[ sale12 @ 21.10.2007. 13:50 ] @
Imam SE k750i i hocu da ubacim neku muziku. Za kompresiju koristim Nero AAC Encoder CLI na VBR 0.25, sto je u proseku 64kbs. E sad, posto encoderi koriste lowpass filtere, ima li svrhe smanjivati sample rate sa 44.1kHz na 32kHz, a da to ne utice na kvalitet pesme i, utice li ovo na velicinu izlaznog fajla, obzirom da je encoder koristi VBR mod? Ili, druga varijanta, smanjenje sample rate-a uz smanjenje qualitty faktora na, recimo, 0.2?
[ Kosta ******um Rex Persia @ 21.10.2007. 16:37 ] @
Ne bih ti tp preporučio, mada, nije to toliko ni tračigno ako uradiš smanjenje na 32 KHz, jer je to telefon i na njegovim zvučnicima se ni pod razno NE MOŽE osetiti razlika u kvalitetu.

Ja bih ti preporučio da ideš na Constant Quality 48 kbps, jer je 64 kbps previsoka vrednost za jedan mobilni telefon.
[ sale12 @ 21.10.2007. 17:14 ] @
Na zvucnicima nema razlike, ali na slusalicama ima. Konkretno, kolika je vrednost lowpass filtera kod Nero AAC encodera za q 0.25 i CBR/ABR 48 kbs?
[ Shon3i @ 22.10.2007. 17:41 ] @
SE K750i ne podrzava HE-AAC (aka aacPlus ili bilo kakav vid) sto znaci da encoder ne radi nikakav low pass, vec telefonski decoder jednostavno ne moze da decodira HE-AAC kako treba. Pa iz tog razloga je na telefonu zvuk vidno losiji, jer telefon kod ovakvih fajlova uspeva da decodira samo do 11025 Hz ili ti 11Khz, sve preko ne moze kada je u pitanju HE-AAC. E sada kada kodiras u AAC trebalo bi da navedes -lc switch, s time dobijas cist LC-AAC fajl koji je podrzan potpuno od tvog telefona. E sada posto je LC takav kakav je, napravljen je za vece bitrateve, tako da je u principu bolji od MP3-a kao i sigurniji ali opet zahteva 128kbps ako oces stvarno kvalitet. Zato jedino sto se meni svidelo, a to je da kodiras LC-AAC na 64kbps ali mono. Ili lepo da odes i kupis 1GB Memory Stick Pro Duo koji sada kosta oko 1800 din
[ Kosta ******um Rex Persia @ 22.10.2007. 20:57 ] @
U prevodu, menjaj telefon i uzimaj SE K850i kad se pojavi za dve nedelje kod nas.

[ sale12 @ 22.10.2007. 23:39 ] @
Daklem, izvinjavam se ako nisam bio dovoljno jasan u provom postu. K750i podrzava HE-AAC, bez problema. Problem je, dok ne nabavim dodatnu memoriju (finansijske poteskoce+drugi prioriteti), kako da sto vise iskompresujem pesmu, kako bi sto vise stalo na postojecu memoriju.
Za sada, jedini zadovoljavjuci rezultati su 44.1kHz@q=0.25 stereo. Pri tome, pesmu prvo propustim kroz DFX da bi dobila na "raskosi".
Nesto sam eksperimentisao i "jurio" po internetu. Smanjenjem sample rate na 32kHz, pri q-0.25, prosecan bitrate pada sa 64-68kbs na 47-51kbs. Sto se tice lowpass filtera, nasao sam nesto u Nero Wave Editoru. NWE pokazuje da originalna pesma sadrzi mahom zvuk oko 20kHz i poneki deo ide do 22kHz. Pesma kompresovana u HE-AAC@q=0.25 je lowpass-ovana na 18-20kHz. Medjutim, ako spusim sample rate na 32kHz, onda je lowpass 16kHz, i pri ovome se vec primeduje razlika u odnosu na prethodno podesavanje.
Inace, imam neke mp3 pesme kompresovane na 22kHz@64kbs i zvuce odvratno, obzirom da mp3 i nije za niski bitrate, a i lowpass filter je na 10-11kHz pa zvuce "duboko".
Naravno, sve ovo je moguce primetiti samo preko slusalica, nikako preko zvucnika. Inace, na slusalicama pesme zvuce kao na komputeru, ako ne i bolje (sto i nije tako tesko ako se uzme u obzir kakve zvucnike imam).
Hvala vam na pomoci.
P.S. Ovaj fon sam kupio pre dva meseca. Jos je rano da ga menjam.
[ Shon3i @ 23.10.2007. 09:49 ] @
Citat:
K750i podrzava HE-AAC, bez problema
Ne, ne i ne. Evo male plasticne podsetnice. AAC ili LC-AAC standard kodira ceo spektar zbog toga je potreban veci bitrate ali opet manji od MP3-a jer LC-AAC je teoretski poboljsan MP3, ali i mnogo vise od toga. HE-AAC sastavljen iz dva standarda cistog LC-AAC i SBR-a (Spectral Band Replication), u ovom slucaju LC-AAC prilikom kodiranja ima spektar do 11khz, za sve preko je zaduzen SBR. E sada posto je SBR neka vrsta rekunstrucije spektra, tokom kodiranja u bitstream se zapisuju informacije o gornjem spektru, i na decodingu SBR kompaktibilan decoder rekonstruise gornji spektar. Kako K750i nema SBR decoder (imam doticni telefon), u stanju je samo da dekoduje LC-AAC deo znaci samo 11khz.



