[ stargatenow @ 14.09.2003. 10:46 ] @
Imam SBB kablovski net i sledeci problem: kada ne radim nista na kompjuteru i kada pogasim sve programe koji koriste net i dalje postoji odredjeni protok podataka preko mog kablovskog modema koji rezultuje velikom potrosnjom uplacenih paketa (za sada od 1 do 5 MB /h u idle stanju!).
Pomocu programa CommView sam detektovao da je taj idle saobracaj rezultat velikog broja ARP paketa koje izgleda salje sam provajder.
Cak i kada firewall ukljucim na block all to i dalje tece (posto je to pass-through saobracaj kroz modem). Sta da radim? Koliko sam se informisao na netu ne mogu da blokiram taj ARP saobracaj, ali da li mogu od njih da trazim da to nekako smanje?
Imaju li oni pravo da naplacuju broadcast saobracaj - i to svakom korisniku???
Pre neko vece mi je otislo 50MB za noc, a da nisam pipnuo net...
[ stargatenow @ 14.09.2003. 11:27 ] @
Nema virusa; trenutno mi na ARP saobracaj odlazi oko 200KB/h => 150MB mesecno samo da bi mi bio upaljen kompjuter... Mogu li oni da ignorisu taj saobracaj kada mi obracunavaju prenesene podatke? To bi morali, jer sto da placam za to sto nema veze sa mojim koriscenjem neta.
[ nemesis @ 14.09.2003. 17:39 ] @
Citat:
stargatenow:
Imam SBB kablovski net i sledeci problem: kada ne radim nista na kompjuteru i kada pogasim sve programe koji koriste net i dalje postoji odredjeni protok podataka preko mog kablovskog modema koji rezultuje velikom potrosnjom uplacenih paketa (za sada od 1 do 5 MB /h u idle stanju!).
Pomocu programa CommView sam detektovao da je taj idle saobracaj rezultat velikog broja ARP paketa koje izgleda salje sam provajder.
Cak i kada firewall ukljucim na block all to i dalje tece (posto je to pass-through saobracaj kroz modem). Sta da radim? Koliko sam se informisao na netu ne mogu da blokiram taj ARP saobracaj, ali da li mogu od njih da trazim da to nekako smanje?
Imaju li oni pravo da naplacuju broadcast saobracaj - i to svakom korisniku???
Pre neko vece mi je otislo 50MB za noc, a da nisam pipnuo net...


par pitanje
koji si opseg 10.1.x.x
ili 10.2.x.x
koji si kraj ...
itd... :)... pazi ja imam spoljashnu IP ;) .. i ono imam gomilu skenjiranja itd... :)
dovoljno je neko iz net maske 255.255.0.0. da krene broadcat i ludilo :)
[ stargatenow @ 14.09.2003. 19:50 ] @
Opseg 10.1.xxx.xxx, subnet 255.255.0.0, bulevar kod Tasmajdana...

Adrese sa kojih dolazi ARP flood su 195.250.117.1 i 195.252.113.33

Log i report sam okacio na:

http://avala.yubc.net/~vladasto/report.htm
http://avala.yubc.net/~vladasto/log.ccf (potreban Commview)

Gledao sam po netu i vidim da kablovski ISP mora ignorisati interne broadcast pakete pri obracunu prenetih podataka - SBB je ocigledno lose podesen (slucajno ili namerno).

Ajde nemesis skini Commview i pusti comp na idle da vidimo da li i ti imas i koliki idle protok (ARP-ovi).


[ xtraya @ 14.09.2003. 23:27 ] @
cimajte stekija ili ggajica...oni administriraju sbb....
[ Mirce @ 14.09.2003. 23:51 ] @
Isti slucaj i kod mene.

Zalio sam se u petak, obecano mi je da ce proveriti o cemu se radi i ... nista.

Lopovska bagra.
[ S a l e @ 15.09.2003. 12:23 ] @
Nije valjda da naplacuju i lokalni saobracaj?
[ pctel @ 15.09.2003. 12:57 ] @
Kod mene je oko 50 Mb mesečno. Ako isključiš modem na dugme, onda toga nema. Ja sam to već refleksno uvežbao kao kad igram šah na vreme, čim sadržaj stigne sa net-a, ruka sama krene prema tasteru...
[ stargatenow @ 15.09.2003. 14:10 ] @
Koji sam moj uzimao kablovsku ako nisam non stop online vec moram da ukljucujem/iskljucujem konekciju??? Pogledajte malo po netu, lokalni mrezni saobracaj naplacuju samo greskom kada su ISP-ovi lose podeseni.

[ pctel @ 15.09.2003. 14:41 ] @
'Ajmo, 'ajde svi u napad!!! Verujem da se taj problem može rešiti bagerom :-)
Ozbiljno, šta kažete za neku peticiju i tako nešto, uz obaveštavanje medija biranim rečima (lopovluk, bezobrazluk...). Ljudi su pokupili silne pare amerima kako bi razvijali informacione tehnologije po Srbiji, a sada pljačkaju sopstveni narod. Mislim da bi se novinari veoma obradovali da čuju za ovako nešto.
Prosek 50Mb/mes*4din=200 din/po priključku mesečno*10.000 priključaka=2.000.000 dinara mesečno*5 meseci=10.000.000 dinara.
Ova suma zaslužuje da se problem shvati krajnje ozbiljno!

...a kad jednom izađe naslov "SBB ukrao 10 miliona", problem će biti upola rešen!
[ cleric @ 15.09.2003. 17:40 ] @
Okej, i meni se vec neko vreme desava ista stvar.

Pustio sam windump (tcpdump za windows) da loguje saobracaj i stvarno dolazi gooomila ARP broadcast paketa od njihovog javnog DNS servera (195.250.117.1) i jos neke adrese za koju ne znam sta je (do nje tracert daje jedan hop, ako to nekome nesto znaci).

Meni ovo arci nekih 10 Mb na 5 sati, sto uopste nije malo, pogotovo po njihovim cenama. Cimao sam ih telefonom, ali se doima se da oni, mada deluju dosta zainteresovano za problem i shvataju da postoji, za sada ne znaju sta bi sa tom informacijom o ARP paketima. Ja mislim da bi resenje bilo da se IP<->MAC mapiranja (za koja sluzi ARP) kod njih negde zakucaju u nekoj tabeli, sto ne bi smelo da stvara probleme s obzirom da svi ovde imamo fiksne IP adrese, i javne i privatne, pa nema potrebe da se mreza nesto silno oko toga propituje i broadcastuje. Sad, treba to iskomunicirati nekome tamo. Mada su vrlo usluzni i razumni, do admina nisam uspeo da dodjem. Jos jedna vrlo nezgodna stvar sa njihovom ovako konfigurisanom mrezom je sto bi neko los i sa dovoljno znanja mogao da pocne da preuzima pakete (tzv. man in the middle attack).

Oni sumnjaju na Internet wormove, sto je u nekim slucajevima verovatno tacno, a i zato sto im je tako lakse ("problem je kod vas"). No ovi ARP paketi koji nas zezaju sa wormovima veze nemaju.

U tom smislu, ne bi li pomogli sebi (a usput i njima, mada im ta "pomoc" direktno uzima pare), aj' da probamo da vidimo neku pravilnost. Ja imam javnu IP adresu, modem nakacen mreznim kablom na mreznu kartu racunara (dakle NE na USB).

Je l' mogu ostali kojima se to desava da kazu kako je stvar kod njih iskonfigurisana (IP adresa - javna ili privatna, i kako je modem okacen na racunar)?

[ cleric @ 15.09.2003. 18:23 ] @
Pardon, u prethodnoj poruci umesto:

>> broadcast paketa od njihovog javnog DNS servera (195.250.117.1)

Treba da pise:

>> broadcast paketa od njihovog gatewaya (195.250.117.1)



[ pctel @ 15.09.2003. 20:02 ] @
I meni je modem na mreznoj (zbog linux-a), a adresu mozes da menjas po zelji, koja ti vise odgovara - javna ili privatna. Nisam primetio da ima bilo kakvog uticaja.
[ nemesis @ 15.09.2003. 20:30 ] @
Citat:
pctel:
I meni je modem na mreznoj (zbog linux-a), a adresu mozes da menjas po zelji, koja ti vise odgovara - javna ili privatna. Nisam primetio da ima bilo kakvog uticaja.


da ne-bude nesporazuma :)
mozesh samo birati dal ce jednu ili drugu koju su ti dodelili a ne proizvoljnu

pogledacu podrobnije al mi se chini da neko od korisnika radi
rarp za ceo brcst 255.255.0.0
:)
[ nemesis @ 15.09.2003. 20:34 ] @
Citat:
stargatenow:
Opseg 10.1.xxx.xxx, subnet 255.255.0.0, bulevar kod Tasmajdana...
Adrese sa kojih dolazi ARP flood su 195.250.117.1 i 195.252.113.33
Log i report sam okacio na:
http://avala.yubc.net/~vladasto/report.htm
http://avala.yubc.net/~vladasto/log.ccf (potreban Commview)
Gledao sam po netu i vidim da kablovski ISP mora ignorisati interne broadcast pakete pri obracunu prenetih podataka - SBB je ocigledno lose podesen (slucajno ili namerno).
Ajde nemesis skini Commview i pusti comp na idle da vidimo da li i ti imas i koliki idle protok (ARP-ovi).


Elem... S. Vlado iz Sv. Markovica neki tamo broj pri pochetku :)))
primetio sam i kod mene da se to deshava ... stim shto ja imam spoljnu
IP ... elem.. sa arpom je problem shto neide kroz server nego samo kroz
sistem.. grrr...
prosedicu problem dalje ...

to kako neko drugi radi ne-znachi da neko neshto mora :) ..
mislim da ti je lepo recheno da S A V saobracaj koji dolazi do tebe i od tebe se
rachuna ... e sad je samo poenta da ga nema nezeljenog ...
skinucu ''Commview'' ali kod mene ce biti i skeniranja portova sa strane
itd...
pusticu par sati .. mozda celo veche taj coomview da radi bez icheg drugu .. pa cemo videti .. :)


[ cleric @ 15.09.2003. 21:06 ] @
Citat:
to kako neko drugi radi ne-znachi da neko neshto mora :) ..
mislim da ti je lepo recheno da S A V saobracaj koji dolazi do tebe i od tebe se
rachuna ...

E? Pa mogu da prestanu da tarifiraju domaci saobracaj dok ne rese problem. ;)
Citat:
skinucu ''Commview'' ali kod mene ce biti i skeniranja portova sa strane itd... pusticu par sati .. mozda celo veche taj coomview da radi bez icheg drugu .. pa cemo videti .. :)

CommView je komercijalan softver, pa ko ne zeli da se zeza sa trazenjem "resenja" za taj... problem ;), moze da uzme skroz dz. Ethereal (GUI, Win32, Linux), ili windump (tcpdump na Linuxu) i loguje u fajl.

