[ blocker @ 27.10.2007. 11:42 ] @
Acronis True Image Home 10.0
Nedavno sam nabavio program Acronis True Image Home 10.0,znam cemu sluzi ali ne znam kako da radim sa njime.Ako bi neko bio ljubazan da mi detaljnije opise(naglasujem DETALJNO) kako da cjeli hard disk snimim na CD ili DVD i kad imam potrebe da obnovim kompjuter (a dosta cesto imam) kao pri kupovini.Ne razumem se bas u kompjutere pa radi toga trazim detaljniji opis.Pretrazio sam cijeli sajt,ali nisam nasao detaljnije kako se radi sa ovim programom.Naglasujem da imam kompletno upatstvo,ali na engleskom jeziku,tako da nemam bas pomoci od njega.Unapred hvala

====================================================================================================

[mod EDIT] Obavezna napomena vezana za Acronis software:
Acronis rešenja, koja se po komentarima na ovom forumu "mažu na 'lebac za doručak", nisu besplatna (osim ako ne koristite ilegalnu krekovanu verziju)!




Glavna tema: Acronis True Image

====================================================================================================


[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 09.08.2008. u 10:44 GMT+1]
[ edin555 @ 28.10.2007. 11:31 ] @
Pokreni Acronis, izaberi backup, izaberi c particiju, izaberi je kao aktivnu particiju, biraj default opcije,
savjetujem da ne ukljucujes kompresiju, izaberi naziv bakupa i po potrebi dodaj opis bakupa to nije obavezno, odredi particiju gdje ces snimiti bakup ili image, to naravno moze biti bilo koja izuzev c particije, i to je to...
Nije nista komplikovano.
Moj savjet:
Ukoliko imas dovoljno prostora na HDD-u, ukljuci acronis secure zone, imaces novi prozor u kojem ce te pitati od koje particije zelis da oduzmes prostor i koliko prostora, ( ja imam 80 gb, 3 particije gdje je c 20 GB, moj secure zone je velik oko 5 GB) nakon toga on radi svoj dio posla.
Prednost secure zone je sto ces ako sj...s sistem pa cak i MBR na disku, prilikom butanja sistema imati
opciju F11 koja automatski ucitava Acronis sa secure zone koji je u stvari zasebna particija i dalje radis u grafickom interfejsu kao da si u windowsima. Prava stvar. Jos jedna prednost je sto se image koji snimis u secure zoni ne defragmentuje a mislim i da je ta zona sigurna od malicioznih kodova, tako da je i vracanje image-a brze.
Uvijek mozes image snimiti iz Acronisa na dvd (zavisi koliki je image, a to opet zavisi kolika je particija i njeno zauzece, sve sto ti je potrebno je da u prvom opisu das putanju na rezac i to je to.
Ako ti je jos sta nejasno pitaj...Jednom kad se navuces na Acronis vise neces moci bez njega :)...
[ blocker @ 29.10.2007. 19:16 ] @
Sada bi pitao kako da uradim drugi deo posla.Vec sam napravio sliku sistema,smestio sam je na particiju D i napravio jednu kopiju na DVD.Kad sj...m sistem i hocu da ga obnovim da bude kao kad je napravljena slika,sta bi trebao da uradim?
1.Kako da povrativ sliku sa particije D
2.Kako da povratim sliku sa DVD
Dali bi trebao prvo da obrisem cijelu particiju C i da menjam nesto u BIOS ili sta bi trebao da uradim.Molio bih te detaljnije,kao sto je bio prvi odgovor.Bas ti hvala na odgovoru!
[ edin555 @ 30.10.2007. 18:15 ] @
Nije potrebno i nemoj ulaziti u bios, nemoj nista brisati to je Acronisov posao, za ostalo slijedi ove upute:

Vracanje iz Acronis secure zone:
Prilikom butanja kad na displaju vidis da ti se nudi F11 za butanje acronisa pritisni F11, podici ce se graficki interfejs acronisa i u ponudjenim alatima imaces opciju RESTORE koju ces da izaberes, nakon toga u novom prozoru biras gdje se nalazi tvoj .tib fajl (.tib je ekstenzija akronisovog image-a - slike), gdje ces izabrati acronis secure zone, u daljem radu biras particiju-disk koji zelis da povratis, ako je to image sistema naravno biras c particiju i dalje prihvatas da je to aktivna particija, kada te pita da li zelis da provjeris da li je arhiva ispravna tu opciju preskoci izuzev ako nisi siguran da li ti je image ispravan dakle izaberi ne.
Nakon toga Acronis ce sve da uradi sam. Kada zavrsi sa vracanjem image-a, to ces znati po statusnoj traci koja prikazuje u postocima koliko je uradio, samo iskljuci Acronis a racunar ce sam ici na ponovno butanje sa vracenim sistemom koji ti je bio na image-u...

Vracanje image-a iz Windowsa:
U Windowsima digni Acronis i slijedi isti postupak kao sto je gore navedeno znaci RESTORE pa dalje, kada dodjes do opcije da odredis putanju gdje se nalazi image izaberi u acronisovom eksploreru D: a zatim dupli klik na fajl sa tib ekstenzijom. Acronis ce ti dati sve podatke o tom image-u u desnom prozoru, dalje radis kao sto je gore navedeno.

Vracanje image-a sa dvd-a:
Isto vrijedi i za image koje si narezao na cd,dvd, samo mu daj putanju u acronisovom eksploreru gdje se nalazi image i radi kako je gore navedeno.

Par pojasnjenja: Prije pravljenja image-a uradi defragmentaciju c particije, pobrisi temp fajlove isprazni kantu za smece i izbrisi sve sto mislis da ti nije potrebno, jer ces imati identicno stanje na particiji i nakon vracanja image-a.

Sretan rad...


[ blocker @ 30.10.2007. 23:16 ] @
Hvala ti na pomoci.
[ Schabany @ 07.11.2007. 13:15 ] @
Citat:
edin555: Nije potrebno i nemoj ulaziti u bios, nemoj nista brisati to je Acronisov posao, za ostalo slijedi ove upute:

Vracanje iz Acronis secure zone:
Prilikom butanja kad na displaju vidis da ti se nudi F11 za butanje acronisa pritisni F11, podici ce se graficki interfejs acronisa i u ponudjenim alatima imaces opciju RESTORE koju ces da izaberes, nakon toga u novom prozoru biras gdje se nalazi tvoj .tib fajl (.tib je ekstenzija akronisovog image-a - slike), gdje ces izabrati acronis secure zone, u daljem radu biras particiju-disk koji zelis da povratis, ako je to image sistema naravno biras c particiju i dalje prihvatas da je to aktivna particija, kada te pita da li zelis da provjeris da li je arhiva ispravna tu opciju preskoci izuzev ako nisi siguran da li ti je image ispravan dakle izaberi ne.
Nakon toga Acronis ce sve da uradi sam. Kada zavrsi sa vracanjem image-a, to ces znati po statusnoj traci koja prikazuje u postocima koliko je uradio, samo iskljuci Acronis a racunar ce sam ici na ponovno butanje sa vracenim sistemom koji ti je bio na image-u...

Vracanje image-a iz Windowsa:
U Windowsima digni Acronis i slijedi isti postupak kao sto je gore navedeno znaci RESTORE pa dalje, kada dodjes do opcije da odredis putanju gdje se nalazi image izaberi u acronisovom eksploreru D: a zatim dupli klik na fajl sa tib ekstenzijom. Acronis ce ti dati sve podatke o tom image-u u desnom prozoru, dalje radis kao sto je gore navedeno.

Vracanje image-a sa dvd-a:
Isto vrijedi i za image koje si narezao na cd,dvd, samo mu daj putanju u acronisovom eksploreru gdje se nalazi image i radi kako je gore navedeno.

Par pojasnjenja: Prije pravljenja image-a uradi defragmentaciju c particije, pobrisi temp fajlove isprazni kantu za smece i izbrisi sve sto mislis da ti nije potrebno, jer ces imati identicno stanje na particiji i nakon vracanja image-a.

Sretan rad...


Eh vrlo ljepo i detaljno objasnjeno.

Eh mene zanima jos jedna mala stvarcica ako moze.

Znaci instaliram acronis t.i., napravim image sistema, sprzim ga na dvd. Eh sad izvadim HARD disk iz racunara na kojem je instaliran acronis, stavim NOVI cist hard disk u comp. Eh kako sad da IMAGE sa DVD-a stavim na taj novi hard disk? Kako da botujem Acronis, sa cega, jer na novom disku nema op.sistema? Moze li se napraviti kakva boot disketa, pa da ona ucita IMAGE sa dvd-a na novi disk...ili nesto slicno.

PS. Ne mogu od jednom prikopcati OBADVA hard diska na comp, pa me zato to zanima

zahvaljujem na odgovoru unaprijed!
[ calexx @ 07.11.2007. 19:38 ] @
Citat:
With Rescue Media Builder you can create bootable rescue disks (see details in Chapter
11. Creating bootable media). You might not need this tool if you purchased a boxed
product that contains a bootable CD. Installing the Bootable Rescue Media Builder will
allow you to create bootable media or its ISO image at any time from the main program
window or running Bootable Rescue Media Builder on its own.
[ dimnicar @ 12.11.2007. 12:00 ] @
Imam mali problem.
Kad probam da napravim kopiju preko akronisa pojavi mi se plavi ekran sa upozorenjem
Begining dumping fizicka memorije.Zasto mi se to javlja
Pozdrav
[ edin555 @ 12.11.2007. 20:59 ] @
Tu poruku si dobio od windowsa.
Windowsi cesto kad imaju problema isti definisu na ono sto ih asocira, moguce je da ti je neispravna memorijska plocica, ali mozda su ti i windowsi "pukli", savjetujem backup podataka, frisku instalaciju i image...
[ blocker @ 21.11.2007. 14:10 ] @
1.Uradio sam sliku particije C ,na particiju D =povratio ranije stanje bez problema
2.Uradio sam sliku particije C,na DVD=povratio ranije stanje bez problema
E sada problem.
3.Uradio sam sliku particije C,uklucim secure zone,tokom pravljenja,uklucim i recovery manager.Kad probam da povratim sliku sistema,restartujem racunalo,pritisnem F11,pojavi se interfejs da obelezim gde se nalazi slika sistema,ali je ne mogu naci(jednostavno nema je).Trazio sam tib fajl,ali nemogu ga naci.Znam samo da se nalazi,na particiji C (imam manje 5 gb na toj particiji)zar nije trebalo da se nalazi na D
Mozda sam pogresio pri pravljenju slike,pa bih molio kako treba da to uradim,i kako da kasnije povratim sistem.Ako moze detaljnije kao na pr:TOOLS>OPTIONS>GENERAL>.....(pr.nije za acronis)
Velicina secure zone dali moze biti 2 gb.koliko je otprilike novo formatiran kompjuter
[ edin555 @ 22.11.2007. 15:26 ] @
Velicina A.secure zone zavisi od toga kolika ti je c: particija, 2 gb moze pod uslovom da image moze da stane na ta 2 gb a velicina image-a je relativan pojam.
Gore sam vec naveo da ako zelis da vratis image iz secure zone, taj image onda treba i da bude tamo, dakle kada kreiras secure zonu ides na pravljenje image-a, zadajes mu putanju da snimi image na ACRONIS SECURE ZONE, i to je to.
Prilikom vracanja image-a sa F11, ako ne vidis secure zonu, dupli klik na iconu moj kompjuter i onda ces vidjeti i secure zonu, dupli klik na nju i onda ces vidjeti generisani naziv tib fajla odnosno image-a.

Uzgred, kada kreiras secure zonu, iz win eksplorera je neces vidjeti, ali iz disk menadzmenta hoces, Secure zona nije sastavni dio niti jedne particije vec zasebna particija, prema tome ona nije na c ili bilo gdje drugo.
[ blocker @ 23.11.2007. 19:44 ] @
OK.

Jos samo jedno pitanje?!
Obrisao sam sliku sistema u ACRONIS SECURE ZONE.Ali mi se tih 5 gb koliko je bila velicina SECURE ZONE nije oslobodila.Sistem mi jos uvek pokazuje da na particiji C (?) nije mi slobodno tih 5 gb.Sigurno tih 5 gb ostaju rezervisani za drugi image sistema u SECURE ZONI.
Sada pitanje.
Kako da obrisem tu posebnu particiju rezervisanu sa SECURE ZONE?Sliku sistema sam vec obrisao,ali kako da obrisem celu particiju?
Dali treba da deinstaliram program ACRONIS ili postoji neki drugi nacin? Dali bi trebalo da mi nanovo formatiraju kompjuter (ili postoji neki drugi nacin za brisanje te zasebne particije), kako bih mogao da napravim novi image sistema pomocu ACRONISA .
[ edin555 @ 23.11.2007. 20:23 ] @
Secure zone brises na istom mjestu odakle ga i kreiras, posto imas aktivan secure zone, program ce ti ponuditi opciju obrisi acronis secure zone.

Ukoliko zelis da izbrises secure zonu da bi imao mjesta za novi image, onda grijesis. Acronis radi na principu kada kreiras prvi image i snimis ga u secure zonu, svaki sljedeci image ce AKO NEMA PROSTORA u secure zoni biti ispisan preko postojeceg image-a. U tim situacijama odnosno za NADOGRADNJU postojeceg image-a, u opcijama koristis inkremental bakup koji u postojeci image "ugradjuje" sve razlike izmedju originalnog imagea i novokreiranog, odnosno onda imas dva fajla image i inkremental image koji je mnogo manji od kompletnog imagea.
[ blocker @ 25.11.2007. 00:23 ] @
Citat:
edin555: Secure zone brises na istom mjestu odakle ga i kreiras, posto imas aktivan secure zone, program ce ti ponuditi opciju obrisi acronis secure zone.

Ukoliko zelis da izbrises secure zonu da bi imao mjesta za novi image, onda grijesis. Acronis radi na principu kada kreiras prvi image i snimis ga u secure zonu, svaki sljedeci image ce AKO NEMA PROSTORA u secure zoni biti ispisan preko postojeceg image-a. U tim situacijama odnosno za NADOGRADNJU postojeceg image-a, u opcijama koristis inkremental bakup koji u postojeci image "ugradjuje" sve razlike izmedju originalnog imagea i novokreiranog, odnosno onda imas dva fajla image i inkremental image koji je mnogo manji od kompletnog imagea.

