bi mi se isplatilo za nekih 30 000 km,ako sam dobro izracunao(i ako je cena tjuninga izmedju 250 i 350 E).I nije nesto al niije bas ni nista.
Mada jasno mi je da se tjuning radi iz potpuno drugih razloga od od onoga sta mene zanima.A pazi sad,(ako ti je ovo do sad bilo neobicno,sta li ces sad reci :-) ):postoji li fora da se mozda (nesto tipa obrnutog chip tuninga) smanji potrosnja goriva ogranicavanjem kapaciteta motora ili bilo koji drugi nacin?Smanjenje postojece snage i ostalog sto uz to ide za radi ozbiljnog smanjenja potrosnje?Neko ce mozda reci:Pa kupi slabiji ili manji auto,ali imam to sto imam i to je to.A svidja mi se i ideja da mogu,kad pozelim,vratim snagu na originalno stanje,ako bi i to bilo izvodljivo.Ili sam gledao previse filmova,xexe... :-)))
Vise sam radoznao,ne zalim se na potrosnju za sada,nisam presao 6,5 l u gradu,ali ne vozim dugo ovaj auto pa mozda nije bas merodavno.
Ako je moguca takva varijanta ,bio bih vrlo zainteresovan.
Pozdrav i hvala!
[ Zarko Silic @ 18.01.2008. 11:24 ] @
Ima i toga.
Kupio tata sinu veliki auto sa puno konja, a ne zeli da sin jurca.

Moze i to ali se to naplacuje po posebnoj tarifi.
[ BigFoot @ 19.01.2008. 21:21 ] @
Citat:
zarsilic: Sa umerenom voznjom i ako ti je vozilo 100% ispravno dobitak bi trebao biti do 1L u proseku.

I koliko je to u navedenom primeru, u apsolutnim jedinicama, za poredjenje? Litar na 5 i na 10l/100 nije isto
[ micko189 @ 09.04.2008. 11:15 ] @
Pitanje:
Posedujem Seat ibizu 2002 god, 125000km, pd130 motor.
Koliki je dobitak snage i koliko realno smanjujem zivot motoru ako se ta snaga i iskoristava?
Da li i kupovina sportskog filtera pomaze tuningu (npr. K&N panel) i da li bi se preporucila ugradnja veceg intercooler-a?
[ Zarko Silic @ 10.04.2008. 19:16 ] @
Taj motor je idealan za tuniranje. Dobije se mnogo:

30 do 40 KS (bez promene filtera).
60 Nm,
15 do 25 Km/h
4 do 6 sec manje, od 80 do 140 u 6.stepenu prenosa.

Realno se smanuje vek motoru. Ovo vazi i za netunovano vozilo ako se zivotinjski vozi.
Ako se razumno vozi, neces imati problema sa vekom motora i ako je ta kilometraza koju si napisao tacna.
U slucaju tvog motora neces dobiti nista, osim buke, zamenom originalnog filtra u KN. Stoperica koju jedino priznajem, ne pokaze nikakvu razliku. To je i logicno jer je kod 96kW PDa nesto predimenzioniran usis.
[ micko189 @ 11.04.2008. 09:32 ] @
A dodatna modifikacija intercooler-a (zamena veceg sa npr ibize pd160) da li se isplati po pitanju dobijenih perfornmansi u odnosu na ulozeni novac (nekih 300E)?
Temperatura vazduha na 4000rpm sa novim intercooler-om je manja za 15C i vise u odnosu na standardni koji iznosi ~55C.
Koliko uopste ECU uzima u obzir ovaj podatak tj. koliko niza temperura zanci vecu snagu motora.
[ Zarko Silic @ 11.04.2008. 09:49 ] @
Ako postoji mogucnost, promena ICa je svakako delotvorna. I 5 stepeni je mnogo, a kamoli 15.
Ubacivanje hladnijeg vazduha (bogatijeg sa O2) u prostor za sagorevanje predstavlja veci dobitak od uticaja istog na podatke koje dobija ECU.
Veci IC je delotvorniji pri duzim i agresivnijim voznjama sa visokim dnevnim temperaturama.

