[ Marko Bijelic @ 13.09.2003. 12:27 ] @
Ranije smo vec na [es] diskutovali o buducnosti Internet Explorera, patentska afera je jos jedan u nizu dogadjaja koji ce ozbiljno uzdrmati developerske krugove, i u najgorem slucaju, prvenstveno zbog monopolskog statusa MSIE na polju brauzera, veoma negativno odraziti na World Wide Web.

U elektronskim medijama je vec bilo naznaka o sporu izmedju (velikog) Microsofta i (do sada nepoznate) kompanije Eolas, gdje je Eolas optuzio MS za kradju i ugradjivanje u IE njihove patentirane brauzerske tehnologije, u prvom redu orjetisane na rich media formate.

Posto svi poznajemo "ishode" Microsoftovih sudjenja, klasicnu storiju gdje veliki jedu mala, ovaj spor nije dozivio neku vecu medijsku popracenost. Nakon presude u koristi Eolasa i odbacivanja Microsoftove zalbe situacija je sledeca:

1) U prvom redu Microsoft je duzan da Eolasu isplati iznos od $521 miliona dolara (sto nas jelte mnogo i ne dotice ;)
2) Sledeci korak je mnogo pogubniji za kompletan Internet, posto je Microsoft duzan da svoju sledecu generaciju IE/Win "osakati" podrsku za Flash, Adobe Acrobat fajlove, Java aplete, Quick Time i ostale rich media formate

Svima nam je jasan ishod takvog postupka, najpopularniji softver za pregled Web stranica se vraca deset (i vise, Zeldman kaze u 1993. godinu) nazad. Microsoft priprema odbranbenu strategiju, u vezi koje su 'upuceniji' skepticni ;(

Sledece pitanje jeste, sta moze Eolas da preduzme dalje. U slucaju reda manjih brauzerskih kompanija, koje predvodi Opera Software, ovakav spor bi definitivno oznacio kraj njihove egzistencije. Netscape je defintnivno mrtav, s tim sto se postavlja pitanja da li fondacija Mozilla moze da ima eventualne probleme zbog ovih patenata?

U ovom slucaju definitivno ce se opeci Macromedia, kompanija koja je stvorila skoro sve popularnije plug-in medije, krenimo prvenstveno od Flasha...

Jedina pozitvna stvar u kompetnoj prici da se ovi konflikti nece odraziti na "tradicionalne" tehnologije (HTML, XHTML, XML, CSS, JavaScript/ECMAScript, DOM) pod okriljem W3C.


Izvori:
http://www.zeldman.com/daily/0903b.shtml#se1203
http://news.com.com/2100-1032_3-5074799.html?tag=fd_lede1_hed
http://www.ozzie.net/blog/stor...03/09/12/savingTheBrowser.html

[ srki @ 13.09.2003. 13:38 ] @
Citat:

2) Sledeci korak je mnogo pogubniji za kompletan Internet, posto je Microsoft duzan da svoju sledecu generaciju IE/Win "osakati" podrsku za Flash, Adobe Acrobat fajlove, Java aplete, Quick Time i ostale rich media formate

A zasto je duzan da osakati sledecu generaciju IE? Zar ne moze da plati za koriscenje patenata i to je to. A on sigurno ima para koliko god da traze a mozda Opera nece imati a ne znam kako ce to da se odrazi na Mozzilu.

[ srki @ 15.09.2003. 01:10 ] @
Neverovatno kako niko ovo ne komentarise. Ja mislim da bi ovo trebalo da ide na TOP. Ovde se ne radi o buducnosti IE nego o buducnosti svih browsera. Ako Eolas udari i na maromediu nece vise biti ni flash sajtova. Takodje vise nisu dozvoljeni ni Java Applets.

Mada me ipak nesto zanima. Taj patent jos uvek ne vazi u Evropi i velikom delu sveta. Da li to znaci da ce Opera, IE i drugi browseri morati da budu osakaceni samo u Americi?
[ -zombie- @ 15.09.2003. 01:34 ] @
pravo da vam kažem, ja se nešto nisam potresao. o flešu ću posebno, a bez ostalih pluginove prosto mogu vrlo lepo da živim. java apleti mi nikad nisu bili omiljeni (imaju par prednosti, ali..), a pdf, muziku i filmove mnogo više volim da prvo skinem, pa tek posle čitam/gledam/slušam (verovatno i brzina moje veze utiče na ovo ;), a ostalo, pa...