Sliku sistema koju sam imao u ACRONIS SECURE ZONE,sam vec izbrisao.
Ali mi se na HARD DISCU nije vratilo tih 5 gb koliko sam oddelio za SECURE ZONI.
Ja hocu da mi se HARD DISC vrati na ranije stanje, kada sam imao samo particiju C i particiju D ,bez te oddelne particije(ACRONIS SECURE ZONE) od 5 gb, koji mi prostor sada fali.
Pokusao sam na nacin koji si mi opisao,ali posto sam ranije obrisao sliku u SECURE ZONI(ja mislim radi toga),program mi nije ponudio opciju da obrise ACRONIS SECURE ZONE,vec da napravim novi.
Ponavljam jos jednom:
Hocu da obrisem ZASEBNU PARTICIJU koja je rezervisana za SECURE ZONE,uopste da ne postoji na HARD DISCU,kako bi mi na disku ostale samo particije C i D.Kao sto je bilo pre instaliranja programa ACRONIS.Cak sam deinstalirao program ACRONIS ,ali mi se tih 5 gb nije vratilo na HARD DISC
Mnogo si mi pomogao sa svojim objasnenjima,HVALA TI,pa bih te molio jos ovo.

[Ovu poruku je menjao blocker dana 25.11.2007. u 12:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao blocker dana 25.11.2007. u 12:43 GMT+1]
[ edin555 @ 26.11.2007. 20:11 ] @
Stvar je vrlo jednostavna. Sta god da si radio (image u acronis secure zoni ne mozes izbrisati bez formatiranja), u acronisu i dalje MORA postojati opcija *menage acronis secure zone*, u kojoj se nalazi opcija create, resize i remove acronis secure zone u zavisnosti od prethodnih podesavanja. Ukoliko si deinstalirao acronis, ponovo ga instaliraj i idi na gore navedenu opciju.
Brisanjem acronisa ne mozes izbrisati acronis secure zone.
[ slobo klajic @ 17.01.2008. 16:41 ] @
Zanima me konkretno:
1. Da li se ovaj acronis instalira u sistem i posle funkcioniše kao sistem ricavery menager (da li se može bez diska acronisa prilikom podizanja sistema tasterom F11 vratiti prethodno napravljena kopija recimo sistemske particije C),
2. Da li se kopija sistema može napraviti na eksternom disku (WD pasdport NTFS 160GB) koji se konektuje na USB pa kad zlu ne trebalo sa tog disca vratiti nazad pri podizanju sistema i ima li uopšte potrebe rezatu tu kopiju na dvd discove,
3. Da li acronis prilikom pravljenja kopije sistemske particije kompresuje nešto ili zauzima onoliko prostora koliko je recimo trenutna veličina sistemske particije,

Znači ukratko radi li acronis bez cd diska (ako se najpre instalira) i radi li u startu pri podzianju sistema jer kad se sistem digne lakše je može se uraditi i restore unazad na neki datum,
[ dimnicar @ 17.01.2008. 19:34 ] @
ja sam prezadovoljan sa njime .
Masu puta sam povratio sistem za 10 minuta,sa sve drajverima,programima i podesavanjima.
Imas samo dve opcije .
1.Instaliraj acronis na windows,i narezi butabilni disk sa akronisom.Preko tog butabilnog diska ces restaurirati particiju koju hoces kad pukne ( u 99% je to C particija).
2.probaj preko Hirensa 9.3. On sadrzi acronis takodje ,pa ga startuj i radi sto god hoces,pravi rezervne kopije i restauriraj..
Kod mene ,ja radim preko Hirensa.Kad sam probao na drugom kompu nije hteo,(ne znam zasto nije hteo,ali da puno ne razmisljam),pa sam morao instalirati acronis na windows.
Super je.
[ edin555 @ 17.01.2008. 19:43 ] @
Citat:
slobo klajic: Zanima me konkretno:
1. Da li se ovaj acronis instalira u sistem i posle funkcioniše kao sistem ricavery menager (da li se može bez diska acronisa prilikom podizanja sistema tasterom F11 vratiti prethodno napravljena kopija recimo sistemske particije C),
2. Da li se kopija sistema može napraviti na eksternom disku (WD pasdport NTFS 160GB) koji se konektuje na USB pa kad zlu ne trebalo sa tog disca vratiti nazad pri podizanju sistema i ima li uopšte potrebe rezatu tu kopiju na dvd discove,
3. Da li acronis prilikom pravljenja kopije sistemske particije kompresuje nešto ili zauzima onoliko prostora koliko je recimo trenutna veličina sistemske particije,

Znači ukratko radi li acronis bez cd diska (ako se najpre instalira) i radi li u startu pri podzianju sistema jer kad se sistem digne lakše je može se uraditi i restore unazad na neki datum,


Moze KOLEGA kako da ne:
1.Samo ako nakon instaliranja Acronisa u istom aktiviras Acronis Secure Zone, prilikom butanja imas opciju prije ucitavanja xp-a da tasterom F-11 acronis radi kao recovery manager. U tom slucaju biras gdje se image nalazi.To moze biti bilo koji vanjski izvor dvd, eksterni hdd, usb medij, LAN, a najjednostavnije (radim na laptopu pa zato) image kreirati
na lokalnom HDD u acronisovoj secure zoni.
2.Na prvi dio sam ti gore odgovorio, a drugi dio je stvar kako ko koristi racunar.
3.Prilikom pravljenja image-a imas opciju da sam odredis stupanj kompresije. Ja nikad nisam koristio kompresiju (nisam
imao potrebe, uvijek sam drzao standardnu kompresiju) medjutim veca kompresija moze drasticno produziti vrijeme vracanja image-a...
[ edin555 @ 17.01.2008. 19:52 ] @
Citat:
dimnicar: ja sam prezadovoljan sa njime .
Masu puta sam povratio sistem za 10 minuta,sa sve drajverima,programima i podesavanjima.
Imas samo dve opcije .
1.Instaliraj acronis na windows,i narezi butabilni disk sa akronisom.Preko tog butabilnog diska ces restaurirati particiju koju hoces kad pukne ( u 99% je to C particija).
2.probaj preko Hirensa 9.3. On sadrzi acronis takodje ,pa ga startuj i radi sto god hoces,pravi rezervne kopije i restauriraj..
Kod mene ,ja radim preko Hirensa.Kad sam probao na drugom kompu nije hteo,(ne znam zasto nije hteo,ali da puno ne razmisljam),pa sam morao instalirati acronis na windows.
Super je.


Hirens ima podrsku za A.T.Image ver.8. i on ne funkcionise sa 9.10. i Acronis 11, mislim da isto vrijedi i za rescue diskove ako su kreirani u verziji 8, u sljedecim nece funkcionisati, ispravi me ako grijesim...
[ slobo klajic @ 17.01.2008. 23:16 ] @
Da buraz kad čovek zna lako je, al kao prvo treba znati kako aktivirati Acronis Secure Zonu, dalje kako napraviti butabilni disc, ili recimo daleko bilo ako sistem pukne kako uraditi restore sa externog diska, da li opet treba disk sa acronisom ili može pri podizanju sistema tasterom F11 /kao što je moglo sa ricovery menagerom/. Ako nije problem molim za klasično amatersko postupno objašnjenje po sistemu instaliraš taj i taj program, pokreneš isti, uključiš tu i tu opciju, daš putanju idr, a za vraćanje - restore uradiš to i to/. Inače imam laptop "Hp pavilion dv9530ef" sa regularnim OS vista home premium koji mi je bio na francuskom pa kad sam radio preinstal na en izgubio sam ricovery menager.
Hvala na razumevanju. Još samo ne znam da li to uraditi acronisom ili ghost.
[ edin555 @ 18.01.2008. 17:17 ] @
Samo polako i pazljivo procitaj kompletnu temu.
Imas sve detaljno objasnjeno ok kreiranja butabilnog medija do aktiviranja acronis secure zone.
Ako ti ipak nesto ne bude jasno, pitaj.
[ slobo klajic @ 09.02.2008. 18:58 ] @
Nabavio sam acronis home 11, intalirao ga na OS vista i ništa dalje.

Naravno ponešto se nazire ali nije to to treba se malo bolje znati i jezik (en - jer nema opiciju biranja jezika).

Kad bi edin bio dobre volje pa recimo za nas amatere u ovom poslu opisao malo prostije način rada sa acronisom. (jer kad se čita ona tema to sve sve zbrka zbrda sdola i blokada).

Koliko sam ja skontao milsim da ova verzija (11) ima u opciji pravljenja image boot (pretpostavljam da to program sam radi).

Naima nije mi jasno šta treba postupno uraditi nakon instalacije programa na sistem a pre kreiranja imagea (šta prvo i kako uključiti, zonu securit, image recoveri i td).
Da li se može recimo particija d koristiti i dalje ako je ona 50GB a image se uradi na njoj i on zauzme 20GB. Može li se ostali prostor koristiti.

Ako nije problem da prosto sa amaterske strane objasniš:

1. Kreiranje image na dvd (recimo po sistemu, instaliraš acronis 11, uključiš opciju tu i tu, čekiraš to i to, ubaciš dvd i tako postupno),

2. Kreiranje image na hdd (instaliraš acronis, uključiš zonu, uključiš recoveri, čekiraš particiju i tako redom) malo uprošćeno.

Pretpostavljam da nije bauk ali kad se nezna a još prvi put mnogo je složeno.
Pozdrav.
Kako doći do edinove email adrese?
[ edin555 @ 10.02.2008. 15:25 ] @
Ako ne ide sa rijecima probacemo slikom.
Ovo su screenovi acronisa 11 i prikazuju osnovne upite u toku kreiranja image-a, ovo je
standardni izbor mnogih korisnika dakle kreiranje image-a c: particije na kojoj je po defaultu
instaliran XP-Vista (11 je kompatibilan sa Vistom). Za vracanje image-a slijedi skoro isti
postupak dakle od slike a1 zatim u slici a2 umjesto BACKUP biras RESTORE, nakon cega u
sljedecem prozoru dajes acronisu putanju do image-a koji zelis vratiti. SRETNO...


[Ovu poruku je menjao edin555 dana 10.02.2008. u 16:37 GMT+1]
[ edin555 @ 10.02.2008. 20:45 ] @
A evo kako se kreira i acronis secure zone:

Prije svega da pojasnim sta je A.S.Z. To je zapravo particija na vasem hdd-u koji ce acronis napraviti cim dobije instrukcije od vas. E sad je stvar u tome sto se ta particija NE VIDI IZ WINDOWSA izuzev iz disk menadzmenta.
Na taj nacin ta particija je potpuno neovisna od svih inih aplikacija i njena jedina uloga je da na njoj bude vas image.

Kada kreiras A.S.Z. nakon sljedeceg dizanja sistema u butanju DAKLE PRIJE WINDOWSA acronis ce vam ponuditi opciju aktiviranja tipkom F11, ukoliko to ucinite zapocinje proces dizanja acronisa sa A.S.Z. nakon cega slijedite cekirate opcije koje zelite odnosno idete na vracanje image-a.




[ B @ n e @ 19.02.2008. 22:53 ] @
Ja bih zamolio za jedno prosto pitanje i trudicu se da budem kratak i jasan.
Znaci instalirao sam Acronis True Image Home 11.0 , napravio Secure Zone, narezao BootCD i napravio sam backup particije C:\ koji sam smestio na D:\ particiji na racunaru u Secure Zone.Ja se nadam da sam ispratio kompletan postupak.

I sada pitanje? Da li je moguce odraditi Restore particije C:\ ako se sam program Acronis True Image Home 11 predhodno "IZBRISE" iz racunara, znaci da se izvrsi Uninstall programa, gde se pritom ne brise Secure zone koja i dalje ostaje u racunaru, i da se naravno tada Restore postupak pokrece sa BootCD-a.Posto je negde u ovom postu navedeno da se BootCD kreira iz razloga kada se desi da Windows uopste neozemo da pokrenemo.



[ Miroslav Jeftić @ 19.02.2008. 23:09 ] @
Da, moguće je. Treba ti samo Boot CD i naravno backup koji si napravio.
[ edin555 @ 20.02.2008. 09:38 ] @
Ukoliko imas aktivnu secure zonu i kreiran bakup na njoj, onda ti nista ne treba, sve sto treba je tipka f11...:)
Naravno ne moras imati instaliran program, da bi koristio secure zonu, samo moras aktivirati secure zonu
a nakon toga mozes ga i izbrisati.
[ B @ n e @ 20.02.2008. 12:06 ] @
Pa da, predpostavio sam da je tako, to je jedna jako dobra stvar u primeni ovog programa.Zasto da u racunaru stalno bude aktivno jos nekih tri procesa koji dolaze sa instalacijom ovog programa.Ja sam za sada prezadovoljan jer je generalno bolji od konkurencije.
Hvala vam na odgovorima. ZIVELI!!!
[ Shomy#1 @ 27.02.2008. 13:25 ] @
Da li je moguce kod Incremental backup-a da se novi ili poslednji fajl u nizu sastavi sa prethodnim?
Primer:
Napravio sam full backup fotografija, podesio da pravi fajlove velicine DVD-a, dobio 3 fajla s tim da je treci negdje ~800mb, posle izvesnog vremena radim Incremental i on mi pravi četvrti fajl veličine ~2gb.
Mogi li kako da podesim da se fajlovi br.3 i 4 spoje u jedan i da se eventualni peti,šesti... spajaju sve dok ne bude veličina za DVD a tek onda da se kreira fajl br.4.
Nadam se da sam dobro objasnio!
Hvala.
[ xenium @ 03.03.2008. 20:30 ] @
a bih molio da mi odgovorite na slijedece pitanje:
koristim acronis true image v 11 i zelim da napravljeni BOOTBALE RESCUE MEDIA na usb sticku pokrenem nakon restarta kompa.to mogu sasvim lijepo da uradim kada bootable rescue media napravim na cd-u,ali mi to ne ide od ruke sa usb stickom.kada ubacim usb stick i napravim restart izbacuje mi poruku kako nema opertavinog sistema na usb i da ponovo napravim restart.to sam i uradio par puta,ali opet ne mogu podici bootable rescue media sa usb stickom.gdje grijesim?trebaju li neki drajveri ili nesto drugo?hvala unaprijed!
[ edin555 @ 03.03.2008. 20:52 ] @
Moras provjeriti u biosu da li tvoja maticna podrzava butanje sa usb-a, ukoliko imas takvu opciju ukljuci je i probaj ponovo...

Nemoj zaboraviti i da podesis redosljed butanja takodje u biosu znaci prvo usb device itd...

Usput nije mi bas jasno sta dobijas butanjem sa usb-a ali eto...
[ xenium @ 04.03.2008. 05:50 ] @
na maticnooj imam mogucnosta bootanja sa flopija,dvd i hdd.no,kad restartam kompjuter i pritisnem f8 ja vidim svoj usb stick,ali ne mogu pokrenuti bootbale rescue media sa njega.iskreno,samo ispitujem i tu mogucnost bootanja sa sticka,nista vise.znaci,ako mi maticna u biosu ne daje mogucnost bootanja sa usb-a ja i ne mogu nikako da izvrsim tu operaciju?moze li se to rijesiti sa driverima ili nekim drugim putem?hvala!
[ amadeuss @ 25.06.2008. 02:38 ] @
Mene interesuje da li je moguce ubaciti image u novoformiranu secure zonu, (ja sam prvo napravio image,pa tek onda secure zonu) jer koliko sam do sada shvatio prvo se pravi secure zona,pa onda image?


