[ Ka2 @ 11.10.2007. 23:42 ] @
Imam problem sa oc na ovoj ploci i sa ovim kompom. Nisam iskusan u oc-u. Promenio sam sledece opcije u BIOS-u kako pise u raznim tutorial-ima:

LIMIT CPUID MAX TO 3 -> DISABLED

NO-EXECUTE MEMORY PROTECT -> DISABLED

CPU ENHANCED HALT (C1E) -> DISABLED

CPU THERMAL MONITOR -> ENABLED

EIST - DISABLE

Stavim PCI-E na 100, memoriju na 2x, FSB na 266, resetujem komp a on nece ni da se podigne, monitor blinkuje kao da je iskljucen, hard-resetujem, udjem u BIOS, opcije u ADVANCED (gore navedene) ostale promenjene, FSB ostao na 266, memorija se vratila na AUTO (mislim) i PCI-E se vratio na AUTO (sigurno) a i pored toga sto je FSB ostao na 266 u Win-u mi prijavljuje 1,8GB.

O cemu se radi ? Da li je moguce da mi je procesor toliko djubre da ne moze da izdrzi ni FSB od 266 ?

Imam rev. 3.3 i F10 BIOS.
[ Nenad Vranjanac @ 12.10.2007. 01:21 ] @
pa dizi postepeno, nemoj odmah 266
[ Ka2 @ 12.10.2007. 17:39 ] @
Koja je poenta? Nisam imao nameru da ga drzim ni na 266, i to je smesno kako se ovi procesori klokuju a kamoli na manjem FSB-u... onda bolje da ga drzim na default-u. :)
[ Nenad Vranjanac @ 12.10.2007. 18:51 ] @
pa ne znam sta da ti kazem onda.
valjda i sam znas da to ne ide tako?
prvo to sto je neko nagurao na 500MHz ne znaci da ce svi.
drugo, oc se radi postepeno iz vise razloga. niko ne kaze da dizes po 1MHz ali ako vec nece +30% iz prve, znaci da treba malo da usporis. recimo pocni sa 240 pa dizi za 5 dok ne nadjes plafon. posle toga mozes da probas da smanjis mnozilac za ddr, povecas latence ili dignes napone za 1korak. ili da zadas 20-30MHz veci fsb (da prebacis wall ako je do toga).

podrazumeva se da ces nadgledati temperature, ako se bios zaglupi radis clear cmos, a za eventualnu stetu si sam odgovoran

to sto ti se desava to ti je vid zastite- kad je oc los komp zanemari rucna podesavanja.
[ Ka2 @ 12.10.2007. 23:29 ] @
Sigurno 90% ovih procesora su dobro overklokovani a ubedjen sam da minimum 50% ide bez ikakvih problema na 3GHz. Ja sam kupio odlicno napajanje, bolji kuler i sve to zarad potencijalnog overkloka. Znaci, sto se hardverske stane tice, kod mene je sve max. Ljudi bre klokuju ovaj proc sa nekom sugavom memorijom i BOX kulerom...

Ako nece da ide iz prvog na 266MHz onda je po meni besmisleno bilo sta pokusavati, nisam strucnjak za oc ali mi ovo zvuci logicno. Koliko bi mi vremena trebalo da dizem za 5 i da svaki put testiram po par sati stabilnost? Koliko nedelja tacno? Ne znam zasto bih smanjivao mnozilac za mem, znaci moja memorija je 667 sto znaci da sa joj je savrsena varijanta da radi sa 333 FSB-om pri odnosu 1:1 a ona nece ni na daleko ispod toga, tacnije nece procesor, sumnjam da je do memorije... jedino da probam da ostavim memoriju na AUTO... ali prvo cu da update-ujem BIOS jer kazu da je najverovatnije problem do njega... a inace nisam znao da wall moze da se predje, ni to mi nije logicno.... sta, kao ne radi na jednoj brzini a radi na vecoj? A latencije svakako necu dirati em sto se ne razumem u to em sto nema potrebe za tako necim za overklok kome ja tezim (pod uslovom da je procesor normalan primerak sto ovaj moj ocigledno nije).

