[ qzqzqz @ 05.10.2007. 19:38 ] @
U zadnje vreme sam poceo da se zanimam sta cu posle srednnje skole i sta mogu da ocekujem, pa me zanimaju odgovori na sledeca pitanja od malo upucenijih ljudi. Kojom oblascu matematike je se najprofitabilnije baviti, ovde ili u unostranstvu? I kolike plate se mogu ocekivati? Da li je bolje studirati u Srbiji ili ne?
[ Au197/79 @ 05.10.2007. 22:27 ] @
Znam da mi je profesorka statistike pričala kako u inostranstvu deru pare po raznim marketing agencijama, agencijama za istraživanje javnog mnenja, kontrolu kvaliteta itd.

Verovatno je dobro znati operaciona istraživanja i optimizaciju, jer je to jako primenjivo na proizvodnju, na pronalaženje najboljh rešenja, optimalna alokacija resursa (npr. kapitala, sirovina), optimalni plan proizvodnje, tu su i transportni problemi, optimizacije mreža...

Dobre su i granične oblasti sa ekonomijom (ekonometrija), podrška odlučivanju, neuronske mreže...
[ Astek @ 09.10.2007. 20:24 ] @
Završi programiranje na PMF u Beogradu.

[ qzqzqz @ 10.10.2007. 19:41 ] @
Izbegao bih programiranje. Znaci optrilike teorijska matematika, ali me zanima sta posle? I da li studirati ovde ili u inostranstvu?
[ uranium @ 11.10.2007. 00:53 ] @
Ako si siguran da želiš da se baviš matematikom [ kao istraživač ] - mislim da nema mesta za mnogo mozganja - nemaš šta da tražiš u Srbiji. Što se tiče dodiplomskih [ undergraduate ] studija verovatno ne bi ništa propustio u stručnom smislu i ako studiraš ovde, ali opet, ne vidim dovoljno jak razlog zašto bi odlagao neizbežno.

Što se tiče materijalne strane, budi bez brige, jer čak i kod nas "nema nezaposlenih matematičara" [kako to vole da kažu ].
E sad, da li ćeš imati akademsku karijeru, ili raditi u nekoj "industriji" ili u nekoj državnoj službi ["CiJa, snajka, ciJa" ] - to ne možeš znati [ unless u cast some charts ] a i zašto bi razmišljao o tome - poenta je da ćeš raditi ono u čemu uživaš [something that gives u a thrill]

Jedino bih ti savetovao [ako smem] da ne budeš isuviše isključiv [ not all the time towards the same thing ] - nema oblasti [ i tu ne mislim samo na naučne oblasti ] iz koje ne možeš da naučiš nešto korisno [ opet, korisno u najširem mogućem smislu ]. Tako je i sa programiranjem [ što je možda već i otrcana reč i bolje bi bilo da stoji neki zgodan prevod za "computer science" ] - koje ima duboke veze sa nekim oblastima Matematičke logike a valjda ne treba posebno isticati i da je neiscrpan izvor teških i značajnih problema [koji su potpuno matematičke prirode] a takođe i skoro pa neizbežan istraživački "alat" u mnogim oblastima matematike.
[ qzqzqz @ 11.10.2007. 12:33 ] @
Koliko mi se cini sada ja bih na PMF-u zavrsio teorijsku matematiku, a posle otisao na neki strani univerzitet. Nego niko mi nije odgovorio kolika se plata moze ocekivati baveci "istrazivanjem"?
[ Au197/79 @ 11.10.2007. 13:56 ] @
Danas sam bio na svom faxu (FON) i slučajno svratio na predstavljanje izbornih predmeta. Mogu da kažem da sam se prijatno iznenadio jer se dešava neka revolucija u primenjenoj matemetici. Uvodi se modul (izborna grupa nekoliko predmeta) pod nazivom Finansijski inženjering. To je mulitidisciplinarna nauka koja je fuzija 3 dela: iz matematičkog dela (statisitka, ekonometrija, numerička, teorija sistema...), finansijskog (upravljanje finansijama, finansijsko računovodstno...) i programerskog (programiranje, algoritmi, matlab, scilab, spss, gretl). Znači sveto trojstvo nauka za dobijanje dobrih para!!! Kažu da ni jedan fax ne školuje za više od 2 od ovih 3 stavki (kao fizičari su u svetu najcenjeniji jer znaju da modeluju samo im fale finansije) te da samo u Srbiji fali 300 stručnjaka a u Britaniji se taj broj meri na hiljade. Predmeti koji će se slušati su: 1. Modeling of financial systems, 2. Fuzzy logic in finance, 3. Risk management systems, 4. Optimization methods in finance, 5. Financial economics i 6. Matlab applications in Finance

Od primenjene matematike mogu se izabrati: analiza podataka (data mininig, statističarsko usmerenje), ekonometrija (statistika), matematički programski alati, teorija algoritama, numeričke metode u finasijama, kompjuterska geometrija itd.

Uz postojeće matematičke predmete i ove izborne (a ko voli neki predmet može da ga sluša iako ne može da ga prijavi jer je ispunio kvotu) nauči se najlepši, najzanimljiviji i najprimenljiviji deo matematike i uz to gomila graničnih oblasti i iz domena problema.
[ uranium @ 11.10.2007. 23:12 ] @
Citat:
qzqzqz:Nego niko mi nije odgovorio kolika se plata moze ocekivati baveci "istrazivanjem"?


http://www.bls.gov/oco/ocos043.htm
http://www.ams.org/employment/facsal.html