.
[ Blue82 @ 09.07.2008. 17:08 ] @
Aaaaaa naravno ne bih ja bio ja da nemam problem. Ja sam napravio tu novu particiju i na nji je sve regularno snimio sta treba ali ja kada upalim komp NEMAM ponudjeno to f11 ni u jednom trenutku. Cak sam pokusao da pritiskam f11 sve vreme dok ne udje u windows ali nece ni tako???
[ zoran_dojkic @ 10.07.2008. 21:21 ] @
Pogledaj http://www.elitesecurity.org/t171658-0-Acronis-True-Image
[ bojch @ 16.07.2008. 09:54 ] @
edin555, imam samo jedno pitanje.Kad napraviš image sa 10-ticom, i imaš pohranjeno, dali možeš posle toga da povratiš sa 11-ticom,pošto nemam pohranjeno u secure zoni?
Unapred hvala za odgovor. Lp bojch
[ edin555 @ 17.07.2008. 10:17 ] @
ne mozes acronis nije unazad kompatibilan, sto je jedina mana ovog programa.
[ Miroslav Jeftić @ 17.07.2008. 10:26 ] @
Unazad nije, ali pitanje je bilo unapred i tu ne bi trebalo da bude problema.
[ edin555 @ 17.07.2008. 15:34 ] @
Oops!!!
Da, u tom slucaju ide...
[ daniel38 @ 07.08.2008. 15:44 ] @
edin555, kako se manipulise sa fajlovima u Secure Zoni, to jest kako se brise Image?
Recimo napravim Full beckap i 2 inkremental beckapa i sad zelim obrisati ta dva incremental bekapa a da mi ostane full bekap a sve se to nalazi u Secure Zoni????
To se lako uradi kad image snimam u neki folder ali ovde jednostavno nemogu brisati pojedini beckap.....totalna je glupost ako se ne moze to izvesti...
Ukoliko pak zelim imati Secure Zone aktivno radi opcije Try&Decide koliki mi je prostor potreban na hardu za to????
[ edin555 @ 07.08.2008. 22:24 ] @
Pravo pitanje je zasto zelis da brises bilo sta iz secure zone.
Ako mislis da nemas prostora u secure zone za novi incremental backup, i zelis da napravis prostor, u tom slucaju nemas
brige, acronis ne dira full backup u S.Z. sve dok ne odlucis da napravis novi, tada prepisuje novi preko starog, ukoliko pravis novi incremental backup u S.Z. a u njoj nema mjesta, ONDA ACRONIS BRISE NAJSTARIJI INCREMENTAL BACKUP, da bi napravio mjesta za novi.

Ukoliko zelis vise aktivnih incremental backupa onda moras napraviti vecu secure zonu.

Ne znam koliko je prostora na HDD-u potrebno za try-decide, tu opciju nisam isprobao.
[ slobo klajic @ 09.08.2008. 08:35 ] @
Citat:
edin555: ukoliko pravis novi incremental backup u S.Z. a u njoj nema mjesta, ONDA ACRONIS BRISE NAJSTARIJI INCREMENTAL BACKUP, da bi napravio mjesta za novi. Ukoliko zelis vise aktivnih incremental backupa onda moras napraviti vecu secure zonu.


Edin,
Neće ovo buraz to sam probao više puta sa incremental backup. Naima dok ima mesta u SZ on pravi incremental backupe po datumima kad se rade ali kad nema dovoljno mesta za to neće da kako kažeš obriše najstariji pa da sam sebi napravi mesto za novi. Naime kad nema dovoljno mesta u SU on zapoćne operaciju izrade incrmenatal backupa ide donekle i onda izbaci poruu grešku da to nije odradio a kad ima dovoljno prostora u SZ on uradi lepo incrmental.
Doduše ja sam ovo radio sa verzijom 11 ali pretpostavljam da je to isto u svim verzijama - jedino ako u akronisu POSTOJI NEKA OPCIJA koja treba da se uključi kako bi on sam brisao najstariji incremental.
Inače sve osgtalo sam probao i radi - ferca i backup i restore.
Ako postoji neka opcija u podešavanjim kako bi acronis ovo radio daj pojasni i taj segment.
[ zoran_dojkic @ 09.08.2008. 17:31 ] @
Kakvog bi smisla imalo automatsko brisanje? Ovakvi programi služe za oporavak sitema, odnosno podataka. Kada bi nešto bilo automatski izbrisano samo zato što je najstarije, kako bi vratio sistem u ispravno stanje ako je to jedini ispravan backup.
[ edin555 @ 09.08.2008. 19:02 ] @

Citat:
zoran_dojkic: Kakvog bi smisla imalo automatsko brisanje? Ovakvi programi služe za oporavak sitema, odnosno podataka. Kada bi nešto bilo automatski izbrisano samo zato što je najstarije, kako bi vratio sistem u ispravno stanje ako je to jedini ispravan backup.


Zaista.
Automatsko brisanje ima smisao, nema smisla imati 5,10,itd. bakup-a, ali ako je potrebno i to se moze povecanjem S.Z.
Ovaj program ne oporavlja niti sistem niti podatke vec ih vraca iz bakupa, za svrhu oporavka postoje drugi programi.

Acronis secure zona ne sluzi za kolekciju bakupa, bez obzira da li je Full, incremental ili differential, ako zelis kolekciju bakup-a, ma koliko to nema smisla, onda bakup kreiras na nekoj drugoj particiji ili DVD-u.

Slobo, moja greska, incremental bakup se ne prepisuje u S.Z., kreiras ga dok ima mjesta, nakon toga moras raditi full bakup koji brise stari i snima novi, sto u sustini i jest logicnije.

NAPOMENA:
Nakon izvjesnog rada u windowsima, obavezno dolazi do fragmentacije diska, ako na takav disk uradis bilo kakvu vrstu bakupa, prije ces napuniti S.Z. a vracanje bakupa ce biti znatno duze...
[ daniel38 @ 11.08.2008. 00:13 ] @
Edid555, i mislio sam da se nemogu brisati bakapi iz SZ al reko da te pitam, mozda sam propustio neku opciju al kanda nisam...to jest nemogu se brisati...nisam pocetnik u ovoj oblasti nego me mrzelo testirati Try&Decide pa sam te pitao...ali sam ipak testirao pa cu napisati

Aspekt Secure Zone da se u nju bekapuju fajlovi je cista glupost, u sta ce se uverti svako ko hoce da manipulise i presnimava bekap ili da ga preimenuje a da nepricam da se ne moze snimiti na dvd iz SZ..itd..istu opciju poseduju odavno i drugi alati ove namene kao sto je recimo PARAGON.....stim sto se kod njega to zove KAPSULA....price da se tako bekap stiti od virusa su tacne ali ne zato sto je u toj SZ zoni, nego zato sto bekap ima ekstenziju .tib a virusi se lepe uglavnom za exe ekstenzije i ostale sistemske ekstenzije tako da bi bekap fajl bio siguran i bez te zone......dakle marketinski trik

Price da se bekap fajl ne defragmentise u toj zoni nisu potvrdjene sa moje strane jer mi nedozvoljava da to vidim....fajlovi se i tamo brisu i dodaju sto dovodi do stvaranja medjuprostora koji se puni kasnije....a to dovodi do fragmentacije...a i particiju formatira u FAT format koji se lakse fragmentise od NTFS-a.......FAT nema nikakve mehanizme zaštite i loše organizuje prostor na disku. Ima ograničenja po pitanju odnosa veličine hard diska i klastera (cluster), cak i da se ne defragmentira(sto je nemoguce),razlika u brzini bekapa fragmenovanog i nefragmentovanog fajla bi bila oko minut.....dakle marketinski trik

SZ zona opravdava svoje postojanje u aspektu u kojem je u pocetku i zamisljena a to je da zauzme malo parce na hard disku cisto da bi se akronis smestio tako da se moze pozvati sa F11 tasterom u toku bootanja
Druga stvar zbog koje opravdava svoje prisustvo je zbog opcije Try&Decide koja je uvedena u verziji 11, to je napredna verzija Windows Recovery-a, mozda 2-3 programa na trzistu poseduju samo tu funkciju...ta opcija je namenjena testerima programa i onima koji vise stalno na rizicnim sajtovima...
Cemu ona sluzi?
Kada odaberete tu komandu, ona se smesta pored sata u try, i posmatra sta radite, naime ona je zapamtila stanje sistema u toku pokretanja, i vi sad na taj sistem instalirate 10 igara, photoshop,Corel,Offiice,Kasperski,NOD32...itd i ipak odlucite da vam nista od toga netreba, sta radite tada? uradite desni klik na ikonicu i on pita dal da zadrzite stanje ili ne, ako idete na da,zapamtice stanje i povuci se iz TRY-a a oko odbijete sledi obican restart i klasicno dizanje sistema ali bez onih programa, nego je vraceno u stanje kada je opcija pokrenuta...sve ovo traje 30 sekundi a da smo sistem vracali klasicnim bekapom trajalo bi 10min ili vise......
Za one koji posecuju XXX sajtove ovo dusu dalo,zaboravite na viruse i spajvere idite bez antivirusnih resenja na net, pokrenite Try&Decide kad zavrsite sa surfom samo odbijte da sacuva promenu i cisti ste ko suza....za razliku od Windows Recovery-a on ne usisava eventualno zarazene fajlove u svoj bekap prostor, nego samo pamti pocetne tacke. Pocetne tacke pamti u svojoj Secure Zoni, koliko mesta treba za nju to zavisi od broja pocetnih tacaka, ako samo surfujete dosta je 200-300mb ali ako instalirate programe treba vise od 1GB Secure Zone jer on mora pamtiti gde je koji fajl nekad bio...a samo kasperski ima oko 1000 fajlova pa vidite...
Licno sam ovu opciju testirao pustajuci nakon njenog aktiviranja moju test kolekciju od 1300 virusa, sto starih sto novih...namerno pokretao aplikacije da bi se virusi aktivirali itd...nakon naredbe da se stanje sistema vrati na prethodno racunar je ostao bez i jednog virusa...restart je potreban da bi se uklonili i oni iz memorije...
Samo pazite da obelezite u opcijama da nadgleda samo sistemsku particiju a ne i logicke toj jest na kojoj cuvate podatke jer bi u suprotnom ostali bez podataka koje bi snimili nakon pokretanja opcije...
Kod mene se ova opcija pokrece sa sistemom a posto nekoci sistem radi ceo dan do uvece kada gasim komp i tad odlucim dal da sacuvam promene na sistemskoj particiji nastale u toku dana..ako sam stavljao neki program a treba mi recicu da sacuva a oko nisam nista instalirao..odbijem i tako stedim i registar bazu od unosa nastalih u toku kliktanja misem tokom dana :)

Smorih se al nekom ce sigurno trebati...

[Ovu poruku je menjao daniel38 dana 11.08.2008. u 01:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao daniel38 dana 11.08.2008. u 01:25 GMT+1]
[ Catch 22 @ 11.08.2008. 03:04 ] @
Citat:
edin555: ...Druga stvar zbog koje opravdava svoje prisustvo je zbog opcije Try&Decide koja je uvedena u verziji 11, to je napredna verzija Windows Recovery-a, mozda 2-3 programa na trzistu poseduju samo tu funkciju...ta opcija je namenjena testerima programa i onima koji vise stalno na rizicnim sajtovima...

Windows Vista Ultimate ima sasvim dobar vlastiti sistem "Full PC Backup", koji savršeno funksioniše, bez ikakve dalje potrebe za instaliranjem dodatnih utility programa.
[ daniel38 @ 11.08.2008. 09:57 ] @
Taj bekap alat koji ona poseduje je daleko jos od Acronisovog,Praragonovog, ili Ghostovog.....Sobzirom da Recovery Viste....radi na istom principu kao i pre, tako da mozes okaciti to macki o rep...jer ce i dalje bekapovati i viruse....taj bekap alat je dobar za bekap, muzike,filmova itd a sve ostalo je lepo i funkcionalno samo po microsoftovom tvrdjenju, a to su isti oni koji su tvrdili da je vista imuna na viruse....mozda je neko i poverovao u to...pokusaj sa tim bekap alatom podici sistem sa svim svojim programima sa DVD-a na koji si pre toga clonirao particiju ali pre toga namerno izbrisi prethodni windows tako da ne moze da se butuje ili formatiraj hard pa pokusaj bekap...zivo me zanima kako ces to izvesti snjim?
Takodje taj bekap alat ne poseduje Univerzalni recovery, sto znaci da ces taj bekap moci koristiti samo na tvom racunaru i na istom hardu.....takodje nema opciju za sector by sector bekap...i da ne nabrajam vise...

Restore Point bekap u Visti...to je blagi uzas...nikad se nisi pitao zasto ga ljudi iskljucuju?...naime Restore Point radi sliku sistema nakon svakog restarta to jest ukljucivanja racunara, sta to znaci? Ako se zarazis virusom, a nisi ga primetio a iskljucio si racunar,on ce ga uvuci u svoj temp folder nakon paljenja...i tako ti kad primetis virus u sistemu i ocistis ga, on ce i dalje ostati u recovery temp folderu pa ako zelis vratiti sliku sistema, vratices i virus a ako zelis da ga uklonis iz temp foldera moras iskljuciti Vistin Recovery Point.....takodje vecina programa za ciscenje registra,tempfoldera itd..automatski pre ciscenja napravi recovery point a da toga nismo ni svesni...a sta oko smo bili zarazeni a nismo to znali a napravljen je recovery bez naseg znanja? opet ista prica.....krah sistema dovodi i do kraha vistinog recovery pointa jer je vezan za sistem to jest sastavni deo je sistema...tako da sta reci nego beskrisna opcija

Posto je ovo tema o Acronisu on ima deleko pametnije resenje recovery pointa a opisao sam ga gore.....
to je opcija Try&Decide

-On se ukljucuje kad ti zelis,podize se sa startupam ako zelis,nefiltrira sadrzaj kao vista recovery poin dakle nadgleda sve tipove fajlova

-nije sastavni deo sistema jer on kreira sopstvenu particiju zvanu bezbednosna zona(SZ) koja je nedostupna samom sistemu, tako da ti mozes srusiti sistem a recovery point ce ostati i nakon dizanja sistema...jer se uninstalom acronisa ne uninstalira secure zona! cak se ni akronis nije uninstalirao ako si ga uninstalirao iz sistema,uninstalirala sa samo "windows verzija" dok je on ostao na svojoj particiji a poziva se pri bootovanju tasterom F11 ni ponovno rusenje i dizanje sistema nece unistiti akronis jer se sistem nedize na zasticenoj particiji(SZ)

Dakle netreba mesati babe i zabe,windowsovi alati ce uvek biti daleko ispod pojedinacnih resenja...