Nego, nije mi jasno kako da radim clear cmos, ima kao neki dzamper na ploci koji bi trebalo da sluzi za to ali sam isto tako citao na nekom sajtu gde je kao tutorial za klokovanje da postoji RESET dzamper koji se nalazi u onoj skupini gde se kace led diode... tako da mi nije jasno za sta se koristi jedno a za sta drugo...
[ Nenad Vranjanac @ 13.10.2007. 01:07 ] @
Citat:
Ka2:Ako nece da ide iz prvog na 266MHz onda je po meni besmisleno bilo sta pokusavati, nisam strucnjak za oc ali mi ovo zvuci logicno. Koliko bi mi vremena trebalo da dizem za 5 i da svaki put testiram po par sati stabilnost? Koliko nedelja tacno? Ne znam zasto bih smanjivao mnozilac za mem, znaci moja memorija je 667 sto znaci da sa joj je savrsena varijanta da radi sa 333 FSB-om pri odnosu 1:1 a ona nece ni na daleko ispod toga, tacnije nece procesor, sumnjam da je do memorije... jedino da probam da ostavim memoriju na AUTO... ali prvo cu da update-ujem BIOS jer kazu da je najverovatnije problem do njega... a inace nisam znao da wall moze da se predje, ni to mi nije logicno.... sta, kao ne radi na jednoj brzini a radi na vecoj? A latencije svakako necu dirati em sto se ne razumem u to em sto nema potrebe za tako necim za overklok kome ja tezim (pod uslovom da je procesor normalan primerak sto ovaj moj ocigledno nije).

UFFFFF!

1. slusaj- nije problem takt memorije, vec odnos takt-latenca. ako latence stoje na auto kao sto je kod tebe slucaj, prvo se dize takt, pa tek kad takt ddr-a predje recimo pola vrednosti ploca sama poveca latencu. e kolko sam ja dosad video taj deo neposredno pred povecanje latence je problem. ne moras ni da smanjis, probaj auto, probaj 1.33 npr.
dakle ti wallovi (ne racunajuci onaj poslednji nastaju zbog neslaganja fsb-ddr-latence...) potrbno je samo malo promeniti nesto i obicno moze dalje.

2. ne treba ti visecasovno opterecenje, u pocetku radis npr:

240-->+5-->restart-->ako je sve u redu +5-->10 min testiranja--> i onda tako u krug.

tek kad nadjes plafon, testiras par sati, pa smanjis malo fsb (10ak MHz)




Citat:
Nego, nije mi jasno kako da radim clear cmos, ima kao neki dzamper na ploci koji bi trebalo da sluzi za to ali sam isto tako citao na nekom sajtu gde je kao tutorial za klokovanje da postoji RESET dzamper koji se nalazi u onoj skupini gde se kace led diode... tako da mi nije jasno za sta se koristi jedno a za sta drugo...

hm. reset nije dzamper, vec 2 pina na koji se kace zice reset tastera (onog na kucistu)
a kako se radi clear cmos procitaj lepo u uputstvu. ukratko treba kratko spojiti odgovarajuce pinove
[ Ka2 @ 13.10.2007. 15:48 ] @
Latencije su mi 5-5-5-15 i ne zelim da ih menjam jer se zaista ne razumem u to a i koliko sam upucen, latencije se menjaju kada se zeli neki iznad prosecan overkloking a ovo sto ja zelim je najobicniji prosek. Dakle, nije mi jasno zasto bih menjao mnozilac memorije ako ona na 2x mnoziocu sve do 333 radi ispod ili na vrednosti od 667MHz.

