[ banem @ 30.10.2007. 10:21 ] @
Ako mogu da idem u CG ili RS sa ličnom kartom, pretpostavljam da mogu i na druge prelaze (Mađarska, Rumunija, Bugarska, Makedonija, Hrvatska) da izađem iz zemlje samo sa LK?

Npr. ako imam i drugi pasoš onda pretpostavljam da mi srpski više ne treba. Izađem sa LK iz zemlje i dalje koristim drugi pasoš.
[ Slobodan Miskovic @ 30.10.2007. 10:24 ] @
Nisi skroz jasan, sa kojom LK mislis da izadjes iz Srbije? Koji drugi pasos imas?
[ hecky @ 30.10.2007. 11:11 ] @
Moze, al ne na granicnim prelazima
[ Joker @ 30.10.2007. 11:35 ] @
Može u Republiku Srpsku
[ ventura @ 30.10.2007. 12:43 ] @
Ja znam da se u Srbiju na Surčinskom aerodromu može ući sa vozačkom dozvolom i da te niko ništa ne pita, ali bukvalno :)

Jedan moj prijatelj je letos izgubio pasoš na letovanju u Turskoj, i kad se vraćao dao na šalteru vozačku, i bukvalno ono u redu, nije ga niko ni pogledao ni pitao bilo šta...
[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2007. 12:55 ] @
U Srbiju se moze uci sa LK ali je pitanje bilo vezano za izlazenje ;-)
[ zmau @ 30.10.2007. 14:15 ] @
U Mađarsku, Rumuniju i Bugarsku ne možeš legalno da pređeš ni sa pasošem, ako nemaš vizu. Znači, nisam probao da pređem sa ličnom kartom, ali sam siguran da je ta ideja besmislena. Koliko ja znam ne bi trebalo da može ni u Makedoniju ili Hrvatsku, ali ima ovde na forumu jedan topik u kome neki ljudi tvrde i drukčije.
[ BluesRocker @ 30.10.2007. 16:57 ] @
Ma covek pita ako ima dvojno drzavljanstvo, da li mu treba nas pasos. Ne treba, ali ako udjes u Srbiju sa stranim pasosem onda moras da se prijavis u SUP-u kao stranac, tako da je bolje i jednostavnije da koristis nas pasos za ulaz i izlaz iz zemlje, a strani za ulaz i izlaz svih ostalih drzava.
[ banem @ 31.10.2007. 20:33 ] @
Aman ljudi, valjda je jasno šta pitam. Evo malo drugačije:

- Izađem iz zemlje sa LK (ovo ne znači da sam ušao u drugu zemlju)
- Uđem u drugu zemlju sa pasošem EU države

U povratku:

- Izađem iz neke od susednih zemalja sa tim pasošem (ovo ne znači da sam s tim pasošem ušao u Srbiju)
- Uđem u Srbiju sa LK

Kad može u RS i Crnu Goru da putujem samo sa LK, onda pretpostavljam da mogu da koristim LK da idem npr. u Mađarsku?

Mislim - šta me sprečava da uđem u RS sa ličnom kartom i onda kroz Hrvatsku odem do Mađarske? Teoretski, izašao sam sa LK i otišao gde sam hteo.
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2007. 20:44 ] @
Citat:

- Izađem iz zemlje sa LK (ovo ne znači da sam ušao u drugu zemlju)


Iz Srbije ne bi trebalo da te puste da izlazis sa LK

Ako odes iz Srbije u Hrvatsku a odatle, recimo, u Italiju - moze da se desi da te na povratku u Srbiju priupitaju za izlazni pecat.
[ 1vi @ 31.10.2007. 22:27 ] @
Sa ličnom kartom se može izaći SAMO za BiH i RCG i nigde više. Znači nikako ne možeš sa LK izaći tu gde si naumio. Za izlaz ti je potreban pasoš!
Pozdrav.
[ hecky @ 01.11.2007. 09:26 ] @
Citat:
banem: Aman ljudi, valjda je jasno šta pitam. Evo malo drugačije:

- Izađem iz zemlje sa LK (ovo ne znači da sam ušao u drugu zemlju)
- Uđem u drugu zemlju sa pasošem EU države

U povratku:

- Izađem iz neke od susednih zemalja sa tim pasošem (ovo ne znači da sam s tim pasošem ušao u Srbiju)
- Uđem u Srbiju sa LK

Kad može u RS i Crnu Goru da putujem samo sa LK, onda pretpostavljam da mogu da koristim LK da idem npr. u Mađarsku?

Mislim - šta me sprečava da uđem u RS sa ličnom kartom i onda kroz Hrvatsku odem do Mađarske? Teoretski, izašao sam sa LK i otišao gde sam hteo.


