[ Opusteno @ 10.09.2003. 22:50 ] @
Ako ima nekog kome je ovo u oblasti interesovanja zeleo bih da mu postavim par pitanja. Takodje me interesuje da li neko poseduje program Solid Edge i kako da dodjem do njega?
[ sanibo @ 11.09.2003. 06:19 ] @
Pitaj sta t muci. Solid Edge je ispao iz trke pre nekoliko godina, sto se tice CAD softvera. Top softveri u ovoj bransi su:
Catia
Pro Eng
SolidWorks
Mechanical Desktop(AutoDesk)

pozdrav
[ Opusteno @ 11.09.2003. 18:47 ] @
OK hvala ti u svakom slucaju na korisnim informacijama trenutno nemam nikakvih drugih pitanja (odnosno moj brat ovo njega interesuje)
Hvala u svakom slucaju

Pozdrav
[ nemanjagoku @ 12.09.2003. 23:21 ] @
Pozdrav...
Prosto ne verujem da se neko interesuje za nesto vise od zamornog ACAD-a...Svejedno ako neko zeli da se bavi "teskom artiljerijom" u okviru CAD/CAM/CAE neka proba sa sledecim razvojnim sistemima:
- CATIA V5R10 ili R11 ako je ima,
- EDS Unigraphics 18 ili ako slucajno moze da nadje nesto iz serije Unigraphics NX 1.0 ili 2.0...
- EDS I-DEAS 10 ili I-DEAS NX koji nekada bese SDRC ali ga kupise iz EDS...
- PTC Pro Engineer WildFire toliko popularan kod nas da mi se smucio jer toliko mazohizma normalan covek ne moze imati pa da se prepusti "carima" ovog sistema ali sta je tu je, ovo je ipak samo moje misljenje...(Uzgred, kad ce konacno da rese Circular Pattern kao sto to normalni rade.?..)

Ako ti se nesto od ovoga cini preglomazno a usput ti je i nepotrebno (100% provereno) pokusaj sa necim tezim i slabijim kao sto je MDT, Solid Works i Solid Edge, etc... samo sa ovim se, ipak, ne razvijaju proizvodi u avio ili auto idustriji...Ovo drugo sluzi za malo vece masinske radionice ili alatnice, ali mi i nijesmo za nesto vise, zar ne?

PS. Ako neko zeli da razmenjuje iskustva iz oblasti CAD/CAM/CAE neka pise, mada sumnjam da cu nekoga da "savatam sa savate" (W.Popeye)
[ sanibo @ 15.09.2003. 06:49 ] @
Citat:
nemanjagoku:
- PTC Pro Engineer WildFire toliko popularan kod nas da mi se smucio jer toliko mazohizma normalan covek ne moze imati pa da se prepusti "carima" ovog sistema

... pokusaj sa necim tezim i slabijim kao sto je MDT, Solid Works i Solid Edge, etc... samo sa ovim se, ipak, ne razvijaju proizvodi u avio ili auto idustriji...Ovo drugo sluzi za malo vece masinske radionice ili alatnice, ali mi i nijesmo za nesto vise, zar ne?


Slazem se za Pro Engineer u potpunosti. I mislim da nije on popularan zato sto je takav, to je samo tradicija. On je prvi usao u autoindustriju u svetu i tesko ce ga ko istisnuti. Zasto? Pa i sam znas da su fabrike automobila glomazni sistemi, pa bi promena softvera za dizajn, konstrukciju, montažu iziskivala ogromne investicije sto je tezak korak.
Sto se tice solidWorks-a testirao sam ga na jednom pilot projektu i mogu reci sve najbolje o njemu. Ne da je dobio prolaznu ocenu nego po oceni tima koji je radio projekat pobedio je je cuvenu catiu.
Projekat je bio "tezak" 2000 elemenata(part-ova) tako da je solid works sve to s lakocom vukao na P III 700 MHz i 256 Mb RAM-a.
Naravno i catia je to odradila, ali neka bolja resenja su prevagnula u korist solidworksa. Lakoca rada, interakcija medju modulima... itd Jednostavno solidworks je lakse "legao" ljudima pod ruku.
Mada podatak da je solidworks testiran sa 8000 elemenata, bio zapanjujuci za nas i u pocetku smo mislili da je to deo marketinga, ali nije. Tako da je zakljucak da solidworks namerava kroz mala vrata da se uvuce u autoindustriju. Jer automobili imaju oko 5000 elemenata i u ovom pogledu su jasne namere.
Ovo je samo jedno subjektivno misljenje jednog malog tima od 8 ljudi.
pozdrav
[ nemanjagoku @ 15.09.2003. 18:53 ] @
Svakako, svakako...slazem se da su midrange CAD sistemi prilicno napredovali i da mogu mnoge stvari odraditi sasvim korektno, i to je OK kad ne bi bilo ono ali... Medjutim, moje je skromno misljenje da CATIA predstavlja savrseno resenje koje u sebe integrise solid, surface modeling, hybrid modeliranje, uspostavljenje relacija izmedju feature-a, partova, sklopova i cega sve ne jos. U njoj se, kao sto vam je poznato mogu pisati pravila i provere, upravljati standardima pojedinih kompanija, automatski korigovati greske u dizajnu, i sta sve ne jos...Prilicno je otvoren CAD sistem. Sto se tice surfacinga, tesko da mu moze bilo koji CAD/CAM/CAE sistem parirati, sto se tice broja podaplikacija za surfacing, kao i samom snagom tih podaplikacija. Malu zamerku bih uputio na FEA i mogucnosti koje pruza za brzu proveru pojedinih komponenti, sklopova itd...To se takodje odnosi i na dinamicke simulacije tako da se cesto mora posezati za ANSYS-om ili ADAMS-om...Medjutim, mislim da je ergonomski dizajn jedna od veoma dobrih podaplikacija...Udavih zar ne...? Da dodam dobar utisak na mene je ostavio i Unigraphics 18 (ne mogu nigde da nadjem NX) i naravno I-DEAS 9 (takodje ne mogu nigde da nadjem NX)...Trenutno radim na jednom projektu u CATIA (licne prirode-neprofitabilan) pa ako je neko zainteresovan za razmenu iskustava i radova neka se javi direktno na mail...Ja sam inace "slobodan strelac" sto se tice CAD-a (i na poslu i kuci)...
Pozdrav....
[ sanibo @ 16.09.2003. 06:26 ] @
Catia je naravno No. 1 u svojoj bransi i to niko ne osporava. Ali nakon testiranja raznoraznih softvera cad/cam/cae, od onih top do i nekih drugorazrednih, shvatio sam da svaki od njih ima svog aduta(džokera). Svaki od njih ima po jedan modul koji je skoro savrsen, npr. catia-surface, i-deas-fea,... itd. Naravno i svaki od njih ima po nesto sto bi im se moglo zameriti. Ali bez obzira na sve ipak su to veliki i skupi softveri koji opravdavaju svoju cenu.
Da malo nastavim o solidworks-u. Poslednja verzija 2003 ima u sebi modul za prepoznavanje skeniranih crteža, to je naizgled sitna stvar, ali te sitnice cine život. Jer kad neka firma kupi softver, prvo pitanje je sta sa starom dokumentacijom koja je rucno izradjena, a jos uvek se koristi u procesu proizvodnje. E tu je solidworks uradio posao, tako da sa tim modulom u par koraka od skeniranog crteza imas izmodeliran 3D part. Takodje ima integrisan CosmosWorks, za brzu i laku staticku analizu pojedinacnih partova, što svaki konstruktor je to radi "peške". Znači ubaciš neki part i veoma brzo proveriš da li ce izdržati opterećenja. Za veće analize može se kupiti CosmosWorks Full verzija koji je potpuno kompatibilan sa solidworksom.
Takodje može da se direktno ispita kinematika kretanja pojedinih pokretnih delova u sklopu.... itd. itd....
pozdrav
[ nemanjagoku @ 16.09.2003. 18:12 ] @
Svakako...Nemam neku nameru da "branim" ovo ili ono jer, naravno nisam ja predstavnik Dassault-a ili IBM, vec pricam svoja iskustva...Bas, pre neki dan sam iz svoje "ljute masine" izbacio resenja koja ti (SANIBO) pominjes kao sto je to COSMOS Works i SOLID WORKS 2003 jer, iskreno receno ne postoje neki veliki zahtevi za upotrebom pomenutih integrisanih resenja...Sto se tice cene, stvar je potpuno jasna ali posto smo u piratskim vodama (jos uvek?) izbor i nije tezak...bar za mene...Sto se tice prepoznavanja crteza, nisam siguran koliko je ta aplikacija pouzdana...Navescu jedan slican primer: Mnostvo CAD sistema nude svojevrsne vizarde i kojekakve precice u modeliranju zupcanika, alata za brizganje plastike, i sta sve ne jos...Prakticnim radom sam utvrdio da su slucajevi "skolskih alata" prakticno nemoguci, jer tu uvek postoji problem sa ovim te problem sa onim, itd...Mislim da te aplikacije koje pominjes mogu nekako proci na nekim ne bas zahtevnim mestima ali svakako ne u radu gde se trazi kreativnost i nalazenje resenja na najefikasniji nacin..Tu jednostavno sabloni ne pomazu a ni trazenje "svetog grala" koji ce nam citati misli i samo jednim pritiskom na taster izmodelirati ono sto nam je potrebno...Ako se CAD shvati kao jedna brza i efikasna alatka koja uvecava i ubrzava ljudski potencijal onda OK...Medjutim gotova resenja su ipak nesto drugo...Pozdrav...
[ sanibo @ 17.09.2003. 06:32 ] @
Pazi, ovo za skenirane crteže nije vizard, nego korisnik odradjuje posao, u smislu da on na početku prepozna konturu i kotirane dimenzije, a ti onda vršis korekciju, tako da stvarno u par koraka si obavio posao. Što se tiče kosmosworksa i statičke analize meni, odnosno mojoj prirodi posla u potpunosti odgovara. Evo npr. desi se da nešto dizajniraš novo, ali tu i koristiš neka dobra i ispitana rešenja. Primera radi imao sam jedan prelazni most preko koga su išli automobili, koji je u obliku konzole koja je bila okačena na 4 šarnira. Zahtev je bio da budu 2 šarnira zbog lakšeg centriranja 2 nego 4, a prostor za smeštanje je ostao isti tako da nisam mogao jednostavno da kažem ova dva ću da pojačam i to je to. Sama konstrukcija konzole je ostala ista samo sam trebao smanjiti broj šarnira. E tu mi je pomogao cosworks, jer sam mogao lokalno da proverim svoje pretpostavke u pogledu dimenzionisanja tih šarnira. Tako da zavisi od prirode posla koji moduli kome odgovaraju. Takodje da ne misliš, ni ja nisam zastupnik solidworksa. Jednostavno je mene i moju ekipu oduševio jer je imao odgovor na skoro sve naše zahteve, a i cena mu je u odnosu na catiu prihvatljivija. Mora se priznati da naše firme nisu toliko u mogućnosti da investiraju u mamutske softvere.
Usput, da li si bio letos u Hayat-u kada je bio "Dan Catie"?
Evo kako ja kažem kad poredimo cad softvere:
Catia=Mercedes
Solidworks=Audi
MDT=Yugo 45
Sa sva tri ćeš stići na odredište samo je pitanje vremena.
pozdrav
[ nemanjagoku @ 17.09.2003. 22:43 ] @
Nazalost danima CATIA-e nisam prisustvovao ali sam bio na istom mestu, na razocaravajucoj promociji ProE WildFire...Ukratko, prezentacija je bila ocaj, ProE WildFire jos veci, itd..itd...Nase firme jesu male ali to nije opravdanje za pomalo pogresan pristup upotrebi CAD sistema, sto je sve posledica nepostojanja ozbiljnog razvoja proizvoda...itd...itd...Sto se tice gradacije CAD sistema, malo bih okrenuo raspored (i asocijacije) posto nemam neko visoko misljenje o Mercedesu...
Ozbiljno govoreci, u firmi u kojoj trenutno radim malo smo lutali u izboru CAD sistema ali posto je makon silnih prezentacija ipak ostali na "gusarskim" varijantama (dok jos moze), izbor je pao na CATIA (uglavnom zbog mene). Svaki od pomenutih CAD sistema ima svoje prednosti. U ProE i Unigraphics-u se veoma lako razvijaju post procesori na NC masine (kontrolere), imaju mocne module za NC obradu (laser, plasma,...)secenje, erozimate, itd...itd...Nasuprot tome, imaju teske i grube GUI-je, ProE ne moze draftovati povrsine preko 30 stepeni, Unigraphics ne moze modelirati loft-ove sa vise od tri poprecna preseka i sa vise od tri vodece linije sto ipak smatram osnovama, da ne pricam o drugim stvarima...
Slazem se da se u COSMOS-u mogu resiti takve stvari i da se u Floworksu mogu resiti problemi (japanskom metodom "od-oka") toka fluida ali za malo ozbiljniji rad je potrebno posegnuti za npr. ANSYS-om u kojem se do sitnica mogu kontrolisati sve komponente jedne FEA: velicina i oblik elemenata, tip elementa (preko 150), optimizacija, sprezati analize, za sta moras priznati ipak kod nas jos uvek nema neke preke potrebe....Pozdrav...
[ Dr.Simic @ 25.10.2003. 20:29 ] @
Da vam odmah kazem ovo nije moja struka i mnogo ne znam o tome moja supruga je dipl.ing. Masinstva i trenutno je pocetnik u kompjuterskom modeliranju. Nabavila je program SolidWorks medjutim ne moze nigdje da nabavi literaturu za taj program pa bih vas molio ukoliko znate za neku literaturu da mi preporucite naravno mislim prevedenu na nas jezik, ili bilo kakva upustva koja mogu skinuti sa interneta.