a sad flash. pa prvo, ima toliko alternativa za flash. prvi i najočigledniji je DHTML (vidi priču o dhtml lemingsima). onda tu je SVG koji je i mnogo moćniji od fleša, uz sve druge prednosti koje ima (otvoren kod, standard, baziran na XML-u, skriptabilan JS-om, stiluje se CSS-om, ...)

a besmislenost flasha najbolje dokazuje i sama macromedia na svom sajtu. u IE pogledajte www.macromedia.com i onaj meni na vrhu stranice. posle odite na http://shop.macromedia.com (ili poseitie isto www... iz nekog drugog browsera ili bez instaliranog flash plugina). vidite meni koji izgleda i ponaša se potpuno isto, a urađen pomoću vrlo lepog CSS-a i sa samo par linija JS-a (a moglo je i bez toga).

koje su prednosti tog menija u flashu? ne mogu da vidim ni jednu, a mogu da navedem bar 5 prednosti dhtml rešenja: upotrebljivost (mogu da ga koriste i slepi jer screen readeri čitaju linkove naglas), onda pretraživači (oni isto vide linkove veoma lepo, a flash samo preskaču), onda osećaj u radu (recimo, ja mogu da srednjim klikom otvorim link u novom tabu jer mi moj browser to omogućava za html, a u flešu ne mogu), dalje mogu da zumiram text u meniju ako mi je sitan, itd...

pa koji je smisao onda tog menija u flashu? pa, na makromedijinom sajtu verovatno da reklamira njen proizvod. ajde, ovo mogu i da razumem, ali koji bi bio smisao upotrebe flash-a na bilo kom drugom sajtu? ja ne ne mogu da shvatim...


a ovde je zanimljiva još jedna jedva primetna sitnica. razmislite čemu služi shop.macromedia.com deo sajta? tako je, za prodaju. znači, MM nije htela da rizikuje na verovatno najvažnijem delu sajta (odakle dolaze pare, zar ne), pa nije htela da koristi flash. a ako su tvorci flasha mislili da flash nije upotrebljiv za komercijalne sajtove, možda ne bi bilo loše da i vi o tome razmislite.

da li ste sigurni da svom klijentu činite uslugu ako mu sajt radite u flash-u?


znači, na kraju, nadam se da će ova epizoda da natera ljude da malo bolje upoznaju i malo više počnu da koriste flash alternative (bolje u svakom slučaju), što će značiti da će te alternative biti bolje razvijane i od strane kreatora browsera (mozilla će ipak odabrati native podršku za SVG, a IE možda konačno dobije i pristojan CSS rendering engine...)
[ srki @ 15.09.2003. 01:54 ] @
Slazem se da ovo moze da ima i dobrih strana. Mozda ce zaista MS napraviti dobar CSS engine za IE. Mada na duge staze ne moze da bude dobro jer kad tad cemo svi imati brze veze sa internetom i svi ce moci da slusaju radio, gledaju tv ili slicno iz browsera ali ipak nece moci zbog patenata nego ce za sve morati da downloaduju poseban program. A i sada mnogi sajtovi koji pustaju neki midi ili imaju wav zbog zvukova kada se prelazi preko dugmica nece moci vise to da koriste. Tj. novi browseri nece moci da podrzavaju takve sajtove.

Ali za sada mislim da je ovo dobra stvar jer ako se smanji broj flash sajtova rasteretice se i internet pa ce automatski da padne cena interneta.
[ CONFIQ @ 15.09.2003. 02:14 ] @
mislim da je neko međuvremenu pitao "da li ovo obuhvata i DHTML"

Dobro pitanje, from com.com
Citat:
Those techniques involve using scripting languages and the set of technologies marketed as dynamic HTML (DHTML) to launch external applications--a commonly available and familiar method that Microsoft does not believe infringes on the patent.[/url]

pitanje je, šta bi trebalo da znači 'external applications'? dok na zeldman piše.
Citat:
Let it also be noted that the patent pertains to plug-in launching only. It does not cover HTML, XHTML, XML, CSS, JavaScript/ECMAScript, the DOM, or other web standards. [RELATED – Ray Ozzie: “Saving the Browser,” a non-lawyer’s look at prior art.] :::