Pa tako mozes naravno (Srbija [sa LK] -> Bosna [sa pasosem] -> dalje u beli svet... i obrnuto).

Radoznao sam, sta je cilj te operacije ?
[ banem @ 01.11.2007. 09:40 ] @
Citat:
1vi: Sa ličnom kartom se može izaći SAMO za BiH i RCG i nigde više. Znači nikako ne možeš sa LK izaći tu gde si naumio. Za izlaz ti je potreban pasoš!
Pozdrav.


Po kom to zakonu? Pitanje je konkretno: da li mogu da izađem iz zemlje sa ličnom kartom? Sudeći po BiH i RCG, mogu. A onda kroz BiH mogu kroz Hrvatsku do Mađarske, nazad iz Mađarske kroz Hrvatsku u BiH i zatim sa LK nazad u Srbiju.

Da li sam izašao iz zemlje sa LK? :)


Citat:
hecky: Pa tako mozes naravno (Srbija [sa LK] -> Bosna [sa pasosem] -> dalje u beli svet... i obrnuto).

Radoznao sam, sta je cilj te operacije :)?


Ističe mi naš pasoš. :)
[ banem @ 01.11.2007. 10:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Iz Srbije ne bi trebalo da te puste da izlazis sa LK

Ako odes iz Srbije u Hrvatsku a odatle, recimo, u Italiju - moze da se desi da te na povratku u Srbiju priupitaju za izlazni pecat.


Teško. Dosta sam putovao i nikad ne gledaju izlazni pečat, ponekad ne traže ni pasoš (npr. kad ideš busom organizovano). Poslednju turu sam išao Mađarska, Austrija, Francuska, Monako, Italija, Slovenija, Hrvatska i Srbija. Pečat sam dobio na izlasku. Drugi pasoš su samo pogledali Mađari na ulasku i izlasku. U povratku je Slovenac pogledao pasoš. Hrvat nije ulazio ni na ulasku ni u izlasku, samo je "bacio oko" na putni list - spisak putnika. Naši nisu ulazili u autobus.


Citat:
BluesRocker: Ne treba, ali ako udjes u Srbiju sa stranim pasosem onda moras da se prijavis u SUP-u kao stranac, tako da je bolje i jednostavnije da koristis nas pasos za ulaz i izlaz iz zemlje, a strani za ulaz i izlaz svih ostalih drzava.


I ovo je pitanje: ja sa državljanin Srbije, što bih se prijavljivao kao stranac?

Ovo kažem zato što sam pre dobijanja drugog državljanstva bio u MUP da se raspitam da li to treba da prijavim. Odgovor od gospođe zadužene za to (ne znam naziv funkcije) je bio: "Što se tiče države Srbije, ako vam ta država da državljanstvo, mi nemamo ništa s tim, niti vi imate ikakve dodatne obaveze prema državi Srbiji."

Kako ona to tumači, tako i ja: pošto nemam nikakve druge obaveze prema Srbiji, ja mogu da uđem sa drugim pasošem u Srbiju ali, kako sam ujedno državljanin Srbije (samo bez pasoša npr.), ne treba da se prijavljujem kao stranac kad to nisam.

-----

Poenta pisanije je to da zakon, ako takav postoji, ne važi uvek. Drugo, naša država treba da olakša kretanje ljudi, a ne da drži ljude pod protektoratom kako nam je to Sloba ostavio. Svakako će nas na onoj drugoj granici detaljno pregledati i proveriti vizu. Ideja EU još nije zaživela ni u našim glavama (slobodno kretanje ljudi, robe i ideja), a od primene smo jako daleko. Dodatno, naš pasoš je nakaradan i teoretski nevažeći jer ta država čiji naziv stoji na pasošu ne postoji. Naša vlast od građana pravi klovnove, mogli su tamo da napišu i "Savezna Republika Dembelija" koja takođe ne postoji. Bar bi komedija bila veća. Razumete? Nervira me ta neozbiljnost i večno imanje vremena, onoga čega najmanje imamo jer smo ga potrošili na pogrešne stvari. Zato pitam - ako ne moram da pravim novi virtuelni pasoš, da to i ne činim. Kad veća daju da tamo "dole" i "levo" izađemo sa LK, zašto ne može "gore" i "desno"? Ako je već dozvoljeno da izađem iz RS sa LK (ili delimično dozvoljeno), šta onda državu zanima gde ja to idem? A i kad udare pečat, opet nikada neće znati gde sam bio jer se to nigde ne zavodi. I šta sad? Šta znači taj izlazni pečat? Šta znači izlazni kad nemam ulazni? Koliko sam bio van?