Unapred hvala!
[ sanibo @ 27.10.2003. 06:33 ] @
Moraću da te razočaram i tebe i suprugu. Nažalost nigde nikakve literature nisam našao na srpskom što se tiče solidworksa. Na internetu nisam ni tražio na engleskom jer on ima odličan help i tutorial. Tako da ako poznaješ malo engleskog lako možeš naučiti da radiš sa njime. Još jedna stvar, ako je supruga radila u bilo kom alatu u 3D osim u Mechanical Desk Top, takodje može brzo savladati SolidWorks. Ovo kažem jer je u skoro svim 3D CAD softverima filozofija ista, ikonice, komande i ostalo je slično... samo treba slediti logiku modeliranja.
pozdrav
[ Dr.Simic @ 31.10.2003. 19:51 ] @
Hvala nasao sam neke skripte na sajtu www.cadlab.fsb.hr
[ SpelingMistakes @ 28.11.2003. 17:41 ] @
Super - pronasao sam jos neke fanove cad-a - mada citajuci onako na brzinu nisam bas shvatio ko u cemu radi, ali nije bitno. Kazem da mogu da stanem na crtu svakom ko radi u bilo cemu. Inace ja sam korisnik ProE-a i to ver 2001. Wildfire je po meni sminka ali nisam bas siguran u to da ga toliko mnogo ljudi koriste. Ako neko ima neko pitanje o Prou - neka pita. U njemu radim vec od 97 - pa izvolite. Inace batalite sve mid range softvere pa i Solid Works. Sve sto moze solid works moze i pro - a i mnogo vise. Mogu se cak i kladiti u to. Ali citavsi ove redove ispod sa onolikim upozorenjima - sme se ovo, sme se ono - uf - Mozda ce ovaj reply i da izbrisu. Sto se tice paketa koji su ok - njih je tri i to su Catia, Ug i pro. Niko vise nije u toj klasi. Da se razumemo. Sto se tice gospodina koji je trazio dokumentaciju za svoju zenu - pa mislim da mu je moja preporuka da ako ce vec ona da uci nesto novo - neka se odluci za nesto naj - a ne neko polovicno resenje. To znaci neka izabere neki od ova dva - Catia i Pro jer je Ug ubi boze sa user frendli izgledom - mislim nema ga i ume da bude komplikovan. Sto se tice iole prosesionalaca, skrenucu im paznju na jedan sajt. http://www.proecentral.com/ nadam se da oko ovoga (reklama) nece biti problema. Sajt je okrenut samo ka problemima koji ljudi imaju u svakodnevnom radu a bave se Cad-om. Sto jest jest teme se ticu problema i tehnika rada u Pro-u ali sta da se radi. Ima tamo i raznih drugis sajtova koji pokrivaju neke druge programe.

Za sada toliko od mene - Vas Speling

PS Voleo bih da mi neko odgovori kakve ovo ima veze jedno sa drugim - ocigledno onaj ko je pravio opis ovog foruma nije korisnik nijednog programa iz ovih oblasti da bi znao da ove oblasti ne idu jedna sa drugom (****Grafički dizajn, CAD, raytracing, softver i primena računara za grafičku obradu****)
[ SpelingMistakes @ 28.11.2003. 17:48 ] @
Citat:
sanibo:
u skoro svim 3D CAD softverima filozofija ista, ikonice, komande i ostalo je slično... samo treba slediti logiku modeliranja.
pozdrav


Ha ha ha - ProE nema ikonice A cak ponekad ni filozofija nije ista ali ok

PS Za Gosp Simica
Mislim da Vasa zena jako gresi ako uzme da radi sa tutorijalima koji su na hrvatskom. Gde je tu engleski. Pa zar mislite da ce joj biti lakse da se snadje ako cita na hrvatskom a radi na engleskom !!!
[ sanibo @ 02.12.2003. 12:22 ] @

Citat:
Ha ha ha - ProE nema ikonice A cak ponekad ni filozofija nije ista ali ok

Naravno da nema, pa zbog toga nismo ni pricali o njemu!!!
Zbog toga je i iz ugla windows korisnika "glup" softver. Nekada najjaci u svojoj bransi, danas je zbog svog zaostalog pristupa-"padajuci meniji" i prilicno pao kao cad softver. Ima ga jos u velikim sistemima jer je davno nekad sa njim pocelo pa tako i ostalo jer je veoma skupo preci na novi sistem.
Samo jedna informacija ce pokazati sta je stvarnost:
" Projektanti i programeri softvera koji su gledali malo u buducnost, pratili trendove u cad-u, a inace su radili za ProE, su se odvojili i osnovali sopstvenu kucu koja danas proizvodi SolidWorks. Tako da solidworks nisu napravili diletanti ni pocetnici nego veoma iskusni ljudi, koji pre svega slusaju sta korisnik hoce i na cemu korisnik gubi dragocene sekunde otvarajuci menije....
[ SpelingMistakes @ 02.12.2003. 20:57 ] @
Ma daj

Windows je za mene neophodno sr....e ali sta da se radi. Sto se tice padajucih menija i sto se tice moci softvera - Pa ja siguno mogu da uradim sve sto je neko ikad uradio u SolidWorksu , ali garantujem da taj neko ne moze u SolidWorksu da uradi sve sto ja uradim u ProU. Toliko o tome.

Ako malo pretrazis forum naci ce jos neka odgovore koje sam napisao a gde se moze videti sta ja mislim o tim "jeftinim programima" i kakva su mi iskustva. Sto se tice informacije da je pao na trsistu - Odakle ti to. Znas li da je pro postojao i pre windowsa - Govori li ti to nesto. Shvatas li da mesas babe i zabe. Poredis softver neke 3 kategorije (sw) i ProE koji je na primer 5 kategorija. Znas ja sam malo radio u SW-u tek da znam sa njim da uradim skoro sve sto i ti, ali secam se nekih savrseno glupih stvari koje su napravili ti "ISKUSNI LJUDI". Postoji nekad potreba da ti neka dimenzija bude NULA (0) ali to SW tada nije mogao da uradi. Daj pokusaj da uradis zaobljenje na gitari iz dva tri poteza kako sam ja to uradio ili nedaj boze korito za jahtu, ili nesto slicno. Ne secam se da SW moze da kontrolise CNC masinu, i ne secam se da SW ima ista poput Pro Mehanike.

SW je jeftin softver - windows like i nema se sta vise reci. Koliko para toliko muzike - Mislis da SW nudi vise nego pro?- ako tako mislis dokazi. Sto se tice padajucih menija - Pa kad drzim nastavu is industrijskog dizajna, meni je lakse da kazem da ljudi kliknu ono sto sam im rekao nego da im prstom pokazujem ikonice. Na kraju krajeva o ukusima ne vredi raspravljati. Ja inace volim spartanski nacin rada, pa je cak i xp kod mene ruzan kao devedeset osimica ili devedeset petica.

