[ gorstaba @ 11.10.2007. 07:35 ] @
U firmi imamo 2 Maca i jedan PC spojen na mrežu. Kada sa PC-a želim otvoriti alias (shortcut) koji se nalazi na Mac desktopu, PC ga ne prepoznaje. Šta moram napraviti da sa PC-a otvorim alias sa macintosha?
Nadam se da ćete mi pomoći.
[ Dachaz @ 11.10.2007. 10:33 ] @
Hmm, meni otvara najnormalnije... Dodushe, ja sam svaki "shortcut" pravio kao link iz terminala
Code:
ln -s /shta/hoccesh/da/linkujesh /gde
[ madamov @ 11.10.2007. 15:02 ] @
A na šta pokazuje alias koji neće da se otvori?
[ gorstaba @ 12.10.2007. 12:24 ] @
Pokazuje na nepoznati file koji ima 0 kb, znaci da je prazan. File nema nijednu ekstenziju
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.10.2007. 13:22 ] @
Ne razumem..što jednostavno ne obrišeš alijas sa Mac desktopa..što bi ga otvarao sa bilo koje mašine ako ima 0 bajtova i ne vodi nigde? :)

A mislim i da nećeš sa PC-ja moći otvoriti alias sa Maca, jer mislim da se razlikuje..pa sve. Ko što na Macu ne možeš pokrenuti .exe fajl. Jedino da sa PC-ja pređeš nmrežom na Mac, pa sa PC-ja napraviš link ka nečemu što ti treba na tim Macovima.
[ Dachaz @ 12.10.2007. 13:44 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: A mislim i da nećeš sa PC-ja moći otvoriti alias sa Maca


Aj' sad prochitaj prvi odgovor na ovoj temi...
[ DS_Store @ 12.10.2007. 14:12 ] @
gorstaba, to nećeš moći da otvoriš sa PC.

Imaš primer koji je dao Dachaz kako se pravi symbolic link. Naravno, lakše je napraviti alias iz Findera nego link iz Terminala ali kreiranje linkova možeš ograničiti na zaista bitne stvari koje moraš videti sa PCa.
[ madamov @ 12.10.2007. 14:16 ] @
Citat:
gorstaba: Pokazuje na nepoznati file koji ima 0 kb, znaci da je prazan. File nema nijednu ekstenziju

Pa onda je i logično da neće da ga otvori kad je prazan.

U stvari, da razjasnimo stvari, fajl na koji alias pokazuje je prazan? Jesi li proverio na Macu da li je zaista postoji fajl na koji bi trebalo alias da pokazuje?

Koji su operativni sistemi na Macovima?
[ DS_Store @ 12.10.2007. 18:42 ] @
Čovek očigledno* nije govorio o fajlu nego o samom aliasu tako da je to najnormalnije - alias je veličine 0 KB i ne pokazuje ni na šta (gledano sa PCa, naravno). To na koji fajl pokazuje nema veze jer na šta god da pokazuje alias će, posmatrano sa PCa, uvek biti generic fajl veličine 0 KB.
Barem je tako oduvek bilo na mojoj mreži.

Linkovi (symbolic links) koje je Dachaz opisao su već nešto drugo.

* - primiti s rezervom :}
[ milke @ 12.10.2007. 19:10 ] @
Aijas fajl, koje Mac/Finder pravi, je malo specifičan i ne može da se koristi van Mac OS-a. To je fajl čiji je data fork prazan, a sva informacija o odradišnom fajlu se nalazi u resource forku. Odatle i vidiš da mu je (na PC-u) veličina 0 KB, jer ovaj ne zna za forkove, ne zato što je simbolički link u pitanju. Konfuziju dodaje i činjenica da Finder identično prikazjuje simbolički link (kreiran iz terminala kako je Dachaz objasnio) i alijas, sa strelicom u donjem levom uglu.

Inače, alijasi su mnogo pametniji od običnih sim. linkova. Pored ostalog, možete slobodno da šetate originalni fajl gde god zaželite, alijas će uvek nepogrešivo pokazivati na njega.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.10.2007. 19:31 ] @
Citat:
Dachaz: Aj' sad prochitaj prvi odgovor na ovoj temi...


LOL, aj sad ti pročitaj sve ostale odgovore :) Nisamo pričali o istim stvarima, mi o alijasima, a ti o symb linkovima :)
[ madamov @ 15.10.2007. 09:37 ] @
Citat:
milke: Aijas fajl, koje Mac/Finder pravi, je malo specifičan i ne može da se koristi van Mac OS-a.

Može, ali to zavisi od mrežnog protokola koji se koristi. Naime, sasvim sam siguran, davno je bilo pa ne mogu da tvrdim, da sam na Mac OS 8 i 9 kada je na istom instaliran Dave ili kada je na Windows mašini instaliran Personal MacLAN mogao da koristim Maove aliase sa PC-a sasvim normalno. Očigledno Samba to ne ume.
Citat:
Inače, alijasi su mnogo pametniji od običnih sim. linkova. Pored ostalog, možete slobodno da šetate originalni fajl gde god zaželite, alijas će uvek nepogrešivo pokazivati na njega.

Najveći timesaver je kada se napravi alias mrežnog diska ili nekog foldera na njemu, jedan dvoklik i dijalog za logovanje je na keranu, dok onako svaki put treba odabrati server, pa sharepoint.
[ gorstaba @ 15.10.2007. 19:49 ] @
Mislio sam da je problem što PC ne prepoznaje mac alias medjutim nije u tome problem. Mac ima 2 diska, prvi je sistemski a drugi je radni, za posao kojega PC nije prepoznavao. Ukljucio sam sve moguce sharing files opcije u OS X-u pa ga sada PC pronalazi ali kada ga zelim otvoriti javlja mi "disk is not executable" ili nesto slicno. Sto trebam uciniti na OS X-u da taj radni disk ima dozvolu za djeljenje fileova i da bude prepoznat na svim kompjuterima na mreži?
[ madamov @ 16.10.2007. 10:29 ] @
Skini SharePoints.