Ethereal:
http://www.ethereal.com/distribution/win32/

windump:
http://windump.polito.it/

Ja sam jos malo kopao tj. guglovao oko ovoga, i izgleda da se ovako nesto desavalo kada je aktivan bio CodeRed pre neku godinu, odn. da se fasovan CodeRed kod nekog korisnika manifestovao kao gomila ARP paketa kod drugih koji su se zapatili na tom segmentu. Svakakvi blasteri su mrsili okolo ovih dana, pa je moguce da se opet desava slicna stvar. Kako god, do njih je da to srede.

[ stargatenow @ 15.09.2003. 23:39 ] @
Ma do njih je da ne naplacuju interne broadcast pakete i tacka. Sve ostalo je cista pljacka.


Nego, provalio sam da imam dva problema a ne jedan :(
Ovo sa ARP paketima sam sasvim slucajno otkrio dok sam pokusavao da provalim zasto mi je otislo 50MB za jednu noc. Izgleda da je u pitanju sledece: imam satelitski internet (EON) i svaki put kada dolazi veca kolicina narucenih fajlova meni tece i protok preko SBB-a (oko 5Mb/h). Tada nekako DVB kartica (koju Win vidi kao network card) pravi leak - salje pakete i na drugu mrezu na mom kompu, tj. SBB. Ovo jos moram da potvrdim. DVB mi je na 192.168.*.* IP adresi, subnet mask 255.255.255.0. Zna li neko kako da se osiguram da DVB kartica nista ne salje na SBB? Sto je cudno, firewall mi ne detektuje to...

BTW, dok ovo kucam kolicina ARP-ova se smanjila na oko 60k/h. Da li je slucajnost ili su nesto cackali, videcemo...
[ nemesis @ 16.09.2003. 09:57 ] @
Citat:
cleric:
Ja sam jos malo kopao tj. guglovao oko ovoga, i izgleda da se ovako nesto desavalo kada je aktivan bio CodeRed pre neku godinu, odn. da se fasovan CodeRed kod nekog korisnika manifestovao kao gomila ARP paketa kod drugih koji su se zapatili na tom segmentu. Svakakvi blasteri su mrsili okolo ovih dana, pa je moguce da se opet desava slicna stvar. Kako god, do njih je da to srede.


evo celu noc sam lovio arpove itd :))
i nazalost apsolutno ste u_pravu :(((
log je poslat... i pochelo je da se smanjuje..
elem.. sluzba zatvara krug :)


[ nemesis @ 16.09.2003. 09:59 ] @
Citat:
stargatenow:
Ma do njih je da ne naplacuju interne broadcast pakete i tacka. Sve ostalo je cista pljacka.


pa zavisi kako ko gleda na to :)


Citat:

Nego, provalio sam da imam dva problema a ne jedan :(
Ovo sa ARP paketima sam sasvim slucajno otkrio dok sam pokusavao da provalim zasto mi je otislo 50MB za jednu noc. Izgleda da je u pitanju sledece: imam satelitski internet (EON) i svaki put kada dolazi veca kolicina narucenih fajlova meni tece i protok preko SBB-a (oko 5Mb/h). Tada nekako DVB kartica (koju Win vidi kao network card) pravi leak - salje pakete i na drugu mrezu na mom kompu, tj. SBB. Ovo jos moram da potvrdim. DVB mi je na 192.168.*.* IP adresi, subnet mask 255.255.255.0. Zna li neko kako da se osiguram da DVB kartica nista ne salje na SBB? Sto je cudno, firewall mi ne detektuje to...
BTW, dok ovo kucam kolicina ARP-ova se smanjila na oko 60k/h. Da li je slucajnost ili su nesto cackali, videcemo...


chek .. kakve sad veze ima SBB sa tim shto tvoja kartica neshto djubri :)
pa to ti je lokalni problem ... :) :))))
[ pctel @ 16.09.2003. 10:03 ] @
A kako ovo komentarišete - snimljeno pre pola sata:


[Ovu poruku je menjao pctel dana 16.09.2003. u 12:48 GMT]
[ stargatenow @ 16.09.2003. 10:11 ] @
Uhh, taman je nocas izgledalo da su malo popravili (15-30kB/h) kad vec jutros krenuse ARP flood-ovi: vec par megabajta je prohujalo i uredno registrovano kao da sam ih ja potrosio. Npr. od 10:36:40 do 10:36:56 jutros (16 sekundi) je doslo ravno 2100 ARP paketa! 60B svaki = 126KB za 16 sekundi. A trajalo je par minuta pa izdracunajte koliko su ostetili svakog korisnika.
Malopre sam ih zvao i dobio odgovor da 'to ne bi trebalo da se desava' i da ce proverili logove i javiti mi sta su uradili. Videcemo...

Koga zanima, paketi su stigli sa 10.1.0.2 usmereni ka 10.1.1.1 do 10.1.30.1

[ stargatenow @ 16.09.2003. 10:12 ] @
Citat:
chek .. kakve sad veze ima SBB sa tim shto tvoja kartica neshto djubri :)
pa to ti je lokalni problem ... :) :))))


Ma to i jeste na meni da sredim, ali sam zbog toga i naleteo na ove njihove flood-ove.
[ stargatenow @ 16.09.2003. 10:18 ] @
@pctel: a da uradis upload slike :) Ne mozemo bas svi da pristupimo tvom desktop-u :)


Evo dela loga od 10:36 (.txt)

http://avala.yubc.net/~vladasto/flood2.rar
[ cleric @ 16.09.2003. 10:21 ] @
Citat:
stargatenow:
Uhh, taman je nocas izgledalo da su malo popravili (15-30kB/h) kad vec jutros krenuse ARP flood-ovi: vec par megabajta je prohujalo i uredno registrovano kao da sam ih ja potrosio. Npr. od 10:36:40 do 10:36:56 jutros (16 sekundi) je doslo ravno 2100 ARP paketa! 60B svaki = 126KB za 16 sekundi. A trajalo je par minuta pa izdracunajte koliko su ostetili svakog korisnika.
Malopre sam ih zvao i dobio odgovor da 'to ne bi trebalo da se desava' i da ce proverili logove i javiti mi sta su uradili. Videcemo...
Koga zanima, paketi su stigli sa 10.1.0.2 usmereni ka 10.1.1.1 do 10.1.30.1


Isto ovde.
Juce se sa 10.1.0.2 pojavljivalo tu i tamo, a od jutros vecina djubreta dolazi odande. To je inace adresa njihovog headenda, tj. dns resolve kaze cmts.sbb.co.yu.

[ pctel @ 16.09.2003. 10:50 ] @
Citat:
@pctel: a da uradis upload slike :) Ne mozemo bas svi da pristupimo tvom desktop-u :)

Aaaaa....
Pa što ne kažete da niste svi hakeri :-)
Sad bi trebalo da je OK.
[ stargatenow @ 16.09.2003. 15:48 ] @
Ovo je danas stiglo od njih (obratite paznju da nigde ne spominju da ce nam vratiti kredit koje nismo potrosili, niti spominju da su oni krivci zbog lose podesenog tarifiranja):

Postovani Korisnici,


ZBOG PROBLEMA KOJI JE NASTAO USLED INFEKCIJA VIRUSIMA BLASTER I SOBIG I KOJI SU
U PROTEKLIH PAR DANA DOPRINELI GRESKAMA U TARIFIRANJU, OVIM PUTEM VAS OBAVESTAVAMO,
DA CE SVAKI KORISNIK SA CIJEG SE RACUNARA POJAVI BILO KAKVA VRSTA SKENIRANJA
KARAKTERISTICNA ZA POMENUTE VIRUSE

BITI MOMENTALNO I BEZ UPOZORENJA ISKLJUCEN SA MREZE.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

PONOVNO PUSTANJE NA MREZU CE BITI DOZVOLJENO ONOG TRENUTKA KADA SE UTVRDI DA NA
RACUNARU VISE NEMA VIRUSA ILI PROGRAMA KOJI UZROKUJU STETU KOJA UTICE NA SVE KORISNIKE.

pozdrav,
SBB TEAM
[ pctel @ 16.09.2003. 15:54 ] @
Ne znam kako je kod vas, ali ja ovo pratim već mesecima! Ima nekih promena, nije uvek isto, ali postoji od početka!
[ Mirce @ 16.09.2003. 19:28 ] @
Potpuno se slazem, pljackaju nas od samog pocetka.

Em su uzasno skupi, em su i bezobrazni. Ja jos nisam dobio odgovor na prituzbu od petka, cak ni taj mail do mene nije stigao.

Ranije se desavalo da mi u izvestaju pise da sam potrosio pedesetak Mb u danu u kojem sam samo proverio mail i odmah iskljucio modem. Tada bi na zalbu reagovali tako sto bi onako odoka smanjili potroseno.

Sada ni da se jave.

Jednako su bezobrazni i nekvalitetni kao i KDS Telefonija za kablovsku TV.
[ stargatenow @ 17.09.2003. 09:09 ] @
Update: upravo su mi smanjili potroseni kredit sa 109MB na 77MB. Odokativno mi je toliko otislo na broadcast pakete ali ko zna da li su to otprilike skidali ili su pratili logove...

Sto se mi korisnici SBB-a ne dogovorimo i podignemo web sajt na kome ce biti okacena iskustva svih nas, stanje mreze u poslednjih par dana, e-mail prepiske sa njima, sta rada da bi poravili servis... Sve sto moze da ubedi njihovog potencijalnog korisnika da li da im pristupi ili ne. Pa kad god nesto za*eru da svi vide.


[ UroS @ 17.09.2003. 12:44 ] @
Citat:
stargatenow:
Postovani Korisnici,


ZBOG PROBLEMA KOJI JE NASTAO USLED INFEKCIJA VIRUSIMA BLASTER I SOBIG I KOJI SU
U PROTEKLIH PAR DANA DOPRINELI GRESKAMA U TARIFIRANJU, OVIM PUTEM VAS OBAVESTAVAMO,
DA CE SVAKI KORISNIK SA CIJEG SE RACUNARA POJAVI BILO KAKVA VRSTA SKENIRANJA
KARAKTERISTICNA ZA POMENUTE VIRUSE

BITI MOMENTALNO I BEZ UPOZORENJA ISKLJUCEN SA MREZE.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

PONOVNO PUSTANJE NA MREZU CE BITI DOZVOLJENO ONOG TRENUTKA KADA SE UTVRDI DA NA
RACUNARU VISE NEMA VIRUSA ILI PROGRAMA KOJI UZROKUJU STETU KOJA UTICE NA SVE KORISNIKE.

pozdrav,
SBB TEAM


Znači ako neki neiskusni korisnik slučajno zakači virus nek zna da će biti MOMENTALNO i BEZ UPOZORENJA isključen. Ko da je korisnik hteo namerno da dobije virus...
[ Balša @ 17.09.2003. 15:59 ] @
Citat:
stargatenow:
Sto se mi korisnici SBB-a ne dogovorimo i podignemo web sajt na kome ce biti okacena iskustva svih nas, stanje mreze u poslednjih par dana, e-mail prepiske sa njima, sta rada da bi poravili servis... Sve sto moze da ubedi njihovog potencijalnog korisnika da li da im pristupi ili ne. Pa kad god nesto za*eru da svi vide.