Shvati BOJ NE BIJE SVETLO ORUZJE, VEC SRCE U JUNAKA. Kad to shvatis a to je filozofija - mozda ce nesto i biti od tebe. Sto se tice zaostalog pristupa. Kladim se da tog zaostalog pristupa (padajuci meniji) ima u svakom programu koji je napravljen na ovom svetu - Kapis - i to nije izbaceno do dana danasnjeg - ZASTO TO NIJE ZAMENJENO IKONICAMA. Pa pro bi sa svim svojim funkcijama morao da ima barem 500 mega ikonica. Sto se tice opet tog zastarelog programa kako ti kazes, ocigledno ne znas nista o njemu. Tako je dobro napravljen da je skoro sistem u sistemu. Stavis ga i skines sa masine a da i ne primetis, to se zove kvalitet pravljenja programa, dok je SW standardni glupavi WIN program, cije ces repove cak i kad ga unistaliras, naci pa skoro po celom OS-u. Pro ima exe fajl od oko 50 mega, i to je sa jos nekim stvarima skoro sve. To se zove programiranje a ne zaboravimo da je ProE bio prvi PARAMETARSKI PROGRAM. Ne zaboravi ProE je nekad bio koriscen na Unix-u - Mislis li da je Win bolji od Unix-a. Ma mora da jeste, zato su jednom provalili da microsoft ima svoje servere pod unihom - to je blamaza.

Ja i dalje ne mogu da verujem da ljudi imaju mogucnost da koriste porsea, i dalje sedaju u zastavu i kunu se u nju. TO JE SMESNO. (karikiram ako neko nije razumeo)

Slusao sam u utvi strucnjake koji su se kleli u I- deas, dok sam ja tada radio u ProU, pa sta bi. Docekacu ja da i tebi - i tebi slicnim nevernim tomama koji samo pricaju a nista ne rade, vidim lice jednog dana, sa tim Vasim SW-om. Isto se desilo i sa Solid Edgeom, a ima i jos primera. Za sada toliko. Nisam zeleo da budem previse lican i ne bih da se neko oseca "prozvanim" - Ja sam samo izneo svoje misljenje, sa cinjenicama, nasuprot nekih praznih marketinskih prica.

PS To se zove iskustvo, a to niko ne moze da porekne.
[ cs_coyote @ 02.12.2003. 21:36 ] @
Svasta cu ja jos nauciti ovde :P
Da odgovorim po stavkama:
- Pro/E ima ikonice, ja npr. preferiram svoje sopstvene, one po defaultu mi ne leze bas. Iskreno, i ne koristim ih precesto, mapirana tastatura mi je draza. Ovo inace zna svako ko je umeo da poradi malo na konfiguraciji sistema, a da ne koristi samo one konfiguracione datoteke koje su isle uz valjane divljake Pro/E-a na YU trzistu, i zahvaljujuci kojima poneko mozda i zivi u zabludi da Pro/E nema ikone.
UBR, kad vec pricamo o padajucim menijima, njih vise nema u Pro/E. Niste znali? Vratili se strucnjaci i izbacili ih u verziji Wildfire :P
- Strucnjaci nisu radili za Pro/E vec za PTC.
- Apsolutno je apsurdno porediti Solid Works sa Pro/E. SW je jeftin, pouzdani parametarski alat koji je namenjen, kao sto mu i ime kaze, modeliranju solida. Sa slobodnim povrsinama se tesko snalazi, a cena mu sasvim opravdava ovaj "nedostatak".

Izvinjenje tihoj vecini na mozda preostrom odgovoru, ali ne mogu razumeti netrpeljivost prema odredjenim softverskim kucama, pogotovo kada su razlozi totalno pogresni, a uz to neistiniti.
Licno smatram da ljudima koji bi ponesto i da nauce ovde rasprave na visokom nivou a koje se koriste u cilju samodokazivanja svojih vestina ne donosi nista dobro. Naprotiv.

Ujedno se unapred izvinjavam sto eventualne nove poruke necu udostojiti odgovorom par dana - palim sutra na Euromold, a na pozive par firmi - Inneo Solutions, EDS i Dassault Systems :P
[ SpelingMistakes @ 02.12.2003. 22:40 ] @
Nista nije preostro
Sve sto sam naveo za solid works i za solid edge je tacno – jer sam to iskusio na svojoj sopstvenoj kozi – Trebam li i svedoka da dovodim.

Zasto neko misli da se ja ovde SAMOREKLAMIRAM – Ako je neko i steao takav utisak, onda sam ili ja ili on pogresio. Ovo nema veze sa samoreklamom – Samo cinjenice. Ozbiljno. Ne bih zeleo da ovaj forum bilo ko koristi za to pa ni ja. NE reklamiram se Jasno

Ikonice, Pa ima ih, i misli li neko da ja to ne znam. Nema samo advanced korisnika u inostranstvu, vec i ovde, cak mozda i poneki fan zaluta ali nazalost ne vidim ih ovde (cast izuzecima a ostali nemojte da se uvredite)

Sto se tice divlje verzije – poznajem sve iz Cad Profesionala (zastupnik za ProE u Yugi) i sa Masinskog fakulteta. Ima i jos nekoliko firmi koje koriste ProE a registrovanu verziju imam. Kupiti Wildfire nemam nameru niposto, jer mislim da je jako mnogo nasminkan, a to mi se ne svidja. Svasta su izmenili ali sta da se radi.

Sto se tice poredjenja, ja nisam tako poredio kao sto mi se pripisuje, vec sam samo branio PTC od napada. Opet govorimo o cinjenicama. Nisam ja rekao – twrdio da je SW bolji od ProE-a i da je ProE zastareo vec je to uradio neko drugi.

Sto se tice rada strucnjaka – mislio sam ispravno, a napisao pogresno, ali ProE je i jeste glavni adut PTC-a, tako da nisam bas daleko od istine, ma kako ona napisano izgledala. Kad se kaze PTC misli se na ProE, Mehaniku , a to je valjda ono sto sam ja napisao.

STO SE TICE RASPRAVE

Catia, ProE, Ug – prva klasa i niko im ne moze prici – Valjda se u tome slazemo. Sve ostalo su jeftini primerci i kopije , koje polako nestaju – zablistaju pa nestanu. Nekad je postojao i I-deas ali on vise ne postoji. (mozda je izutzetak SW, ali razlika u klasi definitivno postoji).

Evo komentara mog frenda iz inostranstva (mozda engleski nije perfektan ali snadjite se) na neke komentare a po pro povrsi A klase.

1. - Those peoples didn't know very well Pro/E.

2. - Pro/E don't have market target on automotive shape industry (exception is only England with ICEM Surf which did a really good job into Austin/Jaguar and Bentley.

3. - Automotive industry is ruled by corporation alliances Daimler Chrysler, VW-Audi, GM, Renault - Toyota, etc. which already prefer Catia for this kind of jobs ... with exception from rule: GM which still try to work with Unigraphics; but soon enough will be Catia.
What can I say more then that... Catia it seems will be the world automotive industry software supplier. I like Catia, is very strong... and nice on interface (I mean v5), ... but ... very very expensive.
... Pro/E will still stay the main software for US Military aviation Lockheed Martin that is still 70% supplier for technical staff for US Force. ... And they always know how to start a new war to have their jobs secured ))

Toliko o tome

PS Lojd je 1998-1999 – danas ne znam – prilikom osiguravanja davao popust 20% na stvari projektovane u ProU. Zamislite prekookeanski brod. Avion ili nesto slicno ? Zamislite cifre

[ sanibo @ 03.12.2003. 06:35 ] @
Citat:
SpelingMistakesocekacu ja da i tebi - i tebi slicnim nevernim tomama koji samo pricaju a nista ne rade, vidim lice jednog dana, sa tim Vasim SW-om.

Stvarno je smesan tvoj komentar!!!! Vidi se da nisi procitao post od pocetka do kraja. Za proE sam rekao da je nekada bio No1, za SW u SREDNJOJ KLASI je sada medju najboljim, a da je Catia danas generalno prva u svim kategorijama!
Drugo: Takodje je smesna tvoja kvalifikacija da sam neverni toma i NISTA NE RADIM!
Za tvoju informaciju, bavim se projektovanjem 15 godina, cad softvere upotrebljavam 10 -tak a mozda i vise godina... Jos kad su svi radili pod dos-om ili unix-om, windowsa nije bilo ni u "jajima".
Za tvoju informaciju još samo da dodam: Na evropskom tenderu za tehničko rešenje jednog proizvoda koji ima 2500 partova pobedili smo najjacu projektantsku kucu u evropi u toj bransi, koja je koristila tvoj omiljeni proE... Naravno ja sam bio vodja tima....
Deplasirano je iznositi ovakve podatke, jer ti znas da vozis proE to je tebi i fica i avion.
Sto se tice pristupa "windows-ne windows" i ostalo....
Da li si nekad ucestvovao u testiranju softvera? To ti je kad uzmes neki recimo catiu instalises na npr 5 racunara i das konstruktorima i projektantima praktičan problem da ga rese. U toku rada oni sve beleze na unapred pripremljene formulare ZA I PROTIV, odnosno šta je dobro, a šta loše u tom softveru, sa cime su lako dobili rešenje, a sa čime su se namučili.... itd I kad sumiraš na kraju rezultate dobiješ sledeće:
Citat:
sanibo: Ali nakon testiranja raznoraznih softvera cad/cam/cae, od onih top do i nekih drugorazrednih, shvatio sam da svaki od njih ima svog aduta(džokera). Svaki od njih ima po jedan modul koji je skoro savrsen, npr. catia-surface, i-deas-fea,... itd. Naravno i svaki od njih ima po nesto sto bi im se moglo zameriti. Ali bez obzira na sve ipak su to veliki i skupi softveri koji opravdavaju svoju cenu.

Samo jos da dodam oko testiranja. Sa fakulteta dolaze kadrovi koji znaju uglavnom samo da rada pod windowsom, jer su ih tome samo i naucili na fax-u. Nece niko da se bakce sa menijima kad nije na to ni navikao... Na kraju krajeva to je trend i to hteo ne hteo moras prihvatiti. Drugo je to sto smo mi sentimentalni po nekim pitanjima pa se tih stvari drzimo ko pijan plota. Samo primera radi, pored cad-alata, bavim se i programiranjem, takodje sam probao skoro sve programske jezike, ali mi je turbopascal sentimentalno ostao pri srcu, sto ne znaci da ja za njega kazem da je najbolji, i nije jer ne mozes sa nji programirati hardver kao sa c++.
[ SpelingMistakes @ 03.12.2003. 10:58 ] @
Ufffff
Ovo ce se pretvoriti u rat - Ok - Kako god.