Kao sto sam rekao ako oces dobar rezultat HE-AAC moras ostaviti po strani, jer bilo kakav lowpass da uradis, imaces automatski lowpass na 11khz jer telefon ne razume SBR, istu stvar dobijas kada taj HE-AAC pustis na playeru koji ne podrzava full HE-AAC standard, recimo winamp 2 ili 3. Kada kodiras u LC-AAC, za stereo mislim da ces biti zadovoljan sa 80kbps, jer je nero veoma optimizovan za taj bitrate. Ukoliko zelis manji bitrate jednostavno moras da pretvoris stereo u mono da bi sacuvao bitove, jer 64kbps mono po meni zvuci sasvim zadovoljavajuce, kada je u pitanju LC-AAC

Veruj mi HE-AAC na k750i ne moze!

btw da ne bude zabune, ovde je sve lepo objasnjeno od samog developera Nerovog AAC encodera http://www.elitesecurity.org/t...nju-sa-MPPro-ili-MP-kvalitetom, na prvoj strani je sve lepo objasnjeno.


Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 23.10.2007. u 11:17 GMT+1]
[ sale12 @ 23.10.2007. 19:35 ] @
Opet sam uradio mali test i, u pravu si. K750i zaista ne podrzava HE-AAC. Naleteo sam na neki clanak na Wikipediji iz 2006. godine u kome se kaze da su testirali k750i i utvrdili da podrzava LC-AAC, ne podrzava SBR deo u HE-AAC v1 i podrzava SBR deo u HE-AAC v2 ali ne podrzava PS. Posto je koriscen Nero encoder iz 2006. godine, pretpostavio sam da je ovakav rezultat nasto zbog neoptimizovanog Nero encodera, ili softvera za telefon.
Verovatno je propustanje pesmama kroz DFX uticalo da ne primetim da nedostaju visoki tonovi, obzirom da je DFX "obogacivao" zvuk.
E, sad, sta bi bila bolja varijanta: VBR q=0.3 ili ABR two-pass na 80kbs?
Izvinjavam se ako ima gresaka u kucanju, posto koristim TV kao monitor dok je doticni u servis.
[ Shon3i @ 24.10.2007. 09:22 ] @
Citat:
E, sad, sta bi bila bolja varijanta: VBR q=0.3 ili ABR two-pass na 80kbs?
Onaj koji ti donese manji fajl, jer iskreno cini mi se da nebi mogao da osetis drasticnu razliku izmedju ova dva. S druge strane nemoj da koristis 2pass jer je to obican nerov marketinski trik. Ja sam pokusavao da vidim koliko 2pass vredi, ali ocigledno da ne vredi nista, radio sam blind testove i nisam mogao naci nikakvu razliku, odnosno neko poboljsanje u odnosu na single pass ABR, ispravite me ako gresim, i naravno postujte semplove kao dokaz. Cak se ispostavilo da 2pass ima neki bug kada je u pitanju multichannel, mada ne znam da li je to do sada otklonjeno.

