[ coppe @ 12.10.2007. 13:41 ] @
Potreban mi je savet od ljudi koji imaju iskustva sa bazama podataka u vezi sa time da želim da postavim portal za koji je važno da može da radi stabilno i bez problema. Tačnije, ako je portal isprogramiran u PHP-u onda je izbor baze sužen, pa mi shodno tome recite vaše mišljenje. Kao polazna osnova neka bude elitesecurity forum, dakle ovde je jako velika posećenost i sve radi bez problema. Koliko mislim ovde je u pitanju MySQL, zar ne? Kako je recimo ovde to rešeno?

Dakle, dvoumim se izmedju toga, šta je pametnije. Na primer, ako budem jednom imao 100.000 korisnika i neka u momentu imam oko 3000 upita, da li će moći sve normalno da radi sa MySQL-om ili ću ipak morati nešto drugo odabrati za bazu podataka? Kako mogu da se osiguram a da posle nemam problema sa radom baze pa da još sve moram da prebacujem na nešto drugo?

Molim samo ozbiljne odgovore i neka mi odgovore oni koji imaju iskustva sa tako zahtevnijim projektima.

Hvala!
[ priki @ 19.10.2007. 10:16 ] @
pazi ovako
cifra od 100 000 je previse ozbiljna i to se ne postiže za nedelju dana rada sajta
druga stvar, jedno je isprogramirati portal a drugo je imati bazu ispod
ne samo bazu, nego dobro normalizovanu bazu (posto nisi naveo o cemu je rec)
koliko god ti je stabilna baza, portal ti može praviti greske i obrnuto

u svakom slucaju, ako govoris o takvim ciframa, bolje idi na MS SQL i ASP
jer je to mnogo ozbiljnija i stabilnija platforma, opet, ako imaš iskustva
sve to možeš postići sa PHP-om i MySQL bazom

a ES se razvija godinama i ne znam da li je on poceo sa pretpostavkom tolike posecenosti
ali, dobar glas se daleko cuje
[ jablan @ 19.10.2007. 10:31 ] @
coppe, kad budeš imao 100k korisnika imaćeš i dovoljno para da kupiš drugi DB server i platiš čoveka da ti migrira rešenje. Sve to pod uslovom da mysql ne bude mogao to da izdrži, a prilično sam siguran da može. Ono na šta treba da obratiš pažnju je dobro projektovanje i dizajn baze i aplikacije.
[ coppe @ 19.10.2007. 15:15 ] @
Hvala na informacijama, generalno o ovome sam samo čitao i našao 100 pretpostavki, ali me je više interesovala informacija nekog ko je imao direktnog iskustva nešto slično ovome. Čak i projekat koji mi je poveren i koji je u fazi planiranja je samo sa pretpostavkom da će biti toliko poseta. Razmišljao sam o tome da se napravi određen clustering baza, pa ne znam šta mislite o tome?

Pozdrav i hvala!
[ priki @ 19.10.2007. 15:28 ] @
cluster, mislim da si predaleko otišao za nešto što nije još ni na nogama
ne znam kakav je to portal kad traži cluster