Anyway, -zombie- pišeš kao da JS-CSS može da zameni flash. Nažalost flash-ova tehnologija ne može da se zameni njome zato što stvarno jeste bolja. Ne, ne kažem da je bolja od HTML-a ali ponekad kad želim da broswer ponaša kao winamp skin zašto da mi ne jede CPU? :Đ

Malo je kasno i ne kontam zašto obično odlučim da pišem filozofske postove u ovo doba...
Ja lično ne koristim nijedan plug-in sem flasha zato što ga ima na 20% sajtova koje ja posećujem, Filmove ne volim da gledam on-line i ako imam brzu vezu, ne znam zašto, valjda zato što nemam totalnu kontolu nad programom. Adobe PDF reader nemam tako da mi ni on neće nedostajati.Java-u isto nemam instaliranu...

Conclusion:
Flash neće da prestane da postoji, ako ne bude kao plug-in (odnosno kao DLL) macromedia i MS će naći nekako rešenje pa makar to bilo intergrisano u sam brosver. Pričamo o malo većem tržištu tj. o 99% internet korisnika koji imaju instalirani plug-in, siguran sam da će ovi naći neko zajedničko rešenje....
A ne bi mi nedostajao ni kad moj brosver ne bi imao nijedan plug-in, baš volim kad pričitam na forumu neku preporuku za flash stranu (idi na site.com onda klikni na tamo gde je crna tačka pa onda pa onda....)
A isto mi je drago da većina dizajnera se odlučuju na (D)(X)HTML rešenja...

~Say FiQ

[ srki @ 15.09.2003. 03:52 ] @
Citat:

Conclusion:
Flash ne?e da prestane da postoji, ako ne bude kao plug-in (odnosno kao DLL) macromedia i MS ?e na?i nekako re?enje pa makar to bilo intergrisano u sam brosver.

Mislim da ni to nece moci da se koristi. Fora je sto ne sme da bude integrisano u browser.
[ mordor @ 15.09.2003. 08:44 ] @
ma mani mo se svi kolektivno cele ove price i bacimo se na lynx :P
[ Marko Bijelic @ 15.09.2003. 13:35 ] @
Citat:
srki:
Ako Eolas udari i na maromediu nece vise biti ni flash sajtova.


Eolas nikako ne moze direktno da "udari" (iliti "krene") na Macromediju. Prvenstveno radi se o eliminaciji podrske za Flash tehnologiju u sledecoj generaciji vodeceg brauzera na trzistu. Fakticki tim potezom Flash postaje beskoristan.

A da je sve crno, nije. Prvenstveno u igri su danas najveca dva giganta na polju web tehnologija - Macromedia i MSFT. Uz to, imaju apsolutnu dominaciju na trzistu, MSFT trenutno drzi ~95% trzista, Flash je podrzan u ~97% sistema, prema tome jednostavno krah velikih razmjera nije moguc.

Microsoft i Macromedia ce pronaci rjesenje, dalje kao sto smo vec ranije zakljucili, IE7 pojavice se tek kroz tri-cetiri godine tako da MM i MSFT imaju dovoljno vremena, prostora i para da nadju adekvatan odgovor, da ce puci golemu lovu - vala 'oce...

Pozitivna stvar u svemu jeste to, da ce se MSFT valjda napokon zapitati kakav to softver pravi. Jos jedna pomisao koja mi "pada na pamet" u ovom trenutku, jesu neki raniji potezi Microsofta koji su najvjerovatnije (sto je sada isplivalo na povrsinu) upravo uslovljeni tuzbom od strane Eolasa. Prvo su obustavili dalji razvoj IE6, uprkos pricama o zastarjelosti samog enginea (sto je tacno, IE6 je po mojim saznanjima baziran na istoriskoj "cetvorci"), sumnjam da bi se recimo IE 6.1 pojavio prije okoncanja tuzbe, odnosno u tom slucaju i sa poboljsanim engineom (cuvena podrska za CSS2 u prvom redu), izgledao bi "retardirano" (pojam ja nezgodan) pored starijeg burazera. Sledeci korak u kompletnoj prici je bilo, vec spomenuto, odgadjanje sledece generacije (tj. sedmice) za tri do cetiri godine.

Citat:
srki:
Taj patent jos uvek ne vazi u Evropi i velikom delu sveta. Da li to znaci da ce Opera, IE i drugi browseri morati da budu osakaceni samo u Americi?