Imam pozitivna iskustva sa vecim interkulerom za vazduh.
[ TunderBird @ 14.04.2008. 18:51 ] @
Da li neko moze da me uputi sta mogu da uradim sa Toyotom Yaris 1.3 87KS, 2007.

Interesuje me chip tuning... i njegova cena (naravno) :-)

Hvala unapred
[ Zarko Silic @ 14.04.2008. 19:00 ] @
Samo BOSCH elektronika na Toyoti moze da se tunuje.
[ TunderBird @ 14.04.2008. 19:14 ] @
a to znaci!?

Koliko razumem, to je dizel motor?

A ja sam nasao na nekom siteu da moze... neki nemacki site... ne znam da li mogu da ostavim adresu
[ Zarko Silic @ 14.04.2008. 20:31 ] @
Mogu i benzici, ali takodje Bosch.
Mozes ostaviti adresu.
[ simicbojan @ 14.04.2008. 21:58 ] @
imam citroen picasso 20 hdi,uradio sam tuning sa galetom ali nisam zadovoljan sa fajlom odnosno nisam zadovoljan sa snagom auta! interesuje me da li neko moze da mi preporuci nekoga ko radi sa dobrim fajlovima normalno tjuniranim?
[ dzonka @ 13.05.2008. 20:18 ] @
vozim seat 1.9 tdi PD od 105 konja. potrosnja mu je po gradu od 7,5 do 8 litara, a nije bas da ide. auto sam kupio nov i presao sam sa njim 25.000 km

1.koje bi chipovanje bilo optimalno za ovaj motor?
2.da li se smanjuje servisni interval (ide na 15.000, po servisnoj knjizici)?
3.da li se povecanjem snage smanjuje vek pameli?
4.da li se menja zvuk motoru?
5.da li postoji mogucnost da izgubim garanciju?
6.sta se desava sa krajnjom brzinom (sada mi je krajnja 200 kmh po cajgeru, sto pretpostavljam da je oko 190)
7.kolika bi trebala da mi bude potrosnja posle chipovanja
i
8.gde da uradim chipovanje, a da se posle ne vidjam sa tim ili sa nekim drugim majstorom...

pozdrav
[ Zarko Silic @ 15.05.2008. 11:19 ] @
1. Moja preporuka se soft chip tuning od 25PS. Na tom voziu max je 38PS ali to ne preporucujem.

2. Servisni interval ne zavisi od tuninga. Njega po VW principu odrdjuje serviser u saradnji sa vlasnikom vozila tj nacinom koriscenja.(O tome sam vec pisao). On se krece za VW PD motore proizvedene posle 2003. od 10.000 do 60.000 km.

3. Relativno. I DA i NE. Na vek vise utice vlasnikov karakter i nesto malo srece od toga da li je tunovan, ili ne.

4. Zvuk se kod tvog agregata neznatno promeni. (Ka boljem )

5. Postoji. Ako si u dobrim odnosima sa servisom, onda ne. Drugim recima, za svaki eventualni kvar koji bi se inace dogodio i da nisi tunovao, ONI traze "spoljnog" krivca.
Medjutim postoji i realan razlog kvara ako se tun nestrucno napravi.

6. Vmax dobijes za 10 do 15 KM/h vecu kao kolateralnu korist. To inace nije namera cip tuninga.

7. Potrosna bi trebala biti manja. Pri konstantnih 140, oko 1L. Inace, tuningom se MAX potrosnja povecava, ali se i MIN potrosnja smanjuje.

8. E, to spada u domen psihologije!
[ dzonka @ 15.05.2008. 11:34 ] @
koliko bi mi trazili za chipovanje, to od 25 PS?



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 15.05.2008. u 13:03 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 15.05.2008. 11:58 ] @
Cene za korektno napravljen tuning za ovaj tip vozila (EDC16) se krecu od 300 do 450 Eura.
Ako traze vise, mislim da je preskupo, a ako rade jeftinije, mislim da kloniraju; sto nikako ne savetujem.
[ BigFoot @ 12.09.2008. 00:21 ] @
Citat:
BigFoot: Evo i grešaka koje je Fiat Stilo ECU bio zabeležio prilikom poslednjeg testiranja kada je prijavio "Engine Fault" grešku:
...
• P0235 Status A8 - Turbocharger Boost Sensor A Circuit Malfunction
...