[Ovu poruku je menjao daniel38 dana 11.08.2008. u 12:40 GMT+1]
[ edin555 @ 11.08.2008. 14:40 ] @
Daniel38, Hvala na ovom detaljnom postu.

Nisam imao vremena a ni volje da puno analiziram sve mogucnosti Acronisa, vec sam se upoznao sa onim funkcijama koje mene zanimaju.
Ova opcija koju si opisao, try i decide, je odlicna stvar, idem odmah "napuhat" moj Secure Zone...;)
Pozdrav...
[ daniel38 @ 11.08.2008. 17:25 ] @
Ma dosadno mi nesto ova dva dana pa piskaram ko blesav po forumima....

Sobzirom da je Acronisov help uopsten pojasnicu ovu opciju jos malo.....

-Pri kliku na Try&Decide dobijate prozor u kome vas saopstava koliko prostora imate u Secure Zoni i dali da nadgleda samo SISTEMSKU PARTICIJU, obavezno obelezito to, jer ce u suprotnom pratiti sve particije i ostacete bez podataka koje unesete nakon pokretanja opcije...
-Zatim obelezite Set to try....tako nekako...i pored sata vidite kako se vrti zeleno-sivi kruzic sto znaci da nadgleda particiju
-Stanje sistema se pamti od trenutka smestanja Try&Decide pored sata...dakle to je tacka povratka sistema
-Kada stavite mis na njega dobicete informaciju o preostalom prostoru u SZ,kao i o duzini nadgledanja u minutima...
-Da bi videli kako radi instalirajte neko programe, nabacite foldere na desktop ili obrisite neki sa sistemske particije
-Nakon toga idete desni klik na ikonicu u tray-u i odaberito Make a decision(donosenje odluke) i birate izmedju Apply i Discard Changes, ako kliknete na Apply sistem ce zapamtiti promene, to jest ostace onako kako je sad, ako kliknete na Discard, Acronis ce zatraziti restart i sistem se nakon restarta vraca u stanje kada ste pokrenuli Try&Decide, restart nije dug, nije nista duzi od klasicnog restarta, sada pogledajte kako su dzidzabidze koje ste snimili i instalirali nestale...
Restart mora postojati da bi se uklonili fajlovi vezani za sistem...

-desnim klikom na ikonicu mozete odrediti i neke dodatna podesavanja, recimo da se dize sa sistemom itd, tada se kao tacka povratka uzima stanje sistema u toku podizanja.....

NEZABORAVITE da ukoliko uneste nove meil adrese i web odrese itd...sve ce to nestati ako kliknete na discard!
Morate imati taktiku...obaviti sve sto trebate u vezi snimanja web i meil odresa, bekapa antivirusnih programa i tek zatim pokrenite Try&Decide jer zapamtite, time odredjujete tacku vracanja sistema....ako vam se antivirus updejtuje a vi zatim kliknete na discard on ce nestati...
Vremenom kad se naviknete na Try&Decide primeticete da su vam anti virusna i anti spy resenja bezpotrebna jer jednostavno ako nakon surfa kliknete na Discard vracate se u stanje pre surfa :) :) tako ja vec 2meseca nemam virus-spy zastitu i kad sam juce pokrenuo kasperski sveze updejtovan bio sam cist ko suza......
A da nepricam o trial programima koje nakon koriscenja udarim discard i nakon nove instalacije opet pise 30dana :) :)

Dakle ukljucujte ovo po potrebi pre rizicnog surfa i probne instalacije programa..

Oni koji se razumeju u antivirusne programe prepoznace ovo resenje u nekima od njih stim da nije toliko savrseno...naime oni vrse skeniranje programa i sistemskih fajlova to jest njihovo pocetno stanje da bi ih kada se zaraza znali vratiti u to stanje..ove opcije su uglavnom iskljucene po difoltu jer opterecuju sistem jer neprestano skeniraju fajlove...zbog iskljucivanja ovih opcija zarazen fajl se uglavnom brise jer se ne moze popraviti jer se nezna kakav je bio...to jest njegovo pocetno stanje



[Ovu poruku je menjao daniel38 dana 11.08.2008. u 18:39 GMT+1]
[ Catch 22 @ 11.08.2008. 17:41 ] @
@daniel38: Slažem se da ne trebe mešati babe i žabe, ali se ne slažem sa potpuno neargumentovanom pljuvačinim po svemu što u nazivu ima znak Microsoft.
Ne bi trebalo da trpaš sve u istu vreću, bez da si se prethodno lično uverio kako stvari zaista rade (Vista Full PC Backup, Vista Backup, Vista System Restore), paušalne ocene zasnovane na "urbanim legendama" i neargumentovana pljuvačina po svemu što je Microsoft nisu uskladu sa normama kvaliteta ovog foruma.
O Vistinom Restore Pointu i kako se podešavaju maksimalna veličina i vreme snimanja možeš da naučiš i na ovom forumu samo treba malo da čitaš. Kao i o tome da ti je za restauraciju celog sistema na particiju ili disk (punu ili praznu, novu ili staru) dovoljan butabilni Vista DVD i particija (disk) na kojoj si sačuvao "Full PC Backup" (može i na eksternom USB HDD ili na snimljenim DVD diskovima)...
Da ne idem dalje, svrha mog komentara je bila zašto izmišljati toplu vodu (krekovanu), ako već postoji sasvim zadovoljavajuće rešenje ugrađeno u OS.
Da ne zamaramo ostale učesnike foruma detaljnim objašnjenjima svih neistina iznetih u tvom prethodnom postu, jer bi to bilo skretanje sa teme u pokušaju tvog edukovanja o stvarima, koje apriori odbijaš.

PS
Posebno mi se dopao deo tvog komentara u kom pominješ viruse...
[ edin555 @ 11.08.2008. 18:03 ] @
Catch22, mislim da malo pretjerujes, ja mislim da daniel38 nije imao namjeru da radi "pljuvačinu" po microsoftu, ali zar se trebamo praviti gluvi i slijepi na microsoftove greske koje su evidentne htjeli mi to priznati ili ne. (opet cemo u ogromnoj vecini i dalje koristiti Microsoftove proizvode sto se i vidi na postovima).
Ne znam kakav je restore p. u Visti ali u XP-u nije bas neki adut na koji bi se oslonio, drzim se ja Acronis-a od 7 verzije pa na ovamo , a ko voli restore point...samo naprijed...

[ Blue82 @ 25.08.2008. 18:57 ] @
Ako sam shvatio NE POSTOJI nacin da se slika sa SZ snimi na DVD? Imam jednu sliku koja je mala u SZ i to mi je ono, prioritet prioriteta, tu je apsolutno cist sistem sa svega nesto malo programa i zeleo bih da to imam na DVD-u a imam drugu sliku koja nije u SZ nego je na D i ta je dosta veca i tu mi je apsolutno citav sistem sa svim programima i to redovno backup-ujem ali se uvek plasim da tu sliku snimim u SZ jer sta znam mozda sam i zakacio neku mal. glupost pa cu posle da kukam, onako zlu ne trebalo imam osnovno u SZ. I jos jedno pitanje. Kada sliku narezijem na DVD da li moram da mu ogranicim velicinu fajla ili ce me on sam pitati da ubacim drugi DVD? Mislim da sam u helpu procitao da nije jeophodno ogranicavati ali posto sam samouk u engleskom moguce i da nisam nesto dobro razumeo?
[ zoran_dojkic @ 25.08.2008. 19:53 ] @
Napravi snimak sistema, vrati taj sa osnovnim programima, snimi ga na DVD i opet sve vrati u sadašnje stanje. Za ovo drugo, kreneš sa jednim diskom, pa ako neće, baciš disk pa sve iz početka. Dok si čekao da se neko javi, već si mogao sve ovo da isprobaš i sam.
[ Blue82 @ 25.08.2008. 21:52 ] @
Zorane hvala za prvi deo, vidis nikad se ne bih setio hehe

Daniele imam jedno pitanje. Kada ukljucis onu opciju i ides na internet, probao sam da skinem 2 slike da isprobam sta ce se desiti i jednu stavim na desktop a drugu sakrijem na D i kada ne prihvatim sadasnje stanje on pobrise slike sa desktopa a one sto su na D ostanu. E sad, otprilike svrhu razumem, kad isprobavas neki crack npr. ukljucis to i ako se nesto zezne vratis na prethodno stanje. Ali u 99% slucajeva virus ili malware se ne pokaze odmah i tako ni ne znam da li sam zarazem pa da vratim na prethodno stanje a drugo ako meni ostane taj crack a definitivno mi treba cim ga ja ponovo upotrebim virus ce proraditi opet. I sledece cak i kada kazem da vrati na predjasnje stanje a neki fajl imam snimljen npr. na D (jer sa interneta SKIDAM fajlove a ne samo gledam) on ga nece ukloniti i taj virus opet ostaje u mom racunaru. Ne razumem... Nije mi preterano neophodno, samo zelim da skontam kako to radi jer i kad se zezne vratim ceo sistem i to je to.
I jos nesto, svi pricate o surfovanju po XXX stranicama. Pa virus i malware se ne dobiju jedino ucitavanjem tajnih skripti sa sumnjivih sajtova, dovoljno je da skinu odredjenu sliku a tajni program moze da bude ugradjen u nju i cim je imas u komp kad sledeci put pogledas sliku bices zarazen. ????
[ daniel38 @ 26.08.2008. 09:33 ] @
Koliko sam te razumeo, ti zelis da te acronis zastiti od kreka za koji i sam znas da je zarazen a opet nezelis da ga obrises a uz to nije ni na sistemskoj particiji......hmmmm....takav softver ne da nepostoji nego ni u najkreativnijoj masti nemogu osmisliti resenje za ovo...postoji mogucnos ukoliko sam editujes exe fajl(krek) i "izcupas" virus iz njega..
jedino jednostavnije resenje za tako nesto je ono sto cu ispisati dole....

ZA MODERATORE: ogradjujem se od svakog nagovaranja na krekove..kejegene..i slicnih nelegalnih stvari i nagovaranja koriscenja isth...zato nemojte brisati post!! Samo odgovaram na postavljena pitanja!!


Blue82:
I sledece cak i kada kazem da vrati na predjasnje stanje a neki fajl imam snimljen npr. na D (jer sa interneta SKIDAM fajlove a ne samo gledam) on ga nece ukloniti i taj virus opet ostaje u mom racunaru. Ne razumem...

Gore sam napomenuo da ako koristis ovaj vid zastite onda moras imati taktiku!..multimediju(muziku,film,slike...) koju skidas sa neta smestas na particiju koja nije pod nadzorom Acronisa..verovatno ti je to D particija.....dok programe,krekove..keygene..skidas na particiju koja je pod nadzorom Acronisa a to ti je najverovatnije C particija...ja recimo tako nesto sacuvam na desktop..recimo neko programce..pokrenem..pogledam procese i startup dal ima nesto sto netreba ako je sve uredu program kopiram na D particiju....

Blue92:
Ali u 99% slucajeva virus ili malware se ne pokaze odmah i tako ni ne znam da li sam zarazem pa da vratim na prethodno stanje a drugo ako meni ostane taj crack a definitivno mi treba cim ga ja ponovo upotrebim virus ce proraditi opet.

E tu gresis..virus ili malware se i te kako pokazu odmah...cim kliknes na exe fajl ti si ga pokrenuo....a mesta gde se pokazu su startup ili processes sad to sto ti dobijes update antivirusne definicije tek za 15 dana zakasnjenja pa ga tek onda primetis to je druga stvar......i sad ti budes srecan sto je nakon 15 dana antivirus nasao virus...i ti ga obrises ALI sta ako je to bio virus koji inficira ostale exe fajlove? Takvim virusima je dosta jedan sat da inficiraju vecinu exe fajlova sto zavisi od kolicine programa koje pokreces u toku delovanja virusa...ocu da kazem da antivirusi nisu preterano dobra zastita jer uvek daleko zaostaju za virusima....
Nesmes zaboraviti ni cinjenicu da ce ti antivirus obrisati taj Krek cak i ako ti je na D particiji( a tebi mozda treba taj zarazeni jer nemas drugi)!...Pazi zarazen krek je bezopasan ako samo postoji na D particiji..sve dok se nestavi u "pogon" odnosno ne pokrene...
Ako ti je neki krek stvarno potreban a svestan si da ce ti zaraziti sistem...onda;
-instaliras program
-pokrenes Try&Decide(da bi zapamtio sadasnje stanje sistema)
-kopiras krek-exe file sa D particije u instalacioni folder
-aktiviras program...
-kad ti program netreba vise taj dan odbijes nacinjenne promene..sledi restart i ti si cist to jest opet ce postojati original exe-file...a sve eventualne stete koje je virus naneo bivaju ponistene
Drug je tako legalno drzao trial verziju Photoshopa 6meseci...tako da je prosao inspekciju..jel je uvek trial...a kad oce da koristi crack..a posle da ga ukloni onda radi po onom kako sam opisao
Kad bi isto ovo pokusao samo koriscenjem antivirusa on bi ti stalno iskakao sa upozorenjima da imas virus..ako bi ga pak iskljucio..onda nisi nista uradio...

Blue92:
Nije mi preterano neophodno, samo zelim da skontam kako to radi jer i kad se zezne vratim ceo sistem i to je to

Try&Decide ti je ustvari naprednija varijanta vracanja sistema preko image-a....stim da on ne kreira stalnu sliku sistema nego temp(privremenu) sliku..koja se menja iz sekund u sekund..onako kako ti klikas misem..snimas...brises..itd...
Za razliku od klasicne Acronis slike ova dopusta mogucnost da prihvatas nacinjene promene sistema u svakom trenutku...a sto se tice brzine vracanja sistema u prethodno stanje ovom opcijom u odnosu na klasican Acronis Image Restore to netreba ni uporedjivati...za Try&Decide treba samo restart a za Acronis Image Restore ti treba restart+kopiranje nekoliko gigabajta napravljenog Image-a particije na zeljenu particiju...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ja recimo u opste nerazmisljam dal sam zarazen ili ne...uvek ujutru pokrenem Try&Decide...a uvece odbijem promene...i bes me briga dal mi se tokom dana virus provlacio kroz sistem ili ne ili dal mi se nesto zavuklo u Browser kad znam da ce iovako biti kao pre cisto i uredno...
Jedino ako instaliram nesto onda prihvatim promene pa opet stavim acronis u stanje nadziranja

Ovaj program nije namenjen piratima...koji su svesni da drze zarazene krekove a opet ih nebrisu...Acronis..Ili neki antivirus bi i njih obrisao oko bi im dozvolili...tako da za vas nema apsolutno nikakvog resenja...cak nemogu ni da zamislim kako bi taj program koji to moze trebao da izgleda...?!?!
Jedino resenje je da zarazene krekove stavite u sufrovanu arhivu....






