[ Purchaser @ 04.09.2003. 18:54 ] @
Recimo da bih hteo da organizujem neki "servis" kao sto je spedia ili opet neko kliktanje po banerima ili bilo sta slicno gde bih trebao da isplacujem clanove, eventualno i da primam uplate od njih... kako bih to mogao?

Da li postoji neki nacin da bilo kome u svetu posaljem pare?
Prvo sto mi pada na pamet je western untion.

1. Sta je sve potrebno od podataka kada je western union u pitanju kada ja saljem pare? (pretpostavljam da je dovoljno ime, prezime, ulica i broj, grad, zemlja)
2. Da li pare mogu da primaju osobe koje nisu punoletne (nemaju neki ID da pokazu tamo gde vec saljem)?

Koliko znam western union pokriva veci deo planete tako da je to ok. E sada mi pada na pamet...

3. Da li postoji neko resenje za manje transakcije, posto ne verujem da mi se isplati da nekom saljem 20-30 eura preko WU

... ali sve ovo mi izgleda uzaludno, jer bi se sigurno ovi u WU (ili kako bih vec slao pare) zapitali sto ja 20-50-100 ljudi svakog meseca saljem po npr 20-30$

odgovori, saveti, misljenja...
[ Vukan Karadžić @ 04.09.2003. 21:03 ] @
Ne znam tacno kakav bi to service bio, ali mozda bi mogao da iskoristis neki affiliate management service za to. Recimo, (po stoti put ih besplatno reklamiram :) ), Share-It ima fin sistem : ako su ti oni payment processor, mozes koristiti njihove affiliate management usluge uz proviziju od (dodatnih) 2%. Oni prate sta je i ko uradio i salju mu zaradjeni novac jedanput mesecno, cekom ili wire.
Znaci, verovatno nije to sto tebi treba, ali mozda ih mozes iskoristiti...

BTW, Ja WU-om nisam uspeo da posaljem novac.
[ Purchaser @ 09.09.2003. 15:11 ] @
ne vredi mi to

treba mi nesto da mogu da ja bas nekako platim minimum jednu uplatu nedeljno, a pozeljno je da mogu i vise (najbolje 3 a ne skodi 5-10) i to na sumu koliko ja hocu i kome ja hocu, a ne npr da share-it odredjuje jer se njihovi servisi ne poklapaju sa onim sto meni treba

... ajde onda da zakljucim, treba mi najjednostavniji nacin da jednom nedeljno isplatim tri osobe u neodredjenoj sumi novca (mozda 20, mozda 50, mozda 200 $ ... nista odredjeno)
[ Purchaser @ 11.09.2003. 20:16 ] @
Hajde ljudi
... prosli su i jubilarnih 100 pregleda teme

Zar niko ne zna kako da se na relativno jednostavan nacin uplate pare nekom strancu tj nekim strancima
Net pun mogucnosti, a ovako nesto da se ne zna.
Evo ja 'priznajem' ne znam, nisam pokupio svo znanje ovog sveta, ali mora da je moguce da osoba iz Beograda strancima uplati neke pare preko neta

Pomagajte!
[ pctel @ 11.09.2003. 20:47 ] @
Nemam iskustva sa placanjem fizickim licima, ali posto vidim nemaju ni drugi, onda da kazem barem sta bih prvo probao kad bi to meni trebalo.

1. Vidi koju banku koriste Spedia i slicni servisi za tako nesto.
2. Zakoni SCG su suvise komplikovani za takav nacin poslovanja, probaj da to zavrsis u nekoj manje komplikovanoj drzavi.
3. Otputujes u tu drzavu, poneses par hiljada EUR-a, nadjes tu banku, otvoris racun, uplatis taj novac sebi na racun, dogovoris sa bankom tehniku elektronskog izdavanja naloga za placanje.
4. Dalje radis bez da se nekom pravdas "zasto ovo" i "kome ono", iz fotelje sa racunara, bez cekanja po salterima i raspravljanja sa sluzbenicima.

Ja licno ne bih imao nerava za ista drugo, jer mi je odlazak u banku uvek pretstavljao jednu od neprijatnijih obaveza, ali hvala Bogu, Peximu i Halkomu, toga vec mesecima nema!
[ Purchaser @ 12.09.2003. 12:14 ] @
Hvala

znaci sustina je da ipak moram da uposlim i nekog stranca jer zivim u zadnjoj rupi na svirali od zemlje ;)

ok
[ Xpirit @ 14.09.2003. 11:37 ] @
Pa PCTel da tvoj post procita poreska policija a Purchesera uhvate u otvaranju racuna u inostranstvu obojica bi zaglavili aps.

Purcheser, jedini nacin da uplatis strancima kintu je da neko tvoj napolje da pare a ti im to nekako nadoknadis ovde. Postoji nekoliko stvari koje su dozvoljene da se placaju odavde (skolovanje, pomoc rodbini, sahrane itd)

Sve ostalo je krsenje zakona.