Pa uradite to!

Najozbiljnije. Proći će još dosta vremena dok se ne stvori prava konkurencija među kablovskim operaterima - dokle god je svaki ograničen na svoj deo grada, biće im dopušteno da svom nezadovoljnom korisniku odgovore sa "pa, niko vas ne tera da koristite naše usluge". Na zapadu bi zaposleni koji je napisao takav odgovor momentalno leteo s posla.

Ja (nažalost ili srećom) nisam korisnik SBB-a, iako sam potpisao ugovor za priključenje još u februaru ove godine, da bi, posle zavlačenja i laganja od strane njihovog akvizitera kojem je bitno samo da sklopi što više ugovora, njihovi monteri početkom avgusta došli i najavili da počinju s radovima kroz dva dana. I više se nisu pojavili. U međuvremenu sam izgubio želju da koristim kablovski internet po njihovim cenama koje deru kožu s leđa, a i realnu potrebu, pošto mi je Telekom zamenio staru centralu digitalnom, a uskoro će i ISDN. Kad se tome dodaju problemi s tarifiranjem i ostala nerviranja, o kojima sad ovde čitam, siguran sam da ću sačekati bar godinu dana.
[ pctel @ 18.09.2003. 12:06 ] @
Evo ociglednog dokaza krađe:
Juce mi je istekao internet paket, pa sam, normalno, rano jutros krenuo da uplatim, a racunar ostavio ukljucen (od programa samo winamp). Kad sam se vratio, pogledam potrosnju na sajtu, a tamo pise da sam potrosio 2 Mb od upravo uplaćenog paketa!!!
Mora da su nevidljivi ljudi surfovali dok ja nisam bio tu...
[ Mirce @ 18.09.2003. 16:16 ] @
A mene danas docekalo suprotno iznenadjenje, umesto da mi paket bude na izdisaju, juce je pisalo da sam potrosio 197 od 200 uplacenih Mb, danas stize izvestaj da sam potrosio 154...

Bez ikakvog dopunskog objasnjenja.

Posto sam u medjuvremenu kupio jos jedan paket, najpre sam pomislio da se radi o novoj bestidnoj kradji i da su mi skinuli 150 Mb za jedan jedini dan (moja prosecna potrosnja je 5-6 Mb dnevno). Medjutim, vidim da se to odnosi na prethodni paket, dok novi jos i nije aktiviran...

Uh, sto mrzim kada se mora ovako na misice izvlaciti pravda.
[ pctel @ 18.09.2003. 16:32 ] @
Citat:
juce je pisalo da sam potrosio 197 od 200 uplacenih Mb, danas stize izvestaj da sam potrosio 154...

Jesi li se zalio zbog visine protoka, ili su to sami uradili?
Meni nisu nista umanjili, a nisam ni trazio jer vracanje potrosnje pojedincima ne resava problem.
[ Mirce @ 19.09.2003. 13:26 ] @
Trazio sam proslog petka da mi provere potrosnju, i nisam dobio bas nikakav odgovor sve do ovog smanjenja, 6 dana kasnije.

Naravno, u petak su tvrdili da sam najverovatnije zapatio crvice, sto sam u medjuvremenu proverio i odbacio.

Sve u svemu, katastrofa.
[ nemesis @ 21.09.2003. 17:42 ] @
Citat:
UroS:
pozdrav,
SBB TEAM

Znači ako neki neiskusni korisnik slučajno zakači virus nek zna da će biti MOMENTALNO i BEZ UPOZORENJA isključen. Ko da je korisnik hteo namerno da dobije virus...[/quote]

dal znash shta jedan korisnik pinganjem mreze moze da napravi prometa ?
dal znash ARP paketima shta chuda moze se napravi :) ...
[ nemesis @ 21.09.2003. 17:50 ] @
Citat:
Balša:
Ja (nažalost ili srećom) nisam korisnik SBB-a, iako sam potpisao ugovor za priključenje još u februaru ove godine, da bi, posle zavlačenja i laganja od strane njihovog akvizitera kojem je bitno samo da sklopi što više ugovora, njihovi monteri početkom avgusta došli i najavili da počinju s radovima kroz dva dana. I više se nisu pojavili. U međuvremenu sam izgubio želju da koristim kablovski internet po njihovim cenama koje deru kožu s leđa, a i realnu potrebu, pošto mi je Telekom zamenio staru centralu digitalnom, a uskoro će i ISDN. Kad se tome dodaju problemi s tarifiranjem i ostala nerviranja, o kojima sad ovde čitam, siguran sam da ću sačekati bar godinu dana.


onda si bash naleteo na nekog losheg lika :))) ...
ne znam za februar ... ali ja gde sam radi sve je odradjeno shto je pushten signal
gde nije mogao signal korisniku nisu ni uzete pare :)

elem... chisto da znash .. akviziter nedobije pare dok ti nezavrshi celu :)
ali celu instalaciju ti njemu potpishesh papir za materijal koji ti je ugradio
i on preda pazar ... to jest pare za instalaciju i pakete :(
[ Balša @ 21.09.2003. 19:51 ] @
Citat:
nemesis:
onda si bash naleteo na nekog losheg lika :))) ...
ne znam za februar ... ali ja gde sam radi sve je odradjeno shto je pushten signal
gde nije mogao signal korisniku nisu ni uzete pare :)

elem... chisto da znash .. akviziter nedobije pare dok ti nezavrshi celu :)
ali celu instalaciju ti njemu potpishesh papir za materijal koji ti je ugradio
i on preda pazar ... to jest pare za instalaciju i pakete :(


Nisam, srećom, nikakve pare ni dao, a ne bi ni trebalo (osim za instalaciju u stanu, naravno) - jer je SBB u "drugom krugu" potpisivanja ugovora (u maju) svima dao gratis priključenje, valjda zato što im je ova zgrada "strateška". Tim me više čudi tolika neozbiljnost i kašnjenje, pošto nikog od stanara ti ugovori praktično više ne obavezuju.
[ pctel @ 22.09.2003. 16:12 ] @
Evo, od 22.09. 15:50 - 16:00, 4 MB!

A najveci fazon je u tome sto za to vreme razgovaram sa "tehnickom podrskom" i savrseno sam miran dok slusam gluposti tipa:

JA: Mozete li mi objasniti sta ja ovo trenutno downloadujem?
ON: Da vidim neki protok, mora da ste pokupili virus...
JA: Kako to da mi je onda upload 0 b a download 4Mb?
ON: U pravu ste, da je virus - server bi vas vec izbacio...
JA: Ako nije virus, kako da resimo problem?
ON: Izbrisacu vam 3 Mb...
JA: To nije resenje! Nije 3 nego 3000 Mb za godinu dana. A i ovaj poziv (na mobilni) kosta kao 20 Mb!
ON: A to se stalno desava... Pa onda je virus...
JA: (pokusavam da izbegnem pominjanje virusa) Imaju li drugi ovaj problem?
ON: Samo pojedinacni slucajevi, ali to je zbog virusa.
JA: Imate li neki program za detaljnu evidenciju internet saobracaja?
ON: Nemamo, ali imamo antiviruse i ...
JA: KLEP. TU-TU...TU-TU...
[ Demoritus @ 22.09.2003. 19:37 ] @
hahahahah strasno...
[ S a l e @ 23.09.2003. 00:07 ] @
Kada vam vec tako pilicarski naplacuju konekciju koja bi trebala da bude flat, onda bi vi mogli da iskljucite Live update, Windows Update, Winamp Update... Sve to pravi promet...

Inace za to sto su pasivni, obratite se medijima... Pa kao sto neko napisa "da se jos neko ne prevari, kao sto sam ja"...
[ pctel @ 23.09.2003. 00:52 ] @
Citat:
Kada vam vec tako pilicarski naplacuju konekciju koja bi trebala da bude flat, onda bi vi mogli da iskljucite Live update, Windows Update, Winamp Update

Pa zar ima onih koji nesto od ovoga drze ukljuceno !?

Citat:
Inace za to sto su pasivni, obratite se medijima...

Ja sam za tu varijantu, ali prvo da se napravi udruzenje nezadovoljnih korisnika sbb, da se vidi koliko je takvih, a ne da sbb u odgovoru medijima posle kaze:
"tacno je da imamo jednog ili dva nezadovoljna korisnika, ali s obzirom na broj korisnika..."
Ako niko drugi to ne uradi za par dana, a sbb ne resi problem, ja cu postaviti negde stranicu za prikupljanje zalbi.
[ S a l e @ 23.09.2003. 00:57 ] @
A zasto sve mora, "sjutra", u "ponedjeljak", u "petak"... ???

Ako nesto mozes sada da napravis, napravi odmah, jer niko drugi nece htjeti... Svi cekaju na gotovo...
[ 155FreeSpaceOptics @ 23.09.2003. 05:57 ] @
Citat:
pctel:
Citat:
juce je pisalo da sam potrosio 197 od 200 uplacenih Mb, danas stize izvestaj da sam potrosio 154...

Jesi li se zalio zbog visine protoka, ili su to sami uradili?
Meni nisu nista umanjili, a nisam ni trazio jer vracanje potrosnje pojedincima ne resava problem.


Koliko ja vidim a vidim odlicno, nije problem u provajderima vec u vama koji ste potpisali njihove ugovore. Pogledajte te sta ste potpisali, jel pise negde vezano za "support", za reklamacije - postupak u slucaju reklamacije, itd.

Nema! Zar ne? Sto se sad bunite?
[ cleric @ 23.09.2003. 06:17 ] @
Citat:
Koliko ja vidim a vidim odlicno

"Mujo, pa ti si vidovit!" ;)
Citat:
nije problem u provajderima vec u vama koji ste potpisali njihove ugovore. Pogledajte te sta ste potpisali, jel pise negde vezano za "support", za reklamacije - postupak u slucaju reklamacije, itd.
Nema! Zar ne? Sto se sad bunite?


Lepršavo, odmereno, i nadasve konstrukivno.

Zapravo je mnogo prozaičnije. Problem je u nepostojanju broadband konkurencije.
Kada imaš još nekog pored ko može da ponudi isto što i ti ali malo bolje ili jeftinije, onda se opasuljiš i ne dešavaju ti se ovakve gluposti - ili propadneš.

