[ sinabl @ 31.10.2007. 21:14 ] @
Interesuje me sta zapravo treba za sadrzi jedna Knjiga snimanja...

Da li su to odredjeni kadrovi, kretanje kamere i sl. ili je to nesto sasvim drugo...

I jos jedno pitanje: Da li moram biti dobar crtac da bih napravio knjigu snimanja?

P.S. Jasno mi je da i u vecini programa moze da se napravi , konkretno upoznao sam se sa Adobe Premierom 6...
[ Mister_rap @ 03.11.2007. 01:14 ] @
Knjiga snimanja i StoryBoard nisu bas ==

Knjiga snimanja sa crtezima kadrova je storyboard, a kadrovi opisani iskljucivo rijecima je knjiga snimanja.

Po mom licnom misljenju neki sablon ne postoji, jer svak radi kako njemu i njegovoj ekipi odgovara.

Sama knjiga snimanja sadrzi opise scena, kadrove, parametre kadra i redosled kadrova.
Ako knjiga snimanja nije opisna vec je u slikama, onda je kao sto sam i ranije rekao rijec o storyboar-du.

Postoje i neka pravila mada ih se ja licno previse ne pridrzavam

Rimskim brojevima označavaju se odrednice scene, a arapskim se oznacavaju pojedini kadrovi scene.
A onda imas oznake INT (ako je rijec o interijeru) ili EXT (eksterijeru).
PAN oznacava da se snima panorama i tako dalje i tako dalje...

Poenta je da to bude svojevrstan podsjetnik za rezisera i dir. fotografije.
Ako to radis amaterski bitno je da sebi i "ekipi" olaksas posao :0

Uglavnom tu je gomila podvlacenja, krizanja i slicno (bar kod mene).


Citat:
I jos jedno pitanje: Da li moram biti dobar crtac da bih napravio knjigu snimanja?


Ne!

I za storyboard isto nije obavezno da si extra crtac, mada sve zavisi od toga na kakvom projektu radis.

Ps.
Nadam se da sam malo pomogao...
[ sinabl @ 04.11.2007. 10:21 ] @
Nravno da jesi...
Hvala na odgovoru!!!
POzz
[ aser @ 30.11.2007. 18:40 ] @
sinabl - ne znam dali si čuo za softver Celtx. Radi se open source softveru koji se korist baš u ove svrhe.
http://www.celtx.com/
[ majolika08 @ 08.06.2008. 18:15 ] @
Knjigu snimanja moze da uradi svako ko poznaje rad na racunaru i osnove produkcije...

Mozes da ga uradis sam, ako si upoznat sa "gradivom", tj. sa scenarijom, ali uvek u dogovoru sa piscem ili reziserom
Da pomogne moze i pomocnik rezije, jer on je vec procitao scenario, trebalo bi da zna i sta jedna knjiga snimanja treba da sadrzi, kao i osnovne oznake, koje se koriste u produkciji.

Sama knjiga snimanja moze da se uradi i u note-padu, mada danas postoje razni softveri koji ti daju vec gotove sablone, koji su prilagodjeni za neko strano trziste i proizvodnju, pa traze odredjene prepravke, tj. adapraciju na ono sto vi radite...Ti naravno, ako dobro poznajes rad na racunaru, mozes sve to lepo da upakujes, i pokazes malo svoje kreativnosti:-)


Pozdrav