Ma nema ni veze, nece pa nece. :) Ko zna zasto je to dobro. ;)
[ Nenad Vranjanac @ 13.10.2007. 19:31 ] @
hehe. pa da l citas ti uopste sta ja pisem???!! nije bitno da li je 533 667 ili 115, i da li tvoja memorija moze vise od toga, vec KOMBINACIJA svih tih elemenata, tj pojednostavljeno receno:

mozda ne radi na tom taktu, ali verovatno moze i na visem i nizem.

latencije nisu jedino resenje, predlozio sam ti gore jos par mogucih resenja, pa ako oces probaj, ako neces, ne moras.


evo sad sam video da si i na bencu dobio slican odgovor
[ gojdo @ 14.10.2007. 23:33 ] @
Iskljuchi:
- CPU Thermal monitor
- NX exectuable bit
- Virtualization

Podesi:
- vCPU na 1.425v
- vFSB na +0.1v
- vMCH na +0.1v
- PCI-e na AUTO(ne na 100MHz)

Sad mozhesh ga podesiti FSB na 266MHz. Ako sistem radi i je stabilan, ondak produzhi i dalje da povechavash FSB. Kad ostvarish OC koji hochesh, mozhesh da smanjish napone vFSB i vMCH na default. Ako je sistem stabilan nakon toga, ondak smanjivaj napon vCPU za po .0125v i opet testiraj sistem za stabilnost. Za testiranje koristi Prime95 i RightMark RAM stability test. Razlike u radni temperature pri idle i load ne sme biti vecha od 25'C. Takodje napon vCPU ne sme da ima varijacija vecha od 0.025v pri idle i load.
[ Ka2 @ 15.10.2007. 19:48 ] @
U raznim tutorijalima sam citao da Thermal monitor treba da bude UKLJUCEN. Ali svejedno, mislim da to nije problem. Virtualizaciju nemam a NX ne znam sta je. Takodje me zanima sta je MCH ? Voltaza memorije? Sto se PCI-E-a tice, takodje svuda pise da se on OBAVEZNO zakljuca na 100 zato sto kada je AUTO nekada moze da ode na visu frekvenciju sam od sebe i da napravi veliko s*anje...

[ gojdo @ 16.10.2007. 00:30 ] @
Sa overklokovanje se bavim vishe od 10 godina i za to vreme sam overklokirao preko 50 konfiguracije. Ja ne pricham na pamet, a postoji i neki razlog zbog koji sam postignuo ove rezultate:
http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=250371
http://service.futuremark.com/compare?3dm06=3333948

Ako mozhesh najdi Julski broj makedonskog chasopisa "EMITER". Tamo sam detaljno pisao za overklokiranje na Core2, a konkretno sam skrenuo paznju na 965P.
Do sad sam imao dve GA 965P-DS3 na koji sam eksperimentirao nekoliko meseci sa 3 procesora, 12 memoriskih modula i 3 grafichke kartice.
Isprobao sam svaka moguchnost 965P-DS3 i znam svaka opcija detaljno shta i kako radi.
http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=205480
http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=180578

Ne znam gde si to citao da Thermal Monitor2 treba da bude UKLJUCEN, ali koliko ja znam treba da bude ISKLJUCEN. Svaki overkloker koji nije pochetnik to radi zbog neki razlog, a taj razlog je smanjiti opterechenje northbridge-a. Takodje, imash opcije Virtualization Technology i No-Execute Memory Protection(aka NX bit), koje takodje treba da bude DISABLED da bi rasteretio northbridge.

Sto se tice PCI-e, kod GA-965P-S3/DS3/DS4/DQ6 OBAVEZNO treba da bude na AUTO!
Kad je na AUTO, maticnha plocha automacki ga podeshava na 100MHz spored vrednost FSB-a. Ako je PCI-e clock podesen na 100MHz i kad bi povecao FSB, bih dobio PCI-e na vecha frekfencija. Primer: od FSB-200 na FSB-266 bi overklokirao PCI-e za 33%(t.e. napravio si veliko s*anje) i NARAVNO sistem nece da se probudi.
Kod Asus i neke druge maticne ploce, PCI-e se podeshava na 100MHz, jer oni ovo reguliraju na drugi princip.

MCH=Memory Controller Hub, u prevod je memoriski kontroler northbridge-a. vMCH je napon(voltaza) memoriskog kontrolera, dok vDIMM(DRAM voltage) je napon memorije.

