[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2007. 15:05 ] @
Uvod

Ako pitate ljude oko sebe za marku mobilnih telefona HTC, sansa da ce vecina njih odgovoriti sa "prvi put cujem" je vrlo velika, iako je HTC jedan od najvecih svetskih proizvodjaca mobilnih telefona! Razlog za ovo je sto je HTC dugo vremena bio "white label" proizvodjac koji je proizvodio telefone za druge firme koje su lepile njihov brand na HTC-ov hardver. Telefoni proizvedeni u HTC fabrikama su bili poznati pod raznim imenima (QTek, T-Mobile MDA, I-Mate itd...)

Medjutim, HTC je pre nesto vise od godinu dana odlucio da napravi radikalan zaokret u proizvodnoj strategiji i da pocne da nudi telefone direktno kao njihov brand - HTC. Njihovi high-end telefoni su poznati kao vrlo dobri sa stanovista opcija i performansi ali, na zalost, kao i kod svih dalekoistocnih proizvodjaca im je nedostajalo iskustvo sa upotrebljivoscu i dizajnom koji je bio dugo vremena... khm "daleko istocni", da se tako izrazim. Medjutim, u poslednje vreme je HTC napravio krupne korake u smeru sazrevanja u ozbiljnu kompaniju ne samo sa stanovista produkcionih kapaciteta vec i sa stanovista dizajna i polako pocinje da lici na velike brandove tipa Nokia i sl.

Inace, Autor ovog tesksta je odavno prestao da biva ljubitelj Nokia telefona i Symbian OS-a uopste, i od kad je presao na Win Mobile i HTC platformu, cisto sumnja da ce se ikad vratiti nazad prvenstveno zbog superiorne integracije mobilnog telefona i laptopa (tj. Windows OS-a na istom), i zbog mogucnosti punjenja preko USB porta, sto i te kako olaksava putnu torbu i smanjuje nered:-)

Autorov verni HTC TyTN je sluzio godinu ipo dana, sve do danas kada je na moj sto na poslu dosla Amazon-ova kutija sa HTC Kaiser telefonom unutra, poznatim i kao TyTN II - taman na vreme, posto je TyTN vec posteno izgreban i izgleda vrlo "korisceno".

Za neupucene, HTC TyTN telefon je high-end PDA telefon sa flip-tastaturom namenjen biznis trzistu, sto znaci da se moze koristiti kako sa stylys-om (olovkom) tako i preko tastature, sto znacajno olaksava upotrebu i pisanje e-mailova, SMS-ova i taskova. Tastatura se izvlaci na vrlo jednostavan nacin, i ne povecava povrsinu telefona - celokupna povrsina prednje strane je rezervisana za ekran, kao kod PDA uredjaja.

HTC TyTN pokrece Windows Mobile operativni sistem (originalno v5.0 a kasnije i WinMobile 6) koji se savrseno integrise sa vasim laptopom tj. Windows-om na njemu, trenutno sinhronizuje podatke i mailove izmedju telefona i Outlook-a i, najvaznije, nije vam potreban dodatni punjac na putu vec je moguce telefon puniti preko USB kabla. Na zalost, TyTN je imao i neke mane, koje je, na svu srecu, HTC pazljivo analizirao i, kako cemo videti - ispravio!

Prve impresije

Prva stvar koju cete primetiti kod HTC Kaisera je da je HTC kao firma definitivno "odrastao" - docekace vas lepa kutija sa Kaiser telefonim udobno usadjenim u fino obradjenu ambalazu - definitivno veliki korak napred za HTC kao brand. Ispod ambalaze se nalazi jako lepa torbica, definitivno znacajno veceg kvaliteta koju definitivno mozete koristiti u svim prilikama. Osim HTC-ovog CD-a, u kutiji je i TomTom Navigator 6.0 - idealan pratilac GPS modula.

Ostatak kutije je standardan i nema potrebe dodatno ga komentarisati.



Sledece sto se moze primetiti je prvo unapredjenje u odnosu na TyTN - Kaiser je tanji i definitivno sa mnogo lepsom ("skupljom") obradom, i na prvi pogled se vidi da je HTC ulozio mnogo vise vremena u dizajn Kaisera i da su obratili paznju na sitne detalje. Evo par fotki kako Kaiser izgleda u ruci:




Evo kako izgledaju HTC Kaiser, moj stari HTC TyTN i moj drugi telefon, Samsung i600 (poznatiji i kao "evropski Blackjack") u line-upu:



I vertikalno:



Sledece iznenadjenje je tastatura - flip je ovog puta na drugoj strani, i sa vidnim poboljsanjem u mehanizmom otvaranja i zatvaranja. Za razliku od TyTN-a, gde je bilo potrebno rucno "slajdovati" tastaturu unutra i napolje, Kaiser ima mehanizam sa oprugom koji "izbaci" i "ubaci" tastaturu polu-automatski, sto ima definitivno lepsi efekat (uvlacenje i izvlacenje takodje pozdravlja zvucni efekat u Windows-u, koji mozete iskljuciti)



Ispitujuci flip mehanizam, primeticete sledece unapredjenje - Slot za SIM karticu se nalazi na delu telefona gde je ekran, i moguce mu je prici prostim izbacivanjem tastature - definitivno veliki plus u odnosu na TyTN, gde je SIM kartica bila ispod baterije. Takodje, videcete i zasticeni slot za Micro SD karticu, zasticen gumenim zatvaracem, jos jedno unapredjenje u odnosu na TyTN gde je slot za Micro SD bio "go" i cesto bio podlozan uticaju prasine.

Zadnji deo telefona je isto tako lepse dizajniran, sa mat crnom plastikom. Odmah cete primetiti kameru, koja je ovog puta auto-fokusna (TyTN je imao "rucicu" za manuelni fokus) i koja ima 3 Megapiksela (TyTN - 2 megapiksela).

Takodje, ispitivanje zadnjeg dela Kaisera otkriva jos jednu bitnu novinu - GPS antena. HTC Kaiser sadrzi i GPS modul, koji je aktiviran i radi. Dobri poznavaoci TyTN-a sigurno znaju da je i TyTN posedovao GPS cip u sebi, ali je HTC odlucio da ga izbaci bez GPS funkcionalnosti, tako da je cip ostao na PCB-u TyTN-a ali bez antene, tako da ga je bilo nemoguce koristiti bez izuzetno komplikovane hardverske modifikacije.

Baterija je ista kao i kod TyTN-a - 1350 mAh. Stand-by time u 3G mrezi je oko 350 sati (iliti 2 nedelje) ili 364 sata za GSM mreze, a talk-vreme je 264 minuta za 3G i 420 minuta za GSM.

Toliko o hardveru, sada cemo preci na karakteristike telefona - koje su taksativno jedna po jedna unapredjenje u odnosu na TyTN:

Karakteristike

Naravno, Kaiser je QuadBand telefon, sto znaci da ste u stanju da ga koristite svuda gde postoji digitalna mobilna mreza, sto je izuzetno vazno ako putujete u ne-GSM zemlje.

OS: Win Mobile 6 (originalni TyTN je izasao sa Win Mobile 5.0)
Chipset: Qualcomm MSM 7200 (400 MHz ARM11 Application Processor, 400 MHz ARM9 Comms) - u odnosu na 400-megahercni ARM9 u starom TyTN-u (ARM4 instrukcijski set)
ROM: 256 MB (TyTN: 128 MB)
RAM: 128 MB (TyTN: 64 MB)
Radio: Quad Band + HSDPA + HSUPA + WiFi 802.11b/g
GPS: Sa Assisted GSP podrskom (A-GPS)
Kamera: 3 megapiksela (TyTN: 2 megapiksela)

Takodje, Bluetooth 2.0, USB i MicroSD se podrazumevaju. MicroSD podrzava i SDHC standard (testirano do 8 GB)

Kako se vidi, HTC je definitivno odlucio da pojaca svaku osobinu vec izuzetno kvalitetnog i mocnog TyTN-a i da otkloni glavni nedostatak - nedostatak GPS modula. Takodje, HTC je odlucio da ugradi i HSUPA podrsku u radio modul (koja je tek u povoju sto se implementacije u mobilnim mrezama tice) pored vec dovoljno brze HSDPA podrske koja je postojala u TyTN-u - to vam daje mogucnost da surfujete 7.2 Mbit/s brzinom i da saljete mailove sa 3.6 Mbit/s uplinkom. Naravno, aktuelne brzine zavise i od operatera (o tome kasnije) kao i od pokrivenosti. Ako HSDPA nije dostupan, Kaiser ce vrlo rado fall-backovati na UMTS ili na GPRS ako ni UMTS nije dostupan.

