[ baxmax @ 09.09.2003. 16:16 ] @
pozdrav,
cisto me zanima, kako bi napravio internet kroz kablovsku,
od naplacivanja i potrosnje preko uredjaja kod svakog korisnika sta mora imati *sem kompjutera :)* i modema *koja vrsta i model*...kako ih organiciti i tako...
u kratkim crtama...
baxmax
[ pctel @ 09.09.2003. 17:21 ] @
Prvo, trebaju ti cable modemi. Ima ih raznih proizvodjaca, ja koristim Motorola SB4200E. Ostalo je valjda sve pitanje softvera. Vecina provajdera naplacuje po protoku, tako da nemoj mnogo da ogranicavas, ne isplati se. E, sad, to sve vazi dokle postoji KABLOVSKA veza, a ona nije takva svugde. Cesto se signal salje radio vezom do krova zgrade, a odatle razvlace kablovi. To znaci da ce i internet funkcionisati u okviru zgrade. Za dalje, treba napraviti povratnu vezu, sto ce i biti najveci problem.
[ dpop @ 09.09.2003. 17:30 ] @
Mislim da i kablovska infrastruktura ( pojacala i filteri ) treba da omoguci two-way komunikaciju sto nije bas slucaj kod svih operatora iz njima razumljivih ekonomskih razloga ....Normalno i sam KDS treba da ima vise PAMETI od one potrebne samo za distribuciju TV signala....DHCP, staticke IP po zahtjevu i za posebnu nadoknadu, pracenje protoka i kompletan accounting...A kod korisnika je obavezan kablovski modem koji nije zanemarljiv po cijeni i cesto se dobija od samog KDS operatora uz pristojnu pre-paid nadoknadu...
[ marko1101 @ 09.09.2003. 23:00 ] @
nije mi najjasnije ,

mislite da se iskoristi kds infrastruktura da se pusti internet , do korisnika

da li i kako bi to uticalo na internet koji pusta kds distributer, mislim na dodelu ip adresa itd...