[ mischo @ 02.11.2007. 22:24 ] @
Telenor je danas predstavio svoju novu uslugu Telenor connect. Ovo je pokušaj da se napravi ponuda konkurentna fiksnoj telefoniji i ADSL paketima koje nudi Telekom Srbija. Sve u svemu domaće tržište telekomunikacija postaje sve zanimljivije....

Citat:


Telenor Connect objedinjuje čak 5 funkcija

Telefonski aparat - Priključite fiksni telefonski aparat na Telenor Connect. Pozivi se uspostavljaju preko mobilne mreže.

Internet modem - Obezbeđuje maksimalno efiksanu povezanost dve ili više različitih mreža. Korišćenjem Telenor Connect-a možete biti sigurni da ćete imati brzu internet konekciju, do 1.8 Mbps. Telenor Connect koristi mobilnu mrežu za internet, pa je zbog toga odličan i za privremene lokacije kao što su konferencije, sajmovi i slično.

Wireless Access Point (bežična pristupna tačka) - Vaše uređaje (PC, lap top, PDA ili mobilni telefon) umrežite bežičnom opcijom. Time smanjujete broj kablova u Vašem poslovnom prostoru na minimum, što povećava Vašu mobilnost i fleksibilnost Vašeg posla. Internetu pristupate preko bežične konekcije.

LAN Bridge - U kancelariji sigurno imete i uređaje koji se povezuju kablovima. To ne predstavlja problem, jer i na taj način možete da ih priključite i napravite svoju mini mrežu.

SMS poruke - Povežite Telenor Connect na Vaš računar i preko njega primajte, čitajte, šaljite i prosleđujete SMS poruke.



http://www.telenor.co.yu/?section=business&page=4203

http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=02&nav_id=270593
[ calexx @ 02.11.2007. 23:03 ] @
Konkurencija fiksnoj telefoniji sa cenom od 210 dinara za sat ili ADSL-u sa cenom od 10000 dinara za 1GB saobraćaja? Šta znam ...
[ Davor Vlajkovic @ 02.11.2007. 23:10 ] @
Najzad! A cene će garant padati vremenom, ovo je samo početak.
[ VRider @ 02.11.2007. 23:57 ] @
@Davor Vlajkovic: Sto bi rekao Nikola Kojo - "Pa, decko, nemam ja tri zivota."
[ Catch 22 @ 03.11.2007. 00:51 ] @
Citat:
Cena tarifnog paketa
Poslovna komunikacija po pravoj ceni

Telenor Connect uređaj dolazi uz Telenor Connect tarifni paket. Dobijate jednu SIM karticu koja se koristi i za povezivanje na internet. Jedinstvena tarifa za Telenor i fiksne brojeve, uz cenu prenosa podataka od 10 din/MB, doneće veliko rasterećenje Vašeg budžeta.


Tarifni paket Telenor Connect Cena
Mesečna pretplata 500 din.
Uspostava veze 1,9 din.
Tarifiranje Na 15 sekundi
Cena minuta ka Telenor mreži 3,5 din.
Cena minuta ka fiksnim brojevima 3,5 din.
Cena minuta ka MTS i Vip mreži 6,5 din.
Cena prenosa podataka 10 din./MB
Cena SMS-a 2,5 din.
Cena uređaja uz ugovornu obavezu 15.000 din. (sa PDV-om)



Cene tarifnog paketa su bey PDV-a. Uređaj je moguće kupiti bez ugovorne obaveze, po ceni od 29.500 dinara (PDV uključen u cenu) uz tarifni paket Telenor Connect.

A gde im je tu još i "Telefon za 1 dinar!"...
[ mischo @ 03.11.2007. 06:12 ] @
Sigurno su procenili da se isplati targetovati onih 200-300 hiljada koji čekaju fiksni telefon. Mada i cene u fiksnoj telefoniji neće još dugo biti socijalna kategorija.
[ bakara @ 03.11.2007. 13:54 ] @
Citat:
Catch 22:Tarifni paket Telenor Connect Cena
Mesečna pretplata 500 din.
Uspostava veze 1,9 din.
Tarifiranje Na 15 sekundi
Cena minuta ka Telenor mreži 3,5 din.
Cena minuta ka fiksnim brojevima 3,5 din.
Cena minuta ka MTS i Vip mreži 6,5 din.
Cena prenosa podataka 10 din./MB
Cena SMS-a 2,5 din.
Cena uređaja uz ugovornu obavezu 15.000 din. (sa PDV-om)