Isto tako, Qualcomm-ov ARM11 aplikativni procesor na 400 MHz je jako bitno poboljsanje u odnosu na Samsungov SC32442A cip, jer poseduje ARM5 instrukcijski set, koji omogucava i do 50% ubrzanja za signal-processing i multimedijalne aplikacije. Takodje, posedovanje drugog ARM9 procesora na 400 MHz zaduzenog za Radio i komunikacije je velika prednost jer ce glavni procesor biti rasterecen i slobodan za aplikacije.

Jedina mana koja jos nije ispravljena je QVGA displej - velika steta sto HTC nije uradio i taj poslednji korak, i obogatio ovaj telefon sa VGA displejom, mada treba razumeti i njih - moraju i oni od necega da zive kasnije, jer da su stavili i VGA u ovaj telefon, verovatno vise ne bi mogli prodati nista novo u ovom segmentu :-)

Windows Mobile se izuzetno brzo startuje i primeticete znacajno brzi odziv na komande u odnosu na TyTN (pogotovu screen flip kada izvucete tastaturu). Home Screen kao i Dial Pad su novi HTC line-up, koji ste vec videli u modelu Touch - vidi se da je iPhone UI imao veliki uticaj na HTC, jer je novi HTC interfejs dizajniran tako da moze da se koristi i sa prstom. Weather plug-in je takodje lep dodatak koji ce vam smanjiti potrebu za gledanjem vremenske prognoze (Weather plug-in koristi vasu DATA konekciju)

Windows Mobile 6.0 naravno sadrzi i Office 2007 Mobile, koji cita i nove Office 2007 XML dokumente. Takodje, u kutiji stize i TomTom Navigator 6.0 CD - doduse jos nisam nasao mape, moguce je da ne dolaze u paketu.

Kao test, odlucio sam da testiram HSDPA/HSUPA modul na Vodafone-ovoj mrezi - i evo rezultata:



Na zalost, izgleda da u mom stanu nema HSUPA mreze, pa je uplink "zakucan" na 300 Kbit/s a downlink na 1.7 Mbit/s. Mada, uzevsi u obzir da je signal imao 2 od 5 crta i nije tako lose. Kao sto se vidi, Kaiser mozete koristiti i kao odlican modem, ako vec preferirate da pisete mailove i da surfujete sa laptopa. Windows Vista i njen Device Center lepo prepoznaju Kaiser i prikazuju njegovu sliku prilikom iniciranja ActiveSync konekcije.

Telefon imam prekratko da bih testirao kvalitet radio modula - nadam se da ce biti bar podjednako kvalitetan kao TyTN, koji je od 1.40 verzije Radio ROM-a uspesno polagao moj ekstremni test (rad u vozu od Stuttgarta do Minhena u Vodafone mrezi bez diskonektovanja vec maksimalno sa kratkim prekidima u prenosu) - doduse, moze da se desi da ce im opet trebati nekoliko revizija Radio ROM-a da postignu takve performanse, no to cemo videti za koji dan.

Skener Vizit Karti

HTC Kaiser dolazi i sa WorldCard Mobile softverom za skeniranje i prepoznavanje visit karti - kako Kaiser kamera ima auto-fokus nije problem napraviti fotografiju vizit karte koja je ostra. Iako sam bio skeptican prema ovakvom softveru, upravo sam probao isti na mojoj vizit karti, uz samo sobno osvetljenje uvece - i sa jedno 30 santimetara udaljenosti. Bottom line - sve podatke je prepoznao, i ime/prezime, i firmu i telefone kao i e-mail adresu i stavio ih u odgovarajuca kontakt polja - perfektno! - ovo ce biti nezamenljiva alatka u cuvanju podataka kontakata. Needless to say, moja biznis karta ima podatke ispisane sitnim slovima - i performanse su vise nego zadovoljavajuce.

Zakljucak

Sta reci - HTC je definitivno ucinio veliki korak napred sa Kaiser-om i uslisio zelje korisnika u vezi sitnih mana koje je TyTN imao i verujem da ce uciniti srecne mnoge vlasnike TyTN-a kojima je doslo vreme za zamenu. Definitivno preporucujem za kupovinu ako ste biznis korisnik koji preferira mobilnu kancelariju bez puno dodatnih kablova.

Trenutna retail cena HTC Kaisera u Nemackoj je oko 630 EUR, ali ce verovatno padati u sledecih par meseci znacajno. Jedino sto jos nedostaje je VGA ekran, ali ne mozemo ocekivati sve odjednom, ipak je ovo potrosacka industrija ;-)

Prednosti i mane

Prednosti:

- GPS Modul
- Velika kolicina memorije (256 MB / 128 MB)
- Mocni ARM11 na 400 MHz, i dual-core chipset (Qualcomm MSM 7200)
- Quad Band + HSDPA/HSUPA Radio
- Flip tastatura
- Pregledan i veliki ekran
- Skener vizit karti koji radi odlicno

Mane:

- QVGA rezolucija ekrana


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 12.10.2007. u 20:47 GMT+1]
[ StORM48 @ 12.10.2007. 16:44 ] @
Uh, odavno se mislim da počastim sebe jednim HTC-om (dok još beše QTek), ali mi se ovaj definitivno najviše sviđa do sad.

Koja je retail cena tamo?
Inače mi, bez obzira na zamerke u vezi rezolucije, ekran izgleda prilično kvalitetno.

Odličan review!

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2007. 17:15 ] @
Hvala :)

Pre nedelju dana je retail cena bila 650 EUR, sada je oko 630 - verovatno ce do kraja godine biti 550 EUR.

Naravno, vrlo brzo ce poceti da ga nude lokalci (T-Mobile, Vodafone i sl...) uz neke od svojih pretplata po nizoj ceni - O2 je TyTN pre godinu i nesto dana nudio za oko 180 EUR uz neku od njihovih pretplata.

Inace, i Kaiser ima TouchFLO - koji omogucava skrol i pan u prozorima uz upotrebu prsta.
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2007. 19:43 ] @
Elem, Jos jedna stvar - Skener Biznis Kartica!
[ Miroslav Jeftić @ 12.10.2007. 19:47 ] @
Nekako sam skeptičan prema korišćenju kamera kao skenera, uglavnom se to pokaže kao malo korisno. Ali nebitno ovde, telefon je do j***.
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2007. 19:49 ] @
Evo upravo sam probao sken moje biznis karte uvece u sobi, sa stonom lampom - i pohvatao je sve podatke uz jedan klik bez greske. Mislim da je to dovoljno ;-) Ovo ce biti vrlo korisna alatka, pogotovu ako imate posla po sajmovima kada imate gomilu vizitki koje zelite da arhivirate.

Ocena 9/10 - onaj jedan nedostaje zbog QVGA ekrana.
[ Miroslav Jeftić @ 12.10.2007. 21:18 ] @
Da ima VGA ekran, rekao bih da bi smo se oprostili od trocifrene cene.
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2007. 23:18 ] @
Mozda i ne bi - E-Ten (koji je inace isto iz Tajvana) je najavio konkurenta Kaiser-u, Glofiish M800

http://www.engadget.com/2007/1...800-a-better-x800-with-qwerty/ - i kostace 599 EUR prilikom lansiranja na trziste u Evropi. Telefon ce imati VGA ekran, GPS, HSDPA, Win Mobile 6, 500 MHz procesor i 1530 mAh bateriju - tako da, bar na papiru deluje jaci od Kaisera.

Doduse, ja ne volim E-Ten dizajn, i ne bih kupio njihove telefone - ali ako izadju sa ovim, sto se performansi tice, ovaj telefon ce biti bolji "value for money" od Kaisera.