[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 24.10.2007. u 10:47 GMT+1]
[ sale12 @ 27.10.2007. 20:51 ] @
Covece, sta je sa ovim nero encoderima. Imam dve verzije, iz februara 2007 i avgusta 2007. Verzija iz februara mi pri LC q=0.17 daje prosecan bitrate od 84kbs, dok isti bitrate verzija iz avgusta daje sa podesavanjima LC q=0.23 i pri tome je vrednost lowpass filtera na oko 15000Hz. Verzija iz februara radi lowpass na 18000Hz pri nizem quality faktoru.
Za konverziju, inace, koristim Foobar2000. A da, kad koristim verziju iz avgusta, Foobar ne upisuje tagove.
[ Shon3i @ 28.10.2007. 17:56 ] @
Vidi ovako, nero je dosta radio po tom pitanju, odnosno ulepsavanja kvaliteta LC-AAC encodera na nizim bitrateovima, i u tome je uspeo. Ja se faciniram kada cujem LC-AAC 80kbps, u odnosu na druge encodere (AAC,MP3,OGG). Verziju NDAAC koju trenutno koristim je ta iz februara, i prezadovoljan sam kvalitetom. Mada nisam eksperimentisao sa tom najnovijom (nisam imao vremena), ali po tvojim recima ako ima lowpass na 15000Hz, to ne moze da skodi, moze samo da suzbije artifakte i sum.
[ sale12 @ 28.10.2007. 22:25 ] @
Veruj mi, i ja sam odusevljen sta Nero na 80kbs moze da pruzi.
Ovo sa lowpassom na 15000 se odnosi na VBR mod. U ABR modu na 80kbs, lowpass je na nekih 17000Hz, koliko ja to mogu da primetim iz Nero Wave Editora, i obe verzije daju mi istu vrednost (mada sam koristio samo 2 fajla za ovo testiranje).
Mozda mi se samo pricinjava, ali izgleda da ima veze i sa kojim programom se koristi Nero AAC encoder???? Nisam mnogo eksperimentisao, ali izgleda da daje razlicite vrednosti u zavisnosti da li ga pokrecem iz dbPoweramp-a ili Foobar-a. Videcu kad budem imao vise vremena.
Od sada kompresujem ABR 80kbs. A nabavio sam i memoriju od 512MB. Sad se lakse dise.
[ migidnb @ 27.11.2007. 12:43 ] @
kad smo vec kod muzike za telefon da pitam i ja nesto da ne otvaram novu temu...
imam se k610i i sad imam problem...kad pustim muziku na zvucnik onda se dosta glasno cuje ali kad stavim slusalice vrlo se slabije i losije cuje....e sad jel to do telefona il do nekih podesavanja....?
[ bojan_bozovic @ 31.12.2007. 14:39 ] @
A preporuka za Samsung D900i? Podrzava HE-AAC v2,da probam 48 kbps? Memorija mi nije uopste problem, ali trebam enkodirati CD/FLAC.
Ili da idem na LC-AAC i visi bitrate?
[ Shon3i @ 01.01.2008. 15:51 ] @
Citat:
A preporuka za Samsung D900i? Podrzava HE-AAC v2
Ne bih bas rekao, posto taj telefon ima moja sestra a veoma sam eksperimentisao sto se tice toga, odnosno SBR decoder ako ga u opste ima nije ni priblizan ovim softwerskim koje koristimo na racunarima, reprodukicija HE-AACv2 bi trebala da bude mogo kvalitetnija na tom telefonu ako ima SBR+PS decoder, ali kao sto rekoh nigde u specifikaciji ni na internetu nisam nasao da telefon ima punu podrsku za HE-AACv1 i HE-AACv2 jer ipak svaki telefon koji podrzava AAC moze da pusta bilo kakav vid AAC komresije s time sto ne pustaju HE-AAC u pravom svetlu
[ bojan_bozovic @ 01.01.2008. 16:10 ] @
Itekako ima razlike na njegovim slusalicama izmedju kvalitetnijeg (recimo nero kvalitet 0.66,VBR iz FLAC) i manje od 96kbps VBR, bas kao i na mojim Genius zvucnicima na kompu. Bez problema reprodukuje 96 i 48kbps AAC strim isto onako lose kao i foobar2000.

Moja preporuka je 2Gb kartica i visi bitrate. Slusalice mu sigurno nisu mnogo gore od jeftinih kompjuterskih zvucnika.
[ Shon3i @ 01.01.2008. 18:36 ] @
0.66 (oko 255kbps) je vec previse dobar kvalitet za LC-AAC, kada LC-AAC vec na 128kbps u 80-90% probija totalnu transparentnost. Inace jedini nerov LC-AAC encoder ima veoma optimizovan kvalitet na 64-112kbps, ali se nikako ne preporucuje koriscenje LC-AAC ispod 96kbps i prema zadnjim AES abx testovima utvrdjeno je da je HE-AAC najbolji do 96kbps, pa cak i LC-AAC na 96kbps ostavlja bolji kvalitet.