[Ovu poruku je menjao daniel38 dana 26.08.2008. u 12:14 GMT+1]
[ Blue82 @ 26.08.2008. 11:23 ] @
Ti se bas zakacio za crack :) samo sam ga spomenuo kao nesto sto sam siguran da svako od nas ima. Ok shvatio sam otprilike za cega sluzi kao i njegove mane jer antivirusni kada instaliram nesto on ce ga otkriti i ukoliko je to neki stari virus a ovako ako sam razumeo, kada instaliram nesto sto u sebi moze da ima virus, ne mora biti crack nego free program za... ne znam... obradu slika moze da krije jos nesto u sebi i kada sam ga instalirao naravno zelim da ga imam ako je dobar i ja prihvatim izmene. E sad ti kazes pogledam procese. Zar svaki put trebam skenirati posle instaliranja bilo cega hijacktis-om pa na internet na neki od sajtova da proverim svoj log? Tako sam te razumeo. I niko mi jos nije odgovorio kada se image snima na dvd da li se mora ograniciti velicina fajla ili samo dati target na dvd pa kada ga popuni on ce traziti sledeci?
Hvala na ovome do sada!
[ zoran_dojkic @ 26.08.2008. 12:01 ] @
Citat:
Blue82: I niko mi jos nije odgovorio kada se image snima na dvd da li se mora ograniciti velicina fajla ili samo dati target na dvd pa kada ga popuni on ce traziti sledeci?

Tražiće sledeći.
Prebaci se na glavnu temu za Acronis http://www.elitesecurity.org/t171658-0-Acronis-True-Image
[ daniel38 @ 26.08.2008. 13:21 ] @
Blue82:
Zar svaki put trebam skenirati posle instaliranja bilo cega hijacktis-om ..

Sobzirom da trenutno koristis Antivirus otkud znas za hijackti? mislim..pretpostavljam da ako ga koristis nisi imao problema sa virusima pa nisi imao potrebe tragati za alatima tipa hijackti..al sobzirom da znas za njega..ocigledno je da si ipak imao problema bez obzira sto koristis antivirus :) Isto i ovde ako bas sumnjas opicis log....ili uploud-ujes fajl na odresu koju sam ti slao na PP on skenira i instalacioni fajl...

kako izbeci da slucajno prihvatis nesto sto si mislio da je free i cisto a ono zarazeno?
pa jednostavno pazi odakle skidas! na softpediji ti lepo pise pored svakog programa dal je cist, ili dolazi sa reklamom,dodatnim programom ili sta vec...ili skidaj sa sajta autora to jest maticnog sajta...a ne sa nekog trecerazrednog punog bljestecih reklama...takodje pri instalaciji programa te uvek pita dal da instalira to-to-to i to tako autor doticnog programa skida krivicu sa sebe jer ti biras sta da se instalira...obicno kod skrinsejvera bude opciono ubacivanje spajvera,reklamnih poruka itd..al to preskocis i cist si...
Torrent fajlove obavezno kaci na onaj sajt..jer skeniranje jednim antivirusam je kao nijednim..to ti traje 10-15 sekundi

Izbegavaj da odma nako instalacije programa klikces na Try&Decide-> Apply, pokreni program par puta...ako ima reklama ona ce odma iskociti..nece cekati pedeseto otvaranje..ako ima spajver...on se odma aktivira...neceka pedeseto pokretanje...pogotovu oni sto su pored sata pa traze da uzmes njihov antivirus pa ce on ukloniti virus koji imas...verovatno su ti poznati malveri te vrste antivirus moze to ladno propustiti ako nema definiciju ali tvoje oko ne moze
Takav malver nemozes otkloniti antivirusom i antispajverom, znas to?
Za to se koriste programi druge vrste...uskonamenjeni samo za taj malwer al to je druga tema..koga zanima nek otvori temu pa cu detaljnije...

Ako se pridrzavas svega ovoga hijacktis log ti u opste netreba...

Mene je iskreno, smorilo stalno razmisljanje dal je moj antivirus dobar,ili da uzmem drugi a x puta mi se desilo da virus biva nadjen nakon 5-6 dana u toku ulaska u doticni folder gde je virus..itd..al tad je kasno..jer se vezao za sistemski fajl..
Zato sam se odlucio za Try&Decide...trebalo mi je par dana da se naviknem na koriscenje istog al nakon dan-dva naviknes...sta da ti kazem nego da probas par dana..pa se proskeniraj...videces sam dal vredi ili ne...
I dan danas me smara kad mi u servis donesu...zarazen komp...pa ja sa 5 antivirusa moram cesljati po hardu..mnogo dosadno bre...a novi windows nesmem dizati..jer je nelegalno..
---------------------------------------------------------------
Sto se rezanja tice..jer rezes fajl iz Acronisa ili direktno sa harda? Ako sa harda rezes nemozes deliti...jedino ukoliko rezes iz samog acronisa....





[ Blue82 @ 26.08.2008. 15:20 ] @
Hehe nisam imao problema sa virusima ama bas nikada u tom smislu da moram rusiti sistem ili nesto slicno. Dugo se vec bavim racunarima iz hobija ali preko hobija od 20 godina predje to i u poluprofesionalno. Inace 15 god se bavim programiranjem tako da kontam kako sve te stvari funkcionisu a hijackthis koristim povremeno, u 2 meseca jednom skeniram pa pogledam, nekad se nadje ponesto ali nisam imao nikakvih problema. Samo me zainteresovala tema cisto orijentaciono sta radi ta opcija jer nekad mozda i zatreba, kad mi vec stoji u kompu volim da razumem sve detalje. Imam nod32, firewall i anti spyware, dosta vremena ponekad provodim na najrazlicitijim sajtovima ali zaista to je ok zastita. Kad neki program nesto cudno radi javi se i firewall i uz malo iskustva lako je izaci na kraj sa time.
Hvala ti na opseznim informacijama, vidim ne mrzi te pisati :)
[ daniel38 @ 26.08.2008. 15:59 ] @
Dosadno mi je pa piskaram... sta cu :)
Ja nisam programer..u pravom smislu te reci...ja sam trenutno apsolvent prirodnomatematickog fakulteta odsek informatika,radim softverski aspekt u servisu tipa povratak podataka, ciscenje virusa uz ocuvanje podataka, popravljam lose sektore diska...sistem dizemo samo ako se donese originalni disk i sve sto uz original ide tako da posto to retko ko ima onda skoro i neradimo to :)
pozz
[ Blue82 @ 30.08.2008. 12:41 ] @
Jos jedno pitanje... Ako hocu da povecam SZ da li ce je on formatirati i obrisati backup koji se u njoj nalazi kako bi se desilo sa obicnim particijama ili ne?
[ daniel38 @ 30.08.2008. 14:52 ] @
Nece obrisati bekap koji se vec nalazi u toj zoni...samo ce pripojiti parce prostora uzetog sa neke particije...e to parce ce formatirati za svoje potrebe...kad zelis smanjiti tu zonu..onda ce uzeto parce vratiti mestu(particiji) od koje je oduzeo isto to parce..naravno vratice u NTFS ili FAT...zavisi kako ti je bilo pre toga......
Kad ti se napuni SZ Acronis te obavesti da je puna...i ne bekapuje dalje dok je ne prosiris

U sustini nema sile koja ce iz SZ obrisati fajl...cak i ako formatiras particiju od koje si uzeo prostor sa harda SZ ce ostati...windows instalacija u startu prepoznaje velicinu harda umanjenu za velicinu SZ..recimo ako si SZ kreirao iz C particije..koja ti je sistemska...i ti dignes sistem na nju na klasican nacin..a kao sto znamo pre toga ide formatiranje..ni to nece unistiti SZ..iako znamo da je acronis time obrisan...ali obrisan je samo sa C particije ne i iz SZ...jer i nije puno vezan za sistem...zato ga i mozes sa F11 dici pre vindowsa...posto je nezavistan od windowsa...
Moj drug samo instalira acronis..kreira SZ..i uninstalira ga posto nekoristi Try&Decide opciju, uninstaliranjem acronisa se ne uninstalira SZ! Acronis kao program u Program Filesu mu je nepotreban...jer se on ujedno nalazi i u SZ....kad radi bekap..radi to preko F11 pre podizanja sistema...

SZ se moze ukloniti samo iz Acronisa, samog programa...ni na koji drugi nacin ne moze...ja pokusao iz linuksa da dospem do skrivene particije(SZ)..i nisam uspeo..
[ Blue82 @ 30.08.2008. 15:14 ] @
Pitam posto kada pravim standardnu particiju za sistem on da bi je napravio sve i pobrise a ovde mi treba za Try&Decide opciju, da mi nije prevelika SZ bez potrebe a kada instaliram nesto vece nisam bio siguran smem li je tada povecati pa je posle vratim na staro da ne izgubim prethodni back-up. Inace imas privatnu poruku, cisto da te podsetim :)
[ daniel38 @ 30.08.2008. 16:05 ] @
Kao sto rekoh u privatnoj poruci..ako nemas razloga skrivati nesto recimo od inspekcije :) a nemas :) klasican bekap radi na neku nesistemsku particiju ili rezi na DVD....a za Try&Decide sam ja recimo stavio SZ od 4GB..a nikad ga nisam popunio ni 50%...a radi sam testove antivirusa...antispajvera...i mnogih drugih sistemskih alata...jednom sam i photoshop instalirao..i nije se popunila ta SZ..tako da velicina zavisi od tvojih potreba..

Neznam dal znas al ...kad napravis sliku nekog sistema...ti recimo ako izbrises Photoshop sa harda ili uninstaliras ga..ti kasnije mozes iz slike povratiti samo taj Folder(program)..nemoras citavu sliku vratiti zbog nekog programa koji se zeznuo ili si ga obriso na brzinu zbog inspekcije :)...ne znam dal pali vracanje trial programa na ovaj nacin zbog reg baze...jer se ona nevraca ovim putem....nisam probao..

Sve u svemu evo vec 11-ta verzija Acronisa..sto govori da je prezivela sve decije bolesti ranijih verzija i slobodno mozes menjati velicinu SZ bez bojazni da ces nesto pokvarti na hardu......
[ Blue82 @ 30.08.2008. 19:10 ] @
Nije mi nikada trebalo da vracam samo jedan program mada sam pretpostavljao da moze zato sto ako odes na ikonicu backup-a i kliknes na nju ti vidis njenu strukturu, i cak ako kliknes na neki program iz backup-a on se startuje kao da je normalno na c: a ne u backup arhivi. E sad nije mi trebalo pa nisam ni trazio kako se vraca pojedini program. Ima uocija u samom programu ili si mislio na rucno kopiranje njegovog foldera iz baze?
[ todra @ 14.09.2008. 11:53 ] @
Instalirao sam trial (15 dana) verziju Acronis True Image Home 11

preuzetu sa maticnog sajta i aktivirao opciju Try&Decide. Sve to

lepo i ocekivano radi sem sto mi, prakticno, ne dozvoljava

iskljucivanje racunara. Po izboru TurnOff i pojavljivanja

Try&Decide prozora koju god opciju od tri ponudjene (Nastavi da

koristis Try&Decide, Prihvati izmene ili Odbaci izmene) da

izaberem racunar se restartuje pa na kraju moram da ga iskljucim

tasterom na kucistu. Mozda je razlog ovome trial verzija ili je to

greska u programu?

[ Blue82 @ 14.09.2008. 14:23 ] @
Nije greska u programu. Da bi ugasio racunar ukoliko nisi siguran da li si pokupio neki od virusa samo klikni da odbaci i moci ces ugasiti racunar. On samo ceka jer pre gasenja moras da odlucis da li odbijas sve promene ili ih prihvatas.
[ agasoft @ 15.09.2008. 18:37 ] @
Pozdrav svima,

Mene samo muči jedno.
Može li se secure zone isključiti i kako. Dakle, ja rešim da ona više ne postoji i gde idem?
Inače, Acronis je najbolji program proizveden ikada, ne vezuje se za operativni sistem i svi ljudi kojima sam radio sistem to imaju i prezadovoljni su!
Molio bih neke ljude da ne predpostavljaju da li mi svi imamo krekovane Acronis verzije, jer je možda ipak neko bio dostojan da plati punu verziju....
[ Iksi @ 15.09.2008. 19:51 ] @
hm ne bih se slozio sa tobom bar sto se nas slepih tice. Dakle kako u
acronisu uradditi restore bez pomoci nekoga ko vidi = nikako, dok se sa
ghostom sve resava brzlo lako efikasno :)d. Drugo da bi se koristio acroniss
kako valja treba koristiti jaws kursor znaci radi sa jaws-om na misice, e
sad obzirom da nvda nema video display driver pitam se da li uopste bilo
kako moze da se radi sa njim u acronis-u.
[ todra @ 15.09.2008. 20:08 ] @
Zdravo Blue82,

Nisam napisao jer sam smatrao da se podrazumeva da sam pritisnuo
taster Decide. Po pritiskanju tog tastera racunar krene u proceduru
gasenja ali se ne iskljuci vec se restartuje i operativni sistem se
ponovo ucita. I tako unedogled dok ga pre boot-ovanje (dok BIOS
proverava hardver) ne iskljucim tasterom na kucistu.