Jos jedna stvar sa VGA ekranima, na koju daleko-istocljani ;-) cesto zaboravljaju je da se cesto desava da ugrade VGA ekran u uredjaje i da ne ugrade GFX akcelerator (tipa ATI Imageon) - ovo je katastrofa, i svako ko je imao HTC Universal (me 2) zna o cemu pricam - performanse iscrtavanja su ocajne bez embedded akceleratora, i ako neko to nudi bez to se uopste ne isplati imati.
[ Miroslav Jeftić @ 12.10.2007. 23:29 ] @
Hm... ne piše nigde koliko je fizički veliki ekran na ETEN-u, moguća da će ta vga rezolucija biti prilično sitna u realnom radu? Doduše, sumnjam da ćemo mi u Srbiji videti to, ETEN-i su uglavnom do sada mogli da se nađu samo preko granice. Uzgred, verovatno da će i Tytn II biti zacenjen daleko više od 600€ koliko si ti ga ti platio. :S
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2007. 23:37 ] @
Win Mobile 6 bi trebao da ima varijabilni dpi - tako da moze da se podesi velicina UI elemenata :)
[ ZorMi @ 13.10.2007. 21:16 ] @
VGA rezolucija je prava stvar ako je ekran bar 4", optimalno 5", ali na ovom novom ETENu je verovatno ispod 3". Inače, baš malopre sam video u Mercatoru na Novom Beogradu ETEN M700 po ceni čini mi se 56kdin, dakle uvoze se...
[ Miroslav Jeftić @ 13.10.2007. 21:47 ] @
Ipak postoji neka granica. Toshiba G900 npr. ima odličan veliki ekran i rezoluciju i veću od VGA, ali teško je zamisliti da takav uređaj možeš strpati u džep od pantalona, ili na brzaka jednom rukom pozvati taksi.
[ mvujad @ 15.10.2007. 12:40 ] @
Može li neka informacija u vezi kvaliteta slika i videa izrađenih ovim uređajem. Mislim da u tom segmentu HTC ranije i nije baš briljirao, a određenom krugu korisnika i ova opcija može biti zanimljiva.

Hvala unapred!
[ Ivan Dimkovic @ 16.10.2007. 09:58 ] @
Napravicu danas par fotki pa cu okaciti - ne koristim telefon za takve stvari pa cu ostaviti drugima da komentarisu da li to valja necemu :-)

Inace, preko vikenda sam testirao Data konekciju - i mogu reci da je Kaiser na nivou starog TyTN-a sa novijim Radio ROM-ovima po pitanju robusnosti konekcije, i u vozu po vukojebinama je veza stabilna i ne puca uz par kratkih prekida u prenosu tamo gde zaista nema signala. Radio ROM koji trenutno imam je 1.27.12.11 (mada vidim da vec postoji noviji ;-)

Testiran je i GPS - TomTom 6 brzo nalazi satelite i kalkulacije rute je sasvim zadovoljavajuce brza. GPS modul je na COM4 portu, i 57600 bauda radi bez problema.
[ Chieftec @ 16.10.2007. 18:35 ] @
Mogao bi da napises i neko prosecno trajanje baterije u realnom koriscenju, podaci u specifikaciji naravno nista ne govore. Cesto takvi telefoni iznevere u nekom momentu za bas osnovnu namenu, neki bitan razgovor.
Jeste da ne zivimo u pustinji, ima svugde struje, moze da se dopunjava, ali sve sto je ispod dan i po - dva uz dosta upotrebe od svega po malo me na kraju iznervira i kada biram sledeci telefon to skoro uvek prvo gledam.
Hvala :)
[ Ivan Dimkovic @ 16.10.2007. 19:22 ] @
Evo ovako,

Kaiser sam prvi put napunio prosli petak - kada sam ga i dobio, i danas pre podne je baterija bila na 26% - tokom vikenda sam telefonirao oko 20-tak-30tak minuta dnevno, koristio UMTS mozda 15-20 min i malo testirao TomTom-a jedno pola sata.

Dakle, sa takvim rezimom je izdrzao 3.5 dana, a verovatno bi popunio i 4-ti da sam ga pustio da padne do 10-tak%

Sve u svemu, nije lose. Ako se uzme u obzir da se puni preko USB-a, a laptop nosim stalno sa sobom malo verovatno moze da se desi da ostanem bez baterije (vlasnici notebooka: ako ukljucite Kaiser-a da se puni preko USB-a, ocekujte znacajno vecu potrosnju notebook baterije)

Sto se fotografija tice, evo jedne koju sam napravio na brzinu:

http://static.elitesecurity.or.../1/7/1733468/kaiser_photo1.jpg

Nije nesto - mada, od ovakvih telefona i ne ocekujem nesto spektakularno (tj. od telefona uopste), sasvim je dovoljna ako je nesto hitno potrebno "uslikati" a nemate foto aparat pri ruci, ali ce kvalitet biti slab i svaki danasnji kompakt "idiot" bi trebao da pravi daleko bolje fotografije.

Video Clip-ovi se snimaju u MP4 format.
[ nnemanjaa @ 18.10.2007. 15:23 ] @
Svaka cast na review! Relativno skoro sam dosao sam u posed HTC Tytn-a, ali sudeci po ovome sto ti napisa, brzo cu da se ponovim:). Jedini problem u Srbiji moze biti cena. Ovde je Tytn na dva mesta gde sam gledao oko 600eur, znaci Kaiser nece biti ispod 750, 800....
[ Slobodan Miskovic @ 25.10.2007. 11:29 ] @
Kaiser je u Bugarskoj oko 800e.
[ stanisljevic @ 25.10.2007. 13:26 ] @
Ja sam sebi narucio na "smartdevicesdirect.com" po cjeni 596.97EUR. Trebao bi da stigne u sredu tacnije 31.10.2007 tako su mi rekli. Javicu vam jos vise detalja kad uredjaj bude u mojim rukama!
[ aedar @ 26.10.2007. 23:02 ] @
hajde postuj kako je prosla trgovina, da li si ti stize masina u BG ili negdje drugo.i da li se uopste na ove online trgovineplaca porez carine ili nesto slicno
[ stanisljevic @ 01.11.2007. 11:23 ] @
naručivanje iz "smartdevicesdirect.com" nije bas najbolje proslo, nacelno kad uredjaj nije stigao juce nazvao sam ih i oni su mi objasili kako ih njihov dobavljac zeznuo te nije im isporucio robu te da treba da dobiju sledeci petak te bi tamo neku sredu ja dobio uredjah od njih pihh.
mail od smartdevicesdirect.com:

Citat:

The comments for your order are

Dear Xxxx

Please accept our apologies for not being able to supply your product at this time. I suggest following companies:

www.clove.co.uk (in stock)
www.expansys.com (on request)

I will refund your funds in full today.

Kind regards,

Richard



Your order has been updated to the following status.

New status: Refunded

Please reply to this email if you have any questions.


opet da kazem dosta posteno od njih mada sta bi se desilo da ih nisam nazvao. po ovom bi cekao jos dve tri sedmice uredjaj,
koji su mi naplatili po sadasnjoj ceni, i ukratko nesvidja mi se to, dakle bjezite od smartdevicedirect.


Danas sam narucio na clove.co.uk pa cemo videti sta ce biti kod njih oni imaju na lageru uredjaj, javim vam dalje sve kako ce teci,
uredjaj je uplacen danas.

p.s.: masina mi stize u bih, gradiska
[ stanisljevic @ 08.11.2007. 08:26 ] @
uredjaj stigao jeee sve proslo ok!!! :) :) :) :))))))

za dodatna pitanja slobodan za odgovorit, uredja je fenomenalan, sve 5!
[ Baluban_S @ 09.11.2007. 22:59 ] @
Interesuje me da li ste probali GPS. Kako radi u malo losijim uslovima (uske ulice polu zaklonjen prostor ispod drveca i sl.). Da li je chip za GPS Sirf StarIII? I da li ste probali da instalirate na njega OziExplorer CE za skenirane mape?
[ stanisljevic @ 10.11.2007. 14:29 ] @
Probao sam GPS i odusevio sam se. Sto se tice losijih uslova sta da kazem kad u kuci uspijem da se lokujem
sto me strasno iznenadilo doduse malo teze i zavisi kakve zaves na prozorima imate ;) ali uspe a o otvorenom netreba
pricati dakle snalazi se odlicno i preciznost je odlicna.
u njemu nije Sirf starIII.