Ja sam zeleo da iznesem svoja vidjenja sta je sta i sta je gde. Sto se tice voznje uzgred stvarno pilotiram - a Solid Edge sam koristio nekoliko meseci i imao sam problema (jos kad se pojavio sam ga koristio) - mislim da sam negde na forumu napisao nesto o tome - proveri pa ces videti. Sw takodje , i o njemu sam nesto napisao. To me odbilo od tih srednjih kategorija softvera i to sa razlogom. I-deas sam imao prilike da koristim u Utvi (to im je bio glavni siftver) ali sam ipak odlucio da nastavim rad u ProE-u. I-deas mi je imao suvise ikonica. Ug sam probao u Sloveniji - Ma idi bre - Suvise je ono neljubazno za mene (katastrofa user frendli) iako sam vec imao godine rada u Cad paketima, koriscenje Ug- je za mene bilo "bolno" iskustvo. Catia je ok, probao sam je, ali da bi radio u necemu moras to i "voleti". Ipak je moja ljubav na strani ProA, pa makar ostao na ovoj verziji. Toliko o voznji
Dos poznajem poprilicno jer sam radio u 3DS4 pod dosom, a ako znas kako izgleda onda valjda neko kapira zasto mi se ProE svidja - ProE je u stvari vrlo vrlo napredni brat 3DS4-a Ok Malo sale ali nije da nisam daleko od toga. Plavi ekrani, padajuci meniji i slicno. Uzivao sam u radu pod dosom, i nista mi nije predstavljalo problem. Sto se tice Unix-a, i njega sam upoznao u utvi jer je "KEC" bio pogonjen pod junixom. Dea masina koju sam kontrolisao bila je "terana" unix sistemom, pa sam morao da ga poprilicno naucim, ali neka hvala - nikad vise se ne vracam na njega - suvise je programerski orjentisan.

Kakve veze imas testiranje siftvera SA OVOM PRICOM, mislim da je teze raditi na projektima, jer onda imas problem da to MORA DA se zavrsi - a vi se tamo igrate - hmm

Probao sam svasta od 3D programa u svojoj karijeri Nisam tako star kao ti ili vi :P He he he ali Pro mi je osnovni softver za dizajn, a nastavak radim u Maji, ili Studio Toolsu - To su za mene ok softveri - jer sam ih proverio a svako je pojedinacno najbolja u svojoj oblasti. (mislim u vrhu su ako ce vec neko da ospori polozaj ProA)

Meni je ProE najbolji jer do sada nisam naisao na problem koji nisam na ovaj ili onaj nacin uspeo da resim

Sto se tice menjanja softvera - tema onako postavljenja - cisto komentari
Mislim da je to za mene poprilicno nemoguca stvar. Zasto bih ja to sada uradio, ili neko ko je iskusan ili jos iskusniji od mene, jer svaki program ima svoje cake. Zamisli koliko bi mi vremena trebalo da se prilagodim tom nekom novom, a verovatno bi to bila katija. Mislim da je to neizvodljivo, i da bi me to kostalo para i para, ne samo u licencama, vec i u ucenju, a da ne pricamo o promeni razmisljanja mene samog, a da o kolegama koji rade sa mnom i ne pricam. Vec sam dovoljno izgradio svoje ime, da imam musterije u inostranstvu, i u staroj jugoslaviji, pa zasto bih sada to menjao. To i sve ostalo su razlozi za ProE, a sada na ostalima je da prosude jesu li razlozi valjani ili ne
Sto se tice rata - koji sam pomenuo gore, ja stvarno neradim nikakvu reklamu, vec pokusavam da odgovorim na ono sto smatram da treba da se kaze, tako da mozemo da spustimo loptu na zemlju. Dajte da vidimo mozemo li za Cad da dobijemo posebno mesto jer ja i dalje mislim da Cad-u NIJE MESTO ovde - mislim u ovakvom okruzenju. Ako dobije neko novo mesto, mozda bi se od ovog foruma i moglo nesto napraviti!!

Speling
[ sanibo @ 03.12.2003. 11:30 ] @
Nisam ja toliko star kao sto ti mislis!!! Ja sam proE "vozio" još u obdaništu???!!!
Citat:
Kakve veze imas testiranje siftvera SA OVOM PRICOM, mislim da je teze raditi na projektima, jer onda imas problem da to MORA DA se zavrsi - a vi se tamo igrate - hmm

Sama ova tvoja rečenica je neozbiljna, i vidi se da si sa softverom radio samo onaj "crnacki" deo posla.
Testirati softver ne mogu rljudi kao sto si ti koji si zaljubljen u proE. To mogu samo oni ljudi sa iskustvom na nekoliko istorodnih softvera. Koji na kraju sportski i fer, mogu dati mišljenje o dobrim i lošim osobinama softvera.
1. Testiranje softvera rade oni koji proizvode softver
2. Testiranje softvera rade oni koji žele uvesti taj softver u svoj informacioni sistem...
....itd.
-Ovakav pristup imaju samo ozbiljne softverske i projektantske kuće.
3. Testiranje softvera se naručuje od jedne od dve pomenute strane
4. Da bi ga neko testirao, on je morao dosta znoja da prolije radeći na raznim softverima i tu u praksi, dakle rad i rezultati rada- u gradjevinskom smislu=licenca, novinarski rečeno=akreditacija....
Nije sve u tome koliko softver ima funkcija ili bolo cega, vec se gleda koliko je user frendli, i jos mnogo stvari koje su dragocene kod rada jednog konstruktora, projektanta
Ako je tebi sve to igrarija onda nemamo sta pričati!

Citat:
Sto se tice menjanja softvera - tema onako postavljenja - cisto komentari
Mislim da je to za mene poprilicno nemoguca stvar. Zasto bih ja to sada uradio

Niko te i ne tera da menjas, a ti uporno nas ubedjujes da smo u zabludi i da bi mi trebali promeniti. Ni meni ne pada na pamet da se vracam na proE. Dovoljna mi je Catia za velike poslove, a za srednje i manje solidworks takodje odradjuje posao.
U ovome se mi razlikujemo, jer ti ne znas razgraniciti i odvagati stvari. Znaces kad budes imao moje iskustvo, mada ko zna mozda i neces!
Ajd uzdravlje
[ ***$ONE*** @ 27.12.2003. 20:47 ] @
POZDRAV SVIMA

Da li neko od od korisnika SolidWorksa ovde zna da je on upravo izdanje Catia Cad-a za manje zahtevne korisnike (firma Dassault koja proizvodi Mirage avione ih izdaje). PTC-jevo izdanje u toj klasi je Pro/desktop, SMESNO JE POREDITI PRO/ENGINEER i SOLIDWORKS, jer je SolidWorks alat samo za modelovanje, a izbor izmedju PRO/ENGINEER-a i CATIA CAD-a, prednost PRO/E-a je sto ima mnogo manju cenu (dostupniji je), i sada najveca prednost je sto postoji verzija WILDFIRE koja radi na LINUKSU, CATIA je nesto bolja ali preskupa!!!!!
KATEGORIJE SU: SolidWorks, INVENTOR, SolidCAM i slicni koji su samo CAD
a CAD/CAM/CAQ... su: PRO/E, CATIA, UNIGRAPHICS i slicni
[ sanibo @ 29.12.2003. 21:39 ] @
Naravno, Dassault je pre dve godine kupio SolidWorks i kao sto kazes on i jeste za manje zahtevne korisnike.
pozdrav
[ deki20 @ 01.01.2004. 19:10 ] @
`kupio` sam SolidWorks 2004 Office Pro, kao MoldBase 2004...

Zanima me da li SW dovoljno kvalitetan za ISKLJUCIVO delove od plastike, kao i za pravljenje alata za plastiku. Posto sam apsolutni pocetnik, a mogu da `kupim` i ProE, zanima me za ovaj segment, sta je lakse nauciti?

Znaci, za mene nije bitno koji je program bolji u auto-industriji, vec sam plasticne delove i alate za iste? Koji lakse `odradjuje` alate?

Hvala unapred!!!!

Pozdrav

deki20
[ SpelingMistakes @ 01.01.2004. 20:51 ] @
Pazi ovako - imam iskustva sto se tice tog posla, samo ti nisi bas precizan - sta ti podrazumevas pod delove za kola - Ja imam iskustva u "dodatnoj" opremi - tipa spojleri, obrvice, branici i slicno - Sumnjam da ce ti Sw pomoci u tom domenu, a ProE 2001 a i novi Wf su sjajni sto se tice stajlinga - Ja sam jos koristio i CNC masine za skeniranje modela, i kontrolu povrsi, tako da u tome nema problema sto se tice ProE-a - ni 2001 a ni ovog Wf.

Spominjes plastiku sto se tice delova, ali ima mnogo plasticnih delova na kolima - Budi malcice precizniji pa cu videti imam li jos sta da dodam ovome vec napisanom.

Speling
[ deki20 @ 01.01.2004. 22:44 ] @
ok, hvala na prvoj informaciji...

radi se o delovima od plastike, ali za kucne elemente...
npr. tiplovi, razne kutije, slivnici, mozda i neki slozeniji elementi...

znaci, nije auto program...

materijali PP, PS, HDPE,...

PS. Solidworks 2004 ima dobar vodic, kroz sam rad, to sam na brzinu primetio...
Koji je laksi za ucenje, posto, iskreno nemam nameru/vremena/ da do detalja izucavam bilo koji od tih programa...