Evo i malog rešenja nedoumice. Prethodni vlasnik auta mi je rekao da je i pre povremeno imao isti problem, tako da nije do tuninga
Inače, do sada 23.000 km predjeno i sve na svom mestu, osim smanjene potrošnje. Na 4.000 km obično bude oko 4.9 l/100 gradske, prigradske i ponekad medjugradske vožnje.

Ostaje problem ovog senzora. Probaću da ga prebacim u kućište akumulatora i tako zaštitim od spoljašnje vlage, ako to pomogne. Mogao bih da ga i zamenim, ali ne znam da li je uzrok ili posledica greške.
[ zaharije @ 20.09.2008. 22:49 ] @
A kakva je situacija sa golfom 4 gti od 150 konja....kako on podnosi tuning i kakve su mu prformanse i potrosnja...ima li neko konkretna iskustva...Mislim nesto vise od onoga tipa ..ide ko zmaj...
[ Tyler Durden @ 23.08.2009. 16:57 ] @
Danas sam malo čuo o tom čipovanju pa sam se zainteresovao. Kakav je 1.9dci 120KS motor od Reno Lagune za čipovanje?
Pored ubrzanja, što bi mi bio primaran cilj, zanima me da li se mjenja zvuk motora (što tiše to bolje) i da li se možda malo smanji dim iz auspuha kad ga dobro nabodeš po gasu?
[ NS-TUNING.COM @ 23.08.2009. 18:46 ] @
dobije oko 20ks, zvuk se ne menja...

reklamiranje zabranjeno!

[Ovu poruku je menjao djricky dana 23.08.2009. u 21:41 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 23.08.2009. 22:48 ] @
Citat:
Tyler Durden: Danas sam malo čuo o tom čipovanju pa sam se zainteresovao. Kakav je 1.9dci 120KS motor od Reno Lagune za čipovanje?
Pored ubrzanja, što bi mi bio primaran cilj, zanima me da li se mjenja zvuk motora (što tiše to bolje) i da li se možda malo smanji dim iz auspuha kad ga dobro nabodeš po gasu?



Na tvojem vozilu je moguce uraditi kvalitetan tuning korekciom softvera u komputeru. Nakon optimizacije, radi se tuning. Ukoliko je vozilo potpuno ispravno dobitak je, sa strucno i kvalitetno uradjenim softom oko 30 KS i oko 55 Nm obrtnog momenta kao i ustedu od oko 1L goriva pri normalnoj i umerenoj voznji.

Na zalost, povecanjem snage je nemoguce smanjenje dima.
[ zex24 @ 16.10.2010. 19:12 ] @
Megane 2 1.9dci -> 180 hp / 470 Nm
http://www.youtube.com/watch?v=AMdxztuUVr4
:)
[ goranca @ 02.08.2012. 19:00 ] @
da li je radio neko chip tuning na audi a2 1.4 tdi
[ Zarko Silic @ 02.08.2012. 21:29 ] @
Naravno da jeste

I na 1.4, i na 1.2 TDI
[ goranca @ 03.08.2012. 11:52 ] @
koliko košta čipovanje i koliko se dobija snage i da li potrošnja raste s čipovanjem?
[ Zarko Silic @ 03.08.2012. 18:30 ] @
Cena zavisi od kvaliteta uradjenog softvera i krece se od 50 za klonirane, ili kineske dampove pa do 600 za MTM-a.

Sa kvalitetno uradjenim softverom dobija se od 22 do 35 KS u zavisnosti od tipa motora i verzije softvera sa ustedom u potrosnji do oko pola litre za ovaj 1,4 litarski dizelas.
[ damic @ 09.08.2012. 10:30 ] @
Sta se moze ocekivati kao dobitak na 1,6 CRDI/115 ks, 255 Nm, motor, cini mi se U2, godiste 2010, Kia proceed?

Unapred zahvaljujem na odgovoru.
[ zica49 @ 30.12.2012. 13:22 ] @
Sa chip tuningom se u stvari ne dobije ama bas nista osim sto naivcine dadnu pare za to nekim tipovima koji ih uspiju impresionirat raznoraznim kineskim softwerom i dumpovima.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.12.2012. 13:28 ] @
Zavisi.

