[ Petar Kovacevic @ 31.10.2007. 20:01 ] @
Ovako. Imam jedan veoma vazan materijal koji treba da renderujem! Posto je sniman kamerom cija je izlazna dimenzija slike 720x576, zeleo bih da video materijal u tom formatu i zadrzim zbog kvaliteta samog snimka! Ali, kada ga renderujem u tom formatu, i kada pustim na racunaru sa leve i desne strane imam dve crne debele linije, a kada pustim na tv-u, naravno, tih linija nema.

Zanima me sta da uradim, da kada video narezem na DVD, da mi na kompu slika bude kao i na TV-u bez tih debelih linija? Kao npr. neki original film, cija je dimenzija slike na kompu ista kao i kada pustim na TV-u preko DVD player-a!
[ Daniel011 @ 01.11.2007. 01:32 ] @
Je l' može malo više podataka? Koji plejer koristiš za reprodukciju tog snimka? Da li te dve crne debele linije znače da je slika zapravo sužena po horizontali? Koji je tip kamere u pitanju? Ako je u pitanju miniDV, da li snimak na komp prebacuješ FireWire-om i da li se linije javljaju dok je snimak još u avi formatu, ili tek kad ga prebaciš u mpeg2 (pretpostavljam da ga prebaciš u mpeg2 kao pripremu za dvd-video)?
Znači, što više podataka napišeš, veća šansa da ti se pomogne.

Ovako razmišljajući napamet, problem možda može biti nepravilan aspect ratio. Da li je pritom i sama slika izdužena po vertikali?

Inače 720x576 je standardna PAL full rezolucija DVD-a, na 640x480 zaboravi jer to ne spada u standard DVD-Videa.
480 pixela po vertikali je stadnard za NTSC, a 576 za PAL.
[ pantic68 @ 01.11.2007. 02:20 ] @
Da ti nije wide monitor? Osim rezolucije video fajl nosi i podatak o obliku pixela - cetvrtast ili pravougaoni u nekom odnosu. U svakom softverskom plejeru imas da podesis aspect ratio a i na hardverskim imas osnovne varijante.
[ deks007 @ 02.11.2007. 23:21 ] @
Daj prvo podatak koja su ti podesenja kada sa kamere prebacujes na komp .Kako rece Danijel ovako se samo nagada . Pozdrav !
[ vRBL @ 06.11.2007. 01:07 ] @
zato sto ti je rezolucija monitora postavljena na 768 x ...... tako da ti je logicno pri reprodukciji slika uza, i tako je i kod mene ali pri reprodukciji na tv-u ili na monitorima sa vecom rezolucijom toga nece biti, tako da kuliraj sto se toga tice!