[ mvojkan @ 09.10.2007. 07:27 ] @
Kakva je varijanta Nokia N95 i neki od VoIP servisa?
[ misk0 @ 09.10.2007. 07:39 ] @
Fring je programcic koji moze to da radi. Probaj.
[ alexeigovorukhin @ 11.10.2007. 00:03 ] @
Jel voip na njemu radi i preko wifi i preko umts? Koji provajder kod nas ima dobar 3g prenos podataka(od ova tri)?
[ Ilic Igor @ 11.10.2007. 00:26 ] @
Citat:
alexeigovorukhin: Jel voip na njemu radi i preko wifi i preko umts? Koji provajder kod nas ima dobar 3g prenos podataka(od ova tri)?

Kako sam na brzinu video u onim slikama, izgleda da podrzava wifi (probaj).
Ja koristim preko mtsa i ok je.

Hvala na preporuci programa.
[ alexeigovorukhin @ 11.10.2007. 01:36 ] @
jel koristite sip opciju u fring-u? Ja imam nekoliko sip acount-a pa bi bilo super da ne koristim komp nego mob
[ misk0 @ 11.10.2007. 08:54 ] @
Ja sam probao sa SIP-om i radilo je sa mojim asteriskom.
[ alexeigovorukhin @ 11.10.2007. 20:46 ] @
A jel neko probao sip preko nekog betamax klona? Lowratevoip
[ Ilic Igor @ 13.10.2007. 00:40 ] @
KOliko se ovo isplati znajuci koliko je 1mb kod mts-a?
Sta mu dodje taj SIP?
[ misk0 @ 13.10.2007. 14:53 ] @
Citat:
alexeigovorukhin: A jel neko probao sip preko nekog betamax klona? Lowratevoip


Ja nisam, ali ne podrzavaju svi klonovi SIP.


Citat:
Ilic Igor: KOliko se ovo isplati znajuci koliko je 1mb kod mts-a?
Sta mu dodje taj SIP?


Procitaj malo po forumu prije nego sto pitas ovako nesto: SIP
[ aLtipar @ 17.10.2007. 21:38 ] @
Pozdrav,

evo da ti ja odgovorim posto upravo pisem uputstva za Nokiju (N i E serija) za UPN VoIP servis.

Ovako stvari stoje. Fring je program koji moze da se instalira na bilo koji Symbian telefon, ili na bilo koji Windows Mobile PDA, i omogucava ti da obavljas VoIP pozive (ima naravno podesavanje gde uneses adresu SIP servera i port). Trenutno na nasem forumu imas uputstva za Fring, mozes da pogledas ako hoces, imas gore adresu sajta, ne mogu da ti direktno dam link ka nasem forumu jer to krsi pravila Elitesecurity foruma.

Sto se Nokia N95 tice, on (kao i vecina Nokia telefona iz N i E serije) ima ugradjenu podrsku za VoIP, dakle Fring ti nije potreban. E sada, mi trenutno testiramo sve da vidimo kako radi. Naime, moze da se koristi i GPRS, i 3G, i Wi-Fi za VoIP, ali sve zavisi u kom se delu grada nalazis. Znaci ako zoves preko GPRS-a iz centra BGD, velike su sanse da si nakacen na predajnik koji je preopterecen, pa ce ti razgovor seckati. Ako recimo zoves iz Sopota (beogradska opstina nadomak Kosmaja), tamo nema mnogo mobilnih korisnika, pa je samim tim i "guzva" na predajniku mnogo manja - i sve radi perfektno.

Dakle, mozda ce ti raditi super, mozda ce seckati, ali radice u svakom slucaju, vise od ovoga ne mogu da ti kazem za sada. Kod mene je recimo (zivim u centru BGD) tolika guzva na lokalnom MTS predajniku da vise od pola dana uopste ni nemam GPRS signal, a i kada ga imam radi vrlo sporo. Za 3G ne mogu nista da ti kazem posto ga nemam.

[Ovu poruku je menjao misk0 dana 17.11.2007. u 13:19 GMT+1]
[ Ilic Igor @ 17.10.2007. 21:50 ] @
Koristim neki put icall za razgovor, kako da podesim n95 da mogu da razgovaram preko servisa icall?
[ aLtipar @ 17.10.2007. 22:42 ] @
Moras da pogledas na icall sajtu, i da pronadjes SIP parametre (adresa SIP servera i port). Ako nam das te parametre, moci cemo da ti objasnimo kako da namestis N95. Nije uopste lako, ima dosta toga da se namesti na mobilnom telefonu, ali nije ni tesko.

E sada, problem je u tome sto mnogi VoIP provajderu ne dozvoljavaju direktno kacenje na njihove SIP servere. Primer je recimo Betamax Justvoip, preko koga mozes da zoves, ali ti ne daju da se kacis na SIP server.

Ono sto sam ja nasao na icall sajtu (na brzinu sam pogledao) je da se SIP dodatno placa, ako hoces da ga koristis. Ti sa njihovog sajta skidas njihov program, i preko njega zoves. Ako hoces da koristis neki drugi program, mislim da ne moze. To je malo glupo, ali tako je kako je...