U nekim (rekao bih i mnogim) slučajevima da, a u nekim baš i ne.

Mnogo zavisi od tipa motora, da li u sebi ima rezervi koje mogu da se iskoriste, a mnogo zavisi i od znanja onog ko to radi.
[ zica49 @ 30.12.2012. 13:43 ] @
Taj koji tvdi da moze izvuci dodatnu snagu a smanjiti potrosnju za 0.1 litar nema sta traziti na prostorima ex yu.
Pravac njemacka ili koja zapadna zemlja i kazes tamo onim silnim inzinjerima u razvoju sklonite se ovako se to radi.
Postoji li ijedan takav.
Profil tih zrtava kojima se moze servirati to oko chip tuninga je uglavnom ovakav!
Cuj umjesto 230 km/h mozes voziti 260km/h (kuda se uopste smije i moze voziti toliko?).
Umjesto toliko kW ili tih konjskih snaga imas toliko(jel uopste potebno imat takav motor osim ako ne vozis raly)
Naj jaca prica oko potrosnje (to necu ni da spominjem jer bezbroj puta je spomenuto na forumima samo jedni nisu slusali u skoli il nisu razumili matematiku i fiziku al nekim cudom vozaju ionako nabrijane tvornicke motore.

Sve se svelo na to jer se uspije naivcina ubjediti da tamo nekig 20 inzinjera u mercedesu koji imaju sve skupa preko 200 godina visoke skole, uz ogromna prateca sredstva u razvoju poneki nase gore list nadmasi za nekoliko minuta impresijom o optimalnom softweru.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.12.2012. 13:52 ] @
To što pričaš je bezbroj puta viđena priča od strane svih protivnika remapiranja auta i rekoh da ona u teoriji ima dobru osnovu. Međutim, problem je što ona, kao i svaka teorija, ima praznina.

E, u te praznine nastoje da se ubace kvalitetni tjuneri i njihove mušterije, u šta bih mogao i sebe da ubrojim.

Što se mene lično tiče, sigurno je jedno:

Prilikom odabira auta jedan od bitnijih kriterijuma mi je njegov kapacitet i sposobnost za kvalitetno remapiranje. A nakon kupovine, odabir kvalitetnog tjunera i realizacija prethodno zamišljenih modifikacija je samo finalizacija tog procesa.
[ zica49 @ 30.12.2012. 13:59 ] @
Mozda bi trebalo remapirati naftnu industriju u okruzenju da podignu kvlitet goriva na kvaitet kakav je iza slovenske granice.
I svi motori su automatski remapirani za dobar postotak perfomansi...
[ ventura @ 30.12.2012. 14:00 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: To što pričaš je bezbroj puta viđena priča od strane svih protivnika remapiranja auta i rekoh da ona u teoriji ima dobru osnovu. Međutim, problem je što ona, kao i svaka teorija, ima praznina.

E, u te praznine nastoje da se ubace kvalitetni tjuneri i njihove mušterije, u šta bih mogao i sebe da ubrojim.

Tu postoji samo jedan mali problem... A to je da se neko od tih tunera usudi da kaže da je pametniji od cele mašinerije koja broji na hiljde i hiljade inženjera kojima je svaki promil performansi i ekonomije bitan jer posluju na vrlo konkurentnom tržištu, i onda se pojavi neki Milojica iz Donjeg Gornjeg koji updateuje softver i odjednom imaš 20% više snage, 20% manju potrošnju i auto počne sam da kuva kafu..

Sve je to ok, ja verujem da se to može uraditi... Štaviše, možeš ti da nasviraš korsu na 300 konja za vrlo male pare, samo je pitanje koliko minuta/kilometara će takav motor izdržati...

Isto tako i za chip tuning - ok, dobiješ na performansama ali gubiš na veku trajanja motora, i to je argument koji bi sasvim prihvatio kao nešto razumno. Ali da sa chip tuningom samo dobijaš a ništa ne gubiš, to nije ništa drugo nego jedna najobičnija glupost.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.12.2012. 14:02 ] @
@zica49

Ako nisi znao, upravo od ovih dana pa ubuduće svo srpsko gorivo će biti EURO V kvaliteta iz potpuno novih pogona pančevačke rafinerije, tako da to nije problem (mada je bio ranije).