Pa ovo ispada skuplje nego da pricam sa obicnim mobilnim, ne vidim kakva je ovo konkurencija fiksnim telefonima...a tek adsl-u?
Mislim uspostava veze?...pa koga oni vuku za nos, a sigurno su to cene bez PDVa
[ mischo @ 03.11.2007. 15:31 ] @
Cene jesu bez PDV-a, osim iznosa za uređaj.
Btw. da li neko zna koji je uređaj u pitanju?
[ Catch 22 @ 03.11.2007. 17:58 ] @
Citat:
mischo: Cene jesu bez PDV-a, osim iznosa za uređaj.
Btw. da li neko zna koji je uređaj u pitanju?

Uređaj se zove kao i usluga Telenor Connect, valda (?!?)





[ mischo @ 03.11.2007. 22:15 ] @
OK duhovito. I na telekomomvim adsl modemima piše samo ADSL ....

Zna li neko proizvođača, model ili neku oznaku uređaja.
[ D.i M.e @ 03.11.2007. 22:23 ] @
Kad videh na naslovnoj strani, pomislih da je nešto ozbiljno, k’o što su Dimković i drugi pričali da Telenor treba da uvede, kad ono
Citat:
Cena prenosa podataka 10 din./MB

(cene su bez pdv-a)


Treba da skinete sa naslovne strane da ne dajete lažne nade ljudima.
[ bakara @ 03.11.2007. 22:29 ] @
Ja i dalje ne shvatam prednost tog uredjaja u odnosu na klasicni mob. telefon?

Ja nemam fiksni telefon, ali stvarno ne vidim kako bi mi ovo pomoglo da jeftinije pricam?
[ thugmone @ 04.11.2007. 00:14 ] @
Jedva cekam telekomovu IP televiziju u martu 2008, sa brzim adsl.
[ night-shift @ 04.11.2007. 00:37 ] @
Po slici izgleda isto kao kod hrvatskog VIP-a, tzv. Vodafone Homebox:
[ mishkom @ 04.11.2007. 17:04 ] @
hmm, ajde ovako. . . Imam mobilni, preko njega mogu da koristim internet, 3G, GPRS, EDGE, i sta jos ima, povezivanjem na lap top ili direktno preko mob-a. Znaci ta mogucnst postoji. . . Jeste da je 1Mb=40din, ali ne koristim cesto tu uslugu, ali kad zatreba tu je. . .

Dajle, adsl, pa kod telekoma, mislim na fixnu telefoniju, imate internet za 1400din brzinu od 256(odnosno 512, posto je od 01.09.brzina duplirana), e sad, to moze da se poveze kablovima(manje prakticno)u kuci,kancelariji preko swicha, ili bolja solucija adsl router, koji uspostavlja vezu, mrezu preko wirlessa. . .(nije skup uredjaj~50e i postoji mogucnost povezivanja 256racunara istovremeno, sto ce reci da mogu toliko racunara istovremeno da koriste internet)

Fixni tel? To vise nije potrebno u danasnje vreme, ali ne zraci,:P hahaha

E gde je tu prednost i zadovoljstvo? Samo ga oni imaju, kada naplacuju i vama skrate muke da ne placate 5-10racuna:P

Ma da, kako da ne, odmah uzimam uredjaj. ..



