[ miroslav_mika @ 14.10.2007. 14:39 ] @
Pozdrav svima. Zamolio bi nekog ko se stvarno razume da mi pomogne oko sledeceg: Imam ISDN internet konekciju (brzina 64 kbps) ,instaliorao sam voip u komp. Takodje imam nokiju e61. Hteo bi (ako je moguce) da preko nekog usb wireless adaptera ili neke pc kartice povezem nokiju sa kompjuterom i da koristim nokiju kao voip telefon ( telefon to moze). Zanima me da li je to moguce i ako jeste koji usb wireless adapter mi vi preporucujete ili vec neku pc karticu. Zaista bi mi mnogo pomogli i nadam se da ce ovo neko videti i procitati. Ja sam gledao na www.comtel.co.yu i naso sam jedan ASUS WL usb adapter ali ne znam da li to moze da funcionise. Neko mi je reko da je ipak bolje da uzmem neku pc karticu kao wireless konekciju izmedju komp. i nokije. Najiskrenije vas molim ako bi neko hteo da mi to malo razjasni i uputi me sta da kupim (ako je uopste moguce da se povezu te dve stvari i da voip radi.Hvala vam unapred.
[ Kazo1 @ 14.10.2007. 18:54 ] @
Miroslav_Mika,
Prije svega, nekako mi se cini da ti to bas i nece raditi zadovoljavajucu, s obzirom na brzinu od 64 kbps.
Dakle prvo bi trebalo povecati brzinu pa onda krenuti u wireless konbinacije.Sve drugo mi se cini uzaludno trosenje vremena i novca, jer sam gotovo siguran da se s ovom brzinom zapinjati.
Pozdrav
[ miroslav_mika @ 14.10.2007. 21:38 ] @
Hvala Kazo1, e sada se bas razocarao ali ok bolje je da znam unapred.
U svakom slucaju hvala jos jednom.
[ pisac @ 15.10.2007. 01:36 ] @
VoIP radi od 28k pa naviše. Kodeci g723.1, g729, iLBC. Znači, 64k je dovoljno.
[ misk0 @ 15.10.2007. 08:26 ] @
da, u teoretskim uslovima.

Miroslave probaj sa PCa koristenjem te ISDN veze da koristis VoIP neko vrijeme, ako bude radio na zadovoljavajucim uslovima a budes imao mogucnost da koristis isti soft i VoIP gateway na mobiju onda pocni razmisljati o wireless adapteru.
[ pisac @ 15.10.2007. 09:44 ] @
Testirano u praksi. VoIP preko ISDN-a 64k radi bolje (savršeno) nego preko ADSL-a 512/64k. A može i preko analognog modema zadovoljavajuće.
[ Kazo1 @ 15.10.2007. 10:46 ] @
Drago mi je da kod tebe radi, ali moji prijatelji koji su pokusavali pricati ISDNom su imali dosta problema, tj znalo je zezati.
E sad, koju su brzinu imali, ne znam ali iz iskustva znam da 64 k zna praviti problem i ljudi su nezadovoljni kvalitetom.
Ali ko sto je rekao Misk0.

Citat:
misk0: da, u teoretskim uslovima.

Miroslave probaj sa PCa koristenjem te ISDN veze da koristis VoIP neko vrijeme, ako bude radio na zadovoljavajucim uslovima a budes imao mogucnost da koristis isti soft i VoIP gateway na mobiju onda pocni razmisljati o wireless adapteru.



Pozdrav
[ misk0 @ 15.10.2007. 10:55 ] @
Citat:
pisac: radi bolje (savršeno) nego preko ADSL-a 512/64k.


Hoces mi prakticno i teorijski objasniti ovaj dio? Kakva si mjerenja vrsio? Kvalitet ISDN ili ADSL prikljucka?
[ pisac @ 15.10.2007. 11:07 ] @
Merenja? Pa šta će ti merenja, nazoveš referentni sistem preko istog provajdera, prvo preko ADSL pa zatim preko ISDN, i osetiš razliku.

Ili ne osetiš razliku, to zavisi i od "osećajnosti" osobe koja zove. Ja znam ljude koji ne osećaju razliku izmedju kodeka g729 i g711, a razlika je prilična.

Citat:
Kazo1: Drago mi je da kod tebe radi, ali moji prijatelji koji su pokusavali pricati ISDNom su imali dosta problema, tj znalo je zezati.