Pozdrav

deki20
[ SpelingMistakes @ 02.01.2004. 02:43 ] @
Opet ja - Pazi ako zelis da naucis nesto pravo onda kreni sa Proom, jer ces kasnije moci da ga koristis i za nesto vise od obicnog dizajniranja koje ti je sada potrebno. Sw verovatno nece u narednoj deceniji stici niti jedan od main programsa kao sto su ProE, Catia, ili Ug - a pogotovu ne u necemu kao sto je rad sa povrsima - npr stajling u ProU. Za tako nesto je potrebno jako mnogo novca, a posto SW vise nije samostalna kompanija, nema svrhe razmisljati o njemu -sw-u - kao jednom od programa koji ce postati konkurentni ovoj trojci. Mislim da ni Dasault nema razloga da ugrozava prodaju svojih proizvoda (catia) spustajuci tehnologiju sa high tek sistema na sw - koji je jeftin. Sta ce im onda ostali - skupi - sistemi. (catia)

Moj ti je predlog uzmi pro - na kraju krajeva ja drzim nastavu iz industrijskog dizajna gde se koriste ProInzinjer i Maya, tako da ako ti nekad nesto treba - pa mozes pitati - a ako bude potrebno vise rada - Pa sve se da nauciti

Speling


PS Ne zaboravi da iz ProA mozes raditi NC programiranje a da na pricamo o direktnoj kontroli CNC masina sto se da pokazati kao jako dobra kombinacija ako ti to bude trebalo ubuduce - sve u jednom sistemu - Ok
[ sanibo @ 03.01.2004. 23:20 ] @
Moj savet je a uzmes Cati-u ili SolidWorks. Dasault nije bez veze kupio solidWorks a Catia je njegova. Sad su definitivno najjaca CAD kuca u svakom pogledu jer imaju sta ponuditi i visoko zahtevnim korisnicima i manje zahtevnim takodje. A o kompatibilnosti izmedju njih ne treba ni pricati, sto je vazno za tebe i tvoje partnere, znaci ne morate obojica imati npr. Caatiu. Ako radis za neku jaku firmu kojoj je potrebna catia, a tebi dovoljan SW nece biti problema oko transfera dokumentacije(fajlova) itd.
pozdrav
[ SpelingMistakes @ 04.01.2004. 00:41 ] @
mislim odgovor je fantastican
Precutacu komentar - toliko sam besan i iznerviran - kako se neki ljudi ovde ponasaju.

Speling
[ sanibo @ 07.01.2004. 11:52 ] @
SpelingMistakes nemas razloga biti ljut. Cenim to sto "zastupas" ProEng i veruj mi da bi voleo da u nekom projektu imam tebe u timu. Samo kazem jos jednom svaka cast na upornosti i stavovima. Ja uopste nisam besan na tebe, iako gledano iz tvog ugla bi mogao biti. Sto se tice alata za cad, mozda nece biti adekvatno poredjenje ali cad profesionalci su vezani za svoje "oruzje" kao i muzicari za svoje instrumente i svi tvrde da je njihov alat najbolji.
pozdrav
[ SpelingMistakes @ 07.01.2004. 12:15 ] @
Pa ako gledas sa moje strane ja najvise volim argumente
Kako mozes nekom predlagati nesto bez argumenata. Gledao sam sta si napisao na ovim forumima – vezanima za ovu tematiku – ali sto se tice ovog iznad – pa nisi se bas pretrgao u argumentovanju zasto predlazes prvo SW, pa onda i Catiju. Covek je rekao sta ga zanima, i ja sam pokusao da objasnim moje vidjenje – argumentovano. A ti ? Mislim prvo mu predlazes SW, a ako mu bude trebalo nesto komplikovanije neka nauci onda i Catiju. A sta cemo sa CNC-om - Onda neka koristi ProE – Neka i njega nauci – pa eto treba mu CNC. Hmm – Meni to nesto ne stima. Shvatas li moj pogleda na FORUM-e. Nadam se da ce svaka sledeca poruka koja bude ovde napisana stvarno nesto sadrzati – argumentovano – a ne onako, jer ako budemo tako nastavili – svi mi – pa onda ovaj specifican forum nikad nece postati iole referentan za korisnike.

Nadam se da ce ljudi koji ovo citaju shvatiti poruku koju zelim da im prenesem – Inace – Srecni svi praznici svima
[ nemanjagoku @ 07.01.2004. 19:18 ] @
Well, well....wheel, etc...

Ma salim se, nije nista ovoga puta ozbiljno. ELEM, (a mozda i Marlboro) posle duzeg odsustva eto i mene na stranicama Elitesecurity nakon nekoliko neuspelih pokusaja da ostvarim kontakt sa CAD/CAM/CAE strucnjacima ali bez petljanja nekakve sujete i kojekakvih drugih egocentricnih fenomena.
Dakle(m), sto se tice mojih utisaka oko ovoga foruma, mislim da se ovde radi o najmanje PR-ima pomenutih kompanija. Vec neko vreme radim u nekoliko CAD/CAM/CAE sistema paralelno (koji su to i nije vazno) i do sada ne nadjoh ovoliko materijala za "pljuvanje" pojedinih resenja koji mnogi nude. Koliko ja vidim za sve ovde ima mesta, jos kad bi bili u mogucnosti da to sve kupimo legalno, ili mi ili nasi poslodavci (cisto sumnjam da se ovde javljaju poslodavci). Mislim da je veci problem nivo nase industrije, tacnije upotrebljivosti CAD/CAM/CAE sistema u ovakvim uslovima.
Vidim i tendencije nazivanja pojedinih sistema sminkom i sl. te Windows je g.... te ovo te ono. Moj je generalni stav da nam nije bilo Bila i njegovog Microsoft-a jos bi smo "vukli serpe po pepelu" i "divili se" kriptografskim resenjima pojedinih strucnjaka. Linux je za pohvalu ali ipak se centar sveta nalazi na nekom drugom mestu. Da to nije tako, pitanje je kad bi svi mi videli CATIA-je, Pro/E i sl. u ovom obliku kako sada vidimo. Jeste piraterija ali je to ipak korak do necega.
Mozda se nekome nece svideti odgovor ali mislim da je to tako...
Svejedno, ako pogresno ne protumacite ( a iskreno, imamo takve tendencije) red bi bilo da se malo uozbiljimo i da nesto uradimo u promeni stava celokupne podrske za CAD/CAM/CAE sisteme, bez obzira kako ko sta tumaci i ko u cemu radi. Pokretanje nekakvog novog foruma ili sajta bi bilo dobro resenje za pocetak, moglo bi se i poraditi i na razmeni software-a (piratskog, naravno), kao i na pomoci za odlazak u inostranstvo (ko zeli i ko misli da tamo moze proci) ili zaposlenja ovde, sasvim svejedno....Mislim da bi bio red da malo izbacimo ove nepotrebne reci iz recnika i da se okrenemo necem pametnijem...

Jos jednom sve najbolje u Novoj Godini svim CAD/CAM/CAE korisnicima (bez obzira koji sistem koristili) i srecni vam Bozicni praznici (katolicki i pravoslavni - ko slavi...)

[ SpelingMistakes @ 08.01.2004. 00:38 ] @
Znas kada je Juniks imao ikionice Windows - tacnbije Bil - nije zavrsio ni 7 razred osnovne skole Mislim da nisi u pravu. Ibm, Apple, Juniks, pa cak i dos - su OS-ovi pod kojima se moze i moglo je i radi. Secam se dobrog starog 3DS4 - Tako da reklamiranje OS-ova u ovom delu foruma posvecenom dizajnu (i jos mnogo cemu cemu ovde nije mesto) is out of the question He he he
Nisu losi komentari -
Ali objasni mi malcice opsirnije ove tvoje ideje za saradnju, odlaske i dolaske , i tako to - Kako mislis to da funkcionise ?


Speling
[ djvaso @ 08.01.2004. 12:29 ] @
Mada ne spadam u CAD strucnjake koje Nemanjagoku pominje,javno mu se izvinjavam sto nijesam otpisao na njegov odgovor na moje pismo.Prodje dan dva dok covjek smisli sta da napise,onda se dese neki krupni dogadjaji kao sto je promjena posla i dok se sve sredi prodje mnogo vremena.
Slike modela koje mi je Nemanjagoku poslao natjerale su me da instaliram na masini na poslu Catia V5R10P3(instalacija je bila "piece of cake") i prvi utisci su povoljniji od onih pri susretu sa Pro/E.Samo me malo nerviraju predebele ivice modela ali se valjda i to moze srediti.Inace nemam nista protiv Unix-olikog okruzenja Pro/E 2000i koji koristim,da se razumijemo.Neke me druge stvari kod njega nerviraju.
Nadam se da ce teme iz CAD-a krenuti naprijed,da ce se vise ljudi zaintresovati za ovo te da nece proci po nekoliko dana da se odgovori na prosta pitanja kao sto je ono o navojima u Solidworksu nekoliko redova nize.
Uzdravlje,Vaso
[ sanibo @ 10.01.2004. 15:27 ] @
Neverovatno....
Kao prvo slazem se sa nemanjagoku i djvaso i uopste nisam sujetan sto se tice CAD alata. Valjda je slobodno da iznesem svoje misljenje iako je ono po nekima "bezargumentovano". Takodje se slazem da bi mozda trebalo napraviti kvalitetan CAD forum, ili za pocetak bar ovde na elitesecurity da imamo posebno odvojen CAD.
A sad ono drugo teze...
Za Spelinga...
Predlozio sam coveku SolidWorks pre nego Catiu jer je lepo nabrojao cime hoce da se bavi, a veruj mi da na osnovu iskustva ovde napisem svaku rec, i da ce mu solidworks biti i previse za njegov posao. Sto se tice Catie i dalje tvrdim da je ona No1 u CAD danas, to ne znaci da covek treba da uzme Catiu jer ona jeste top ali kad pogledas cenu kostanja nje i solidWorksa kad ce covek koji hoce da se bavi sitnim delovima(srafovi, tiplovi itd) da je otplati.
I vec par puta si rekao da govorim bez argumenata, prvo za catiu a sad za solidworks.
Evo ti male specifikacije za catiu iz materijala koji sam dobio prosle godine na "danima catie" u Beogradu, pretpostavljam da si cuo za taj dogadjaj jer su IBM i Catia imali svoju "nedelju" kod nas. Jos nesto pre specifikacije, ako ne verujes ono sto ja ili neko drugi ovde kaze, a ti ne verujes nikome ko nije za ProENG, poseti malo sajtove ovih softvera o kojim pricamo pa se sam uveri i nemam nameru da ti bilo sta dokazujem. Ponavljam samo iznosim svoje misljenje koje ti ne moras da prihvatis a takodje ne moras di da nas uveravas kako si ti posisao svo CAD znanje ovoga sveta.
Specifikacija: Sve ovo dole nabrojano moze catia i jos vise!!!
Mechanical design:
1. Assembly Design
2. Part Design Feature Recognition
3. 3D Functional Tolerancing and Annotation
4. Generative Drafting
5. Healing Assistant
6. Interactive Drafting
7. Mould Tooling Design
8. Part Design
9. Sheetmetal Production
10. Sheetmetal Design
11. Weld Design
12. Wireframe and Surface
13. Core and Cavity Design
14. Structure Design
15. Aerospace Sheetmetal Design
16. Mechanism Simulation

Shape Design and styling (avio i auto dizajn)
1. Freestyle Shaper
2. Freestyle Optimizer
3. Reverse Engineering
4. Automotive Class
5. Automotive Body-in-White Design

Product synthesis
1. Business Proces Knwledge Definition
2. DMU Fiting simulator
3. DMU Kinematics Simulator
4. Space Analysis
5. Human posture Analysis.......