OziExplorer CE nisam instalirao ali jesam instalirao GPS Tuner i prezadovoljan sam sa rezultatima.
Ali videcu danas sutra da probam i ozi pa javim rezultate.
[ Baluban_S @ 12.11.2007. 18:29 ] @
Kod nas su Mape IGO za Istocnu Evropu na kartici od 512MB. Naravno mape su vezane za serijski broj kartice. To ne bi bio bas neki problem da je kartica od recimo 4GB. Ali 512MB je stvarno problematicno. A tek stalno menjanje kartice ???. Dakle da li neko zna kako prebaciti mape na drugu vecu karticu?
[ srdjanm3 @ 13.11.2007. 12:21 ] @
Citat:
stanisljevic: uredjaj stigao jeee sve proslo ok!!! :) :) :) :))))))

za dodatna pitanja slobodan za odgovorit, uredja je fenomenalan, sve 5!


Nisam bas vican tim kupovinama preko neta...pa ako moze pitanje...Koliko te je izaslo sve ukupno na kraju...i kada se placa..jel platis odma pa cekas ili kako?

Pozdrav
[ stanisljevic @ 15.11.2007. 12:57 ] @
Sva kupovina je na kraju izasla 780€.
Prvo platis uredjaj i vrstu transporta kojim hoces da ti isporuce uredjaj ja sam izabrao DHL.
E onda te bih carina u mom slucaju odere za 30% od cjene uredjaja i dobijes uredjaj
na kucnu adresu.

U mom slucja prvo sam uredjaj pokusao kupiti od smartdevicesdirect i jako lose iskustvo sa njima,
dakle nacelno ja sam uredjaj platio uredno i oni su uredno skinuli tu uplatu sa moje kartice
ali uredjaj nije stigao kad su obecali, ja sam cekao par dana i vise, te onda ih kontaktirao.
Ispostavilo se da oni uredjaja uopste nemaju na stanju te da ce ga dobiti sledece sedmice sto se
takodje ispostavilo kao netacno i kad sam ih opet nazvao oni su mi objasnili kako jos im uredjaj nije
stigao te da bi ja opet trebao cekati, sto meni nije odgovaralo no pristali su da mi vrate novac
i prepurucili su mi drugu firmu koja je imala na stoku uredja tako da je to ok od njih ali ostalo nula bodova.

Dakle ako se odlucis za kupovinu uredjaja clove.co.uk je pravi izbor po meni ja sam od njih dobio uredjaj
i mogu reci sve samo najbolje o njima.
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2007. 13:23 ] @
Cek, jesi li kupovao u EU?

Ako jesi - da li si trazio da skinu VAT (porez na dodatnu vrednost)?
[ Miroslav Jeftić @ 15.11.2007. 13:24 ] @
Koliko sam skontao, reče da je sajt iz UK.
[ stanisljevic @ 15.11.2007. 14:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Cek, jesi li kupovao u EU?

Ako jesi - da li si trazio da skinu VAT (porez na dodatnu vrednost)?


Oni su uredno skinuli porez na dodatnu vrednost odma na stranici,
dakle prilikom kupovine na clove kad sam izabrao bih kao zemlju destinaciju
odmah su skinuli VAT iz ukupnog racuna!

Code:

Dear Mr Stanisljevic

Order Reference:CLOVE0XXXXXX

Thank you for placing an order with Clove Technology for

Products
1 x HTC TyTN II (P4550/KAISER) (HTC-TyTN2, £369.00)

Delivery
£37

Total
£406

Deliver to
Xxxxxxxxx bb, Xxxxxx, 000000, Bosnia-Herzegovina

We appreciate your order!

Your order has been received and will be processed and dispatched immediately (subject to stock and credit approval).

If there is going to be a long delay with your order due to unforeseen circumstances or if we need further information 
to complete your order, we will contact you.

Place further orders!

It's easy to place further orders!  If you use your email address and Account number ACCE0711470, your billing and delivery 
details will be automatically completed.

We look forward to doing business with you again.

The Clove Technology Sales Team





Citat:
Miroslav Jeftić: Koliko sam skontao, reče da je sajt iz UK. :)


Jeste sajt je iz uk!
Code:

SENDER : Clove Technology
From : Chris Love
10 Alyth Road
Bournemouth
Dorset
BH3 7DF
United Kingdom


[ ZorMi @ 15.11.2007. 17:49 ] @
Juče video i malo probao u Pragu... košta 18999 kruna (trenutno oko 720e), u tome je i porez 19%, ne znam kako ide s povraćajem. Na kraju nisam kupio, nekako mi se nije svideo u ruci, ipak bih nešto takvih mogućnosti s malo većim ekranom.
[ mcdoc @ 19.11.2007. 19:07 ] @
Da li moze malo detaljnije o GPS navigaciji? Ja koristim TomTom na mojoj Noka N70 sa aktulenim east Europe mapama.
Vidim da i na HTC-u moze TomTom. Kakva je podrska drugih programa (OziExplorer CE itd) za Beograd i Srbiju? Imaju li ulice nazive, koliko su karte precizne, da li je potrebna internet veza za navigaciju?
[ ZorMi @ 20.11.2007. 08:56 ] @
Za Windows Mobile PDA imaš dve mnogo bolje mape od te TomTom beta:

- iGo software (sa MioMap GPS uređaja) za PDA i mapa SCG firme Contrast, poslednja je valjda 2007.07 sa oko 60-70 većih mesta i putnom mrežom, naročito je Beograd dobro urađen. Imaš i ostale evropske mape (recimo od pre par nedelja do sada najbolju mapu Grčke). Softver je solidan, radili Mađari valjda, lak za upotrebu, dobro i brzo računa rute...

- Garmin Mobile XT SD kartica (radi na TyTN II i većini Windows Mobile, kao i na Symbian mobilnim) sa mapom Infoteam SCG 1.41, takođe AdriaRoute 1.8 (SLO/BiH/Cro). Postoje mape i ostatka Evrope (City Navigator NT 9) i USA/Canada (City Navigator 2008) od po 1.5 GB. Instaliraju se na PC pa MapSource programom biraju delovi i šalju na PDA. Softver je po meni lošiji od TomTom i iGo ali je mapa SCG bolja u manjim mestima...
[ Baluban_S @ 21.11.2007. 22:23 ] @
OziExplorer CE 1.12.3 sam instalirao i radi odlicno i bez ikakvih problema. A za mape ... pa moras se snaci ali nije problem. Mozes ih lako sam referencirati od skeniranih mapa ili nabaviti na internetu.
[ stanisljevic @ 22.11.2007. 07:30 ] @
Jos nisam stigao probati OziExplorer treba da nabavim micro sd karticu, cim to nabavim javicu se sa svojim iskustvom.
A gde se mogu naci skenirane mape na internetu :) .

[Ovu poruku je menjao stanisljevic dana 22.11.2007. u 22:13 GMT+1]
[ Baluban_S @ 22.11.2007. 21:57 ] @
Mozes ih naci na dosta mesta ali prvo probaj na http://www.gpsserbia.com. Naravno mape nisu za PocketPC ali pomocu OGF2Tool ih mozes konvertovati u format koji OziExplorer CE poznaje. Posto su prosecne mape sa pripadajucim JPG fajlom cesto i 10-15 MB gledaj da nabavis karticu od 2GB, narocito ako ces koristiti i neki drugi GPS program.
[ stanisljevic @ 23.11.2007. 07:43 ] @
hvala puno na savjetima, javim se kad sve probam te kakva su mi iskustva sa OziExplorer-om!
[ stanisljevic @ 29.11.2007. 14:50 ] @
Pozdrav svima,

dakle konacno sam kupio karticu od 2GB i poigrao se sa OziExplorer-om,
skinuo sam mapu sa gpssrbija.com za BiH.
Zakljucak je da u nekim djelovim mapa dobro odradjena odnosno pokazije tacno gde i jesam,
a u nekim se djelovima vozim van ulice odnosno kraj i to dobro kraj, hehe cak sam i u Savi bio i to
posred Save ;).

No trazeci mape nabasao sam negde na mapu za tomtom "Eastern Europe v6.08", i probao sam
je ovde na podrucju grada i nije nikako uradjena dakle ono sto ima ulica nista se neslaze osim jedne
koja prolazi kroz nas grad ona je ok.
Mene interesuje kako je Beograd uradjen te ako je neko koristio ovu mapu u Zagrebu ili Sarajevu te kakva su mu iskustva
ja cu javiti za Banjaluku kakva je situacija posto cu nekad skoro ici tamo.