Ne znam kako je moguce Operu "osakatiti" samo u Americi. Koliko sam upoznat, Opera Software je Norveska firma, tako da je najvjerovatnije registrovana upravo tamo i podlijeze pod EU zakone, odnosno patente. Fakticki, kako nekom iz US zabraniti koristenje evropskog proizvoda kojeg je potpuno legalno moguce preuzeti sa Interneta, odnosno kako zabraniti distribuciju Opere u EU?

Ako cemo po velicinama, najvjerovatnije je Apple (Safari) sledeci na Eolasovoj (odstrelnoj) listi.

Citat:
-zombie-:
bez ostalih pluginove prosto mogu vrlo lepo da zivim. java apleti mi nikad nisu bili omiljeni (imaju par prednosti, ali..), a pdf, muziku i filmove mnogo više volim da prvo skinem, pa tek posle citam/gledam/slušam (verovatno i brzina moje veze utice na ovo ;), a ostalo, pa...


S time se apsolutno slazem, lako je nama geekovima ;)), ali sta je s korisnicima koji su kupili "racunar s Internetom" i koji su navikli na blagodeti open opcije Internet Explorera...

Citat:
-zombie-:
Prica vezana za Flash i alternative.


Odmah u startu, navescu da sam takodje iz reda developera koji se u svom radu oslanjaju na nazovi "klasicne" tehnologije reda [x]html, css, dhtml (u manjim dozama), odnosno nemam vecih dodirnih tacaka s Flashom u mom radu. Sto se tice Flash alternativa, mislim da oni nisu predmet ove diskusije, ali kad smo vec krenuli - svidza mi se ideja SVG, nisam ga probao u praksi, mislim da bismo mogli cak povesti i jednu novi topic na temu ovog (svakako zanimljivog) formata.

Ponovo, sto se tice upotrebe Flasha u kombinaciji sa HTML-om (tipican primjer flash navigacija, dok je ostalo sve staticni HTML), uvijek sam smatrao isto besmislicom. Takodje Zombie je po zna koji put objasnio ovdje klasicne mane Flasha na komercijalnim sajtovima, sto je i potkrijepio primjerom same Macromedie.

Paznju treba obratiti na sajtove koji su u potpunosti uradjeni u Flashu, i jednostavo po svojoj koncepiji najbolje/najprimamljivije mogu da izgledaju u takvom formatu, dovoljno je pogledati recimo radove Shojketa i Mrve Galica (primjer poznatijih flash developera, koji navracaju na ovaj forum) i vecine ostalih domacih Flash velicina. Pitanje je: sta ce se desiti sa sajtovima koji su oni razvili, odnosno sa svim Flash sajtovima? Postace potpuno neupotrebljivi, naravno ukoliko bi Flash tehnologija propala (sto je ravno nuli, mada...). Sta je sa armijom Flash developera....(krenimo od strucnjaka mance... ;) ?

[ babylonian @ 15.09.2003. 17:38 ] @
Citat:
mungos:
....(krenimo od strucnjaka mance... ?



lol
[ tOwk @ 15.09.2003. 21:38 ] @
Citat:
CONFIQ:
Citat:
Those techniques involve using scripting languages and the set of technologies marketed as dynamic HTML (DHTML) to launch external applications--a commonly available and familiar method that Microsoft does not believe infringes on the patent.[/url]

pitanje je, šta bi trebalo da znači 'external applications'?

Pa to znači da ko god je to pisao nema pojma o čemu se radi ;-)

Možda ne razlikuje JavaScript (ECMAScript, JScript i ostalu bratiju) od Jave, što i nije retkost među „profesionalcima“ ;-)
[ Dejan Lozanovic @ 07.10.2003. 14:29 ] @
Ne znam kakvo je vase misljenje oko celog tog spora sa Eolas-om ali moje licno misljenje je da je MS namerno izgubio spor. Razlog je prost i jednostavan za njega je jeftino da za 5 miliona dolara dobije jedinstvenu mogucnost da poizbacuje sav "sljam" tipa Flash, Java i tada niko nece moci da ga napada kako se ponasa monopolisticki jer eto izgubio je spor, a kao rezultat napravice "cikice iz microsofta" :))))))) svoje alternative za flash sto se jave tice tu vec imaju C#. A kada bolje razmislim mozda je MS i izrezirao celu stvar jer mislim kompanija sa jednim zaposlenim covekom i da tuzi MS tu mi nekako sve izgleda kao da je MS zeleo da do ovoga dodje.