BTW, iskljuci:
- C.I.A.2
- spread spectrum
- Limit CPUID Max to 3
- sve ostalo koje ne koristish(pr. LPT, COM, Firewire, i t.d.)

[Ovu poruku je menjao gojdo dana 16.10.2007. u 01:49 GMT+1]
[ Ka2 @ 16.10.2007. 18:49 ] @
Zahvaljujem ti na lepom i opsirnom odgovoru. Sto se tice opcije No-Execute, imam je i citao sam da zaista treba da bude disabled samo nisam znao da si na nju mislio kada si rekao NX. Moj procesor NEMA virtualization opciju, valjda nemaju svi procesori tu opciju. Ona bi trebalo da se nalazi u Advanced, zar ne? Pod kojim opcijama smatras LPT i COM ? Imam stampac.

Inace, kotistio sam OVAJ tutorial kao najkompletniji i za njega su mi vise ljudi rekli da je odlican i da su na osnovu njega klokovali procesor. Na njemu pise da TM mora da bude ENABLED i da PCI-E cak mora da bude 102. Ja ne tvrdim da je to tacno, znaci ne dovodim u pitanje to sto ti kazes, prosto me zanima zasto razlika u misljenjima.

Moras da mi objasnis u vezi PCI-E, nisam shvatio sta ti znaci da moram da ga drzim "na 100 spored vrednosti FSB-a" ? SVI su mi do sada rekli da PCI-E mora da bude zakucan na 100.

Takodje me zanima za sta sluzi SuperPI test jer vidim da ga mnogi koriste kao pokazatelj necega a ja ne znam za sta on tacno sluzi.

I ja bih radije probao bez podizanja napona pa bih posle podizao kada bih video da ne ide a ti imas suprotnu taktiku, ti prvo podignes pa onda spustas...

P.S. Probao sam nesto i nije u redu. Kada stavim PCI-E na 101 recimo a memaru na 2x komp posle resetovanja zapisti, iskljuci se i onda se ukljuci sa podesavanjima na default. Kada je PCI-E 100 onda radi ali je PCI-E tada 1x. Kako da resim ovaj problem? Sad' sam zaboravio sta je bilo kada sam stavio PCI-E na AUTO...

[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 16.10.2007. u 23:21 GMT+1]
[ gojdo @ 17.10.2007. 01:17 ] @
Moja greska, E4xxx/E2xxx nemaju virtuelizacija.
Mislim da chesh LPT(Parallel port) i COM(Serial port) pronachi u "Integrated peripherals"
TM2 ne mora da bude ENABLED. Opterechuje chipset, ali u tvojom sluchaju neche da napraviti neka razlika jer ciljash na FSB<450MHz.
Postavi PCI-E na AUTO i matichna che uvek ga (automacki) podesiti na 100MHz, bez ogled na frekvencija FSB-a. Ovo sam provereno bar stotina puta na FSB od 800MHz do 2200MHz.

SuperPi je test koji je dokaz za neka minimalna stabilnost sistema. Takodje spored rezultat, mozhesh utvrditi koliko je sistem brz. Drugi test(sa validacija) je 3D Mark 2006 koji je mnogo pozahtevnij od SuperPi 1M. Vidi detalje, na koja frekvencija procesora sam taj test uradio.

Shta se tiche napona, bolje je da probash sa vechi napon da bi skratio na vreme. Nece se nista dogoditi na tvoji procesor sa napon od 1.4v. Smanji napon da bi smanjio radne temperature i potroshnja.

Takodje probaj i sa smanjeni multiplier, recimo na 8x.
[ mtraj @ 17.10.2007. 05:01 ] @
Za kontrolu nekoliko parametara (CPU Freq./FSB/DDR/PCI-E/PCI) na pomenutoj ploči može da se koristi i sledeći program - ClockGen 1.0.5.3
Zvanični sajt http://www.cpuid.com/clockgen.php trenutno ne nudi download, ne znam zašto.
Potrebno je samo da se u PPL setup listi odabere sledeća opcija za tvoj model ploče - ICS 9PLRS509 - read clocks - apply.