Pretpostavljam da ce kupci istog biti primitivci i skorojevici koji zele u kancelariji sa 5racunara (od kojih ne znaju da koriste ni jedan), da imaju neku napravu, uredjaj firmiran(iako ne znaju sta je vodafone), da se hvali istim takvim sebi slicnim ljudima. . . A posle da kukaju. . .
[ MladenIsakovic @ 04.11.2007. 21:27 ] @
Ček' jel' ja dobro kapiram? Znači, Telenor će nuditi wirelles za PC? A na koju foru, preko svojih postojećih predajnika, ili... ?
I kakva je oprema potrebna? Jer, ako je ovo tačno, onda bi to bio spas za nas iz unutrašnjosti koji još uvek sanjamo o ADSL-u.
[ bakara @ 04.11.2007. 21:43 ] @
Ne nudi telenor wireless vec taj uredjaj moze da radi i kao acces point, bar sam ja tako shvatio...
[ chip @ 04.11.2007. 22:28 ] @
Vecu glupost nisam skoro video... A ni chuo...
[ bakara @ 04.11.2007. 22:48 ] @
Nije glupost (meni bi trebalo ovo) vec je preskupo i time gubi smisao...
[ SupermenX @ 04.11.2007. 23:39 ] @
U Evropi mobilni provajderi nude pristup na internet za desktop/laptop racunare preko GPRS-a, s malom antenicom, ili preko mobilnog kao i Telenor kod nas, jel'?
Jedina razlika je ta sto je taj GPRS internet u Europi daleko pristupacniji kao kod nas. Napr. 2GB podataka za 20eur/mesecno.
Pa eto gde smo sad mi.
[ ponline @ 05.11.2007. 00:17 ] @
1Mb = 10 din
1Gb = 10 000 din
Prosecni korisnik mesecno trosi 2-3Gb.
Gde to u svetu postoji skuplji internet nego ovo atraktivno i pristupacno shminkersko resenje????
[ miLOSm @ 05.11.2007. 11:38 ] @
Citat:
ponline:
1Mb = 10 din
1Gb = 10 000 din
Prosecni korisnik mesecno trosi 2-3Gb.
Gde to u svetu postoji skuplji internet nego ovo atraktivno i pristupacno shminkersko resenje????



da samo sto nije 10000 din nego 10*1024=10240 din :)
[ SreckoMicic @ 05.11.2007. 12:59 ] @
Ovako, ja silom prilika koristim Telenorov-u karticu, biznis surf, znaci ustekam je u fon, povezem fon i komp preko USB i eto ti modem i net gde god da si. Brzine nisu lose ok 15kb po sek pri downloadu. Picim i na Linux-u i na Win. Da je skupo jeste, ali kad nemas drugih mogucnosti u NOVOM SADU, Fruska Gora, Kamenica jer J..... telekomu ne pada napamet da prosiri centralu za ADSL portove vec godinama!!!!!

E sad ima tu raznih biznis surf paketa. 10 100 250 itd. da ne davim verovatno svi znaju. Znaci ne morate imati onu PCMCIA karticu, taj USB modem i sta ja znam.
Videh kod telekoma a znam da je i telenor nesto spustao cene, da postoji 3G paket od 1GB mesecno, kojim brzinama nemam pojma (to me interesuje pa ako neko zna), gde se mora uzeti ta PCMCIA kartica i SIM. Znaci za ovaj paket 1600 dindzi u startu (PCMCIA kartica)+3500 svakog meseca gde se 1mb kasnije (kada se istrosi tih 1GB) racuna 7din. Ugovorna obaveza 1 godina. Sad mi je to trenutno najpovoljnije, jer koristim net bas kad moram (uglavnom na poslu sve obavljam) i msilim da ne bih trosio vise od 1GB. Kod Telenora moram da gledam u pasulj trenutno da bih znao koliko sam do sada potrosio MB, jer nemaju nacina da dodlju do te informacije, jedino da ja racunam al me z......

Tako da je to jeftinije u odnosu na pricu ovu bar u tih prvih 1GB, e sad bih voleo kada bi mi neko objasnio cemu onda ovo, sem 'dodatnih' usluga navedenih ovde, jer mislim da je ovde najinteresantnije upravo sama mogucnost da imas net tamo gde nista drugo ne mozes da odradis, a da li ces imati kojekakve dodatne usluge uz tu mogucnost stvarno nema smisla pod ovakvim uslovima....
[ mishkom @ 05.11.2007. 17:20 ] @
Ovo, pa bolje je u smislu da ne moras da imas veze sa Telekomom i imas kucni br, preko ovoga, placas jedan racun, ali kada bi bilo jeftinije. ..


Da i ja to koristim, mob-laptop,iz razloga prakticnosti, a vise ne povezujem usbom, ranije je bilo IC, pa blooth, a danas wirlees. . . Prakticno, ali skupo, i tu je kad treba. .. .

