[ mist @ 12.10.2007. 23:23 ] @
Imam firmu d.o.o. sa dvojicom partnera.
Rešio sam da izađem iz firme i da se meni isplati moj deo novca koji je dogovoren na osnovu bilansa stanja i bilansa uspeha firme.

Ja želim taj novac da dobijem odmah, a oni ne žele da mi ga odmah isplate nego predlažu na 6 rata. Takođe nude bankarske garancije (mada još ne znaju kakve) da će da mi isplate taj novac.

Da li neko zna kakvu vrstu bankarske garancije je moguće dobiti za firmu koja nema nikakvu imovinu/nekretnine?

Da li je moguće da oni kao pravno lice izdaju blanko menicu meni kao fizičkom licu?

Molim da mi što pre odgovori neko ko zna odgovor na ovo pitanje.

Hvala.

[ lukeguy @ 13.10.2007. 00:04 ] @
Ako ti i izdaju menicu, nemaš garanciju da ćeš moći da je naplatiš. Pošto je u pitanju doo, ako firma propadne ostaćeš kratkih rukava, jer vlasnici ne preuzimaju obaveze. Znam za jedan primer u Novom Sadu gde se firma bavila proizvodnjom. Da bi zaštitili mašine, vlasnici su ih kupili preko nekog SZR-a (registrovanog na člana porodice ili tako nešto) u čijem su vlasništvu mašine i bile, a firma je imala ugovor sa tim SZR o distribuciji robe. Usled loših poslovnih odluka firma je pukla prošle godine, ostali su dužni velike pare, ali pošto firma nije imala nikakvu imovinu, poverioci su se jedino mogli naplatiti od preostalog lagera. A to nije pokrilo ni 10% njihovih potraživanja. I to je to.

Možda je moguće posle pokretati privatne parnice, ali u ovaj deo već nisam upućen.
[ pctel @ 13.10.2007. 12:38 ] @
Pa nece to moci bas tako kako si zamislio...
a zamislio si da deo firme koji pripada tebi prodas firmi samoj
Mislim, mozda i moze, ali to me odmah asocira na neke mutne radnje, trazenje rupe u zakonu, prevaru i tu u svakom slucaju zaboravi na pravnu sigurnost...
Ako je sada 33.3% firme tvoje, drugih 33.3% pripada ortaku i trecih 33.3% pripada drugom ortaku, firma od tebe kupi tvojih 33.3% same sebe, onda ortaci i dalje imaju po 33.3% firme a firma ima preostalih 33.3% same sebe, onda... vec pocinje da me boli glava od toga :-(

Ono sto bi bilo normalno, logicno, pravno korektno i za tebe je sigurno je da ti kao fizicko lice kupoprodajnim ugovorom prodas svoju imovinu drugom fizickom licu (tj dvojici fizickih lica po polovinu, nebitno, princip je isti), potpises dinamiku placanja, eventualnu kamatu zbog kasnjenja, mogucnost/nemogucnost raskida ili zastarevanja ugovora i onda su ti oni duzni sve dok ne plate, taman da sutra firma propadne, obaveza prema tebi im ostaje dozivotno, ako je pre ne izvrse. Naravno, bilo bi dobro da ugovor napravi neki advokat, jer on iz sudske prakse tacno zna do kakvih sve problema moze da dodje i njegov je posao da se izbegnu svi propusti i nejasnoce prilikom sastavljanja ugovora.
[ mist @ 13.10.2007. 13:48 ] @
lukeguy, pctel, hvala na odgovorima.

Imam vec advokata, ali hteo sam da cujem i misljenja drugih ljudi. Nikada ne skodi da se pita.

Pctel, u pravu si oko toga da ima velike razlike da li se prodaje moj udeo fizickim licima ili privrednom drustvu. Moracu sa mojim advokatom da vidim koji model je najbolji.

Ono sto je skoro izvesno, ne vidi se koji je prihvatljiv model osiguranja. Ako prodam fizickim licima onda oni licno moraju da mi plate. Ako prodam firmi, onda firma mora da mi plati... uhhh, uzasno je komplikovano.

Hvala na paznji i na brzim odgovorima.
[ Thetaworld @ 13.10.2007. 19:56 ] @
mist wrote:
> Imam firmu d.o.o. sa dvojicom partnera. Rešio sam da izađem iz firme i
> da se meni isplati moj deo novca koji je dogovoren na osnovu bilansa
> stanja i bilansa uspeha firme.
> Ja želim taj novac da dobijem odmah, a oni ne žele da mi ga odmah
> isplate nego predlažu na 6 rata. Takođe nude bankarske garancije (mada
> još ne znaju kakve) da će da mi isplate taj novac.
> Da li neko zna kakvu vrstu bankarske garancije je moguće dobiti za
> firmu koja nema nikakvu imovinu/nekretnine?
>
> Da li je moguće da oni kao pravno lice izdaju blanko menicu meni kao
> fizičkom licu?

Prvo obratiš pažnju na ZAKON i na UGOVOR O OSNIVANJU DRUŠTVA koji si s
njima potpisao. Prema članu 334. Zakona o preduzećima, UGOVOR O OSNIVANU
DRUŠTVA određuje kako se iznosi osnovni kapital iz društva i kako se
iznosi ulog pojedinih članova. Ako imaš u statutu nešto o iznošenju
kapitala, na to treba da obratiš pažnju, jer to su tvoja osnovna prva i
na to su se sve stranke složile.

Dalje, član 349. udeo se može slobodno prenositi između članova društva
u skladu s ugovorom o osnivanju. Možeš i da prodaš svoj udeo BILO KOME u
skladu s ugovorom, s tim da postojeći članovi imaju pravo preče kupovine
u odnosu na treća lica.

Tvoj udeo je tvoje vlasništvo i možeš ga prodati bilo kome, pravnom ili
fizičkom licu.

Po članu 352. udeo prenosiš pisanim ugovorom. Sticalac udela prijavljuje
svoje vlasništvo preduzeću i to se mijenja u registru članova.

Na raspodjelu dobiti imaš pravo po godišnjoj bilansi, osim ako ugovorom
nije drugačije određeno. Član 354.

Prestanak udela i povlačenje regulisano je članom 363. znači može na
osnovu ugovora o osnivanju zavisno od toga šta tamo piše, u ugovoru se
određuje osnova i postupak povlačenja udela, a udeo prestaje i uz
saglasnost članova društva ako ugovorom o osnivanju nije drugačije
određeno.

Prema tome, ako nisi unaprijed u ugovoru osigurao za sebe mogućnost
olakšanog prestanka udela i povlačenje, sada ti samo preostaje da se
dogovoriš s drugim članovima.

Uopšteno, mnogo je korektno da se traži saglasnost preostalih članova,
ali ujedno je i mnogo korektno da ostali članovi dopuste povlačenje, jer
ako žele da ostanu u biznisu onda im je biznis dobar, pa prema tome
imaju koristi od toga, a ako im biznis nije dobar, ima opet razloga da
to dopuste.

J. Louis
+44.7937011031