@ventura

Ne treba uopštavati, niti se baviti takvim primerima kao ta Corsa (koji meni lično recimo uopšte niti zanimljivi, verujem ni tebi).

Zasigurno postoje motori koji imaju prostor za modifikacije praktično bez ikakvih posledica. Takvi motori jesu u manjini, i loše je što se iskustvo sa njima prenosi i na one kod kojih to ne važi.

Ali to ne isključuje činjenicu da oni postoje, tj. da u određenom broju slučajeva kvalitatan i razuman tjuning može da se uradi praktično bez ikakvih posledica.
[ zica49 @ 30.12.2012. 14:07 ] @
Jedino remapiranje koje bi po meni bilo optimalno je da se ponasa dinamicko ono on line.
Tankas kod nas i pumpa automatski posalje podatke GPS satelitu i on preracuna koja je glupost utankovana i vrati motoru mapu za to gorivo.
Natankas isti taj auto u austriji opet novi podaci nova mapa za tu vrstu goriva to bi islo,osim sto bi mozda dobio i savjet poruku cuj de izvuci tu glupost koju imas trenutno u tanku....

Postoje oni porno sajtovi XXX gdje te navuku da platis nesto katricom recimo 10 eura.
Ali kad dobijes izvod sa banke uzmu uglavnom 29 eura.
E sad imas dvije mogucnosti da ides na banku da s ezalis jer si prevaren sto imas zakonski pravo
ili da sutis da tamo u banci kad pokrenes sve to ne skontaju koliki je neko perverznjak.
Tako je to i sa chip tuningom ili tim remapiranjem.
Namagarceni ljudi sute...
Kako se vratiti na mjesto gdje je to uradjeno i reci sta nije okej kad te s drugu stranu opale sa tehnickim izrazom i dokazu da je do tebe.
Od broja kompjutera koji su u funkciji a ima is bas svako govorim o firmama servisima uredima 90% sluzi za impresioniranje.
Cuj to je kompjuterski.....
[ Nebojsa Milanovic @ 30.12.2012. 14:19 ] @
Ne mora tako uopšte zato što jači savremeni motori, dakle oni koji dolaze u obzir za remap imaju cylinder-selective knock control koji brine da svaki cilindar ima maksimalni ugao pretpaljenja koji obezbeđuje maksimalnu snagu i optimalno sagorevanje, a da ne dođe do detonacija kao posledica lošeg goriva.

Tu opet stupaju na scenu turbo motori, jer oni osim što su mnogo jači, i manje su osetljivi na kvalitet goriva, a naročito na broj oktana.

To što si rekao važi za stare aute bez turbine koji nemaju dinamičko prilagođavanje mape kvalitetu goriva, ali njih niko razuman i ne razmatra za tuning.
[ zica49 @ 30.12.2012. 14:21 ] @
Niko razuman uopste ne bi ni trebao da razmislja da uradi tuning na svom automobilu....
U covjece jaci sam za toliko i toliko kilovata kad ja poderem u banderu to ima da prsti.
Brzi sam od sviju jeboteeeee sto to ideeeeee...

koga briga sto mi nisu i kocnice,volan i ovjes a da ne pricam o aerodinamicnosti tjuningovani,to ne treba samo nek ide brzo i snazno...

Ja pobjesnjeli max ma koji max on je miš...
[ Nebojsa Milanovic @ 30.12.2012. 14:25 ] @
Ok, to je tvoje mišljenje, ali rekoh ti da ne daješ generalne zaključke i da ne uopštavaš, jer po ovome što pišeš, niti imaš argumentaciju za to, niti poznaješ problematiku u meri potrebnoj za takve izjave.
[ ventura @ 30.12.2012. 14:26 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic
Zasigurno postoje motori koji imaju prostor za modifikacije praktično bez ikakvih posledica. Takvi motori jesu u manjini, i loše je što se iskustvo sa njima prenosi i na one kod kojih to ne važi.