[ mvujad @ 21.12.2007. 10:41 ] @
Možda je pitanje malo off. Ali ljudi smo, razumećete i nadam se pomoći.

Razmišljam se između N95 8gb i ovog uređaja Tytn II Kaiser. Nisam imao do sada Pocket PC uređaj i želja mi je da isti nabavim ali sa druge strane tu je N95 koji nudi neke svoje napredne funkcije, kao što je mogućnost priključenja na TV, bolje fotke i video.

Osim toga po nekim forumima kruže priče da na Kaiseru ne radi grafički 3D akcelerator kako treba, tj. ako ga i ima, pa to dosta pravi problema oko multimedije (igrice, filmovi i sl.).

Smisamo je da ako je neko uspeo da korišćenjem uporedi ova dva uređaja da neki konkretan savet.

Hvala unapred!
[ stanisljevic @ 21.12.2007. 11:56 ] @
Citat:

Razmišljam se između N95 8gb i ovog uređaja Tytn II Kaiser.


Po meni ova dva uredjaja se nemogu poredit, licno koristim tytn a radio sam i probavao koristit
N95, i dakle HTC TyTN II je jedna vrsta uredjaja a N95 8GB je druga.

N95 8GB je sminkerski telefon dok tytn je uredjaj koji ima mogucnost odlicnog telefona,
fotke na N95 su kvalitetnije video je takodje kvalitetniji, ali tytn sa svojih 3 megapiksela i svojim
slikama moze sve da zadovolji 100%, a sto se tice videa i tytn ima tu mogucnost koju sasvim
dobro odradi, nacelno nijedan od ovih telefona ne moze jos uvek
zameniti pravu kameru toje sigurno.

Citat:

Osim toga po nekim forumima kruže priče da na Kaiseru ne radi grafički 3D akcelerator kako treba


Ja imam instaliran Call of duty II na tytn koji radi super te sam igrao GTS Racing koji je neigriv koliko leti sve ;),
takodje sam gledao filmove koji rade perfektno ovom prilikom bi preporucio CorePlayer odlican je, dakle nisam
primetio nikakvih problema sa 3D akceleratorom.

Citat:

Smisamo je da ako je neko uspeo da korišćenjem uporedi ova dva uređaja da neki konkretan savet.


Ova dva uredjaja kao sto sam gore rekao nemogu se poredit, dakle sve zavisi od tvojih potreba,
HTC TyTN II je profi uredjaj to govori i cena (na tytn-u GPS stvrano mozes iskoristit, on radi na Windows Mobile 6,
te putty rad perfektno),
N95 8GB je vise sminka po meni no sve zavisi sta je tebi potrebno i sta ocekujes od ovih telefona.

[Ovu poruku je menjao stanisljevic dana 21.12.2007. u 15:25 GMT+1]
[ listmajer @ 02.01.2008. 21:43 ] @
Isto malo off topic ali izvinjavam se :)
A uporedjenje ovog telefona sa NOKIA E90? jer ima neko iskustva?
Hvala i sorry jos jednom :)
[ Baluban_S @ 03.01.2008. 23:02 ] @
Ta dva telefona su iz biznis klase. E90 sa Symbian OS v9.2, a HTC sa Windows 6. Moze se reci da su za istu namenu i u slicnom cenovnom rangu, ali da ih koriste ljudi koji iz nekog razloga preferiraju odredjeni OS. Ja sam dugo koristio P910 sa Symbian OS. Sada koristim HTC TytnII sa Win6. Razlog je OziExplorerCE, program za koriscenje skeniranih mapa na GPS-u. Istina slican program postoji i za Symbian (SmartComGPS) pa cak koristi i iste mape (malo konvertovane). Meni se ipak mnogo vise svidja OziExplorerCE. Sto se uporedjenja tice evo ti link pa pogledaj sam sta ti je bitno.
http://www.mobilni.info/telefo...roizvodjac=Nokia&model=E90
Mozda je ipak najbolje da uzmes u ruke oba uredjaja i da se onda odlucis.
[ eee @ 24.01.2008. 20:34 ] @
Prilikom ispitivanja/istrazivanja/procenjivanja sta valja uzeti (u igri i-mate Ultimate 6150, Eten X800 - koji mi se na oko svidja najvise, HTC Touch Cruise i Kaiser) nabasah na ovo.

http://htcclassaction.org/

E sad, koliko kontam, oni se zale na multimediju, niko se ne zali na biznis stranu ovog uredjaja.
[ srdjanm3 @ 12.02.2008. 16:58 ] @
Da li molim vas moze neko da mi kaze kolliko vam drzi baterija na TYTN II?

Znaci neka prosecna upotreba, bilo kakvo iskustvo...

Hvala unapred...

Pozdrav
[ Baluban_S @ 15.02.2008. 17:58 ] @
Koliko ce baterija na TyTNII trajati najvise zavisi od toga kako i koliko ga koristis. Ako ga koristis za sve sto pruza u redovnoj upotrebi najcesce izdrzi jedan dan. Sa malo umerenijom upotrebom to moze da bude i tri dana (najcesce za vikend). U nekoj prosecnoj upotrebi mozes racunati na dva dana. Najveci potrosac je svakako GPS. Njega je najbolje koristiti u kolima sa napajanjem iz akomulatora koje se dobije u paketu. Ako GPS koristis bez spoljnog napajanja bateriju ce posisati za oko 2 sata.
[ srdjanm3 @ 15.02.2008. 18:05 ] @
Hvala na odgovoru.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2008. 20:52 ] @
Sto se baterije tice - bas gledam na XDA-Developers, ljudi tvrde da Radio ROM-ovi koji dolaze uz Windows Mobile 6.1 cine da baterija traje duze.

Stavio sam Win Mobile 6.1 upravo pa cemo videti...
[ zoran13 @ 18.02.2008. 11:34 ] @
Nasao sam HTC TYTN II po ceni od nesto manjoj od 500e, ali je winodws na poljskom, pa me interesuje da li se u nekom od servisa instalirati winows na engleskom i da li je to preporucljivo raditi....
Tragajuci po netu naleteo sam i na ponudu od nekih 300e ali sa simlock-om....pa me interesuje da li je neko radio "odkljucavanje" ovog telefona i da li je to uopste moguce....
I jos me interesuje kolika je cena ovog telefona u srbiji?

hvala
[ nmilosev @ 18.02.2008. 16:10 ] @
Za otključavanje ne znam, ali jezik svakako možeš promeniti, idi na xda-developers.com
[ stanisljevic @ 19.02.2008. 09:10 ] @
Pozdrav svima, konacno evo i mene da dam svoje misljenje na ovu temu nije me bilo odavno ;D,

Citat:
eee: Prilikom ispitivanja/istrazivanja/procenjivanja sta valja uzeti (u igri i-mate Ultimate 6150, Eten X800 - koji mi se na oko svidja najvise, HTC Touch Cruise i Kaiser) nabasah na ovo.

http://htcclassaction.org/

E sad, koliko kontam, oni se zale na multimediju, niko se ne zali na biznis stranu ovog uredjaja.


moram da dam komentar na ovo, kao sto sam pre rekao u prijasnjem postu problema sa multimedijom ja licno nemam,
dakle uredno gledam filmove (doduse morao sam instalirat pleyer adekvatan za divx), evo sad imam jedan film na njemu slikam
snimam klipove e sad sto se tice licno snimanja,
ne moze se porediti sa nekim telefonima kao sto je N95 koji to daleko bolje odradjuje ali meni licno i to zadovoljava da zabiljezim
neke sitne ivente koje zelim, te takodje sa njim sam probao igrice tipa Grizliy PDA, GTS Racing koji leti, COD2 i sve su radile bez
problema do duse to mi nije prioritet i to sam instalirao tek onak da imam na njemu jer licno nekoristim telefon za igranje nego
kao opasno admin, biznis, resenje :)
te jos da dodam ponovim i napominjem da jos uvek se nije rodio telefon koji ce zameniti pravu kameru tako da..
kad mi treba i planiram nesto snimat ponesem svoju kameru :)

Citat:
srdjanm3: Da li molim vas moze neko da mi kaze kolliko vam drzi baterija na TYTN II?