Medjutim HE-AAC nije omiljen zbog nedostupnosti decodera u standalone uredjajima, ili posedovanje samo LC-AAC decodera koji ne moze da dekodira u potpunosti HE-AAC kao sto to rade Winamp, Foobar i njihovi softverski decoderi
[ bojan_bozovic @ 01.01.2008. 19:22 ] @
Bolji je AAC od MP3 na svakom bitrateu,to je prvo. Drugo, nizi bitrate npr. 0.5, ako radi za tebe ne radi za mene. Mozes ubosti pesmu da zaista ne zvuci perfektno, a to je vaznije od ustede memorije :) (probaj Bjork npr. FLAC/CD ili AAC na 0.66 vs. AAC na 0.5). Nije mi bitno da u 2Gb uguram svu muziku koju imam.

Drugacije,treba da radi u 100% slucajeva. :)
[ Shon3i @ 01.01.2008. 22:56 ] @
U takvim slucajevima ja koristim ABR, jer cu pre doci do transparentnosti :), ali opet cisto sumnjam da mozes osetiti razliku izmedju 0.5 i 0.66 na takvim slusalicama, a u opste na nekoj slabijoj opremi, i generalno u opste, voleo bi da vidim neki quick ABX test iz foobara, ako mozes napraviti.

iskreno 48kbps HE-AACv1 nije za bacanje kada su u pitanji mobilni telefoni, ali iskreno koliko znam taj samsung ne podrzava nikakav vid HE-AAC odnosno on radi reprodukciju na osnovu LC-AAC decodera, ali taj decoder nije u stanju da decodira SBR deo koji donosi visoke frekvencije preko 11khz (da ne gresim dusu provericu jos jedanput). S druge strane kada si rekao da ti foobar proizvodi isti zvuk, nesto mi tu debelo smrdi, odnosno da li koristis neki 3rd party AAC decoder ili koristis neki DSP koji ti unistava zvuk ili pak neku praistorisku verziju foobara koja u sebi nema odgovarajuc AAC decoder.

S druge strane ako bas imas memorisku karticu od 2GB ti nemas problema a zelis kvalitet VBR 0.4+ je ko stvoren za tebe za konvertovanje iz FLAC-a/CD-a.

[ bojan_bozovic @ 01.01.2008. 23:30 ] @
Ne foobar je nov...

A to da je Nero AAC na 0.5 isto sto i FLAC pricaj nekom drugom, please... Tek mi 0.66 radi posao

Izvoli pa cuj



[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 02.01.2008. u 01:49 GMT+1]
[ Shon3i @ 02.01.2008. 08:04 ] @
Nikada i nisam rekao da su isti, ali razlika izmedju njih u nekih 99.9% slucajeva mora biti transparentna, ornosno razlika izmedju 0.66 i 0.5 i originala. Zato sam ti i rekao da odradis ABX test da vidis koliko si u pravu, odnosno znas sebe i znas sta hoces, jer samo tako mozes da eleminises placebo. Kao sto rekoh razlika postoji ali tvrdim da to na bilo kakvim slusalicama od mobilnog telefona se ne moze primetiti tako olako i iz prve, kao i na desktop spikerima.

S druge strane trenutno koristim Nero AAC iz februara 2007 i ocigledno da na 0.5 daje drugaciji rezultat. Prilozeni fajl je komresovan sa VBR 0.5 http://www.sendspace.com/file/h8idn3

[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 02.01.2008. u 10:09 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 02.01.2008. 10:21 ] @
C:\Documents and Settings\Bojan>neroaacenc
*************************************************************
* *
* Nero Digital Audio Reference MPEG-4 & 3GPP Audio Encoder *
* Copyright 2007 Nero AG *
* All Rights Reserved Worldwide *
* *
* Package build date: Aug 6 2007 *
* *
* See -help for a complete list of available parameters. *
* *
*************************************************************

ERROR: no input file specified


A sto je fajl razlicit,to je sigurno zato sto sam ceo fajl prebacio u MP4 pa nazad u wav, pa cropovao. I ja dobijam isto na 0.5 kada samo te 4 sekunde enkodiram. BTW potpuno si upravu da vecina nece nista da primeti, i da na >90% muzike razlika nece da se primeti,ali jeto ipak individualno.
A sto se double blind testa tice, ja cim primetim razliku u odnosu na CD, koristim visi bitrate,to je dovoljno, a ne ocenjujem sta je bolje ili prihvatlljivo, jer ZNAM sta je bolje! Pogledaj PP, nema niceg subjektivnog, jer razlike za ima, i to je dosta.BTW low bitrate je neupotrebljiv na D900i, jer su svi kod mene primetili razliku izmedju visokog bitratea i 96 kbps preko slusalica,a da nisu imali pojma sta je sta,pravi double blind.

