[ nik92ola @ 01.11.2007. 11:46 ] @
el zna neko kako da kad crtam na jednoj strani auta naprimer da mi se sve to preslika na drugu stranu, i ako znate gde ima neki dobri tutorial i gde da se skine, naravno za sketchup!
[ Stranger2 @ 05.11.2007. 00:43 ] @
Pretpostavljam da zelis da crtas simetrican model. Da leva strana bude ista kao i desna.

Najpre trebas da shvatis pojam komponennti (Components) u sketchupu.
Kada neki deo modela terba da se ponavlja na vise mesta onda treba ga nacrtas samo jednom a zatim napravis komponentu i koristis je na vise mesta.
Na primer nacrtas jedan tocak od automobila. Zatim ga selektujes otvoris meni i izaberes Make Component i on ce postati komponenta. Komponente koje su sadrzane u modelu mozes videti u prozoru Components (u gornjem meniju izaberes Window pa components) pod opcijom "in model" . Komponente koje tu vidis mozes prevlaciti na ekran. Svaka kopija je jedna instanca komponente i ako promenis jednu komponentu izmenio si sve. Na primer ako zelis da nacrtas stol i cetiri stolice onda treba da nacrtas samo jedan stol i jednu stolicu. Stolicu pretvoris u komponentu i koristis je cetiri puta. Kada menjas jednu menjaju se sve cetiri tako da su uvek iste. Svaku od njih mozes da pomeris i okrenes kako hoces ali unutar komponente se nista ne menja.

E sad da objasnim kako da napravis simetrican model:

Klikni na ikonicu front (kucica sa prednje strane) da ti se kamera postavi tako da crvena osa pokazuje desno a plava osa da pokazue gore.

sada nacrtaj nesto u gornjem desnom delu. na primer nacrtaj trougao sa jednim vrhom u centru modela.

sada selektuj taj trougao i otvori desni meni i izaberi Make Components. komponenti daj naziv "DESNA POLOVINA"

sad kopiraj ovu komponentu na levu stranu scene. selektuj tu novu kopiju i otvori desni meni.
izbaeri Flip Along Components Red i komponenta ce biti izolrenuta u pravcu crvene ose. Tj. bice kao prva komponenta u ogledalu.

sada uzmi alatku move i pomeri tu novu instancu pored stare tako da da se dodiruju u istoj tacki (vrhu trougla).

sada ces imati dve komponente koje su kao ogledalo jedna drugoj. dok menjas jednu polovinu druga ce se menjati istovremeno. To sada mozes koristiti za crtanje automobila, aviona, fotelja.. i svih ostalih simetricnih predmeta.

Ako negde zapnes javi pa cu pomoci
[ Stranger2 @ 06.11.2007. 18:09 ] @
Evo snima ekrana iz sketchupa gde se dobro vidi kako se to scrta. Obrati paznju na to da se prvo crta trougao sa desne gornje strane centra modela (moze i drugim redom ali nije preporucljivo). Zatim od njega napravis komponetu i koristis je gde god treba. Okolo sam poslagao jos nekoliko instanci ove komponete da vidis da mozes da ih okreces i flipujes kako god zelis. Mozes da editujes bilo koju od njih a promene ce se preneti na sve njih...
[att_img]