Evo sta pise na njihovom sajtu:

http://www.icall.com/kb/questi...gure+iCall+with+a+SIP+phone%3F

In order to use iCall with a SIP phone you must use iCall wholesale/carrier services.
The iCall softphone currently only allows use directly through the application.

Dakle ne moze, moras dodatno da platis. To je stvarno glupo, jer mi recimo dozvoljavamo da se koristi bilo koji VoIP uredjaj/program preko naseg servisa. Ali pametni ameri, oni uvek smisle kako da te ocerupaju :)
[ dekiskype @ 16.11.2007. 23:33 ] @
Fring na N95 radi preko 3G bez problema i isplati se pošto je dovoljno da uzmeš promo paket od 99 din mesečno. Radi odlično i preko WIFI tako da ga možeš koristiti u velikom broju kafića, a u Bgd ima i dosta kućnih mreža koje nisu zaštićene pa i preko njih možeš da pričaš sa ulice.

Preko GPRS sat vremena razgovora "pojede" 10 Mb podataka * .03 din + pdv ~ 370 din.
[ Kazo1 @ 16.11.2007. 23:49 ] @
To je ok, ako vec imas nokiu N95. Ne znam u Srbiji, ali ovdije u HR kosta puno ( cca 700 eura).
Za manji novac mozes kupiti Voip GSM Gateway, i pricati sa bilo kkojeg mobitela, i ne ovisis o wi fi mrezi koja bas ne pokriva sve.
Naravno treba ti i neka kartica koja bi bila "frend broj" sa tvojim mobilnim, da bi veza izmedju njih bila besplatna.
[ srdjansto @ 17.11.2007. 00:01 ] @
Kazo1,
koliko je to otprilike novca potrebno za jedan obican, prosecan Voip GSM Gateway, jer mene ovo bas zanima.
Hvala unapred.
[ Kazo1 @ 17.11.2007. 00:11 ] @
Pa ne znam za prosjecan ali imam poznanika koji koristi ovaj Solanet 370 GSM-VoIP gateway i kosta u HR 2500kn ili cca 350 eura.
Doduse vidio sam na Ebay-u cca 250 usd.
Odlicno radi i ima dobre karakteristike. Vjerujem da ima i jeftinijih uredjaja, ali problem je kupiti nesto i shvatiti da to bas i nije to sto smo htijeli.

[Ovu poruku je menjao Kazo1 dana 17.11.2007. u 15:43 GMT+1]
[ dekiskype @ 17.11.2007. 01:20 ] @
Ova je tema o n95, inače može bilo koji mob tel koji ima 3G sa simbijanom ili win. Takvi telefoni mogu da se nađu za stotinak evrića, WIFI je samo plus...

Gejtvej koji završava posao može da se nađe za 50tak evrića. Potraži ATCOM VoIP USB Gateway.
[ Kazo1 @ 17.11.2007. 09:02 ] @
E sad....po pitanju 3G telefona sa simbijanom ili win, ne znam bas puno, ali mi se cini da ta konekcija prema NETU ipak kosta, dok je sa WiFI besplatna, ukoliko postoji mreza.
Mozda gresim, pa nemojte sad "pljuvanje" po meni. :)

A po pitanju Gatewaya...pogle da cu na sta to lici :)
Pozdrav

Pogledao :(

Da bi radilo u toj konbinaciji komp mora biti ukljucen. Pise da podrzava Skype. Meni je zanimljiviji Betamax. Doduse ako se koristi SIP, onda bi trebalo raditi i na Betamaxovim programima. Ali koliko vidim, nude opciju preusmjeravanja na mobitel, ali preko fixne linije ?! Skupo. Osim ako nema mogucnost da se negdije umetne mob. kartica pa da se poziv sa mobilnog prema uredjaju tretira kao poziv izmedju dva mobilna.


[Ovu poruku je menjao Kazo1 dana 17.11.2007. u 10:20 GMT+1]
[ Dexxy @ 21.11.2007. 17:18 ] @
Preko 3G nije moguce da se koristi fring. A zadnja verzija podrazava samo wi-fi i 3G. MTS ne dozvoljava koriscenje 3G u neku drugu svrhu osim za njihov Mondo..
[ pringles80 @ 22.11.2007. 16:19 ] @
Ja koristim Nokia E61 koji je u suštini isti OS kao N95 i ima isti integrisani SIP klijent, veoma se lako koristi i preko 3G mreze mogu da primam i saljem pozive na VOIP bez vecih problema, a vezan je na VOIP provajdera u USA, znači pozivi idu direktno sa telefona do servera u USA i nazad.

Naravno, potreban je SIP provajder, koji će da vam da SIP username i password za registraciju na njihov server i da dotični provajder podržava g729 codec koji troši malo protoka. Verujem da bi i preko GPRS-a radilo, samo ne tako dobro kao na 3G.