Sve najbolje.
Ratko.
[ agasoft @ 15.09.2008. 20:14 ] @
Ja koristim Acronis i gotova rabota...Restore možeš odraditi i iz samog
sistema, a u gostu ne znam jel to može. Meni radi odlično, i brži je od
ghosta bar tri puta.
[ Blue82 @ 15.09.2008. 20:20 ] @
Agasoft ides ovako:
otvoris acronis
ides na managment tools
manage acronis security zone
i tu imas remove
[ Blue82 @ 15.09.2008. 20:22 ] @
Onda je to neka greska ili konflikt sa necim u tvom racunaru. Kod mene a i na jos puno racunara sam probao radi sasvim odlicno. On se posle naredbe odbij resetuje da bi zaboravio sve promene ali resetuje se samo jednom i kada udje posle toga u windows acronis nije ni startovan tako da nema novog resetovanja niti pitanja da li zelim da prihvatim izmene ili ne
[ Iksi @ 15.09.2008. 21:30 ] @
znam znam da moze, ali si izbegao odgovor na moje pitanje :)d, kako odraditi
restore kad padne sistem citaj go hard disk bez videce pomoci? :)d.
[ Catch 22 @ 16.09.2008. 01:17 ] @
Upravo je u toku specijalna ponuda za najnoviji Acronis True Image 11 Home po akcijskoj ceni:

[att_img]

PS
Za divno čudo na porudžbenici je i "Serbia" u spisku zemalja na padajućoj listi...
[ agasoft @ 16.09.2008. 10:52 ] @
A šta ako mu je try and decide u start up upisan? onda možda ima problema?
[ agasoft @ 16.09.2008. 10:54 ] @
Ubaciš butabilni disk, stisneš f11, i naučiš na pamet koliko je puta opcija
restore, i samo cepaš enter jedno pet puta, i za desetak minuta, ta nanana,
gotovo!
[ agasoft @ 16.09.2008. 11:02 ] @
WOW, akcijska cena je više nego odlična. samo sedam eura i četrdeset devet
centi!!!
Iako imam keygens cracks and other stuf for this version, uopšte neće biti
loše da se ovo kupi.
:)
Treba po nekad biti savestan..
haha.
Šta vi kažete na ovo?
Ovo je program za koji vredi dati i više, a kad je već na akciji...
[ Blue82 @ 16.09.2008. 11:12 ] @
E vidis dobro si to primetio, milion posto ti je ukljuceno da ti se try&decide podize sa vindovsom, zato ti se stalno podize. Nije mi palo na pamet jer to tako nisam nikada koristio ali secam se da postoji ta opcija. Samo je iskljuci i pokreci try&decide kada ti je potreban i nece biti resetovanja
[ todra @ 16.09.2008. 19:03 ] @
Citat:
Blue82: On se posle naredbe odbij resetuje da bi zaboravio sve promene ali resetuje se samo jednom i kada udje posle toga u windows acronis nije ni startovan tako da nema novog resetovanja niti pitanja da li zelim da prihvatim izmene ili ne



Ja sam setovao Try&Decide opciju Autorun na On pa se startuje sa OS
jer hocu da nadzire sistem neprekidno.

Nije strasno, isklucivacu na taster. Mislim ipak da su to programeri
pogresno realizovali. Meni je logicno da ako izaberem Turn Off se to
posle svih potrebnih operacija i dogodi.

Sve najbolje.
Ratko.



[mod edit] Ispravljen deo u kome se citira tudja poruka.






[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 17.09.2008. u 01:53 GMT+1]
[ Blue82 @ 17.09.2008. 08:20 ] @
Todra kada mu prvi put kazes da odbijas promene, on ce se automatski resetovati i ponovo podici sistem da bi se sve vratilo u prethodno stanje. Posto je kada se resetovao vratio sve kako je bilo, nema nikakve opasnosti da ti je umedjuvremenu ista "uslo" u racunar pa ukoliko zelis da ga ugasis, slobodno posle resetovanja idi na opciju prihvati. Onda se nece resetovati i mozes ga na turn off ugasiti.
[ dimnicar @ 19.09.2008. 13:42 ] @
Da li mogu sa butabilnim diskom acronis 8,da povratim imige koji sam napravio sa akronis 11 i obratno?
[ aleksv @ 19.09.2008. 14:04 ] @
Acronis je dobar ali preskup jer samo ide legalno,bar ove nove verzije.
[ agasoft @ 19.09.2008. 16:18 ] @
Aleks, kako to, samo ide legalno?
Ide kako ja hoću.
:)
[ dimnicar @ 20.09.2008. 13:07 ] @
imas kljucic na netu za 11.
Nego pitao sam ,jer mi je 11 verovatno napravila problem,prilikom restauriranja imidza od 8.
Jedva povratih disk...
[ todra @ 21.09.2008. 12:42 ] @
Zdravo Blue82,

Znam za ovu mogucnost. To zahteva cekanje na ponovno podizanje OS i
moju akciju. Ocekivao sam vise automatizacije, ali mozda drugacije i
ne moze.

Kada pises da se pri odbacivanju promena sistem resetuje i ponovo
ucitava da bi sve vratio u prethodno stanje, da li mislis da se to
nece dogoditi (koje ce stanje ucitati pri sledecem podizanju, npr.
narednog dana ili nedelje) ako ga ja pritiskom na taster na kucistu i
iskljucivanjem racunara u tome sprecim.

To nas dovodi do pitanja kako Acronis Try&Decide zapravo radi. Ja sam
razumeo da se sve promene upisuju u SZ i ako se izabere opcija
Prihvati upisuju na potrebna mesta sistemskog diska, a ako se promene
odbace podaci smesteni u SZ se brisu.

Takodje sam razumeo da se izborom opcije Nastavi da koristis
Try&Decide (prva opcija) omogucava da se npr. testiranje nekog
programa moze produziti na vise dana, odnosno do izbora jedne od
preostale dve opcije.

Ako su ova moja razmisljanja tacna onda nije jasno zasto TurnOff ne
dovodi do iskljucivanja racunara.

Isprobacu DeepFrezee da vidim kako on radi.

Sve najbolje.
Ratko.
[ Blue82 @ 21.09.2008. 13:32 ] @
U njemu ne mozes koristiti tu opciju za testiranje programa na vise dana. Za tako nesto nije predvidjen. Ukoliko zelis tako neto potrazi neki program koji spada u grupu "virtuelne masine". Postoje oni koji se placaju i oni koji su free. Ako si pocetnik probaj sa microsoftovim programom, za pocetak je sasvim dobar a uz to je verovao ili ne free. E sad, zbog cega acronix resetuje racunar. Mozda si nekada primetio da npr ako slussas neku pesmu u winampu i pokusas u exploreru da joj promenis ime ili da je premestis na neku drugu lokaciju sistem ti to nece dozvoliti. To je zato posto je to zakljucan proces jer ga neki program koristi. E sad, kada ti testiras neki program on takodje zakljuca neke svoje funkcije i da bi ih acronix mogao obrisati mora da ih otkljuca a to se najlakse radi restartom sistema i onda ih obrise pre nego sto se ti procesi ponovo startuju. Zaboravio sam ti reci onaj program se zove Microsoft Virtual PC i na njemu mozes testirati programe neograniceno dugo. Postoje i mnogo mocniji programi od njega ali bi te za pocetak samo zbunili a posto ti je jedina svrha samo testiranje programa to ce ti obaviti bez zamerke.
E i jos nesto. Kada racunar ugasis na dugme desice se isti efekat kao i ako ga acronix sam resetuje osim sto na taj moze da se desi da ti windows izgubi neki fajl pa ces morati da vrsis popravku windowsa koja cesto nije ni moguca pa ti sledi ponovna instalacija svega. Zbog toga trebas izbegavati nasilno gasenje na dugme osim u slucajevima kada je nacisto blokirao.
[ Hackman @ 22.09.2008. 00:54 ] @
Ja koristim norton gost i sa njim za sad nisam imao problema, ima i neki
gost prilagođen za slepe ali ga ja nisam koristio koristim onaj običan.
[ dragger @ 23.09.2008. 09:45 ] @
Pozdrav!

evo da se ukljućim pošto imam problem sa Acronis True Image Home 11.0
Sve sam probao kako ste naveli ali neide.
Naime radi se o sljedećem: složena je nova konfiguracija sa SATA diskom 250GB. Podjeljen je na dvije particije, C: 30GB i D 220Gb. Na C su instalirani Widowsi a isto tako instalirani su i svi driveri i programi koje upotrebljavam. Na starom kompu Beckup podataka radio sam sa Ghostom i svakih 5-6 mjeseci radio bi Restore Beckupa i sve bi bilo OK.
Međutim, sada imam instaliran Acronis i napravljeno je snimanje C diska gdje su instalirani Windowsi tj. Backup. Fileovi koje je trebalo snimiti su velićine 5,20 GB a kad je Acronis ućinio to snimanje iste sam pohranio na D disk i File je velićine 4,15 GB. Kako sam se želio uvjeriti dali Beckup funkcioniše, napravio sam testiranje. Na desktop sam stavio 2-3 slike i dva foldera te instalirao jednu igricu i pokušao ga vratiti iz Windowsa.

Resetovao sam računalo i pokrenuo Acronis. Dalje sam išao na Restore, našao sliku na D disku i klik na proccedd za početak vračanja koje sam snimio. E sad dolazi do problema. Na ekranu je izbačen prozorčić na kojem piše "OPERATION PROGRESS" a dolje ispod dvije trake koje se trebaju punit i nanjima piše "curen operation i total progres". Nakon nekoliko trenutaka izbaci se još jedan mali prozor na kom su dvije opcije "canceled i resetovanje" i piše "A reboot is required for completing operation; canceled if you close not to reebott now". Ako kliknem na canceled prekida se restore podataka a ako kliknem na reebott resetuje se računalo. U oba slučaja ne dešava se više ništa i ne dolazi do povratka podataka. Jednostavno ne znam zašto.

Isto sam i u Acronisu kreirao Secure Zone na D disku i tu spremio Beckup i probo sa F11. Preko F11 dobijem Acronis u windowsima i opciju backup, recovery i još neke, i kad kliknem na recovery ne može se dalje.
Probao sam i pomoću boot CDa koji sam napravio preko Acronica ali ne uspjevam.

Čak sam u jednom pokušaju prilikom vračanja podataka iz windowsa, nakon odabira na koji disk vratiti podatke, stavljao razne kvačice i u jednom momentu počelo je vračanje (punile su se one dvi crte) i kad je došlo do 89% tražilo je windowsw sa SP2 i ja ih ubacim ali ništa da uradi više, samo što je sve ikone na ekranu, u progranoma, startu, itd. kopirao. Užas.
Jednostavno ne znam gdje sam pogriješio. Molio bih sve koji znaju u čemu je problem da pomognu

Unapred zahvaljujem!



[ zoran_dojkic @ 23.09.2008. 11:34 ] @
Instaliraj najnoviju verziju Acronisa.
[ dragger @ 23.09.2008. 12:39 ] @
Instalirana je verzija Home 11.0 Ne mogu pronaći noviju verziju.
Interesuje me dali je ta verzija kompatibilna sa SATA diskovima tj. dali se sa njom može vratiti slika?
[ Miroslav Jeftić @ 23.09.2008. 12:48 ] @
Nema novije verzije od 11 koliko znam.
[ zoran_dojkic @ 24.09.2008. 11:30 ] @
Acronis True Image Home 2009 Build 9.505



[Ovu poruku je menjao zoran_dojkic dana 24.09.2008. u 12:56 GMT+1]
[ dragger @ 24.09.2008. 12:51 ] @
Zahvaljujem, pronaći ću tu verziju.
Dali ću moći sa njom vratiti sliku (restore) koji sam napravio sa ATI 11.0 ?
[ AMDM @ 02.10.2008. 18:36 ] @
uradio sam bekap sa acronisom 10 sa jednog na drugi hdd i sve radi dobro. c: particija zauzima oko 6GB a imidž koji je napravio acronis je oko 2,5GB. interesuje me dali je ovo u redu pošto sam pročito da nebi valjalo kompresovati imidž? ja tu opciju za kompresovanje nisam ni primetio nigde uglavnom sam pratio wizard i odradio postupak. pitam ovo da ponovim postupak ako sam šta pogrešio jer taj hdd treba da brišem.
[ slobo klajic @ 02.10.2008. 21:13 ] @
To ti je ok, ne diraj ništa
[ AMDM @ 03.10.2008. 05:37 ] @
ok hvala ostavljam tako! hteo sam da potvrdim pošto do sada nisam radio sa acronisom.
pozdrav!
[ Blue82 @ 03.10.2008. 18:16 ] @
Acronix inace pravi sliku koja je nesto manje od duplo manja od originala koji backup-ujes, i to je ok, jedino postoji opcija da tu sliku jos vise kompresujes ali u tom slucaju nece biti neka velika razlika u velicini imidza ali ce ti zato vracanje podataka trajati vidno duze sto nije dobro osim ako bas nemas problema sa slobodnim prostorom na disku
[ Cunami @ 08.12.2008. 19:00 ] @
U racunaru imam SATA disk od 250 Gb podijeljen na 2 particije: 50 i 200 Gb. Kupio sam novi disk od 500 Gb i podijelio ga takodje na dvije particije: 100 i 400 Gb.
Zakacio sam oba diska i Acronis-om napravio backup C paricije manjeg diska na vecu particiju novog diska.
Onda sam izvadio manji disk, podigao Acronis sa butabilnog Acronis CD-a u namjeri da sadrzaj C particije manjeg diska ( koji je snimljen na novi disk ) vratim na C particiju veceg diska ali sam dobio poruku da Acronis ne moze da radi sa dynamic disks.
Gdje sam pogrijesio? Pretpostavljam da postoji i drugi nacin da sadrzaj C particije manjeg diska prebacim na C particiju veceg diska.

Acronis True Image Home 11
OS: WinXP SP2
[ edin555 @ 09.12.2008. 20:03 ] @
Pogresio si kad nisi procitao uputstvo o radu, tamo stoji da acronis nema mogucnost rada sa dinamickim diskovima (jednostavno ih zatamni u opcijama ucitavanja putanje do image odnosno .tib fajla.
Imas dva sata diska od kojih je jedan aktivan a drugi windowsi stavljaju kao dinamicki disk. Izvadi stari sata disk i na sata 1 (tu mislim na redni broj sata porta na maticnoj ploci) spoj novi disk i pokusaj ponovo.
[ Cunami @ 11.12.2008. 16:49 ] @
Nisi pazljivo procitao sta sam napisao.
Skinuo sam stari disk, zakacio novi, pokrenuo Acronis sa Acronis boot disk-a i kad sam htio da uradim Recover sa D particije Acronis mi napise da taj disk nij podrzan tj da Acronis ne podrzava dynamic disks.
[ manman @ 17.12.2008. 04:49 ] @
Ako neko zna, na brzaka da mi odgovori, da li Acronis True Image 10 radi sa SATA, i SATA II na laptopovima-recimo, jos bolje ako je neko radio?
[ edin555 @ 17.12.2008. 22:37 ] @
Radi, preporuka Acronis 11, s obzirom da je laptop u pitanju nemas brige, ukoliko imas vise sata diskova onda imas i dinamicne diskove koje nijedan acronis ne podrzava...