Koristili su pogrešan softver i kodek, ili im je nešto sa kompjutera brljalo po liniji za vreme razgovora.
[ miroslav_mika @ 15.10.2007. 22:10 ] @
Ok,hvala vam svima.Probacu. Jos jednom hvala.
[ mrle 011 @ 15.10.2007. 23:54 ] @
Citat:
pisac: Testirano u praksi. VoIP preko ISDN-a 64k radi bolje (savršeno) nego preko ADSL-a 512/64k. A može i preko analognog modema zadovoljavajuće.


Citat:
misk0: Hoces mi prakticno i teorijski objasniti ovaj dio? Kakva si mjerenja vrsio? Kvalitet ISDN ili ADSL prikljucka?


ovo sto se ovde, u kostunistanu, zove adsl paket sa 64K upload-om je kod VoIP-a (istovremeni up & down) zapravo negde oko 42K u najboljem slucaju.
tako da je normalan (dobar) dial-up i analogni modem majka mara za to.
a ISDN je tek fiju-fic.

.... ali se u svakom slucaju slazem da je sve to dovoljno uz dobar software i recimo G.723 ili G.729 codec.

protekle sedmice sam bio na selu i imao sam neki stari laptop i dial-up preko PCM-a.
oni televizorcici u systray-u su uvek pokazivali da sam konektovan na 28,8K , a stvarno je to jos manje.
koristio sam i X-Lite (sa G.723) i Skype i bio sam poprilicno iznenadjen kako su oba telefona lepo radila.
skype-u je jedino potrebno jedno 20-30 sekundi da ukapira da je internet mnogo spor i onda on presaltuje taj svoj kodek i smanji "roundtrip", tj. kasnjenje, sa 3-4 sekunde na vrlo podnosljivih 250-300 milisekundi i to tako stoji do kraja razgovora.

ovde kod kuce imam Fritz!Box (ADSL router sa ugradjenim SIP-om i malom telefonskom centralom).
sto se tice kvaliteta razgovora, nema nikakve razlike dal' pricam preko SIP-a sa nekim na drugom kraju planete il' preko obicne fiksne telefonske linije sa komsijom iz zgrade.......... bar ja ne primecujem nikakvu razliku.
stiklirana je opcija da on sam bira kodek automatski i iskljucena je opcija da prekida protok kad sagovornik/ci cute (VAD).
na PC-u imam neku java aplikaciju koja prati protok i crta dijagram u realnom vremenu i kad pricam preko SIP-a, a nista drugo ne tece, i upload i download su ravni kao strela i zakucani tacno na po 3 KB/sec (24 Kb/sec) !
..... prosto neverovatno.

[ Kazo1 @ 16.10.2007. 09:05 ] @

Kad smo vec kod FritzBoxa, prijatelj je nabavio FritzBox 7170 ali je sve na Njemackom. Ima li neka mogucnost da se to prebaci na Engleski, ili mozda ima ko uputstva na engleskom?
pozdrav
[ mrle 011 @ 16.10.2007. 09:17 ] @
Citat:
Kazo1: Kad smo vec kod FritzBoxa, prijatelj je nabavio FritzBox 7170 ali je sve na Njemackom. Ima li neka mogucnost da se to prebaci na Engleski, ili mozda ima ko uputstva na engleskom?
pozdrav



http://www.ip-phone-forum.de/showthread.php?t=97250
[ Kazo1 @ 16.10.2007. 09:23 ] @
Hvala Mrle 011.
Idem to prouciti.
Pozdrav
[ mrle 011 @ 16.10.2007. 12:41 ] @
Citat:
Kazo1: Hvala Mrle 011.
Idem to prouciti.
Pozdrav


pojma nemam gde i kako je on to kupio, ali ako je interfejs na nemackom onda je 99,99% Annex B (ISDN), zato sto je u nemackoj annex B i na obicnoj i na ISDN liniji.
dakle obratite paznju i na to.
potrbno je uraditi firmware sa annexom A, osim, naravno, ako on nema ISDN.

UTP kabl obavezno ukljucite u prvi LAN port !
proizvodjac (AVM) jos savetuje da se koristi onaj njihov originalni crveni ukrsteni kabl.

linux i telnet mi nisu bas jaca strana, a nemacki tek pojma ne znam, al' nesto sam malo citao tu i tamo po internetu, pa pitaj ovde, ako nesto zapne :)

..... ustvari bi bilo pametnije da pitas ove frikove na ovom ip-phone-forum-u, ciji sam ti link gore ostavio ....