Još jedan sličan monitoring program imaš i ovde: http://www13.plala.or.jp/setfsb
- SetFSB 1.5a2 - for GA-965P Ultra Version (starija beta verzija programa)
- SetFSB 2.0.b.16h beta - univerzalna verzija, za DS3 je potrebno selektovati - ICS 9LPRS587 AGLF

Takođe sam video slične teorije, po kojima 965P-DS3 pci-e treba da se zaključa na 100 ako se ide na OC.
Ja nisam primetio da PCI-e raste sa podizanjem FSB-a. Freq. PCI-Express slota kod mene ostaje ista u oba slučaja, i sa selektovanom auto i sa 100MHz opcijom.
ClockGen mi uvek očitava nešto nižu vrednost za PCI-e 99.43, dok SetFSB redovno prijavljuje 100 MHz.
Moguće je da se ovaj problem pojavljivao u nekoj starijoj bios verziji, ili je možda neophodno da se još neka opcija u biosu promeni,
npr. System Voltage Control - auto/manual, pa da se ova, nimalo bezazlena nuspojava zaista i dogodi...
U svakom slučaju treba biti oprezan, jer ako freq. PCI-E slota pređe granicu od 110MHz, postoji sasvim solidna šansa da se ošteti grafička.
Iz tog razloga sam i ostavio one download linkove.

Za kraj jedan nemački sajt. Kombinuj eng. pdf user-guide sa ovim, za lakše razumevanje:
Optimale Gigabyte BIOS Einstellungen - GA-965P-DS3
http://www.jzelectronic.de/jz2/html/bios-help-965-ds3.htm

@Ka2 - "nema ljutiš", ali ako si i u radu ovako nestrpljiv, kao što si bio u nekoliko poruka u ovoj temi,
možda je pametnije da ova dva programa koristiš isključivo za nadzor, i da ne pokušavaš da OC-uješ pomoću njih iz Windows-a.
Tvoja ploča će dosta teško da podnese svaki nepromišljen i brzoplet potez... :o)

[Ovu poruku je menjao mtraj dana 17.10.2007. u 06:14 GMT+1]
[ gojdo @ 17.10.2007. 09:52 ] @
@mtraj

Nisam ni pomislio na BIOS!?!. Razlichiti BIOS mozhe da se razlichito ponasha prema PCI-e i ostale frekfencije.

@Ka2 fleshuj matcne sa zadnji BIOS
[ Ka2 @ 17.10.2007. 17:11 ] @
Niko ne govori o problemu sto mi PCI-E stavlja na 1x kada ga zakucam na 100. To je problem, inace on radi na 266. Na svakoj drugoj varijanti nece ni da se ucita pa ne znam da li bi trebalo da podignem mozda malo napon ali vidim da maltene ovaj proc moze da radi cak i na smanjenom naponu na 333 (kao nekim ljudima) ali u svakom slucaju nije ga obavezno podizati. Update-ovao sam BIOS na najnoviji!!!

Sta dobijam smanjenim multiplikatorom? Da li je ista frekvencija sa smanjenim multiplikatorom i vecim FSB-om SPORIJA od obrnute varijante? Ali mislim svakako da necu to raditi jer ako moj proc ne moze da radi na nekom smesnom oc-u onda mislim da ni ne vredi da se petljam vise sa njim.

@Mtraj A sto bih pratio one parametre, pa oni su valjda onoliki koliko sam ih ja postavio, nece da variraju? A na linku koji si mi dao je izgleda default podesavanje BIOS-a, nisam shvatio kako mi to moze pomoci? A da sam nestrpljiv jesam, necu sigurno raditi nesmotrene poteze ali me izludjuje to sto SVI imaju klokovan E4300 a jedino meni nesto nece. Cak sam i flesovao BIOS a i od toga sam se plasio. :D


I zbog cega je toliko lose da PCI-E bude manje od 100, ako sam te dobro razumeo?

