[ samilen @ 07.09.2003. 05:22 ] @
Izgleda da Delphi7 nema unite koji su potrebni za rad starijih komponenti (vcl60 npr.), zna li neko kako da prevaziđem ovaj problem, s obzirom da ipak ima manje komponenti za "sedmicu".
[ morlic @ 07.09.2003. 23:32 ] @
vcl60 je u stvari vcl preveden verzijom 6 Delphi kompajlera. U sedmici je to vcl70. Znaci, brojevi su samo oznake verzije, tako da ti imas vcl paket. Problem je sto su menjane neke stvari (kao sto je "DesignIntf" unit) pa moras da budes precizniji, tj. da znamo za koji unit ti prijavljuje problem. Mozda samo imas neispravne putanje u podesavanjima...
[ samilen @ 09.09.2003. 11:43 ] @
Znam sve to i sam, ali je paket iskompajliran i ne znam kako da mu objasnim da ne treba da čita vcl60 nego vcl70, a ima unutra i drugih unita *60 tipa. Nemam nikakav *.pas, pa da mogu da ga menjam, već je sve iskompajlirano.
Nisam baš siguran da je problem u putanjama, jer traži konkretne fajlove/unite.
Jedino da nabavim D6 unite i da ih ubacim u path...
[ morlic @ 10.09.2003. 08:12 ] @
Mislim da ni to nece pomoci. Ja sam rekao dovidjenja komponentama za koje nemam izvorni kod (u stvari koristim samo 5-6 dodatnih komponenti od kojih sam ja napisao polovinu), pa je prelaz na novu verziju Delphi-a mnogo bezbolniji.
[ samilen @ 16.09.2003. 14:34 ] @
Pa zar ne postoji baš NIKAKVO rešenje. Nemoguće je da su ovi iz Borlanda rekli goodbuy za stare komponente. Pa zar ne žele da se i novi delphi prodaje. A na stranu svi oni koji su svoje komponente i prodavali. Zar nije moguće nekako pročitati *.dpk (i slične) fajlove i promeniti nazive biblioteka sa *60.* u odgovarajući oblik, pa da se potrebne klase čitaju iz novijih biblioteka?

Nije mi nikakva frka, ali me baš čudi da je Borland koji je do sada cepao dlaku na četiri dela što se tiče komfornosti svojih alata; naprasno ukinuo kompatibilnost sa prethodnim verzijama. Jednostavno mi to nije logično.
[ Nub.Saibot @ 16.09.2003. 14:56 ] @
Ako znas odakle si skinuo komponentu pogledaj mozda je autor prekompajlirao source u Delphiju 7.
Inace, posto nisi naveo koja je komponenta u pitanju mogu da ti predlozim paket Jedi VCL (JVCL) koji ima preko 400 komponenti pa mozda medju njima nadjes zamenu.

Pozdrav
[ morlic @ 16.09.2003. 17:36 ] @
Citat:
samilen:
Pa zar ne postoji baš NIKAKVO rešenje. Nemoguće je da su ovi iz Borlanda rekli goodbuy za stare komponente. Pa zar ne žele da se i novi delphi prodaje. A na stranu svi oni koji su svoje komponente i prodavali. Zar nije moguće nekako pročitati *.dpk (i slične) fajlove i promeniti nazive biblioteka sa *60.* u odgovarajući oblik, pa da se potrebne klase čitaju iz novijih biblioteka?

Nije mi nikakva frka, ali me baš čudi da je Borland koji je do sada cepao dlaku na četiri dela što se tiče komfornosti svojih alata; naprasno ukinuo kompatibilnost sa prethodnim verzijama. Jednostavno mi to nije logično.


Nije to od juce. To je odavno. Ako imas kompajlirane komponente onda je to gotovo. Nije to neki problem. Komponete(izvorni kod) se sa novom verzijom samo rekompajliraju i to je to. To sto neke komponente na mrezi imas samo u dcu/dcp obliku nije cudno. Ljudi jednostavno ne zele da daju izvorni kod svojih komponenti(kod veceg broja slucajeva ovo je razlog). Sve ozbiljne komponente mozes naci sa izvornim kodom ili su dobro podrzane od autora u smislu podrske novih verzija Delphi okruzenja.
[ samilen @ 18.09.2003. 23:22 ] @
Hvala na iscrpnom odgovoru. Mislim da to ima smisla. Ipak, ako neko zna rešenje ovakvih problema, neka nam svima javi, to bi bilo korisno. Mišljenja sam da ima smisla iskopirati potrebne *60.* biblioteke u posebni folder i dodati ga u unit search path. Problem je što ja nemam i D6.

Šta mislite o ovoj ideji?
[ morlic @ 20.09.2003. 18:38 ] @
Problem je sto imas dve vrste paketa: design time i runtime. Razlika je u tome sto design pakete koristi Delphi u trenutku dok razvijas program dok runtime pakete koristi tvoja aplikacija/dll samostalno. To bi bilo neko koliko toliko objasnjenje (ako neko zeli da objasni detaljnije, ja nemam vremena). Tu su i DCU i DCP fajlovi koji se koriste prilikom kompajliranja programa. Svi oni referisu odredjene pakete samog delphi-a i trik sa poturanjem *60.* fajlova nece pomoci. Samo ces gubiti vreme.

Vec sam u ranijem postu preporucio pazljivo biranje komponenti. Ja sam zadnja dva veca projekta radio sa samo par dodatnih komponenti i nista im ne fali. Glava me nije bolela prilikom prelaska sa D6 na D7.
[ -zombie- @ 20.09.2003. 18:54 ] @
samo da potvrdim iskustva kolege morlića.

za ozbiljne projekte (čitaj, komercijalne, one koje će te morati da održavate više od godinu dana) totalno zaboravite na korošćenje tuđih komponenti od kojih nemate izvorni kod.

elem, borland nikad nije garantovao binarnu kompatibilnost dcu, dcp i sličnih fajlova između verzija. čak, koliko se sećam, to nije bilo moguće ni pri jednom prelazu iz verzije u verziju (još od d1-d2 prelaska pa naovamo).

za to služi izvorni kod. znači, ako koristite komponente, uzmite i source. desiće se (ponekad) da postoje neke nekompatibilnosti i na nivou izvornog koda, ali to je bar moguće ispraviti. u slučaju iskompajliranih paketa, možete samo da plačete (ili da platite za source ako ta opcija postoji).

i da, od kada se pridržavam ovog pravila, što se tiče konkretno prelaska d5-d6, pa i d6-d7, nisam imao ni jedan jedini problem. ;)