Ali to ne isključuje činjenicu da oni postoje, tj. da u određenom broju slučajeva kvalitatan i razuman tjuning može da se uradi praktično bez ikakvih posledica.

U svemu ovome se mi slažemo. Ja sam ubeđen da je moguće softverski povećati snagu motora. Ali to se mora negativno odraziti na potrošnju goriva ili na vek trajanja motora ili oboje. You can't get something for nothing kako bi rekli englezi.
[ zica49 @ 30.12.2012. 14:26 ] @
Uzmes jednog takvog i postavis mu test iz fizike i matematike za osnovnu skolu i cisto sumnjam da ce dobiti dvojku,
odnosno tjuningom se potpomogne potencijalna opasnost na cesti...
[ zica49 @ 30.12.2012. 14:33 ] @
I ja se slazem da s esnaga na mmotoru moze nabrijati ja to ni u jednom svom postu nisam negirao ali sa samim tim potrosnja mora porasti.
I bas zbog toga sam kometarisao da se tjuning moze prodati samo naivcinama i nikome drugom....
[ Nebojsa Milanovic @ 30.12.2012. 14:50 ] @
Opet priča bez osnova, čak ni teoretskih, jer se može vrlo lako pobiti:

Naravno da je potrošnja tjuniranog auta veća od netjuniranog kada se oba voze na maksimalnim snagama. To niko nikada nije sporio, a ako je neko rekao suprotno, taj ili je lažov, ili nema blage veze o tjuningu. Dakle to uopšte nije sporno.

Ali problem koji manje upućeni ne razumeju je da auto u normalnoj vožnji radi sa vrlo malim procentom svoje maksimalne snage, najčešće 15-30% od nje.

E, tu na scenu stupa kvalitetan tjuning, i to po dva osnova:

1) On podiže sveukupan koeficijent korisnog dejstva motora (zato što daje veću snagu a gubici su isti, pa je procenat gubitaka manji)

2) On proširuje raspon obrtaja u kojima motor radi sa maksimalnim stepenom korisnog dejstva ili blizu njega, a to dovodi do toga da motor tokom vožnje u većem procentu vremena radi u svom optimalnom režimu, u kom mu je koeficijent korisnog dejstva veliki.

Ova dva faktora direktno dovode do smanjenja potrošnje svakog kvalitetno tjuniranog auta u odnosu na onaj koji to nije. To je mnogo puta potvrđeno u praksi, a o tome i sličnim stvarima sam dosta pisao na AutoZone forumu ES-a.
[ cika dacha @ 30.12.2012. 17:40 ] @
chip tuning se ''isplati'' samo na novim vozilima ugradjivati al onda gubis garanciju! jer npr kad uzmes auto on ima 100ks i kad prodje 5 god taj auto ima 90ks i kad ga ti chipujes mozes dobiti malo vecu snagu al ona ne moze biti veca od fabrickih 100ks koliko je bila na pocetku! ako vec zelis povecati snagu onda moras menjati krupne mehanicke delove!
[ zica49 @ 30.12.2012. 17:55 ] @
nisi mi odgovorio
zasto takvi auti ne izadju serijski iz tvornice
[ Zarko Silic @ 30.12.2012. 18:27 ] @
@zica49

sve je uglavnom receno o ciptuningu na ESu. Predlazem ti da to procitas pre nego sto se ukljucis u bilo kakvu diskusiju kako se ono sto je vec napisano najmanje 2 puta (racunajuci i ovo poslednje pitanje), nebi ponavljalo ponovo.

Inace, potpuno si u pravu kada spominjes "kineske" softvere. To su tipski softveri koji se dobiju dzaba kada se kupi kineski interfejs, a vrede upravo onoliko koliko i kostaju.

I nisu samo bezvredni, vec su i krajnje opasni.
[ zivanicd @ 30.12.2012. 19:19 ] @
Ja sam cipovao 307 2.0 hdi 136ks na 170ks na predjenih 150k. Sada ima 250k i menjao sam mu turbo jer je dotrajao a nasao sam jeftin u Rumuniji. Ne mora da znaci da je zbog cipovanja poceo da pusta ulje, auto ima vec prilicno kilometara.