P.S. Evo sad' sam stavio PCI-E na AUTO i ovo pisem sa 266 FSB-a i PCI-E mi je 16x ! Videcemo sta ce biti dalje.

Ovaj ClockGen (doduse, uspeo sam da skinem 1.0.5.0 verziju) mi ne ocitava PCI-E ni kada ubacim u PLL ono sto si rekao!
A UseFSB nisam ni pokrenuo, ima neko upozorenje da ga pocetnici ni slucajno ne koriste pa sam se uplasio da on mozda jos nesto ne radi osim sto ocitava vrednosti. :D

Sad' sam probao 1.0.5.3 i ona mi cak ni ne daje opcije PLL ! Bez obzira, verujem vam ako kazete da freq ne ide preko 100 u oba slucaja! :)



Evo, posle sledeceg resetovanja ipet je 1x !!!!!!!!!!!! !^@#~!@#$~!@#$~!&~$@#

[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 17.10.2007. u 19:12 GMT+1]
[ mtraj @ 18.10.2007. 03:58 ] @
Uh baš si se upetljao. Ima previše pitanja/problema odjednom...

- Link ka onom nemačkom jzelectronic.de sajtu sam ostavio ti malo olakšam snalaženje u bios opcijama (šta-je-šta) jer je uputstvo koje se dobija uz ploču pomalo šturo napisano. Ako ti link ne pomaže, ignoriši ga za sada.

- I ClockGen i SetFSB su programi pomoću kojih može da se klokuje "na živo" (direktno iz Windowsa), i u tom smislu je ono upozorenje na SetFSB sajtu "da ga pocetnici ni slucajno ne koriste". Oba ova programa očitavaju iste parametre, a takođe oba i OC-uju računar, ali TEK AKO se, pomoću onih klizača, poveća npr. FSB i klikne na aplly.
Mislio sam da iskoristiš jedan od njih za kontrolu PCI-E freq. tj. da proveriš da li se ona menja kod tebe kada povećavaš FSB.

- Nigde nisam rekao da je lose da PCI-E bude manje od 100. PCI-E slot mora da bude tačno na 100MHz, ni manje ni više.


Sad ono glavno:
Ako sam dobro shvatio, ti sada ne možeš da izvedeš čak ni minimalni overckock?
Možda si pri onom heavy tweak-ovanju selektovao neku opciju u biosu koja ti sada pravi probleme.
Mislim da bi bilo najbolje da se vratiš na sam početak (load optimized defaults - save & reboot),
i da probaš najosnovniju stvar - mali (10-15%) OC prostim podizanjem FSB-a. Ovo mora da funkcioniše čak iako ti je zapao neki loš primerak procesora.
A sve ostale opcije (mem. multiplier, latencije, voltaže, thermal monitor...) prepusti bios-u, tj. ostavi sve na default.
Sve se to radi kasnije, a ti si sada na samom početku.

Svi ti tutoriali i dodatna OC podešavanja su predviđena za neki krupniji OC, a ti, ako sam dobro razumeo, ne možeš da se pomeriš ni sa početne brzine.
Probaj ovo sa podizanjem FSB-a, pa javi jel' sve u redu, da bar odbacimo eventualne hardware probleme. Usput, Koju grafičku imaš, i koji RAM ?

Citat:
Kada stavim PCI-E na 101 recimo a memaru na 2x komp posle resetovanja zapisti, iskljuci se i onda se ukljuci sa podesavanjima na default. Kada je PCI-E 100 onda radi ali je PCI-E tada 1x.
Nije mi jasno odakle ovo proveravaš. Gde piše da je graf. slot x1 ?
[ Ka2 @ 18.10.2007. 18:23 ] @
Vidi, ja sam uspeo da ga klokujem na 266 odnosno Win se podigao najnormalnije... doduse, prvo nesto nije hteo da se podigne ali kada sam PCI-E magistralu menjao, stavljao neke fiksne brojeve (100, 101, 102...) i na kraju probao sa AUTO, komp je najnormalnije radio. Medjutim, javlja se uobicajen problem koji se javlja na SVIM P965 plocama: PCI-E opadne na 1x!!! To se moze procitati u CPU-Z programu. Mislim da nije potrebno da ti pricam kakve konsekvence to ima na graficke aplikacije, citaj: igre.