Ali, ako hoces da odradis stvari odavde....
[ Purchaser @ 14.09.2003. 16:48 ] @
ma shvatio sam da cu tesko ista odraditi bez stranaca tako da sam uposlio strance
...nije onda sve moje, ali bar moze da funkcionise
[ pctel @ 15.09.2003. 13:45 ] @
Citat:
Pa PCTel da tvoj post procita poreska policija a Purchesera uhvate u otvaranju racuna u inostranstvu obojica bi zaglavili aps.

Kakav APS? Pitaj Dinkića, on ima iskustva sa računima u inostranstvu, ništa tu nije nelegalno. Jedino, možda početni kapital, ali ako na granici piše da prijaviš cariniku ako nosiš preko 2000 EUR-a, onda ponesi 1990 i nisi prekršio ni taj zakon. To je novac koji je predvidjen za trošenje na boravak u inostranstvu, a niko te ne kontroliše za šta ga trošiš. Za poslovanje u drugoj državi, tamo se plaća porez (ako je zakonom predviđeno da se plaća, a obično nije). Znam da i Mađari mogu da otvaraju račune stranim državljanima, ali ima tu još poslovnijih država...
[ McKracken @ 15.09.2003. 17:24 ] @
Po zakonu ne smes posedovati racun u inostranstvu, a kazna je 600.000 din ukoliko te nahvataju... Jedini nacin je da si radio negde u inostranstvu duze od godinu dana...

Pa ti vidi To je realno budalastina, ali zakon je zakon ...
[ pctel @ 15.09.2003. 19:47 ] @
Moguce... ali nisam cuo da je neko kaznjen zbog toga, a to sigurno nije zato sto niko nema...
[ igors @ 16.09.2003. 08:15 ] @
Citat:
McKracken:
Po zakonu ne smes posedovati racun u inostranstvu, a kazna je 600.000 din ukoliko te nahvataju... Jedini nacin je da si radio negde u inostranstvu duze od godinu dana...


Po kom zakonu to vazi?
[ pctel @ 16.09.2003. 10:41 ] @
I meni je sumnjiv taj zakon, ali znajući ove naše "eksperte" ništa nije nemoguće. Baš me zanima šta je zakon predvideo ako državljanin SCG ima firmu negde na Kanarskim ostrvima, a posao vodi odavde...

Mene je najviše nerviralo kad prodajem računare u Crnu Goru. Oni uplate u EUR nekoj banci u Frankfurtu, koja zatim to prebaci na našu Komercijalnu, i sad ja kad hoću to da uplatim Holanđanima moram prvo da pišem zahtev za prebacicanje EUR u din, zatim drugi - din u EUR, naravno oba puta platim proviziju po 50 EUR, i vratim ono što ostane za Frankfurt. A smejali smo se Sarajevskim Nadrealistima i njihovom skeču o valutama "Đe ba zapelo" i "Daj šta daš"...


Za one koji nisu gledali, da objasnim: Dolazi stranac u Bosnu sa koferom para da započne biznis. Ovi u banci mu sve to promene u "Đe ba zapelo". Čim izađe, vidi da niko neće đe ba zapelo, pa ponovo kupi $ (ali sad ih nema ni pola kofera). Onda mu neko kaže da to nije legalno, pa on opet kupi Đ.B.Z. Kad dobije samo nekoliko novčanica - vidi da takva država nije za njega, pa krene da kupi avionsku kartu za kući. A za nju mu trebaju $. Ode na menjačnicu, ali kad se od onoga što treba da dobije odbije provizija, ne samo što ne dobija ništa, već treba da doplati nekoliko "Đe ba zapelo" i "Daj šta daš"...
[ srki @ 16.09.2003. 23:10 ] @
Citat:
McKracken:
Po zakonu ne smes posedovati racun u inostranstvu, a kazna je 600.000 din ukoliko te nahvataju... Jedini nacin je da si radio negde u inostranstvu duze od godinu dana...

Pa ti vidi :( To je realno budalastina, ali zakon je zakon ...


Kakva glupost. Pa kako da radis ako nemas racun u inostranstvu? Kako da te placa firma? Znaci ja sada krsim zakon i ako za godisnji odmor odem kod nas mene mogu da navataju da platim kaznu?!? Pa kako da radim ako nemam otvoren racun ovde. Zakon nam je stvarno nebuloza.
[ pctel @ 17.09.2003. 01:10 ] @
MC je nazalost u pravu...
Evo sta sam u medjuvremenu iskopao:
Zakon o deviznom poslovanju, clan 23. stav 6:
Rezident - fizičko lice ne može imati otvorene devizne račune kod banke u inostranstvu, osim fizičkih lica - stranih državljana koji, na osnovu dozvole za boravak, odnosno radne vize, borave u zemlji duže od jedne godine, lica zaposlenih u diplomatskim predstavništvima u inostranstvu i članova njihovih porodica.


Ako nekog zanima link prema zakonu je:
http://www.carinskatarifa.com/propisi/devizni/16093.html

Ne znam jesam li ja onda gore pocinio neki verbalni delikt ili sta vec...