Sto se tice Telekoma i "PCMCIA kartica i SIM", moja mama je preko firme dobila HSDPA modem i unutra sim karticu, nema nikakvo ogranicenje sto se tice prenosa podataka, jeer je u interesu firme. .. A ne radi nikako. . . Zato sto ja zivim u gradu gde jos ne radi 3G, a internet je brzine 900i nesto, 912kb/s valjda, mada to samo pise, efektivno je 9-10kb za download, a onda nekad radi EDGE, pa je brze i tako se stalno semnjuje sa GPRSom. .

Inace probano u BGd-u radi savrseno brzo, nalik na adsl, mada ne mogu da procenim, jer je moj 1536download na adslu. . . Tako da mi ono dodje sporo, ali je daleko bolje od gprsa i edge-a

pozdrav
[ Odin D. @ 05.11.2007. 20:56 ] @
Ja u Austriji koristim internet preko 3G mreze. Uredjaj je velicine privjeska za kljuceve. Usteka se u USB port i radi odmah. Brzina je 3.6Mbit/s. Uredjaj se dobija besplatno (osim sto je ugovor na 2 godine). 3GB mjesecno kosta 20 evra. Ako se potrose tih 3G prije isteka mjesec dana, onda se moze dokupiti jos GB-ajtova ali jeftinije nego sto je ovih prvih 3. Ali i ako se ne dokupi, korisnik moze dalje neograniceno pristupati internetu samo sto je brzina tada ogranicena na 56Kbit/s (uredjas se prebaci na GPRS mrezu). Ali brzina je i zaista tolika, tako da se bez problema i na toj brzini moze razgovarati preko Skype-a ili nekog slicnog servisa (ja se licno uvjerio, a imam prijatelja u Batajnici koji ima neki wireless ADSL 512/256 pa ne moze da razgovara na toj brzini). Sve se vrti oko konkurencije i zbog toga cijene stalno padaju. Prije nekoliko mjeseci za 20 evra se dobijao 1GB saobracaja, a sada 3. Uskoro ce biti i vise, cini mi se da se vec sada prica o neogranicenom pristupu za 25 evra... Ako dodje do ponude bolje tarife, onda korisnik moze staru tarifu (iz vremena kad je sklopio ugovor) zamjeniti za novu uz jednokaratnu doplatu od nekih 5-6 evra.
Ove cijene koje Telenor nudi u Srbiji su sramota.
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2007. 21:15 ] @
Citat:

Ove cijene koje Telenor nudi u Srbiji su sramota.


Ne bih da branim Telenor, ali to je sve u skladu sa dinamikom razvoja trzista. Austrija je pre par godina bila jedna od poslednjih zemalja u zapadnoj EU koje nisu imale flat DSL (cak je jedan lik sa foruma ovde pokusavao da ubedi sve da nigde u EU nema flat zato sto kod njega u Austriji tada to nije postojalo ;-) - ali su to promenili kako je trziste DSL usluga u Austriji postalo zrelo. U Nemackoj je 3G DATA bio preskup za bilo sta ozbiljno pre 3 godine, dok je danas sve jeftiniji i pristupacniji prosecnom dzepu - a, evo, docekali smo i flat data plan za mobilnu data mrezu i u Nemackoj :-)

Tako ce isto biti i u Srbiji - ne mozes zameriti Telenoru sto ima visoke cene na pocetku, jer je to nesto sto svi rade - trziste ce polako uciniti svoje, ovakvu istu uslugu ce uvesti i drugi operateri u Srbiji, ljudi ce krenuti da kupuju - a onda cena ide nize.