Procitaj bar nekoliko zadnjih postova, vjerovatno ce ti biti potrebno...
[ manman @ 18.12.2008. 05:23 ] @
Hvala, vec imam Acronis 10 tako da cu da probam sa njim za SATAII na laptopu,
takodje sam skinuo i DriveBackup9express FREE ver deluje da je jako jednostavan za upotrebu i pise da ima podrsku za SATA.
@edin555
Procitao, i to od pocetak pa skoro sve, za svaki pohvalu!
[ [email protected] @ 19.12.2008. 12:30 ] @
Imam Win SP3,uradio sam restore particije sa Acronisom i posle restartovanja kompjutera ekran se zamrznuo i na crnoj pozadini ispisao sledece:

No raid disk
Reading all physical volumes
This may take a while…..
No volume groups found
In Linuxmountmanagerdirectory:enablenotification( ) , type 128…

Vise godina koristim Acronis i sada mi se ovo prvi put javilo.Da li je ovo neka greska i da li ce imati posledice po rad kompa.Ja sam ga jos jednom restartovao i nastavio normalno da radim.Za sada ne vidim neki problem.
[ misteryns @ 30.12.2008. 12:45 ] @
Evo ovako..napravio sam sa Acronis True Image Home 2009 backup particije C,smestio je na D particiju..i sad jedno glupo pitanje...prilikom vracanja (restore) da li je potrebno prvo instalirati windows pa onda sve ovo pokrenuti ili..pratio sam temu,ali izgleda da nisam najbolje sve shvatio..hvala unapred i ne zamerite
[ edin555 @ 30.12.2008. 22:16 ] @
napravi acronis butabilni cd,
startuj racunar sa tim cd-om,
izaberi opciju restore image,
zadaj putanju do image-a,
po zavrsetku izvadi butabilni cd i ponovo pokreni racunar...
[ misteryns @ 31.12.2008. 00:40 ] @
ok,jasno i hvala...poz i srecna nova godina..
[ tox master @ 04.01.2009. 00:09 ] @
pozdrav

dosad sam koristio acronis za povrat sistema u prvobitno stanje posto sam napravio image posle instalacije svezeg wina sa driverima i pratecim programima a sada sam probao da iskoristim i opciju za backup podataka ali imam problem.
uradim prvo full backup npr my documents ,zadam mu novi zadatak da uradi incremental backup tog foldera,ubacim jos par fajlova u taj folder i sacekam da se pokrene incremental backup (par minuta posle) i to acronis regularno odradi.
full backup fajl sam stavio na d: particiju i dao mu ime npr "backup".
ali se desava da se posle incremental backupa pojavi jos jedan fajl "backup2" koji je za onoliko veci kolika je razlika u fajlovima koje sam posle ubacio u folder koji bekapujem.
sve bi to bilo ok ali ne shvatam zasto pravi novi fajl posle incremental backup-a a i onaj prvi ostaje?
kako se meni cini incremenatl backup bi trebao u postojecem fajlu full backup-a samo da doda fajlove koji su novi i da se taj fajl povecava a ne da pravi novi fajl a pritom i prvobitni full backup ostaje?
jel zna neko u cemu je stvar a inace verzija je 11?

ps:nisam najbolje shvati ovo sa dva sata diska na racunaru...
bas mislim da ubacim u racunar jos jedan sata disk i da na njemu drzim backup fajlove a imam vec jedan sata disk sa dve particije.
jel to izvodljivo posto mi bas nije jasno to oko dinamickih diskova...?
[ tox master @ 04.01.2009. 00:45 ] @
resio sam ovaj problem sa incremental backup.
kreirao sam backup location na d: iz acronisa i onda sve radi kako treba a dosad sam sam kreirao folder gde treba da stavlja backup-e ali izgleda da mu se to ne svidja nego mora da se kreira iz samog programa.
znaci sada me samo zanima jos da li ce moci da radi ova kombinacija sa dva sata diska gde ce na jednom biti backup od nekih podataka sa prvog hdd-a?
i jos da pitam da li je neko imao problema sa butovanjem acronisa sa cd-a (rescue media) sa sata optikom?
ja nisam mogao da butujem akronis ni sa jednom verzijom do ove zadnje 2009 sa cd,jednostavno se pojavi acronisov logo u toku butovanja i onda tu zakoci.
sa novom verzijom radi bez problema a cak sam i sa sticka probao i to funkcionise mada se mora podesiti u biosu da je stick hdd1,nemam pojma zasto ali je tako.

pozdrav
[ dexkg @ 05.01.2009. 21:18 ] @
Imam li utisak ili me vara da je acronis puno sporiji od ghost-a
[ Blau Grana @ 15.01.2009. 11:13 ] @
Hteo sam i ja da koristim svemocni acronis (2009) i vec na prvom koraku me izdao! Napravio sam back up na tri dvd-ja, i sad posto sam zeznuo ceo komp premestanjem nekih particija, stavim prvi disk, ucita mi se lepo acronis home screen i kad odaberem back up na samom disku on mi kaze: this is not the last back up volume!
Ne radim li nesto pogresno? Kako bi inace trebalo? ja mislio da ubacujem redom diskove i to je to?
Help, pleeeease
[ daniel38 @ 15.01.2009. 11:58 ] @
dexkg:
Imam li utisak ili me vara da je acronis puno sporiji od ghost-a

zavisi od nacina beckapa koji si adabrao.....primetio si da Acronis puno vise stvari pita pri samom beckapu nego ghost, to je zato sto je Acronis profesionalniji alat i zadire u sitna crevca :) mislim da ima vise nacina beckapa samih particija a dva nacina mogu da se uporede sa onim kada presnimavas disk u neru, pa imas ono dali da kopira ili bas da klonira sektor po sektor...e isto tako i ovde,ova druga metoda duze traje ali je vernija originalu....

Blau Grana:
meni je uvek sve radilo kako treba,podignem Acronis pa restore,odaberem izvor pa mesto gde treba da se prebaci beckap i to je to ....

jedina situacija za koju znam da nerade bekapi, bilo da su radjeni u Acronisu ili ghostu je kada se pokusa beckap radjen na jednom racunaru ubaciti u drugi,tada zbog razlike u delovima racunara bekap neradi kako treba,cak iako je to bekap cistog windowsa bez drajvera jer kao sto znate sam windows u sebi nosi svoje drajvere koji se prilagodjavaju sistemu pri instalaciji...pa to onda neradi kako treba na drugim racunarima

Ti kazes da si menjao particije...ne znam dali i u ovom slucaju vazi kao i u gorenavedenom...ja znam da sam prepolovio C particiju Acronisovim alatom(bez formatiranja) i beckap se na tako modifikovanoj particiji podigao kako treba...e sad ako si ti iz korena menjao tu particiju(formatirao)..mozda je ne prepoznaje kao izvornu.....nisam pametan u ovom slucaju..
[ calexx @ 15.01.2009. 12:05 ] @
Citat:
Blau Grana:  kad odaberem back up na samom disku on mi kaze: this is not the last back up volume!
Pa možda je i tražio poslednji disk, čini mi se da je i zip, kada se previ multivolume, posle prvog tražio poslednji a onda redom. Pogledaj šta tačno piše kada počneš vraćanje.
[ Blau Grana @ 15.01.2009. 22:48 ] @
Hvala na trudu za pomoc!!

Ali:
@daniel38

Jesam premestao particije. Pre toga sam uspesno shrinkovao C: particiju, restartovao komp par puta i sve je bilo ok, to se desilo kad sam premestao D: particiju sa podacima, koja nije imala nikakvih dodirnih tacaka sa c particijom, pojavio se BSOD i posle nisam mogao ni da dignem sistem niti bilo sta drugo!
Kad ubacim disk, idem na restore i kad odem na browse i odaberem cd rom i .tib fajl na njemu i kazem ok odmah tada mi izbaci da to nije zadnji disk!

@calexx

Probao sam i sa zadnjim, tad mi ni ne ucita acronis home screen!


Inace kad mi se pokrene acronis home screen ja mogu da vidim preko njega celu particiju C:, sve sistemske fajlove, cak sam bookmarkove iz mozille bekapovao na flesku!!! Ali sistem nece da se pokrene, a i particije sa podacima nigde! Zato ne smem da se igram mnogo jer hocu da te podatke povratim!!!
Sistem i sistemska particija mi nije uopste bitna, ali mi je potrebna neka pocetna tacka da bi dalje radio back up tih podataka, a laptop je u pitanju tako da nemam drugog izbora sa hard diskom.

Pozdrav
[ daniel38 @ 16.01.2009. 21:08 ] @
ono sto je calexx hteo da kaze jeste da prvo ucitas prvi, pa kad ti se podigne Acronis okruzenje onda izvadis disk,bez restarta ili gasenja racunara,nego odma ubacis zadnji...


Jer kad se tebi digne Acronis okruzenje...znaj da se to okruzenje ucitalo u RAM memoriju...dakle Acronis Home ti se tad nalazi u RAMu ne na hardu...ili bolje da kazem, Acronis se instalirao u RAM memoriju i ti komotno mozes menjati diskove i okruzenje ce ostati posto je citac nezavistan od rama a uninstalirace se kada se ram iskljuci dakle nakon restarta :)

to sto odma nakon prvog diska trazi zadnji,pa tek onda zapocinje operaciju, to je mozda provere radi pre nego sto pocne ista raditi...pa da vidi jel imas i pocetak i kraj.....da se nebi desilo da zapocnes recoveri a ono nevalja zadnji disk i tebi ode sistem :)

[ Blau Grana @ 17.01.2009. 22:52 ] @
@ daniel

Vidis to mi nikad ne bi palo na pamet, a ima tu logike! Probacu to, ali mi je sad najbitnije da sam uspeo da povratim podatke, ali tako sto sam instalirao novu vistu.

Moracu jos malo da isprobavam acronis, ima dosta toga zgodnog.

Pozdrav
[ ivicavuk @ 18.01.2009. 16:10 ] @
Imam problem, koristim acronis true imagine 11, napravio sam image c particije n mom laptopu. Napravio sam i boot disk, ali kad pokrenem instalaciju sa boot diska javi mi sledece Acronis loader fatal error: boot drive (partition) not found.
Operativni sistem je Vista, disk je SATA ako to nesto ima veze.
Kako da resim moj problem?
[ bobiska @ 18.01.2009. 20:36 ] @
Tako sto ces da udjes u bios i da nadjes opciju AHCI (bla bla bla) i da podesis da bude disabled ili promenis na compatibility mode. Posle vracanja imagea, ponovo u bios i vratis kako je bilo. Napomena - mozda tvoj laptop ne podrzava drugu kombinaciju osim AHCI, onda skini Acronis 2009, na drugom kompu napravi boot cd pa probaj sa njim, navodno ima podrsku za sata II diskove.
[ freecom @ 19.01.2009. 14:51 ] @
Jedno kratko pitanje.

Da li sme nesto da se radi na kompjuteru za vreme stvaranja Image-a? npr. otvaranje stranica po netu, pricanje na google talk.. itd i sl.

Hteo bih nekome da pomognem online da napravi image pa mislio to nekom voice aplikacijom.

Pozdrav svima!!
[ ivicavuk @ 22.01.2009. 11:02 ] @
Uspelo sa promenom opcije ACHI u BIOS-u. Hvala!
[ nedims @ 28.01.2009. 21:24 ] @
Pozdrav kolegama,
Jedno pitanje nije dobilo odgovor pa cu ga ja ponoviti:
Kolika je greska ako se je prvo napravio backup Image-a pa tek poslije sigurnosna zona...sta bi se trebalo uciniti, ako to predstavlja problem??
Ja sam, izgleda, traljavo odradio particiju za sigurnosnu zonu...u postavkama sam odredio 5o giga a u computer management se vidi da je Acronis sam uzeo za tu zonu 230 giga.Kako se to moze urediti da bude onako kako sam ja to odredio...u cemu sam pogresio??
Napravio sam jos jednu gresku... imao sam tri particije...dva diska.Jedan disk od 40 giga - na njemu sam cuvao podatke i drugi disk od 500 giga podjeljen na dvije particije od kojih je jedna bila sistemska. Nesto sam pogresno nalozio Acronisu i on mi je napravio dvije particije i treca-sigurnosna zona.Problem je sto su podaci sa malog diska nestali...
Da li se moze sve vratiti u prvobitno stanje i sve raditi sa Acronisom ispocetka???
Inace radi se o WinXP SP3 i Acronis True Image Home 2009
[ edin555 @ 29.01.2009. 22:53 ] @
1. Nije greska, samo sto se taj bakup ne moze koristiti iz acronisove secure zone vec sa butabilnog acronis cd-a.

2. Pretpostavka: disk od 500 gb je imao dvije particije od kojih je sistemska bila C: a druga D:. Treca particija zaseban disk koji je imao oznaku E:.

Prilikom kreiranja secure zone imao si izbor od koje particije acronis da uzme prostor za kreiranje Acronis secure zone.
Trebao si izabrati od bilo koje particije vidljive u acronisu i odrediti velicinu acronis zone.
Pretpostavljam da ti je Acronis u svom dijalogu ponudio da od E: particije napravi Secure zone i to u njegovoj punoj
velicini sto si ti i prihvatio.
Ponavljam: U dijalogu ti moras izabrati particiju od koje ce acronis da uzme prostor i ti moras odrediti koliko ce to biti
prostora.

Sto se tice povratka podataka sa malog diska jako tesko ces ih vratiti, ali pokusaj malo pretraziti po E.S. O tome se puno
govorilo a ja i nemam neke prakse oko toga...
[ nedims @ 30.01.2009. 12:39 ] @
Hvala @edin555
Ja sam napravio butabilni acronis cd, sto bi znacilo da mogu putem njega podici sistem.Opcija F11 je u funkciji. Ne znam da li sam dobro shvatio...ako backup nije u secure zoni...trebao bi napraviti novi koji bi sada isao u secure zonu??? Predpostavljam da bi postojeci backup trebalo obrisati ili da ostane???
Sto se diska tice...traljavo sam klikno nesto i mislim da je doslo do brisanja jedne particije - particije na kojoj su bili podaci...sve ostalo si u pravu. Meni ne smeta da secure zona bude toliko velika iako sam ja odredio 50 giga. Mozda da ponovim sve ...??? Sta ti mislis ???
Jos jedno pitanje....malo me je strah, a zelio bi ovo testirati. Da li bez posljedica mogu prilikom podizanja sistema ici na F11 i sta ce se tada desiti??? I da li smijem ponovo podici sistem putem butabilnog CD-a....jednostavno...da vidim klapa li to...
Pozdra i puno ti hvala
[ daniel38 @ 30.01.2009. 18:04 ] @
nedims,tek sad videh Privatnu poruku pa izvini sto tek sad odgovaram...

nedims:
...ako backup nije u secure zoni...trebao bi napraviti novi koji bi sada isao u secure zonu??? Predpostavljam da bi postojeci backup trebalo obrisati ili da ostane

daniel83:
ja beckup u opste nepravim u secure zoni!.....moze da se napravi tamo iz bezbednosnih razloga ali nemora da se pravi tamo...secure zona ti je nista drugo do mala particija namenjena samo za acronisove bekape...skrivena od pogleda drugih...posto tu particiju mozes videti samo iz acronisa...ne i iz total komandera i slicnih fajl menadzera...time si sprecio da ti neko izbrise bekap i nista drugo...jer da bi ga obrisao mora pokrenuti acronis...

ja bekap particije uradim na particiju koja nije sistemska i tamo ga drzim,recimo na D particiju sam stavio folder pod nazivom Bekap i u njemu drzim bekapove...e sad taj bekap je vidljiv kao i svaki drugi fajl pa se moze brisati,ali posto jedino ja sedim za racunarom,netreba da se plasim da ce mi ga neko izbrisati :)
video si da je bekap ustvari jedan fajl od par gigabajta koji ima ekstenziju .tib i tom fajlu nije bitno gde stoji,dal na cd-u,dvd-u,nekoj particiji,secure zoni...on time nemenja svoju funkcionalnost...

dakle ako se bojis da ce ti neko obrisati bekap particije onda ga uradi u Secure Zoni ili na CD ili DVD
a ako jedini sedis za tim racunarom onda ga uradi bilo gde u neki folder,posle ces taj bekap moci premestiti drugde u neki drugi folder kao i svaki drugi fajl.......