Ne bih da amnestiram SBB ekipu (nisu mi ni rod ni pomoz' bog), ali to su sve dečije bolesti koje se lome na nama. Recimo ovaj kermez sa protokom koji se dešavao proteklih nedelju dana je već uveliko viđen i dokumentovan po belom svetu, i postoje razni načini kako se provajderi od toga brane (od zatvaranja kritičnih portova koji onemgućavaju da se worm zapati, pa na dalje). Ovde je stvar bila bolnija zato što se protok naplaćuje (skupo ;), dok se u svetu uglavnom prodaje flat rate sa nekim dalekim ograničenjem mesečne potrošnje.

Ako zanemarimo "vi ste zapatili blastera koji vam troši Internet" mislim da uz malo truda umeju da budu poprilično konstruktivni, pa predlažem da zovete i cimate odgovorna lica u SBB-u. Dok se ne pojavi konkurencija, kada će sami da se cimaju. ;)
[ stargatenow @ 23.09.2003. 09:11 ] @
Utorak, 23.09, 9:50 ujutru: opet krenuli broadcast paketi u megabajtima...
[ pctel @ 23.09.2003. 12:06 ] @
Citat:
Pogledajte te sta ste potpisali, jel pise negde vezano za "support", za reklamacije - postupak u slucaju reklamacije, itd.


Sećam se dobro pre par godina, kad je jedan američki provajder uveo dial up flat rate... Udružili se korisnici koji par puta nisu mogli da dobiju vezu kad su hteli, tužili provajdera, i ne samo da su dobili sav novac nazad, nego je provajder platio kaznu veću od celokupnog godišnjeg prometa, zbog uskraćivanja plaćenih usluga...
Naravno, znam ja gde živim, ne treba me podsećati, samo navodim primer...

Citat:
Ako zanemarimo "vi ste zapatili blastera koji vam troši Internet" mislim da uz malo truda umeju da budu poprilično konstruktivni, pa predlažem da zovete i cimate odgovorna lica u SBB-u.


Ja sam dobio samo broj mobilnog telefona osobe za tehničku podršku. Da li su negde objavili brojeve telefona? Na koji e-mail se mogu poslati opisi problema?
Postoje 2 grupe SBB korisnika:
Prvi kažu:
"Danas sam imao 10 Mb protoka koji nisam napravio. Vidite da mi za toliko umanjite potrošnju"
A drugi:
"Danas sam imao 10 Mb protoka koji nisam napravio. Vidite da se to ne ponovi i sutra"

Za ovu prvu grupu, mogu biti konstruktivni, ali za drugu je ipak potrebno malo više znanja od pritiskanja tastera 1,0,delete!
[ cleric @ 24.09.2003. 06:37 ] @
Citat:

Postoje 2 grupe SBB korisnika:
Prvi kažu:
"Danas sam imao 10 Mb protoka koji nisam napravio. Vidite da mi za toliko umanjite potrošnju"
A drugi:
"Danas sam imao 10 Mb protoka koji nisam napravio. Vidite da se to ne ponovi i sutra"

Za ovu prvu grupu, mogu biti konstruktivni, ali za drugu je ipak potrebno malo više znanja od pritiskanja tastera 1,0,delete!

[/quote]

Bemliga, ja kad im pišem, uglavnom u Subject: stavim "Dokle više?" uz dodatnu viku i dreku da to već jednom srede, jedino kad sam apsolutno siguran koliko je "odnelo" to i napišem.

Po mojim saznanjima (dosta ograničenim, pošto nisam administrator, i svoje programersko vreme ne provodim u donjim nego u gornjim slojevima TCP/IP-a), meni se čini da oni mogu da urade par stvari, pri čemu tehničke akcije imaju ili sumnjive izglede na uspeh, ili mogu da imaju negativne posledice:

1) da svima blokiraju kritične portove na kojima su Windows rupe (135, itd.)
Ovo je naizgled ok, i to rade neki provajderi po svetu, ali npr. može da se desi da Outlook 2003 neće da skine mejl sa Exchange-a ako je to blokirano, ili da nekome kome to stvarno treba neće da radi DCOM/RPC preko Interneta, a što može da dovede u nezgodnu situaciju tog nekoga kome to treba za, što bi rekli, svakodnevni život i rad.

1.a) Mogu da probaju da dignu svest korisnika o ovim rupama tako što bi poskidali patcheve sa Microsofta čim izađu i stave ih na svoj server, šalju redovno mejlove i ponude to skidanje za dž., ako već ljudi nisu dovoljno svesni da to sami rade. Kosmička je pizdarija što oni naplaćuju i protok do svog servera koji ih ne košta ama baš ništa, odn. sve to ide kroz naše koaksijalne kablove po kućama i njihovu optiku, dakle troši tačno 0 dinara linka koji oni plaćaju (uzgred, sasvim moguće da ga oni plaćaju flat, tj. "radio ne radio", no to je špekulacija).

2) Da promptno otkače svakoga ko generiše jači broadcast saobraćaj, no to su već stvarno pipave stvari, pošto nije lako reći šta je to "jači broadcast saobraćaj", tj. ad hoc heuristike (al' je fensi izraz ;) za utvrđivanje razlike između "ovaj je fasovao worm-a" i "ovo je malo jači, mada sasvim regularan i ok broadcast saobraćaj" su poprilično zajebane, na tome ljudi doktoriraju. Broadcast paketi su takođe legitiman deo internet protokola i imaju svoju ulogu i primenu. Da potpuno ugase ARP je skroz glupo, ako ne i ne sasvim moguće.

3) Da batale tarifiranje protoka i počnu da prodaju flat rate kao sav kulturan svet, i onda nas uglavnom skoro zabole živo što povremeno tu i tamo jače šibaju neki ARP paketi.

Ovo pod 3) bi svakako bilo najbolje, i ne zahteva neko specijalno tehničko znanje (naprotiv dosta pojednostavljuje stvari). Jedino što to nije tehnička nego biznis odluka. Ja tipujem da će se to desiti kada se ubogi Telekom opasulji, izdigitalizuje dovoljno Beograd i počne da prodaje xDSL flat rate za neke prihvatljive pare.
Do tada, ponavljam - dok god jedini prodaju ovakvu uslugu, nemaju razloga da išta menjaju po pitanju poslovne politike, osim da ne pokažu "ljudsko lice kapitalizma" (što inače ne postoji ;).

U tom smislu, mislim da ima smisla masirati ih kad nešto ne radi kako treba, pa makar to rezultovalo samo vraćanjem tarife na početno stanje.

Ono što ti (tj. mi) kao korisnik možeš da uradiš je da tu potrošnju dokumentuješ. Treba ti windump/tcpdump i glupi awk skript od pet linija i da sve to stalno trči u pozadini Uz još malo skripta možeš čak i da napraviš sebi "alarm" kada krene "ARP oluja".

Jeste s***** stalno držati jedno oko na taksimetru, ali je tako je kako je.

[ stargatenow @ 24.09.2003. 08:20 ] @
Ma, kao sto neko ranije rece, pomnozi broj korisnika sa velicinom broadcast paketa koji svima stizu svakoga dana pa vidi koliko KRADU.
U svakoj normalnoj zemlji bi odmah mogli da ih tuzimo za to...
[ malisha @ 24.09.2003. 08:41 ] @
http://www.elitesecurity.org/tema/29932

http://www.elitesecurity.org/tema/29792

Sve sto imam na ovu temu da dodam ima ovde.....
[ pctel @ 24.09.2003. 13:27 ] @
Citat:
Bemliga, ja kad im pišem, uglavnom u Subject: stavim "Dokle više?"


Pa gde im to pises, objavi da svi znamo kad vec oni nisu objavili. Ja licno nisam za flat rate, jer bi se onda izgubilo na brzini. Sa svim korisnicima koje imaju, protok im je u proseku 2 MBps, a kad bi pustili flat rate, to bi bilo dovoljno za svega 10 korisnika (a ja ih znam toliko koji bi danonocno skidali gigabajte podataka). Ono za sta treba da se izborimo je besplatan lokalni protok.
[ cleric @ 24.09.2003. 22:18 ] @
Citat:
Bemliga, ja kad im pišem, uglavnom u Subject: stavim "Dokle više?"

Pa gde im to pises, objavi da svi znamo kad vec oni nisu objavili.


Nemoj sad od toga da pravimo neku veliku enigmu, ni meni niko nije rekao.
Ja u jednom trenutku probao, i video da se stvari dešavaju kada pišem na tu adresu. ;)

Treba samo malo da razmisliš (ne treba ni digitron ;) - sa koje adrese svaki
dan primaš mejl, i koja je to adresa iza koje na svakom Unixu postoji Neko?

Citat:
Ja licno nisam za flat rate, jer bi se onda izgubilo na brzini.


Ja lično iz sve snage jesam za flat rate, uz naravno prateći ne-pilićarski link
koji će to da podnese, kao kod svakog ne-pilićarskog provajdera u svetu.

Mnogo će te jače zveknuti po protoku npr. eventualno omasovljenje
kablovskog Interneta u tvojoj zgradi/kraju tj. na tvom kablovskom segmentu,
zbog prirode hibridne fiber-koaksijalne mreže.

Citat:
Ono za sta treba da se izborimo je besplatan lokalni protok.


Slažem se skroz, mada mi pada na pamet par razloga zašto to oni ne bi
dozvolili. Ko bi u tom slučaju sprečio npr. nas par ortaka da koristimo njihove
kablove za surf preko npr. nečijeg flat satelitskog Interneta?

Ništa bez flat rate-a. I kon-ku-ren-ci-je.

Oću bre 1 Mbit flat rate za 50-ak EUR mesečno, kao što imaju sva okolna i prekomorska plemena. ;)

[ pctel @ 24.09.2003. 23:53 ] @
Citat:
Oću bre 1 Mbit flat rate za 50-ak EUR mesečno, kao što imaju sva okolna i prekomorska plemena. ;)

Pa ako to moze tako, ajd' ti budi baja pa napravi za nas ostale... Treba ti minimum 100 Mbps prema internetu, i to ne satelitski.
To nema sanse da se uklope troskovi, da ne govorimo o profitu koji ima za cilj da ostvari svaka ozbiljna profitna organizacija.
Citat:
Treba samo malo da razmisliš (ne treba ni digitron ;) - sa koje adrese svaki
dan primaš mejl, i koja je to adresa iza koje na svakom Unixu postoji Neko?

Probao sam ali mi niko nije odgovorio, pa sam pretpostavio da nisu bas komunikativni (a zive od komunikacija :-))
Citat:
Ništa bez flat rate-a. I kon-ku-ren-ci-je.