Ja sam vrlo siguran da kad RATEL konacno krene da deli licence za fiksnu telefonsku mrezu da ce VIP i Telenor krenuti vrlo agresivno da preotimaju korisnike od Telekoma. Jos ce i portabilnost brojeva, koja neumoljivo povecava nelojalnost musterija, vrlo motivisati te operatere da nude sve vise korisnicima.
[ Odin D. @ 05.11.2007. 22:47 ] @
Naravno da je sve u skladu sa dinamikom razvoja trzista, kad je neko sam moze da lupa cijene kolike hoce. Medjutim, moje je misljenje da je stanje tehnike u nekoj mjeri ipak razlicito danas u odnosu na prije 3-4 godine, i da mnogi troskovi koji su tada postojali kod uvodjenja te usluge ne igraju danas neku veliku ulogu i da bi te cijene ipak mogle biti manje nego sto jesu. Kad se nesto uvodi prvi put onda treba naplatiti i razvoj i projektovanje i sve greske koje se javljaju "prvi put". Medjutim kad se ista stvar uvodi vec "stoti put", onda sigurno ne treba da kosta kao i prvi put. Ne bi imalo smisla da svaki automobil koji sklope mehanicari za par sati na traci kosta isto kao i onaj prvi prototip koga su pravili inzinjeri dvije godine. Naravno da razumijem da se sve to vrti oko para, ali mislim da su mogli ipak da budu malo jeftiniji.
Cijene koje su ovdje navedene kao da datiraju iz vremena pojave interneta, a ne 21. vijeka. 10din/MB - pa jeftinije bi bilo da se naruci direktno iz inostranstva postom da se zeljeni materijal posalje na disketama od 1.4MB nego da se downloaduje.
[ cvelee @ 05.11.2007. 23:23 ] @
Meni se cini da je ovo isto sto i HSDPA modem (naravno radi i edge i gprs u zavisnosti od moguce brzine) koji telekom vec neko vreme nudi sa svojim huawei e-630 i e-220 modemima. Znaci sim kartica (cak mi se cini da nije 3g kartica) se ubaci u uredjaj bilo da je usb ili pcmci, istalijaju driveri i aplikacija za konekciju i sve radi i internet i sms i telefoniranje. Kartica moze i u telefon da se stavi. Ima pristojnu brzinu tamo gde radi ali i ceste prekide jer je mreza ocajna i prilicno je skupo:
128MB-900 din (+6500 potpisivanje ugovora), 512MB-2300din mesecno+2500 jednokratno i 1GB-3500+1500. Prilicno je skupo ukoliko nije neophodno. Koliko vidim i Telenor nudi slicnu cenu tako da se nisu mnogo pretrgli.
Telekom koristi SpeedTouch546 adsl modeme, a za ruter ne znam koja je oznaka modema. nisam siguran da li je u svim gradovima isto ali predpostavljam da jeste.
[ fastbyte @ 07.11.2007. 15:06 ] @
U Italiji kod dva provajdera imas Flat GPRS za 10 € Mesecno.

[ Catch 22 @ 07.11.2007. 16:35 ] @
Citat:
fastbyte: U Italiji kod dva provajdera imas Flat GPRS za 10 € Mesecno.

Ako važi i u roaming-u pa da se pretplatim iz Srbije!?
[ Milos038 @ 08.11.2007. 13:29 ] @
Ma dajte ljudi,pa šta ste se uhvatili za cene
Pa i mobilni aparat je nekada koštao 10,000 DEM a sada je smešna cena
Bitno je da se takve stvari pokrenu a cena će padati
Moja velika čestitka telenoru na ovom potezu
Treba iskoristiti nesposobnost telekoma srbija da pruži korisnicima kvalitetnu uslugu po povoljnoj ceni
[ Milos038 @ 08.11.2007. 13:30 ] @
Uzgred,telekom nije sposoban da pruži kvalitetnu uslugu ni po visokoj ceni
[ Conica @ 09.11.2007. 01:54 ] @
Citat:
Jedva cekam telekomovu IP televiziju u martu 2008, sa brzim adsl.


LOL...nacekas se

IP televizija nece ni u Americi da zazivi "kako Bog zapoveda" jos nekoliko godina a ne ovde....ili ti da citiram:


