[ sEaGhOsT @ 08.11.2007. 23:03 ] @
Naime imam problem koji ne mogu da resim, a pretpostavljam da se tice uslova.

Evo primera sa slikom pa cu objasniti u cemu je problem.



Naime, kao sto vidite na slici imam kolonu A koja ima neke vrednosti i ona se zove Pera, takve su i ostale samo sto imaju druge vrednosti i druga imena. Meni je potrebno sledece, da kad unesem u kolonu koja je u primeru oznacena kao B12 da mi u sledecoj ili nekoj drugoj, nije bitno kojoj ispise Pera, to se odnosi na bilo koju vrednost iz te kolone, znaci bilo sta da upisem u rasponu od 1 do 8 da mi ispise Pera, i tako za svaku od tih. Nadam se da ste razumeli sta mi je potrebno, ukoliko vam nije nesto jasno, slobodno pitajte.

Unapred hvala na odgovorima.
[ Jpeca @ 09.11.2007. 08:06 ] @
Jedno moguće rešenje je pomoću matrične(array) formule (unosi se bez vitičastih zagrada i završava sa CTRL+Shift+Enter):
Code:
{=MAX(IF(A2:D9=$B$12,COLUMN(A2:D9),0))}

Ova formula proverava i da li je neki broj u opsegu A2:D9 jednak zadatom (B12), pa u tom slučaju vraće broj kolone. Ukoliko postoji više takvih vraća se kolona poslednjeg pronađenog.
Kad imaš broj kolone možeš lako da ispišeš naslov npr.
Code:
=INDIRECT("R1C"&C12,FALSE)

gde je C12 rezultat prethodne (matrične) formule

[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 09.11.2007. u 09:17 GMT+1]
[ sEaGhOsT @ 09.11.2007. 09:56 ] @
Pokusao sam ovo sto si mi napisao ali dobijam poruku da formula sadzi greske. Ne znam da li smo se dobro razumeli, tamo gde pise 12,5,21 i Mika, Pera, Laza, to je primer, i on znaci sledece, da kada u kolonu B12 unesem vrednost broj 13 excel mi u koloni D12 izbaci u ovom slucaju Mika jer se broj 12 nalazi u koloni Mika, nadam se da me sada kapiras.
[ Jpeca @ 09.11.2007. 10:14 ] @
Kakvu grešku? Možda se kod tebe korisiti ; za razdvanje parametara. Da li si kucao CTRL+Shift +Enter da dobiješ vitičaste zagrede?
Evo tvog primera u prilogu.
[ sEaGhOsT @ 09.11.2007. 10:35 ] @
Hvala ti puno, ovo radi, ako budem imao jos nekih pitanja, ona ce biti vezana da ovaj problem, pa cu te pitati preko ovo topic-a.

Hvala jos jednom.