[ Brolly @ 26.10.2007. 19:44 ] @
Ovo ce mozda iskusnijim programerima zvucati glupo ali veoma me zanima, tj. nije mi jasno:

Sta bi bilo kada bi neka velika firma bukvalno napravila neki svoj programski jezik, i na tom jeziku napisala svoj program. Znaci, ima bukvalno svoj kompajler, koji program koduje na ko-zna-kakav nacin. Da li bi tada cracker-ima bilo teze "provaliti" u isti?

Svestan sam, naravno, da idealna zastita ne postoji. Zasto bih ja bio pametniji od celog tima "ludaka" koji su pravili Windows... Ali opet, samo razmatram mogucnosti.


pozdrav
[ bkaradzic @ 26.10.2007. 19:58 ] @
Najbolja zaštita je da nikada ni ne napraviš program. Ono što ne postoji ne može da se krekuje i kopira. ;)
[ X Files @ 26.10.2007. 20:06 ] @
Citat:

Sta bi bilo kada bi neka velika firma bukvalno napravila neki svoj programski jezik, i na tom jeziku napisala svoj program. Znaci, ima bukvalno svoj kompajler, koji program koduje na ko-zna-kakav nacin. Da li bi tada cracker-ima bilo teze "provaliti" u isti?

Nije tu bitan kompajler u smislu u kome ga pominješ. Ne može da se koduje na "ko-zna-kakav način", jer se svaki kod prevodi na "isti" mašinski jezik. Dakle, format EXE-a za 8086 je takav kakav je, inače se kod ne bi mogao izvršiti.
[ Brolly @ 26.10.2007. 20:34 ] @
Citat:
X Files: Nije tu bitan kompajler u smislu u kome ga pominješ. Ne može da se koduje na "ko-zna-kakav način", jer se svaki kod prevodi na "isti" mašinski jezik. Dakle, format EXE-a za 8086 je takav kakav je, inače se kod ne bi mogao izvršiti.

Hoces da kazes da su ti ljudi spremni da se spuste i do najnizeg, masinskog jezika da bi provalili u program? U jezik jedinica i nula, jezik procesora?
[ X Files @ 26.10.2007. 20:43 ] @
Dibageri, kao npr SoftICE, Ollydbg rade upravo to. Ne polaze uopste od pretpostavke o kompajleru, već se učita EXE (to je mašinski kod) i uočavaju jednostavne strukture, blokovi podataka, pozivi funkcija lokalnih, API i sl. Uz to dibageri mogu da rade uporedo sa izvrsavanjem programa, odnosno program se izvrsava iz njih i pod njihovom je kontrolom. Zato se ponekad u EXE kod ugradjuje detekcija dibagera, ali i to je uglavnom izgubljena bitka.

Poznavanje kompajlera i biblioteka moze biti od koristi raznim ekstraktorima resursa koji mogu da pokupe sve resurse aplikacije.
[ misk0 @ 26.10.2007. 22:33 ] @
Masinski iliti assembler nije kombinacija 0 i 1ca.
[ Ivan Dimkovic @ 27.10.2007. 01:22 ] @
Masinski kod jeste niz nula i jedinica :)

Asemblerski kod je niz mnemonika, tj. ljudski-citljivih instrukcija koje asembler prevodi u masinski kod ;-)
[ tosa @ 27.10.2007. 05:31 ] @
Ima i ovakvih slučajeva: http://www.pbm.com/~lindahl/mel.html