Citat:
.NET: How will IPTV change television as we know it? And when will we be able to watch HD online video?
Marc Cuban (chairman of the HDTV cable network): It won't. You can download HD now, but it will take hours upon hours to download. People will try to cheat the picture quality and pretend they're offering HD to speed it up, but now that people are trying to watch HD on their HDTV's rather than just their PCs, that won't work. So, to answer to your question, at least in countries where broadband throughput - when network is busy - is 5MBs or less, you won't see true streaming of HD for a long,long time. In the US, it won't happen nationally for at least 15 years.
[ lukeguy @ 09.11.2007. 02:11 ] @
To je HD televizija, ne vidim kakve ima veze sa IP TV. T-HT u Hrvatskoj već sada nudi ADSL pakete od 2 ili 3 Mbit/s i IPTV uz njih. Ne vidim zašto Telekom Srbija ne bi mogao da ponudi bilo šta slično.
[ Odin D. @ 09.11.2007. 21:13 ] @
Telekom Srbija (ili je bolje da se zove Telekom Sprdnja) nije sposoban da u 21. vijeku obezbedi fiksnu telefonsku liniju na podrucju Begorada. Moze neko sad da prica sta god hoce, ali ja sam isao licno da trazim i rekli su da ne mogu. A vi pricate o nekim Star Wars, Matrix i sl. paketima.... Dajte ljudi, uozbiljite se malo.
[ Mister Big Time @ 09.11.2007. 23:13 ] @
Citat:
Odin D.: Telekom Srbija (ili je bolje da se zove Telekom Sprdnja) nije sposoban da u 21. vijeku obezbedi fiksnu telefonsku liniju na podrucju Begorada. Moze neko sad da prica sta god hoce, ali ja sam isao licno da trazim i rekli su da ne mogu. A vi pricate o nekim Star Wars, Matrix i sl. paketima.... Dajte ljudi, uozbiljite se malo.


Tacno, al' kakve veze ova tema ima sa Telekomom?

Telenor je pokrenuo ovo 'cudo'... a i cene su im.. Norveske :)

Al' imaju oni svoju racunicu, bolje da napecaju nekoliko usera nego da ni nema usluge :P

[ Slobodan Milivojevic @ 10.11.2007. 20:19 ] @
Pa cekajte polako, bitno je da uspluga postoji, cene ce padati, strpljenja, ali mislim da prvo treba da se izgradi dobra 3G infrastruktura, ili ko ce ga znati na kraju mozda i WiMax. Mislite da bi imali usluge kao sto su omiljeni broj, da je mt:s ostao sam... Ne znam bas.

Za sad je usluga papreno skupa, i bice malo korisnika, ali polako, bitno je da usluga postoji.
[ Miladinovic @ 11.11.2007. 15:04 ] @
Citat:
fastbyte: U Italiji kod dva provajdera imas Flat GPRS za 10 € Mesecno.


Jel zna neko kakve su cene GPRS ili EDGE neta u Rumuniji, naime hvatam sve 3 njihove mreže, pa da pitam da li se isplati?
[ D.i M.e @ 13.11.2007. 16:25 ] @
Gledah sad sajt Agencije za telekomunikacije i videh da Telenor nema odobrenje za distribuciju interneta; ima je samo Telekom (od mobilnih operatera).
Možda zato što rade na crno imaju visoke cene
[ Catch 22 @ 13.11.2007. 22:52 ] @
Sada već skrećemo sa teme, ali mislim da je i Verat već duže vreme nezavisan od Telekoma i da takođe pruža usluge distribucije trećim licima (možda i grešim?)
[ mishkom @ 14.11.2007. 21:01 ] @
Citat:
Jel zna neko kakve su cene GPRS ili EDGE neta u Rumuniji, naime hvatam sve 3 njihove mreže, pa da pitam da li se isplati?
..


A sto bi se isplatilo?? Pa roming je skuplji!! Jedino ako si mislio da kupis neku od njihovih kartica??. . . (hvatim i ja rumunske i bugarske operatere-istocna srbija)
[ Catch 22 @ 18.11.2007. 22:57 ] @
Evo ga i odgovor suprotne strane...
Glas Javnosti: Mobilno umrežavanje računara preko MTS-a
Citat:
BEOGRAD - Mobilna telefonija Srbije i kompanija „Cisko“ predstavili su novu uslugu koja omogućuje da se više desktop računara, laptopova, mobilnih telefona i drugih uređaja međusobno bežično umreži preko brze 3G HSDPA mreže ovog mobilnog operatera i uz opremu „Ciska“ i da mogu da ostvare brz pristup internetu. Kako je objasnio generalni direktor MTS-a Vladimir Lučić, usluga je namenjena prevashodno malim i srednjim preduzećima, ali i velikim kompanijama i samim građanima, naročito u sredinama gde nije moguće dobiti fiksnu telefonsku liniju i brz pristup internetu. Instalaciju, konfigurisanje i održavanje sistema obavljaće MTS, a svim korisnicima će na raspolaganju biti i 24-očasovna služba podrške. Usluga će biti dostupna od 15. decembra, a kako je Lučić najavio cena će biti „simbolična, u rangu od 900 do 2.700 dinara, kao ‘3G Net’ usluga, ali sa daleko većim protokom“. U ponudi će biti tri modela ove usluge u zavisnosti od složenosti potreba korisnika. Do kraja godine ova usluga bi trebalo da zaživi u svim mestima sa više od 5.000 stanovnika....
[ Atelim @ 22.11.2007. 06:56 ] @
Ja sam preko Telenora nabavio SonyErikson PCMCIA karticu za laptop, navodno brzina protoka je 384kb/s, ali to je samo sarena laza najveci protok je kao na dial-up 3-6kb/s, ali veza cesto puca, tako da sam morao da otkazem, t.j. oni su prihvatili raskid ugovora. Probao sam i mts data karticu i rezultat je bio isti, dakle u Srbiji(sem Bgd) nepostoji GPRS internet,a kamoli EDGE ili 3G.
[ pisac @ 22.11.2007. 09:33 ] @
Brzina i ne može da predje 6kB/s jer naši provajderi dozvoljavaju korišćenje do 4 kanala (svaki ima 9600b/s).

