[ Punisaman @ 07.10.2007. 14:57 ] @
Pozdrav,

prebacujem sadrzaj sa sony DSR 250P na racunala. Pri capturingu (s bilo kojim software-om: premiere, vegas, vdub...) uvijek se dogada interlace, tj one male smetnje i linije.

Za sada znam ovo:
1. kod DV to je normalno,ukoliko sadrzaj ide dalje za tv, interlace ne smeta, no sto ako radim recimo za kompjuter (webvideo? Divx?)
2. Interlace se moze otkloniti koristeci deinterlace, ali kako sigurno vec i znate nijedna metoda nije savrsena, mozda najbolja je "blend togeather", ali slozit cete se da je slika dosta mutna (pogotovo ako ima )
3. raspravu na ovu temu sam nasao ovdje http://www.elitesecurity.org/t167165-0#1600900 , gospodin Dušan Šušić kaze:
"ja imam firewire i DCR-HC40E, u VDubu uradim Deinterlace i to je to... Mada sam od Cileinteractiva dobio savjet da capturiram sa NO FIELDS, pa sada uopšte ne radim deinterlace, materijal je ko suza cist..."

Sto bi zapravo znacilo NO FIELDS capturing?
Šušić nastavlja:
"To sam nekad radio u Adobe Premiere.. Na samom pocetku kada pravis project, imas opcije Lower Fields First, Upper Fields First i No Fields. Sada koristim
Edius, capturiram, obradim i rezem na DVD. Ne znam kad sam zadnji put uradio Deinterlace! Pustite to!"

Sad sam nekako jos vise zbunjen.

4. Kad u Adobe Premieru PRO otvorim capture, kliknem play i pokrenem snimku s kamere, na tom preview-u nema interlace-a, slika je odlicna. Snimka se odvrti s kazete do kraja i kad otvorim prebaceni AVI slika je interlace-ana. Zasto je preview tako dobar?

5. nadam se da cemo uspjeti razjasniti neke od ovih dilema jer osobno u svom poslu dobivam mnogo video snimaka, i dobar dio njih je s velikim interlace-om.

Puno hvala svima, svakako pitajte ako vas nesto zanima. Ako zelite mogu takoder postaviti par slika da pojasnim dilemu iz tocke 4.

[ Cileinteractiv @ 08.10.2007. 21:09 ] @
Gledao sam podešavanja projekata u okviru Load Project Settings, za DV pal nema opcije No Fields, mada i kamera već snima Interlaced pa mi biramo koji će ići prvi... Da bi se izbegao Interlaced potrebno je da kamera ima mogućnost snimanja u Progressive modu, znam da Sony FX1 to može, verovatno sada ima i više kamera sa tom opcijom, za 250-ku ne znam, mislim da ne može... Da li si probao pri deinterlacingu da izabereš jedan od fejldova a ne blend, kakvi su rezultati?
Sad sam i ja malo zbunjen citatima sa teme koju si video gde piše No fields a sada videh da za DV Pal Standard 48KHz nema No Fields, samo Upper i Lower.
[ Punisaman @ 09.10.2007. 09:12 ] @
Pozdrav,

da nazalost neke prijasnje diskusije su bile malo zbunjujuce, ali nema problema : )
250-ica ima mogucnost snimanja u progressive mod-u, kad snimam tako zaista ne dobivam interlace, no jel normalno da slika "trza" tj kao da preskace frame-ove kad se snima u progressive-u? U manual-u sam procitao da je to mod koji treba koristiti pri snimanju za pc, ali nazalost snimka u progressive cak i losija od bledane normal snimke. Ili ja nesto propustam?
[ Cileinteractiv @ 11.10.2007. 12:09 ] @
Slabo dam upucen u kamere i snimanje, mislim da bi trebalo bi obratiti baznju i na Shutter speed prilikom snimanja.
[ Misa_exclusive @ 11.10.2007. 12:35 ] @
@Punisaman
Trebaš videti koliko fps ta kamera može da snimi u progresiv modu?
Ako je 25p, ne sme da cima. Pogledaj u podešavanjima sve oko FPS, shutter-a...