Sa mojom voznjom, auto je trosi oko 1l vise konstatno, ali se lepo vozim :)

Problem na ovom pezo motoru je senzor poluge vakuma na turbini koji zbog vlage (vode) riknjava. Ko nema suspleh(k) ispod motora, garantovano je imao problem sa crkavanjem ovog senzora.

Ja sam moj menjao jedno 3 puta dok nisam kupio plastike i zatvorio sve.
[ KrkaCiC @ 30.12.2012. 19:26 ] @
Bez uvrede ali 250kkm nije bas mnogo kilometara,mozda ipak ima vise od toga
Inace da li se oseti razlika u dobijenoj snazi?
[ zivanicd @ 30.12.2012. 21:24 ] @
Oseti se razlika kada se prvi put sedne u auto. Jednostavno nema nikakve "knedle", auto kida od nultog obrtaja.

Nisam imao problem sa turbom, vec sam ga promenuo "za svaki slucaj" jer sam nasao jeftino (dzabe) turbo sa slupane 407ice koja je imala 60k km :)

Tek kad sam zamenio, majstor mi je rekao da je stara pocela da suzi ulje i ima mali luft.

A najvecu razliku osetim kad sednem u zenin 307, 2.0hdi, 90ks i krenem u preticanje :)
[ mozdasamjaamozdainisam @ 31.12.2012. 00:21 ] @
Na motoru sa fabricki malom snagom cipovanje moze ustedeti gorivo, jer ce motor sa vise snage istu tezinu vozila pokretati sa manjom potrosnjom. Na maximalnoj snazi ce cipovan uvek vise trositi.

Zasto ne 'cipovan' iz fabrike?

Pa kako bi prodavali manje/vise isto vozilo sa dve razlicite cene :) Marketing ;-)
[ Cyber01001 @ 31.12.2012. 03:58 ] @
Citat:
cika dacha:
chip tuning se ''isplati'' samo na novim vozilima ugradjivati al onda gubis garanciju! jer npr kad uzmes auto on ima 100ks i kad prodje 5 god taj auto ima 90ks i kad ga ti chipujes mozes dobiti malo vecu snagu al ona ne moze biti veca od fabrickih 100ks koliko je bila na pocetku! ako vec zelis povecati snagu onda moras menjati krupne mehanicke delove!


O cemu ti to? Prvo i osnovno - nakon 5 god. ili koliko god ako je kompresija onakva kakva bi trebala biti, snaga auta je potpuno ista kao i prije!
A ovo drugo za chiptuning , rade se novi,polovni,...kakvi god i dobitak je ovisan o tipu motora i jos puno toga,turbo motori ( nebitno benz ili dizel ) imaju najveci dobitak jer se moze podesiti tlak punjenja same turbine...auti se uredno dizu i po 30-50 i vise ks, primjera radi jedan Golf V sa tfsi motorom ide sa 200ks na 240+ pa ti vidi....
[ zica49 @ 31.12.2012. 16:24 ] @
Cemu sve to? Kome je uopste potrebno dodatnih toliko i toliko kilovata? Samo se podize potencijalna opasnost na cesti i fatalniji ishodi saobracajnih nesreca.
Muskarci imaju generalan problem ega.
Ono samo da je ve*ik u gacama i da su kilovati ispod haube.
Kud bi u stvari sa tim iz gaca ako je prevelik i kud u stvari sa tim silnim 200 km/h ili više. Gdje se to uopste moze toliko brzo voziti.
Zalosno je jer svako malo ne treba proci ni deset dana da u nekoj zemlji iz okruzenja ne bude tako neki naslov u novinama.Za koga uopste postoje onda saobracajna ogranicenja ili se sprema neka apokalipsa pa da docekam to sa vozilom kao u pobješnjelog maxa.

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 01.01.2013. u 22:16 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 03.01.2013. 23:03 ] @
Ovo pitanje nije za ovaj forum.

Ako zelis diskutovati o tom pitanju trebas ga posatviti na MED ili uMED zone.

http://www.elitemadzone.org/f267

Na forumu tuninga se diskutuje iskljucivo sa tehnickog aspekta.
[ dndrlaka @ 04.01.2013. 12:20 ] @
Interesuje me samo jedna stvar a to je rjesenje hladjenja motora i turbine, posto shodno povecanju snage ocekuju se i povecani nezeljeni gubici odnodno dodatno zagrijavanje.
Sa obzirom da je sistem projektovan da se hladi za odredjenu temperaturu kako se bori sa dodatnim viskovima.