NE, Ništa bez kon-ku-ren-ci-je. I flat rate-a. :-)
[ nemesis @ 25.09.2003. 18:33 ] @
Citat:
pctel:
JA: (pokusavam da izbegnem pominjanje virusa) Imaju li drugi ovaj problem?
ON: Samo pojedinacni slucajevi, ali to je zbog virusa.
JA: Imate li neki program za detaljnu evidenciju internet saobracaja?
ON: Nemamo, ali imamo antiviruse i ...
JA: KLEP. TU-TU...TU-TU...


ajde podali sa nama ostalim pilicima s'kim si prichao :)
?
elem... nadam se da neko nemisli da iko vodi kompletnu ''evidenciju''
znachi ... kopiju internet saobracaja itd...
:) mislim... malo je problem skladishtenja toga itd.. :)
[ nemesis @ 25.09.2003. 18:35 ] @
Citat:
pctel:
Pa zar ima onih koji nesto od ovoga drze ukljuceno !?


ima ima ... koliko hocesh :)
elem... up to date :) .. za win xp ... je oko 40mb ..
plus minus za driver update :) ... + neshto sitno
gubitak na protokol...
pa onda ostave NAV da radi komplet update sam itd...
pa onda ono ludilo sa download menagerima koji skidaju
reklame itd... a sve je to promet :)
pa recmo firma sa 20 pc-ja :))) le le :)

nemash pojima koliko to vuche prometa :)
[ nemesis @ 25.09.2003. 18:37 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Koliko ja vidim a vidim odlicno, nije problem u provajderima vec u vama koji ste potpisali njihove ugovore. Pogledajte te sta ste potpisali, jel pise negde vezano za "support", za reklamacije - postupak u slucaju reklamacije, itd.
Nema! Zar ne? Sto se sad bunite?


isto im to kuckam ovde al ne vredi:)
ne kapiraju ljudi da N E M A J U Z A G A R A N T O V A N protok itd...
nego transportni put shirine xxx Kilo BITA u sekundi .. kilo bit = 1000 ne
1024bita itd.. :)



[ nemesis @ 25.09.2003. 18:44 ] @
Citat:
cleric:
Dok se ne pojavi konkurencija, kada će sami da se cimaju. ;)



if then else :)
ali ... :).. postoji jedno veliko ali :)
ljudi .. ko je uzeo koji teren za kablovsku .. uzeo ju je :)
ine vredi ti da se koprcash ako tvoja zgrada hoce drugu
mrezu a recimo ti si okruzen zgradama drugog CaTV :)
teshko da ce neko onda da postavlja samo do jedne zgrade
oko naokolo itd... :)

shta je josh problem ... pare ... prezivece onaj ko je
najveci i najbogatiji itd... :) chista igra brojevima...
800.000 pretplatnika * 150din = 120.000.000 / 65 =
1846153,8461538461538461538461538 ...
zakruzimo na 1.800.000 Eura :)))
s v a k i m e s e c od CaTV pretplate :)))) ...
shta je onda ''sistemu'' da uleti sa 500.000 E onako
chisto onako da ubije konkurenciju :)))
heheheh zivi bili pa videli :)
[ nemesis @ 25.09.2003. 18:46 ] @
Citat:
stargatenow:
Ma, kao sto neko ranije rece, pomnozi broj korisnika sa velicinom broadcast paketa koji svima stizu svakoga dana pa vidi koliko KRADU.
U svakoj normalnoj zemlji bi odmah mogli da ih tuzimo za to...


u normalnoj zemlji mogao bi da platish za flat :)
chinjenica je da je kod nas net skuplji 8x do 25x nego preko :)
:)
[ 155FreeSpaceOptics @ 25.09.2003. 19:02 ] @
Citat:
cleric:

Oću bre 1 Mbit flat rate za 50-ak EUR mesečno, kao što imaju sva okolna i prekomorska plemena. ;)



ha ha ha
Gde ima 1Mbit flat rate za E50 mesecno? Ima ako se zadovoljis da procitas samo reklamu, medjutim kad krenes da citas ugovor onda to tamo ne pise.
Tamo ti govore da je prosek koriscenja interneta oko 2 casa dnevno i da prosecno ljudi ostvare protok od 20-40MByte. Kad oni kazu FLAT RATE oni podrazumevaju da mozes povuci dnevno 50MByte.

I vidi cuda, cim ti brojcanik okrene tih 50MByte, brzina pristupa sidje na 7 Kbit, sto ce reci imas 1Mbit do 50Mbyte a onda imas 7Kbit pa vuci koliko mozes i to se zove FLAT RATE.

Ima nesto sto Nemesis pokusava da vam objasni, to se zove "DEDICATED", a ustvari znaci GARANTOVANO. To kosta E300 za svakih 64 Kbit/s u svakom smeru.
[ 155FreeSpaceOptics @ 25.09.2003. 19:09 ] @
Citat:
nemesis:
Citat:
cleric:
Dok se ne pojavi konkurencija, kada će sami da se cimaju. ;)



if then else :)
ali ... :).. postoji jedno veliko ali :)
ljudi .. ko je uzeo koji teren za kablovsku .. uzeo ju je :)
ine vredi ti da se koprcash ako tvoja zgrada hoce drugu
mrezu a recimo ti si okruzen zgradama drugog CaTV :)
teshko da ce neko onda da postavlja samo do jedne zgrade
oko naokolo itd... :)

shta je josh problem ... pare ... prezivece onaj ko je
najveci i najbogatiji itd... :) chista igra brojevima...
800.000 pretplatnika * 150din = 120.000.000 / 65 =
1846153,8461538461538461538461538 ...
zakruzimo na 1.800.000 Eura :)))
s v a k i m e s e c od CaTV pretplate :)))) ...
shta je onda ''sistemu'' da uleti sa 500.000 E onako
chisto onako da ubije konkurenciju :)))
heheheh zivi bili pa videli :)


Ljudi u zgradama bi trebalo da budu pametniji, da postave uslov provajderima da kada buse zajednicke prostorije da bi provukli kablove, moraju da naprave mesto za jos jednog u buducnosti i da kablovski operator nema monopol nad tim otvorima. Onda taj tvoj primer nebi vise imao smisla, vec bi se onda provajder debelo zamislio da li treba postuje sto napise.
[ pctel @ 25.09.2003. 20:01 ] @
Citat:
ajde podali sa nama ostalim pilicima s'kim si prichao :)
?
elem... nadam se da neko nemisli da iko vodi kompletnu ''evidenciju''
znachi ... kopiju internet saobracaja itd...
:) mislim... malo je problem skladishtenja toga itd.. :)

pricao sam sa Nenadom, ali ne mogu da vam dam broj, pa da on posle promeni a ja ostanem i bez najgore tehnicke podrske.

Obican WinGate ima detaljnu evidenciju (trenutno) online korisnika i njihovih trenutnih konekcija, pa pretpostavljam da treba da ima i svaki profesionalni program.
Trebalo bi ako ja pozovem telefonom i pitam da mi proveri po kojim sam protokolima i sa kim trenutno konektovan, da on to moze da uradi.
Konkretno, gore sam mislio na program koji bih kod sebe instalirao i pratio svoj internet saobracaj.
Hocu da mu to dokumentujem lažni protok i da ga pitam koji to program/virus moze da napravi 10 Mb download uz 0b upload (obrnuto je svakako moguće). Svi meni potrebni internet protokoli komuniciraju dvosmerno.

Inace, dok ovo pisem, besni konstantno "download" na 87Kbps, pa vi izracunajte!
[ nemesis @ 26.09.2003. 11:10 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Ima nesto sto Nemesis pokusava da vam objasni, to se zove "DEDICATED", a ustvari znaci GARANTOVANO. To kosta E300 za svakih 64 Kbit/s u svakom smeru.


pa lepo ima kazem ... 256/64=4 ... 4 * 300e = 1200e mesechno :)
znachi i do 60x vishe nego shto neki potroshe na net :)
[ nemesis @ 26.09.2003. 11:15 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Ljudi u zgradama bi trebalo da budu pametniji, da postave uslov provajderima da kada buse zajednicke prostorije da bi provukli kablove, moraju da naprave mesto za jos jednog u buducnosti i da kablovski operator nema monopol nad tim otvorima. Onda taj tvoj primer nebi vise imao smisla, vec bi se onda provajder debelo zamislio da li treba postuje sto napise.


ma da :)
pazi ... ljudi su hepi kad im uvedu kablovsku uopshte itd... :)
sacesh ti nekoga da uslovljavash :0)
pa cesh isto prodjesh ko ''onaj_koga_iskljuchishe_i_chije_ime_nepominjemo" :))
pazi ... rade izvode podizvodjachi ... oni imaju radni nalog da urade to i to ..
njih ne znimaju tvoji problemi itd...
drugo ... nisu problem instalacije po zgradi ... problem je kako ce
drugi CaTV doci do tebe ... a da nepominjemo koliko to sve koshta :)


[ nemesis @ 26.09.2003. 11:20 ] @
Citat:
pctel:
pricao sam sa Nenadom, ali ne mogu da vam dam broj, pa da on posle promeni a ja ostanem i bez najgore tehnicke podrske.


jao strashno :)
pa zvao si na 064/8126xxx telefon ... pa to je ono shto dobijesh na onom papiru sa podacima tvoje konkecije ... ???
pa nije to neka naruchita tajna :)
na sajtu imash josh telefona ... :)

Citat:

Obican WinGate ima detaljnu evidenciju (trenutno) online korisnika i njihovih trenutnih konekcija, pa pretpostavljam da treba da ima i svaki profesionalni program.
Trebalo bi ako ja pozovem telefonom i pitam da mi proveri po kojim sam protokolima i sa kim trenutno konektovan, da on to moze da uradi.
Konkretno, gore sam mislio na program koji bih kod sebe instalirao i pratio svoj internet saobracaj.
Hocu da mu to dokumentujem lažni protok i da ga pitam koji to program/virus moze da napravi 10 Mb download uz 0b upload (obrnuto je svakako moguće). Svi meni potrebni internet protokoli komuniciraju dvosmerno.


e to je kljuchna rech ... t r e n u t n u ... znachi samo otvorene konekcije ...
a shta je sa UDP konekcijama... to shto ti zatvorish neku udp ne znachi da
josh neko vreme ti nece stizati udp paketi :))) ...

to o chemu ti prichash bi zahtevalo \\slushanje\\ celokupnog saobracaja :)))) ...
te bi onda ispalo da neko prislushkuje korisnike :) ...