Znaci neka prosecna upotreba, bilo kakvo iskustvo...

Hvala unapred...

Pozdrav


sto se baterije tice Baluban_S je to dobro objasnio te je i tako ponasanje tytn-a i kod mene.

Jos jedno da dodam ovo je izvrstan uredjaj koji pruza sve i ja sam prezadovoljan sa njim te ga licno svim preporucam
koji su se susretali pre ili imaju neka iskustva sa ppc uredjajima, te narocito administratorima, kad ga jednom probate
necete se odvojiti od njega ali potrudite se da uzmete od nekog admin kolege koji instalirao sve ono sto je zanimljivo
za vas. ;)
[ zoran13 @ 19.02.2008. 23:33 ] @
Sada imam jedno pitanje koje ce mnogima izgledati smesno, ali sta je tu je...ko pita taj ne skita!

Ako je na telefonu instaliran windows na recimo poljskom jeziku da bi prebacio na engleski potrebno je instalirati novi win ili samo promeniti jezik?

ps. samo mi nemojte reci na pogledam na ovom forumu http://forum.xda-developers.com/index.php jer tamo uopste ne mogu da se snadjem..


hvala
[ freediver @ 20.02.2008. 15:07 ] @
Je li postoji jos neko mesto da se nabavi osim pomenutog clove.co.uk (danas cena oko 500 evra). Kako stoje stvari kod nas? Mozda neko prodaje polovan? :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.02.2008. 15:25 ] @
Polovnih, a još u garanciji ima za 300€ :) Za 350 ih nije nikakav problem naći.
[ ninjaz @ 20.02.2008. 16:44 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Polovnih, a još u garanciji ima za 300€ :) Za 350 ih nije nikakav problem naći.



Jel' mislis na Tytn II ili Tytn? Zadnji put kad sam proveravao cenu (lik iz oglasa), pre dva meseca, bio je 620e. Doduse nov.
[ bojansilni @ 20.02.2008. 16:53 ] @
Mislim da je Tytn ~300-350eur...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.02.2008. 19:52 ] @
LOL, ja sam iz nekog razloga pomislio da pričamo o HTC Universalu :D
Greška :)
[ Ivan Dimkovic @ 20.02.2008. 20:56 ] @
Inace, moram da kazem da posle par meseci intezivnog testiranja HTC Kaiser i dalje ima losiji Radio ROM od TyTN-a sto se GPRS/UMTS/HSDPA konekcija tice.

Doduse, i TyTN-u je dosta trebalo da dodje do nivoa koji danas ima (tek od Radio ROM verzija 1.40+), pa ocekujem da ce i Kaiser dobiti takav jedan Radio ROM... za sada je so-so, u mojim ekstremnim uslovima prekida vezu tu i tamo :)
[ zoran13 @ 05.03.2008. 12:30 ] @
Imam pitanje vezano za promenu jezika na HTC TYTN II....trenutno se nalazim u poljskoj, ali posto ovde u radnjama niko ne zna kako se menja jezik i jedni kazu da moze prilikom resetovanja(naravno niko nije probao) da se odabere novi jezik a drugi kazu da uopste ne moze da se promeni....ja sam malo u cudu i ne znam kome da verujem...zato vas molim da ako neko zna napise.
[ Rumpletstilskin @ 05.03.2008. 12:48 ] @
http://www.modaco.com/content/...-with-OS-Language/#entry867324

Ukratko, ako posle hard reseta ne mozes da izaberes jezik, ne gine mu flesovanje
[ BioSQUAD @ 13.03.2008. 13:29 ] @
Moze da uradi Unlock! I za SIM i za CID!
[ BioSQUAD @ 26.03.2008. 12:56 ] @
Posle oko dve nedelje, mogu reci da radi perfektno.
GPS uz Garmin Mobile XT radi sasvim brzo! Uz probu od nekih 10-nak ROM-a, mogu reci da jedan od poslednjih od Dutty's, iako ima nekih Bug-ova, radi dobro!
[ zoran13 @ 27.03.2008. 13:57 ] @
Koristim ovaj telefon oko 10-ak dana i mogu reci da radi vrlo dobro....cak odlicno, sve so mi je potrebno ovaj telefon ima....
e sad imam nekoliko pitanja vezano za softer... koji back up program mi preporucujete da koristim, na netu ima raznih, ali su misljenja razlicita?
Onda imam pitanje vezano da telefon koristim kao webcam...isto tako mnogo je programa, ali vecina su trial.... e sada ako neko ima mogucnosti da mi pomogne neka napise nesto u vezi ovih programa....pozzz
[ BioSQUAD @ 27.03.2008. 15:45 ] @
PIM Backup, jedino koristi.
Drugi ne moras! u PIM cuvas - Contacts, Calendar, Messages, Calls Logs... To su najbitnije!
Jer posle neko vreme uradis hard reset ili cesto menjas ROM-ove (kao ja).
[ mmirkov @ 11.04.2008. 10:23 ] @
Posle mesec dana aktivne upotrebe telefona, mogu da napisem samo reci hvale. GPS radi odlicno, telefon se nije ni jednom blokirao (sto me je prijatno iznenadilo) pa nije bilo potrebe za resetovanjem, jedino baterija ne izdrzava bas previse - ali to je i bilo za ocekivati. Posto sam pre Kaisera koristio PALM Lifedrive u kombinaciji sa obicnim mobilnim telefonom, mogu da kazem da sam generalno zadovoljan - osim jedne stvari koja me ubija u pojam (doduse, mislim da nema veze sa telefonom, ali svejedno). Malo-malo pa mi .PST Outlook fajl bude corrupt, i onda moram da ga "popravim" onim SCANPST utilitiem, sto neminovno znaci gubitak podataka (mailova, kontakata, zapisa u kalendaru). Ovo vec pocinje ozbiljno da mi smeta. Radim regularno backup (svaki dan), ali mi se vec par puta desilo da fajl bude ostecen izmedju dve sinhronizacije i da mi se jednostavno izgube neki brojevi telefona ili mailovi. Znam da to nije vezano direktno za telefon, ali kako njegova funkcionalnost ozbiljno zavisi od Outlooka i oslanja se na njega... Da li je neko imao slicnih iskustava? Pokusao sam po netu da nadjem neku alternativu Outlooku (Lotus Notes na primer), ali koliko sam uspeo da procitam - generalno je problem sinhronizovati druge programe sa WM uredjajem. Pre sam koristio PALM-ov organajzer (mislim da se zove PalmDesktop) i nikad nikakvih problema nisam imao.. Da li postoji neka alternativna kombinacija za WM uredjaje osim Outlook/ActiveSync koja radi stabilno i ne pravi probleme?
[ zoran13 @ 29.04.2008. 23:45 ] @
Imam pitanje vezano za micro sd karticu...da li kartica od 8 gb moze da radi na HTC TYTN II...
[ MGale @ 19.05.2008. 08:25 ] @
Kartica od 8Gb moze i radi bez problema (ja je koristim).

Pitanjce: Imam problem sa startovanjem GPS. Koristim Tom-Tom navigaciju i problem je kod ''hladnog starta''. Uredno je uradjen update QuickGPS-a ali mu i dalje treba dosta vremena da pronadje satelite.
Da li promeniti software, kupiti dodatnu antenu?
Svi predlozi su dobro dosli.
Citat:
zoran13: Imam pitanje vezano za micro sd karticu...da li kartica od 8 gb moze da radi na HTC TYTN II...
[ stanisljevic @ 19.05.2008. 13:11 ] @
Ja koristim GPS Tuner Offroad Navigation, koji imam instaliran i koji pokrenem pre startanja neke aplikacije
koja koristi GPS a nesnalazi se najbolje sa QuickGPS-om, i onda lepo ga odmah zatvorim i sve radi kao podmazano.


Ovaj telefon je predobar i premocan uhh za sve moguce sto vam ikad moze zatrebati.
[ p0peye @ 24.07.2008. 10:18 ] @
Citat:
Imam pitanje vezano za promenu jezika na HTC TYTN II....trenutno se nalazim u poljskoj, ali posto ovde u radnjama niko ne zna kako se menja jezik i jedni kazu da moze prilikom resetovanja(naravno niko nije probao) da se odabere novi jezik a drugi kazu da uopste ne moze da se promeni....ja sam malo u cudu i ne znam kome da verujem...zato vas molim da ako neko zna napise.