Mana secure zone u slucaju skladistenja bekapa je ta sto ako tamo uradim bekap onda ga nemogu kopirati na neku drugu particiju..
---------------------------------------------------------------------------------
Druga namena Secure Zone je da Acronis mozes pozvati sa F11....tako da je moja Secure Zona velicine desetak megabajta,cisto da se Acronis ugnezdi tamo..
Bez Secure Zone nemozes imati tu opciju sa F11

Posto je kao sto smo rekli,Secure Zona jedna particija, onda Acronis koji smo instalirali tamo se ponasa kao operativni sistem,nezavistan od Windowsa.....zato se jos pre ulaska u Windows pita ako zelis uci u Acronis stisni F11
---------------------------------------------------------------------------------
Da sumiram:
-Secure Zonu koristim cisto da bi mogao podici Acronis sa F11 u slucaju da mi rikne windows
-Bekapove radim bilo gde na particije samo ne na C-sistemsku..
-------------------------------------------------------------------------------
Nedims:
Da li bez posljedica mogu prilikom podizanja sistema ici na F11 i sta ce se tada desiti??? I da li smijem ponovo podici sistem putem butabilnog CD-a

daniel83:
Kada pre ulaska u windows kliknes na F11 i sacekas malo podicice ti se akronis isto onako kao kad kliknes na ikonicu acronisa u windowsu...razlika je u tome sto ga ovako sa F11 dizes bez ulaska u windows!
Desi se da Windows toliko pobrljavi da se ne moze ni podici,a to znaci da nemozes pokrenuti akronis preko ikonice,a to opet znaci da nemozes vratiti beckap...EEE zato se koristi poziv Acronisa pre windowsa sa F11
-----------------------------------------------------------------------------
ti si bekape snimio na disk, e sad, podigni akronis sa F11 i kad pita odakle da uzme bekap ti odaberes putanju do cd-a ako ti je kao meni negde na particiji onda odaberes to,ako ti je bekap u Secure Zoni onda odaberes tu putanju...

mada ako ti je windows stabilan onda mozes vratiti bekap i bez da ulazis na F11 nego preko ikonice podignes Acronis, pa restore(povratak beckapa),odaberes sistemsku particiju( C) i cekas...F11 je samo u slucaju da nemozes dici windows...
-----------------------------------------------------------------------------


IZVINJAVAM SE SVIMA ZBOG OVOLIKOG POSTA....bitno mi je bilo da shvati kako sve to funkcionise

[ nedims @ 31.01.2009. 14:34 ] @
Kolega @daniel38
Puno hvala...Ja sam malo stariji "zahrdjali" korisnik i meni je, definitivno, potrebno bas ovakav opis...
I vrlo cijenim tvoj pristup i zelju da se kolegama pomogne...
[ Catch 22 @ 02.02.2009. 23:42 ] @
Povodom izlaska nove verzije, Acronis je resio da prethodnu verziju 10 deli besplatno u propagandne svrhe

Get Acronis True Image 10 Free
[ daniel38 @ 03.02.2009. 14:04 ] @
Catch 22, dali je ovo free u smislu da netrazi nikakav serijski,ili trazi serijski pri pokretanju a koji dobijemo besplatno.....
I kako to na zvanicnom sajtu Acronisa nevidim ovu verziju? da nije to neka krekovana verzija
[ Catch 22 @ 03.02.2009. 16:34 ] @
^ Pa na datom linku ti lepo sve pise. Sve je potpuno legalno, moras da se registrujes, dobijes od Acronisa na email link za preuzimanje, kao i broj za aktivaciju.
Jedini problem je sto je ponuda cini mi se ogranicena, pa je verovatno vec sve podeljeno. Licno nisam bio zainteresovan da probam (koristim neke druge alate).
:)
[ daniel38 @ 03.02.2009. 16:50 ] @
Ma ja i acronis jedva koristim...jednostavno nemam potrebu za recovery-em sistema...prosli su dani instaliranja silnih igra...posecivanja xxx sajtova,pa je i broj potencijalnih zaraza manji za moj sistem :) tako da vec godinu i nesto teram sistem bez recovery-a.....vise coristim acronis 9 posto mi je na hirens boot disku pa ga nosam po kucama :)
[ goldmankm @ 03.02.2009. 16:50 ] @
meni poslali serial, ajd da probam, da i ja nesto dobijam dzabe. Hvala catch 22
[ goldmankm @ 03.02.2009. 19:35 ] @
fercera k'o sat, da li je jos neko dobitnik?
[ calexx @ 03.02.2009. 20:29 ] @
Zar tu ima dobitnika, prijaviš se i dobiješ.
[ goldmankm @ 03.02.2009. 20:51 ] @
Citat:
calexx: Zar tu ima dobitnika, prijaviš se i dobiješ.



@calexx:
svi koji dobiju su dobitnici
[ Adi_Has @ 03.02.2009. 22:28 ] @
kad se ukljuci acronis secure zone jeli onda potrebno praviti ovaj full back up ili moze sama ova zona raditi ono preko f11???
[ Iksi @ 03.02.2009. 23:05 ] @
i meni upravo :))
[ Hackman @ 04.02.2009. 00:01 ] @
Iksi, jako me zanima kako ti to koristiš kad Jaws nije kompatibilan sa njim,
ja ga zato nisam skinuo, osim ako neko nije pored tebe dok praviš bekap.
[ Iksi @ 04.02.2009. 09:32 ] @
paaa daco malo koriscenje jaws cursor-a nije na odmet... agasoft citaj aca
djuric cak sam radi i repair racunara sa recovery disk-a :))) ee too me tek
zanima kako.
[ Hackman @ 04.02.2009. 13:26 ] @
Aha ja mislio da ni sa Jaws kursorom ne može ok je onda
> __________ Information from ESET NOD32 Antivirus, version of virus
> signature database 3823 (20090203) __________
>
> The message was checked by ESET NOD32 Antivirus.
>
> http://www.eset.com
>
>
>
[ slobo klajic @ 27.03.2009. 13:50 ] @
Moze li mi neko objasniti o cemu se ovde radi.

Naime radio sam backup sistemske particije kako na ASZ toko i na externom hard discu, i naravno dosta puta radio restore th istih tacaka oporaavka sistema.

interesuje me sto mi uvek na vrhu acronisa stoji zuti trougao sa znakom uzvika i sa tekstom System state: Warning. No backup have been scheduled yet - i dalje u naastavku - Shedule backup - pa kad ovde kliknem nudi mi iste opcije kao kad radim normalno Backup iz samog programa.
Uvek kad uradim backup izbaci mi normalno na kraju poruku "Oeration has succeeded", a ovaj tekst na vrhu programa i dalje stoji. O čemu se zapravo ovde radi - molim za objasnjenje i uput da li negde gresim.

[att_img]

[Ovu poruku je menjao slobo klajic dana 27.03.2009. u 16:35 GMT+1]
[ daniel38 @ 27.03.2009. 14:19 ] @
Iskreno, nikad nisam obracao paznju dal to meni pise ili ne.....mislim da taj uzvicnik samo govori o tome da ti bekap nije podesen automatski(Schedule-po nekom definisanom rasporedu) to jest da nisi na primer podesio neko vreme kad on sam da bekapuje recimo svakog utorka u 13h.....
ja nekoristim taj tip bekapa....radim rucno kao i ti...
kod automatskog tipa bekapa ti trazi da definises isto tip bekapa kao i vreme(datum-sat)


evo na ovom sajtu je uradjen detaljan prikaz Bekapa za Acronis 12 isto je kao kod 11 pa proveri dal radis po standardnoj proceduri...
http://www.forum.hr/showthread.php?t=403205

pozz
[ moro @ 09.06.2009. 16:41 ] @
Koristim Acronis TI Home 10.
Sa njime sam uradio Backup sve 3 particije koje sada imam na ovoj staroj masini ( Win 98SE, XP Pro SP3 i Datoteku ) sve na jedan eksterni HD Rek.
Razmisljam da kupim novi , moderniji i efikasniji komp, pa me interesuje da li bi bilo moguce izvsiti restore sa eksternog HD-a na HD od nove masine, ili bi trebalo uradti kloniranje starog diska na eksterni HD, a onda sa njega klon vratiiti na novi komp..
Buduci da ce biti dosta razlika u konfiguraciji i komponentama, hoce li to smetati da se obavi kloniranje i uopste da li je isto izvodljivo
[ tox master @ 09.06.2009. 21:12 ] @
ja sam koliko se secam vratio na taj nacin image na drugi hard disk koji sam ubacio u isti racunar a i kapacitet nije bio isti na starom i novom hdd-u pa je ipak sve proslo bez problema.
a sto se tice vracanja imidza na novi komp to neverujem da ce proci kako treba posto su komponente razlicite i verovatno ces dobiti plavi ekran kad pokusas da upalis komp.
to sam skoro probao.

pozdrav
[ daniel38 @ 09.06.2009. 22:16 ] @
Moze da ti radi racunar a i nemora.

U svakom slucaju savet je da ne radis tako.

Razlog je taj sto windows pri instalaciji na racunar, saglasno postojecim komponentama donekle konfigurise sebe, ubaci po koji drajver itd.....to ti je ono kad instaliras sistem a nisi jos stavio svoje drajvere a opet imas i sliku i zvuk :)
To dovodi do zakljucka da takav sistem nece raditi kako treba ukoliko se kao slika vrati na drugi racunar sobzirom na razliku u komponentama.
[ ekof9 @ 12.06.2009. 17:10 ] @
Posto nemam rezac,jel mogu da napravim kopiju,pa da je preko usb-a prebacim kod ortaka i narezem?
[ tox master @ 12.06.2009. 20:22 ] @
ne vidim razlog zasto ne bi moglo.
ja inace drzim image na drugoj particiji a imam i na dvd.
na stick nisam probao da prebacujem ali image je fajl kao i svaki drugi i ne bi trebalo da pravi problem ako ga narezes na drugom racunaru.

pozdrav
[ old @ 30.10.2009. 01:30 ] @
Moja iskustva sa Acronis-om. (A few important tips)


Problem nepotpune backward kompatibilnosti (stari backup ne može svaka novija verzija da koristi, a teško je utvrditi kojom je pravljen) rešavam tako što uparim "(bootable) rescue disc" sa diskovima koji sadrže backup. Da oduzmem svaku šansu da mi zatraži serial number i slično, backup fajlove i pravim kroz interfejs rescue disc-a (umesto iz Windows interfejsa).

Verzija kojom sam danas uspešno obavio dragoceni recovery pokušala je da me zezne ne dajući opciju da se cela particija povrati (overwrite), nego je ponudila da stavlja fajlove na stara mesta uz opciju prebriši ako su stariji ili ostavi. Odabrah overwrite za sve, međutim zaglavilo se jer pri kraju se pojavilo "disc is full". Verovatno nije brisala fajlove koje u međuvremenu instalirah na tu particiju.
Rešeno je tako što sam formatirao (quick f.) particiju i pokušao ponovo. I po običaju - gle reklame - uštedeo sebi mnogo vremena i truda (reinstalacija highly customised sistema), u trenutku kada mi je svaki minut dosta značio.

(Ne znam koja verzija je u pitanju. Princip je univerzalni!)

[ zoolmayur @ 29.12.2009. 22:22 ] @
Instalirao sam Acronis True Image Home 2010. Na C: particiji mi je instaliran Win XP SP2 i svi drajveri i neophodni programi.
Ukupna velicina zauzetog prostora na C: particiji je 5.37GB.
Kako da uz pomoc ovog programa napravim kopiju C: particije tako da mi ostanu sva podesavanja sistema i programi,da tu kopiju narezem na disk,i kad mi padne sistem da mogu sa tog diska odmah da ga dignem i da bude sve podeseno,da ne moram ispocetka da instalriam windows i sve podesavam?
ako moze step-by-step uputstvo bio bih veoma zahvalan
EDIT:ok,napravio sam image od particije,narezao ga,kako bih sada npr. kad mi padne sistem podigao sa ovog image fajla koji je na dvdju?
jel treba da napravim bootable disk od acronisa,i jel moze da bude na istom disku bootabilan acronis i sam image fajl,i kako to da izvedem?


[Ovu poruku je menjao zoolmayur dana 29.12.2009. u 23:37 GMT+1]
[ bvladan @ 14.09.2010. 10:28 ] @
1. Da li bi neko podijelio sa ostalima neku backup strategiju za mrežu od 7 računara? Tipa utorkom full backup, četvrtkom diferecijlni ili inkrementalni?

2. Da li Akronis kada napuni neki disk sa fajlovima od backupa oslobađa prostor recimo brisajem nekog starijeg full backupa ili to mora ručno da se radi? Ako se proces backapa automatizuje (neki shedule posle radnog vremena), onda je nezgodno provjeravati s vremena na vrijeme koliko HD ima slobodnog prostora, brisati backupe koji ne trebaju i tako stalno oslobađati prostor. To se često zaboravi ....
Kako se rješavaju ovakve situacije?
[ timotije @ 02.11.2011. 09:38 ] @
Koristim Acronis Home 2010. Par puta sam radio recovery i sve radi odlično. Probao sam i secure zone (kući) i to radi odlično.
ALI ALI kada sam na poslu hteo da napravim ASZ naiđe direktor=gazda, ja nešto uradim da on ne vidi čime se bavim u radno vreme i sada imam sledeću situaciju - imam napravljen ASZ od 35GB i nemam na njemu backup. U Total comanderu mi fali tih 35GB na disku. Kad pokrenem Acronis nigde nema opcije brisanja ASZ niti u Acronisu ja negde vidim ASZ.

Kako da izbrišem taj deo diska ostavljen za ASZ ili kako da na nega snimim backup. Hvala.

[Ovu poruku je menjao timotije dana 02.11.2011. u 10:53 GMT+1]
[ Djetvan @ 03.11.2011. 08:10 ] @
Možda će da prikaže ASZ kada pokreneš opciju backup ?
[ tox master @ 03.11.2011. 18:23 ] @
Da,kada se pokrene Acronis ima opcija manage secure zone ili nesto tako.
Doduse ja ga pokrecem sa Hirensa pa ima ta opcija,ne znam da li ga ti tako pokreces ili iz sistema.
Ako to ne uspije probaj isto sa nekog starijeg (ispod verzije 10) Hirensa da pokrenes Acronis disk director i obrisi tu particiju.