Equipment and Systems Engineering
1. Systems Diagrams(piping and instrumentation)
2. Piping Design
3. Electrical System Functional Definition
4. Electrical Wire Harness Instalation
5. Electrical signal routing
6. Manufacturing Plant Layout
7. Tubing Diagrams and Design
Analysis
1. Generative Part Structural Analysis
2. Generative Assembly Structural Analysis
3. Elfini Structural Analysis (post procesing)
4. FEM Surface
5. Tolerance Analysis of Deformable Assembly

NC Manufacturing
1. Lathe Mashining
2. NC Manufacturing Review
3. Prismatic Mashining
4. STL Rapid Prototyping
5. Advanced Mashining (2.5 to 5-axis)
6. Multi-Axis Surface Mashining
7. NC Manufacturing Verification

Infrastructure
1.Object Manager Extension
-Plug-in (I-Deas, SolidWorks, Unigraphics, ProENG, SolidEdge, Autodesk)
2.Iges interface
3. PPR-PDM Gateway
4. Step Core Interface

Za solidworks je adresa: www.solidworks.com
Pozdrav
[ SpelingMistakes @ 10.01.2004. 15:57 ] @
Hmm
Lepo nabrojano – ocu reci kvalitetan Copy Paste
E sad ako malo mucnemo glavom to sto si ti uradio se stvarno moze nazvati REKLAMOM – ocu reci neko je gore rekao PR-ovi. To nije cilj ovog forumu – A sto se tice argumenata, rekao sam da si savetovao coveka, bez ijednog argumenta, a i ove koje si naveo, verujem da nisi sve isprobao, jer ako jesi – onda si ti neko mnogo dobar. Shavats li poentu – Mislim da sam I gore pokusao da objasnim – Savetovao si coveku, SW i Catiju I to bez argumenata. Ovde navodis argumente, koji su u stvari reklama. Bio sam i ja u Hajatu prosle godine, pa sta. Hocu da kazem da ako mu vec nesto savetujes , obrazlozi to – u toj istoj poruci. Verujem da znas SW, a verovatno i Catiju, ali obrazlozi to. Lepo sam iskritikovao tvoj savet, a ti se nasao uvredjen- opet bez argumenata, ili u stvari sa mnogo reklame. Lepo sam pitao – Savetujes mu SW, ok naucice ga, i bice mu lepo, ali sta ako se suoci sa necim sto se radi od povrsi, ili mu se zahteva neki ergonomski deo za dizajn. Oce li to uraditi u SW-u. Hmm pa tesko. Znaci onda ce uzeti Catiju, zbog sjajne kompaktibilnosti sa SW-om nauciti i nju da bi mogao da zavrsi te neke malo skakljivije poslove. Ok – dobro – a onda dodje varijanta da nesto mora da se pripremi za proizvodnju – Sedi pa uci novi softver . Jel tako! A sve to lepo ima u Prou.

Uzgred budi receno moja saznanja su da se u dosta firmi za koje sam se ja interesovao koristi ProE za cnc jer je sjajan. Jedna od firmi je i Porse, jer znam da sam sa nekim makedoncima radio nesto za isti - delove i proizvodnju istih – mislim kalupe – sad vec pre dve godine.

Mozda moze to naci i kombinacijom softvera, ali moj savet je bio ono sto sam vec isprobao – nikakva reklama. Ne pricam IZ TUDJEG ISKUSTVA, vec samo iz sopstvenog.Nadam se da kapiras
PS Uvek je bilo interesantno pitanje – Sta je starije Kokoska ili jaje.

Ja verujem ljudima, kad pricaju iz svog iskustva neke stvari konkretno – pa to i ja radim- a reklame – Hmm ispasce da je onaj ko ima bolju reklamu stvarno i bolji, jer znas ono nekoliko puta ponovljena laz postaje istina. Ja tebe nisam nizasta drugo kritikovao osim za bezobrazlezen savet. Ja sam moje glediste vec drugi put ponovio. Ako bi ovakva situacija bila kako sam je ja postavio, a moguce je da covek stvarno dobije da radi nesto komplikovanjie – onda neka OPET sedne i naka uci Catiju – jel da – verovatno ces mu to savetovati. Sto se tice uveravanje – nikog ne ubedjujem – argumentima pokusavam nesto da pokazem – a da sam posisao svo znanje – nisam. 9 godina se bavim dizajnom a mislim da ima tu jos stosta da se prodje i da se nauci. Mislim da se tvoje misljenje jako poklapa sa REKLAMOM ZA CATIJU. Sto se tice Proa, moje misljenje je da knjige koje se nalaze na trzistu a vezane su za ProE, ne treba ni pomisljeti kupovati – Jer se tamo nalazi gomila gluposti. A sto se tice samog kursa – kurseva koje autorizovano ovde drzi jedna firma, ne treba ni na njega ici, jer je program nastave koji se drzi po knjigama malo cudan. Mislim da ga poprilicno treba prilagoditi ljudima – a ljudi koji to rade ovde rade to kao posao – a ne iz ljubavi – razmislite sta se moze dobiti iz te kombinacije. Mozda sam malo zakomplikovao –ali poenta je da se ne slazem sa ucenjem stranu po stranu iz knjiga – pogotovu ne onih iz KomBib-a a to vazi i za zvanicnu ptc-jevu literaturu. Vidis ja cak i kritikujem taj Pro, u koji se inace i kunem, a mozes li ti biti tako otvoren pa reci neke stvari koje nisu u redu jer ako ih ja kazem – ispasce da opet ubedjujem ljude.

PSS Mislis li da su krajnji dometi tog coveka kome sve ovo savetujemo srafovi i tiplovi ?
[ Alt-F4 @ 10.01.2004. 23:53 ] @
E nemanja i sanibo svaka vam se pozlatila
Mislim na ovo vezano za razdvajanje CAD foruma iz foruma grafika.Vodjen vasom idejom pokrenuo sam temu u rubrici Predlozi i pitanja:
http://www.elitesecurity.org/tema/39369
pa vi shodno tome dajte neke konkretne predloge.Ostalo je na Gojku, koji ce, cini mi se, to uciniti sa zadovoljstvom.
S obzirom da sam relativno nov u ovome, AutoCAD sam probao i prilicno 'provalio'(bio je dovoljan za osnove), ali kao sto znate za 3D je totalna gnjavaza, MDT mi se nesto nije svideo, ucinio mi se dosta komplikovan, pa sam, citajuci vase postove, a nesto i od drugih, zakljucio da je Catia ono pravo.Pa me shodno tome interesuje gde bi se kod nas mogle nabaviti ove "gusarske" verzije software-a?Ono, porucivanje pouzecem+PTT ili neko konkretno mesto u BG?
I umalo da zaboravim.Cuo sam za software, Helix.Je li neko imao iskustva sa njim?
I nesto vezano za FEA analize(mada nema neke velike veze sa ovim forumom, ili ipak ima ), niko nije pomenuo Ansys, Algor, MSC/Nastran?Vase misljenje?Ili bolje o ovome kad nam Gojko otvori novu 'sobu'
Pozdrav svima
[ SpelingMistakes @ 11.01.2004. 03:23 ] @
Mozda je bolje da forum umesto Cad nazovete Catija :P He he he
Ok Heliks je nesto sto se koristilo na Primenjenoj – Nesto sto je – delici – implementirano u Catij-u – tako da nemoj razmisljati o tome – to je stara zavrsena prica
Capisko


[ Alt-F4 @ 11.01.2004. 11:56 ] @
Citat:
Mozda je bolje da forum umesto Cad nazovete Catija

Mozda .
Uskoro kad se forum rastavi
Koliko sam te razumeo ovo vezano za Helix.Implementiran u Catia ali ne kompletan?!
Helix je, cini mi se delo Nemaca.Nije valjda da su Fracuzi i njih kupili?
I nisam te razumeo ovo vezano za Helix:
Citat:
...je nesto sto se koristilo na Primenjenoj...

Pozdrav
[ SpelingMistakes @ 11.01.2004. 14:11 ] @
Pa kad kupis nesto, ti uzmes nesto sto ti se svidja, ubijes proizvod, a to sto si uzeo implementiras u svoj proizvod koji vec postoji i koji je brand name - Kapisco -
Jer vec ima softvrera koji su bila "perspektivni" ali su zavrsili na taj i slicne nacine - osim sw-a jer catija ima rezona - jer je skupa - da pokrije i trziste jeftinijih korisnika
a sto se tice koriscenja - taj softver je bio koriscen na akademiji primenjenih umetnosti - tacnije - "PRIMENJENOJ" - mozda sam bio malo vise lokalizovan