Meni GPRS radi u dobrom delu Srbije, a na 064 mreži mi ne radi dobro u centru Beograda, tako da bih ja mogao da tvrdim suprotno od tebe.

Inače, kada odem na jedno selo na jednom brdu, imam GPRS na obe mreže, a najbliži 064 predajnik mi je 30km daleko (a 063 "samo" 20km).
[ Slobodan Milivojevic @ 22.11.2007. 10:34 ] @
To sto negde brzina ne prelazi 6KB/s je zato sto je pokrivenost EDGE-om kod Telenor mreze manja od 100%, tj samo u gradovima imate EDGE, dok je kod baznih stanica koje se nalaze duz putnih pravaca i u manjim mestima aktivan samo GPRS, a GPRS tesko da moze preko ovoga da izvuce.

[att_img]
[ Miladinovic @ 30.11.2007. 18:45 ] @
Citat:
mishkom: ..


A sto bi se isplatilo?? Pa roming je skuplji!! Jedino ako si mislio da kupis neku od njihovih kartica??. . . (hvatim i ja rumunske i bugarske operatere-istocna srbija)


Naravno sa njihovom karticom....
[ ivandinjo @ 12.12.2007. 09:49 ] @
Evo procitah sve postove i opet nisam dosao do zeljenog odgovora oko 3G interneta. Kako imam veeeeliku potrebu za nabavkom telekomovog internet 3G paketa interesuju me dosadasnja iskustva korisnika istog. Koliko cesto veza puca, kakav je protok, koliko mi je dovoljno MB za poslovnu primjenu koja se moze prokomentarisati kao obican surf bez previse download-a? Juce sam zvao telekom sa pitanjem da li bih mogao isprobati 3G internet na bilo koji nacin i da onda razmislim o kupovini samo su me prebacivali sa jednog telefona na drugi kao to nije u njihovoj nadleznosti tako da sam odustao. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru
[ medvedic3103 @ 18.12.2007. 10:00 ] @
PA evo i ja da se pridruzim raspravi.... Sto se tice tih 3G, to nije isplativo, jer u vecini slucajeva ili SIM ili PCMCIA kartica je neko djubre, teko da to ne radi dobro.... A sto se tice cena, pa ljudi to je normalno u celom svetu, sve sto je novo kostace kao zlato, pa ko nasedne, nasedne.... Posle nekog vremena, kada budu ostvarili ono sto su hteli, lepo ce sniziti cene i sve ce biti normalnije.....

P.S. Problem je naravno u tome sto u Srbiji sve traje predugo....
[ ivandinjo @ 18.12.2007. 10:55 ] @
Pod tim ne radi dobro mislis da cesto puca veza ili je slab protok itd... Znam da nije isplativa varijanta ali kad pogledas da ti neki ljudi, na nekom mjestu traze 130 e za 512 KB onda ovo dodje kao isplatnija varijanta veruj mi... Kako vidim ova tema i nije toliko atraktivna, ili ljudi nemaju bas puno iskustva sa ovim stvarima.
[ morpheusxxx @ 24.12.2007. 18:23 ] @
sve ce to doci na svoje sto se tice cena ali za nekih par godinica