[ Jericho @ 12.11.2007. 16:34 ] @
Ovih dana kupujem novi komp, imam jos samo par nedoumica, pa bi me interesovala vasa iskustva oko sledecih dilema:


MB: Asus P5K, Intel P35, S775
ili GA P35-DS3P
***da li Gigabyte zaista vredi tih 20 evra razlike u ceni?

/Procesor: C2D E6550 2.33GHz (1.333MHz, 4MB, Conroe, S775, Active Heatsink)/
/HDD: SEAGATE Barracuda 250GB 7200rpm 16MB cache Serial ATA II-300/
/RAM: Kingston VR 1 GB DDR2 800 (kasnije cu dodati jos memorije)/
/DVD RW: Lite-ON LH-20A1L-05C 20x Light Scribe+SAW SATA/

***Da li je za ovo dovoljno napajanje od 400-450W? Pokusao bih da ustedim i na kucistu, uzeo bih neko obicno kuciste od 20-30€ i stavio neko bolje napajanje. Ima li neko predlog komplet kucista sa dobrim napajanjem - da nije skupo, a da "ponese" ovu konfiguraciju?
***Mislim da mi ne treba dodatni kuler za ovo? Ili gresim?

Hvala svima unapred

P.S. Ako neko ima jos neku sugestiju, pucajte dok ne bude kasno
[ StORM48 @ 12.11.2007. 18:58 ] @
Za mene lično, GA ploča vredi i više od tih dodatnih 20€.

Već na prvi pogled GA ploča deluje, da tako kažem - ubedljivije i ozbiljnije od P5K ploče.

Kada malo detaljnije osmotriš samu ploču, videćeš da Asus-u fali još ponešto osim vizuelne dopadljivosti.
Ploča je mnogo slabije pasivno hlađena u odnosu na GA ploču, ima 5+1 SATA konektora (naspram čak 8 kod Gigabyte-a), ATA kontroler je postavljen na najlošiju moguću poziciju, a osim svega toga - raspolaže iritantnom Asus-ovom izvedbom od svega jednog PS/2 porta (što je valjda nekakva ušteda prostora(?) - a totalna glupost), a pritom GA ploča raspolaže i COM i LPT portovima, koji nisu bog-zna koliko neophodni, ali nije loše imati ih. Broj USB portova je isti (uslovno rečeno - pošto kod Asusa jedan neminovno odlazi na miša). Asus takođe ima COM port, ali ne na "backplate-u", već u vidu konektora za dodatni bracket.

Od boljih osobina Asus-a tu je 3 PCI slota (naspram dva), ali samo u teoriji, pošto grafička kartica nepovratno pokriva jedan i time ga čini neupotrebljivim.

Ostale tehničke karakteristike su u principu nebitne prilikom poređenja, jer su jednake zbog zasnovanosti na istom čipsetu. Kvalitet i jedne i druge ploče je na zavidnom nivou, obe su stabilne, ali je "naponski blok" kvalitetnije odrađen kod Gigabyte-a.

Gigabyte ploču krasi još jedna unikatna osobina - DualBIOS, koji omogućava flešovanje nove verzije bez straha da će nešto krenuti naopako, što ume da bude vrlo korisna stvar, čak i za korisnike koje OC ne privlači, a zbog toga što su smene procesora veoma česte, što obično zahteva i buduću intervenciju na BIOS-u.


Ostatak konfiguracije je OK. Ja bih Ti savetovao da apsolutno ostaneš pri ideji da napajanje bude neko kvalitetnije (navedena snaga će biti dovoljna za ovo, pod uslovom da grafička ne bude neka babaroga), a i kod biranja kućišta bi bilo poželjno da dobro obratiš pažnju na prostor oko napajanja (kada je previše pribijeno uz "plafon" kućišta, ume da se greje preko mere).

Obzirom na sadašnju bagatelnu cenu memorija, bilo bi dobro da (ako ikako možeš) uzmeš nešto iz više kategorije (HyperX, Geil Ultra itd).

Disk - OK,
Rezač... ne znam - ni jedan mi se danas ne sviđa. Tu industriju optike bi trebalo dezintegrisati. Bolje bi gramofoni rezali diskove!

Grafička?

Pozdrav
[ Jericho @ 13.11.2007. 10:40 ] @
Hvala na iscrpnom odgovoru, Storm!
Iskren da budem, najpre sam odabrao Gigabyte plocu, ali sam zatim video da Asusova P5K takodje ima P35 chipset, pa sam kontao da li da malo ustedim... Ali ocito da se na maticnoj ne isplati stedeti.
Sto se tice zamene memorije za bolju, zasad cu ostati na ovoj obicnoj od 800 MHz, a kad padnu cene memorija na 1333Mhz, kupujem i menjam! Zato sam i uzeo ovu najobicniju KVR DDR2, da mi posle ne bude zao da je menjam, a opet, da u pocetku radi solidno i ne usporava me.

E da, graficka je (takodje posle forumskih konsultacija) ipak Palit Nvidia GF 8600GT Sonic+ 256MB DDR3 1.0ns PCIE.

U celoj prici me delimicno deprimira to sto sam vec u startu odabrao sve komponente koje su mi kasnije preporucili, vrlo rado bih prihvatio i Tvoj predlog, ali on ce ipak morati malkice da saceka.

U svakom slucaju, puno hvala!
[ Iledan @ 13.11.2007. 19:43 ] @
Čini mi se da ni jedna od te dvije ploče ne podržava RAM na 1333, neka me neko ispravi ako griješim.
[ buljko @ 13.11.2007. 23:36 ] @
Ne gresis, podrzava Memory clock do 1066MHz a frekvencija od 1333MHz je vezana za FSB. I jos jedna napomena. Za pravilno prepoznavanje procesora E6550 potrebno je flashovati BIOS, najbolje na verziju F6.