Citat:

Inace, dok ovo pisem, besni konstantno "download" na 87Kbps, pa vi izracunajte!


nabavi commview ili neshto slichno i daj neki log ... :)
mozda te neko prca :)
[ pctel @ 26.09.2003. 12:46 ] @
Citat:
nabavi commview ili neshto slichno i daj neki log ... :)
mozda te neko prca :)

Evo ti pa daj dijagnozu. Ukljucim ja commview i sedim onako kao lovac kad vreba plen - niti disem, niti prstom mrdam :-)
Nepun minut potom, pocinje. Za par minuta bilo je 50.000 podataka tipa:
Code:

Protocol    Mac Addresses        IP Adresses        Ports
ARP REQ    00:30:B8:80:OA:DE  10.1.0.2-?-10.1.108.**    N/A        


gde je * broj od 1 do 50.000 a ** od 1.1 do 255.255
[ stargatenow @ 26.09.2003. 13:43 ] @
:)
Nocas izmedju 18:00 i 02:00 mi je doslo oko 10MB broadcast paketa...
[ pctel @ 26.09.2003. 13:47 ] @
IP adrese sa slicnim aktivnostima su jos:

192.168.128.1
192.168.129.1
192.168.130.1
195.252.113.33
195.250.117.1


(10.1.0.2 i 195.250.117.1 su Gateway-i, za ostale ne znam)
[ pctel @ 26.09.2003. 13:56 ] @
Citat:
Nocas izmedju 18:00 i 02:00 mi je doslo oko 10MB broadcast paketa...

Mislim da danas padaju svi rekordi...
Inače, otkad sam im rekao da obrate pažnju na moj protok, potrošnja mi se smanjila za 75% ;-)
[ 155FreeSpaceOptics @ 27.09.2003. 07:22 ] @
Citat:

ma da
pazi ... ljudi su hepi kad im uvedu kablovsku uopshte itd...
sacesh ti nekoga da uslovljavash :0)


Znam mnogo njih koji sada traze svoje pare nazad. Svaka batina ima dva kraja!
Znam mnogo slucajeva gde su se pod-izvodjaci pojavili pa odmah bez traga nestali kada im je predsednik kucnog saveta trazio da vidi tehnicki projekat za instalacije koje treba da urade.
Svaki stanar koji nije zadovoljan sa sadasnjim KDS ce istog momenta preci kod drugog ako mu taj ponudi bolje uslove i bolji servis. To je jednostavno uraditi.

Citat:

pa cesh isto prodjesh ko ''onaj_koga_iskljuchishe_i_chije_ime_nepominjemo" )
pazi ... rade izvode podizvodjachi ... oni imaju radni nalog da urade to i to ..
njih ne znimaju tvoji problemi itd...


Da se sluzbenici u Ministarstvu malo pozabave interesima drustva onda bi ova obaveza bila mandatorna i za svakog ko predstavlja skupstinu stanara odnosno vlasnike. Takav covek ne bi dozvolio da se pod-izvodjac uopste pojavi u zgradi bez gradjevinske dozvole i bez saglasnosti stanara. Dokle god budemo imali inertnu inspekciju i inertne predstavnike tako ce nam i biti, bicemo na kraju "repa" a obicno se tamo nalazi GUZICA!

Citat:

drugo ... nisu problem instalacije po zgradi ... problem je kako ce
drugi CaTV doci do tebe ... a da nepominjemo koliko to sve koshta


To ne kosta puno ako imas plan kako i za koje vreme zelis da vratis ulozeno. Ima cak zainteresovanih koji zele da ti daju novac da to ostvaris. Jedini uslov koji postavljaju je da budes legalan u svemu! A to je mnogo-mnogo rada a to Srbi ne vole, vec vole sve AdHoc pa sta bude. Prvo potrose pare pa posle gledaju kako da to bude legalno umesto da rade obrnuto. Cist primer ovoga ti je bgwireless ekipa. Prvo su kupili opremu, postavili je i ponudili je, i sada pokusavaju da joj daju neku dozu legalnosti, tako sto se pozivaju na EEZ zakone koji se kod nas jos ne primenjuju i koji se jos dugo i nece. (sad ce da skoce na ovu moju opasku!)
Dosta ljudi ukljucujuci i tebe se smeju www.beogradwireless.net jer oni upravo rade obrnuto, prvo legalizacija pa onda investicija. Koliko se ja secam doskocice, glasi otprilike ovako: "ko se poslednji smeje taj se najsladje smeje."
[ pctel @ 27.09.2003. 15:05 ] @
Udaljismo se od teme, pa da podsetim na neke stvari:

Citat:
Svaki stanar koji nije zadovoljan sa sadasnjim KDS ce istog momenta preci kod drugog

Ne moze u zgradi sa 50 stanova biti 50 KDS-ova
Citat:
Znam mnogo slucajeva gde su se pod-izvodjaci pojavili pa odmah bez traga nestali kada im je predsednik kucnog saveta trazio da vidi tehnicki projekat

Jedno iskustvo vise - sledeci put nece traziti! :-)
Citat:
Da se sluzbenici u Ministarstvu malo pozabave interesima drustva

Nije za ovu temu, ali dobro...

Za nekog je interes drustva da se zivi samo u legalizovanim kucama, a da se one druge poruse, ali za onog ko bi tada zavrsio na ulici nije.

Za nekog je interes drustva da se voze automobili po najnovijim tehnickim i ekoloskim standardima, a ostali da se uniste, ali za onog ko bi tada morao pesice nije.

Za nekog je interes drustva da se primaju samo plate koje su u skladu sa Evropskim prosekom, a da se ove manje ukinu, ali za one koji bi ostali bez prebijene pare nije!

I naravno, za neke je u interesu drustva da mogu postojati samo telekomunikacije "koje su legalne u svemu", ali za one koji ce ostati odseceni od sveta nije!
[ 155FreeSpaceOptics @ 28.09.2003. 23:44 ] @
nastavak...nije za ovu temu...tvoj post ce ostati a moj ce da obrisu ali se nadam da ces ga videti...

Citat:
Nije za ovu temu, ali dobro...

Za nekog je interes drustva da se zivi samo u legalizovanim kucama, a da se one druge poruse, ali za onog ko bi tada zavrsio na ulici nije.

Ako je investitor svesno gradio kucu za koju nema dozvolu, naravno da treba da se srusi.

Citat:

Za nekog je interes drustva da se voze automobili po najnovijim tehnickim i ekoloskim standardima, a ostali da se uniste, ali za onog ko bi tada morao pesice nije.

Nema potrebe da ide pesice, postoji GSB, taxi, metro, "palac"...a ko nema strpljenja, treba da ide pesice.

Citat:

Za nekog je interes drustva da se primaju samo plate koje su u skladu sa Evropskim prosekom, a da se ove manje ukinu, ali za one koji bi ostali bez prebijene pare nije!

Za takve koji ostanu bez prebijene pare cemo naci mesto, ionako nam kazu da su sela ostala bez stanovnika, znaci bice posla za njih u poljoprivredi.

Citat:

I naravno, za neke je u interesu drustva da mogu postojati samo telekomunikacije "koje su legalne u svemu", ali za one koji ce ostati odseceni od sveta nije!

Prosto je neverovatno kako Evropska unija funkcionise "legalno"...kako bi se samo razvijale da je "nelegalna" kao kod nas!!!
[ pctel @ 29.09.2003. 15:39 ] @
ma kakva legalizacija...
Ja sam uvek bio za anarhiju! Demokratija je kao sto znate nemoguca, a svaka legalizacija tj. vlast tezi da postane diktatura. Anarhija je najstarije drustveno uredjenje, najduze je trajalo, najmanje zla nanelo...
:-)

PS. U demokratski uredjenom drustvu kao sto je ES ova poruka prosto trazi brisanje.
:-)
[ malisha @ 29.09.2003. 23:37 ] @
Citat:
nemesis:
pa cesh isto prodjesh ko ''onaj_koga_iskljuchishe_i_chije_ime_nepominjemo" :))


ne znam zasto, ali mi se cini da se ovo odnosi na mene.... ali pravda je dostupna iako spora...

a ja sam suvise uporan (izazvan) da bi dozvolio da ovo sto se meni desava tek tako prodje...
[ srki @ 30.09.2003. 12:46 ] @
nemesise, a sto su ti poruke pune " ... " ?!?
Bas tako za razmakom pa tri tacke. Bas izgledaju konfuzno.

Nadam se da ne pricas tako kao sto ti poruke izgledaju :-)
[ malisha @ 02.10.2003. 00:29 ] @
Zagarantovane brzine:


[Ovu poruku je menjao malisha dana 02.10.2003. u 02:36 GMT]
[ malisha @ 02.10.2003. 00:32 ] @
Besplatna instalacija i modem:
[ malisha @ 02.10.2003. 00:34 ] @
A sa druge strane cene "besplatnih" usluga!!!
[ nemesis @ 02.10.2003. 02:19 ] @
Citat:
malisha:
Zagarantovane brzine:


[Ovu poruku je menjao malisha dana 02.10.2003. u 02:36 GMT]


sve je kewl i keasno ali gde ti pishe u ugovoru da ti je zagarantovana
brzina za net ?:) ... ili samo do sbb:) .. heheh:)))
[ malisha @ 02.10.2003. 08:20 ] @
Citat:
nemesis:
sve je kewl i keasno ali gde ti pishe u ugovoru da ti je zagarantovana
brzina za net ?:) ... ili samo do sbb:) .. heheh:)))


Pise sledece u Clan-u 7.
"Preduzece se obavezuje da ce odrzavati permanentno i kvalitetno sistem radi ocuvanja postignutog nivoa kvaliteta usluga."

Postignuti kvalitet = reklamirani kvalitet = ono sto se prodaje kao usluga

[ pctel @ 02.10.2003. 12:48 ] @
Ako moze tako da se radi, evo ja cu da napravim prvi pristup internetu sa 2 Mbps zagarantovanim i neogranicenim protokom, a to sto cu od mene prema internetu da stavim samo neki 33.6k modem, bas me briga, vazna je brzina do mene! Ako i ne bude bio pun 33.6 protok, ni to me ne interesuje, to je do telekoma! Nemesise, da li bi neko mogao da me tuzi zbog toga?


Zar ne postoje neki standardi o propusnom opsegu prema nadprovajderu... ako imas npr. 1000 korisnika se 256 kbps, sigurno ne mozes staviti 1Mbps prema internetu... a ne treba ti ni 256 Mbps... koliko moras imati prema internetu (zagarantovano)?
[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2003. 13:53 ] @
Citat:

Zar ne postoje neki standardi o propusnom opsegu prema nadprovajderu... ako imas npr. 1000 korisnika se 256 kbps, sigurno ne mozes staviti 1Mbps prema internetu... a ne treba ti ni 256 Mbps... koliko moras imati prema internetu (zagarantovano)?


Ne postoje standardi...

- U liberalno kapitalistickim zemljama kvalitet servisa ti donosi/odnosi korisnike, pa ljudi koji stede na bandwidth-u mogu da izgube klijente. Ne postoje "propisi" koliko koji ISP treba da ima bandwidth, ali ISP-ova ima mnogo pa korisnici migriraju ako primete da nesto ne valja. Naravno, ko ima SLA koji propisuje minimalni QoS moze lepo i da tuzi ISP-a zbog pretprljene stete... a i za lazni marketing se moze popiti tuzba.