Jel' sad jasno zašto lovim veštice? :)
[ hecky @ 01.11.2007. 10:19 ] @
Ovaj, kad predjes granicu sa LK ukucaju te u komp i provere, isto kao kad prelazis sa pasosem, tako da rupe u zakonu nema .

Sta dalje rade sa tim podacima, nemam pojma, ali te identifikuju isto kao da imas pasos.

A za pecate koga briga: cak i u sengenu nekad lupe pecat, negad ne .
[ BluesRocker @ 01.11.2007. 10:55 ] @
Citat:
banem: I ovo je pitanje: ja sa državljanin Srbije, što bih se prijavljivao kao stranac?

Pojma nemam, samo sam tako cuo. Mozda i nije tako.
[ Skandy @ 01.11.2007. 19:45 ] @
Ovako sto se tice izlaska iz zemlje sa L.K, moze kao sto je vec pomenuto samo u R.Srpsku i Crnu Goru. Razlog, sa tim drzavama je sklopljen takav medjudrzavni dogovor o kretanju gradjana. Sto se tice ostalih susednih drzava, mocice i u njih kada bude postojao takav dogovor. Znaci, da li ces u neku zemlju putovati sa pasosem, L.K, vizom ili bez vize, zavisi od dorovora drzava, obicno se radi o reciprocitetu, izuzev zemalja u Sengen zoni koji mogu u nasu zemlju ulaziti bez viza, za razliku od nas koji jos ne mozemo kod njih, bez istih.
Sto se tice udaranja pecata u pasos, ako se ne bavis nelegalnim poslovima, mozes imati samo koristi od toga. To ti je neka vrsta dokaza da u odredjenom periodu nisi bio u zemlji.
Pozdrav
[ banem @ 01.11.2007. 23:51 ] @
Citat:
Skandy: Ovako sto se tice izlaska iz zemlje sa L.K, moze kao sto je vec pomenuto samo u R.Srpsku i Crnu Goru. Razlog, sa tim drzavama je sklopljen takav medjudrzavni dogovor o kretanju gradjana. Sto se tice ostalih susednih drzava, mocice i u njih kada bude postojao takav dogovor. Znaci, da li ces u neku zemlju putovati sa pasosem, L.K, vizom ili bez vize, zavisi od dorovora drzava, obicno se radi o reciprocitetu, izuzev zemalja u Sengen zoni koji mogu u nasu zemlju ulaziti bez viza, za razliku od nas koji jos ne mozemo kod njih, bez istih.
Sto se tice udaranja pecata u pasos, ako se ne bavis nelegalnim poslovima, mozes imati samo koristi od toga. To ti je neka vrsta dokaza da u odredjenom periodu nisi bio u zemlji.
Pozdrav


Ja pečat imam kad izađem iz zemlje i retko kad kad se vratim. A da zavode u kompjuter: ne zavode - svako ko putuje autobusom ili vozom to već zna.
[ Skandy @ 02.11.2007. 09:15 ] @
Ma slazem se u potpunosti, ko zivi i radi posteno, treba da bude ravnodusan prema pomenutim pecatima.
[ vlada01us @ 02.11.2007. 09:17 ] @
A tebi vec nekoliko ljudi kaze da sa LK mozes samo u CG i BiH, a ti opet
Citat:
Kad veća daju da tamo "dole" i "levo" izađemo sa LK, zašto ne može "gore" i "desno"?

Pa probaj. Idi do Makedonije ili Madjarske i vidi da li ce da te puste.
[ Slobodan Miskovic @ 02.11.2007. 09:19 ] @
On uopste ne zeli da udje u drugu zemlju sa LK, samo da izadje iz Srbije sa istom a da udje u drugu zemlju sa pasosem.
[ vlada01us @ 02.11.2007. 09:41 ] @
A u cemu je razlika? Moze da izadje sa LK na granici sa Madjarskom?
[ 1vi @ 02.11.2007. 15:07 ] @
Nije mi jasno zbog čega bi to radio, ali nema veze.
Pazi sad šta bi moglo da se desi:
Uđeš u BiH sa LK, i kreneš ka Hrvatskoj. Na izlazu iz BiH daš pasoš, a policajac te pita gde ti je ulazni pečat. Naravno kažeš-ušao sa LK, a on ti na to odgovori: "Sa LK ulaziš u BiH i boraviš sa njom ali se sa njom moraš i vratiti u Srbiju. Sledeći put kada želite da putujete preko BiH dalje obavezno u BiH uđite sa pasošem da vam stave ulazni pečat!"
I NE MORA DA VAŽI, ali se može desiti i šta onda !? Ne ode ti gde si planirao. Vreme, novac, živci...