BTW deset godina stari zvucnici od petnaest evra i integrisana muzicka koliko su bolje resenje od D900i, kad ne verujem da je odnos signal/sum zvucnika visi od 65db? To je isto s*****,prema onome sto cujem.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 02.01.2008. u 11:59 GMT+1]
[ Shon3i @ 03.01.2008. 14:32 ] @
Citat:
BTW low bitrate je neupotrebljiv na D900i
Slazem se, ali je neupotrebljiv iz razloga sto ja znam kako treba da zvuci HE-AACv1 na 48kbps, slozices se to na D900 (i ostalim mobilinim telefonima koji nemaju SBR decoder) jednostavno ne moze jer nema rekonstruisanih visokih tonova sto SBR decoder radi inace. 48kbps HE-AAC je daleko od originala, ali je dosta priblizno 96kbps MP3 pa cak neki put podjednako i bolje, ali 64kbps HE-AAC je sasvim i previse dobro i ekvivalentno dobro komresovanom MP3-u na 128kbps.

HE-AAC i mali bitrateovi jednostavno ne sluze da bi se muzika bekapovala i sluzila za referencu, vec da pruze slusaocu da uziva sto vise na odredjenom bitreteu. HE-AAC za svoje velicine fajlova ima perfektan kvalitet i mislim da je odlican za streaming i uredjaje sa manjom memorijom (koji naravno poseduju SBR decoder), kao i za filmove, jer je u multichannelu dosta efikasniji od DolbyDigitala (AC3).

Generalno danas ni jedan koder nema ovakvu veliku efikasnost i high fidelity zvuk na tako malom bitrateu, naravno kada se decodira pravilno. Na zadnjem testu su bili WMA 10, OGG 4.5, ali jednostavno nisu dovoljno dobri koliko HE-AAC
[ sale12 @ 18.01.2008. 22:13 ] @
Da dodam i ja nesto. Kada je u pitanju muzika ripovana Nero AAC enkoderon pri 128+ kbs, na obicnim zvucnicima transparentnost je gotovo potpuna. Sa boljom opremom stvar je drugacija.
Medjutim, d900i je daleko od dobre opreme za slusanje muzike, narocito sa sluskama koje dolaze uz njega (ima ga moj drug).
@bojan Probaj LC profil ABR 85-128kbs pa vidi. Ako je d900i toliko dobar da se razlika cuje i na 128+ kbs, bacam odmah k750i i kupujem d900i.
[ Shon3i @ 19.01.2008. 13:41 ] @
Citat:
sale12: Da dodam i ja nesto. Kada je u pitanju muzika ripovana Nero AAC enkoderon pri 128+ kbs, na obicnim zvucnicima transparentnost je gotovo potpuna. Sa boljom opremom stvar je drugacija.
Medjutim, d900i je daleko od dobre opreme za slusanje muzike, narocito sa sluskama koje dolaze uz njega (ima ga moj drug).
@bojan Probaj LC profil ABR 85-128kbs pa vidi. Ako je d900i toliko dobar da se razlika cuje i na 128+ kbs, bacam odmah k750i i kupujem d900i.
Nema potrebe, k750I po meni ima daleko bolju reprodukciju kao i kvalitet originalnih sluski je daleko bolji. S druge strane K750i ima Mega Bass sto meni bas daje lepu uzivanciju.
[ sale12 @ 20.01.2008. 02:21 ] @
Nek ima i bolje slusalice. Ne mogu da budu toliko bolje da se razlika primeti i na visokom bitrateu na kojem se, sa prosecnom opremom, i na kompjuteru tesko primecuje razlika.
Nisam najbolje razumeo bojana da li je koristio HE ili LC. Na sajtu gsmarena.com pise da d900i podrzava mp3/aac/aac+, ali ako je implementacija losa...
Ja probao da uporedim ABR 400kbs i 86kbs, LC,i jedva primetih razliku na slusalicama HPM-61.Koristim verziju iz avgusta.
[ starisloven @ 22.01.2008. 23:39 ] @
Da li Sony Erixon V200 ima podršku za heaac?


[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 23.01.2008. u 13:13 GMT+1]
[ sale12 @ 24.01.2008. 05:28 ] @
Nije SE V200, vec SE W200 i, koliko znam, ne podrzava. U stvari, ne znam nijedan SE model koji ima podrsku za HE-AAC a da nije Symbian.