- U totalitarnim rezimima je sve propisano, pa i minimalni bandwidth - samo sto je internet manje-vise ilegalan :) Obicno postoji jedan ISP koji partija (centralni komitet) kontrolise i propisuje koliki bandwidth pojedincu stvarno treba :)

- U anarhijskim rezimima je sve haoticno :) Vazi pravilo jaceg.. a to obicno nije korisnik :)


Pa ti prepoznaj gde spada SCG :)
[ ddz @ 02.10.2003. 22:27 ] @
A evo kakve su cene u komšiluku:

sa www.xnet.hr



Ne nude ništa drugo osim flat-rate. Ali ne SBBov "flat-rate" gde na kraju meseca naplate potrošene megabajte, nego PRAVI FLAT RATE, bez ograničenja potrošnje.

Uz to, vredi napomenuti da je DCM najveći hrvatski cable operator, i da je sponzorisan od strane Soroša. Hmmm, na koju li me to firmu kod nas podseća? ;)

Inače, 1€= cca 7.5kn
[ S a l e @ 02.10.2003. 23:01 ] @
Ako je kurs 7.5, onda sam izracunao da su cijene ove:
Citat:
64 / 64 - 22 EUR
128 / 64 - 36 EUR
256 / 64 - 56 EUR
512 /128 - 105 EUR

Najam modema - 1,952 EUR


Za ISDN 64/64 ovdje bi ga morao da platis mnogo vise od 22 eura mjesecno...
A veza slicne brzine kod njih kosta ~22 EUR (uracunat PDV 22%)...

Sta reci...
[ nemesis @ 03.10.2003. 03:01 ] @
Citat:
malisha:
Pise sledece u Clan-u 7.
"Preduzece se obavezuje da ce odrzavati permanentno i kvalitetno sistem radi ocuvanja postignutog nivoa kvaliteta usluga."
Postignuti kvalitet = reklamirani kvalitet = ono sto se prodaje kao usluga


a pa nije isto :) ne nene ne e...
pitanje shta znachi postignuti nivo .. znachi reko sam ti ..
nigde nepishe explicitno u anex-u ;)

Preduzece se obavezuje da korisniku obezbedi stalnu vezu 24/7 bez prekida
duzeg od XXX min uz godishnji nivo UPLINE-a od 95.5 ili 99.5 i stalni rezervisani
kapacitet itd...

ne kazem da je anex najsrecnije napisan :) ... niti precizno ... ali ti kazem da ti
neobezbedjuje nishta ali bash nishta :)
shta znachi permantetno i kvalitetno da radi sistem... koji sistem ..
sistem prenosa... do koga .. do korisnika ... od koga ... od ISP-a ..
e sad a sta je sa CONTEXT-om ... to je sadrzajem ... to je tebi problem :)))
ti verovatno ima stalnu vezu da centrom ... sa CMTS-om ... ali pitanje
dal imash i kakvu vezu ka zeljenom sadrzaju sa neta... :)

ja sam i dalje stava da ti taj ugovor neobezbedjuje nikakva prava :)
[ nemesis @ 03.10.2003. 03:10 ] @
Citat:
pctel:
Ako moze tako da se radi, evo ja cu da napravim prvi pristup internetu sa 2 Mbps zagarantovanim i neogranicenim protokom, a to sto cu od mene prema internetu da stavim samo neki 33.6k modem, bas me briga, vazna je brzina do mene! Ako i ne bude bio pun 33.6 protok, ni to me ne interesuje, to je do telekoma! Nemesise, da li bi neko mogao da me tuzi zbog toga?


mozesh i izgubish korisnike :)
e sad... bices zanimljiv korisnicima koji ce medju sobom shetaju podatke :)
itd... al malo si ono .. banalizovao stvari ...

Citat:

Zar ne postoje neki standardi o propusnom opsegu prema nadprovajderu... ako imas npr. 1000 korisnika se 256 kbps, sigurno ne mozes staviti 1Mbps prema internetu... a ne treba ti ni 256 Mbps... koliko moras imati prema internetu (zagarantovano)?


za shvaki k zagantovanog morash imati 1/1 da bi radilo :) ...
zato sigurno nikad necesh dobiti kuci zagarantovan link ... :)
u najboljem sluchaju ... ko zna :)
[ pctel @ 03.10.2003. 11:52 ] @
Citat:
nemesis:
Citat:
pctel:
Ako moze tako da se radi, evo ja cu da napravim prvi pristup internetu sa 2 Mbps zagarantovanim i neogranicenim protokom, a to sto cu od mene prema internetu da stavim samo neki 33.6k modem, bas me briga, vazna je brzina do mene! Ako i ne bude bio pun 33.6 protok, ni to me ne interesuje, to je do telekoma! Nemesise, da li bi neko mogao da me tuzi zbog toga?


mozesh i izgubish korisnike :)

Da, al dok se oni osveste, ja se nakupim para... :-)
Evo, ukradose mi ideju... bas sam naisao na podatak da jedna firma nudi 10Mbps konekciju deleci svoju 256 kbps prema net-u na 100 korisnika :-). Mogu li da ih tuzim za kradju autorskih prava na tu prevaru? :-)
[ nemesis @ 03.10.2003. 13:54 ] @
Citat:
pctel:
Da, al dok se oni osveste, ja se nakupim para... :-)
Evo, ukradose mi ideju... bas sam naisao na podatak da jedna firma nudi 10Mbps konekciju deleci svoju 256 kbps prema net-u na 100 korisnika :-). Mogu li da ih tuzim za kradju autorskih prava na tu prevaru? :-)


u je ... pa absolute ok je imao svojevremeno i josh zeshci odnos :)
al neka :) ... ajde finismo i multikulti ... itd.. :)

elem... ali ti mozesh da imash lokalni saobracaj koji zanima korisnike.
context provider ... znachi ... tv kanali .. movie on demand itd... :)


:)....


samo je pitanje bandwith mendzmenta kako ce shta da radi itd.. :)
[ nemesis @ 03.10.2003. 13:56 ] @
malisha shta si uradio sa instalacijama...
ajde neki feedback... :) ... kad ti vec radimo probono reparaciju :)

vidimo da ce na kraju da konzilijum iz bgd ide za nsad da radi pregled
i vecanje oko malishinog problema :0)))
[ pctel @ 12.10.2003. 16:12 ] @
Citat:
Imam SBB kablovski net i sledeci problem: kada ne radim nista na kompjuteru i kada pogasim sve programe koji koriste net i dalje postoji odredjeni protok podataka preko mog kablovskog modema koji rezultuje velikom potrosnjom uplacenih paketa (za sada od 1 do 5 MB /h u idle stanju!).
Pomocu programa CommView sam detektovao da je taj idle saobracaj rezultat velikog broja ARP paketa koje izgleda salje sam provajder.
Cak i kada firewall ukljucim na block all to i dalje tece (posto je to pass-through saobracaj kroz modem). Sta da radim? Koliko sam se informisao na netu ne mogu da blokiram taj ARP saobracaj, ali da li mogu od njih da trazim da to nekako smanje?
Imaju li oni pravo da naplacuju broadcast saobracaj - i to svakom korisniku???
Pre neko vece mi je otislo 50MB za noc, a da nisam pipnuo net...


Mislim da ce danas biti vise... oko 10 Mb/h konstantno, ceo dan. Sutra ce administratori imati pune ruke posla da preprave izvestaje, pa "treba imati razumevanja" ako isti budu kasnili.
[ ddz @ 12.10.2003. 18:15 ] @
Citat:
Mislim da ce danas biti vise... oko 10 Mb/h konstantno, ceo dan.


Taman sam pomislio da je moj komp poludeo! Ostavio sam otvoren telnet i otišao od kompjutera. Kad sam se vratio, video sam da activity svetli (dakle ne trepće, svetli) i da mi je otišlo nekih 7-8 MB
[ nemesis @ 13.10.2003. 14:49 ] @
Citat:
pctel:
Mislim da ce danas biti vise... oko 10 Mb/h konstantno, ceo dan. Sutra ce administratori imati pune ruke posla da preprave izvestaje, pa "treba imati razumevanja" ako isti budu kasnili.


na koju to poruku odgovarash... ???
ja je nisam video u zadnjih par dana .. mada ... sve je moguce :)
[ login15 @ 22.10.2003. 03:02 ] @
Kakva je situacja oko SBB?
Nasao sam modem Motorola Surfboard Cable Modem SB5100E po ceni od 5500 din ali sam procitao ove jadikovke na SBB pa me interesuje da li da se kacam ili ne?
Takodje interesuje me kakvo je stanje na grbavici sa protokom konkretno (Lasla Gala) posto cujem da su nesto sredjivali na limani 1 i 2.
[ ddz @ 29.10.2003. 10:14 ] @
Ne treba da ti kupuješ modem, dobićeš ga od SBBa kad se budeš prijavio za 'net. O stanju na novosadskoj mreži ne mogu ništa da ti kažem, a što se beogradske tiče - vidiš u prethodnim postovima. Fina stvar, ali skoro godinu dana boluje od dečijih bolesti.




Da li je još neko primetio probleme sa Internetom u poslednjih nekoliko dana? U subotu sam imao još jedan napad ARPova (activity je svetleo neprestano, dok sam ja primetio otišlo 14MB). Doduše, malo su se izbezobrazili, poslao sam mail ggajicu čim sam video šta se desilo. Još uvek nisam dobio odgovor, niti je sređena potrošnja.

Pored toga, juče sam video tri prekida u radu, danas još jedan, ali verujem da je to zato što čačkaju CMTS da bi pustili (davno obećane) digitalne kanale.

Da ne bismo više ovakvim porukama smarali ljude sa ESa, otvorio sam mailing listu na Yahoo.

Prijavljivanje na [email protected]

Arhiva poruka će biti dostupna svima, a nalazi se na http://groups.yahoo.com/group/sbbinfo/messages
[ pctel @ 29.10.2003. 14:49 ] @
Od kad postoje, ovih dana su ubedljivo najgori.
[ srdjandakic @ 30.10.2003. 14:24 ] @
Citat:
login15:
Kakva je situacja oko SBB?
Nasao sam modem Motorola Surfboard Cable Modem SB5100E po ceni od 5500 din ali sam procitao ove jadikovke na SBB pa me interesuje da li da se kacam ili ne?
Takodje interesuje me kakvo je stanje na grbavici sa protokom konkretno (Lasla Gala) posto cujem da su nesto sredjivali na limani 1 i 2.


Komsija, nije lose na Grbavici. Ja sam u Gogoljevoj.

Desi se ponekad, recimo par puta dnevno, da jednostavno pukne na minut-dva: pogasi lampice i onda pali jednu po jednu i krene normalno.

Protok je OK ... isao je ~30 KB/s na 256k a sad sam od nedavno smanjio na 128k pa ide 15-16 KB/s (misim na download)
[ cleric @ 08.12.2003. 05:13 ] @

Je l' možemo da se prebrojimo, koga još u zadnjih mesec dana izuva ARP flooding?