Speling
[ sanibo @ 11.01.2004. 19:05 ] @
Moramo pod hitno zamoliti Gojka da odvoji CAD diskusije od grafike!!! I po meni treba da se zovu jednostavno CAD, nisam opterecen time da bi se zvala Catia. I da naglasim nisam niciji PR, a ono copy-paste je bilo iskljucivo zbog spelinga jer je trazio argumente i tvrdio da catia nema NC-Manufacturing. I sta sad kad i dam argumente opet nisam u pravu. Mada i ne zelim vise raspravljati o tome jer ocigledno je da nema svrhu.
Takodje bi pomenuo da ne potcenjujem "deki20" sto hoce da se bavi sitnim delovima, zasto da ne, svaki posao je posao ako za njega ima ko da plati i ne mislim da je to njegov krajnji domet. Jednostavno covek je pobrojao sta bi zeleo da radi i ja sam dao svoje misljenje koje naravno ne mora da poslusa.
Za "Alt-F4": Helix je implementiran u catiu iz jednog jedinog razloga, a to je surface. On je bio prosecan softver za modeliranje ali je imao odlican surface i zbog toga su ga kupili za catiu. Vec sam par puta ovde napomenuo da svi softveri imaju svog aduta i svima mozes ponesto zameriti. I da ponovim:
I-Deas ima odlican FEA, ali lose resen drafting
Catia ima odlican Surface ali malo slabiji FEA
SolidWorks ima dobar modeling i pribor za plastiku ali slabiji surface.
O ProENG necu komentarisati.
Sad naravno posto je masinstvo siroka oblast zavisi od toga ko se cime bavi odabrace obicno ono sto mu odgovara.
Sto se tice FEA MSC/Nastran je takodje implementiran u catiu, i on je odlican sto se tice analize. Algor ne poznajem jer nisam imao prilike da ga koristim, Ansys je takodje odlican. Meni se licno svideo Cosmos jos pre nego sto je implementiran u solidworks, i da naglasim cosmos postoji i zasebno neovisno od solidworksa. Cak smo simulirali pre nekoliko godina uticaj izmedju dva razrorodna materijala i bili smo zadovoljni rezultatima. Da malo pojasnim recimo da imas neku metalnu konstrukciju, ram koji je zatvoren talasastim limom, a npr. na sredini imas neki prozorcic koji recimo ima meetalni okvir i ispunu od pleksiglasa, e na njihovim dodirnim povrsinama mozes da dobijes rezultate u cosmosu.
pozdrav
[ nemanjagoku @ 11.01.2004. 19:16 ] @
Ma da se manemo ovakvih rasprava, ko je sta od koga "drpio" i ko je No. 1 u svetu. Da li neko raspolaze sa sledecim programima (sistemima):
1. Gear Wizard za Unigraphics NX 1.0.2
2. Dassault CATIA V5 R12
3. Moldflow Plastic Insight (4 ili novije)
4...?

Pozdrav...
[ cs_coyote @ 11.01.2004. 19:48 ] @
Citat:
sanibo:

Specifikacija: Sve ovo dole nabrojano moze catia i jos vise!!!
Mechanical design:
Shape Design and styling (avio i auto dizajn)
Product synthesis
Equipment and Systems Engineering
Analysis
NC Manufacturing
Infrastructure



Ne mogu da razumem zasto se raspravljate i bespotrebno rasipate svoje vreme&energiju? Svaki paket ima svojih prednosti i mana, a odgovorno tvrdim da sve sto moze UG, mogu i Catia i Pro/E (redosled nabrajanja je nebitan), bilo da se radi o modeliranju povrsina klase A, ili klasicnom "masinskom" modeliranju, CAMu, FEMu itd. itd. Kako im se zovu moduli i koliko ih ima je potpuno irelevantno, jer je kraju sve pokriveno. Mozemo imati svoje licne favorite, mozemo ih voleti ili mrzeti zbog interfejsa, nametnutih algoritama koje moramo pratiti u modeliranju, tezine za rad i ucenje ili nedovoljne sofisticiranosti alata.

Imajte u vidu da je odluka o tome koji ce se paket uvesti u firmu na kraju uvek politicka, a posledice su uvek duboke, jer svi kooperanti, od firmi koji se bave dizajnom, preko razvojnih biroa do alatnicara prelaze na izabrani softver.

U takvom svetu i nije bitno sta ko od nas voli, vec koliko je spretan i brz da se prilagodi i pocne da radi na platformi po kojoj je koliko do juce pljuvao. Jedan mali kuriozitet - sa obzirom da polako pocinje migracija automotive firmi koje koriste Catia-u na verziju 5, velika je potraznja za Pro/E korisnicima, jer ih je neuporedivo lakse i brze obuciti nego Catia 4 korisnike.

A ja se cesto salim da ce se zbog sve cescih analogija i slicnosti izmedju gore navedena tri paketa na kraju otkriti istina - da ih je sva tri razvila jedna firma - Microsoft ;)
[ SpelingMistakes @ 12.01.2004. 02:16 ] @
Poruka obrisana

[Ovu poruku je menjao SpelingMistakes dana 20.01.2004. u 22:30 GMT]
[ nemanjagoku @ 12.01.2004. 11:15 ] @
Elem Braco Srbi i ostala g.....

Ovim definitivno odjavljujem svoje dalje bivstvanje sa ovoga foruma jer je izgleda sve propalo i otislo u p..... materi... Elem, pobogu ljudi, radi li ko sta od Vas ozbiljno ili prebrojavate ko je ciju komsinicu prevario sa zauvom od snajine sestricine... Ma, koga briga da li UTVA bila nekad nesto, ili je to Zastava...To je sve gomila mediokriteta, i partijskih lizaca analnih otvora, nego sta. Najveci extra profiter na prostorima Srbije je dizanerski tim zastave, i sl...Ma, pun mi k.... prica o tome kako je Petoletka nekada pravila trapove za Boing...Ma neka neko nesto dokaze, ako moze...Znate li vi gde su Kinezi danas, Nemce ne smem od strahopostovanja ni da spominjem....Odjavljujem se definitivno, jer je bas sve prevrsilo meru...
Generalno imam stav, a on je strasno istinit, da onaj ko se bavi tracevima i temama koje su dominantne na ovim forumima nema pojma o svom poslu...
Osim toga izgleda da je najveca stvar u celom poslu da se pobedi sujeta jer ma koliko znali ( a vise je da ne znate nego sto znate) ipak niste nista posebno talentovani i nadareni. Ne mogu vise brate da Vas pratim, i j...... se svi redom.
PS. Ko hoce da mi se javi i da ozbiljno razgovaramo...O.K..

Asta la vista ili (Usta ga vista...)
[ SpelingMistakes @ 12.01.2004. 12:33 ] @
elem pretera ga
Znas to nisu TRACEVI - to je istina - a nevidim nikakav problem sto sam seo i napisao ovo - neki novi ljudi sa manje iskustva ce valjda shvatiti - da ne treba bas previse da se vezuju za svoje firme - ali ok ovo je sadaq slobodna zemlja - ja se ne bunim ako neko argumentovano iznese neko misljenje -
Hmm ako kakve bi ti to dokaze ? - Pa ja sam tamo BIO !!! ako se ne secas - tako sam barem rekao - a npr u zastavi nisam, ali znam ko jeste - a li to sto nisam u TOM TRENUTKU bio u zastavi - ne znaci da nisam obisao celu srbiju i da ne znam gomilu kvalitetnih i nekvalitetnih firmi - pocevsi od alatnica koje su medju boljima u evropi, pa na nize - U cemu si se ti to nasao tako uvredjen - Ja cak razmisljam oce li neka budala zbog istine da pravi probleme, a tebi istina smeta.

Speling
[ sanibo @ 12.01.2004. 22:27 ] @
Ti si ga speling preterao pa to nije normalno. I ja sam delimicno kriv sto sam dopustio da me uvuces u svoju pricu!!!!
Kakve veze ima utva i alatnice i ostala s*anja koja pominjes. Pa s pravom se nemanjagoku iznervirao.....
Izvinjavam se ovde ozbiljnim diskutantima, nemanjagoku, cs_coyote, opusteno, Dr.Simic, djvaso,Alt-F4 i ostali. Ovakve diskusije sa moje strane nece biti vise.
Pozdrav,
PS: Dobro rece Anstajn-Dve stvari na svetu su beskrajne-Svemir i ljudska glupost!
[ SpelingMistakes @ 12.01.2004. 23:58 ] @
Nisam nikoga hteo da uvlacim ni u sta – samo sam izneo neka moja misljenja i neke istine – Ok
Ne kapiram – sta je falilo tim stvarima koje sam napisao ! – To je istina – a tacno je i ono sto sam napisao posle toga – Nije bilo bas konkretnih razloga za napisati to, ali sam izneo neke detalje – koji ce mozda biti interesatni nekim mladjim lujdima a napisao sam i zasto – Hmm

I dan danas utva postoji, a i zastava – pa valjda treba ljudima nesto reci o tim FIRMAMA! Npr ja nisam znao za taj takvo ponasanje u zastavi – Ok – Eto i ja sam saznao nesto novo. Pa zasta postoje forumi nego za izneti neka svoja misljenja.

Speling
[ Alt-F4 @ 13.01.2004. 10:31 ] @
Sta je?Odlucili ste da bojkutujete Spelinga do daljnjeg!? Salim se.
I ja sam mislio da ce se ova tema, pre svega zasnivati na raspravljanju o konkretnim stvarima u CAD modeliranju.Medjutim raspravljalo se o svemu i svacemu.
Speling, nemam nista proiv tih masina koje si pominjao
Ali mogao si napr. da pokrenes neku novu temu pod ovim forumom(a to bi kasnije bio povod vise da se razdvoji ovaj forum )
Na pr. Pogled na nasu masinsku indutriju danas i slicno
Never mind.
Optimista sam po pitanju da ce ovaj nas forum eksponencijalno napredovati
p.s.Opet jos jedno pitanje, kako se snalazite sa nabavkom ovih gusarskih verzija software-a?
Ziveli
[ djvaso @ 13.01.2004. 15:30 ] @
@Alt-F4
Što se tiče snalaženja, snalazimo se dosta solidno, ali ne koristimo gusarski softver (gusari rade i za državu) već piratski (pirati rado samo za sebe).
Šalimo se, da malo spustimo loptu na zemlju ali vrlo interesantno zvuči inicijativa nemanjagoku-a za razmjenu programa.
[ drale @ 19.01.2004. 18:08 ] @
Mislim da ovo što si ovde napisao baš i nije predmet ove konferencije i sadržaj tvoje poruke je stvarno nizak.
- Utvi je program Ideas prodala firma ITS i u njoj nije nikad radio nikakav Perica
- Firma ITS je najveća firma u Češkoj koja se bavi implementacijom CAD/CAM/CAE/PDM softvera i nikako joj nije način rada davanje ogrlica direktorovoj ženi. (pogledaj sajtove www.itsyu.net, www.ideas.cz, www.itscz.net)
-Utva je 4 licence IDEAS-a platila oko 70 000 dolara zajedno sa hardwerom, veruj mi video sam račune