Raspitujem se vec dva dana u vezi toga i niko ne zna resenje, nekome se desava a nekome ne. Neki kazu da PCI-E treba podesiti na 105 da bi problem nestao dok drugi kazu da treba podici voltazu za PCI-E i za MCH (NB). Gojdo bi trebalo da zna o cemu govorim ako je zaista testirao toliko ploca koliko kaze i ako je toliko apsolvirao ovu plocu. Mene sada zanima koliko smem uopste da dizem PCI-E i MCH voltazu, koliko je to opasno, jer iskreno ne bih da dizem ni voltazu procesora a kamoli nekih drugih stvari u koje se ne razumem... znam da se MCH na ovoj ploci bas greje i pitanje je sta ce biti ukoliko mu jos podignem voltazu...

Inace, kao sto rekoh u prethodnom postu, ClockGen meni NE ocitava PCI-E frekvenciju.

Imam GA 8600GTS SP3 graficku i 2GB Corsair 667 memorije.
[ gojdo @ 18.10.2007. 20:17 ] @
@Ka2
Ja sam imao Rev 1.0 i Rev 2.0 i sa njih nisam imao problema pri OC.

Ako imash BIOSI F10, ondak to je problem. Idi na http://www.gigabyte.com.tw/Sup...BIOS_Model.aspx?ProductID=2456 i download-iraj zadnji BIOS F12.
Kod F12 i F11 je popravljen tvoji problem ( Fix PCI-E overclock issue ). Ako nece sa F12, probaj sa F11.
[ Ka2 @ 18.10.2007. 22:54 ] @
Flesovao sam BIOS jos pre neki dan na F12 i upravo na njemu se taj problem desava. Ocigledno da nisu popravili problem.

edit: Sad' se zezam sa BIOS-om... probao sam da dodam voltazu na PCI-E i nije htelo, tek kada sam PCI-E stavio na 105 a voltazu na default onda je uspelo da mi iz dva resetovanja bude 16x sto ne znaci da ce raditi posle sledeceg. Ali skroz sam se opustio, bas me briga, ima da izmenjam sve zive opcije i da probam... znaci, proc HOCE na 300 (verovatno hoce i na 333) samo je problem PCI-E-a. Sada radi na 300.

E sad' mene zanima DA LI JE SIGURNO DA PCI-E BUDE 105 ???


Sad' sam na 333x9 !!! Nema problema sa PCI-om ali sam podigao napon za 0,1 za FSB, MEM, MCH, PCI-E i proc na 1.35. Pre toga nije hteo da se digne lepo, imao sam BSOD i reset. Mozda bih sada mogao da probam da iskljucim nesto od toga pa da vidim kako ce da sljaka. Mozda da voltazu memorije vratim na default. Sta mislite o ovim podesavanjima? Ja mislim da su ok, cisto sam malo povecao voltaze zbog stabilnosti, Win se ucitao sto znaci da mu prija ali pitanje je dugovorocno kako ce mu biti. Da li ovako malo promene voltazi smetaju hardveru?

P.S. Kako da testiram super pi-em?

[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 19.10.2007. u 22:00 GMT+1]
[ Ka2 @ 20.10.2007. 22:58 ] @
Posto sam povecao FSB sa 333 na 335 samo da bi mi Win ocitavao tacno 3GHz, latencije memorije su mi se u CPU-Z-u promenile na 5-6-6-17 umesto 5-5-5-15. Da li neko zna zasto se to desilo i da li na 335 FSB-u mogu da namestim da mi latencije budu 5-5-5-15 ? Kada mi je FSB 333 onda mi CPU-Z ocitava 2888MHz ili tako nesto sto mi "smeta". Koliko su one uopste znacajne i koliko je recimo ta varijanta "sporija" od 5-5-5-15 ?
[ gojdo @ 21.10.2007. 07:43 ] @
Sta se tice memoriske latencije, kad si u glavno meni u BIOS pritisni CTRL+F1. Ondak idi vo advanced system settings i dobices dodatne opcije za podesavanje RAM. Iskljuci opcija AUTO za RAM latencies i podesi latencije(prvi cetiri) rucno na 5-5-5-15.