Mene razvališe, tikće taksimetar samo tako. A ja ni nisam kući. ;)

Znam da bar još dvoje troje ljudi ima ovaj problem. Je l' se dešava još nekome ko ovo čita?

[ pctel @ 08.12.2003. 11:18 ] @
Samo pritisnes onaj mali taster na modemu i toga vise nema :-)
Ja se iskljucujem i dok kucam ovu poruku, ukljucim se samo da kliknem na posalji :-(
[ stargatenow @ 08.12.2003. 13:55 ] @
Zalosno je sto imamo kablovski internet a ne mozemo stalno biti na vezi zbog nesposobnosti ISP-a da resi te probleme sa broadcast paketima.

[ nemesis @ 10.12.2003. 23:48 ] @
Citat:
stargatenow:
Zalosno je sto imamo kablovski internet a ne mozemo stalno biti na vezi zbog nesposobnosti ISP-a da resi te probleme sa broadcast paketima.


to josh uvek traje ?
[ S a l e @ 11.12.2003. 00:11 ] @
Posto sam sada u skoli naucio sta su ARP paketi, sada mi je jos vise smijesno sta to oni naplacuju... Uzas... Zasto ne podese da je taj lokalni saobracaj kroz mrezu besplatan?!
[ pailhead @ 04.03.2004. 21:32 ] @
E ja sam totalni laik, a sbb koliko god da je los ipak prizejlkujem da se pojavi kod mene jer ja imam jos goreg provajdera i.com.

Anyway, sta je meni mnogo glupo bilo u onim paketima bla bla brdo para = veoma malo megabajta je sto ti se isto naplati mb koji skines iz japana (kao laik pretpostavljam samo da ide preko vise kompjutera cega vec) i mb koji skines od komsije sa 3eg sprata. Isto mi je delovalo glupo i ono sto ti naplacuju izvestaj, koji jeste 30kb ali je to tvojih 30kb.
Za sada bih voleo da se prikljucim na taj njihov flat jer trenutno sam na dial up-u koji me kosta prosecno 4000din mesecno
[ pierre @ 07.03.2004. 14:22 ] @
Citat:
pailhead:
E ja sam totalni laik, a sbb koliko god da je los ipak prizejlkujem da se pojavi kod mene jer ja imam jos goreg provajdera i.com.


ne bih da te ispravljam, samo bih da dodam, da to ipak moze da bude i stvar ukusa. zavisi sve od toga sta ti lakse, a sta teze pada.

ikom je dosao kod nas na karaburmu i rekao bice internet sledeceg meseca. sledeceg meseca su rekli bice za dva meseca. za dva meseca su rekli bice na leto. i tako dalje, u nedogled...

onda je dosao SBB i rekao ima internet i odmah sutra poslase decka koji je doneo modem, napravio anex ugovora i naplatio setup, instalaciju i dva paketa, ali nije bilo interneta - jer "treba da se pojaca signal".

kad ce to da bude? sutra. sutra su rekli do kraja nedelje. krajem nedelje su rekli sledece nedelje. i tako dalje i tako dalje dva meseca, onda pocetkom februara mi kazu bice do kraja meseca, a 29.tog februara "neznamo tacno, ali u toku narednih mesec dana sigurno nece biti"

da ne ponavljam, deo price sam ispricao na:
http://www.elitesecurity.org/tema/39193/3#296838

Citat:
pailhead:
Anyway, sta je meni mnogo glupo bilo u onim paketima bla bla brdo para = veoma malo megabajta je sto ti se isto naplati mb koji skines iz japana (kao laik pretpostavljam samo da ide preko vise kompjutera cega vec) i mb koji skines od komsije sa 3eg sprata.

nisam ni ja neki expert, ali mislim da je njima svejedno da li skidas 100 MB sa nekog sajta iz japana, ili sa nekog sajta koji je tu u beogradu.

a to za komsiju sa treceg sprata si mozda i u pravu. kolliko sam ja obavesten, navodno je u svetu uobicajeno da se takve stvari racunaju u nesto kao "interni saobracaj" i da se ne naplacuju. sad da li je to istina, ne bih mogao da se sporim...

Citat:
pailhead:
Isto mi je delovalo glupo i ono sto ti naplacuju izvestaj, koji jeste 30kb ali je to tvojih 30kb.

dobro, to su sitne pare. ako su korektni prema meni, to im nikada nebih zamerio.

Citat:
pailhead:
Za sada bih voleo da se prikljucim na taj njihov flat jer trenutno sam na dial up-u koji me kosta prosecno 4000din mesecno


ja sam se pre dva i po meseca prikljucio na njihov kablovski intenet i sve im platio, ali mi ne radi pa sam i dalje na dialup-u, koji me takodje kosta 3000 do 4500 hiljade mesecno...

kad odlucis da uvedes i internet, nemoj prvo njih da pitas da li moze, vec se raspitaj u svojoj zgradi da li ima neko kome vec radi kablovski internet. ako ima - super, verovatno neces imati problema, ali ako nema ili ako je potrebno da oni nesto intervenisu da bi ga bilo, onda ces da se nacekas i mozda nikada i ne docekas da oni nesto urade. osim da obecavaju.
[ pailhead @ 09.03.2004. 01:22 ] @
Pa dobro, ali meni su oni dosli valjda 2001 i spominjali internet i potpisao sam, tada je bio dp.com, ovo tvoje mi ipak deluje malo realnije, ako vec imas i modem i kabl, i ugovor.
MIslim da je sbb golo g..., ali i.com je jos gori jer je sve to ovde kaubojska kradja i otimacina.

U zgradi niko nema sbb, a kamoli internet, ali nadam se da ce bar potpisati 50% za prelaz, jer evo sad nisam odgledao southpark jer su prekinuli na pocetku program i pojavilo se tek posle sat vremena, a pre toga nije bilo od nekih pola 12. To se cesto desava.

Sbb imaju mozda nekih 300 metara dalje od moje zgrade, moguce da imaju i internet, tj barem uslove za njega, ali ljudi koje ja znam nisu hteli da placaju te glupe i preskupe pakete. Ali tv im radi super, za razliku od mog koji ima sneg na pola kanala i nestaje svako trece vece.

Kao sto rekoh nisam expert, ali stvarno mislim da ima veze odakle skidas, barem sam do zakljucio po prijatelju koji zivi u spaniji i ima bas kablovsku vezu, i ima ne znam 1gb limit za internationalni promet.
A komsija sa treceg sprata je u tvojoj mrezi, i izmedju vas dvojice je jedan kompjuter, to bi trebalo biti besplatno.
[ nemesis @ 10.03.2004. 12:27 ] @
Citat:
pailhead:
A komsija sa treceg sprata je u tvojoj mrezi, i izmedju vas dvojice je jedan kompjuter, to bi trebalo biti besplatno.

prvo to nije besplatno .. jer taj saobracaj zauzima resurse... ;)
a kroz te resurse moze da ono shto se napalacuje... ti i tvoj komshija mozete
wirelessom da jedan drugog povezete ako vam je to toliko bitno :) ...

[ pailhead @ 17.03.2004. 07:38 ] @
Jao :)
Sto si ti pametan ;)

Ja sam kao laik ;), zakljucio sledece ;))
npr. imam modem :), imam kabl do provajdera ;)

uzmem 256 pake ;) ili 64 :), sve to ide preko istog kabla ;))))

sto znaci, da taj kabl ;), moze da prenese 256k :)))))
ako svi imaju prosecno taj 64k flat ;))))) jel onda ostane 192k za sherovanje sa komsijama :)), ne onima sa treceg sprata ali sa onima 3 naselja dalje ;)))))

doduse :))
to je verovatno bezveze :)
jer komsije mogu da se povezu ;)) wirelessom ;), kako to bese ide ;) moraju da skupljaju potpise po zgradi ;) da bi mogli da stave onaj ap na zgradu ;) pa onda da postave tu jedan kompjuter ;) jer kablovi valjda nemogu biti duzi od 5m ;) pa onda da kupe svu tu silnu opremu i da je odrzavaju ;)
;))))
[ nemesis @ 17.03.2004. 21:04 ] @
ajde ovako da ti pojednostavim...
dva modema u istoj zgradi jedan drugog nevide...
nego sva komunikacija ide od modema do centra pa od centra do korisnika :0
propusna snaga centra je 50MB .. 50.000 Kbps :) ...
e sad... nije samo stvar u propusnoj moci nego i u kolichini tcp/ip paketa koji moze
da obradi :) .. shta to znachi to znachi da je centru svejedno sa kim ti dzarash
podatke :) ... :))) ...
a shto se tiche wireless-a :) .. tachno je tako .. ap i udri mishko ;) ...
[ pailhead @ 22.03.2004. 13:48 ] @
Znaci centar moze da primi 40 korisnika istovremeno?

A taj centar, sa cim je povezan, dalje?
I kako rade to u normalnim zemljama?
[ nemesis @ 22.03.2004. 16:46 ] @
ako nisi ovo do sad shvatio ni dalje
objashnjavanje ti neci objasniti :)
[ pailhead @ 22.03.2004. 22:11 ] @
Pa nisam razmeo
a voleo bih da shvatim.

Znaci zbog slabe propusne snage centra, koji verovatno nema razloga da bude slab zbog veoma visokih cena internet usluga, oni onemogucavaju komunikaciju medju korisnicima unutar same mreze, kako bi imali mesta za regularan internet koji mogu papreno da naplacuju?

A opet nije mi jasno, ako vec postoje counterstrike i kojekekakve gluposti serveri, sta ako se sutra poveze 100 korisnika da igra igrice unutar mreze (koja je besplatna?) eto im zakrcenja, zauzeti su im resursi koje mogu papreno da naplate i sta... propada sbb?

[ Reljam @ 01.11.2004. 09:10 ] @
Da li ljudi i dalje imaju onaj problem sa 'misterioznim' protokom na SBBu (ARPovi?)? Kako ste to resili za sada?
[ pctel @ 01.11.2004. 13:14 ] @
SBB je resio taj problem. Misteriozni protok je dosta retka pojava, a i kada ga ima onda se ne zaracunava u potrosnju.
[ idFilip @ 01.11.2004. 15:03 ] @
Citat:
Reljam: Da li ljudi i dalje imaju onaj problem sa 'misterioznim' protokom na SBBu (ARPovi?)? Kako ste to resili za sada?



Izmedju ostalog moze se resiti i nabavkom Routera. ARP paketi ne prolaze kroz router. Znam da to ne resava problem kod samog ISP-a ali jedan od nacina da se ne racuna bandwidth koje arp paketi mogu da naprave.


Citat:
pctel: SBB je resio taj problem. Misteriozni protok je dosta retka pojava, a i kada ga ima onda se ne zaracunava u potrosnju.


Ja sam se uverio u suprotno.