Da bi promenio jezik moraš da flash-uješ drugi rom. Engleski na primer.
Nikako drugačije.
Da si u Srbiji ja bih to mogao da ti uradim za pola sata.

Flashovanje romova, SIM/CID otključavanje sam do sada radio na svojim telefonima:

HTC Wizard,
HTC TyTN
HTC TyTN II

za jedno godinu dana kada padne cena verovatno ću i na
HTC TOUCH PRO...


Pozdrav,
Popaj

p.s. - u velikoj sam gužvi, (dobio sam sina skoro, gužva na poslu...) ako uhvatim malo vremena, napisaću uputstvo kako se to radi...
Mada - s obzirom da mi je prošlo leto a nisam uspeo da uhvatim par dana da osposobim motor...



[ Jezeraš @ 03.11.2008. 19:05 ] @
da se nadovežem na ovu temu, možda je malo kasno ali...

koristim već duže vreme HTC Kaiser (TyTn II) i interesujem me dve stvari. Koji po Vama ROM najbolje radi na ovom uređaju. Ja imam problem povremenog blokiranja uređaja na par sekundi. Upisivao sam mu razne ROM-ove, sređivao "PagePool" i dobio sam koliko toliko dobre rezultate, ali se ipak desi da ponekad freezuje na par sekundi šo me nervira.

Drugo, ako neko ima igricu "Call Of Duty" za pomenuti uređaj, bio bih mu zahvalan da postavi link ili da digne igricu na rapidshare

Pozdrav
[ Goticni @ 17.11.2008. 08:50 ] @
Aj da ja pitam par stvari koje nemaju veze sa igrarijama na ozbiljnom telefonu.

Zanima me, prvo i prvo, ako mi neko donosi uredjaj iz USA, da li je dovoljno kupiti unlocked telefon? mislim, da li je to dovoljno da budem miran da ce sve sljakati u majcici srbiji tamnici naroda?

Takodje me interesuje, kako je resen audio jack? nikako ne mogu da nadjem tu informaciju.

onda, koliko su tvrdi/mekani dugmici na tastaturi, i da li ekran moze da se podesi na odredjenu "tvrdocu" dodira za komandu?

pa onda, ima li ikakvih mozilla alternativa u vidu mail klijenta, browsera i tako to za njega posto IE ne koristim ni na kompu a kamoli na fonu :D

kako je reseno konektovanje sa wireless-om. Moze li se lepo izabrati source internet konekcije? Mislim, kada sam na gprs-u, ili 3g-u a zakacim se i na wireless pa bih voleo da mogu da izaberem sta cu da koristim a da me on posle ne hot swap-uje, nego sto izaberem to i radi.

takodje me zanima kvalitet ekrana. Ipak je 320x240 malo za 2.8" ekran, pa me interesuje kvalitet slike, i koliko je "brz" ekran. Mogu li se udobno gledati filmovi?

da li je iko probao GPS u Beogradu? Kako se snalazi? Neko je spominjaop ovde Plan Plus, pa me interesuju i iskustva sa time :)



eto, hvala unapred svim dobrim dusama ako se nadje neko da se iscima i odgovori mi :D
[ p0peye @ 17.11.2008. 09:32 ] @
Citat:
Goticni: Aj da ja pitam par stvari koje nemaju veze sa igrarijama na ozbiljnom telefonu.

Zanima me, prvo i prvo, ako mi neko donosi uredjaj iz USA, da li je dovoljno kupiti unlocked telefon? mislim, da li je to dovoljno da budem miran da ce sve sljakati u majcici srbiji tamnici naroda?


gotovo 100% sam siguran da ce kod nas raditi ok. to je quad band fon. Valjda ;)
Citat:

Takodje me interesuje, kako je resen audio jack? nikako ne mogu da nadjem tu informaciju.

usb, ali ne standardan. npr sa RAZR-a ne odgovara. cucne na svoje mesto - ali se nista ne cuje. Uz fon idu sluške original. Ako hoćeš da koristiš sluške sa klasičnim džekom probaj dda proguglaš ebay za adapter...
Citat:

onda, koliko su tvrdi/mekani dugmici na tastaturi, i da li ekran moze da se podesi na odredjenu "tvrdocu" dodira za komandu?

baš koliko treba. Može. probaj forum.xda-developers.com za uputstvo kako.
Citat:

pa onda, ima li ikakvih mozilla alternativa u vidu mail klijenta, browsera i tako to za njega posto IE ne koristim ni na kompu a kamoli na fonu :D

Minimo, i mada ja isključivo koristim Firefox na PC-u, za PPC je (za sada?) nenadmašna Opera (subjektivno mišljenje - mnogih ljudi...)
Citat:

kako je reseno konektovanje sa wireless-om.

baš kako treba.
Citat:
Moze li se lepo izabrati source internet konekcije? Mislim, kada sam na gprs-u, ili 3g-u a zakacim se i na wireless pa bih voleo da mogu da izaberem sta cu da koristim a da me on posle ne hot swap-uje, nego sto izaberem to i radi.

Nisam mnogo koristio Wi-Fi, ali sam ubeđen da se sve može podesiti. Meni npr (kada mi je uključen WiFi) sam privavi novu mrežu, pita da li hoću da se nakačim, i ako hoću (i mogu) - sve nadalje radi preko nje, ne koristi GPRS - napominjem da nisam mnogo ulazio u problematiku, par puta sam ga uopšte i koristio...
Citat:

takodje me zanima kvalitet ekrana. Ipak je 320x240 malo za 2.8" ekran, pa me interesuje kvalitet slike, i koliko je "brz" ekran. Mogu li se udobno gledati filmovi?

Odličan. U zatvorenim prostorijama. Dosta dobar na otvorenom, na suncu, ako pojačaš osvetljenje ekrana. 320x240 nije malo za ekran, slika je odlična, ali je 2.8" malo... :(.
Iole upućene osobe znaju da su u HTCu zeznuli stvar sa drajverima za grafiku za kaisera - i još bezobrazno ističu da nisu napravili multimedijalni uređaj... :((((
Doskora sam morao da konvertujem video u manji format da bih mogao da gledam na Kaiseru bez seckanja i kočenja.
Ipak, sa Core Playerom je stvar gotovo došla na svoje. Mpg, avi fajl bez konverzije (doduše sa par podešavanja) secne jednom na minut-2 na par sec...
Zadovoljavajuće...
Citat:

da li je iko probao GPS u Beogradu? Kako se snalazi? Neko je spominjaop ovde Plan Plus, pa me interesuju i iskustva sa time :)

Ja - imam prijatelja koji jeste - koristi IGO8 i fenomenalno je zadovoljan. Plan Plus je dao mape Srbije za IGO. Igo6 je bio dobar ali IGO8 je fenomenalan (subjektivno)
potencijalni problemi - za Cold FIX trebaš malo duže da budeš ispod OTVORENOG neba (u odnosu na Sirf III čip)
pozicija na mapi je blago pomerena (nekih 5m) pretpostavljam da može da se kalibriše, ali nikako nema vremena...
Citat:

eto, hvala unapred svim dobrim dusama ako se nadje neko da se iscima i odgovori mi :D


Molim. p.s. - ode pauza za doručak... ;)


Citat:
Jezeraš: da se nadovežem na ovu temu, možda je malo kasno ali...

koristim već duže vreme HTC Kaiser (TyTn II) i interesujem me dve stvari. Koji po Vama ROM najbolje radi na ovom uređaju.

Eh... ja sam promenio 10tak sa xda-developers.com, i još nisam našao pravi... Eksperimentiši...
Citat:
Ja imam problem povremenog blokiranja uređaja na par sekundi. Upisivao sam mu razne ROM-ove, sređivao "PagePool" i dobio sam koliko toliko dobre rezultate, ali se ipak desi da ponekad freezuje na par sekundi šo me nervira.

Meni se s vremena na vreme skroz zablokira (uglavnom kada ga maltretiram). Soft reset i idemo... P.s. - i mene to nervira. On the other hand - it's Windows - what did you expect? ;)
p.p.s. - kada pogledam šta je alternativa ("obični" fonovi, nasmejem se i odmahnem rukom...
[ p0peye @ 17.11.2008. 09:40 ] @
Khem,
upravo sam video da je tema postavljena pod "Smart Phone".
Smart phone uređaji nemaju Touch screen -
SP koriste Win mobile.
PDA koriste Win Mobile Pro...