Trst 4 covjeka u autu, ljeto +44, temperatura ceste +60, ukljucena klima na max, nagib puta da ne vidim cestu ispred sebe, guzva preko glave. Ako bi tada poceo da kasljuca ili se pregrijava dzaba sve.

Inace imam masu prijatelja koji su radili chip tuning, i poneko ima problema sa hladjenjem ali ne kazem da taj isti problem ne bi imali i bez radjenog istog

[ damic @ 04.01.2013. 14:26 ] @
Mozda bi ugradnja veceg interkulera resila problem.
[ Zarko Silic @ 06.01.2013. 00:45 ] @
Poastoji nekoliko rezima tuninga. Oni najveci svakako zahtevaju dodatno hladjenje, narocito ulja. Isto tako postoji prakticno bezbroj varijanti da se ciptuning uradi, ali je jako mali broj korektnih varijanti.

Mnogi ljudi, narocito neupuceni, a takvih je najvise, grese ako misle da se pod nazivom "ciptuning" krije jedna ista prerada kod svakog tunera, pa onda onako balkaskom metodom porede cene kao sto porede cene paradajza na pijaci.

Izmedju ciptuninga i ciptuninga postoji ogromna razlika. Cak su razlike velike i izmedju korektnih ciptuninga, a one nekorektne da ne spominjem.

Kvalitetn tuner mora veoma precizno poznavati sve komponente na sistemu da bi povecanje snage mogao sprovesti u dozvoljenim tolerancijama.
[ Ivi_Bridge @ 23.09.2015. 22:21 ] @
Ne znam zasto od ovoga ljudi prave ogromnu filozofiju, ako cipujete auto morate racunati i na malo veca ulaganja, ali za uzvrat ce te biti zadovoljniji autom. Moze se desiti da se mora raditi remont turba jer pritisak bude veci, moze se desiti da spadaju creva sa interkulera i tako to, ali ne mora da znaci da oce, moj 1.9 tdi od 101 ks je cipovan pre vise od godinu dana i nikada se nista nije desilo, gledajuci mapu koju je radila jedna od ciptuning kompanija iz Beograda, vidim da su target boost podigli za nekig 30 procenata, na nekim mestima 25 a negde i 35, ali tamo na 4 - 4.5 hiljae obrtaja, gde ja ni ne zalazim, ja kada vozim divljacki vozim do 3000 ne vise, i sa takvom voznjom cipovanje je ok, ako mislite da ako cipujete, dobijate formulu onda nemojte da cipujete, ali ako mislie da zadrzite isti stil voznje onda je to ok i ne bi trebalo imati problema. Inace jedna stvar koja me buni je sto su s moje mape boost limiter potpno obrisali, sto mi se nije svidelo. Auto posle cipovanja ide lepse povlaci iz nizih obrtaja ne dimi ni malo, smoke limiter nije pomeran, sve u svemu ja sam zadovoljan !
[ jezdavj @ 23.02.2016. 18:18 ] @
Evo da oživim temu i da odgovorim na pitanje koje je naslovom teme i postavljeno-ja sam uradio chip tuning na Škodi 1.4 TDI, kod firme koja se samo time bavi, imaju legalnu verziju softvera Magic motor sport i šalju originalni "Bios" (ja sam iz IT sektora, pa mi je tako lakše da zovem tzv "mapu") i sačekaju da im se vrati promenjena iz centrale, to sam uradio pre 6 meseci i da sam znao kako je, ranije bih uradio. Em mnogo bolje ide, posebno je primetno da je značajno dobio na elastičnosti, zbog povećane snage i obrtnog momenta, tako sad "čupa uz Bubanj potok u petoj, što je bilo ranije nezamislivo, krajnju brzinu nisam merio, a potrošnja je neznatno manja. Ne znam koliko sam dobio, tjuneri kažu oko 22% na postojeću snagu, što bi trebalo da bude oko 85 kS.