Ono što si napisao o Utvi je pola istina a pola je stvarno glupost. Umesto da koristiš ovu konferenciju za nešto korisno, ti puštaš patke i dezimformacije ko DB. Ja se stvarno izvinjavam drugima. ali ovo što ovaj čovek piše je glupo. I ja sam radio Utvi i stvarno znam neke podatke.
[ pz4 @ 19.01.2004. 19:15 ] @
Dakle nije lose sveu svemu ima dosta prazne price ali od necega mora da se pocne. Ja bih ovim redom
1. Trebali kome sta da se sece, gravira...( cnc masina mi je trenutno slobodna)
2. Ozbiljno se zalasem za osnivanje pravog foruma
3. Dali je neko raspolozen za razmenu softvera
4. Pitanje za sve koji su zainteresovani : Sta uciniti da se kod nas popularizuju cnc masine, kako da se napravi nekoliko demonstracija privrednicima, ( kad im pomenem vecina nema blagog pojma o cemu pricam ) Verujem da kada bi znali sta sve i kako moze broj masina bi se naglo povecao a samim tim i broj radnih mesta za ljude poput nas.
5. Znali neko 5-osnu masinu na kojoj mogu da se odrade neke stvari.
Toliko za sada pozdrav [email protected]
[ SpelingMistakes @ 19.01.2004. 20:46 ] @
Hmm
Kako god - Mogu ja i da se povucem ako smetam - sto se tice mojih ociju - jos me nisu slagale - ali ajde de - Naka vam bude - Uzdrzacu se od komentara .................... i mislim da cu prestati da pisem bilo sta osim nekih odgovora na postavljena pitanja.
Zamolio bih sve da zanemare moje komentare vezane za utvu, i zastavu. Iskreno se izvinjavam svima koje sam na ovaj ili onaj nacin uvredio.

PZ4
Imam frenda koji imam sestoosnu masinu u indjiji - ako ti treba javi mi se!
Interesuje me sta radis - kako, gde i na cemu (jel ti masina for wood ili samo za metal) ?

Inace ta prica sa cnc masinama je bila i 91-2 kad sam ja polazio u srednju - bas se pricalo o njima - mislim to oko reklame i obrazovanja.

Mislim da cak ni novi forum za koji sam (nebitno ko je prvi) se i ja zalagao - nece doneti nista novo. Trziste je malo, a korisnika jos manje. Foruma - kvalitetnijih u svetu ima dosta - i jako su kvalitetni - npr www.proecentral.com (nije reklama) na kom se i sam nalazim a preporucujem ga ako stvarno nekome nesto treba u vezi - pro-a jer malo je ovde korisnika cad-a da bi smo na svako pitanje imali odgovor.


Speling
[ pz4 @ 19.01.2004. 21:33 ] @
Ja sam okacio svoj mail adresu da bi svi mogli da me kontaktiraju a da nesmaramo one koje to neitersuje, ne bih na forumu o meni da pricam osim u vezi nekih mojih iskustava i to samo ako neko trazi. Molim te javi se mailom pa cemo vise o tome.
Pozdrav
[ polid @ 30.01.2004. 22:49 ] @
sve je to lepo,ali udaljiste se od teme...Sta je sa implementacijom,konkretnim iskustvima na cnc glodalicama i metodologijom rada u NASIM uslovima ?Ja ,npr. radim na sinumeriku 840d, i mislim da vecina nema pojma sta ova upravljacka jedinica moze (kopanjem po dokumentaciji, i na osnovu licnog iskustva, sinumerik je zapravo sposoban da vodi jedan kompletan proces ili deo procesa,koji ne mora imati ama bas nikakve veze sa cnc obradom (programabilni a/d ulazi, kompletan high level programski jezik (pored standardnog iso dijalekta za cnc obradu,petlje,3d korekcija...). Svi ste se zaleteli u modeliranje,ali sta kada to trba pretvoriti u konkretan proizvod ? da vas cujem...;))
[ SpelingMistakes @ 31.01.2004. 01:53 ] @
Bez dobrog modela nemas nista - a kad imas dobra i kvalitetan model, sve ostalo je moguce, samo treba biti vest pa to i izvesti.
Da li ti to imas neki problem ?
Sto se tice mog iskustva- svacega sam se nagledao - od srednje skole - gde sam inace zavrsio za Programenra CNC Masina - ili kod nas Num-a, pa do utve. I dan danas kazem da su najproblematicniji delovi u Vazduhoplovstvu. Toleracija za dizajn je 0 a tolerancija po svakoj operacji nije vece od nekoliko mikrona - znate to je 0,001 - Kapisco
Radio sam i malo za auto industriju - i tu ima zaznutog dizajna, ali je sve ostalo na nizem stupnju od avio industrije.

Citajuci tvoj reply-pitanje iznova i iznova, shvatam da to u stvari nije reply, vec komentar. Sta ocekujes da pricamo o toj temi-imas neka konkretna pitanja. Verujem da se iz ProE, sve da poterati - sa odredjenim postprocesorom. Ako ProE nije intuitivan u tome, ne znam sta jeste

Speling
[ Roger @ 31.01.2004. 12:56 ] @
SpelingMistakes, evo jedno pitanje za tebe. Čisto me interesuje, koja je po tebi najbolja kombinacija između recimo Pro/E ili Catie sa jedne strane i, recimo, 3d studio ili sličnih mu programa?

pozrav
[ SpelingMistakes @ 31.01.2004. 15:01 ] @
Ja koristim ProE i AW Mayu ili Studio Tools - Sada ProE ima export u native format za Aliasove proizvode. Format se zove *.obj Pazi ja nemam sta da dokazujem - ja to koristim od kako se maja pojavila - znaci 98-99. Do sada sam imao problema jer je Iges nesavrsen, pa su morale da dolaze neke kombinacije u konvertovanju. Sada - to je maciji kasalj. To bi bio generalno moj odgovor - ali! U tvom pitanju ima mnogo rupa
NPR Cemu sluzi ta konverzija, nastavku rada na tom projektu ili su u pitanju prezentacione svrhe. Ako je za prezentaciju onda je ok, ali ako zelis da nastavis da radis - Pa onda se javljaju problemi - jer formati koji su dostupni nisu native (a igs je najpoznatiji) tako da na primer mozes iz ProA izvesti nesto u studio , ali dobijas ga kao skupinu povrsi - mozes nastaviti raditi na njemu ali kad ga budes vratio u ProE - geometriju ces morati da proveravas ........... itd itd
Pazi maja je za prezentaqciju, a studio za neki dodatni razvoj - ali posto je u novom ProU stajl tako dobra, ja vise skoro da nemam potrebe da startujem studio tools (kad kazem studio mislim na AW Studio Tools - a ne na 3D Studio Max) osim u slucaju prezentacionih crteza jer mi studio tools omogucava da crtam po 3d modelu - u 3d ! Uz Wacomovu tablicu to je sjajna kombinacija!

Speling

EVO NECEGA STO ME JE MRZELO DA PREVODIM A NAPISAO SAM ODAVNO
About Studio Tools
Studio is one powerful program for industrial design, computer animation etc. Sometimes I use them for research when I am working on some cases because ProE is not program created for play. If you don’t know what you want to create from first, than you must start working and solve problems in fly. Sometimes that can use huge amount of time, and because of that sometimes I use others programs beside of ProE. ProE is main and will be main program for me beside they trying to change them (wildfire) but I think that this version – 2001 – is so powerful, that I will not have need for changing 2001 to wildfire or something else, in next maybe year, or several years.
Lets back on Studio Tools
Not solid and mainly based on surfaces created models. That gives you power, but by using style in ProE, you get same, maybe even better, because using reference you can simply control your model very good. After using style you can use thin protrusion – use quilt, and make from those surfaces solid, and continues to play with them . Studio is in some cases easier, but I like strategy, and that means that you must be very good planning man to make good strategy of work in ProE. Your Experience counts in that cases and can be very important. AW – Alias Wavefront is division of Silicon Graphic – That tells all to older people because Silicon Graphic is synonym for good, better, best . AW Studio Tools is older brother of AW Maya. I have heard for studio year 1995, and then he vas such powerful tool. Then he was been on Unix, and today you can find them for Mac, Unix, Linux and Win Operating Systems. Maya was created mainly using advances of Studio, but directed in some other path – mainly animation, good design – modelling tools (far away from older brother and not to speak about ProE), special effects, dynamic + fur, montage etc. Rendering is very good in Studio – even today he has something Maya programmers (if those are different people) didn’t succeed to implement in. Trying to compare I will put things like this –

Studio Tools –
for designers – 5
for animations – 4
for special effects – 4
for research of projects – 5

Maya
for designers – 3-4
for animations – 5
for special effects – 5
for research of projects – 3-4

ProEngineer
for designers – 5+
for animations – 2-3
for special effects – 0
for research of projects – 3-4

Maybe this table don’t express my filing about ProE, but for engineers, industrial designers and other mainly technical people ProE is best choice. Using another software for presentations is another thing. I am using both, Maya + Studio, but mainly Maya, because I finish almost whole design job into ProE. Another thing to discuss are exporting, importing and techniques for that.

Speling PSS Promenio sam verziju - sada vec koristim WildFire

PS Max is not on this list, and even lightwave, because I think that max are not in top levels categories like all those 3 packages are. Lightwave is in top 3 packages for animation, but like Ug in design field, he is powered by mainly different strategy of thinking, and because of that I didn’t put them on list (ovde nisam naveo ni Catiju jer bi to zahtevalo malo detaljnije objasnjenje o tome)

EVO ZA SVE JEDNOG LINKA PA MALO PARITE OCI http://www.design-engine.com/competition/


Speling
[ Roger @ 31.01.2004. 20:41 ] @
Hvala na odgovoru. Pa, meni u principu treba samo za prezentacije. Pretpostavio sam da su Pro/E i drugi već dostigli taj nivo što se tiče renderinga, ali reko ;isto da proverim. Ovaj sajt što si dao je baš OK. Pozdrav...
[ SpelingMistakes @ 07.03.2004. 08:44 ] @
Hej ljudi Ajde da se malo ANGAZUJEMO - pogledajte sledeci link, pa mi recite sta mislite -

http://www.elitesecurity.org/tema/45788/0#299128

Speling
[ bokicnc @ 27.10.2009. 21:45 ] @
deki uz solidworks uzmi za cnc i solidcam, to ti je odlicna kombinacija,
[ emirfatkic @ 09.12.2011. 10:24 ] @
da li ko koristi od vas sto modelirate PDM sistem?