Takodje podesi RAM mnozitelj, tako da bi dobio od prilike slichna frekvencija(667 ili 800?) na koja e RAM predviden da radi.
Testiraj sistem za stabilnost sa Prime95, SuperPi 32M i neka igrica. Trazi ove programe na google.
Ako je sistem stabilan, ondak smanjivaj vCPU za po .025v sve dok je stabilan i svaki put testiraj. Kad utvrdish koji je najmanji napon za koji ti je sistem stabilan, smanji vFSB, vMCH i vPCIe na default jednom po jednom, i opet testiraj stabilnost.
[ Ka2 @ 21.10.2007. 13:26 ] @
Je l' ti nisi procitao sta sam ja gore sve napisao? Jer sve sto ti ovde govoris sam ja uradio vec odavno. Najmanji vCORE sam nasao, 1,425 i iznad (a ni ispod) necu da imam. Na 1,4 sam imao reset tako da sam podigao na 1,425, ok, mozda sam mogao za samo jedan podeok ali ja sam ipak podigao na 1,425 i radi. Dalje, rekao sam i da sam testirao sistem. 6 i po sati Orthosa je proslo bez greske. 3D Mark jedno vrtenje i igranje HL2 Ep2 takodje bez greske. vMEM mi je +0,1 i vMCH +0,1, pisem po sesti put. :) Ostalo je na default i sve lepo radi. Mnozilac mi je 2 tako da mi je memorija na 333FSB u odnosu 1:1, prvi sledeci mnozilac je 2,5 i to bi sigurno bilo mnogo za moju memoriju a i necu da je forsiram toliko.

Ti znaci kazes da bi trebalo da rucno namestim latencije na 5-5-5-15 ? I ako nece da radi tako, onda da podignem vMEM za jos 0,1 ili nesto drugo?

Pitao sam takodje i kako se koristi SuperPI jer ga nikada nisam koristio. Kako on funkcionise, sta on to racuna?

Poenta price: SVE MI STABILNO RADI, samo su se ove latencije promenile.

Koliko su one uopste vazne, tj. koliko je 5-6-6-16 "sporije" od 5-5-5-15 ?
[ gojdo @ 23.10.2007. 18:18 ] @
Citam, ali nisam procitao da si smanjivao napone....To je bitno da bi smanjio grijenje i starenje komponente. Ako je Orthos stabilan ondak, nema potrebe od SuperPi. SuperPi proracunava broj Pi do odredjena decimala, od 16384 do 33554432 decimala. Takodje program proveruje dali je broj tacan i ako naide na greshka, javlja da se greshka dogodila, shto u prevod znachi da je sitem nestabilan. Da bi pustio program da proracunava, klikni na Calculate.

Razlika u performanse pri tvoje latencije mogu da promene performanse od 1-2%. Podesi ih na 5-5-5-15, jer ti je RAM predvidjen da radi na ove(ili manje?) latencije. Takodje podesi Memory Performance Enahnce: EXTREME da bi isforsirao ostale latencije smanjene koliko je to moguce.
[ Ka2 @ 23.10.2007. 20:19 ] @
Ok, hvala, znam da su dobici u performansama mizerni sa ovom razlikom u latencijama ali me ipak nervira. Vec je namesteno na 5-5-5-15 ali mi CPU-Z prijavljuje 5-6-6-17. Probacu rucno da stavim 4-4-4-12 pa da vidim sta ce onda da kaze jer su neki ovu memoriju namestali na mnogo zategnutije latencije i puno je klokovali. Kada vratim na 333 on kaze 5-5-5-15 a cim podignem za 2 na 335 on kaze 5-6-6-17 (a ja podignem da mi proc bio tacno 3GHz).