Kaiser spada u PDA kategoriju...
Administrator, intervencija?
:)

pozz
[ Goticni @ 17.11.2008. 11:56 ] @
hvala popaje :)

iskreno se nadam da ce kupovina u USA proci dobro i da necu imati problema ovde :)
[ Sasa Vitorovic @ 26.11.2008. 20:27 ] @
Pozdrav svima,

Koliko sam razumeo TomTom verzija GPS softvera koja ide uz telefon moze da se koristi samo neko vreme, a posle mora da se plati. Ili gresim? Koje su mogucnosti za FREE gps u Srbiji - tu mislim na free software za ovu platformu nezavnisnih proizvodjaca? Meni ne treba nista posebno fensi, samo da ima mapu Beograda, i da ima mogucnost da me odvede od tacke A do tacke B. Takodje, ne bih to koristio tako cesto.

Trenutno sam u Americi ali ovde telefon nije bas tolko jeftin, mozda probam za thanksigiving.

Hvala unapred.
[ p0peye @ 27.11.2008. 07:04 ] @
Pozz,

za free GPS SW ćeš morati malo sam da proguglaš po internetu.
I izbegavaj reči kao "torrent" jer ćeš tako naići na krekovane verzije softvera, npr Igo 8, koji kažu fenomenalno radi u SR...

Eto. Pozdrav,
Popeye
[ stanisljevic @ 27.11.2008. 08:01 ] @
Pozz,
Citat:
Sasa Vitorovic:
Koliko sam razumeo TomTom verzija GPS softvera koja ide uz telefon moze da se koristi samo neko vreme

Moze da se koristi koliko hoces dokle god imas originalne mape, dakle softwer dolazi otkljucan bez mapa!

Citat:
Sasa Vitorovic

Koje su mogucnosti za FREE gps u Srbiji


Sto se tice FREE softwera jedina mogucnost je OziExplorer!
Sto se tice najboljeg softwera za navigaciju za podrucje europe i bivse juge to je Garmin Mobile XT, ovaj software se placa
kao i mape za njega! E sad postoje razne mogucnosti ;)!

Ali sto je najbitnije oba ova programa rade odlicno na HTC TyTN II, ja oba korstim vece jedno duze vreme,
da napomenem uradio sam upgrade wm na 6.1!

Citat:
p0peye:
npr Igo 8, koji kažu fenomenalno radi u SR...


Igo 8 radi ali... garmin je bolji ajmo reci edno 10 puta, ono bar sto se tice nas ovde ;), naravno imam i njega na telefonu
te sam radio usporedne testove, i samo cu reci garmin je zakon!
[ Sasa Vitorovic @ 27.11.2008. 16:02 ] @
Hvala svima na pomoci.

Citat:
stanisljevic:
Moze da se koristi koliko hoces dokle god imas originalne mape, dakle softwer dolazi otkljucan bez mapa!


Nasao sam neke mape za Srbiju na torrentima, ali nisam siguran da li su 'originalne':) TomTom naplacuje za mape cak i kad imam njihov softver. A u Americi cu dobiti samo mape USA gradova naravno ...

Citat:
stanisljevic: Pozz,
Sto se tice FREE softwera jedina mogucnost je OziExplorer!


OziExplorerCE (for PocketPC and Handheld PC PDA's) kosta 30e za evropsko trziste tako da to nije besplatno, bio sam na njihovom sajtu - http://www.oziexplorer.com/

Inace, nasao na http://______.tk/ GPS softver u granicama mog budzeta - cena je 1500din za softver i mapu istocne Evrope. Nije besplatno, ali nije ni 100e :)

-V-: Piraterija.

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 27.11.2008. u 17:47 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.11.2008. 16:49 ] @
Hehe, taj sajt koji prodaje mape za 1500 din nije ništa drugo nego neki naš piratski sajt

Nemoj se zavaravati..kartografija nikad nije bila jeftin sport, pa samim tim nemoj očekivati ikakve rutabilne mape za male pare (dok Google ne sredi Google Maps za Srbiju, kao što su to odradili do sada za Hrvatsku).
[ Sasa Vitorovic @ 08.12.2008. 18:56 ] @
Pozdrav svima,

ja sam kupio kaiser preko eBaya dosta jeftino. Medjutim, skinuo sam ga sa mreze AT&T i sad nemam vise garanciju. Zadovoljan sam telefonom, ali kad zvuk ide preko spikerfona pa ima sum na pocetku izvodjenja pesme, a neretko se zvuk misteriozno iskljuci na sred reprodukcije pesme. Da li neko zna ovlasceni servis u Srbiji za HTC? Da li je neko imao slicnih problema?
[ Goticni @ 08.12.2008. 19:58 ] @
Savo, moj ti je iskren savet sto se tice tih problema da odes na xda developers sajt (google ti je prijatelj) i da flash-ujes novi OS ROM :)
[ ejmir @ 24.12.2008. 22:33 ] @
Pozz,

Prijatelj mi kupuje polovan HTC Tytn II u švicarskoj, ima još 18 mjeseci garancije, sada je na
ORANGE operateru pa me zanima da li trba otkljičavati telefon da bi ga koristio u BiH. Čitah ovdje na par mjesta o otključavanju, jel može neko da mi konkretno odgovori. Ako treba da se otključa gdje se flashovati i kolika je cijena u srbiji otprilike.

I je li uopšte pametno uzimati ovako na slijepo uredzaj, jer uzima na aukciskom sajtu, znači ne vidi ga dok mu ne dodze na kućnu adresu. Košta od 160fr do 200fr maximalno. Dolaze svi dodatci: punjač, slušalice, usb...
Imam skinutu mape za zapadnu evropu sa Garmina Nuvi 255, da li moguće ubaciti ove mape na htc ako ga uzmem.

Hvala.
[ nuno @ 24.12.2008. 23:29 ] @
mozes i sam da ga otkljucas idi na xda-developers pa malo prelistaj, na kajseru radi: garmin, igo i tomtom, tako da neces imati problema sa navigacijom
[ Sasa Vitorovic @ 26.01.2009. 20:17 ] @
Ja sam prezadovoljan sa Igo softverom, koji sam nabavio alternativnim nacinom :) Link je bio negde na forumu, pa je obrisan :) Znaci, pokrivena su i sela, ali ne sa ulicama, nego samo sa centrom. Najvise mi se svidja rekalkucija mape kad promasim put...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.01.2009. 20:23 ] @
I Garmin ima rekalkulaciju. Verovatno i drugi programi.
[ mickonk @ 26.01.2009. 20:47 ] @
ja koristim mda vario3 to je valjda isti kao i taj,ali nikako da nadjem program za gps i da ga okljucam...
[ stanisljevic @ 27.01.2009. 08:04 ] @
Po mone najbolji program za navigaciju na nasem podrucju, je Garmin Mobile XT i to sa mapama Adriaroute 2.20 i Scgroute 1.9!
Ovo govorim iz iskustva testirano je po djelu BiH, djelu Srbije, i djelom Hrvatske! Odlicno radi po Banja Luci, Sarajevu, Beogradu, Zagrebu i to do kucnog broja!
Dakle toplo i svim srcem preporucam kombinaciju HTC TyTN II i Garmin iz iskusta najbolji su!
Napominjem da imam i iGO instaliran ali ne moze se poredit sa Garminom!
[ ninjaz @ 27.01.2009. 08:14 ] @
Zasto se ne moze porediti? Koja je prednos? Ja sam probao oba programa i iGo
mi je dosta bolji, tj. mape su detaljnije. Doduse ja sam koristio
Scgroute1.8.
[ p0peye @ 27.01.2009. 12:15 ] @
Pozdrav svima,

napisah poruku pod ovom temom, ali sam je prebacio pod temu "GARMIN versus Igo ,vasi utisci i zapazanja"

jer tamo realno i pripada, a ovde postujem link:

http://www.elitesecurity.org/t324040-0



pozdrav,
Nenad

[Ovu poruku je menjao p0peye dana 27.01.2009. u 13:33 GMT+1]